Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 166

Thread: buducnost crne gore ?!

  1. #1
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default buducnost crne gore ?!

    hljeb ode. gorivo i struja vec odavno. vlada razmatra pomoc socijalnim slucajevim da ne osjete bas toliko ta poskupljenja. a mi ostali?
    nas to ne dotice.
    zelim svim ljudima koji ucestvuju u kreiranju sadasnje politicko-ekonomske scene u cg da osjete moj nacin zivota uz sva ova poskupljenja, jer ako oni misle na nas i kazu da se trude to sto mogu, e i ja zelim njima nacin zivota tj. prezivljavanja kakav su oni meni priustili.
    pih

  2. #2
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pilicius View Post
    hljeb ode. gorivo i struja vec odavno. vlada razmatra pomoc socijalnim slucajevim da ne osjete bas toliko ta poskupljenja. a mi ostali?
    nas to ne dotice.
    zelim svim ljudima koji ucestvuju u kreiranju sadasnje politicko-ekonomske scene u cg da osjete moj nacin zivota uz sva ova poskupljenja, jer ako oni misle na nas i kazu da se trude to sto mogu, e i ja zelim njima nacin zivota tj. prezivljavanja kakav su oni meni priustili.
    pih
    A nemoj tako. To o cemu ti pises je potpuno nebitno. Bitna je treca strofa himne, popis, krst na zastavi, nova slova i konzulat u Novom. To su bitna pitanja, a za hleb i poskupljenja-pa koga josh briga za to
    Deserve's got nothing to do with it.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,100
    Thanks Thanks Given 
    103
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    A nemoj tako. To o cemu ti pises je potpuno nebitno. Bitna je treca strofa himne, popis, krst na zastavi, nova slova i konzulat u Novom. To su bitna pitanja, a za hleb i poskupljenja-pa koga josh briga za to
    +1 rep..

    svako ko oće da vidi, vidi da je ovo suština priče vlast - opozicija! dok se oni decenijama zajedno situiraju, narodu se serviraju ove priče.. a struja, gorivo, turizam, ekonomija.. nije to toliko važno..

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    A nemoj tako. To o cemu ti pises je potpuno nebitno. Bitna je treca strofa himne, popis, krst na zastavi, nova slova i konzulat u Novom. To su bitna pitanja, a za hleb i poskupljenja-pa koga josh briga za to
    Ne slazem se sa Vama da treba jednolinijski resavati obaveze i probleme s kojima se suocava gradjanstvo u CG i sa tim i Drzava CG.
    Mislim da je to fokusiranje samo na jednu problematiku jako povrsno gledanje za jednog intelektualca. Svi uocavaju probleme koje najvise sami osjecaju ili poznaju, ali to ne znachi da zbog toga treba ignorisati sve. Da je to tako u CG bi trebalo da postoji samo Ministarstvo Ekonomije i za Socijalno staranje...
    Bitno je sve oblasti pokriti i to ozbiljno i odgovorno.
    Da li Vama znachi samo medijsko ukazivanje prsticem na nekim od prvih stranica novina ili TV... I stihijski resavati po jedan problem, dok su drugi placeni i za ostalo... To insistiranje vrijedja inteligenciju.

    Hvala Lepo

  5. #5
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Ne slazem se sa Vama da treba jednolinijski resavati obaveze i probleme s kojima se suocava gradjanstvo u CG i sa tim i Drzava CG.
    Mislim da je to fokusiranje samo na jednu problematiku jako povrsno gledanje za jednog intelektualca. Svi uocavaju probleme koje najvise sami osjecaju ili poznaju, ali to ne znachi da zbog toga treba ignorisati sve. Da je to tako u CG bi trebalo da postoji samo Ministarstvo Ekonomije i za Socijalno staranje...
    Bitno je sve oblasti pokriti i to ozbiljno i odgovorno.
    Da li Vama znachi samo medijsko ukazivanje prsticem na nekim od prvih stranica novina ili TV... I stihijski resavati po jedan problem, dok su drugi placeni i za ostalo... To insistiranje vrijedja inteligenciju.

    Hvala Lepo
    U potpunosti se slazhem, samo to recite gospodi na vlasti, u opoziciji i u medijima, a ne meni Jer upravo oni rade ovo shto Vi pricate.

    A ja sam ubijedjen, bash kao i Vi, da, kada bi se problemi iz ova 2 seta pitanja tretirali ravnopravno i resavali paralelno, da bi se rijesili lakse, jer i ja i Vi znamo da se u stabilnoj ekonomskoj situaciji i izgradjenoj drzavi i drustvu svi problemi lakse resavaju.

    A znamo i da su drzavni simboli fasada drzave, a temelj je nesto drugo. A u gradnji kuce treba poceti od temelja, a fasadu dekorisati na kraju. Jer ako drzavu izgradish bez temelja, dodje zemljotres kao ovaj u Japanu i nema drzave. To nam se vec jednom desilo, koliko znam. A onda nije samo kriv onaj koji je zemljotres izazvao, vec i mi shto nismo zashtitu napravili, i cvrste temelje drzavne zgrade.

    Kimmi, hvala za rep, samo da ne bude negativnih posle 1/4 CL
    Deserve's got nothing to do with it.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,288
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,642
    Thanked in
    1,284 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    A nemoj tako. To o cemu ti pises je potpuno nebitno. Bitna je treca strofa himne, popis, krst na zastavi, nova slova i konzulat u Novom. To su bitna pitanja, a za hleb i poskupljenja-pa koga josh briga za to
    Ma pravi crnogorci se hrane patriotizmom a ne hljebom
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    U potpunosti se slazhem, samo to recite gospodi na vlasti, u opoziciji i u medijima, a ne meni Jer upravo oni rade ovo shto Vi pricate.
    Ja sa vlastima u CG nemam nista, pa s tim ne bi imali priliku ni sa moje ni sa njihove strane da ista uputimo...
    Iskreno, gledajuci rezultate, u sadasnjoj CG, osim rada i rezultata nekih pojedinaca koji nijesu u vrhovima drzave, ne vidim nista vrijedno pomena..

    A ja sam ubijedjen, bash kao i Vi, da, kada bi se problemi iz ova 2 seta pitanja tretirali ravnopravno i resavali paralelno, da bi se rijesili lakse, jer i ja i Vi znamo da se u stabilnoj ekonomskoj situaciji i izgradjenoj drzavi i drustvu svi problemi lakse resavaju.
    To je socijalistichki pogled na angazovanost..Niko ni makac dok svi jednako ne istrce krugove..Da ja cekam one iz Srb i Cro kako ce stici do linije, a da nista ne preduzimaju ostali... To bi bilo pogubno. "Istrcavanjem" nekih ministarstava sa dobrim rezultatima treba da bude pokretac i za druga da se angazuju vise. Ovako kako Vi to procjenjujete, svi bi trebali da cekaju najtromije da se ne bi isticali...
    Niko ne treba da ceka nikog...A Vi bi da "glave sjecete" svima koji izlaze iz kolotecine.. Ako Cg nema na pozicijama dobre ekonomiste, sto sprecavati diplomate, pravnike, i ostale?
    Ja razumijem da je u CG normala da se ubiraju radna mjesta po treptaju boka ili oka, i svim poznatim metodama... Znam da se i u Srbiji dijele mjesta koja nazivaju -30 za Ambasadore i mnoge interesantne funkcije, zbog fizichko-emotivnih dogadjanja sa vlastima ali procentualno umjerenije nego u CG.
    I, zar tako pokrivena Ministarstva treba cekati? Da se nechija supruga/suprug sa iskustvom konobarice ili konobara nasminkaju i odrade zadatak u vrhu njihovog Ministarstva?


    A znamo i da su drzavni simboli fasada drzave, a temelj je nesto drugo. A u gradnji kuce treba poceti od temelja, a fasadu dekorisati na kraju. Jer ako drzavu izgradish bez temelja, dodje zemljotres kao ovaj u Japanu i nema drzave. To nam se vec jednom desilo, koliko znam. A onda nije samo kriv onaj koji je zemljotres izazvao, vec i mi shto nismo zashtitu napravili, i cvrste temelje drzavne zgrade.
    Drzava sa Ustavom i drzavnim simbolima su srz drzave, a u CG je ochigledno da je drzava ispunjenje sistema za varenje.. Vidimo sta znachi drzava sve sa onim herojima u Japanu koji zrtvuju svoje zivote za spasenje svog naroda, a nisu izmanipulisani neobrazovani seljaci skloni klanju radi ideologije, vec visokoobrazovani i odgovorni ljudi kojima "uspjeh" nije lichno zadovoljstvo novcanim iskupljenjem i popunjavanjem sistema za varenje.
    Na Balkanu znamo mentalitet i kako bi svi ovi visoko obrazovani titulasi podvili repic pri bilo kojoj katastrofi u CG, i opravdali sebe i svoj jadni zivot. Uostalom to smo u nekoliko navrata vec vidjeli i stoji i dalje.


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 18-03-11 at 09:38.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da ne bude da ignorišem temu ili svjesno guram neke druge u prvi plan, hoću da dam komentar na ovu temu, tim prije što je smatram temom svih tema.
    Ja sam otac dvoje djece i suprug i ova kriza me itekako dotiče iako ne na način kako pogađa većinu.
    Ne da sam zabrinut za budućnost svoje porodice već sam mnogo više od toga! Zašto onda ne guram ovu i ovakve teme? Zato što je na žalost ovo mimo naših moći. Svaki razgovor na ovu temu može biti poput okupljanja onih pogođenih kakvom neizlječivom bolešću đe se okupimo, jadamo, ridamo i tješimo jedni druge.

    Cijene hrane i energenata ići će u narednim godinama isključivo gore i po tom pitanju Vlada CG (ne znam kakve eksperte da ima) ne može puno da uradi, osim da se javno obrati stanovništvu na koje će da apeluje da žrtvuju blagodeti grada i vrate se na selo i obrađuju zemlju ili čuvaju stoku. Naravno vlast ukoliko bi to uradila rulja bi izašla na ulicu i do večeri izazvala haos u zemlji. Upravo ono što smo vidjeli po sjeveru Afrike i Bliskom Istoku.
    Kroz 5 do 10 godina vlast će imati onaj ko bude imao viškove hrane za prodaju ili ko bude gazdovao izvorima energije.
    Cijena rada svakim danom pada jer se stanovništvo ove planete nevjerovatno namnožilo. Samo 3 države na planeti imaju same preko milijardu stanovnika. Nijedna prirodna katastrofa više ne može da se desi a da ne odnese na hiljade života jer đe god da udari tu živi čovjek.
    Zbog tolike prenaseljenosti na svako radno mjesto u redu čeka od 50 do 5000 hiljada ljudi zavisno od države do države.
    Ventil za ovakve krize tokom XX vijeka bili su veliki svjetski ratovi koji su značajno smanjivali populaciju i pritom (obzirom na velika razaranja) podsticali nakon ratova izgradnju kao zamajac svake svjetske ekonomije. U eri nuklearnog oružja niko se ne usuđuje da započne globalni rat jer bi njegove posljedice bile katastrofalne. Otvorila bi se i mogućnost potpunog trovanja i uništenja životne sredine kao resursa bez kog kao vrsta ne možemo postojati, što bi uzrokovalo nestanak ljudske vrste. Pogledajte samo koliku uzbunu je izazvala havarija jedne nuklearke u Japanu a nuklearki u svijetu je na stotine i plus se grade nove. Juče je potpisan ugovor Rusije i Turske za gradnju nuklearke u najtrusnijem prstenu države. Zašto?! Pa zato što čovječanstvo ima ogromnu glad za energijom. Ne može se bez nje.
    Svijet koji smo izgradili počeo je da radi protiv nas. Mi kao vrsta vodimo sebe u uništenje.
    Ja sam sve samo ne katastrofičar, ali nijesam slijep da ne vidim kuda ovo vodi. Na žalost svi mi i naša država smo samo statistička greška. Da svi nestanemo ne bi se ni primijetilo u okvirima ljudske populacije i globalne ekonomije.
    Da li Vlada ipak može ponešto da uradi? Može, ali njen manevarski prostor iz dana u dan biće sve manji.
    Ovaj problem (hrane i energije) je problem čovječanstva a ne Crne Gore. Za izlazak iz ove situacije Svijetu nikad kao sada treba čudo... Na žalost niko nema ideju kakvo.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,100
    Thanks Thanks Given 
    103
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    samo na jednu problematiku jako povrsno gledanje za jednog intelektualca. Svi uocavaju probleme koje najvise sami osjecaju ili poznaju, ali to ne znachi da zbog toga treba ignorisati sve. Da je to tako u CG bi trebalo da postoji samo Ministarstvo Ekonomije i za Socijalno staranje...
    Bitno je sve oblasti pokriti i to ozbiljno i odgovorno.
    ideš iz krajnosti u krajnost! niko ne pominje jednu problematiku i dva ministarstva kako kažeš.. vrlo je važno za državu i narod i popis i simboli, ali to ima i sjeverna koreja!! u cg od 600000 građana, plaća se najskuplja struja u regionu, a imamo svoju, imamo sve pogodnosti za ljet i zim turizam, a svetac zatvoren 5 godina i sl......... da ne otvaramo dalje.. za sve 20 god višestranačja, ista vlast, ista opozicija, malo razlike u bogatstvu između njih, a sve iste priče - nacija, simboli, izbori..

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post

    Kimmi, hvala za rep, samo da ne bude negativnih posle 1/4 CL
    ja sam objektivan, sve po zaslugama..

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimi pg View Post
    ideš iz krajnosti u krajnost! niko ne pominje jednu problematiku i dva ministarstva kako kažeš.. vrlo je važno za državu i narod i popis i simboli, ali to ima i sjeverna koreja!! u cg od 600000 građana, plaća se najskuplja struja u regionu, a imamo svoju, imamo sve pogodnosti za ljet i zim turizam, a svetac zatvoren 5 godina i sl......... da ne otvaramo dalje.. za sve 20 god višestranačja, ista vlast, ista opozicija, malo razlike u bogatstvu između njih, a sve iste priče - nacija, simboli, izbori..
    Moj odgovor je upucen gospodinu Recordare88 i ne vidim gdje vi vidite krajnost ako iznesem moju procjenu da vama u CG Ministarstvo ekonomije vec xx godina ne vrijedi boba?
    Evo gospodin El Re odmah brani Ministarstvo ekonomije koje je udruzeno sa ostalim katastrofalno na stetu gradjana i Drzave CG potpisala obavezujuce ugovore, mnogo toga su oholo propustili da urade, i zbog kojih ste danas tu gdje jeste.. On ih brani i smatra da niko to bolje ne bi uradio nego oni koji su bili izabrani za to, a usput im daje isti kredibilitet i za sadasnje stanje i buduce...
    Gospodin im slijepo vjeruje i nebulozama o podizanju cijena u CG itd.. I sta da se kaze osim da takvih u CG ima previse i da im je dobro tj. sigurno.
    Logicno takvi ne vide problem u tome vec u drugim sferama i to istichu. Dok je vama svejedno jer vam treba bolja ekonomija i lichna stabilnost od ljudi koji su zaduzeni da te uslove kreiraju...
    Gospodin Recordare88 slichno itd..
    Za razliku od vas u CG ja ne zavisim od njih (kao i josh neki uchesnici foruma) i objektivno gledamo na sve rezultate i radnje vlasti i opozicije u CG.
    CG je malena i malobrojna drzavica pa nije teshko uochiti ogromnu iracionalnu pohlepnost i stanje u Drzavi...

    Hvala Lepo

  11. #11
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Vrijedjalo, ne vrijedjalo. Ni intelektualci nisu sto su nekad bili. Ili je potrebna diploma i neki mnogo zeznut 'CV' da bi potvrdio intelektualizam? Ili je intelektualac onaj koji iznosi teorije i teorije, kritike i kritike, a sve sjedeci i pisuci o njima? Pisala sam i ja o svemu tome, samo mnogo sazetije i na sopstvenim primjerima. Moj CV su moja iskustva. O njima samo ja mogu suditi. Druga stvar, mrtva sam ozbiljna bila za promjene. Promjena ce biti. Iskreno, jedini razlog sto cu se uopste i maltretirati da ne odem iz CG nego da ovdje napravim krupne i brze promjene, ukoliko bude dovoljno onih koji zele isto, ce biti djeca. Ona koja su to sada i ona koja tek dolaze. Ja nemam iluzija da cu ikada biti majka, jer sam tako nesto nedavno odlucila. Sto ce znaciti, da cu imati svo svoje preostalo vrijeme da radim.

    Ne govorim o revolucijama tipa smjene vlasti ili neke oruzane bune. Na kraju, jasno je svima da je opozicija tu tek radi reda i da smo u svojevrsnom jednopartijskom sistemu, gdje smo svi na to pristali. Jer jesmo. Istorija nam je svima poznata. EU kao cilj takodje.

    Medjutim, ovo nije dovoljno ni dobro ni brzo. Ne za nas koji smo rodjeni kao djeca nasih mama i tata, i koja idu ka boljoj buducnosti za svoju djecu.

    Zbog cega ne, ako moze? Jer hoce.

    Ko bude htio bolje, znace i moj nickname i moje ime. Vec ga i znate.

    Ali, kao sto volim da kazem, sve u svoje vrijeme.

    Odigrala sam mnoge igre, igrice i partije ove zime, tako da bi razne taktike trebalo da su mi poznate.

    I nikad ne pricam u prazno.

    Kad jednom krenem, zaista se ni jednog jedinog trenutka necu objasnjavati. I to je jedini razlog sto sada kucam ovoliki post.

    I prelijepi pozdrav za jednog mladog, divnog novinara. Ali se ne trudi da me izazivas vise. Svoj uticaj ces imati kad da pokazes, na druge, ne mene. Na mene je vec svima poznat. Kao i njegova priroda.

    Ostajte mi u zdravlju, i srecan jucerasnji dan.

  12. #12
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,100
    Thanks Thanks Given 
    103
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Da je to tako u CG bi trebalo da postoji samo Ministarstvo Ekonomije i za Socijalno staranje...
    na ovu sam krajnost mislio..

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Moj odgovor je upucen gospodinu Recordare88 i ne vidim gdje vi vidite krajnost ako iznesem moju procjenu da vama u CG Ministarstvo ekonomije vec xx godina ne vrijedi boba?
    Evo gospodin El Re odmah brani Ministarstvo ekonomije koje je udruzeno sa ostalim katastrofalno na stetu gradjana i Drzave CG potpisala obavezujuce ugovore, mnogo toga su oholo propustili da urade, i zbog kojih ste danas tu gdje jeste.. On ih brani i smatra da niko to bolje ne bi uradio nego oni koji su bili izabrani za to, a usput im daje isti kredibilitet i za sadasnje stanje i buduce...
    Gospodin im slijepo vjeruje i nebulozama o podizanju cijena u CG itd.. I sta da se kaze osim da takvih u CG ima previse i da im je dobro tj. sigurno.
    Logicno takvi ne vide problem u tome vec u drugim sferama i to istichu. Dok je vama svejedno jer vam treba bolja ekonomija i lichna stabilnost od ljudi koji su zaduzeni da te uslove kreiraju...
    Gospodin Recordare88 slichno itd..
    Za razliku od vas u CG ja ne zavisim od njih (kao i josh neki uchesnici foruma) i objektivno gledamo na sve rezultate i radnje vlasti i opozicije u CG.
    CG je malena i malobrojna drzavica pa nije teshko uochiti ogromnu iracionalnu pohlepnost i stanje u Drzavi...

    Hvala Lepo
    za rad min.ekonomije se slažemo, kao i za boldovano.. ja upravo o tome i pričam, da se sa krucijalnih tema, narodu skreće pažnja, na jedine koje su moguće da je i zaokupe - tradicija, nacija, simboli..

  13. #13
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,861
    Thanks Thanks Given 
    264
    Thanks Thanks Received 
    189
    Thanked in
    87 Posts

    Default

    El Re, osim nade da je ovo što si napisao pesimizam bez pokrića odgovoriću ti samo na ovo o električnoj energiji a na što bez sumnje možemo da utičemo.
    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pogledajte samo koliku uzbunu je izazvala havarija jedne nuklearke u Japanu a nuklearki u svijetu je na stotine i plus se grade nove. Juče je potpisan ugovor Rusije i Turske za gradnju nuklearke u najtrusnijem prstenu države. Zašto?! Pa zato što čovječanstvo ima ogromnu glad za energijom. Ne može se bez nje.
    Nadam se da će vajne nevladine organizacije sad malo skalati poslije ovog zemljotresa i nuklearne katastrofe u Japanu. Nadam se da će imati toliko obraza da malo začepe gubicu jer mi idu na živce otkad su se pojavili. Oni ni ne smatraju da je energija blago ali to smatraju za recimo poskoke. Sad se opstruira gradnja hidrocentrala na Morači iz samo njima znanih razloga.
    A sad ću reći nešto što vjerovatno kod ljudi izaziva zgražavanje. Ja sam bio jedan od rijetkih koji je bio za izgradnju hidrocentrale na Tari. Priznajem da i dan danas nijesam promijenio mišljenje u vezi sa tim iako sam kasnije sumnjao. Zašto?

    1. Prvi čovjek koji me je ubijedio da je to normalna ideja je Slavko Perović. Jednom je on bio gost Antene M ili na kraju 1996 ili na početku 1997 jer je još bila koalicija Narodna Sloga a Milo i Momir su bili u jednom komadu. Pozvao ga je novinar Nebojša Redžić zbog toga što se kod liberala pojavila sumnja da se LSCG utopio u Narodnu Slogu i da je odustao od projekta nezavisne Crne Gore. U drugom dijelu emisije su bila pitanja slušalaca i jedan od njih je postavio sljedeće pitanje:
    "Što ćete uraditi da zaštitite jedan od najljepših kanjona u Evropi tj. kanjon rijeke Tare na kom je planirano izgradnje hidrocentrale?"
    Slavko odgovara ovako:
    "Ja Vas potpuno razumijem, ali morate shvatiti da je električna energija nešto bez čega savremeni svijet ne može".
    E sad zašto je ovo sve bitno? Zato što je Perović tada bio u opoziciji a dok je projekat najavljen bio je na vlasti jedinstveni DPS (DPS + SNP sadašnji). Zašto jedan opozicioni političar tada nije imao ništa protiv toga ostaje na ljudima da razmisle. Kasnije je jedan od najvećih zagovornika "spašavanja" Tare bila Slavkova stranačka koleginica Vesna Perović (o kojoj vjerujem da imamo isto mišljenje koje nije baš pozitivno). Naravno da su tada to bili politikanski razlozi jer to više nije bio onaj LSCG kog smo podržavali do 2001. Kao što su politikanski razlozi bili SDP-a da rezoluciju o "zaštiti" podrži.

    2. Nijesam inženjer energetike ali ih znam baš dosta i svako od njih je bio za taj projekat iako su svi listom bili opoziciono orjentisani. Za alternativne izvore energije o kom su govorila nestručna lica samo su se smijali jer to nema nikakve veze sa mozgom. Moje je da im vjerujem.

    3. Argumentacija ljudi koji su se borili za zaštitu Tare je bila toliko smiješno neubjedljiva da se graničila sa idiotizmom. Nijedan valjani razlog nijesam od njih čuo. Najjači je bio da se tim projektom ne bi riješio komplektni deficit električne energije. To valda dovoljno govori o toj argumentaciji. To je kao da meni za neko funkcionisanje života treba npr. 400 eura a recimo mogu da zaradim 300 i onda bi po njihovoj logici trebalo da budem nezaposlen i umrem od gladi. Kretenizam preko svake mjere. Ljudi koje poznajem a koji su bili protiv projekta su mi govorili kako slabe argumente imaju ali da su oni zbog nekih drugih stvari o kojim su ću nešto kasnije reći protiv hidrocentrale.

    4. Ovog ljeta je na Živoj Istini bio jedan gost botaničar iz Slovenije koji živi u Kolašinu i govorio je o crnogorskoj prirodi i između ostalog rekao je da je za sad stopirana izgradnja hidrocentrale na Tari ali da će se to kad tad desiti jer "nema čistijeg izvora energije od tog" kao i da "Tara nije toliko blago kao što mi mislimo". Čovjek je vrlo star i ko zna koliko mu je još ostalo života tako da on teško ima neke koristi od toga što govori (ovo za ljubitelje teorije zavjere tj. one koji misle da je SVE u Crnoj Gori povezano sa kriminalom). Što se tiče izvora energije pitao sam opet inženjera energetike i dobio potvrdu da je taj izor energije najčistiji mogući.

    Ovi razlozi i dalje stoje i uprkos protivljenju javnosti i dalje podržavam taj projekat i sve projekte koji imaju veze sa hidroenergijom. Sad kako to izvesti tj. u saradnji sa Talijanima ili se zadužiti? To već ne znam niti se osjećam stručnim za odgovor. Ljudi su bili protiv izgradnje hidrocentrale na Tari uglavnom zbog nekih emotivnih razloga koje apsolutno razumijem. Da neko najavi izgradnju elektrane na Skadarskom jezeru bilzu moje Crmnice ne bi mi baš bilo svejedno i, iskren da budem, volio bih da taj projekat propadne. Uvijek se moramo staviti u poziciju drugih jer je uvijek lakše kad govorimo o tuđem. Ali i kad bi projekat (da je moguć) na Skadarskom jezeru postojao a da ja budem protiv toga zaključak je opet isti. Ne bih bio u pravu iako bi mi bilo krivo zbog toga. Pitanje koje bih postavio jeste: Koliko mi sad imamo koristi od Tare i koliko bi imali koristi od hidrocentrala na Tari? Kao što je rekao El Re "energija je blago" a to će se tek u budućnosti pokazati. Možda je rezolucija o zaštiti Tare bila dobra stvar tada kad je donesena jer je to dio vladavine SDPS-a đe su se desile mnoge katastrofalne privatizacije pa vjerujem da bi se i tu našlo prostora za zloupotrebe, no sad je situacija a pogotovo to mislim na medije znatno drugačija tj. povoljnija. Osim ukoliko vajnim ekolozima više odgovara nuklearka na dijelu Albanije na kom je preksinoć bio zemljotres. Može sve biti.
    Last edited by amnesiac; 18-03-11 at 14:47.
    Dick Laurent is dead!

  14. #14
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Amnesiac,
    sve ti potpisujem od tačke do tačke...I neće biti prvi put...Naši međusobni razgovori postaju dosadni jer mi je odavno privuklo pažnju to da imamo jako slično (čak bih se usudio reći u velikoj većini pitanja i identično) gledanje na stvari.
    Obojica smo sličnih godina (stariji od prosjeka na ovom forumu) a dijelimo i zajedničku prošlost u LSCG-i, kao i zajednički momenat napuštanja 2001. Sve što je tada, kako ja kažem "bivši Slavko Perović", govorio (a ne ovaj danas koji se sagorio u svojoj žuči) ja i dan danas mislim.
    I baš kao i ti, i ja mislim da je imalo mjesta i za branu u BiH(RS) i za Tarsko jezero (uz granicu s Bosnom) i za nacionalni park. Na žalost danas to reći je jeres iako su skoro svi viđeni inžinjeri i ekolozi dijeli naše mišljenje i tada i sada. Na žalost, pobijedila je histerija neukog naroda i nepismenih NVO koje moraju opravdati bogate donacije zbog kojih postoje.
    Iskorištavati samo 17% hidro-potencijala a od klisura i zabiti praviti parkove prirode i uzgajališta poskoka, i to u vrijeme svjetske nestašice energije, moguće je samo u javašluk državi i kod javašluk naroda.
    Međutim shvatiće priprosti puk to prije ili kasnije. Nesreća je u tome što je jedan strašno malen procenat stanovništva CG stalno i tokom čitave istorije bio prinuđen da čeka da nešto shvati i sporija većina i zbog toga smo uvijek gubili vrijeme koje nemamo i koje je najskuplji resurs.
    A što ćeš...Sve su to čari demokratije...VOX POPULI VOX DEI...Najgore je kad je taj populus neobrazovan ili poluobrazovan, ali naši su pa da su od g..urabija.
    Kamo sreće da su '90-ih slušali Slavka...Spasili bi i sebe i Slavka...
    Last edited by El Re; 18-03-11 at 11:35.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Evo gospodin El Re odmah brani Ministarstvo ekonomije koje je udruzeno sa ostalim katastrofalno na stetu gradjana i Drzave CG potpisala obavezujuce ugovore, mnogo toga su oholo propustili da urade, i zbog kojih ste danas tu gdje jeste.. On ih brani i smatra da niko to bolje ne bi uradio nego oni koji su bili izabrani za to, a usput im daje isti kredibilitet i za sadasnje stanje i buduce...
    Gospodin im slijepo vjeruje i nebulozama o podizanju cijena u CG itd..
    Hvala Lepo
    ...A što činiš živa bila...Imaju Turci izraz za to...Kažu "ešer"......Sve što me kopka i čini radoznalim jeste samo to koju ti zapravo drogu koristiš pa vidiš stvari kojih nema i koje nijesu rečene i to u tako živopisnim slikama. Sreće mi, volio bih to da probam jer mora da je moćno...
    Naravno da neću polemisati sa nebulozama koje si iznijela kako ja branim Vladu i njeno ministarstvo ekonomije...a da mi može biti najradije bih poslao ekipu s motkama da razjure tu bandu.
    Zbog onih koji nisu na drogama ponoviću:
    Cijene hrane i goriva se određuju na svjetskim berzama i ko očekuje da mu taj problem riješi Vlada CG - teški je idiot. To da li će taj pojedinac biti manje ili više frustriran tim cijenama neće pomoći jer to nije dovoljno da promijeni stvar. frustracija više pojedinaca, pa čak i čitavog naroda može da dovede samo do haosa u jednoj državi u kojoj bi do hrane došli oni koji imaju najviše snage i drskosti da otmu od slabijih. To je jedini mogući epilog izliva bijesa zbog onog na šta je nemoguće uticati.
    E sad, ko želi da vidi krv, otimanje i haos na ulicima druga je stvar. Mada bi takvoj temi više bilo mjesta na pdf. tipa "patologija svijesti" ili "manifestacije mentalnih oboljenja".
    Cijene hrane i energenata (među kojima je i gorivo) zavise od puno uslova i nijedna Vlada bilo koje zemlje, bez obzira koliko ta zemlja moćna bila, ne može presudno uticati na te cijene. Iiako bi mnoge od tih zemalja voljele da se vrati vrijeme od prije 20 godina kad su to mogle i kad su to činile. Ne mogu, jer više nijedna zemlja Svijeta ne može sa sigurnošću reći da će tokom godine imati dovoljno obezbijeđenih zaliha hrane i energenata za potrebe svog stanovništva.
    Može li jasnije?...

  16. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda drzava ne moze da utice na cijene goriva i hljeba, OK. Ali toliko je potencijala protraceno u prethodnih 10tak godina, toliko monopola prodato, toliko kompanija unisteno... Standard je, svakako, mogao biti bolji.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A sad ću vam reći šta bih ja na mjestu Vlade CG ODMAH učinio, jer naravno da Vlada i u tom ograničenom prostoru djelovanja itekako može i dužna je da nešto učini. Nasmijaću gotovo sigurno većinu danas poletnih i mlađanih klinaca koji ne razumiju Svijet oko sebe, ali neka...Bojim se da jednog dana vam neće biti smiješno kad krenete masovno da krčite zapuštene živice i šikare i to i po kakvim đedovskim padinama koje ste čitavog života prezirali. Te padine se mogu pokazati kao ono što će prehranjivati (makar za neko vrijeme) vas i vašu porodicu.

    Da sam na mjestu Vlade CG (i po cijenu da zemlja uzme ne znam kakav zajam od Svjetske banke ili MMF) ušao bih u projekat pravičnog otkupa kompletne zemlje koja se nalazi u privatnom vlasništvu na području Zete i Bjelopavlića. Nakon toga uklonio sve objekte koji se nalaze na prostoru te dvije ravnice a ne mogu da služe namjeni masovne proizvodnje hrane za stanovništvo CG. I nije to nikakav mega projekt...
    Te dvije riječne doline (ravnica je presmiješan termin obzirom na njihovu veličinu) jedina su karta koju kao narod imamo da opstanemo i mi i naši potomci makar za narednih 20 godina. Kažem 20 zato što će oni iz drugih krajeva planete koji ne budu imali đe da gaje hranu masovno ići u migracije (poput velikih seoba naroda koje je Svijet već vidio) u one krajeve planete đe budu čuli da ima hrane i uslova za život.
    Stvarajući dovoljne količine hrane za sebe (a ove dvije doline su jedini način da stvaramo dovoljno ŽITARICA za kompletne potrebe CG) obezbijedićemo uslove da se održimo.

    A sad ko hoće može da uzme 10 minuta i smije se do suza...Daj Bože da je ono čega se plašim da dolazi, samo moja neopravdana briga.
    Last edited by El Re; 18-03-11 at 12:19.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije ovo tako lose. Valorizacija poljoprivrednog zemljista je nesto o cemu treba ozbiljno razmisljati. Bjelopavlici, Zeta, Malesija... s obzirom na sposobnosti nase uprave, nijesam veliki optimista kada je bas ova ideja u pitanju. I malo djeluje drakonski. Ali, generalno, o poljoprivredi se treba ozbiljno razmisliti.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Mene želudac zaboli kad ujutro vidim mercedes kako čeka presjednika privredne komore u blok 5, kad bi se to "voženje" organizovalo prema sposobnosti tih organizacija dovoljno bi mu bilo da ga voze dva cigana sa konjem, a komoru pominjem jer sam prisustvovao nekim dešavanjima u njihovoj organizaciji i stidio sam se umjesto njih.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by American Dream View Post
    Nije ovo tako lose. Valorizacija poljoprivrednog zemljista je nesto o cemu treba ozbiljno razmisljati. Bjelopavlici, Zeta, Malesija... s obzirom na sposobnosti nase uprave, nijesam veliki optimista kada je bas ova ideja u pitanju. I malo djeluje drakonski. Ali, generalno, o poljoprivredi se treba ozbiljno razmisliti.
    Dobro...jasno ti je da ja nisam agronom i zato nisam ulazio u detalje. Namjerno sam izostavio riječ "poljoprivreda" a upotrijebio "žitarice". Žitarice se mogu uzgajati i na drugim mjestima u CG ali kombajni mogu samo tamo đe su nagibi terena i oscilacije reljefa zanemarljivi. Toliko znam i kao laik...
    Hvala Gospodu pa CG ima brdsko-planinski dio recimo za krompir (i ne samo krompir već i mesne i mliječne prerađevine), Polimlje recimo za uzgoj povrća svih vrsta i kvalitetnih sorti kontinentalnog voća, ulcinjsku krajinu za južno voće itd... Ali sve to gubi smisao ukoliko ne bude dovoljno hleba. Zato proizvodnju žitarica treba učiniti državnim projektom i strogo u vlasništvu države. Sve drugo može privatno...
    Gledao sam juče-prekjuče na BBC-ju, slike velikih marketa u Japanu. Bilo je nestvarno posmatrati stotinama metara dugačke a prazne rafove s hranom, dok je novinarska ekipa malo dalje prikazala rafove sa parfemima i drugom kozmetikom koji su svi bili uredno složeni i netaknuti. Sve to mi se činilo poput pogleda u budućnost. Ne Japanaca već svih nas na planeti...

  21. #21
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    A sad ću vam reći šta bih ja na mjestu Vlade CG ODMAH učinio, jer naravno da Vlada i u tom ograničenom prostoru djelovanja itekako može i dužna je da nešto učini. Nasmijaću gotovo sigurno većinu danas poletnih i mlađanih klinaca koji ne razumiju Svijet oko sebe, ali neka...Bojim se da jednog dana vam neće biti smiješno kad krenete masovno da krčite zapuštene živice i šikare i to i po kakvim đedovskim padinama koje ste čitavog života prezirali. Te padine se mogu pokazati kao ono što će prehranjivati (makar za neko vrijeme) vas i vašu porodicu.

    Da sam na mjestu Vlade CG (i po cijenu da zemlja uzme ne znam kakav zajam od Svjetske banke ili MMF) ušao bih u projekat pravičnog otkupa kompletne zemlje koja se nalazi u privatnom vlasništvu na području Zete i Bjelopavlića. Nakon toga uklonio sve objekte koji se nalaze na prostoru te dvije ravnice a ne mogu da služe namjeni masovne proizvodnje hrane za stanovništvo CG. I nije to nikakav mega projekt...
    Te dvije riječne doline (ravnica je presmiješan termin obzirom na njihovu veličinu) jedina su karta koju kao narod imamo da opstanemo i mi i naši potomci makar za narednih 20 godina. Kažem 20 zato što će oni iz drugih krajeva planete koji ne budu imali đe da gaje hranu masovno ići u migracije (poput velikih seoba naroda koje je Svijet već vidio) u one krajeve planete đe budu čuli da ima hrane i uslova za život.
    Stvarajući dovoljne količine hrane za sebe (a ove dvije doline su jedini način da stvaramo dovoljno ŽITARICA za kompletne potrebe CG) obezbijedićemo uslove da se održimo.

    A sad ko hoće može da uzme 10 minuta i smije se do suza...Daj Bože da je ono čega se plašim da dolazi, samo moja neopravdana briga.


    Apropo ovoga jedna digresija...Kad je "narod" pobijedio 1990 Plantaže su ponudile svima kojima je nacionalizovana zemlja (a ta firma na njoj proizvodila grožđe ili breskve), da i dalje ostane taj sistem, s tim da bi se prihod od voća na fer način dijelio između vlasnika zemlje i preduzeća. Ili da dobiju recimo 2000 litara vina, ili slične varijante.

    Skoro niko nije prihvatio tu opciju, i odlučili su da se bave proizvodnjom vina "za sebe". Danas, poslije 20 godina, 90% tih zasada je uništeno i uopšte se ne obrađuju...vlasnici gledaju kakvog Rusa da im uvale to i kupe kakav stan-auto (po izboru), Plantaže su proširile proizvodnju i proizvode 20.000.000 flaša vina danas (ako sam dobro zapamtio), a od te ogrnomne zemlje danas niko nema koristi.
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  22. #22
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR View Post
    Apropo ovoga jedna digresija...Kad je "narod" pobijedio 1990 Plantaže su ponudile svima kojima je nacionalizovana zemlja (a ta firma na njoj proizvodila grožđe ili breskve), da i dalje ostane taj sistem, s tim da bi se prihod od voća na fer način dijelio između vlasnika zemlje i preduzeća. Ili da dobiju recimo 2000 litara vina, ili slične varijante.

    Skoro niko nije prihvatio tu opciju, i odlučili su da se bave proizvodnjom vina "za sebe". Danas, poslije 20 godina, 90% tih zasada je uništeno i uopšte se ne obrađuju...vlasnici gledaju kakvog Rusa da im uvale to i kupe kakav stan-auto (po izboru), Plantaže su proširile proizvodnju i proizvode 20.000.000 flaša vina danas (ako sam dobro zapamtio), a od te ogrnomne zemlje danas niko nema koristi.
    Naravno...možda bismo i ja i ti to isto uradili tada jer bi gledali neki svoj sitan interes bez sposobnosti da razmišljamo na duži rok.
    Zato bih ja otkup privatnog zemljišta u Zeti i Bjelopavlićima proglasio interesom od nacionalnog značaja. Isto kako se recimo izuzima zemlja za putnu i drugu infrastrukturu. Evo ti prijatelju pravična naknada i seli se odatle. Ako ti se ne sviđa ono što sam ti dao idi na Sud ali zemljište moraš napustiti u roku koji sam ti ostavio i ne interesuje me što misliš o tome. Projekat ne bi mogao da opstruira niko! Na isti način kako Kinezi napraviše čudo za samo 20 godina, a pritom disclociraše na milione ljudi. Samo za branu "3 kanjona" premješteno je nekoliko stotina hiljada ljudi bez da ih je iko pitao za to što misle o svemu...

  23. #23
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,100
    Thanks Thanks Given 
    103
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Da sam na mjestu Vlade CG (i po cijenu da zemlja uzme ne znam kakav zajam od Svjetske banke ili MMF) ušao bih u projekat pravičnog otkupa kompletne zemlje koja se nalazi u privatnom vlasništvu na području Zete i Bjelopavlića. Nakon toga uklonio sve objekte koji se nalaze na prostoru te dvije ravnice a ne mogu da služe namjeni masovne proizvodnje hrane za stanovništvo CG. I nije to nikakav mega projekt...
    Te dvije riječne doline (ravnica je presmiješan termin obzirom na njihovu veličinu) jedina su karta koju kao narod imamo da opstanemo i mi i naši potomci makar za narednih 20 godina. Kažem 20 zato što će oni iz drugih krajeva planete koji ne budu imali đe da gaje hranu masovno ići u migracije (poput velikih seoba naroda koje je Svijet već vidio) u one krajeve planete đe budu čuli da ima hrane i uslova za život.
    Stvarajući dovoljne količine hrane za sebe (a ove dvije doline su jedini način da stvaramo dovoljno ŽITARICA za kompletne potrebe CG) obezbijedićemo uslove da se održimo.


    A sad ko hoće može da uzme 10 minuta i smije se do suza...Daj Bože da je ono čega se plašim da dolazi, samo moja neopravdana briga.
    + 1 rep..
    prava stvar!!!!!! uz postepeno gašenje KAP-a i obezbjeđivanja dovoljnje količine el.energije iz sopstvenioh izvora, ova poljoiprivredna proizvodnja bila bi spas za cg!!!!! uz to dodati i prihode od turizma i da nakrivimo kapu...
    ali kod nas je važnije i lakše ovo uvoziti, urgađivati se u tendere i sl....

  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ...A što činiš živa bila...Imaju Turci izraz za to...Kažu "ešer"......Sve što me kopka i čini radoznalim jeste samo to koju ti zapravo drogu koristiš pa vidiš stvari kojih nema i koje nijesu rečene i to u tako živopisnim slikama. Sreće mi, volio bih to da probam jer mora da je moćno...
    Naravno da neću polemisati sa nebulozama koje si iznijela kako ja branim Vladu i njeno ministarstvo ekonomije...a da mi može biti najradije bih poslao ekipu s motkama da razjure tu bandu..
    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Da ne bude da ignorišem temu ili svjesno guram neke druge u prvi plan, hoću da dam komentar na ovu temu, tim prije što je smatram temom svih tema.
    Ja sam otac dvoje djece i suprug i ova kriza me itekako dotiče iako ne na način kako pogađa većinu.
    ...........

    Cijene hrane i energenata ići će u narednim godinama isključivo gore i po tom pitanju Vlada CG (ne znam kakve eksperte da ima) ne može puno da uradi, osim da se javno obrati stanovništvu na koje će da apeluje da žrtvuju blagodeti grada i vrate se na selo i obrađuju zemlju ili čuvaju stoku. Naravno vlast ukoliko bi to uradila rulja bi izašla na ulicu i do večeri izazvala haos u zemlji. Upravo ono što smo vidjeli po sjeveru Afrike i Bliskom Istoku.
    .........................
    Svijet koji smo izgradili počeo je da radi protiv nas. Mi kao vrsta vodimo sebe u uništenje.
    Ja sam sve samo ne katastrofičar, ali nijesam slijep da ne vidim kuda ovo vodi. Na žalost svi mi i naša država smo samo statistička greška. Da svi nestanemo ne bi se ni primijetilo u okvirima ljudske populacije i globalne ekonomije.
    Da li Vlada ipak može ponešto da uradi? Može, ali njen manevarski prostor iz dana u dan biće sve manji.
    Ovaj problem (hrane i energije) je problem čovječanstva a ne Crne Gore. Za izlazak iz ove situacije Svijetu nikad kao sada treba čudo... Na žalost niko nema ideju kakvo.
    Da niste sami boldovali prvu recenicu pa da pricamo o narkomaniji koje se grozim a Vi nesto imate cudan odnos prema drogama uz osmjeh.
    Ni u sali...

    Pogledajte sta ste pisali i ne vrijedjajte sa tim etiketiranjem.

    Cim pochne neka tema koja pored ostalih nosi srz prezivljavanja i zivljenja gradjana CG, odmah ste presli na "svjetski" problem.. To je ta obmana i okretanje teza.
    Na samom pocetku mog ucestvovanja na forumu potencirala sam ekonomske teme i crnogorsko guranje u propast neznanjem i neulaganjem u projekte koji bi CG ekonomiju povuklo naprijed. I evo danas Vi branite takvu "ekonomiju" sa - tako je i u svijetu?
    Ma dajte molim vas... Zbog Vas i slicnih sam i prestala da pisem o ekonomiji i da ukazujem na izlazne mogucnosti koje bi podstakle CG da misli na sebe a time i na ostale.
    Mogla bih da Vam rasclanim sve sto ste naveli kroz Vase znanje Ekonomije, berze itd.. Pa i popularizacije price o porastu cijene hrane na berzama o kojima se predvidjalo u ekonomiji odavno pa i na forumu smo prosle godine imali i ovdje diskusiju o tome detaljno, o potrebama za gledanje na poljoprivredu i stocarstvo na kulturniji i struchniji nacin. Ocigledno ste zaboravili - namjerno ili...nebitno. Ali sada kad svi pricaju o tome pa i djeca u osnovnoj, sad je eto to point ekonomskog znanja kretanja u svijetu. Reaktivno sve..
    Sto se tice te turske rijeci, evo pitah ovdje u Sarajevu da mi prevedu i nemaju pojma sta to znachi.. Moguce da su hrvatskog i srpskog porijekla pa da ispostujem...

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 18-03-11 at 13:02.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Niko te ne vrijeđa već kad nečiju izjavu komentarišeš budi ljubazna pa je citiraj ili autentično parafraziraj. A ne ovo što ti radiš s podmetanjima što je već svako ovdje odavno primijetio. I to ideš toliko u krajnjost da je to neviđena perverzija sa zdravim razumom. Ako hoćeš da budeš mangup pa priču drugih navodiš na svoju vodenicu makar počni da se vježbaš kako bi se dovoljno izvještila u tome. Ovako izgleda smiješno i vjeruj za osmjehivanje nekim tvojim postovima (ne svim) ne bi mi trebala droga već bih i u stanju velike žalosti teško mogao da odolim a da to ne učinim.
    Što se tiče riječi raspitaj se malo bolje. Za početak bi bilo dobro da naučiš da u Sarajevu ne žive Turci već Bosanci.

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Buducnost Crne Gore
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 13-05-05, 14:17
  2. Buducnost Crne Gore
    By gos1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-04, 10:57
  3. Buducnost Crne Gore
    By komovi in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-04, 14:59
  4. Buducnost Crne Gore!
    By sh0cker in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 13-02-04, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •