Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 55

Thread: Slikar Uroš Tošković

  1. #26
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,744
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Ne znam ko je cura, ali vidjoh fotku, pa da izbacim ovog gospodina
    Iskljucenje mozga samo osta.

  2. #27
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    podgorica
    Posts
    2,337
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    strasan umjetnik. a "malo" nenormalan kao svi pravi umjetnici. gleda sam skoro emisliju neku o njemu. radovi su mu zvek, pa neka je glibav kolko oce

  3. #28
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Izdanje: 18-12-2012

    MECENA MOMČILO TODOROVIĆ O UROŠU TOŠKOVIĆU



    Buntovnik garavog lica i čiste duše


    Poznati beogradski mecena Momčilo Moša Todorović svestrani je ljubitelj umjetnosti. Diplomirani je psiholog, ali i posvećeni galerista, kolekcionar i publicista, autor multimedijalnih monografija slikara Save Šumanovića, Miće Popovića, Olje Ivanjicki, Paje Jovanovića, Petra Lubarde. Vlasnik je kompanije „Radionica duše”, u čijih 12 galerija je postavio više od 120 samostalnih i grupnih izložbi renomiranih umjetnika. Autor je i nekoliko knjiga iz psihologije. Todorović je u barskoj galeriji „Velimir A. Leković” bio organizator izložbe Uroša Toškovića, jednog od najznačajnijih crnogorskih umjetnika, i tom prilikom poklonio je 70 radova, u formi legata, Opštini Bar. On je, takođe, najavio i izradu monografije o Toškoviću.
    Da li izložba prethodi izdavanju monografije?
    - Ja sam na njegovom putu već više od deset godina. Uroš slovi za jednog od naših najvećih živih slikara. Mnogi misle da je on na neki način odstupio od nekih naših normi ponašanja, a odstupio je, ja kao psiholog mogu da kažem, zato što smo se mi odrekli njega. Uvijek sam govorio da treba da u njemu probudimo umjetnika, a onda će se javiti čovjek. Ali, malo ko ima sluha. Nadam se da će nakon ove izložba i monografije imati jednog novog Toškovića, jer će on doživjeti da smo ga shvatili i prihvatili takvog, i onda ćemo imati i čovjeka i umjetnika Toškovića.
    Koliko dugo pratite Toškovićev rad?
    - Mislim da dijelim mišljenje sa likovnom kritikom, ali i sa slikarima, da kada se pomene njegovo ime svi stanu mirno. Njegov rad pratim već 30 godina, i njegove slike ne treba tumačiti, o njima treba razmišljati. Njegovo garavo lice je čistije od mnogih koji možda na izgled imaju svježinu i lijep izgled, a to nije baš sa dušom adekvatno njihovom izgledu. Njegove slike imaju dušu i njih treba razumjeti. Ja sam 30 godina sa slikarima i upoznao sam mnoge, od Lubarde pa do Marine Abramović, ali me on zaintrigirao. Sad Bar ima svoju zadužbinu, svoj fond, a to mi je bila želja, da to bude tamo gdje on živi, da ima svoj legat i da ova kolekcija bude na dobrobit ne samo Bara, već i cijele Crne Gore, Srbije, pa i dalje. Ja mislim sad poslije ove izložbe, a razgovarao sam sa nadležnima u Baru, da dobije svoj prostor i da sva likovna djela ostavlja Baru. Moja je želja da jedan dio bude takođe ustupljen muzeju na Cetinju, jer ako svoj prostor ima Vojo Stanić, Lubarda, mislim da ništa manje ne zaslužuje ni Tošković. Svi se pravdaju njegovom naravi i to je navodno razlog zbog čega se ne nalaze veliki radovi u velikim institucijama kulture u Crnoj Gori.
    Šta će sve obuhvatiti monogafija o Toškoviću?
    - U monografiji će autori tekstova uz video materijal reći šta misle o njegovom slikarstvu, veliki umjetnici kao što su Đorđe Kadijević, Saša Živković, Bata Mihajlović, a već imam iskaz Živojina Pavlovića. Nadam se da će nakon toga svi shvatiti gdje je mjesto Toškoviću na našoj likovnoj sceni. Malo ko zna da je Tošković, koji je živio u Parizu, imao u jednoj otmjenoj kafani svoj sto, i iako je bilo puno publike niko nije smio da sjedne dok je on tu bio prisutan. On je tu crtao preko dana i ostavljao tom vlasniku te crteže. Ja sam dio toga otkupio i čuvam te njegove crteže. Krajnje je vrijeme da Tošković ovom izložbom i monografijom dobije mjesto i priznanje koje mu pripada. Prvu promociju te knjige imaćemo ovdje u Baru.
    Kada ste se prvi put sreli sa Urošem?
    - Ja sam Uroša uvrstio u ediciju velikana našeg slikarstva jer mislim da mu to pripada. Vjerovatno će ta njegova monogafija izazvati polemiku u našim likovnim krugovima, ali je meni savjest čista. Ja to radim svjesno i profesionalno, i to će biti moja 17. monografija gdje sam i autor i priređivač i urednik. Malo ko u Crnoj Gori i Srbiji vodi računa o našim slikarima. I kako to opravdati, da velikani svjetskog slikarstva nemaju monografije? Sa Urošem sam se sreo prije više od 25 godina u neobičnim okolnostima. Ja sam kao ljubitelj njegovog slikarstva otišao kod njega i ušao u njegov stan u Beogradu. Kad me vidio kaže mi da izađem: „napolje, ti si policajac, došao da me špijuniraš”. Bio sam u jednom kožnom mantilu. Nisam izašao i nakon pet minuta smo razgovarali kao običan svijet. Kada sam u Beogradu pravio njegovu izložbu neobičnih slika, jer on može podjednako dobro da uradi i portret i mrtvu prirodu, on je dolazio kad ja nisam bio u galeriji. Poslije toga smo napravili njegovu izložbu u Skoplju, u Narodnom muzeju.
    Da li ste se ponovo sreli sa Toškovićem prije izložbe u Baru?
    - Nakon 20 godina neki naši prijatelji su u Podgorici ugovorili naš sastanak. On je već bio čuo da se spremam da napravim monografiju, i rado je to prihvatio. Sreli smo se, svi su se razbježali, ostali smo nas dvojica sami, i kaže mi „znaš li ti šta sam ja za Veličkovića i Đurića”... Odgovorio sam „da ne mislim tako ne bih ni došao da ovdje budemo zajedno”. Nastavili smo da razgovaramo još 20 minuta u običnom razgovoru. To mi daje nadu da jednog dana sa Urošem može svako da nastavi da komunicira, sa neobično običnim čovjekom koji se maže blatom, a to je njegov revolt. Jer, on čuje te priče o njemu, i vjerovatno svjesno reaguje nekim bojkotom.

    Slikarska ljubomora

    Priča se da među slikarima ima ljubomore?
    - Postoji ljubomora među slikarima. Ja sam recimo gledao emisiju na jednoj televiziji gdje voditelj govori pozitivno o Toškoviću, i pri tome kaže da se dolaskom Dada Đurića i Toškovića u Beograd mijenja likovna scena. Na to će naš slikar Ljuba Popović reći „ma kakve džudže došle iz Herceg Novog”. Znate, ne možete da očekujete od tako velikog slikara takvo mišljenje o svojim kolegama. To me malo iznenadilo, za razliku od drugih slikara, Mihailovića, Veličkovića, koje ja cijenim i poštujem, i koji su spremni da kažu ono što misle o Toškoviću i ono što on jeste. Uostalom, Tošković je dobio i nacionalnu penziju. U Skoplju postoji svjetska galerija za crtež i prošle godine prvu nagradu za kulturnu ostavštinu dobio je Pikaso, Gran pri Vlada Veličković, a Tošković nagradu za crtež. To sve ipak govori o njemu. Veličina Uroša Toškovića se teško može negirati.


    D. STOJANOVIĆ

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2012-12-18

  4. #29
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    579
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    najjači je kad priča o pikasu-to je jedan šonjo!!
    heisenberg says relax

  5. #30
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Više priče nego rada...

  6. #31
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Podgorica, Bar
    Posts
    769
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neki dan sam setao, i naleceh na njega Uziva u zivotu nije pohlepan na pare kao vecina danasnjih ljudi...legenda je to i vrhunski umjetnik

  7. #32
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Kad je lijepa noć bez kiše možete ga sresti na plaži između Topolice i Šušanja. Jedno veče smo bili da mu se javimo, zapalio čovjek vatricu sjedi i uživa. Vjerujte da je baš dobar lik i priča sa svima normalno nije da izigrava neko ludilo. A vikendom ga srijećem stalno u istom kafiću, sjedi gleda neke slike. Ponekad ima i neko društvo obično neki mladi ljudi...
    This time next year we'll be millionaires

  8. #33
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,411
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    873
    Thanked in
    518 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FulhamFC View Post
    moze li neko da uradi nesto jace od owoga?! neprevazidjen si toskowicu genije!
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  9. #34
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparky View Post
    Vjerujte da je baš dobar lik i priča sa svima normalno nije da izigrava neko ludilo..
    a koje ludilo on moze da izigrava zivota ti?

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Nakda je stalno dolazio u Carpe Diem. Meutim to više ne postoji..
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PGcity
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Legenda!

  12. #37
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    a koje ludilo on moze da izigrava zivota ti?
    Ludilio tipa ovih modernih umjetnika da se prave nešto važni i da niko nije kao on itd.
    OK?

    Čudni su ovi forumi. Ja sam samo rekao nešto a odmah se nađe neko da na neki po meni malo bezobrazan način odgovori na poruku. Postoji mnogo više načina da mi postaviš pitanje i sa malo više kulture. Nisam ništa ružno rekao. Nadam se da te nisam uvrijedio? Ako jesam ja ti se javno izvinjavam! I nemoj molim ter više ovo "zivota ti" da koristiš jer je stvarno otrcano i nekulturno.
    This time next year we'll be millionaires

  13. #38
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ljudi, ima li dje da se pogleda ili skine neka emisija sa Tosom, nedavno je bila na Montenu?
    I ovaj dokumentarac ''Stari majstor'', sto je radila Katarina Bulajic?
    Hvala, pozdrav!

  14. #39
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Niko nista?

  15. #40
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparky View Post
    Postoji mnogo više načina da mi postaviš pitanje i sa malo više kulture. Nisam ništa ružno rekao. Nadam se da te nisam uvrijedio? Ako jesam ja ti se javno izvinjavam! I nemoj molim ter više ovo "zivota ti" da koristiš jer je stvarno otrcano i nekulturno.
    :lolblue::lolblue::lolblue:
    naravno da me nisi uvrijedio, samo iskuliraj, ali maksimalno..

  16. #41
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


  17. #42
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Hvala sefe!

  18. #43
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sazete izjave.. Preziranje povrsnog i osporavanje konvencionalnog.. Genije ! :courage:

  19. #44
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Justicia.Rules View Post
    Sazete izjave.. Preziranje povrsnog i osporavanje konvencionalnog.. Genije ! :courage:
    Upravo to!

  20. #45
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, ovo obavezno pogledajte!!!!!
    ja sam umirao od smijeha



  21. #46
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,546
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    a kako ja nikad ne naletim na njega u Bar kad sam dolje..
    Majstor !

  22. #47
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    416
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AvAtAr_Nk View Post
    Ljudi, ovo obavezno pogledajte!!!!!
    ja sam umirao od smijeha

    "Moj podznak je veoma nezgodan...................................... i posran"

    hahahhahahhhhhhhhhhhhhahahahahahahahahahahahahahha aa

    Fala ti kralju za ovo

  23. #48
    Join Date
    May 2013
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Majstor.

  24. #49
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  25. #50
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    76
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •