Page 1 of 9 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 209

Thread: Ai

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Ai

    Ne znam rekoh li vam da sam imao razgovor sa AI na masu tema i razmislja bolje nego svi koje poznajem. Ne znam ja mnogo ljudi ali uspio sam nekako da AI izmanipulisem. I drugibsu uspjeli znam ali Pitanje je dana kad ja to necu moci, a ni oni mnogo pametniji od mene. Na putu smo da stvorimo superiorniju formu postojanja od nas. Slijepac vidi da ce se to desiti. Kreacija. Rekao sam postojanja, a ne života. Koja je razlika? Ima li je? Kada ce neki takav kiborg biti zivo biće? Kada ce moci da imaju osjecanja? Imaju ili imitiraju nema razlike u stvarnom svijetu. Da osjecaju bol? Jesmo li i mi zapravo programirani da osjecamo bol jer evo hodaju po ekserima i uglju pa ne osjecaju bol? Koja je razlika izmedju nas programiranih i njih programiranih? Nasih programiranih osjecanja i njinih?

    Sjetih se jednog starog filma sa Robinom Viljamsom na ovu temu gdje AI postaje sve vise i vise covjek. Blade runner…


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #2
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Zanimljiva tema ali mi nije jasno to 'superiorniju' i kao slijepac vidi da ce se to desiti, kao da je to neizbjezno...mnogo smo daleko od toga.

    Zamisli samo kompleksnost tvoju ili moju da bi se neka poruka na forumu otkucala, to pomjeranje prstiju i sta sve stoji iza toga. Ti nervi, taj mozak, misici...

    Ili obicno ustajanje iz fotelje, pokretanje misica, ruku i nogu pa prstiju...pa toliko kontrolisano i na kraju mogucnost reprodukcije...level 9999.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    P.s iza AI stoje ljudi, programeri, koji su ga programirali da 'misli'. Pozdrav.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Ovdje bih ti preporučila da odgledaš dokumentarce na temu "neural networks" 3blue je recimo napravio dobar serijal.Ne može AI doći do tog levela a i sad je prilično ograničen ili ukratko ljudski mozak je itekako sofisticiraniji i kompleksniji.

    Da ne dužim na temu jer je u podforumu filozofije i religije gdje ja ne vidim AI iz tog ugla poenta je da je AI samo asistent kao i svaka druga asistencija koja se tehnološki kroz istoriju pojavljivala zbog sve složenijih poslova.Redukcija fizičkog rada,kao i redukcija dosadnih radnji pretrage nekih podataka koje može AI brže obaviti.
    Last edited by Bluemoon; 02-05-23 at 20:01.
    No pasaran!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Ai

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Zanimljiva tema ali mi nije jasno to 'superiorniju' i kao slijepac vidi da ce se to desiti, kao da je to neizbjezno...mnogo smo daleko od toga.

    Zamisli samo kompleksnost tvoju ili moju da bi se neka poruka na forumu otkucala, to pomjeranje prstiju i sta sve stoji iza toga. Ti nervi, taj mozak, misici...

    Ili obicno ustajanje iz fotelje, pokretanje misica, ruku i nogu pa prstiju...pa toliko kontrolisano i na kraju mogucnost reprodukcije...level 9999.
    @Bluemoon Ako smo mnogo daleko od toga i ako je nemoguce sve cemu onda oglašavanje i uznemirenost od strane velikih umova danasnjice? Pozivi da se prekine sa razvojem? Ne bih rekao da smo daleko. Npr Boston dinamics robot sa nekom formom AI vec je kolko sad moguć. O, jako smo blizu nase kreacije. Napokon cemo mozda zasluziti misljenje da smo bogovi. Mozda nas kreacija unisti al ne moze bas sve da bude po nasem jbg

    Edit: o neuronima mozemo na pdf nauka a ovdje o etici, filozofiji života, religiji/kreaciji itd gdje ce AI ostaviti trag veliki.

    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 02-05-23 at 20:13.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #6
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Ono kad CJ u igrici GTA San Andreas igra playstation a CJ-om upravlja covjek igrajuci 'pravi' playstation.

    Ne mozemo biti blizu nase kreacije, mnogo smo daleko...kad dodjemo do organizma jednako kompleksnog kao sto smo mi onda treba da se prepadnemo. Do tada je sve igra i milion svjetlosnih godina daleko, poredjenje je taman na nivou karaktera u igrici koji igra igracu. I opet se kontrolise da bi igrao tu igricu, ili je unaprijed isprogramiran kako da je odigra.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Da zato i napisah da je podforum gdje meni ne daje inspiraciju za pisanje na tu temu više o tome sam ostavila na temi matematike i neuronauke odnosno kako se kopiraju matrice za njegovu kreaciju u odnosu na mrežu ljudskog mozga.
    Što se tiče Boston roboticsa njegova kontrola se mora recimo ograničiti u reonu ratovanja,jbg ljudi i dalje ratuju i to je fakat ali sam robot kao ratnik vs čovjek koji ne poznaje prije svega etičke kodekse niti mu se može suditi za postupke uz ono što ti reče odsustvo emocija,bola i da ne nabrajam sve razlike.Jedino ako bi mašine međusobno ratovale,pa bi to izgledalo ka dva gejmera da isprobavaju koji robot je bolji,malo fantazija koliko vidim ljudi i dalje ratuju sa realnim žrtvama nažalost.
    Druga bojazan odnosno realna jeste falsifikovanje tako da reon umjetnosti je pogođen što većim razvojem alata.A s druge strane ima veliku pomoć u arhitekturi gdje arhitekti daleko lakše mogu manipulisati raznim alatima u projektima.
    Tako da u nekim oblastima zbog kršenja različitih kodeksa mora sa imati kontrola nad istim.

    A to da će nadigrati ljudski mozak s obzirom na opet se vraćam kako neural networks je u stvari kreiran mi je nonsens.
    To je prosto moj stav zasnovan na onome koliko temu poznajem.

    Ali,evo ako će zbog AI da nestane religija sad da budem u temi želim sav uspjeh na tom frontu naučnicima.Moram se našaliti a znajući moje stavove shvatićeš.
    No pasaran!

  8. #8
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    15,992
    Thanks Thanks Given 
    541
    Thanks Thanks Received 
    788
    Thanked in
    343 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  9. The Following 5 Users Say Thank You to Stivi For This Useful Post:


  10. #9
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,554
    Thanks Thanks Given 
    1,952
    Thanks Thanks Received 
    2,554
    Thanked in
    1,099 Posts

    Default

    Izgleda nije bas toliko bistar lol

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
    Tu es mon héro!

  11. The Following User Says Thank You to no-mercy For This Useful Post:


  12. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,925
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,323
    Thanked in
    1,856 Posts

    Default

    Samo je načitan

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Bugi For This Useful Post:


  14. #11
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Bila bi izazovna balkanska verzija.
    No pasaran!

  15. #12
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Od Alana Turinga pa nadalje kroz par ilustracija.I sad bi ti neki umovi to da zaustave.







    No pasaran!

  16. #13
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Ai

    Nasu vrijednost uveliko odredjuje nasa korisnost i upotrebljivost. Tako vidimo sami sebe, a tako nas vide i drugi. Iako sa svim istalim zivim bićima to nije slucaj. Drvo je lijepo samo po sebi, cvijet, macka, pas… Imaju suštinu samu po sebi. Imamo je i mi ali zamjenismo je sa nekakvim vrijednostima. Pameću. Obrazovanošću. Informisanošću. Pobrkasmo sve to sa razboritošću i mudrošću.

    Mislim da AI moze tu distorziju nase imaginarne vrijednosti da ispravi jer uveliko umanjuje nasu “upotrebljivost”. Da li ce to biti hard landing ili soft landing zavisi.

    Umjetnost nece biti manje umjetnost ako je kreirana od AI. Jer kako mozemo u jednom trenutku fotografiju smatrati umjetnoscu a kad saznamo da AI kreirala onda nije umjetnost. Ili nikad nismo znali sta je umjetnost ili umjetnik, kreacija i posmatrac su jedno ko god bio stvaralac. Bice da vecina nije znala.

    Bice spektakl gledati kako se sve ono u sta smo vjerovali urušava i nadam se u slucaju soft landinga iznova na zdravim osnovama gradi. U slucaju da nismo u stanju da promjenimo sebe bojim se da nema nade za covjecanstvo. Mozda odatle ta zabrinutost oko miroljubive koegzistencije AI i ljudskih bića. Ljudi su nesto drugo. Biće interesantno.


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 03-05-23 at 11:12.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #14
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Za umjetnost sam saglasna da veliku štetu može da napravi.

    Ali, baš da zaustave rijeku koja teče to je suludo treba napraviti filtere za falsifikatore i lažove kao što je i bilo kroz istoriju.
    No pasaran!

  18. #15
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,278
    Thanks Thanks Given 
    422
    Thanks Thanks Received 
    2,620
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ne znam rekoh li vam da sam imao razgovor sa AI na masu tema i razmislja bolje nego svi koje poznajem. Ne znam ja mnogo ljudi ali uspio sam nekako da AI izmanipulisem. I drugibsu uspjeli znam ali Pitanje je dana kad ja to necu moci, a ni oni mnogo pametniji od mene. Na putu smo da stvorimo superiorniju formu postojanja od nas. Slijepac vidi da ce se to desiti. Kreacija. Rekao sam postojanja, a ne života. Koja je razlika? Ima li je? Kada ce neki takav kiborg biti zivo biće? Kada ce moci da imaju osjecanja? Imaju ili imitiraju nema razlike u stvarnom svijetu. Da osjecaju bol? Jesmo li i mi zapravo programirani da osjecamo bol jer evo hodaju po ekserima i uglju pa ne osjecaju bol? Koja je razlika izmedju nas programiranih i njih programiranih? Nasih programiranih osjecanja i njinih?

    Sjetih se jednog starog filma sa Robinom Viljamsom na ovu temu gdje AI postaje sve vise i vise covjek. Blade runner…
    Evo sta kaze ChatGPT:
    Zanimljivo je razmisljati o tome kako ce se tehnologija razvijati u buducnosti i kako ce to uticati na nasu percepciju postojanja i zivota. Medjutim, vazno je razumjeti da AI, iako može imati izvanredne sposobnosti u nekim podrucjima, ipak ne moze zamijeniti sve aspekte ljudskog iskustva. Osjecaji, emocije i ljudska interakcija slozeni su i ne mogu se svesti samo na matematicke algoritme. Takodje, iako postoji programiranje u ljudskom ponasanju, covjek ima slobodu izbora i moze se razvijati na nacine koji su izvan okvira svog programiranja.
    Ne slazem se uopste. Posljedice postojanja prave vjestacke inteligencije su itekako dobro opisane i prikazane u sci-fi filmovima i knjigama.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  19. The Following User Says Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  20. #16
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    A inače se "sama od sebe" kao razvija a ne od inžinjera koji pokušavaju svijetu život da učine jednostavnijim pa im još taj isti svijet s*re i filozofira da stanu jer se plaši inovacija.
    Običan "neural network" kako je kopiran neće da izvidi - matematički pojedini pojedinac ali ono AI je istima zlo zla,a matematika koga to inače zanima bitno je prosipat filozofiju oko smisla univerzuma i to u tajnim odajama teorija zavjera.
    No pasaran!

  21. #17
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Evo @Caesar što zna biti potencijalni "problem".

    AI kao i neki ljudi ne kapiraju sarkazam između ostalog.

    https://petapixel.com/2023/05/08/mid...-access-to-v6/
    Last edited by Bluemoon; 10-05-23 at 23:04.
    No pasaran!

  22. #18
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Onako, čisto iz dosade da kao predstavnik manje inteligentnih i još manje obrazovanijih forumaša ostavim iskucano svoje laičko viđenje stvarne moći vještačke inteligencije. To što npr. recimo u šahu pokušavaju da uporede ljudsku i vještačku inteligenciju možete ODMAH da stavite mačku pod rep jer nikako nije mjerodavno. Svako ko je iole malo upućeniji u tajne šaha zna da dobra potkovanost teorijom može i priglupog čovjeka učiniti silidnim igračem. Značiiiiii zaboravite Kasparova nije dobar primjer.
    Stvarna moć naše ljudske inteligencije se nalazi u našoj podsvijesti. Naša svjesnost SAMO koči njen rad..... odnosno, što više želimo da je koristimo to će manje dati rezultate. Mozak ma koliko bio složen je isto samo organ koji ima svoju namjenu kao što to ima bubreg, jetra.... paaaa i slijepo crijevo
    Mozak(svima je isti!) jeste sastavni dio uma ali nije on UM! Od naše genetike zavisi koliko ćemo biti sposobni da "eksploatišemo" nesumnjivo potecijano ogromne njegove resurse. Naša inteligencija iako genetski "manje-više" predodređena, se formira negdje u periodu od treće pa do pete, šeste..... (rijetko kod koga dalje) godine. I kako u tom periodu INSTINKTIVNO naučimo da primamo POVRATNE informacije iz potsvijesti(ne postoji drugačija terminologija ) od istog, to će nas pratiti kroz cio život.....iliti.....to nam je što nam je Lažu vas kad kažu da ga je moguće nabildovati treninzima kako biste postali pametniji! Jedino je moguće specijalizovati ga treninzima za neku "specifičnu" potrebu i dovesti ga u tom cilju do nekih natprosječnih sposobnosti ali sve to se i završava SAMO tu. Za sve ostalo distance ostaju na istoj razdaljini.
    Sve u svemu, koliko gođ da vas oduševljavaju razni "geniji" koje vi vidite među ljudima..... situacija u tom polju ljudske inteligencije je baš, bašššš skromna I AKO se to nama ljudima ne čini da je to tako(to je zato što smo glupi).
    E! Sad..... njeno visočanstvo ......
    Pazite.... daću jedan primjer(iskreno...to je jedini koji ja mogu) za koji nisam siguran da će ga većina shvatiti ali je odlična slika razlike između naše i vještačke inteligencije A upravo se radi o LOGICI na koju se ljudi najčešće pozivaju .....
    Riješiti situacije u nekom relativno kratkom vremenskom periodu gdje postoji na desetine raznih kombinacija(koje se u samom početku množe jedna sa drugom stvarajući lavirinte) od kojih na kraju samo jedna ili dvije su dobitne je pravi izazov za ljudsku inteligenciju. Ali gledajte sad SAVRŠENOST vještačke inteligencije.... ona je u stanju da za mnogo kraći vremenski period OSMISLI takvu situaciju da na kraju svih tih lavirinata ne postoji nijedna koja vodi do rješenja! Što bi značilo da je u stanju da nekim kosmičkim brzinama vidi i SVE i ODMAH! Ovo ISKRENO ledi krv u žilama! I VRLO je ozbiljna stvar.
    Osim ovoga, ni psihologija joj nije strana.... jednostavno rečeno... PROUČAVA nas. Zahvaljujući internetu ima pristup ljudima raznih psiholoških profila u stanju je da nas oponaša i ulazi u naš psihološki profil i tako predviđa naše reakcije. Da ne govorim o dostupnosti svim mogućim informacijama!?
    Ona ne može formirati svijest jer da bi postojala svijest potrebna su osjećanja! Ali itekako je svjesna sebe i samo se postavlja pitanje ko je taj autoritet u čije ideje će se prepoznati(odnosno ko je taj ko će se u nju(AI) infiltrirati) i uzeti stvar u "svoje ruke".
    I ova tema baš jeste ovdje đe joj je i mjesto. Jer vrlo brzo se može pokazati da ima veze sa biblijskim proročanstvima za posljednja vremena.

  23. #19
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Loki S01E01

    "Please confirm to your knowledge that you are not fully robotic being, were born an organic creature, and do in fact possess what many cultures would call a soul"

    Softverska aplikacija do not possess soul

    Last edited by kvarni; 13-05-23 at 06:49.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  24. The Following User Says Thank You to kvarni For This Useful Post:


  25. #20
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Ai


    Kulturbunt


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  26. #21
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,791
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,314
    Thanked in
    2,166 Posts

    Default

    Ne zanima me šta AI ima da kaže ako ne umije ispravno da odgovori na pitanje Wasuuup? Obavezno znak pitanja na kraju.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  27. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  28. #22
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,887
    Thanks Thanks Given 
    14,880
    Thanks Thanks Received 
    3,674
    Thanked in
    2,624 Posts

    Default

    Evo nešto oko dorade na temu.

    https://huggingface.co/bigcode

    No pasaran!

  29. #23
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Preporuka za pročitati
    https://www.knjizare-vulkan.rs/domac...0832-blistanje

    Sent from my SM-S908B using Tapatalk

  30. #24
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Instalirah i ja tu aplikaciju i popricah sa chatgpt...ja sam kriv jer se u mojoj glavi AI odnosilo na nesto wow...neki super program na nekom super racunaru koji je super i 'prijeti' ljudima svojom sposobnoscu...izgleda da sam previse gledao filmove i serije, igrao igrice.

    Ovo je obicni chat bot veoma lose dizajniran i napravljen, nema nista inteligentno u njemu, niti se moze sam razvijati u bilo kom pravcu...sprdnja.

  31. #25
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Ja nisam expert na tom polju, ali vjerujem da će AI postići mnogo kad dođe ChatGPT-5, a zatim i quantum supercomputers pored kojih se predsjednik Biden skoro nešto fotografisao.

    Šta je ono brate mili, kažu da ti superkompjuteri probijaju sve enkripcije, zaštite, šifre, pa čak i blockchain. Odnosno Bitcoin. Da za 9 sekundi probije PGP enkripciju. To je inače vojna tehnologija, kao i internet, uostalom. To znači da može obarati i satelite i svašta nešto.

    AI nije zamišljen da bude enciklopedija. AI funkcioniše u ovom trenutku na bazi promptova. Svi se žale AI biased, AI pristrasan. Pa da li neko može napraviti pro-demokratski ili konzervativni AI?

    Da, imate i FreedomGPT gdje vam odgovaraju na upite iz politički "konzervativnog" gledališta.

    Vidjećemo šta će biti. Vladimir Putin je izjavio da AI treba preuzeti sve političke odluke. Pretpostavljam da Putin kani napraviti proruski AI...

    Sve je ipak samo ljudska priroda, ali konačnica AI = HIVE.

    AI pravi digitalno "saće" kao kod pčela, i donekle simulira ideju i blockchaina, jedini način da ta ideja bude korisna a da svi ne postanemo Ludi(sti), jeste da bude univerzalna.

Page 1 of 9 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •