Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 652

Thread: EU, euro, integracija....

  1. #126
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ljesanjskivitez View Post
    Lično ću učiniti sve što je u mojoj moći da opozicija bude složna po ovom pitanju..
    Wow!.. ... Ovakvu izjavu se nije usudio dati ni Abraham Linkoln kad je Jug krenuo u otcjepljenje a zemlja se počela raspadati ...

  2. #127
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ljesanjskivitez View Post
    Opozicija predlaže 5 godina za riješavanje molbi gradjana za dobijanje državljanstva a vlast 1 godinu.
    Da li će se naći na pola ili će vlast popustiti i prihvatiti stav opozicije po tom pitanju jer je ovo jedan od zakona koji se donosi 2/3 većinom i bez glasova opozicije nema njegovog donošenja.
    Suština priče je da DPSDP žele da nedavanjem državljanstva izbace 45hiljada ljudi iz biračkih spiskova , da im oduzmu sva prava koja im sleduju kao državljanima i za sebe izbore ubedljivije pobjede i konačno osvoje Herceg Novi!
    Ponoviću za neupućene...ti ljudi žive u CG 20,30,40 a neki i svih 50 godina,plaćaju porez i sve dadžbine u CG, glasali su na svim izborima od početka parlamentarnog života u CG, glasali su na referendumu o samostalnosti Crne Gore.
    Do sada je važio rezidencijalni status a sada je uslov državljanstvo.
    Hiljade ljudi su poslali molbe za državljanstvo već prije nekoliko godina ali DPSDP vlast NAMJERNO odugovlači sa odgovorom da bi iljudima oduzeli sva prava!
    Naravno sva ova priča je zbog toga što ti ljudi u velikoj većini ne glasaju DPSDP već opoziciju jer da je drugačije ili da su druge nacionalnosti, naravno, već bi davno riješili svoj status.
    Lično ću učiniti sve što je u mojoj moći da opozicija bude složna po ovom pitanju, da ne dozvoli diskrimnaciju mog naroda.
    Suma, sumare ....ako gradjani CG koji žive u CG desetinama godina i koji glasaju od početka demokratije u CG ne dobiju državljanstvo onda nema ništa od 2-3 izglasavanja izbornog zakona, nema pregovora, nema Evropske unije.
    Znači jedan od sedam uslova ze pregovore nikada neće biti ispunjen ako se nastavi diskriminacija gradjana samo zbog toga što ne glasaju DPSDP i sao zato što su SRBI!
    Jednostavno ovaj put DPSDP zavisi isključivo od nas jer ne mogu preglasavanjem da donose zakone koji diskriminišu samo jedan i to srpski narod(naravno mislim na zakon o državljanstvu koji je diskriminatorski u odnosu na Srbe).
    Gdje to ima da neko moze da glasa, a da nema drzavljanstvo te drzave?
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  3. #128
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Gdje to ima da neko moze da glasa, a da nema drzavljanstvo te drzave?
    Eto i ta mogućnost je postojala u CG.
    The more things change, the more they stay the same.

  4. #129
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nemet: Crna Gora realno najbliža dobijanju datuma za otvaranje pregovora
    Danas je u Luksemburgu održan II sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje između Crne Gore i EU, kojim je predsjedavao ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Milan Roćen. Delegaciju EU je predvodio Žolt Nemet, državni sekretar MVP Mađarske, u ime VP Ketrin Ešton. Sastanku je prisustvovao i komesar za proširenje i susjedsku politiku Štefan File.


    Na sastanku, koji je, kako je ponovljeno, održan u važnom trenutku nakon završetka pristupnih pregovora sa Hrvatskom i uspješnog Foruma EU – Zapadni Balkan, razmotren je napredak Crne Gore u dijelu političkih i ekonomskih kriterijuma, pravne tekovine EU, kao i predpristupne pomoći. Konstatovano je da je Crna Gora ostvarila dobar progres i rezultate u implementaciji SSP, godinu dana nakon što je stupio na snagu, i ukazano na preostale izazove u ispunjavanju sedam ključnih prioriteta. Istaknuta je veoma konstruktivna uloga Crne Gore u regionu, u utvrđivanju multietničke stabilnosti na Zapadnom Balkanu i promociji evropske perspektive regiona.

    Državni sekretar Nemet je, između ostalog, istakao da je Crna Gora kao pionir ušla u proces integracija, a danas je već pozitivan primjer i realno najbliža dobijanju datuma za otvaranje pregovora.


    Komesar File je u susret Mišljenju, rekao da će EK pratiti Crnu Goru kroz proces integracija, uz tehnički i finansijsku pomoć, i interaktivnu komunikaciju.

    Roćen je ocijenio da su poruke ohrabrujuće i da današnji sastanak predstavlja posljednju provjeru uoči donošenja Mišljenja, uz uvjerenje da će EK imati sve argumente da donese pozitivno ocjenu i preporuči Crnu Goru za otvaranje pristupnih pregovora, uz nadu da će i njeni susjedi iskoristiti povoljan momentum u procesu integracija.

    Ministar Roćen se uoči početka današnjeg sastanka susreo sa ministarkom za razvojnu saradnju Luksemburga Mari-Žoze Žakob, sa kojom je potpisao Sporazum o implementaciji projekta razvojne saradnje posredstvom agencije Karitas.

  5. #130
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Gdje to ima da neko moze da glasa, a da nema drzavljanstvo te drzave?
    ja sam imao priliku da glasam i na izborima pa čak i na referendumu..naravno nisam je iskoristio
    She is only here to annoy herself!

  6. #131
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Eto i ta mogućnost je postojala u CG.
    Svasta li je ovdje moguce.

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ja sam imao priliku da glasam i na izborima pa čak i na referendumu..naravno nisam je iskoristio
    Ok, hajde da nekako tolerismo to do sad, ali ovo sto opozicija trazi je besmisleno. Besmisleno je od samog pocetka.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  7. #132
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ..pritom nudeći nam kao vrijednosti ateizam,...
    Ateizam jeste vrijednost.


    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Pomenuh prije tu posjetu Pape (no će neko reć da sam kakav njegov fan) ali me to podsjeti...Jedna tobož najuglednija novina u CG je o posjeti pape HR, na kojoj se okupilo preko 300000 ljudi i o kojoj su izvijestile SVE svjetske mjedijske kuće, a posjetu direktnim uključenjima pratile 33 najuticajnije evropske TV stanice, tekst je naslovila sa - "Vašar nazadnosti"... Takav naslov, šta god ko mislio o papi i KC, nije moguć ni u komunističkoj Kini... Ali takve stvari su kod nas moguće jer postoji defektna svijest kod većine novinara....Naravno takvo piskaralo će se zgroziti od pomisli da recimo "Paradu ponosa" nazove "Vašar nazadnosti"...Ne, to je Ok!... Vjerujući ljudi - nisu Ok! To je po ovim lokalnim majstorima agit-prop-a i sljedbenicima najslavnijih dana kriptokomunističke žurnalistike - "nazadno"... Užas...
    Podržavat onu splačinu jeste nazadno. Naslov stoji. Za tekst ne znam. Što me podśeti na јоš jednu evropsku vrijednost - slobodu štampe. Nijesam pročitao tekst, ali mi se čini da mijenjaš teze sa "vjerujući ljudi".


    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Prema ovom zakonu, svi medicinski proizvodi biljnog podrijetla morati će dobiti odobrenje za tržište unutar EU. Proizvodi koji su prije ovog zakona bili na tržištu, dobili su odgodu kriterija do 30. 04. 2011.[3]
    Prema ovom zakonu, poduzeća lijekovitog bilja morati će demonstrirati sigurnost i učinkovitost proizvoda za razdoblje od 15 do 30 godina. Proizvodi će morati proći kroz kriterij pogodnosti EU-a.[4]
    Ključna riječ: medicinski. Možeš prodavat ekstrakt koprive ali ne možeš na kutiju napisat "Medicinska kopriva", "Ljekovita kopriva", "Za medicinsku upotrebu" i sl. ako nemaš dokaz. Ne vidim što je problem s tim.

  8. #133
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Na tragu jednog razgovora vođenog prije skoro godinu dana, a na temi koja je prethodila ovoj, (https://forum.cdm.me/showthread.php?...vo-u-EU/page16 ) smatram zgodnim i poučnim postovati današnju vijest iz Holandije, koja upravo obilazi Svijet, a, koja slikovito govori o tome šta je i kuda ide (nova) Evropa... Ne znam koliko vas će zainteresovati, ali jednog mog prijatelja odavde sasvim sam siguran da hoće... Ko ne zna ništa o predistoriji fenomena "Gert Vilders" nek isprati sve od početka...
    Ovako je sve izgledalo krajem 2009/na 10. kada je ugledni hrvatski novinar obavio intervju sa Gert-om Vildersom.


    A onda su došli izbori u junu 2010 i Vildersova partija postaje ključna za formiranje vlasti. Uoči izbora mediji su pisali:
    Vilders igra na dvije karte

    Najkontroverzniji holandski političar, ekstremni desničar, Gert Vilders za svaki slučaj igra na obije karte.
    Vilders se na političku scenu probio kritikujući veliki priliv useljenika u Holandiju, posebno iz islamskog svijeta. Zalaže se čak za to da se u Holandiji zabrani kuran, jer je ta, po njemu, netolerantna knjiga u sukobu sa zapadnim vrijednostima:
    "Naravno da je ekonomija važno pitanje. Ljudi su zabrinuti zbog ekonomske situacije. Ali brinu ih i pitanja bezbjednosti i imigracije. Imigracija takodje ima velike ekonomske posledice. Masovni priliv useljenika iz zemalja izvan zapadne Evrope Holandiju košta više 7 milijardi evra svake godine. Veliki broj ovdašnjih političara odbija da poveže te dvije teme, ali mislim da su one neraskidivo povezane."
    Povezivanje ekonomije i imigracije možda i nije loša strategija. Neki posmatrači kažu da su holandski liberali, koji bi mogli da osvoje najveći broj mandata u parlamentu, praktično prihvatili Vildersov program za suzbijanje imigracije.
    Sam Vilders će prema anketama osvojiti više poslaničkih mandata nego što je do sada imao i mogao bi da se nadje u poziciji da igra ključnu ulogu u formiranju koalicije desničarskih stranaka. U poslednjoj TV debati pred glasanje pokazao je ambiciju da postane zamenik premijera.

    Nakon izbora Vildersova partija postaje 3. partija po snazi i pruža neophodnu podršku (manjinskoj) Vladi NL, koja zapravo po mišljenju javnosti u Holandiji gotovo isključivo djeluje prema smjernicama koje joj zadaje Vilders i njegova partija.

    U januaru ove godine počelo je dugo najavljivano suđenje G. Vildersu. Evo kako je to izgledalo...
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

    AFP: 21.01.2011
    Zelena kravata Gerta Vildersa
    U Amsterdamu počelo suđenje najpoznatijem borcu protiv islama i islamizacije Holandije


    Gert Vilders na jučerašnjem suđenju (Foto AFP)

    U Amsterdamu je počelo, za holandske prilike gotovo spektakularno, suđenje jednom političaru. Na optuženičku klupu sio je Gert Vilders, osnivač i lider Partije slobode i najpoznatiji borac protiv islama i islamizacije Holandije.
    Holandsko državno tužilaštvo upravo je to Vildersovo djelovanje uzelo na nišan: desničarski političar optužen je za „širenje antiislamske mržnje“.
    Već sam početak procesa u Amsterdamu opravdao je očekivanja onih koji su priželjkivali spektakl. Ispred sudnice protestovalo je više stotina Vildersovih pristalica koji smatraju da je on žrtva montiranog političkog procesa. Vildersov advokat Abraham Moskovic je na samom početku suđenja odbacio sve optužbe na račun svog klijenta.
    „Navodno širenje mržnje protiv muslimana i kritikovanje Kurana“, izjavio je, kako prenosi nemački dnevnik „Velt“, advokat Moskovic, „isključivo su suštinski doprinos otvorenoj raspravi o islamu.“
    Sam Vilders je ranije tvrdio da je „kritikovao islam, a ne muslimane“ i da će pozvati dvadeset svjedoka iz Holandije i svijeta koji će potvrditi njegovu nevinost. Vilders je, između ostalog, naveo da će njegov svjedok biti islamski ekstremista Muhamed Bojeri, inače osuđen za ubistvo holandskog reditelja Tea van Goga. Optuženi se, inače, pojavio u sudnici u tamnom odijelu i sa zelenom kravatom, što su izvještači protumačili kao još jednu njegovu antiislamsku provokaciju. U slučaju da bude osuđen, Vildersu prijeti kazna od 16 meseci zatvora i novčana globa do 10.000 eura.
    Optužnica protiv Gerta Vildersa baš je „nakićena“, u njoj se kaže da je optuženi u mnogobrojnim govorima i intervjuima vrijeđao islam i podstrekivao na mržnju prema muslimanima. Centralno mjesto u optužnici je, ipak, Vildersov dokumentarni film „Fitna“. Ovaj dokumentarac viđen je prvi put na Internetu 27. marta 2008. godine i u njemu je Vilders ocrnio islam kao „ideologiju krvavog terorizma“. Osim toga, ovaj holandski političar tvrdi da je Kuran fašistička knjiga i upoređuje je s Hitlerovim delom „Majn kampf“, traži da se zaustavi islamizacija Holandije, da se zabrani doseljavanje muslimana u zemlju lala, odbija razgovor čak i sa takozvanim umjerenim islamistima...
    Vildersov antiislamski stav ogleda se i u njegovoj „zaljubljenosti u Izrael“. Holandski političar tvrdi da je Izrael jedina prava demokratija na Bliskom istoku i da izraelsko-palestinski sukob nije zbog teritorije već ima ideološki karakter.
    Utisak je da su antiislamski stavovi i njegove poruke naišli u Holandiji na veoma plodno tlo. Vilders je 2006. godinu osnovao Partiju slobode koja je iste godine odmah izborila ulazak u parlament. U međuvremenu je njena politička i parlamentarna snaga rasla tako da je danas Partija slobode najmoćnija stranka na holandskoj desnici.
    U februaru prošle godine Gert Vilders je došao u sukob sa zvaničnim Londonom jer je pokušao – uprkos zvaničnoj zabrani – da uđe u Veliku Britaniju i prisustvuje projekciji svog filma „Fitni“ u Domu lordova britanskog Parlamenta. Tada je Vilders na aerodromu u Londonu uhapšen i izbačen iz zemlje. On je, zbog toga, tužio britansku vladu i ovaj proces je prošlog oktobra okončan njegovom pravosudnom pobjedom.
    Kontroverzni holandski političar je u međuvremenu najavio da će snimiti i nastavak filma „Fitni“ koji je, da podsjetimo, izazvao seriju najoštrijih protesta i demonstracija muslimana širom islamskog sveta. Vilders tvrdi da za snimanje filma „Fitni 2“ postoji interes i u Holivudu.

    ---------------------------------------------------------------------------------------
    Epilog:
    Portal Vijesti: 23. jun 2011
    Gert Vilders oslobođen optužbi za govor mržnje


    Holandski političar i lider ekstremno desničarske Partije za slobodu Gert Vilders oslobođen je danas optužbi za govor mržnje i diskriminaciju koje su protiv njega podignute zbog antiislamskih izjava.
    "Oslobođeni ste svih optužbi koje su protiv Vas podnijete", rekao je Vildersu sudija Marsel van Osten.


    Sud, prema njegovim riječima, smatra Vildersove izjave prihvatljivim u kontekstu javne debate, prenijela je agencija AFP.
    Holandski poslanik bio je optužen po pet tačaka za govor mrženje i diskriminaciju, zbog svojih komantara u kojima je napadao islam, a koji su objavljivani na vebsajtovima, internet forumima i u holandskim novinama izmedju oktobra 2006. i marta 2008. godine, kao i u njegovom 17-minutnom filmu "Fitna".
    Vilders je na sudu tvrdio da je "branio karakter, identitet, kulturu i slobodu Holandije" od islama i da je bio dužan da govori.
    Vildersova partija ima sve veći uticaj u zemlji, a nakon prošlih izbora daje podršku manjinskoj vladi Holandije.
    Last edited by El Re; 23-06-11 at 14:18.

  9. #134
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Posle proslogodisnjeg obilaska Brisela, ostaje samo nagadjanje kad ce poceti ulicni ratovi u zap.Evropi, da li za 3, 5 ili 7 godina.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  10. #135
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jeste u zap. Evropi će uskoro kataklizma i cyberpunk, to crnogorce ne treba da pogađa jer već sada žive standardom nešto boljim nego devedesetih pod sankcijama.

    Predlažem osnivanje Balkanske Unije (BU) gdje su među članovima osnivačima Albanija, BiH, Crna Gora, Makedonija i Srbija (respektivno po abecedi) dok bi Kosovo fungiralo kao neutralna ekonomska sila (današnja Švajcarska).

  11. #136
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Gert Vilders oslobođen optužbi..
    Amen.

  12. #137
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Reče nam ga u oči

    Šta je Jugosfera?

    Tim Džuda Pre dve godine sam u članku za "Ekonomist" skovao termin Jugosfera. Bila mi je zafalila reč koja bi obuhvatila neka kretanja koja sam uočio tokom prethodnih nekoliko godina u regionu bivše Jugoslavije. Neki su pogrešno razumeli šta sam hteo da kažem, ali većina je ovaj pojam prosto uvrstila u rečnik, tako da mi se čini da je izmišljena reč za nešto za šta su ljudi instinktivno znali da postoji i sa čim su se svakodnevno susretali, ali za šta dotad jednostavno nije postojao naziv.



    Za mene je to, naravno, bilo prilično neobično iskustvo, sasvim nevezano za teorije zavere u kojima sam igrao ulogu trojanskog konja u britanskom tajnom planu da se obnovi Jugoslavija. Ipak, takve stvari se dešavaju. Nedavno sam o tome pričao sa nekim ko mi je rekao da je jedan njegov prijatelj pre neku godinu takođe izmislio reč koja se primila. Ta reč je "podkast" (podcast). Dakle, tako to ide: prava reč, na pravom mestu, u pravo vreme.

    Sada, nakon dve godine, priče o Jugosferi me smaraju do bola. Mislim, zamislite da ste izmislili reč "podkast", a ljudi vas posle dve godine i dalje propituju šta to znači. Ali, kao i podkast, Jugosfera postoji i, kako god je zvali, potrebnija je nego ikad.

    Dozvolite da objasnim. Najpre, Jugosfera je jednostavno način da se opiše proces obnavljanja hiljada prekinutih veza na području bivše države. Iz njega je, iz očiglednih razloga, donekle izuzeto Kosovo. To ne znači da se Jugoslavija vraća, i mada smatram da je taj proces blagotvoran, ne mislim da je nepovratan.

    Jugosfera je u principu društveno-ekonomski fenomen. Ako hrvatska firma, kao na primer Atlantik grupa, kupi slovenačku Droga Kolinsku, koja inače poseduje neke srpske firme, pa onda proda robu širom bivše Jugoslavije, to je Jugosfera. I još samo da dodam, to sa jugonostalgijom nikakve veze nema.

    Ako Regionalni savet za saradnju u Sarajevu, na čijem je čelu Hrvat, svake nedelje organizuje beskrajne skupove svih mogućih profila, od kulturnih radnika i preduzimača do vunovlačara, i to je Jugosfera (Moldavija je tu prisutna samo zato što niko ne zna šta bi s njom). Mogao bih da pričam i o "Farmi", "Velikom bratu", o tome ko od muzičara gde nastupa ovog leta, ili zašto je vest o Mladićevom hapšenju prvo objavljena u hrvatskom "Jutarnjem listu". Dosadno je sve to nabrajati.

    Premda sam već rekao da Jugosfera ne znači obnovu Jugoslavije, nisam rekao da nema političke implikacije. Čak sam ubeđen da se u budućnosti može očekivati još veći stepen saradnje među bivšim Jugoslovenima. Ima mnogo presedana: Belgijanci, Holanđani i Luksemburžani su svojevremeno intenzivno sarađivali pod plaštom Beneluksa, sve dok ga Evropska unija nije učinila suvišnim. Drugi primer je Nordijski savet, koji okuplja prirodno povezane skandinavske zemlje, od kojih su neke u EU a neke nisu. Isto to, samo malo drugačije, postoji u vidu Višegradske grupe srednjoevropskih zemalja.

    Tome bi se mogao suprotstaviti niz razloga zašto je ovaj projekat teško izvodljiv, možda čak nemoguć. Pogledajte: CEFTA ima problema zbog Kosova; kakva saradnja kad čak ni Bosna ne funkcioniše kao država? Imamo dve države u NATO, jednu u EU, još jedna će uskoro ući, Srbija ima problem sa Kosovom i obratno, itd.

    Sad razmislite o sledećem: svet izgleda drugačije kad se gleda iz Brisela ili Londona nego iz Beograda. Često me novinari iz regiona (baš me briga, nazovite ga kako hoćete) pitaju "Kako London gleda na…" ovo ili ono na Balkanu. Ja odgovaram da "London" ili šta već, to ne vidi. Naravno, događaj kao što je hapšenje Mladića biva uočen, ali sve manje od toga je ispod radara.

    Razmislite o sledećem: evropske integracije su velika tema za bivše jugoslovenske države. Super. Međutim, glavni balkanski problem je trenutno Grčka, i šta će vam bolji dokaz da članstvo u EU nije svje i svja i da ne znači kraj politike. Jeste, važno je izgraditi moderne državne investicije, pod uslovom da ne lažete kao Grci i da ne živite iznad mogućnosti kao Portugalci i Irci, ali to ne rešava sve probleme. Ni Bosna ni Belgija već dugo nemaju vladu, ali na kraju krajeva, Bosanci nisu Belgijanci.

    Šta hoću da kažem? Evro je u problemu, Šengen je u problemu, NATO je u problemu, Grčka je u bankrotu, Arapi su u previranju, pa čak je i Kina, o kojoj svi toliko govore, do guše u problemu zbog naglog porasta cene rada i katastrofalne demografske slike uzrokovane politikom jednog deteta.

    A sad da vidimo Jugosferu: očajna demografska slika, niska produktivnost, komparativno loša infrastuktura, dugi prekidi u razvoju i obrazovanju kao posledica rata. A sve to na prostoru na kome ukupno živi nešto manje ljudi nego u Šangaju.

    Okej, reći će neko, i male države mogu da se razviju. Pogledajte Norvešku, Švajcarsku, Singapur. Samo, problem je u tome što države bivše Jugoslavije nisu i nikad neće biti ni Norveška, ni Švajcarska, ni Singapur. Pre neki dan me je albanska televizija Top kanal nazvala "hladnim posmatračem" balkanskih prilika. Evo vam sad, bez namere da bilo koga uvredim, jedne hladne opservacije koja ima za cilj da stvari postavi u perspektivu: ako zamislite Evropu kao grad, onda je region bivše Jugoslavije siromašno predgrađe, u kome su glavne ulice donekle sređene, ali po sokacima vrebaju gangsteri, pravi ili maskirani u političare.

    Dakle, taj grad ima svojih problema, narod iz predgrađa traži ovo i ono, a sve to košta. U bogatim četvrtima inače besne što lenčuge iz grčkog kvarta ne plaćaju poreze, a još im po gradskim parkovima spavaju Avganistanci i Tunišani, i ne samo što neće da idu, već i oni traže pare.

    Mogao bih da još širim ovu analogiju, ali razmislite o sledećem: Srbija, Hrvatska itd. jedva da se po stanovništvu mogu meriti sa nekom kineskom opštinom, a Crna Gora ima stanovnika koliko jedan kineski stambeni blok. Gledano iz svetske perspektive u kojoj je Evropa grad, preostaju vam samo dve opcije: možete da se okupite i iskoristite prirodne komparativne prednosti kao što su zajednička kultura, istorija, jezici (više-manje), tržište itd., ili da sa svojom sve starijom populacijom nastavite da venete, kao umiruće predgrađe iz koga beži svako sa trunkom mozga i talenta.

    Nazovite to Jugosferom, "regionom", "zonom", jadranskim nečim, nikoga nije briga. Samo, s obzirom na trenutnu situaciju u svetu, nikoga nije briga ni za Balkan kao takav, ako se izuzmu oni koji tamo žive. Po mom mišljenju, saradnja je svima u interesu.

    Autor je novinar londonskog "Ekonomista"

    Vreme, 23. juna 2011.
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  13. #138
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Odavno nisam pročitao veće sra*nje od ovoga gornjeg teksta.

  14. #139
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Odavno nisam pročitao veće sra*nje od ovoga gornjeg teksta.
    ... Sličan je bio i moj utisak nakon čitanja teksta (koji je u cjelini objavljen na Portalu "The Economist"-a), ali moram reći da fokus ne bi trebalo imati ni na autora, ni na tekst, već baš na to što isti ima redovan prostor u nesporno uglednom evropskom (ljevičarskom) londonskom "The Economist"-u, i to kao nekakav ekspert za ex-YU... To čovjek mora primiti k znanju i ne potcjenjivati.
    Inače sam Tim Džuda je poznati srbofil i njegova naklonjenost Srbiji nije od juče. Jedan je od onih novinara koji su "imali razumijevanja" za mnoge stavove i poteze Miloševića, što mu nije zaboravljeno i nakon što je podržao novu vlast u Srbiji. Inače njegova sposobnost prognozera je više nego jadna. Tako je (između ostalog) prognozirao i to da će nakon izvještaja Dika Martija (o trgovini ljudskim organima) nastati promjena politike prema Kosovu (prije svih od strane SAD), pa da će Tači pasti s vlasti, na Kosovu nastati previranja (maltene sukobi po ulica), a da će pregovaračka pozicija Srbije dobiti naglo na snazi. Ustvrdio je, još u samom startu nove Vlade CG, tj., odmah po imenovanju kabineta, da u Lukšiću vidi "mladog princa" (tako ga je nazvao) koji će se jako brzo obračunati sa "starim kraljem" (Đukanovićem) i svrgnuti ga. Puno gluposti je još izjavio poput prognoze da će BiH nestati još prije 10 godina itd...
    U Beogradu ga ne uzimaju ozbiljno, u regionu još manje, ali u "The Economist"-u još uvijek važi za eksperta.
    Nije da se ne slažem s njim da je ekonomsko (INTERESNO) povezivanje zemalja regiona neminovnost i neophodnost, no i meni lično izaziva alergiju politički podtekst koji je (i bez znanja o autoru) vidljiv, a na bazi kojeg su nas slični "Džude" (ili Jude) "ujedinjavali i usrećivali od 1918. do danas...
    Isti rukopis, ista kuhinja, isti motivi ko i 1918. i 1945... Sve što treba da povjerujemo jeste da je Juda u pravu, da nam je Juda prijatelj i da nam želi pomoći da shvatimo.
    Last edited by El Re; 25-06-11 at 13:17.

  15. #140
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    El Re, Tim Džud vazda pogodi ka onaj nas anliticar sto je nekad podrzavao PzP

  16. #141
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hahaha... Tako je... Sveto Jovićević zvani "Sveto-rešeto"... Otprilike su kao prognozeri sličnog nivoa uspješnosti. Još samo malo pa su tu, u rangu "ćorave kokoške"...
    Šalu na stranu - region se mora ekonomski objedinjavati i to je od životne važnosti za sve zemlje ex-YU ponaosob, ali je zaista Tim Juda tu sa svojim idejama čist višak. Ako želite region držati trajno u rovovima i barikadama onda upravo (poput Jude) trebate krenuti sa stupidnim "yugo" terminologijama od kojih sve (sem Srba i srbofila) bukvalno podilazi jeza.
    Da je Judu ko nacionalno negirao,pljačkao, pobio mu koga iz porodice ili mu palio i žario po domovini, ne bi Judi padale na pamet kovanice tipa "jugo-sfera" i sl. morbidne gluposti.
    Last edited by El Re; 25-06-11 at 13:32.

  17. #142
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post

    Vilders je na sudu tvrdio da je "branio karakter, identitet, kulturu i slobodu Holandije" ....
    Interesantno je ovo sa vise strana. EU polako priznaje i pravo na malo patriotizma a "politicka popravnost" vise i nije obavezna. Neka svak misli da li Orban mijenja liberalne poglede Madjara, da li će grcka vlada biti bolje kad je popovi prekadili, a bogomi neki će morati razmisliti kakvo je to nasilno uvodjenje demokratije kad je efekat pogibija ili protjerivanje na hiljade hrisćana.
    Fine teme pa kad se ugrabi malo vremena....

  18. #143
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,428
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Premda sam već rekao da Jugosfera ne znači obnovu Jugoslavije.

    Слично кад људи кажу земље бившег совјетског савеза а не русија, украјина, бјелорусија, литванија, летонија, естонија, молдавија, грузија, јерменија, азербејџан итд итд.
    Мада је љепше стварно - западни балкан, без албаније.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  19. #144
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sedam ARMIJA, sedam POLICIJA, sedam DIPLOMATIJA, sedam plus dvije u BiH , skupshtina, VLADA, SUDSTVA I TUZILASHTVA i stotinak PARTIJA SA LIDERIMA, to Shvajcarsku KASU bi izpraznilo za par godina, sve to je smjeshteno od Triglava pa do Vardara, DZuda nije moja sholja chaja, ali nam ga ukrka do JAJA.


    Ja bih to PREKRSTIO u SKANDINAVIZACIJU umjesto JUGOSVERE, ne iz LJUBAVI, nO iz INTERESA, dosta je bilo prodavanja mOOda za bubrege, SARADNJA OTVORENIH KARATA, NE VOLIM VAS KAO STVORA; NO SHTO DRUGOG NEMAM IZLAZA; NITI IZBORA.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  20. #145
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Kuci
    Posts
    212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Briselska razonoda

    Poznata je činjenica kako Europska unija godišnje troši mnogo novca kako bi financirala zdrave i održive projekte koji za cilj imaju unaprijediti kvalitetu života unutar Unije. Druga strana medalje je trošenje proračunskog novca za neke čudne, pa i bizarne stvari. slijedi popis pet najčudnijih stvari na koje EU troši novac, a kojeg je objavio portal profitiraj.hr.

    1. Laseri
    Čelnici Europske unije su potrošili oko 8.000 eura za nabavu "lasera". Udruga koja se bavi proučavanjem trošenja proračunskog novca (Taxpayers Alliance) u nedostatku pojedinosti i svrhe lasera duhovito zaključuju: “ne znamo za što služe. Možda za osvjetljivanje disko kugle u uredima službenika, a možda nam Vlade prave tajno super oružje".






    2. Pseći fitness
    Više od 160.000 eura je potrošeno na projekt psećeg fitness centra u Mađarskoj. Apsurdna je činjenica da centar nikad nije otvoren.

    3.Slapstick komedija
    EU se ne ograničava na trošenje novaca unutar svojih 24 tisuće eura uloženo je u Srbiju. Projekt: snimanje nijemog slapstick filma koji treba promovirati neverbalnu komunikaciju. Kakvi su odjeci na ovaj uradak u Srbiji, nije poznato.

    4. Koktel partiji
    Više od 300.000 eura je potrošeno na koktel partije, od toga čak 75.000 eura u samo jednoj amsterdamskoj noći.

    5. Privatni zrakoplovi
    Barrosov ured je u samo 9 mjeseci uspio potrošiti čak 249.000 na korištenje privatnih zrakoplova. U navedenom periodu istaknuti političar je često je posjećivao UN-ove konferencije o klimatskim promjenama. Očito, nije mogao letjeti redovnim linijama.

    http://danas.net.hr/novac/page/2011/...06.html?pos=n0
    SHape k' sebi!

  21. #146
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Danci pretresaju na granici!

  22. #147
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Danci pretresaju na granici!
    i Slovenci isto...
    She is only here to annoy herself!

  23. #148
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Polako se urusava Sengen, kao sto sam i slutio.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  24. #149
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne bih ja to nazvao "urušavanjem" Šengena Rave. Prejako je to još uvijek da bi se baš tako kazalo. Prije bih rekao da je konačno prevladao razum (makar u pojedinim članicama Šengen-zone), jer ovo što smo do sad imali bilo je ludilo kojim je neko morao da se konačno pozabavi.
    Pažljivo sam ispratio izvještaje o tome što je Danska uradila.
    1. oni nisu vratili graničnu kontrolu
    2. oni ne vrše zaustavljanja i pregled svih putnika koji ulaze u Dansku.

    Dakle, (ako sam dobro informisan) njihova Policija (ne i Carina!) će zaustavljati nasumično odabrana vozila prilično duboko unutar svoje teritorije i to po principu slobodnog izbora. Otprilike na površini će sve izgledati kao kad vas (bilo koga ovđe) zaustavi saobraćajac na cesti. Ne zaustavljaju sve redom, već onoga kome to bude tog dana u horoskopu. I to tako da ne stoje non-stop na cesti već izlaze po potrebi.
    Da budem iskren, mislim da će to da funkcioniše tako što će postojati video-nadzor na bivšem graničnom prelazu koji će pažljivo bilježiti ko ulazi, a koordinator iz monitoring centra izdavati smjernice koga (oni na terenu) da zaustave.
    Pretpostavljam da će se to odnositi na vozila egzotičnih tablica (među kojima su da se ne zavaravamo prije svega sve one tablice koje ne pripadaju zemljama Šengena, pa dakle i ove naše sa Balkana) ili vozila za koja iz drugih razloga postoji sumnja da učestvuju u nekoj kriminalnoj aktivnosti.

    Takođe treba znati da je nedavno (prije nekih mjesec dana) bio sastanak u Komesarijatu EU za unutrašnje poslove kojem su prisustvovali ministri unutrašnjih poslova zemalja Šengena i tada je vrlo ozbiljno razmatrana mogućnost dozvole unilateralnog uvođenja graničnih kontrola u zemljama članicama zone koje u nekom trenutku procijene da je to potrebno iz razloga njihove bezbjednosti.
    Zaključci sa tog sastanka su bili apsolutno na tragu ovog što je učinila Danska i ovo je minimum minimuma koji je jedna zemlja učinila. Evo šta je tada dogovoreno:

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    INDEX HR: 13. maj 2011.
    Kraj Schengena? Ministri unutarnjih poslova EU složili se oko vraćanja državnih granica



    EUROPSKI ministri unutarnjih poslova složili su se da je Europskoj uniji potrebna "radikalna revizija" Schengenskog sporazuma, izvještava The Guardian.
    Sadašnji sporazum jamčio je veliku mobilnost i otvorenost graničnih prijelaza između zemalja EU-a. Međutim, zbog migracije velikog broja izbjeglica iz zemalja Sjeverne Afrike, najviše na jug Italije, dio zemalja, na čelu s Francuskom, počeo se osjećati ugroženima zbog izbjeglica koji, jednom kada dođu u Italiju, mogu otići u koji god dio Europske unije žele.
    Tako je Danska u srijedu samoinicijativno najavila da planira ponovno uvesti granične kontrole na granicama prema Njemačkoj i Švedskoj, i to u roku od dva do tri tjedna. Stoga je za četvrtak sazvan hitan sastanak ministara unutarnjih poslova zemalja EU-a u Bruxellesu.
    Većina ministara na kraju se složila da treba vratiti sustav kontrole nacionalnih putovnica. Ministri su se založili za reviziju koja dopušta vladama 26 zemalja da ponovno uspostave graničnu kontrolu.


    Ovim se ne suspenduje sloboda kretanja, već samo (donekle) povećava atmosfera opšte bezbjednosti.
    Ja lično zapravo nikad i nisam razumio onaj sloj ljudi koji ima traumu od ljudi u uniformi i mogućnosti da bude predmet njihove kontrole. Slažem se da se tome niko ne raduje, ali ukoliko nemate neki razlog za strepnju, prisustvo raznoraznih državnih službi (posebno ako je diskretno) niko ne bi trebao ni da registruje.
    Last edited by El Re; 06-07-11 at 09:12.

  25. #150
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni nekako izgleda kao da to ne moze da funkcionise, posebno ne u Evropi. Ok je to da nema carine i neke pretjerane kontrole, ali ono sto je bilo u EU prije Sengena je funkcionisalo (odnosno da se granice prelaze sa licnom kartom).
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

Page 6 of 27 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Euro<26
    By Zhukov in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 01-10-10, 12:27
  2. Integracija BT
    By Bugi in forum Hardware
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-08, 22:57
  3. Euro 2008
    By Vukasin Micunovic in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-07, 11:53
  4. Euro<26
    By Mojsije in forum Centralni
    Replies: 10
    Last Post: 21-08-07, 01:20
  5. Euro 26
    By Lilith in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 06-04-06, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •