Results 1 to 13 of 13

Thread: Pricam ti pricu...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pricam ti pricu...

    Ej, da li neko zna kako tacno ide prica o JOKMEGDAN-u?
    Takodje me zanimaju i druge price i legende o Novome i Boki uopste, i bio bih vam zahvalan da mi ih postujete ovde.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U kratko. Bio jedan poznati junak (zaboravio sam kako se zove, ali mi se cini da je bio iz mog sela - Ubli ) koji je dosao ispod kanli kule i prozvao glavnog Turcina na megdan (ne znam sta je bio taj Turcin, dal Beg !?). Odozgo su Turci odgovorili "Jok megdan !" ("jok" znaci "ne" na turskom"). Taj junak je tako dolazio svaki dan, i svaki dan je dobijao odgovor "jok megdan", i tako je ostalo ime mjesta okle je on prozivao Turke na megdan (s Jokmegdan-a).

    Ovo je ono sto se ja sjecam, i ima tu jos malo detalja - ali to je sustina.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima tu jos dosta legendi, a najvise se vezuju za imena mjesta, kao naprimjer: Karaca, Nemila, Srbina, Kobila (rt), Kotobilj, itd...

    Za vecinu znam (bar uopsteno), ali dacu priliku nekom drugom da isprica malo detaljnije. Ako niko ne zna, postiracu ono sto ja znam.

    Interesantna tema. Svaka cast.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Detaljnije

    Hvala druze na postu ali tako uopsteno sam i ja znao. Meni treba malo detaljnije, pa ako te ne mrzi, udri!
    Za Kobilu vec znam dobro tako da mi nije neophodna. To mi je poslao inominato (kojeg vec dugo nema na ovom forumu - pametan covek)!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo upravo nadjoh na www.hercegnovi.cc da ima par legenedi.

    Jokmegdan, je malo drugacija verzija, od one koju sam ja cuo:

    JOK MEGDAN -
    Legenda kaže da su Turci, prilikom prvog osvajanja Herceg Novog, na ovom mjestu (danas se tako zove dio grada uz Jadranski put) bili do nogu potuceni. Tom prilikom, jedan od hrabrih branilaca grada pozove turskog vodu na megdan, ali on, bježeci glavom bez obzira, samo viknu: "JOK, MEGDAN" i tako...
    Poslije bitke, prema legendi, na izvoru ispod Jok Megdana, pocela je da tece krv. Od tada se ovaj izvor pitke vode (koji je aktivan i danas) zove KARADŽA ili, u narodu još cešce, KARAČA.


    NEMILA -
    Iznad Herceg-Novog (dio današnjeg naselja Srbina) i danas postoji izvor koji se zove Nemila. Nekada, prvobitni naziv ovog izvora bio je "MILA", a današnje ime je dobio nakon tragicne smrti dva mladica, dobrih prijatelja, koji su, zbog ljubavi koju su osjecali prema istoj djevojci, ovdje oduzeli sebi živote.

    KOTOBILJ -
    Na ovom mjestu, (danas je to selo KAMENO) su Crnogorci i domaci ustanici, 17. septembra 1687. godine, u iznenadnom napadu, u borbi za oslobodenje Herceg-Novog, teško porazili tursku vojsku. Turski vojnici su bili toliko iznenadeni žestokim i iznenadnim napadom da je sve što su uspjeli bilo reci: "KO TO BI?" Otuda, kažu, i ime ovom dijelu sela Kameno. A da u prici ima i istine svjedoci i cinjenica da je Petar Petrovic Njegoš, svojevremeno, obišao ovo mjesto i opjevao ga u "Gorskom vijencu".

    Za Kotobilj treba jos napomenuti da je to jedan jako duboki klanac prije Kamenog (svak je prosao tuda autom), gdje su zajedno Bokelji, Crnogorci i Hercegovci napravili zasjedu Turcima. Otuda toliko iznenadjenje, i takav pokolj.

    PAPA SIKSTO V -
    Kažu da je Sikstov otac, pravoslavac iz sela Bjelske Kruševice, sat hoda od Bijele na sjeveru, iz porodice Šišic, mada ima i onih koji kažu da je bio od Svilanovica, kao dijete služio u katolickom manastiru u Kotoru. Tu je primio i katolicku vjeru, a u Italiju ga je odveo neki fratar, inace Italijan. Nastanio se u jakinskom okružju (Ancona), gdje se i oženio i gdje mu se rodio sin koji je, kasnije, postao Papa Siksto Pereti. Zašto Siksto - zato što je bio porijeklom od Šišica. Zašto Pereti - spomen na rodno mjesto njegovog oca Kruševice (na italijanskom: kruška = pera), a i u njegovom grbu je lav koji u ruci drži grancicu sa tri kruške. Da ovo nije samo legenda cita se u ljetopisu Andrije Zmajevica, nadbiskupa barskog i primasa Srbije, "Država slavna i sveta crkovnog ljetopisa": "...Sisto Peti Papa porodi se od ubozijeh roditelja, Slavjana, oca iz Kruševice, sela u Boki od Kotora...."

    Postiraj legendu za kobilu. Kad je bal, nek je maskenbal.

    Ajde da vidimo koliko cemo Novljanskih legendi pronaci. Ja cim se budem sjetio jos koje legende, i kad budem imao vremena - postiram.

    Pozdrav.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  6. #6
    kravac Guest

    Default

    Inace Karaca na turskom znaci krvava voda u doslovnom prevodu,a za mene je posebno zanimljiv lik Leopolda Mandica za koga iz pouzdanih izvora(ne iz teksta koji je postavljen na ovom forumu znam da je i dalje veoma cijenjen u Italiji) a za koga sam siguran da 90% mladjih generacija nikada u zivotu nije culo .Takodje mi je veoma zanimljiva i ideja o pobratimlju Padove i HN.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,079
    Thanks Thanks Given 
    102
    Thanks Thanks Received 
    440
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    mislim da je barleta pobratim grad herceg novom...

    samo mali info
    \\
    OFL•GIC

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li ko legendu u vezi one statue (kipa) kod tunela na Toploj ?

    Nek me neko dopuni, jer je ovo sto ja znam jako povrsno.

    Tu je svaki dan zena (ili vjerenica) jednog pomorca sjedela i cekala svog dragog. Jedan dan joj je stiglo pismo da je on nestao u nekom nevremenu. Ona nije mogla izdrzati bol, pa se s tog mjesta bacila dolje na stijene. Kasnije se mornar vratio (ostao je bio ziv u nevremenu) i sagradio na tom mjestu onu statu u njenu cast.
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  9. #9
    kravac Guest

    Default

    tako nesto i ja sam cuo,e a sta je sa ovim podzemnim tunelom sto povezuje sve tvrdjave u gradu

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kravac
    tako nesto i ja sam cuo,e a sta je sa ovim podzemnim tunelom sto povezuje sve tvrdjave u gradu
    Navodno postoji (blokirani) tunel koji povezuje Kanli Kulu i Spanjolu (ne sve tvrdjave).

    Ali ja mislim da ipak ne postoji. :cry:
    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Herceg Novi - PG
    Posts
    47
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a zna li neko legendu o "TOPLOJ"...???

  12. #12
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam ja tu legendu. Nekada davno u vrijeme mletaka zivio je jedan pametni novljanin i kako nije mogao da gleda staru majku kako mu grije vodu za kupanje svaku noc on odluci da pronadje napravu za grijanje vode.Posle nekog vremena trud se isplatio i kad je ta naprava pocela da grije vode on je povikao TOPLA i tako je ostalo u narodu. (nemojte mi zamjerit)
    Sad ozbiljno , ja sam chuo da je kralj Aleksandar Karadjordjevic kad je isao za francusku ,rucao je na terasi hotela tople i kad je krenuo na brod uzeo je sablju i urezao slovo A na nekoj palmi koja se nalazi na toj terasi,i da je do dan danas ostalo to slovo A?
    Cilj NE opravdava sredstva!

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    408
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SteVuk
    Postiraj legendu za kobilu. Kad je bal, nek je maskenbal.
    Tu legendu ces da nadjes na www.njivice.co.yu u sekciji O BOKI...
    A tebi i svima ostalima bas hvala sto ste se potrudili ovoliko. Naravno, to ne znaci da treba da prestanete sa postovima ovog tipa jer su mi te price upravo potrebne da bi ih nakacio na sajt.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •