Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 113

Thread: Kupuj domaće

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Nadalleko poznate talijanske pršute "Parma" crudo i coto su ti od istog skandinavskog praseta kao i naš njeguški pršut!
    To je ziva istina, ali nasi nikako neće zamjerku toj prsuti, ali za nasu trista cuda i ispada da bi trebalo biti krme sa medaljama.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    To je ziva istina, ali nasi nikako neće zamjerku toj prsuti, ali za nasu trista cuda i ispada da bi trebalo biti krme sa medaljama.
    hahahahaha
    Mozda neko misli da prasici iz Parme imaju svoju fb stranicu...

    Hvala Lepo

  3. #28
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Zagreb-Sarajevo
    Posts
    3,082
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    14 Posts

  4. #29
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ulica Titovih pudlica 25
    Posts
    388
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kupujem hrvatsko, slovenačko i crnogorsko. Srbijansko - ni za lijek. Šta da radim, takav sam još od svog osnivanja :o)

  5. #30
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Kad bi se hranio samo domaćim proizvodima ostao bih gladan i pijan.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #31
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene je Bog kaznio, da samo pasulj smijem da jedem,
    inache mi shecer skochi na 20mmola,
    i moram marshirat 10000 koraka i gle chuda, pane na 3-5 mmola.



    Ovo je ujedno i savjet 10 godina se uspjeshno lijechim,
    dijabetis II, ili starachki, oprezno sa prshutama i svinjetinom, i svim vrstama zivotinjskih masti.

    SO, SHECER BIJELO BRASHNO I MAST su najveci OTROVI MODERNOG DOBA,
    majchino mlijeko sadrzi 80% baze a 20 % kisjeline,
    idealni balans, porvrca 80% a kisjelog samo 20%,
    vishe gradimo BOLNICA zbog zinulih GUZICA, nego FABRIKA,
    upamet se braco GRADJANI&GRADJANKE DA NE BUDE KASNO.
    Last edited by milovan; 22-02-11 at 04:20.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #32
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Mene je Bog kaznio, da samo pasulj smijem da jedem,
    inache mi shecer skochi na 20mmola,
    i moram marshirat 10000 koraka i gle chuda, pane na 3-5 mmola.



    Ovo je ujedno i savjet 10 godina se uspjeshno lijechim,
    dijabetis II, ili starachki, oprezno sa prshutama i svinjetinom, i svim vrstama zivotinjskih masti.

    SO, SHECER BIJELO BRASHNO I MAST su najveci OTROVI MODERNOG DOBA,
    majchino mlijeko sadrzi 80% baze a 20 % kisjeline,
    idealni balans, porvrca 80% a kisjelog samo 20%,
    vishe gradimo BOLNICA zbog zinulih GUZICA, nego FABRIKA,
    upamet se braco GRADJANI&GRADJANKE DA NE BUDE KASNO.
    Ovo ti je Milovane ziva istina! Svakodnevno se hranimo masnim i slanim mesom - dorucak, rucak, vecera - sve je bazirano na salame, pastete, kobasice, PRSHUTA!!! Prshuta najljepsa a najgora, onako jako slana sacuva sve najgore masti i kisjeline.
    Vrlo malo ili nimalo povrca a jos manje svezeg. Bijeli obrani hleb neizostavan. Rijetko integralni.
    A niko nista ne radi fizicki. Bitno je da je tu TV i $ednik po was cijeli dan.
    I onda kad se dodje u godine zamislite cuda IZNENADA infarkt. Okle infarkt, od zakrcenja krvnih sudova. A okle zakrcenje? Od holesterola. A okle holesterol? Ada iz mesa, masti i ulja, okle drugo?

  8. #33
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Milion puta sam pomislila kako je u CG zenama lako kuvati.. Sto ove na sjeveru, sto one sa juga.. Lako li je tamo kuvati i spremati.. Iskljuci se mozak i od kacamaka, do juzne blitve ...i udovica do 50-te glat..
    Steta sto nemam vremena da se fokusiram na CG, ali bar bih nekoliko hektara sredila sa povrcem (za sve sezone) samo za priv. potrebe..

    Hvala Lepo

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    sve je bazirano na salame, pastete, kobasice, PRSHUTA!!! ....
    Da se umire od domace kobasice neki bi davno otisli na onaj svijet ili imali holesterol na tone. Znao sam jednu osobu koja je drzala dijetu domacim kobasicima i bila vitka ka kisna glista. E poslije se prebacila na trave, salate, povrce raznih fela, mazanjem uljem od kantariona... i ne znam kako je sa holesterolom, ali ako se od povrca smanjuje moze biti zlo i naopako
    Znam ih dosta koji dolaze u Crnu Goru, a vjerovali ili ne ne cuh nijednog da se zali na nasu hranu. Jos uvijek je "ona stara" i kad se proba zna se sta je sta.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ja cu sa gospodinom autodijagnostikom u posao - staklenici itd.. Sve sa vocem i povrcem koje ne postoji trenutno u CG. Pa vi kako hocete..

    Hvala Lepo

  11. #36
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Milion puta sam pomislila kako je u CG zenama lako kuvati.. Sto ove na sjeveru, sto one sa juga.. Lako li je tamo kuvati i spremati.. Iskljuci se mozak i od kacamaka, do juzne blitve ...i udovica do 50-te glat..
    Steta sto nemam vremena da se fokusiram na CG, ali bar bih nekoliko hektara sredila sa povrcem (za sve sezone) samo za priv. potrebe..

    Hvala Lepo
    Milina li je gledat onog Jamie Olivera, ponekad pozelim da sam kuvar i nista vise.
    Ali dok nam dodje do glave da je vazno spremat zdravu i lijepu hranu iz sopstvene baste protec ce jos dosta i Zete i Morache.

  12. #37
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,038
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Milina li je gledat onog Jamie Olivera, ponekad pozelim da sam kuvar i nista vise.
    Ali dok nam dodje do glave da je vazno spremat zdravu i lijepu hranu iz sopstvene baste protec ce jos dosta i Zete i Morache.
    Okle bašta nekome u Blok 5 ili Centar?
    Druga stvar,danas je postalo skoro nemoguće na otvorenom očuvat zasade koliko je raznih insekata,bolesti a pogotovo zagađenja iz vazduha.Kod mene recimo salata ako je posađena na otvorenom propane od kiše.Kiša donese zagađenje i u dva dana pošto pane salata istrune.Da bi očuvao moraš da koristiš pesticide,herbicide,fungicide itd.Ako se pridržavaš upustava koliko toliko možeš da izbjegneš unos tih otrova u organizam ali tu dolazimo do druge stavke-cijena.Povrće tako odžavano,pa nađubreno itd. ima krajnju cijenu koja je 2-3 puta veća od one na pijaci ili marketu a u uslovima u kojim živimo i primanjima sa kojim preživljavamo to je stavka koju većina ne može da priušti.Mi imamo jedan plastenik "za kuće" odakle dobijamo povrće pa znam sve to + otac mi je ranije imao 3 velika iz kojih je prodavao.Prestao je sa tim da se bavi jer nikakve vajde nije bilo.Da bi ti bilo ekonomski isplativo to radit mora si koristit gomilu otrova i vještačkog đubriva(naravno, poštovanje karenci zaboravit odma) i na kraju imaš smeće od proizvoda.On je proba da to sve proizvede na prirodan način,stajsko đubrivo,minimum hemije itd.Nije da se nije i tako moglo proizvest al nije imalo takav rod,mala promjena je mogla cio zasad da uništi itd.I na kraju kad sve ubere,doćera na pijacu da proda i vidi stigli šleperi iz Albanije,Turske,Tunisa,Bugarske a sve po duplo manjim cijenama.To povrće niko nije kontrolisa dal je prezasićeno hemijom,njih niko nije pita dal su sipali vještačko ili stajsko đubrivo nego je sve prolazilo odma jer nakupci i piljari naravno žele maksimalnu zaradu za sebe.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Zato ja mislim da se za te poslove moraju angazovati ino eksperti sa znanjem i iskustvom...i ako niko, ja cu gledati sto prije da pronadjem teren za proizvodnju povrca i voca za sebe, a za druge kao za sebe..

    Sto se tice cijena u CG meni je sve bilo jasno proslo ljeto.. Elem, u sred zapadnog Berlina na Kudammu kupim divnu, ukusnu lubenicu za 17centi kilogram (uvoz iz Turske), krenem ka YU sjutradan, vidim pored neretve 30centi kg, dodjem do Golubovaca, ispred kuce domacina 45 centi kg ni makac sa cijenom, preskocim u smijeh sve. Drugi dan za Ulcinj, klinche malo bistro sa dedicom prodaje lubenice 30 centi kg, u igri cjenkanja spusti cijenu na 25centi, pa na 18centi i za nas u par automobila napuni gepeke lubenicama i pipunima...Deda koji je do tada cutao i posmatrao, ustao je da se rukuje i nam cestita sto mu unuka nauchismo sta znachi kvantitet u prodaji, kesh i obrt, a normalno od sve simpatije za brzo uchenje ekonomije bio je cascen pogolemo...

    Hvala Lepo

  14. #39
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,038
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    10centi, po toj cijeni su ih prodavali na veliko ljetos.Na kraj su dosta i bačili.Jedno je kad neko ima da proda par stotina kila a drugo kad ima 15-20 tona. Javili su se biznismeni neki bili da otkupljuju i kao dali im cijenu od 15centi.Kad su ovi ubrali i sve spremili oni onda došli sa pričom kako ne može tolika cijena,kako oni u dugove itd. nego mora da se spušti na 10c.Ovi prihvate i to,iako su time na granici rentabilnosti bili, da bi trgovci dodali kako ne mogu da otkupe dogovorenu količinu već samo pola pa jedino ako oće da spušte još cijenu možda nađu kupca.Ljudi nervozni zbog svega ostatak bače na smeće ili prasadima. Jednostavno se "gospoda" sprda sa seljakom. Ministri pričaju o tome kako će da daju podršku za razvoj poljoprivrede al niko ne priča kome će da se proda i može li narod da kupi to proizvedeno.Izvoz je otprilike još uvijek misaona kategorije.
    Lubenicu koju ste kupili za 18c kilogram u radnji je oko 50, a taj iz radnje nije platio više od 15c proizvođaču.I na sve ostale poljoprivredne proizvode ide takva marža, 3x od osnovne cijene koju su platili proizvođaču.Mislim da je jedino za jaja nešto drugačija situacija.Ona se prodaju u većim količinama i onda je razlik 2centa ili tako nešto.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne moze nikako biti slatka i dobra turska lubenica ka nasa zećanska, a o pipunu da i ne pricamo. Kad na Kudammu kupujes sa onim znakom "eko" platis malo vise nego za one bilo kakve, a jos ces reci da tamo ima neki sir ka onaj nas lisnati. Kad tamo kupujes meso samo po cijeni ti se razlikuje i tako znas da li je od kokoske, patke ili noja. Kod nas kad se kupi zuti se ka dukat pa iako kazu da je to pile, a to pile tri cetiri godine trcalo po dvoristu.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Samo me nemojte pogresno shvatiti sto cu vam reci.. Jer ja postujem cijenu i kad covjek trazi milion za obichno zrno graska.. Svako ima pravo da ponudi svoju procjenu za lichni proizvod.
    Ono sto mi je neshvatljivo u CG jeste neorganizovanost i alapljivost..
    Ne znam kome u inat se baca sopstveni proizvod, mada sam to vidjela i u juznoj italiji.. Propada im voce na granama jer nece vlasnici da daju ni za cent ili cak ni besplatno da neko pobere, pa im se tako i vocke stete za sledece generacije..
    Da li mozete samo da izvucete pouku za lubenicu u sred sezone u Berlinu u najskupljem dijelu grada u radnji za voce i povrce visokog kvaliteta se prodaje lubenica za 17 centi kg.. Variralo je u drugim gro radnjama do 19/20 centi.
    Uzmite u obzir da su lubenice iz Turske, pakovanje, proizvodjach, nakupac, transport do Berlina, prodaja na malo.. marza i sve sto ide uz to itd.. i 17centi, a u CG (i ex yu nista razlichitije) ispred sopstvenog praga od kuce prodaje 45centi... Pa rodile mu 3 lubenice ili 1500 lubenica.. meni zaista isto..
    Da li vi u CG idete stihijski pa racunate bolje sad po 45 (da oderemo stoku od naroda jer su im sad najmileje i djeci i svima), pa posle nek propadnu jer ih necu dati za nize od 10... ili je bolje naci srednju cijenu pa rasprodati sve, ostaviti utisak kod klijenata i za ubuduce, i ne stetovati neljudski zbog alapljivosti, pa posle qqati dje je narod i drzava da pomazu kad su prirodne nepogode itd?
    Spustiti se malo na zemlju i preracunati se..
    A to sto ih tako zezaju nakupci kasnije..ne chudim se nista. Lakse im je uvesti iz drugih mediteranskih drzava i da ih glava ne boli sa cjenkanjem ko ce koga i kome namjestiti..


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 22-02-11 at 11:33.

  17. #42
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Da se umire od domace kobasice neki bi davno otisli na onaj svijet ili imali holesterol na tone. Znao sam jednu osobu koja je drzala dijetu domacim kobasicima i bila vitka ka kisna glista. E poslije se prebacila na trave, salate, povrce raznih fela, mazanjem uljem od kantariona... i ne znam kako je sa holesterolom, ali ako se od povrca smanjuje moze biti zlo i naopako
    Znam ih dosta koji dolaze u Crnu Goru, a vjerovali ili ne ne cuh nijednog da se zali na nasu hranu. Jos uvijek je "ona stara" i kad se proba zna se sta je sta.
    Posto pretpostavljam da redovno citas portalanalitiku, evo
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...lesterolu.html
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...g-crijeva.html
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...-svijetu-.html

    A bio je jos jedan tekst koji ne mogu da nadjem gdje se kaze da je suhomesnato najgori moguci izbor za ishranu (kad je u pitanju meso)!!!
    Last edited by autodijagnostika; 22-02-11 at 11:41.

  18. #43
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Okle bašta nekome u Blok 5 ili Centar?
    Druga stvar,danas je postalo skoro nemoguće na otvorenom očuvat zasade koliko je raznih insekata,bolesti a pogotovo zagađenja iz vazduha.Kod mene recimo salata ako je posađena na otvorenom propane od kiše.Kiša donese zagađenje i u dva dana pošto pane salata istrune.Da bi očuvao moraš da koristiš pesticide,herbicide,fungicide itd.Ako se pridržavaš upustava koliko toliko možeš da izbjegneš unos tih otrova u organizam ali tu dolazimo do druge stavke-cijena.Povrće tako odžavano,pa nađubreno itd. ima krajnju cijenu koja je 2-3 puta veća od one na pijaci ili marketu a u uslovima u kojim živimo i primanjima sa kojim preživljavamo to je stavka koju većina ne može da priušti.Mi imamo jedan plastenik "za kuće" odakle dobijamo povrće pa znam sve to + otac mi je ranije imao 3 velika iz kojih je prodavao.Prestao je sa tim da se bavi jer nikakve vajde nije bilo.Da bi ti bilo ekonomski isplativo to radit mora si koristit gomilu otrova i vještačkog đubriva(naravno, poštovanje karenci zaboravit odma) i na kraju imaš smeće od proizvoda.On je proba da to sve proizvede na prirodan način,stajsko đubrivo,minimum hemije itd.Nije da se nije i tako moglo proizvest al nije imalo takav rod,mala promjena je mogla cio zasad da uništi itd.I na kraju kad sve ubere,doćera na pijacu da proda i vidi stigli šleperi iz Albanije,Turske,Tunisa,Bugarske a sve po duplo manjim cijenama.To povrće niko nije kontrolisa dal je prezasićeno hemijom,njih niko nije pita dal su sipali vještačko ili stajsko đubrivo nego je sve prolazilo odma jer nakupci i piljari naravno žele maksimalnu zaradu za sebe.
    Niko to ne spori. Ali uvjek ima nacina.
    Kod nas ima pokusaja da se uradi nesto sa organskom poljoprivredom, e sad samo to treba sprovest u djelo.
    http://www.orgcg.org/me/

  19. #44
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Mene je Bog kaznio, da samo pasulj smijem da jedem,
    inache mi shecer skochi na 20mmola,
    i moram marshirat 10000 koraka i gle chuda, pane na 3-5 mmola.



    Ovo je ujedno i savjet 10 godina se uspjeshno lijechim,
    dijabetis II, ili starachki, oprezno sa prshutama i svinjetinom, i svim vrstama zivotinjskih masti.

    SO, SHECER BIJELO BRASHNO I MAST su najveci OTROVI MODERNOG DOBA,
    majchino mlijeko sadrzi 80% baze a 20 % kisjeline,
    idealni balans, porvrca 80% a kisjelog samo 20%,
    vishe gradimo BOLNICA zbog zinulih GUZICA, nego FABRIKA,
    upamet se braco GRADJANI&GRADJANKE DA NE BUDE KASNO.
    Gospodine Milovane, ovo je jako vazna poruka koju saljete. Borba protiv dijabetesa i visokog krvnog pritiska (zajedno sa svim ostalim bolestima i simptomima koje isti uzrokuju) je vaznija od borbe protiv korupcije i kriminala i ne znam cega drugog. Nadam se da ce nasi krasni politicari i NVO aktivisti konacno poceti o tome da pricaju. Sve vise djece i adolescenata je gojazno. Jedno od troje djece SAD-a ce tokom svog zivota imati neki od oblika secerne bolesti. To je zastrasujuca statistika, i mislim da ne zelimo da 'krasi' i nase drustvo jednog dana.

  20. #45
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Samo me nemojte pogresno shvatiti sto cu vam reci.. Jer ja postujem cijenu i kad covjek trazi milion za obichno zrno graska.. Svako ima pravo da ponudi svoju procjenu za lichni proizvod.
    Ono sto mi je neshvatljivo u CG jeste neorganizovanost i alapljivost..
    Ne znam kome u inat se baca sopstveni proizvod, mada sam to vidjela i u juznoj italiji.. Propada im voce na granama jer nece vlasnici da daju ni za cent ili cak ni besplatno da neko pobere, pa im se tako i vocke stete za sledece generacije..
    Da li mozete samo da izvucete pouku za lubenicu u sred sezone u Berlinu u najskupljem dijelu grada u radnji za voce i povrce visokog kvaliteta se prodaje lubenica za 17 centi kg.. Variralo je u drugim gro radnjama do 19/20 centi.
    Uzmite u obzir da su lubenice iz Turske, pakovanje, proizvodjach, nakupac, transport do Berlina, prodaja na malo.. marza i sve sto ide uz to itd.. i 17centi, a u CG (i ex yu nista razlichitije) ispred sopstvenog praga od kuce prodaje 45centi... Pa rodile mu 3 lubenice ili 1500 lubenica.. meni zaista isto..
    Da li vi u CG idete stihijski pa racunate bolje sad po 45 (da oderemo stoku od naroda jer su im sad najmileje i djeci i svima), pa posle nek propadnu jer ih necu dati za nize od 10... ili je bolje naci srednju cijenu pa rasprodati sve, ostaviti utisak kod klijenata i za ubuduce, i ne stetovati neljudski zbog alapljivosti, pa posle qqati dje je narod i drzava da pomazu kad su prirodne nepogode itd?
    Spustiti se malo na zemlju i preracunati se..
    A to sto ih tako zezaju nakupci kasnije..ne chudim se nista. Lakse im je uvesti iz drugih mediteranskih drzava i da ih glava ne boli sa cjenkanjem ko ce koga i kome namjestiti..


    Hvala Lepo
    To je ono što je i mene uvijek fasciniralo

    U Opuzenu kilo narančina 5 kn a stabla mu 10 metara od ceste gdje prodaje. U Dubrovniku 3 kn kilo a treba ih dovest tih 90 km od Opuzena.

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Posto pretpostavljam da redovno citas portalanalitiku, evo
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...lesterolu.html
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...g-crijeva.html
    http://www.portalanalitika.me/drutvo...-svijetu-.html

    A bio je jos jedan tekst koji ne mogu da nadjem gdje se kaze da je suhomesnato najgori moguci izbor za ishranu (kad je u pitanju meso)!!!
    Kad pogledas objektivno onda se ispostovi da je zivot najmanje zdrava stvar i svaki se zavrsi smrcu Redovno citam Portal analitiku i svaka cast sto informisu o svemu, a "pandemija kardiovaskularnih bolesti" ce prije ili kasnije zahvatiti i nas jer se stil zivota i nacin ishrane mijenja. Vjerovatno se i ti ne śećas kad si zadnji put jeo kacamaka i kiśeloga mlijeka a da li to ispada iz naseg jelovnika sto nije moderno ili sto tesko tucnjem mlatiti po kacamaku ne znam. Pretjerana gozajnost jos uvijek se ne vidi kod nas na ulici i dok se budemo pridrzavali tradicionalne hrane i manje modernih jela nece se ni pojaviti.
    Holesterol i dijabetes polako pocinju biti bolesti civilizacijskog razvoja vise nego sto su fizioloske sklonosti, ali nijesu nimalo slucajno mnogo zdraviji oni na planini koji deru skorup, prsute ili zatop, od nas gradskih sa svilenim stomakom. Mozda nije nas gorstak ni cuo za cuvenu voćku spasa kivi, ali sasvim dobro mu na zdravlje utice i domaća dzanja. Sto je u nas udario neki djao pa ne znamo iskoristiti svoje to je nesto drugo.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,038
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Samo me nemojte pogresno shvatiti sto cu vam reci.. Jer ja postujem cijenu i kad covjek trazi milion za obichno zrno graska.. Svako ima pravo da ponudi svoju procjenu za lichni proizvod.
    Ono sto mi je neshvatljivo u CG jeste neorganizovanost i alapljivost..
    Ne znam kome u inat se baca sopstveni proizvod, mada sam to vidjela i u juznoj italiji.. Propada im voce na granama jer nece vlasnici da daju ni za cent ili cak ni besplatno da neko pobere, pa im se tako i vocke stete za sledece generacije..
    Da li mozete samo da izvucete pouku za lubenicu u sred sezone u Berlinu u najskupljem dijelu grada u radnji za voce i povrce visokog kvaliteta se prodaje lubenica za 17 centi kg.. Variralo je u drugim gro radnjama do 19/20 centi.
    Uzmite u obzir da su lubenice iz Turske, pakovanje, proizvodjach, nakupac, transport do Berlina, prodaja na malo.. marza i sve sto ide uz to itd.. i 17centi, a u CG (i ex yu nista razlichitije) ispred sopstvenog praga od kuce prodaje 45centi... Pa rodile mu 3 lubenice ili 1500 lubenica.. meni zaista isto..
    Da li vi u CG idete stihijski pa racunate bolje sad po 45 (da oderemo stoku od naroda jer su im sad najmileje i djeci i svima), pa posle nek propadnu jer ih necu dati za nize od 10... ili je bolje naci srednju cijenu pa rasprodati sve, ostaviti utisak kod klijenata i za ubuduce, i ne stetovati neljudski zbog alapljivosti, pa posle qqati dje je narod i drzava da pomazu kad su prirodne nepogode itd?
    Spustiti se malo na zemlju i preracunati se..
    A to sto ih tako zezaju nakupci kasnije..ne chudim se nista. Lakse im je uvesti iz drugih mediteranskih drzava i da ih glava ne boli sa cjenkanjem ko ce koga i kome namjestiti..


    Hvala Lepo
    A shvatate li vi da većina ljudi koji imaju tezge na pijacama nijesu proizvođači nego nakupci? Da je cijena repromaterijala(sjeme,đubrivo,pesticidi i ostalo) daleko veća negoli u EU a o Turskoj i ostalim zemljama u razvoju da ne pričam.Cijeli repromaterijal se uvozi a kupac konačni je tek peta ili šesta ruka.Dakle,5-6 firmi se ugradi u cijenu dok proizvod stigne kod konačnog kupca.
    U EU i skoro svim zemljama u razvoju za poljoprivredu postoje dotacije.Kod nas ne i to je jedan od razloga visokih cijena.Ako se ne varam Njemci za mlijeko dotiraju do 20centi po litru,možete li zamislit što je to.Time se održava niska cijena mlijeka a proizvođač nije na gubitku. Ali kod njih nemaš uvoznički lobi kao kod nas i oni dobro znaju da je bolje dat 20centi za litar svom građaninu negoli 50 tuđem.Naši političari kažu da bi se time uništila konkurentnost i otvorenost ka državama Evrope i svijeta.
    Dalje,u normalan svijet(pa i u naš komšiluk) poljoprivrednici mogu da dobiju kredite za kupovinu sjemena i opreme koje vraću po završenoj berbi.Kod nas ne.Eto recimo u Vojvodini proizvođači kukuruza i pšenice mogu da uzmu naftu i da je plate na jesen kad se završi žetva i proda žito.Ko je čuo da je Jugopetrol imao sličan aranžman?!
    Pomenuste i cijene velike u početku.Velike su zbog "grabi koliko možeš jer posle nećeš ništa".Godinama se priča o nekakvoj "berzi" poljoprivrednih proizvoda đe bi država odredila na početku sezone cijene i one bi mogle da se mijenjaju par puta samo baš zbog ovog.Kad se na kamionskoj pijaci pojavi nakupac on naravno traži đe su najmanje cijene kako bi imao najvišu zaradu.Najmanja cijena je obično kod onoga ko ima najgoru robu(što je i normalno naravno).Ali nakupac ne razmišlja tako,za njega je ta najmanja cijena ujedno i najviša koju je spreman da plati.I ide sa pričom kod sledećeg proizvođača:
    Dobro jutro, pošto je salata(grašak,kupus,krompir,paradajz)?
    50 centi kilo-kaže domaćin iz Zete,Bjelopavlića itd.
    50 centi!!!UUUU,ti si lud.A da kod onog onamo je 30 centi koliko oćeš ima!!!
    Domaćin se nađe tu malo zbunjen,pa pođe da vidi.Stvarno jes 30 centi al polutrulo,flekavo,nezrelo itd.Vrati se i kaže:
    Nemoj da me zezaš,pogledaj što on prodaje a što ja!
    Ono onamo je odlična roba i ja ovo tvoje neću platit više od 30c-kaže nakupac i ode dalje.
    Proće pola sata i doć još 5 nakupaca i svi sa istom pričom.Proizvođač u muci na kraju daje za 30centi i taj dan je to povrće 30 centi.U piljari nakupca ili na njegovoj tezgi na pijaci kilo toga će isti taj dan u 8 sati ujutro bit 90 centi a on se zaklinjat da je to sve iz njegove bašte,plastenika itd.Proizvođač na kraju završi sa minusom ili na granici rentabilnosti a nakupac sa dobrom zaradom.U svemo bude oštećen potrošač jer plaća veću cijenu nego što je potrebno.Da ne zaboravimo, Vlada je prije nekolike godine donijela zakonski akt po kojem pravo da prodaju na tržnicama imaju samo proizvođači.Naravno, i to je ostalo mrtvo slovo na papiru kao i zakon o pušenju,prodaji alkohola i cigara maloljetnicima i ko zna još koliko sličnih akata.Zato proizvođač sledeće godine grabi da svoje povrće iznese na pijacu što prije i da što veću cijenu uvati jer zna da posle neće ništa prodat ili ako i proda biće to cijena koja ne može ni da mu vrati uložena sredstva a o ličnom radu i trudu da ne pričamo.
    Uostalom,kad je poljoprivreda tako fin i isplativ posa zašto se više ljudi ne bavi kod nas njome .Nije baš da su svi neradni.

  23. #48
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,038
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by American Dream View Post
    Gospodine Milovane, ovo je jako vazna poruka koju saljete. Borba protiv dijabetesa i visokog krvnog pritiska (zajedno sa svim ostalim bolestima i simptomima koje isti uzrokuju) je vaznija od borbe protiv korupcije i kriminala i ne znam cega drugog. Nadam se da ce nasi krasni politicari i NVO aktivisti konacno poceti o tome da pricaju. Sve vise djece i adolescenata je gojazno. Jedno od troje djece SAD-a ce tokom svog zivota imati neki od oblika secerne bolesti. To je zastrasujuca statistika, i mislim da ne zelimo da 'krasi' i nase drustvo jednog dana.
    McDonalds i CocaCola, sve šećer i ugljeni hidrati a niđe proteina i bjelančevina.

  24. #49
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja gajim moje povrce u mojoj bashti,
    teshko ga vadim trenutno jer je zemlja smrzla, chisto ekoloshke samo konjsko dhjubrivo,
    cvekla, shargarepa, luk, luk puran i bijeli, krompir, slatka krtola, od voca jabuke sve ORGANSKO, i linija 80 kg,
    a pojeo sam veliki dio danskih prasica u obliku kobasice, pechenice i prshute,
    jer mi komshija proizvede 28000 prasica do 25 kg,
    pa mene proda JALOVE PRASICE I ZAKOLJE I SREDI za sushenje.

    Rezltat 20 mmola shecera u krvi, 108 kg i tri shtenta u SRCE,
    Hari ne mozesh uporedjivat ljude koji rade od zraka do mraka,
    i nas kojima je trosjed prijenuo za gospodsku guzicu,
    FIZICHKA AKTIVNOST JE ALFA I OMEGA ZDRAVOG ZIVOTA.

    Sam proizvodim DJUS od povrca,
    i kupim TERMICHKI NEOBRADJENO KRAVSKO MLIJEKO,
    radi IRE I SIRA,
    enzymi koje unishtimo kuvanjem 80%, su vazniji od VITAMINA.

    UPAMET SE BRACO I SESTRE,
    dok josh imate ZDRAVLJA, uchite se na tudje moje ISKUSTVO,
    a ne na sopstveno SRCE, BUBREGE, PLUCA, ZELUDAC , PANKREAS I KICHMU I ZGLOBOVE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  25. #50
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    McDonalds i CocaCola, sve šećer i ugljeni hidrati a niđe proteina i bjelančevina.
    Dobra je coca-cola,nema boljeg odvijača za zapekle matice!

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Download mixeva domaćih DJ-eva
    By fatboy in forum Muzika
    Replies: 252
    Last Post: 25-03-17, 17:00
  2. domaći elektro - spot!
    By balthazaar in forum Muzika
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-08, 15:39
  3. Daleko od doma...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum CG dijaspora
    Replies: 30
    Last Post: 27-10-06, 15:32
  4. Doma (ci)
    By apsolutno_nemoguca in forum Ženski kutak
    Replies: 20
    Last Post: 03-06-05, 23:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •