Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 101

Thread: Zastava

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Thumbs up Zastava


    Da se ne zaboravi...




    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  2. #2
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  3. #3
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  4. #4
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,523
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default





    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default



    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  6. #6
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Evo ga jedan strašan Yugojlo
    http://i51.tinypic.com/2r38co8.jpg
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default





    Mene sad zanima, što traži ovaj hladnjak naprijed?
    TAKUMI

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    BU2
    Posts
    1,050
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hladnjak???????????????????????????????????
    VW GTI no.1

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    E, hladnjak ovaj, gdje bi inace bila tablica?
    TAKUMI

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hladnjak ulja.

  11. #11
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metabond View Post
    Hladnjak ulja.


    A kako hladi kad ima zatvoren izlaz?
    TAKUMI

  13. #13
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    cg
    Posts
    1,291
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A opet je bolje da se zaboravi.
    There are so many dawns that have yet to shine!

  14. #14
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,935
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default





    Svojevremeno kada je Zastava 101 išla na Kilamandžaro

    Sent from my Motorola 8400

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,084
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,950
    Thanked in
    965 Posts

    Default

    e ova crna teta sa slike ako je ziva ima makar 65godina

  16. #16
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5,023
    Thanks Thanks Given 
    1,145
    Thanks Thanks Received 
    1,482
    Thanked in
    643 Posts

    Default

    Ko nije gledao,vrijedi pogledati. Reportaza o tadasnjem njihovom podvigu.


    Sent from my HTC 10 using Tapatalk

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,084
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,950
    Thanked in
    965 Posts

    Default



    mi smo imali ovakvu..kupljena nova..moze biti 84te.... posle par hiljada kilometara je promijenjeno pola motora... u to vrijeme su se toliko trazile da su se cekale i sklpale ko zna od cega sve...
    nikad nije taj motor valjao...vazda je neka muka sa njim bila...ali mene je ovo auto ostalo u nejljepsem sjecanju...svudje smo stizali a i gepek nam je bio dovoljno velik za 15 dana van kuce

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    The beast!!!
    TAKUMI

  19. #19
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    U porodici smo imali ovakvog :




    Auto na kome sam naucio voziti. Bio je 66 godiste. Imao je mjenjac na stubu volana, pozadi dobose. Bijela boja, tacnije, cuo sam da su je zvali slonova kost boja. Kozna sjedista crvene boje sa isto tako crvenim tapacirima. Tabla mu nije bila ravna kao kod novijih generacija nego u valove (jedan val iznad instrument table a drugi iznad ladice suvozaca na cijim vratima je pisalo pisanim slovima milletrecento). Imao je cak pored rucice sauha i rucicu za rucni gas, preteca tempomata. Tj povuces je onoliko koliko zelis da ti je stisnuta pedala gasa i tako krstaris autoputem a da ne drzis nogu na gas. Par puta nam se znalo desiti ujutro da umjesto sauha (koji je blizu) greskom izvucemo upravo rucicu za gas i damo mu full gas, sramota me je bila kad bi se masina razderala

    Meni je trosio od 15 do 20 litara na 100km kroz grad. Van grada mi nije isao ispod 10. Moji su imali bolje prosjeke na njega, ali ispod 8 nije isao. Jbg, bio sam mlad pa sam volio ga stisnuti, a dvogrli Weberov karburator je samo sipao. Znao sam se saliti i pricati da smo mogli lagano Ferarija voziti sto se tice potrosnje. Zadnja vuca, pogana, lagan pozadi, znao je cak i trecom brzinom proklizavati a po kisi je bio sami djavo, to je trebalo znati voziti... Koliko puta bismo se zaglavili sa njim po snijegu ili blatu, ali nikad nas nije ostavio na put, izvukli bismo se. Najveca mana (pored potrosnje) su bile kocnice, bas iz razloga sto je imao dobos nazad i jednodjelni glavni cilindar, ali potpomognut servo uredjajem (za to godiste ipak korisna i rijetka stvar). I cuveni bendiks anlasera (ne znam ni sam koliko sam ih promjenio) je znao zakrcati u toku paljenja. U kasnijim modelima su isli diskovi na sva 4 tocka i dvodjelni glavni kocioni cilindar. Auspuh mu se cesto morao krpiti, i to je bila jedna od mani.

    Prvo auto na kom sam se ucio popravljati, rastavljati, krpiti...Motor je bio prost. Bregasta unutar bloka, u glavi klackalice koje sam stelovao mjernim listicima. Umjesto danasnjeg modernog alternatora on je imao dinamo. Razvodnik paljenja se mogao zakrecati a imao je i cok koji je uz pomoc vakuma iz usisne grane sam zakrecao za nekoliko stepeni paljenje. Kazaljka od goriva koja se pomjerala na svaki skok goriva u rezervoaru.


    U sustini imao sam lijepo sjecanje na njega. Zao mi je sto ga nisu moji zadrzali. Imao je poseban znacaj jer ga je moj djed bio kupio gajnc novog. Pravi oldtimer bi bio.....

  20. #20
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,495
    Thanks Thanks Given 
    5,343
    Thanks Thanks Received 
    3,830
    Thanked in
    1,518 Posts

    Default Zastava

    Moje prvo auto zastava 101 ja 18 a ona stara 18 tata je bas pazio to auto unutra nova spolja ok, u gepek tona rezervnih djelova slozeni sve pod konac. Naucio sam bio sve precice grada da me policija ne sretne. U ovu je cak i obrtomjer bio.
    Najveca prednost komocija, kad se obale sicevi a nema nista oko menjaca jedino mi je wrangler bez krova bio udobniji za ljubavne poduhvate
    Prodade je stric 80e ciganima samo da mu je maknu ispred kuce a u gepek bilo alata makar 400. Tata je jedva preteka


    Sent from my iPhone using Cafe Del Montenegro

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Novica View Post
    U porodici smo imali ovakvog :




    Auto na kome sam naucio voziti. Bio je 66 godiste. Imao je mjenjac na stubu volana, pozadi dobose. Bijela boja, tacnije, cuo sam da su je zvali slonova kost boja. Kozna sjedista crvene boje sa isto tako crvenim tapacirima. Tabla mu nije bila ravna kao kod novijih generacija nego u valove (jedan val iznad instrument table a drugi iznad ladice suvozaca na cijim vratima je pisalo pisanim slovima milletrecento). Imao je cak pored rucice sauha i rucicu za rucni gas, preteca tempomata. Tj povuces je onoliko koliko zelis da ti je stisnuta pedala gasa i tako krstaris autoputem a da ne drzis nogu na gas. Par puta nam se znalo desiti ujutro da umjesto sauha (koji je blizu) greskom izvucemo upravo rucicu za gas i damo mu full gas, sramota me je bila kad bi se masina razderala

    Meni je trosio od 15 do 20 litara na 100km kroz grad. Van grada mi nije isao ispod 10. Moji su imali bolje prosjeke na njega, ali ispod 8 nije isao. Jbg, bio sam mlad pa sam volio ga stisnuti, a dvogrli Weberov karburator je samo sipao. Znao sam se saliti i pricati da smo mogli lagano Ferarija voziti sto se tice potrosnje. Zadnja vuca, pogana, lagan pozadi, znao je cak i trecom brzinom proklizavati a po kisi je bio sami djavo, to je trebalo znati voziti... Koliko puta bismo se zaglavili sa njim po snijegu ili blatu, ali nikad nas nije ostavio na put, izvukli bismo se. Najveca mana (pored potrosnje) su bile kocnice, bas iz razloga sto je imao dobos nazad i jednodjelni glavni cilindar, ali potpomognut servo uredjajem (za to godiste ipak korisna i rijetka stvar). I cuveni bendiks anlasera (ne znam ni sam koliko sam ih promjenio) je znao zakrcati u toku paljenja. U kasnijim modelima su isli diskovi na sva 4 tocka i dvodjelni glavni kocioni cilindar. Auspuh mu se cesto morao krpiti, i to je bila jedna od mani.

    Prvo auto na kom sam se ucio popravljati, rastavljati, krpiti...Motor je bio prost. Bregasta unutar bloka, u glavi klackalice koje sam stelovao mjernim listicima. Umjesto danasnjeg modernog alternatora on je imao dinamo. Razvodnik paljenja se mogao zakrecati a imao je i cok koji je uz pomoc vakuma iz usisne grane sam zakrecao za nekoliko stepeni paljenje. Kazaljka od goriva koja se pomjerala na svaki skok goriva u rezervoaru.


    U sustini imao sam lijepo sjecanje na njega. Zao mi je sto ga nisu moji zadrzali. Imao je poseban znacaj jer ga je moj djed bio kupio gajnc novog. Pravi oldtimer bi bio.....





    Auuuhhhh, kakav post. Citam i vidim sebe. Imali smo 1300 bijeli, crna sjedista ali to nije bila koza nego skaj. Kupio ga je brat 1991-e. Bio je 76-o godiste. Na desnom dijelu vjetrobrana je pisalo 24.06.1976. Ovaj je imao floor shifter, crna kugla i iskrivljena sipka. Ja sam posle stavio kraci.
    Imao je masivni volan sa okruglim tasterom za sirenu, posle zamijenjen manjim od Zastave. Lijevo od volana 4 tastera, za svijetla, za ventlator, za brisace i za jedan ne mogu da se sjetim. Imao je potenciometar za brisace, sa tajmerom. Zvucnik ispod vjetrobrana. Brisaci su bila bruka, kao na TAM-a.
    Zvuk je bio specifican. Nijedan auto nije imao takav zvuk. Gusane kvake koje su se stalno slomile.

    Tabla je bila prica za sebe. Crvena traka koja je isla s lijeva na desno, 180 max. Lijevo kazaljka za vodu, desno za benzin, i tako je, stalno je skakala.
    Ispod je bila sijalica PRESS za ulje. Onda red od 6 kontrolnih, za svijetla, za zmige, na duga, za alternator...
    Kasetofon Toshiba. Posto je bila masivna rupa kasetofon je bio zamotan peskirom. Tik iznad kasetofona je bio zvucnik, kao sad na Lexusa.

    Imao je masivnu pedalu za gas, kao BMW e39. Nenadjebiv dizajn krova pozadi.

    4 fara naprijed. Zmige ispod. Zmige male sa strane. Iste kao na Ferrari 360. Farovi su imali okrugle H4 sijalice. 8 zarnih niti ukupno. Koliko je tu lumena bilo niko ne zna. Lajsne su bile brutalne.


    Pozadi cep od goriva lijevo i rikverc svijetlo desno. Stavio sam bio duple stopove.

    Karburator od Zastave, sa lafetom. Trosio je masu. Zamastio je svjecice. Kad se sjetim koliko sam puta stelovao paljenje, platine, cistio kapu razvodnika...

    Ovaj je imao diskove all-around. Dobre kocnice. Rucna preko zadnjih cilindara. Jedna pakna sa klinom, druga ravna. Feder platne pozadi.


    Tablice, TG 758 15, posle PG 102 22.
    TAKUMI

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,084
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    1,950
    Thanked in
    965 Posts

    Default

    mi smo imali i ficu...otac je radio za trke... i vozio je nekoliko trka sa njom...sutjeska...brajici...
    imam i ja slike kao beba dje stojim na sjediste i vozim
    a posle nje smo imali 101 i zastavin kombi..u njega smo posle ubacili motor od juga...imao je 1100kubika

  23. #23
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    @ Fabia,

    Dobro si opisao sve, to su ti detalji. Pedala od gasa , karakteristican zvuk motora (kojega sa na daleko prepoznavao) rupa oko kasetofona (djed ili otac je napravio masku metalnu koju je oblozio skajem). Nas nije imao potenciometar za brisace, taj je vjerovatno imao plasticne rucice za zmigavce i svjetla. kod naseg su bile metalne, hromirane a na krajevima plastika. Pred ono ludo vrijem u ex Yu smo bili uzeli jednog za djelove, njega sam u najsitnije sarafe rastavio. Bio sam premjestio cijeli zadnji most zbog tih zadnjih diskova (jer osovine od novijeg su imale vece lezajeve i nisu mogle da se uklope u pusku diferencijala starog modela) i onda smo pocinuli sto se tice kocnica. Ali je problem bio navici se na nove jer je bukvalno blokirao sve tockove sto je bilo opasno po kisi (zbog toga sam imao i prvi udes u zivotu).

    @ EKV takvih slika i ja imam, nas (djecu od raznih rodjaka) bi poredjali pored auta i slikali....

  24. #24
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,935
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Imali ste i ovu knjižicu?



    Sent from my Motorola 8400

  25. #25
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Ja sam se trudio da nadjem bilo sta vezano za njih, ali dugo nisam mogao naci pa sam za pocetak kupio knjigu "Popravi sam svoj auto". Tek kasnije sam nasao jednu knjigu kod jednog vlasnika istog modela i prepisao sve sto mi je trebalo. Srecom djed je dosta dobro znao to auto pa su mi njegove instrukcije bili korisne...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zastava
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 209
    Last Post: 06-03-07, 18:17
  2. Zastava i grb
    By srdjan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 106
    Last Post: 26-11-06, 21:27
  3. Grb I Zastava
    By E-1 in forum Centralni
    Replies: 23
    Last Post: 22-01-05, 21:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •