Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 41

Thread: Kako najlakse nauciti posao racunovodje?

  1. #1
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default Kako najlakse nauciti posao racunovodje?

    Posle topica o poklonima profesorima na odbrani diplomskog, ovaj se namece kao logican slijed stvari

    Znam da prvo treba steci diplomu od institua za racunovodstvo. Btw, ako je ko pohadjao tu obuku, onako realno od 1 do 10, koliko te taj kurs osposobi za obavljanje posla?

    Znam da ima i firma koja se zove SPIN a koja organizuje kurs racunovodstva, zna li ko nesto o njima?

    Dakle, u naslovu je sustina tako da ako imate kakvih savjeta izvolite.

    ps Ne znam jeste li imali iskustva sa starijim racunovodjama, ali ono je strasno kako se ljudi uspanice kad ih pitas nesto u vezi posla, a odgovori na ta pitanja su takvi da ni oni sami ne znaju sto su ti rekli

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    A kako se neće zbunit kad se pravila mijenjaju svako malo a i ovi što ih mijenjaju nemaju pojma što čine. Zadnji primjer je ovo oko plata.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    A kako se neće zbunit kad se pravila mijenjaju svako malo a i ovi što ih mijenjaju nemaju pojma što čine. Zadnji primjer je ovo oko plata.
    Nisam rekao u tom smislu, vec u smislu da se plase da ti prenesu bilo kakvo znanje, jer si im potencijalna konkurencija

  4. #4
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    kod Spidermana ;)
    Posts
    1,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    Posle topica o poklonima profesorima na odbrani diplomskog, ovaj se namece kao logican slijed stvari

    Znam da prvo treba steci diplomu od institua za racunovodstvo. Btw, ako je ko pohadjao tu obuku, onako realno od 1 do 10, koliko te taj kurs osposobi za obavljanje posla?


    Znam da ima i firma koja se zove SPIN a koja organizuje kurs racunovodstva, zna li ko nesto o njima?

    Dakle, u naslovu je sustina tako da ako imate kakvih savjeta izvolite.

    ps Ne znam jeste li imali iskustva sa starijim racunovodjama, ali ono je strasno kako se ljudi uspanice kad ih pitas nesto u vezi posla, a odgovori na ta pitanja su takvi da ni oni sami ne znaju sto su ti rekli
    Koliko košta ta obuka?
    "Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering" by Jedi Master Yoda

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    Nisam rekao u tom smislu, vec u smislu da se plase da ti prenesu bilo kakvo znanje, jer si im potencijalna konkurencija
    pa i jesi konkurencija a posla je sve manje

  6. #6
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spin niposto, 400 eura im je kurs a bogami ono osnovno da naucis i ne znam da li kakav sertifikat dobijas.
    Ako imas zavrsen ekonomski fakultet najbolje ti je odmah na institut za racunovodstvo i reviziju, mislim da te oslobadjaju nekih ispita i dobijas sigurno priznatu diplomu. Ako sam dobro informisana placa se oko 700 eura za zvanje profesionalnog racunovodje. Ne mogu na zalost reci moje iskustvo ali ti mogu prenijeti ono sto su meni bliski ljudi rekli, institut je dobro mjesto za sticanje i valjane diplome i znanja.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Ako se odlucis nakon fakulteta da ucis za racunovodju, obavezno idi na Institut sertifikovanih racunovodja Crne Gore (isrcg.org), nemoj se za*ebati pa poci na Institut racunovodja i revizora CG (irrcg.co.me), jer nisu priznati i nemaju mogucnost izdavanja validnog sertifikata, a debelo tu svoju edukaciju naplacuju - 700e, s obzirom da nemas papir sa kojim mozes da radis. Podji na sajt vlade CG, i tamo ces vidjeti ko je jedina nadlezna institucija za izdvanjanje sertifikata od 2007 g.(tacnije to je konzorcijum Ekonomskog fakultete CG, ISRCG i Saveza racunovodja i revizora Srbije)

    Na osnovu člana 81 Zakona o državnoj upravi ("Službeni list RCG", broj 38/03), Vlada Republike Crne Gore na sjednici od 31. maja 2007. godine, donijela je

    Uredbu o povjeravanju poslova organa državne uprave nadležnog za poslove računovodstva i revizije

    ("Sl.list RCG", br. 44/07 od 23.07.2007)

    Član 1

    Ovom uredbom povjeravaju se poslovi organa državne uprave nadležnog za poslove računovodstva i revizije (u daljem tekstu: nadležni organ) iz Zakona o računovodstvu i reviziji ("Službeni list RCG", broj 69/05) Institutu sertifikovanih računovoda Crne Gore, kao nosiocu Konzorcijuma, Ekonomskom fakultetu Crne Gore i Savezu računovođa i revizora Srbije, kao članovima Konzorcijuma, (u daljem tekstu: lnstitut).
    http://www.mf.gov.me/organizacija/ra...00/171833.html

    Mada, da bi dobio sertifikat, obavezno je da imas najmanje 3 godine iskustva na finansijsko-racunovodstvenim poslovima, Institut bez te potvrde ne izdaje sertifikat. U sustini, sertifikat ti izdaje Savez racunovodja i revizora Srbije i nas institut (dobijas nas i njihov, dva sertifikata), svi profesori su iz Srbije, sve knjige su njihove(osim poreski sistem), a kako je SRRS stalna clanica IFAC-a, njihov sertifikat je priznat u 105 zemalja svijeta uz uslov poznavanja domicilnog jezika te zemlje i polaganja njenih poreskih zakona, ovo vazi za sve stalne clanice IFAC-a (ovo bi trebalo da bude tako, a je li... Bog zna).

    CG trenutno ima bolestan Zakon o RR, kojim nije definisano ko "moze da stavlja pecate na zavrsne racune", pa se to zloupotrebljava, ali posto bi trebalo da krajem ove ili u toku sledece godine se zakon promijeni (tako sam cuo), gdje ce se mnoge stavke konkretnije definisati. Mada vec danas je imanje sertifikata uslov da radis u racunovodstvu mnogih firmi, manje vise na svim oglasima za posao u racunovodstvu sertifikat je uslov.

    E da, zaboravih napisati, na Institutu nema predavanja, oni smatraju da je tvoje najmanje trogodisnje radno iskustvo uz literaturu po ACCA sistemu dovoljno da savladas gradivo i polozis ispite. Pred ispit imas pripremne konsultacije, ali za tih sat i po do dva, placas 50e ucesce + mora da se skupi najmanje 20 kandidata, da bi profa iz BG doletio na konsultacije.
    Last edited by LogMeIn84; 29-01-11 at 23:35.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,364
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    3,996
    Thanked in
    1,934 Posts

    Default

    Sad sam htio da napisem da nasa draga drzhavica ima dva instituta za racunovodje i zato jos ne upisah kurs za srtifikovanog racunovodju.
    Presmijesno. Dva auto moto saveza, dva dzhudo saveza, dva instituta za rachunovodstvo...

    A zakon o rachunovstvu se upravo mijenja (Katnic nedavno predlozhio izmjene).

    O kvalitetu rachunvodstva u CG mogu itekako da pricham, i samo cu rec da je na najnizhem nivou mogucem.

    Pola bilansa koje sam vidio imaju upisani kapital 0 a po zakonu mora bit najmanje 1EUR.
    A tek pechatiranih bilansa kojima se ne slazhu aktiva i pasiva koliko ima to ne bih pominjao

    Rachunovodstvena kulura je na jako niskom nivou, a i daleko smo od IFRS i IAS-a.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,512
    Thanks Thanks Given 
    5,378
    Thanks Thanks Received 
    3,871
    Thanked in
    1,529 Posts

    Default

    Radila sestra u SPIN i redovno dolazila uplakana ali kaze da to iskustvo ne bi mijenjala ni za koje drugo radno jer je sve zivo moguce naucila tamo i naravno kasnije joj je to mnogo pomoglo u sledecem poslu.....

  10. #10
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    A zakon o rachunovstvu se upravo mijenja (Katnic nedavno predlozhio izmjene).
    A vrijeme je vise, sprdaju se sa zakonima. Zakon o trgovackoj knjizi koji je iz '94. ukljucuje cekove, kojih kod nas evo godinama zakonski nema u opticaju.


    @Brent1986 Zaboravih ti reci i da se knjige ubistveno placaju, oko 50 - 60e po knjizi, pa odrijesi kesu ako zelis da budes Ovlashceni racunovodja.

    I moraces dobro da zagrijes stolicu jer po meni ispiti su prilicno tezi nego na ekonomskom fakultetu, a pogotovo ce tesko pasti ovim bolonjcima koji su navikli samo na kolokvijumcice, knjigu od 200 str podijele na tri dijela. Ovdje se svi ispiti polazu samo dva puta godisnje, jun i decembar, 70e po ispitu da prijavis, i svi su ispiti u jednom danu. Nije lako, ali se isplati.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    hvala vam svima na informacijama i savjetima...


    Quote Originally Posted by LogMeIn84 View Post
    Mada, da bi dobio sertifikat, obavezno je da imas najmanje 3 godine iskustva na finansijsko-racunovodstvenim poslovima, Institut bez te potvrde ne izdaje sertifikat.
    Tu potvrdu dobijam od poslodavca?


    LogMeIn i herkules, pretpostavljam da se bavite ovim poslom...
    Sta biste mi preporucili - na koji nacin bih mogao da se u potpunosti osposobim za obavljanje ovog posla, jer ne bih volio sutra da pocnem da radim a da svako malo nailazim na situacije za koja nemam rjesenja...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja radim u jednoj od agencija, i odmah da ti kazem da je jedini nacun da naucis posao da ga radis. Ti sertifikati ti nista ne znace u pocetku. Nadji neku agenciju dje ces moci da steknes iskustvo i guraj, batali kurseve.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OCTAVIAN View Post
    Ja radim u jednoj od agencija, i odmah da ti kazem da je jedini nacun da naucis posao da ga radis. Ti sertifikati ti nista ne znace u pocetku. Nadji neku agenciju dje ces moci da steknes iskustvo i guraj, batali kurseve.
    Po tvojoj procjeni koliko ti treba vremena da se osposobis da mozes sam da radis?

  14. #14
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Posto ti svakako treba najmanje 3 godine rada da i pocnes da mislis o sertifikatu, mislim da ti je to dovoljno vremena da dosta toga naucis ako pocnes u nekoj agenciji da radis kao knjigovodja. Mada sve ce to zavisiti od tvog poslodavca i toga gdje radis, jer u vecini rac.agencija vlasnici agencija svoje zaposlene uce po nesto (jedan radi obracun plata, drugi doprinose, treci amortizaciju, cetvrti obracun pdv, pdv prijave itd, niko ne zna sve, niti oni hoce sve da te nauce), a pogotovu nece da te nauce da radis zavrsne racune (ono najbitnije), uz sve to i dosta lose placaju (u par agencija u kojim znam kako se radi, plata knjigovodje se krece izmedju 200 - 300e). Mada, kazem opet sve zavisi od toga kod koga ces raditi, nije svugdje isto.

    U svakom slucaju, moras se malo pomuciti, ali isplati se, sjutra ces sa sertifikatom moci imati svoju agenciju, a to je biznis koji mozes raditi cijelog zivota. Uvijek ce firmama trebati neko da im vodi finansije, a sa novim zakonom o RR koji ce uskoro da se donese, samo racunovodje sa sertifikatom ce to moci raditi, kojih vjeruj mi danas nema mnogo, tako da nemas brige, posla ce biti.

  15. #15
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    na koji nacin bih mogao da se u potpunosti osposobim za obavljanje ovog posla, jer ne bih volio sutra da pocnem da radim a da svako malo nailazim na situacije za koja nemam rjesenja...
    Vjeruj mi, malo je ljudi u ovom poslu koji imaju rjesenje za sve situacije na koje mogu da naidju Nemoj da mislis na taj nacin, jer je nemoguce sve znati, pogotovu sto se zakoni non-stop mijenjaju, bas se skoro promijenio zakon o obracunu plata, bilo je i promjena u zakonu o porezu na nepokretnost, zakonu o akcizama, pa recimo od ljeta prosle godine firme vise ne vrse produzavanje registracije itd. Uvijek ima promjena, i sve to mora da se isprati putem Sluzbenog lista.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Najdosadniji posao na svijet
    rm -rf /

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko se krecu cijene vodjenja knjiga u PG?
    Na primjer,za neku srednju prodavnicu,apoteku ili nesto slicno?

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    300-350e...

  19. #19
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iako mi se zale neke racunovodje da im je tezak ,mislim da je to mnogo mnogo dobar posao...Uzmu po 2500-3000e mjesecno ,rade do 3...za 20 dana zavrse sa svim firmama ,10 dana kuliraju...a znam i jednu zenu u Bd sto uzima po 10000 mjesecno...j.ebeno dobro

  20. #20
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    300-350e...

    Skupo u krv.Cista pljacka.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    Najdosadniji posao na svijet
    Jbg, ne mogu svi biti Grandove zvijezde.

    Lak, a unosan posao, dobro zaradjujes, a vodis svoj biznis, jeste manje uzbudljuv, nema uzbudjenja kao kad radis u nekoj firmi u kojoj ti pritisak ide do 300 zbog toga sto te sef maltretira...

  22. #22
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LogMeIn84 View Post
    Jbg, ne mogu svi biti Grandove zvijezde.

    Lak
    , a unosan posao, dobro zaradjujes, a vodis svoj biznis, jeste manje uzbudljuv, nema uzbudjenja kao kad radis u nekoj firmi u kojoj ti pritisak ide do 300 zbog toga sto te sef maltretira...
    Po tvojoj procjeni, ako bih sutra nasao jednog racunovodju koji bi bio spreman da me nauci kako se posao radi, koliko bi mu trebalo da me nauci sve sto mi treba da bih mogao da pocnem sam da radim?

  23. #23
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brent1986 View Post
    Po tvojoj procjeni, ako bih sutra nasao jednog racunovodju koji bi bio spreman da me nauci kako se posao radi, koliko bi mu trebalo da me nauci sve sto mi treba da bih mogao da pocnem sam da radim?
    E to ne znam, zavisi koliko on zna, i koliko ti mozes brzo da naucis. Samo ti nadji nekog kod koga ces da radis, pa ces sam vidjeti koliko ce ti vremena trebati kada pocnes da radis.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LogMeIn84 View Post
    E to ne znam, zavisi koliko on zna, i koliko ti mozes brzo da naucis. Samo ti nadji nekog kod koga ces da radis, pa ces sam vidjeti koliko ce ti vremena trebati kada pocnes da radis.
    Pitao sam te iz razloga sto bih ja mozda nekom i platio da me to nauci, ali nemam orijentaciju da li se radi o periodu od 3 mjeseca, 6 mjeseci ili godinu dana...A ja mogu dosta brzo da naucim...

  25. #25
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako sam ja dobro razumjela za sertifikat ti trebaju 3 godine prakse a bez njega ne mozes raditi sam (ili ja ne skapirah najbolje). A zaista prvi put cujem da ima razlike irrcg i isrcg 0.o u ovu drzavu vise nista nije sigurno. Nesto mi nikad ne bi palo na pamet da imamo 2 instituta za racunovodstvo od kojih je 1 priznat a drugi ne :-?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Trazis posao? Koji posao?
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 344
    Last Post: 10-02-12, 22:48
  2. kako mracni ide na posao
    By sparco in forum Motociklizam
    Replies: 29
    Last Post: 13-05-11, 13:25
  3. sertifikat za racunovodje
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 02-10-08, 12:23
  4. kako naci posao u IT
    By SENSEI in forum Software
    Replies: 32
    Last Post: 19-04-06, 14:54
  5. Career Days - Kako najlakse do posla
    By sergio16 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 13-03-04, 21:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •