Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 113

Thread: Kupuj domaće

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Kupuj domaće

    U zadnje vrijeme Antena M obradjuje i teme o kojima se odje diskutovalo ili diskutuje a za razliku od njih
    mi nijesmo ograniceni ni vremenom ni prostorom pa da "dopunimo"

    Da li kupujemo domaće?

    Brendiranje i isticanje domaćih proizvoda na našem tržištu jedan je od načina da se smanji uvoz robe. Na tržištu se mogu naći naši mliječni i mesni proizvodi, a to su artikli koje Podgoričani najčešće kupuju, prenosi Antena M.
    Sa druge strane, prilikom kupovine ostalih namirnica, nerijetko se odlučuju za strane proizvode.
    Prema podacima MONSTAT-a Crna Gora uvozi gotovo sve proizvode.
    Ima i izuzetaka, kao što je podgorička fabrika čarapa "Sarbos Mont", koja proizvodi najviše za domaće tržište. Marketing menadžer, Gavrilo Bošković, kaže da se ne isplati izvoziti: "Što se tiče samog izvoza postoji mogućnost da se izveze,međutim tu postoji jedan problem. Pošto sve sirovine nabavljamo iz inostranstva, nijesmo u mogućnosti da izbjegnemo plaćanje carina, to odmah povećava tu maloprodajnu cijenu na stranom prodajnom tržištu, a u isto vrijeme samnjuje konkurentnost naših proizvoda."
    Pr marketa "Voli" Olivera Šuškavčević ističe da je veliki problem što kod nas ne postoje proizvođači kućne hemije, obuće i odjeće, već se ponuda bazira na svega nekoliko proizvoda. Međutim, prema njenim riječima, Voli daje dovoljno prosotra domaćim proizvođačima i na taj način radi na promociji njihove robe.
    "Razlog zbog kojeg se mi trudimo da se u našim objektima nađu proizvodi domaćih proizvođača su ti što mi želimo da napravimo tu spregu i da pomognemo domaću proizvodnju."
    Šuškavčević napominje da kupci itekako vode računa o cijenama, pa radije uzimaju domaće, ako je jeftinije.
    Trgovci poručuju da se uvoz može smanjiti ukoliko se proširi ponuda, jer bi time manje kompanije dobile svoje police u prodavnicama.
    Uobicajna prica je da se treba kvalitetom izboriti. Onda prica o slobodi trzista koja uglavnom vazi jednosmjerno jer ako biramo "Carnex" umjesto "Goranovica" ili "France" razmisljamo li i o tome cije trziste radne snage ima koristi od toga, da li se mozda i na taj nacin umanjuje i tako mizerna nasa proizvodnja, a htjeli bi i posao i socijalna davanja kao da smo najbogatiji.
    Dileme "Kravicu" ili "Zoru", "Fit" ili "Lazine", "Dukat" ili "Niku, "Rosu" ili "Aqua montu", "Knjaza" ili "Radu".... uglavnom pomazu trgovcima i uvoznicima i stvaranjem lobija kojima je do do domace proizvodnje stalo kao i do lanjskog snijega.
    Posto imamo najvise NVO organizacija na svijetu (po glavi stanovnika) sta misliti da li bi trebala i neka koja bi propagirala domace proizvode ili bi moto "kupuj domace" bio proglasan kao neevropski, diskriminatorski..?

  2. #2
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne bih zalazio u detalje ali preko "kravice" mi nema .... nazalost
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Carina služi da zaštiti domaću proizvodnju te bi zbog toga domaći proizvod trebao biti i nešto jeftiniji (ne i kvalitetniji)

    Imam običaj da kupujem domaće jer smatram da uvjek treba dati prednost domaćem proizvodu. Ipak, čudno mi je što su domaći proizvodi toliko skuplji.

    Aqva Monta, Suza, Rosa, Jamnica, Knjaz Miloš, ... imaju iste cjene, dok je Prolom jeftinija.

    Franca, Goranović, Carnex, ... cjene su tu negdje

    Nika, Srna, Imlek, Dukat, Meglie, ... opet su cjene ,,tu neđe''


    Zašto bi osim tog nazovi patriotskog impulsa kupovao domaće kada je ponekad i skuplje (a zauzvrat ne nudi i veći nivo kvaliteta)? Tzv. ,,uvozni lobi'' ili loša politika prema domaćim proizvođačima?
    Znao sam da je nedje pisalo ali mi zape za oko i ovo sa Antene M

  5. #5
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Prošle godine se govorilo o tome kako se prilkom izvoza Aqua monte u Srbiju naplaćuje dodatno testiranje vode, čije troškove plaća uvoznik i samim tim se povećava cijena odnosno smanjuje konkurentnost jer je po meni cijena kod ovakve vrste proizvode odlučujući faktor prilikom odluke o kupovini.
    Takođe Imlek preko damping cijena pokušava da poveća tržišno učešće.


    Živio Merkantilizam!!!

    Ps
    Kupujte domaće
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  6. #6
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default @

    Uvozni lobi je najveci problem. Ako se parlamentarci oko toga ne sjekiraju sumnjam da cemo i mi nesto rijesiti...Mogu da uvezem ja ali ne i ti ,:joint:iako ce kod tebe biti jeftinije. Eto tako...

  7. #7
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zna se ko kupuje srpske proizvode kravice i ostale asimilatorske proizvode koje treba da crnogorce navuku na misao da bez srbije ne mogu preživjet isti oni koji zakrviše crnu goru sve ove godine i decenije isti oni krvnici crne gore i svega crnogorskgoa koji bi najviše želeli da crne gore ni nema a pravi crnogorac nema dilemu koji proizvod uzet sira domaćega crnogorskoga i ispo sača janjetine pa da vidiš ko je crnogorac i šta je krv crnogorska kad udari masnoća u krv

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Pogledajte sjednice skupštinskih odbora,pressove zvaničnika itd.Većinom su ispred njih vode i sokovi uvoznog porijekla i to dovoljno govori koliko im je stalo da MIM projekat uspije.Viša je zarada od uvoza jer njihove firme tako profitiraju.Jačanjem domaće proizvodnje uvoz bi se smanjio a samim tim i profit.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bijela/HN/MNE
    Posts
    1,206
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako nista drugo, makar tu vodu ne moramo uvozit... Ne moze me niko ubijedit da bilo koja crnogorska voda nije bolja od npr. vode vode ( ), koja je preradjena voda iz Save...
    Last edited by Bijela_City; 20-02-11 at 21:42.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Ma obična česmovača naša je često bolja od njihovih flaširanih.Jednostavno,voda iz krša je boljeg kvaliteta i čistija od one iz ravnice i nekog mulja.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Zasto bih kupila jedan nas proizvod,ako izuzmemo patriotizam?Patritoizam je prelijep razlog,al mi nemamo duboke dzepove da se junacimo na taj nacin.
    Po mom misljenju,za vecinu crnogorskih potrosaca najbitnija je cijena!Ako ja vidim u prodavnici crnogorski keks 'Svrco' (lupam jer ne znam nazive) koji kosta 35 centi i pored njega Jaffa keks koja kosta recimo 50 centi(i cijene sam lupila,jer ni to ne znam) bicu patriota i kupicu 'Svrca',u suprotnom necu cast mi .Sto se tice kvaliteta,vjerujem da su i crnogorski i srbijanski proizvodi tu negdje u istom rangu.Ko zeli pravi kvalitet,kupice neki italijanski slatkis Ferrero Rocher,al za njega ce biti spreman da izdvoji 1,5 euro.Da li su dovoljne prosjecne crnogorske plate da priuste kvalitet?Ne cini mi se da je tako,vi me ispravite ako grijesim.
    Upravo zbog toga mislim da treba ici 'na cijene',jer dzabe vi podizete svijest gradjana 'kupujmo domace' ako oni nemaju od cega da priuste sebi taj domaci proizvod.A NVO kao solucija,hmm,jedino ako ce biti toliko humana da ulozi svoje fondove iz EU pa dobavi crnogorskim proizvodjacima noviju tehnologiju,sto nece naravno
    Po meni,drzava je ta koja bi trebala da pomogne privredu,na razne nacine,sve dok ne ojaca.Pa eto i taj isti USA koji je promovisao slobodno trziste ,zastitio je svoje odredjene proizovde,a mi mali ne ne ,ne smijemo jer to nije u modi.Ako ostavite nasu malu firmu da se bori sa velikim konkurentom (necemo pominjati njihove prednosti),to bi bilo kao da vi sad udjete u ring (bez rukavica,onog sorcica i pratece opreme) sa profesionalnim bokserom.Pa borite se?!
    Treba poraditi i na marketingu domacih proizvoda,djeluje kao da koriste metode 'kako doci do potrosaca' iz 19 og vijeka.Ne zapade mi za oko nijedna inovativna crnogorska marketinska ideja,a mogle bi se lako pronaci uz malo maste i znanja Evo ja prva ne bih vam znala nabrojati 10 proizvoda domacih proizvodjaca,upravo zbog toga sto ih slabo promovisu.
    Last edited by AltaMarea88; 20-02-11 at 22:27.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Jedna poznata nasa voda je trebala da se izvozi,ali ...
    Nije prošla nijednu analazu u UAE i Kuvajtu.
    Jedina voda koja se izvozi u velikim količinama je iz one fabrike sa Meteriza...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zamislite koje sve bolesti vrebaju iz nasih domacih proizvoda. Malo E.coli, malo norovirusa, malo mikotoksina, malo trihinele. Patriotizam u malom.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Zbog čega ne vrijebaju iz komšijskih?
    Zašto ne bi imali otrova u proizvodima njemačkih firmi?Poznato je da hemijska industrija za Eu i za Balkan radi dvije linije proizvoda pa zašto to ne bi i sa hranom?

  15. #15
    Join Date
    May 2010
    Location
    my madness,my right
    Posts
    2,903
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kao sto sam vec pisao,kad kupujem u prodavnicu nesto,prvo gledam da to bude proizvod iz Crne Gore(prvenstveno Boke),a ako ne onda iz Srbije,a ako ne onda BiH ili CRO.
    proizvodi iz CG od domacih proizvodjac koji po meni zadovoljavaju moje "standarde" da zadovoljava kvalitetom,a po meni to su:

    jogurt Srna,Lazine pa i Nika, vina Plantaze,a i vina Institut,kao i mnogo domacih vina(mada nepijem nesto sem u rijetkim situacijama) ,proizvodi neki Goranovic i Pantomarket(ali proizvodi Farma Spuz),Niksicko pivo(ali pravo pivo NK ,a ne sto nam valjaju iz Apatina),aquamonta,gorska,suza,
    mozda sam nesto i zaboravio

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    lagala bih kad bih rekla da kupujem isključivo CG proizvode, ali priznajem da onamo dje mi je svejedno,a imam da biram izmedju našega i uvoznoga, biram naše.
    Uglavnom trošim Pantomarketove suhomesnate proizvode, pršutu, pančetu, njegušku kobasicu isl, ali čajnu Karneksovu, isključivo.

    Vina isključivo Plantažina, mlijeko nikšićke mljekare (NIKA) a ponekad i Srnu, njihove pavlake takodje, a tetrapak Meggle, vole djeca. Dukat jogurt i Balans Imlekov (otkako nema jogurta i varenike PG mljekare), Inpekova peciva i hlebove, kukuruzni hleb i neke crne hlebove od Agrovite, jaja martinićka, Povrće i voće uvijek kupujem kod istih ljudi na pijaci, provjereno naši proizvodi.

    Maslinovo ulje barsko uzimam, i uvijek ga je bilo, mada nije jeftino. Med je preskup, ali uvijek domaći uzimam i tako, izgleda da sam patriota kad je hrana u pitanju i dosta kupujem domaće:mrgreen:
    Nijesam od onih koji gledaju na cijenu kad kupujem te proizvode, nego gledam isključivo na to da li mi je ukus po mjeri pošto sam malo komplikovana kad je hrana u pitanju.

    Za ostalo, priznajem da mi je milije kupiti naš proizvod, ali često nijesam u mogućnosti...evo juče sam tražila so i u VOLIJU nema ulcinjske soli, no neka iz Egipta?!
    Da je bilo Ulcinjske, ja bih je platila i skuplje, ali bih je uzela jer najčešće nju koristim, ali sam morala uzet egipatsku! E to me mnogo nervira! Da nemam u ponudi domaći proizvod je nedopustivo i stvarno bi trebalo zakonom zaštititi domaći proizvod, natjerati ljude da ga kupuju tako što će cijenom biti konkurentan i najdostupniji pa ako ja i dalje oću nešto uvozno, moj problem
    plati, pa klati
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Mislim da ulcinjske neće ni bit više.Solane je ako se ne varam zatvorena.Vesku je isplativije uvozit.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cartuning kotor View Post
    kao sto sam vec pisao,kad kupujem u prodavnicu nesto,prvo gledam da to bude proizvod iz Crne Gore(prvenstveno Boke),a ako ne onda iz Srbije,a ako ne onda BiH ili CRO.
    proizvodi iz CG od domacih proizvodjac koji po meni zadovoljavaju moje "standarde" da zadovoljava kvalitetom,a po meni to su:

    jogurt Srna,Lazine pa i Nika, vina Plantaze,a i vina Institut,kao i mnogo domacih vina(mada nepijem nesto sem u rijetkim situacijama) ,proizvodi neki Goranovic i Pantomarket(ali proizvodi Farma Spuz),Niksicko pivo(ali pravo pivo NK ,a ne sto nam valjaju iz Apatina),aquamonta,gorska,suza,
    mozda sam nesto i zaboravio
    Koji je to proizvod u prodavnicu iz Boke?

  19. #19
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jooly View Post
    Koji je to proizvod u prodavnicu iz Boke?


    Festadjuni
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Prvo treba vidjet sto su to domaci proizvodi.
    Što ja to kupujem a da je domaće naše?
    Srna jogurt i Vranac, i ljeb svako jutro.
    90% mesnih prerađevina koje se kod nas proizvodi ne može biti "NAŠE" jer su sirovine uvežene!
    I ima ova konzerva ribe iz Rijeke Crnojevića...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  21. #21
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zajebavas da bocu Vranca kupujes svako jutro ???
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Zajebavas da bocu Vranca kupujes svako jutro ???

    Zaebaj zaebaj
    Ne kupujem svako jutro.
    Ozbiljno,aj da vidimo kao što rekoh na onu temu,da se napiše ŠTO JE TO CG PROIZVOD!ONO 100%!
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Evo ko nosi žig MADE IN MONTENEGRO
    Žig "Dobro iz Crne Gore" dobili su 32 proizvoda podgoričkih "Plantaža" i nikšićkih kompanija "Goranović" i "Šljukić CO". To je danas saopšteno na pres konferenciji u Privrednoj komori Crne Gore, uz objašnjenje da su ovi prvi proizvodi i da se očekuje da će ih u narednom periodu biti znatno više. Žig se dobija na pet godina s tim što u međuvremenu mogu biti kontrolisani uslovi koje proizvodi ispunjavaju da bi ga dobili. Sa žigom "Dobro iz Crne Gore" u narednom periodu će biti jedanaest vrsta crvenih vina "Plantaža" - "vranac kvalitetno vino," "vranac- vrhunsko vino" , "vranac - prokorde", "vranac - barik", "vranac- rezerve", "vranac - premijer", "crnogorska oka", "kaberne", "merlot", "sasonegro" i "perla nera", potom bijela vina - "krstač”- kvalitetno i vrhunsko" , "podgoričko bijelo", "šardone", "savinjon" i "šardone barik", potom pjenušava vina "crnogorski val ekstra suvo vrhunsko" i "polusuvo vrhunsko vino". Ovaj žig će nositi i lozove rakije "crnogorska lozova rakija", "crnogorski prvijenac" i "kruna".
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ja pola povrca uvozim iz inostranstva za kucne potrebe, a kamoli sta drugo...

    Hvala Lepo

  25. #25
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Prvo treba vidjet sto su to domaci proizvodi.
    Što ja to kupujem a da je domaće naše?
    Srna jogurt i Vranac, i ljeb svako jutro.
    90% mesnih prerađevina koje se kod nas proizvodi ne može biti "NAŠE" jer su sirovine uvežene!
    I ima ova konzerva ribe iz Rijeke Crnojevića...
    Nadalleko poznate talijanske pršute "Parma" crudo i coto su ti od istog skandinavskog praseta kao i naš njeguški pršut!

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Download mixeva domaćih DJ-eva
    By fatboy in forum Muzika
    Replies: 252
    Last Post: 25-03-17, 17:00
  2. domaći elektro - spot!
    By balthazaar in forum Muzika
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-08, 15:39
  3. Daleko od doma...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum CG dijaspora
    Replies: 30
    Last Post: 27-10-06, 15:32
  4. Doma (ci)
    By apsolutno_nemoguca in forum Ženski kutak
    Replies: 20
    Last Post: 03-06-05, 23:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •