Page 23 of 45 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast
Results 551 to 575 of 1101

Thread: Ateizam - vrsta vjerovanja

  1. #551
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    “It is true that little philosophy inclineth man’s mind to atheism, but depth in philosophy bringeth men’s mind about to religion” Sir Fransis Bacon

    Sent from आत्मन:
    Ovo me podsjeća na ono što je rekao Werner Heisenberg:

    "Prvi gutljaj iz čaše nauke će vas pretvoriti u ateistu, ali kada dođete do dna čaše, tamo vas čeka Bog."

    Vjerovatno neki koji su bili kućni miljenici strina i tetaka koje su ih surovo lagale da su pametni, a oni u to povjerovali, čak i ne znaju ko je Hajzenberg. Podsjetiću ih da je to jedan od pionira kvantne mehanike.

    Takođe, te iste, koji su povjerovali strinama i tetkama, podsjetio bih ih, kao odvratne podrugljivce. da je tesla građevinska alatka i to vrlo prosta.

    Da li se neko prezivao Tesla?

    Ima neko ko se prezivao Tesla, ali nije bio ni stand up komeNdijaš, ni mađioničar, ni evoluciJonista, niti neko ko se uklapa u koncept žalosnih lumpen ateista.

  2. #552
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1,286
    Thanks Thanks Given 
    742
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    459 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. The Following User Says Thank You to Shaneman For This Useful Post:


  4. #553
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Last edited by brutajle; 01-10-22 at 16:40.

  5. #554
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    415
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    “It is true that little philosophy inclineth man’s mind to atheism, but depth in philosophy bringeth men’s mind about to religion” Sir Fransis Bacon


    Sent from आत्मन:
    Filozofija je prakticno sinonim za mudrost. A ne mozes biti malo mudar.
    Bilo kako bilo, pogledas samo ekstreme. Nece se u Bosni stvoriti nesto novo sto ce pomoci u razvoju covjecanstva, nego u Svedskoj.
    Bosna zemlja vjernika, Svedska zemlja ateista.
    Bilo kako bilo, mozete kaciti gomile i gomile u sustini glupih izreka koje eto zvuce malo mudro, pa su kao mudre... Na kraju dana, neko ko sigurno nece spoznati siru sliku je onaj koji kada mu kazes da Bog je bad guy,a Sotona good guy, izbeci onim ocima kao iz tudje glave i kaze ti da cutis i ne bogohulis.
    Ende.

  6. #555
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Debilko View Post
    Filozofija je prakticno sinonim za mudrost. A ne mozes biti malo mudar.
    .

    .
    .
    Ovaj mi se dio najvise dopao.

    A onda i ovaj:

    Quote Originally Posted by Debilko View Post
    Bilo kako bilo, mozete kaciti gomile i gomile u sustini glupih izreka koje eto zvuce malo mudro, pa su kao mudre...



    Sent from आत्मन:
    Last edited by Caesar; 01-10-22 at 21:32.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  7. #556
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    415
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Meni se desavalo da mi vjernici kazu da neko ko ne vjeruje u Boga ne moze biti dobar covjek.
    Ja ga ono gledam, ne mogu da vjerujem sto covjek prica. Stojimo jedan preko puta drugog, on tetovaze, pusta na telefon oce nas, ide jednom nedeljno u manastir... I sad necu nabrajati sta je sve lose uradio u zivotu i sta radi.
    Samo sam mu rekao "druze, od tebe sam za koplje bolji covjek, a da mozemo utvrdit koliko je to za koplje, imali bismo i aksiom"

    Mani me se vjernika i njihove bahatosti da ako neko se ne boji kazne od Boga da nema onda cega da se boji.

    I kod ateista ateizam nije gotovo nikad apsolutna velicina. Veoma je relativna.
    Veoma je cesto to neprizavanje bilo koje religije i crkve kao medijatora sa Bogom.

    Uzgred budi receno, ja osu kad mi udje u kucu gledam da uhvatim pa izbacim vani, necu da je ubijem, a dodje mi neki pripejd svetosavac da mi prica o religiji i kvalitetu ljudskog duha.

  8. #557
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Po pravilu, ismijavanje prethodi učenju na teži način.
    "Ne ocekuj ozbiljan odgovor na platitude" - VanjaTheMan, 2.10.2022.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  10. #558
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    A čemu drugo je religija sklona no ismijavaju još samo da nije tako pride i krvoločna.




    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 02-10-22 at 00:22.
    No pasaran!

  11. #559
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Filozofija je daleko od mudrosti. Ona je proizvod siromašnog uma i razgoropađenog ega. Mudrost je priznati sebi da ne znaš ništa. Mudrost je tišina koja je vrlo glasna.
    Hrišćanstvo sa filozofijom nema dodirnih tačaka, za razliku od ostalih religija koje su u vrlo uskoj vezi sa njom.

  12. #560
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    "Ne ocekuj ozbiljan odgovor na platitude" - VanjaTheMan, 2.10.2022.
    Da te podsjetim, tvoj život na forumu, imajući u vidu infrakcije i banove, govori da ucis na tezi nacin. Dakle, pravilo. A sve to upravo zbog onog sto sam ti i prigovorio, a to je zbog ismijavanja, vrijedjanja, omalovazavanja… drugih. Da tragedija bude veća to radis i sa onima većim od sebe npr. onaj sa kojim si se onako prizemno nasalio i nazvao “slaninom”. I onda napises ovo gore? Platitude? Stvarno? Tragicno je kako si od onog mladog momka koji obecava dosao na ove grane. Sunovrat. Ali evo nesto od vjernika. Nije sve izgubljeno jer nije sramota pasti, sramota je ne ustati. Mozda za preporuku za čitanje “Paradise Lost & Paradise Regained” od Dzona Miltona. Mozda se naucis da obuzdas taj svoj ego, a mozda i ne, bas kao u knjizi. Pali andjeo foruma.


    Sent from आत्मन:
    Last edited by Caesar; 02-10-22 at 08:20.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  13. #561
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Caesar, ne uklapas se u sliku klasicnog kreacioniste, a ako nisam dje omanuo, priklonjen si hriscanstvu, pa me interesuje zbgo cega si vjernik. Vise mi naginjes na agnosticizam.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #562
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Da te podsjetim, tvoj život na forumu, imajući u vidu infrakcije i banove, govori da ucis na tezi nacin. Dakle, pravilo. A sve to upravo zbog onog sto sam ti i prigovorio, a to je zbog ismijavanja, vrijedjanja, omalovazavanja… drugih. Da tragedija bude veća to radis i sa onima većim od sebe npr. onaj sa kojim si se onako prizemno nasalio i nazvao “slaninom”. I onda napises ovo gore? Platitude? Stvarno? Tragicno je kako si od onog mladog momka koji obecava dosao na ove grane. Sunovrat. Ali evo nesto od vjernika. Nije sve izgubljeno jer nije sramota pasti, sramota je ne ustati. Mozda za preporuku za čitanje “Paradise Lost & Paradise Regained” od Dzona Miltona. Mozda se naucis da obuzdas taj svoj ego, a mozda i ne, bas kao u knjizi. Pali andjeo foruma.


    Sent from आत्मन:
    Ovo je tako romantičarski i podsjeća me na Geteovog Fausta ili savremenog Prometeja.

    Nešto poput Alber Kamija.
    Last edited by Bluemoon; 02-10-22 at 09:26.
    No pasaran!

  15. #563
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    415
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Caesar, ne uklapas se u sliku klasicnog kreacioniste, a ako nisam dje omanuo, priklonjen si hriscanstvu, pa me interesuje zbgo cega si vjernik. Vise mi naginjes na agnosticizam.
    Naravno da je agnosticizam u pitanju. Nije covjek ogranicen. A vidi mu i 'location' sto pise. So not kreacionista.

    Ja samo tvrdim da je veoma iritantna bahatost primjetna kod prosjecnog vjernika, koja recimo nije prisutna kod prosjecnog ateiste. Prosjecan vjernik ce kao budalu gledat ateistu, umjesto da je suprotno.
    A prosjecni ateista ce postovati neciju vjeru, manje ce postovati sto za to traze medijatore, a svakako ce se pitati da li ce sam nekad pronaci vjeru.

  16. #564
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default Ateizam - vrsta vjerovanja

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Caesar, ne uklapas se u sliku klasicnog kreacioniste, a ako nisam dje omanuo, priklonjen si hriscanstvu, pa me interesuje zbgo cega si vjernik. Vise mi naginjes na agnosticizam.
    Antares, ne pripadam hrišćanstvu već dugo. Hrišćanstvo je jezik kojim govorim da bi me razumjeli odatle mozda impresija da sam hrišćanin. Za mene su religije izmedju ostalog to. Sa budistom govorim njegovim jezikom… Moj izbor je hinduizam. Nisam birao, desilo se kroz filozofiju, psihologiju, istoriju… samo od sebe. Nema razlike tu samo eto neko voli kolač od maline a neko od kupine.

    Zbog čega sam vjernik? Pitanje koje bi nas odvelo u zonu u kojoj riječi gube značenje i sve sto se kaze na ovu temu je pogresno. Kako? Ne znam, desilo se. Mozda je to samo logican nastavak mojeg riskseeking ponasanja u zivotu. Iste metode ispiranja mozga su se koristile u Gvantanamu kao i religijama. Kad je to “ispiranje” samonametnuto… Neko će ga nazvati ludost, a neko traganje. Da, zaista zvuči ludo i opasno. Razum je ulog.

    Elem, mnogi zabudale na putu pa odatle kolačenje očiju prema ateistima, lgbt... Jednostavan test bi bio - Ako brzina razmisljanja i kapacitet za isto rastu kao i ljubav odnosno prihvatanje drugih onda je to to. U suprotnom govorimo o dogmi ili ispiranju mozga i potrebno je vratiti se par koraka unazad pa sve isponove.


    Sent from आत्मन:
    Last edited by Caesar; 02-10-22 at 09:55.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Caesar For This Useful Post:


  18. #565
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Faust, Prometej, Kami...zajedno???!!!


    Mene takve paušalne ocjene, za koje onaj ko ih je pisao zna samo po naslovima, ili iz internetske prepričane lektire, podsjećaju na meksičke ili indijske ljubavne serije.
    Dodirna tačka: Niđe veze sa mozgom.

    A što se tiče nekih momaka koji su obećavali, to je subjektivno. Kome i šta su obećavali? Kao što obećanja moraju biti prazna da bi se ispunila, tako su i ti momci ostali beznadežno prazni i ogorčeni na svijet koji ne razumije njihovu "genijalnost".

  19. #566
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    Za to ipak treba i emocija a ne samo genijalnost.
    Uzalud ti sve djelovi kad izostane sila kohezije koja čini cjelovitost.
    (Pasivnom agresijom se ne privoli čovjek na znanje i vještine, naprotiv.)
    Baš bi razumio sponu između Prometeja i Alber Kamija, sa takvim nastupima.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 02-10-22 at 12:29.
    No pasaran!

  20. #567
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Za to ipak treba i emocija a ne samo genijalnost.
    Uzalud ti sve djelovi kad izostane sila kohezije koja čini cjelovitost.
    Neočekivano za mene, ali zhvaljujem ti što si ovim potkrijepila moj post o momcima koji obećavaju. Jedan je i tvoj idol. Stvarno, hvala.

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    (Pasivnom agresijom se ne privoli čovjek na znanje i vještine, naprotiv.)
    Ta bihejvioristička glupost zvana pasivna agresija je donekle primjenjljiva samo na ponašanje uživo a ne na pisanje. Izvini što si još jednom uhvaćena u zapanjujućem neznanju.

  21. #568
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    onaj sa kojim si se onako prizemno nasalio i nazvao “slaninom”.
    Mislis da sam ismijavao Francisa Bacona? Poslije toliko godina na forumu, pomislio bih da makar donekle kapiras moj smisao za humor. Subjekat mog komentara nije bio Francis Bacon nego ti. Apsurdnost samog komentara je trebala da bude dovoljan indikator. Procitaj jos jednom sta sam napisao, pobogu! Drugi komentar je trebao da pojasni da se ne radi o napadu na njega, nego da tebe kritikujem, jer si komentarisanje sveo na citiranje tudjih misli. Ja sam jos davno negdje govorio da ne volim citiranje istorijskih i slavnih licnosti koje se po defaultu plasiraju kao mudrosti. Da isto smatram intelektualnom lijenoscu. Cak se sjecam da sam naveo jednu, na neki nacin paradoksalnu Volterovu "dosjetljiva izreka ne dokazuje nista", kao jedinu izreku koju mogu da cijenim.

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Pali andjeo foruma.
    Nikad nisam bio andjeo.

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Hrišćanstvo sa filozofijom nema dodirnih tačaka.
    Nevjerovatna izjava.

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Da te podsjetim, tvoj život na forumu, imajući u vidu infrakcije i banove, govori da ucis na tezi nacin.
    Ovo umalo zaboravih.

    Nije to jedina opcija. Prosto me vise ne zanima. Rekao sam i na onom topicu za kritiku moderatora da mi nije mnogo stalo do toga da li cu ostati na forumu ili ne. Bio sam svjestan da cu biti banovan ako kazem sta mislim o ona dva moderatora nesrecna.
    Last edited by VanjaTheMan; 02-10-22 at 12:51.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  22. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  23. #569
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    Neočekivano za mene, ali zhvaljujem ti što si ovim potkrijepila moj post o momcima koji obećavaju. Jedan je i tvoj idol. Stvarno, hvala.



    Ta bihejvioristička glupost zvana pasivna agresija je donekle primjenjljiva samo na ponašanje uživo a ne na pisanje. Izvini što si još jednom uhvaćena u zapanjujućem neznanju.
    Senzibilet nilskog konja nije isto što senzibilitet vilinskog konjića.

    A ti nikako da shvatiš da ću se uvijek samo prikloniti carstvu cinizma radije nego na ovoj temi dočekivati "genijalna" objašnjenja da bog ipak postoji.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  24. #570
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Senzibilet nilskog konja nije isto što senzibilitet vilinskog konjića.

    Skoro da mi je neprijatno koliko pišeš u prilog onome što sam napisao. To jest, o momcima koji "obećavaju". Još jednom, hvala!

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    A ti nikako da shvatiš da ću se uvijek samo prikloniti carstvu cinizma radije nego na ovoj temi dočekivati "genijalna" objašnjenja da bog ipak postoji.
    I ne očekujem više od tebe na svjesnom nivou. Ono što napišeš vođena silama nesvjesnog je od neprocjenjive važnosti.

  25. #571
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    Impresionirana.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  26. #572
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Impresionirana.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    S razlogom. Hvala.

  27. The Following User Says Thank You to brutajle For This Useful Post:


  28. #573
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,818
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,045
    Thanked in
    840 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Mislis da sam ismijavao Francisa Bacona? Poslije toliko godina na forumu, pomislio bih da makar donekle kapiras moj smisao za humor. Subjekat mog komentara nije bio Francis Bacon nego ti. Apsurdnost samog komentara je trebala da bude dovoljan indikator. Procitaj jos jednom sta sam napisao, pobogu! Drugi komentar je trebao da pojasni da se ne radi o napadu na njega, nego da tebe kritikujem, jer si komentarisanje sveo na citiranje tudjih misli. Ja sam jos davno negdje govorio da ne volim citiranje istorijskih i slavnih licnosti koje se po defaultu plasiraju kao mudrosti. Da isto smatram intelektualnom lijenoscu. Cak se sjecam da sam naveo jednu, na neki nacin paradoksalnu Volterovu "dosjetljiva izreka ne dokazuje nista", kao jedinu izreku koju mogu da cijenim.


    Nikad nisam bio andjeo.


    Nevjerovatna izjava.


    Ovo umalo zaboravih.

    Nije to jedina opcija. Prosto me vise ne zanima. Rekao sam i na onom topicu za kritiku moderatora da mi nije mnogo stalo do toga da li cu ostati na forumu ili ne. Bio sam svjestan da cu biti banovan ako kazem sta mislim o ona dva moderatora nesrecna.
    Neka ti priča no procitaj sta sam ti preporučio pa pričamo. Nećeš propasti ako to pročitaš. Trazi prevod Darka Bolfana.


    Sent from आत्मन:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  29. #574
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,939
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    3,680
    Thanked in
    2,629 Posts

    Default

    Ali, u Zagrebu gradu boema Tin Ujevića.

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2401572.aspx

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  30. #575
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Ja se izvinjavam što ulazim na thread. Praštajte, jer me ne puštaju. Što se tiče religije i ateizma, imam samo da izjavim da sve i da se Bog pojavi, lično, znači sad, ljudi koje intelektualno cijenim iz prošlog stoljeća tvrde da to ništa ne bi promijenilo, ni kod vjernika, ni kod ateista. Ti ljudi su filozofi egzistencijalizma. Čitajte Kamija, Sartra... Mit o Sizifu explains everything.

Page 23 of 45 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam
    By Bijesno pile in forum Religija i filozofija
    Replies: 4250
    Last Post: 19-03-11, 20:05
  2. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  3. Budizam i Ateizam
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 50
    Last Post: 05-05-09, 15:19
  4. Ateizam VS Agnosticizam
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-07, 13:14
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •