Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Inteligencija

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default Inteligencija

    Citajuci Zenski kutak i neke komentare, zapitah se pa reko i vas da pitam

    Na osnovu cega sudite da li je neko inteligentan ili ne? Moze i da li je neko kulturan? Koji su to kriterijumi po kojima treba suditi?
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica/Crna Gora
    Posts
    1,264
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je upitanju inteligencija,vecinom sudim po tome tj razmisljanju,snalazljivosti u nekom trenutku kada treba dati pravi odgovor i izvuci se npr iz neke neprijatne situacije.Pa onda da razmislja id a je upuce u neke stvari,da slaze neke kockice veoma brzo,da pamti svaki detalj kao neki inspektor,da je u neku ruku i nachitan (mada to i ne mora da znachi da je inteligentan)Ima jos toga,eto toliko od mene!
    A sto se tiche kulture,dovoljno je reci to da se vidi po ponasanju na nekim mjestima treba ili bi trebalo biti kulturan
    Sta znam.
    Samoz nam na koji komentar mislis sa zenskog kutka
    Ono je stvarno vrh izjava bila hehehe

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kultura se, bar ja tako mislim, pokazeuje i vidi kroz ponasanje. Poshtovanje prema osobi sto prica sa tobom, prema njenom razmisljanju, opste interesovanje i otvorenost. Lepo ponasanje ne znaci da moras biti inteligentan. Mozes ti biti Mozart ili Einstein ali ne vredi ti to nista ako nemozes da pricas sa narodom oko tebe i diskutujes sa bilo kome, nema veze na kom je "nivou" (sve od deteta u osnovnu skolu i inzinjera na fakultetu do penzionisanog amirala).
    To je za mene osnovni deo kulture i obrazovanja

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Inteligencija sa pamecu nema puno veze... To znaju svi oni koji umiju da odvoje ove dvije stvari...

    Iz postova mozete vrlo lako primjetiti nechije kucno vaspitanje i obrazovanje (ukoliko se diskutuje o nechem vaznom)... Inteligenciju tesko da mozete...

    Naravno, sve ovo pod uslovom da se taj koji odgovara ne folira, nego predstavlja pravog sebe...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    inteligencija je koliko se snalazis u nepoznatim situacijama. nepimeni moze da bude vrlo inteligentan
    e, mudrost je ono sto naucite iz raznih iskustava. tako sam ja cuo
    .

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    ~montenegro~
    Posts
    551
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Inteligencija nije samo odraz pameti i obrazovanja.Kao shto su josh neki rekli,vrlo je vazno u zivotu u nekim situacijama,ne vezano kakve situacije biti sposoban da prevazidjesh,snadjesh se ili izvuchesh!
    Takodje tu ima dosta josh nekih osobina,prvo za inteligenciju je vazno biti iskusan,dozivjeti neshto,slushati druge koji su dozivjeli,prikupljati neke informacije mozda koje ti nece trebati toliko u zivotu ali ipak desi se momenat kada ces mozda nekoga da odushevis nekim postupkom.
    Kada je rijech o kulturi.Bitno je prije svega ponashanje i nachin kako je neko odgajan i shta i chemu su ga uchili roditelji.Takodje za jedno dijete je vazna i okolina.Opet vazni su razni neki faktori.Ima tu dosta priche.
    ~MONTENEGRO~

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Inteligentan se rodis!












    sh0cker

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    433
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko zeli da se provjeri sa klasicnim IQ testom MENSE nek proba na

    http://www.mensa.hr/eu_iq_test/eu_iq_test.php

    Vrjeme predvidjeno za rjesavanje testa je 20 minuta, ja sam imao IQ 144

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da i ja potvrdim... snalazhenje u datoj situaciji 8)
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sharon Stone kaze da je svoju inteligenciju naslijedila po babi Crnogorki i ja joj vjerujem. A kulturu ovdje valjda pokazujemo po tome kako i o cemu pisemo.

  11. #11
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa sto se inteligencije tice ja volim da je mjerim po MENSInim standardima

    jer inteligencija nema veze ni sa kojom drugom oblasti zivota,
    inteligencija nam samo oznacava kapacitet i brzinu raspolaganja onim sto znamo.... inteligencija nije pamet i kultura i ostalo.
    ... i ne znam da li sam ja covjek koji je sinoc sanjao da je leptir
    ili sam pak leptir koji danas sanja da je covjek...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [size=7]Što je inteligencija?[/size]

    Inteligencija je mentalna karakteristika koja se sastoji od sposobnosti za učenje iz iskustva, prilagodbe na nove situacije, razumijevanja i korištenja apstraktnih pojmova, i korištenja znanja za snalaženje u okolini.

    Iako se definicije inteligencije razlikuju, teoretičari se slažu da je inteligencija potencijal, a ne potpuno razvijena sposobnost. Smatra se da je inteligencija kombinacija urođenih karakteristika živčanog sustava i razvojne inteligencije, oblikovane iskustvom i učenjem.

    Inteligenciju je moguće mjeriti, iako nesavršeno, testovima inteligencije.

    Iako bi se moglo pomisliti da visoka inteligencija omogućava osobi uspjeh u društvu, mnogi drugi činbenici koji utječu na društveni uspjeh čine predviđanja nepouzdanim. Mehanizmi pretvaranja intelektualne sposobnosti u društveni uspjeh nisu u potpunosti razjašnjeni. Tako, na primjer, postoji čvrsta veza između uspjeha u osnovnoj školi i inteligencije, ali nakon toga nije više moguće predvidjeti uspjeh pojedinaca na temelju inteligencije.




    Kako ja nemam zivaca za te IQ testove, ali nikako!

  13. #13
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    shitytown on fuckin' state
    Posts
    150
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    143
    ST8 2 U

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako cemo vec o brojevima.... 156
    ... i ne znam da li sam ja covjek koji je sinoc sanjao da je leptir
    ili sam pak leptir koji danas sanja da je covjek...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    o ovome sam sa jednim drugom vodio duuugu raspravu, i na kraju smo dosli do zajednickog zakljucka. prije svega, makice svaka cast na najzad normalnom i originalnom topiku..

    naime, nas dvoje imamo jednog druga koji posve i nije bas normalan, socijalno retargiran, u masu elementrarnih stvari kojima se djeca uce kao mala neupucen i sl. doticni je radio mensin test inteligencije i dobio cifru od 144.. kada se iz velikog broja prilika na njega vikne kako je nemoguc, retardiran i sl, uvjek se, "iz sale", pozove na svoj papir..
    jednom smo ostali toliko ljuti i izrevoltirani i dali sebi na volju da zakljucimo sto je to ustvari inteligencija..

    ko je imalo ucio psihologiju zna da inteligencija nema definiciju. ima, ali po velikom broju teorija i teoreticara sa svojom sopstvenom vizijom iste. ono sto mensa sprovodi kao test inteligencije je test percepcije, tj moci opazanja, koja nema veze sa inteligencijom! ako neko bolje od mene opazi crticu vise i kvadratic nize da li to znaci da je pametniji od mene? jeste da se veliki broj zadataka u testu mora zakljuciti, ali lako ga je zakljucit kada ga primijetis!

    po meni inteligencija ostaje sposobnost trezvenog i donekle objektivnog razgovora o velikom broju tema. ukoliko sa osobom uspijem provesti recimo cijelu noc pricajuci o svemu i svacemu, a pri tome nijednom ne omalovaziti njegovo i dobiti omalovazenje svog misljenja, svaka cast. trezveno razmisljanje i spoznaja stvari oko sebe je po meni jedino sto ima najuze veze sa inteligencijom, naravno ne i jedino. gore spomenute kao sposobnost snalazenja u iznenadnim situacijama takodje zauzimaju slicno mjesto.

    covjek koji je dobio 144 mensinih poena, a ne moze, NIJE SPOSOBAN, da koliko toliko prica o zivotu, ljubavi, buducnosti, religiji, umjetnosti, korupciji, sreci, tj nema viziju toga, i nije spreman da je iznese i odbrani iz svoje tacke gledista, zadrzavajuci subjektivnost.. za mene je retard, nikako pametna osoba. period.
    - just make me want it -

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ti ocito mijesas pojmove inteligencije i obrazovanja jer " donekle objektivni razgovor o velikom broju tema" nema nikakve veze sa inteligencijom. Ne kompromituj se sa tvrdnjama da je neko sa 144 retardiran jer to pokazuje da ne znas ni znacenje te rijeci.
    Ovo sto si ti napisao moze se uklopiti u ono nase narodno shvatanje kad se za nekoga kaze da je pametan i kasnije se mijesa sa pojmom inteligencije.
    Da bi bilo ko odbranio neki svoj stav i zadrzao subjektivnost mora dobro znati sustinu problema i ne braniti ga rijecima "to je tako jer je tako".

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da quotujem sebe..
    nema viziju toga, i nije spreman da je iznese i odbrani iz svoje tacke gledista, zadrzavajuci subjektivnost..
    obrazovanje nije kljucno da bi BIO SVJESTAN svijeta i desavanja oko tebe. biti svjestan ovdje dolazi u konflikt sa obrazovanjem jer i jedno i drugo imaju efekt na sposobnost razgovora, tako da mislim da sam, ako nista drugo, pojasnio sebe
    - just make me want it -

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Inteligencija

    Quote Originally Posted by Makica
    Citajuci Zenski kutak i neke komentare, zapitah se pa reko i vas da pitam

    Na osnovu cega sudite da li je neko inteligentan ili ne? Moze i da li je neko kulturan? Koji su to kriterijumi po kojima treba suditi?
    Inteligencija je vrlo varljiv pojam. Kriterijumi za mjerenje inteligencije se stalno mijenjaju, tako da svi ti testovi nicemu ne sluze.

    Osoba koja je inteligentna je ona koja zna da se izvuce iz raznih okolnosti, na osnovu svog iskustva; koja ce prije nego se odluci za neki korak u nekom poslu itd. dobro i pomno prouciti situaciju i ostale faktore...


    Koliko je ko kulturan, zavisi od kucnog vaspitanja i od okruzenja u kom se zivi i od nepisanih pravila ponasanja i obicaja.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  19. #19
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    pg
    Posts
    41
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja na mensi samo 126 e sad stvar lijepog vaspitanja , dobrog ukusa itd da ne duzim je i govoriti istinu :wink:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,590
    Thanks Thanks Given 
    697
    Thanks Thanks Received 
    452
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Ne znam iz razgovora sa nekom osobom mogu da zakljucim jeli pametna intiligentna itd. . . ja mislim da se iz razgovora moze zakljuciti intilegncija nekoga ?!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate
    Ne znam iz razgovora sa nekom osobom mogu da zakljucim jeli pametna intiligentna itd. . . ja mislim da se iz razgovora moze zakljuciti intilegncija nekoga ?!
    slazem se u dva posta iznad :P
    - just make me want it -

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,159
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vas IQ bi mogao biti oko: 150

    Ovo nije službeni rezultat, te ga ne možete koristiti kao takvog.
    Ako vas zanima točan IQ, pozivamo vas na službeno testiranje.

    Keve mi Nevenke... samo sto sam ga resavao nekih 4-5 min duze... bas se iznenadih... moracu na sluzbeno pa da ako me prime u ovu mensu

  23. #23
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    [Timeless_Departure]
    Posts
    312
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    srbi su telegentan narod.
    'ce nam bidne bolje.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    /me biJo danas na testiranju za prijem u MENSAu...
    dako me prime...
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Trainspotting
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima dosta faktora koji, po meni, uticu na finalan sud o necijoj (ne)inteligenciji. Tu su inventivnost, kreativnost, konkretnost i jednostavnost u analizama i proracunima... Ima dosta toga, mada obrazovanje ne bih isticao kao kljucan faktor. Ono mu dodje kao veoma POZELJAN, jer je ono, u neku ruku, gradivni materijal za covjekovu sansu da se uopste iskaze kao inteligentan. Tacnije, ako ne vlada bar nekim podacima, informacijama... vrlo mu je suzeno polje na kojem on moze djelovati, bez obzira koliki talenat i potencijal imao. Da bi vodenicni tocak bio koristan, mora postojati i zito, zar ne? :wink:
    Ali su simpaticni primjeri ljudi koji su vrlo inteligentni, a nemaju neku bas bogatu bazu podataka u glavi, niti se umiju Bog zna kako izrazavati. Takozvana "seljacka razboritost". Tito je bio tipican primjer takvih ljudi. Covjek cijim se govorima svi sada sprdamo i smijemo, ali ga niko nije mogao zajebati. Za takvog covjeka se ne moze reci da je bio glup, ma koliko neki zeljeli to. :wink:
    Ali inventivnost i jednostavnost je ono sto najvise cijenim. "U jednostavnosti lezi genijalnost". Taman tako... Znam za slucaj jedne cure sa PMF-a (ja je ne poznajem) kojoj su se svi divili zbog toga. Ispit, i na ispitu nevjerovatno komplexan zadatak iz programiranja, i svi se ubiju resavajuci ga... Na konsultacijama nakon ispita, naravno, dodju studenti da pogledaju, zale se... i ona medju njima. Pita sta nije u redu sa njenim zadatkom, a profesorica od oka odmjeri njen rad i kaze: "Ne moze to tako..." A ona uhvati i objasni, fino, red po red cijeli svoj rad koji je stao u nekoliko desetina redova (a drugima u nekoliko stotina)... i na samom kraju... tajac, a profesorica se uhvati za glavu. Kakav samar, brate... E, TO je NESTO!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •