Page 11 of 19 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 251 to 275 of 462

Thread: Gramaticke i pravopisne nedoumice..

  1. #251
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    25 i dobro je to...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  2. #252
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    a ne moze recimo dvadesetpet? nego mora dvadeset pet? ili je 'pak pravilnije dvaeset i pet?
    Stavi ti kako god oćeš, neće te kvartaši sačekivat zbog sastavljenog pisanja.

    EDIT: Suvišan je ovaj apostof ispred pak. Pak je posebna riječ.
    Last edited by NHM; 29-01-14 at 14:31.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #253
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    i za mene je ženskog roda, al onda šta ćemo sa ovakvim i sličnim?
    Ništa. 'Đe bi njima kraj bio da su o tome vodili računa?


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Svjetlo je pravilno po pravopisu srpskog jezika, svijetlo po pravopisu crnogorskog jezika.
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Taj bol - srpski
    Ta bol - hrvatski
    Meni ovo zvuči nenormalno. Ljudi koji o tome odlučuju dosljedno dolaze do različitih zaključaka sa različitih strana granice što, po meni, dovodi u pitanje njihove kriterijume.


    Bol je izvorno ženskoga roda, bolest je ženskoga roda, sol je ženskoga roda, bol u muškome rodu je nekada značilo "bolestnik". Ja sam na osnovu toga došao do svoje preference. S druge strane, koliko ja znam, kod zapadnih Slovena je bol većinom muškoga roda. Nije toliko "pogrešno".

  4. #254
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Kako izgovaraš? Kratko e ili dugo e?
    Ne znam, besvia. Samo zelim da znam kad hocu da opisem/objasnim, koju rijec da upotrijebim jer po mojoj logici svjetlo dolazi od ove lampe na stolu i od te svjetlosti je sto svijetlije boje.

    Reci kako ti mislis pa da predjemo na nesto drugo jer mrak nece ugasiti dan.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  5. #255
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Meni ovo zvuči nenormalno. Ljudi koji o tome odlučuju dosljedno dolaze do različitih zaključaka sa različitih strana granice što, po meni, dovodi u pitanje njihove kriterijume.
    Čitajući literaturu (ili prateći medije) na pomenutim jezicima, lako se uviđa razlika u pravilima.

    Bol je izvorno ženskoga roda, bolest je ženskoga roda, sol je ženskoga roda, bol u muškome rodu je nekada značilo "bolestnik". Ja sam na osnovu toga došao do svoje preference. S druge strane, koliko ja znam, kod zapadnih Slovena je bol većinom muškoga roda. Nije toliko "pogrešno".
    Ima li osnova da se bol posmatra kao imenica srednjeg roda (koja se završava na slovo a)?
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #256
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Ima, kako da nema. Ionako se ono što me uglavnom boli nalazi, otprilike, na sredini mog tijela. Eto srednjeg roda.

    Logična ili ne, pravila su kakva jesu. Hrvati, recimo, imaju mnogo više izuzetaka za jednačenje po zvučnosti (jednačenje se ne vrši ni kad se D nađe ispred č, ć, c, dok nam je zajedničko da se D ne mijenja svojim bezvučnim parnjakom ispred S i Š).

    Dobar primjer razlike u tretiranju iste stvari jeste upotreba bezličnih oblika glagola trebati. Za svako lice se koriste oblici treba ili trebalo: treba da uradim, treba da uradiš, treba da uradi, treba da uradimo, treba da uradite, treba da urade. Isto važi i za oblik trebalo bi, ako se radi o prošlom ili budućem vremenu: trebalo je da uradim (trebalo bi da uradim), trebalo je da uradiš (trebalo bi da uradiš)... Potpuno je nepravilno reći trebam da uradim, trebala je da uradi i slično. Glagol trebati se mijenja po licima kad se koristi da označi potrebu za nečim: trebam pare, trebaš mozak, trebaju depilaciju mošnjica... Ovo važi samo za srpski jezik (ogromna većina stručnjaka smatra da nema opravdanja za ovakvu upotrebu), dok u hrvatskom, bosanskom i crnogorskom jeziku ovo ne važi. Zvanično, kod nas i kod Hrvata i Bosanaca potpuno je pravilno da se kaže: trebam na posao, trebala si da se naguziš kad sam ti rekao, trebali su da ih utuku mokrim peškirom dok su bili mali. Meni je navika da koristim ovaj bezlični oblik, teško ću je skorije mijenjat, iako znam da je taj oblik, po crnogorskom pravopisu, nepravilan. Doduše, bezličnost pomaže u pomenutom guženju, ali to je druga priča.

    Što se tiče bola i boli, tu je isti slučaj kao i sa upotrebom riječi sekund i sekunda. Obje riječi su ispravne, rod je drugačiji. Da uzmemo kao primjer i pivo. Prije nekoliko godina putujem sa nekim Bosancima i komentarišemo put preko Platija. Tada je bila aktuelna priča kako su neki Bosanci, otac i sin, slećeli kolima u kanjon Pive. Čuje onaj Bosanac kako ja kažem kanjon Pive (po mom sluhu, u pitanju je kratkouzlazni akcenat, nesam školovan pa nisam siguran) i ponavlja, zaintrigirano podignuvši obrvu, kanjon piiive (valjda dugouzlazni, ne znam, važno je da je dugačak, uzlaz se može i vještački postići). Čovjek, naravno, u glavi formira sliku kanjona kroz koji protiče pivo. Pivo i piiva znače isto, drugačijeg su roda.

    Ono što sam zapazio u toku mog nebavljenja jezikom jeste da je najbolje pisati i govoriti po sluhu. Ponekad potražim kad mi je nešto nejasno, ali ako, makar za sekund, bacim pogled na nepregledna mora pravila i njihove definicije, zaboravim i ono što sam znao.

    Usput, par čestih grešaka na koje nailazim tiču se upotrebe s i sa, kao i oblika riječi sa cirkumfleksom.

    Prvo ovo drugo: kad je Ekrem plasirao svoj prvijenac, potpuno ispravno je izostavio pisanu upotrebu cirkumfleksa kako ne bi svoju pjesmu otuđio od širokih narodnih masa. Ako neko ikad u životu poželi da napiše ijedan stih njegove pjesme, ne bi pisao kuća, pos'o, pos'o kuća, nego kuća posô, posô kuća. Apostofom se označava izostavljeno slovo, cirkumfleksom se to ne radi. Kô velim, možda nekoga briga.

    Ako oću neđe da idem s nekim, onda idem s nekim. Ali, ako oću da idem s sestrom ili s zetom, može da se zaključi zbog čega je bolje da idem sa sestrom i sa zetom. Riječi "s" i "sa" dvije su različite riječi, koriste se za istu stvar, samo u različitim situacijama. S sa apostrofom (s') nije zamjena za obično "s".

    Viđ', odjednom mogu da hodam normalno...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  7. #257
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad bol mijenjam po padezima, i u jednini i u mnozini, koristim iskljucivo muski rod (bol, bola, bolu, bol, bolu, s bolom, o bolu itd.)
    EKV kaze: ''Ti si sav moj bol'' i to je skroz ispravno.


    Prema duzini izgovora samogl. E (u odnosu na izgovor u ekavskom dijalektu) odredjuje se IJE/JE. U ovom slucaju, to su dva odvojena pojma:
    -imenica svetlo/svetlost => svjetlo, svjetlost
    -pridjev sveeetlo => svijetlo,e,i


    I jeste, za gl. trebati, postoje samo oblici: treba/trebalo bi, nema pormjene po licima!




    Sad neke nove tvorevine, tipa, pod obadvoje se podrazumijeva da mislis na 4 osobe..Po principu: Gasovne promjene iz puf u trt.
    Last edited by nauzeja; 29-01-14 at 18:54.

  8. #258
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Ne znam, besvia. Samo zelim da znam kad hocu da opisem/objasnim, koju rijec da upotrijebim jer po mojoj logici svjetlo dolazi od ove lampe na stolu i od te svjetlosti je sto svijetlije boje.

    Reci kako ti mislis pa da predjemo na nesto drugo jer mrak nece ugasiti dan.

    Ako je neko i pomislio (tu i sebe uključujem) da je, makar teorijski, moguće da sam nešto zaboravio da kažem, grdno se prevario. Kako god govorio, svjetlo ili svijetlo (u smislu ugasi to sv(i)jetlo, nikako ne možeš da kažeš svijetlije boje. Boja je uvijek svjetlija. Bez i.

    Zaboravih da kažem, ja sve ovo samo onako, iz rekreacije. Ne znam da objasnim korijene riječi, mjesta tvorbe, nazive tipa palatali, konsonanti i te fore. Pojma nemam šta je sve to.
    Last edited by NHM; 29-01-14 at 19:09.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  9. #259
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A znace po sluhu da je krace E kod komparacije pridjeva. Maaaaajkumu.

  10. #260
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Dobro de, ne znam čiste li uši redovno.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #261
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Rotfa nosi cvikere, dakle, dobro cuje. Jer ja kad skinem sociva, nista ne cujem, pa zato.

  12. #262
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Silogizam je logička nagazna mina.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #263
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Drzim se empirije.
    Sta bi tek rek'o da vidis kako primjenjujem sinesteziju. Vjerujes li u sinesteziju?

  14. #264
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Zanimljivo je i sledeće tumačenje: bol u ženskom rodu se upotrebljava da se označe duševne patnje, bol u muškom rodu za prikaz fizičkih. Stalno nekakve podjele, samo da se skrene pažnja sa tekućih problema.

  15. #265
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nauzeja View Post
    Drzim se empirije.
    Sta bi tek rek'o da vidis kako primjenjujem sinesteziju. Vjerujes li u sinesteziju?

    Naravno. Nije da se neko pita u vezi sa tim. Osim toga, frljekam se memorijskim recidivima iz srednje škole u koju nešto i nisam išao. Intelectual cloaking on.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #266
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A ja odmah pomisljam na kloaku. Naopako.

    Srecom, postoji ГУГЛЕ, kako mi ga rece jedna jutros...da osvjezis memoriju.

  17. #267
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  18. #268
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  19. #269
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ima li osnova da se bol posmatra kao imenica srednjeg roda (koja se završava na slovo a)?
    Huh?


    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Ne znam, besvia. Samo zelim da znam kad hocu da opisem/objasnim, koju rijec da upotrijebim jer po mojoj logici svjetlo dolazi od ove lampe na stolu i od te svjetlosti je sto svijetlije boje. Reci kako ti mislis pa da predjemo na nesto drugo jer mrak nece ugasiti dan.
    Svjetlije. Svjȅtlo ili svijétlo? Obje strane imaju svoje argumente. Korijen je svijet. Zato je logično svijetlo. S druge strane (ovo moram dodatno provjeriti), akcent nekada bijaše na kraju riječi i e bijaše kratko. Pravda za imperfekt. Kod nas južnjaka akcenti su pomjereni ulijevo i zato je logično svjetlo. Meni je svijetlo bliže.


    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Čitajući literaturu (ili prateći medije) na pomenutim jezicima, lako se uviđa razlika u pravilima.
    Nijesu ta pravila pisana na osnovu knjiga i novina, nego obratno.


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Logična ili ne, pravila su kakva jesu.
    To nijesu prirodni zakoni ili zapovijedi svevišnjega, nego se okupilo 5-6 ljudi i reklo "Ovo je naše mišljenje". Vlada Crne Gore može svoj pečat udarit na što god hoće, mene to ne dotiče.

  20. #270
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    To nijesu prirodni zakoni ili zapovijedi svevišnjega, nego se okupilo 5-6 ljudi i reklo "Ovo je naše mišljenje". Vlada Crne Gore može svoj pečat udarit na što god hoće, mene to ne dotiče.
    E pa ništa onda, opozvaću specijalnu jedinicu za ućerivanje pravopisa.

    Svi prethodni pravopisi predstavljaju mišljenja 5-6 ljudi koja je neko pečatirao.
    Last edited by NHM; 30-01-14 at 07:59.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #271
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    a ne moze recimo dvadesetpet? nego mora dvadeset pet? ili je 'pak pravilnije dvaeset i pet?
    Sto se brojeva tice od 0 do 10 se pise slovima (jedan, dva, tri....), od 11 pa na dalje sve brojevoma (11...35...89...) To ukljucuje bilo koji tekst osim strucne gradje.

  22. #272
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    ta(j) bol?
    Ako je dusevna, onda je ta bol, ako je fizicki onda je taj bol.
    Dusevna bol nije isto sto i fizicki bol.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  23. #273
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Niti je fizička bol isto što i duševni bol.


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Svi prethodni pravopisi predstavljaju mišljenja 5-6 ljudi koja je neko pečatirao.
    Upravo.

  24. #274
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Bar
    Posts
    621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzekOfAllTrades View Post
    Zanimljivo je i sledeće tumačenje: bol u ženskom rodu se upotrebljava da se označe duševne patnje, bol u muškom rodu za prikaz fizičkih. Stalno nekakve podjele, samo da se skrene pažnja sa tekućih problema.
    Zanimljivo

  25. #275
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,085
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Olovne i teške snove snivaju.
    Pored personifikacije koje su ovdje jos stilske figure zastupljene

Page 11 of 19 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 24-04-09, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •