Page 22 of 27 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast
Results 526 to 550 of 652

Thread: EU, euro, integracija....

  1. #526
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crna Gora ce uci u EU i NATO i to samo iz jednog razloga, a to je zato sto izlazi na more. To je geostrateski znacajno za EU i NATO. Kada ce se to desiti, ostaje da se vidi. Vjerovatno kada se profiltrira politicka scena.
    Davor

  2. #527
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Taj cost-benefit je davno izracunat i ne treba ga racunati kad je dovoljno porediti one koje ulazile u EU priije i ulaska i sad.
    Ja neshto imam na umu Island koji je odustao od EU kad je vidio da je to ekonomski neisplativo. Ne kazhem da smo mi i Island isto ali ovako laicki i bez potrebnih podataka se samo pitam je li moguce da se u nekoj srednjoj buducnosti radi po njihovom nachinu i ako da zar to nije bolje od EU?

    DavorP za NATO ok a EU geostrategija zanima koliko li mene nuklearna medicina a ja sam pitao samo za EU ne i za jedno i za drugo.
    Ridin' on the black train

  3. #528
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Ja neshto imam na umu Island koji je odustao od EU kad je vidio da je to ekonomski neisplativo. Ne kazhem da smo mi i Island isto ali ovako laicki i bez potrebnih podataka se samo pitam je li moguce da se u nekoj srednjoj buducnosti radi po njihovom nachinu i ako da zar to nije bolje od EU?

    DavorP za NATO ok a EU geostrategija zanima koliko li mene nuklearna medicina a ja sam pitao samo za EU ne i za jedno i za drugo.

    Za Crnu Goru ce tesko ici EU bez clanstva u NATO-u. Bas iz razloga koji sam naveo u prethodnom postu.
    Davor

  4. #529
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Za Crnu Goru ce tesko ici EU bez clanstva u NATO-u. Bas iz razloga koji sam naveo u prethodnom postu.
    Pa moj stav je da udjemo u NATO a EU iskuliramo.
    Ridin' on the black train

  5. #530
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Pa moj stav je da udjemo u NATO a EU iskuliramo.
    Zasto NATO a ne EU?
    Davor

  6. #531
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nato zato shto nam daje bezbjednost na podruchju dje se svako malo sprdnja deshava a mi tu bezbjednost sami niti mozhemo placati niti nas ima dovoljno da je ostvarimo sve i da smo puni para.

    EU ne zato shto ne vidim zashto bi jedna zemlja od 600000 stanovnika se petljala u toliko veliki sistem i igrala po pravilima koja odgovaraju Njemackoj, Francuskoj...kad mozhemo sasvim lijepo zhivjeti bez toga i razvijati se kako nama odgovara.
    Ridin' on the black train

  7. #532
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2,309
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Nato zato shto nam daje bezbjednost na podruchju dje se svako malo sprdnja deshava a mi tu bezbjednost sami niti mozhemo placati niti nas ima dovoljno da je ostvarimo sve i da smo puni para.

    EU ne zato shto ne vidim zashto bi jedna zemlja od 600000 stanovnika se petljala u toliko veliki sistem i igrala po pravilima koja odgovaraju Njemackoj, Francuskoj...kad mozhemo sasvim lijepo zhivjeti bez toga i razvijati se kako nama odgovara.
    Slažem se. Od EU jedinu korist vidim što bi nam nametnuli pravila ponašanja. Kad bi to mogli uvest sami bez EU, bilo bi najbolje
    Bolje imat no' nemat....

  8. #533
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Nato zato shto nam daje bezbjednost na podruchju dje se svako malo sprdnja deshava a mi tu bezbjednost sami niti mozhemo placati niti nas ima dovoljno da je ostvarimo sve i da smo puni para.

    EU ne zato shto ne vidim zashto bi jedna zemlja od 600000 stanovnika se petljala u toliko veliki sistem i igrala po pravilima koja odgovaraju Njemackoj, Francuskoj...kad mozhemo sasvim lijepo zhivjeti bez toga i razvijati se kako nama odgovara.
    Koja su to pravila EU? Ako mislis na ekonomiju i uvoz strane robe, pogledaj Norvesku. Norveska nije clanica EU, a uvozi vise robe iz EU (pogotovo hranu) nego Danska i Svedska koje jesu clanice EU. Cak iako Cena Gora odluci da ne ide u EU, opet ce morati da igra po pravilima EU kao sto to moraju i sve zemlje koje nisu clanice unije, inace slijede sankcije. Pogledaj koliko Svajcarska pati zbog onog zakona o slobodnom trzistu rada izmedju CH i EU. Norveska isto tako. Cak iako nije clanica unije, mora da prati spoljnu politiku unije, sto pokazuje i uvodjenje sankcija Rusiji.
    Davor

  9. #534
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Specificnost Islanda je tolika i takva da bi zakoni EU i uopsteni sistem znacio za njih tolika ogranicenja da bi im donosio iskljucivo stetu. To je postalo ocigledno kad se otvrorilo 29 poglavlje, a spekulativni kapital i losa politika ljevice izazvala stravicnu krizu u drzavi. Sve se po nalozilo sa krizom u EU i tvrdnje da niko ne rezervise sobe u hotelu koji gori postale su moto anti EU

  10. #535
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Specificnost Islanda je tolika i takva da bi zakoni EU i uopsteni sistem znacio za njih tolika ogranicenja da bi im donosio iskljucivo stetu. To je postalo ocigledno kad se otvrorilo 29 poglavlje, a spekulativni kapital i losa politika ljevice izazvala stravicnu krizu u drzavi. Sve se po nalozilo sa krizom u EU i tvrdnje da niko ne rezervise sobe u hotelu koji gori postale su moto anti EU

    Island je specificna drzava na svijetu. Island je samoodrziva zemlja disciplinovanih ljudi, jake radne snage koja ima jaku ribarsku industriju i donedavno jak bankarski sektor. Oni ocigledno mogu priustiti da kazu ne Evropskoj Uniji posto ne pozajmljuju milione Eura od EU da isplate penizije i osnovne potrebe kao sto to radi Crna Gora, niti je Island zaduzen kao Crna Gora. Tako da je porediti Island i Crnu Goru je kao porediti kruske i jabuke.
    Davor

  11. #536
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za pochetak Crna Gora trpi shtete zbog eura i mnogo bi bolje bilo imati sopstvenu valutu koju bi mogli da devalviramo da podstaknemo izvoz i turizam koji nam je najveci prihod.
    Dug Islanda je 95% BDP shto je za vishe od 30% veca zaduzhenost od Crne Gore.

  12. #537
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja nijesam anti EU samo mislim da je za Crnu Goru dovoljno da se zadrzhi na trgovinskom sporazumu i bezviznom rezhimu i da nam ne treba puno chlanstvo.

  13. #538
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Za pochetak Crna Gora trpi shtete zbog eura i mnogo bi bolje bilo imati sopstvenu valutu koju bi mogli da devalviramo da podstaknemo izvoz i turizam koji nam je najveci prihod.
    Dug Islanda je 95% BDP shto je za vishe od 30% veca zaduzhenost od Crne Gore.
    Euro niko nije nametnuo Crnoj Gori. Crna Gora je samoinicjativno uvela njemacku marku kao valutu i to je bio presedan, ali joj je zbog tadasnje situacije to dozvoljeno. Kada je njemacka marka prestala da postoji i kada ju je zamijenio Euro, Crna Gora je po automatizmu uvela euro. Ti mislis da je to samo tako nastampati Perper i ima Crna Gora svoju valutu? Po cemu bi bilo bolje da CG ima sopstenu valutu?
    Davor

  14. #539
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Island je specificna drzava na svijetu. Island je samoodrziva zemlja disciplinovanih ljudi, jake radne snage koja ima jaku ribarsku industriju i donedavno jak bankarski sektor. Oni ocigledno mogu priustiti da kazu ne Evropskoj Uniji posto ne pozajmljuju milione Eura od EU da isplate penizije i osnovne potrebe kao sto to radi Crna Gora, niti je Island zaduzen kao Crna Gora. Tako da je porediti Island i Crnu Goru je kao porediti kruske i jabuke.
    Od ovoga je tacno da imaju jaku ribarsku industriju a bankarski sektor im bio tako jak da oglasili bankrot, nacionalizaciju banaka... Problem Islanda je opisan davno pa da se ne ponavlja sve isto

  15. #540
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Od ovoga je tacno da imaju jaku ribarsku industriju a bankarski sektor im bio tako jak da oglasili bankrot, nacionalizaciju banaka... Problem Islanda je opisan davno pa da se ne ponavlja sve isto
    Pa i napisao sam donedavno jak bankarski sektor. Znaci bio je jak do finansijske kriize 2008. Kako god, Island je za Crnu Goru Amerika:

    Island: https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Iceland

    Crna Gora: https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Montenegro
    Davor

  16. #541
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Razmisli malo za koga jak kad slijedi bankrotiranje drzave, nacionalizacija.... Tom logikom mozemo KAP proglasiti gigantom.

  17. #542
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Euro niko nije nametnuo Crnoj Gori. Crna Gora je samoinicjativno uvela njemacku marku kao valutu i to je bio presedan, ali joj je zbog tadasnje situacije to dozvoljeno. Kada je njemacka marka prestala da postoji i kada ju je zamijenio Euro, Crna Gora je po automatizmu uvela euro. Ti mislis da je to samo tako nastampati Perper i ima Crna Gora svoju valutu? Po cemu bi bilo bolje da CG ima sopstenu valutu?
    Euro kazhnjava nashe izvoznike jer mu je vrijednost prevelika za nas i zato ni to malo shto izvozimo nije kompetitivno na trzhishtima gdje idu ti proizvodi. Ako ocemo da povecamo izvoz i podstaknemo proizvodnju nasha valuta nam je neophodna.

  18. #543
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Euro kazhnjava nashe izvoznike jer mu je vrijednost prevelika za nas i zato ni to malo shto izvozimo nije kompetitivno na trzhishtima gdje idu ti proizvodi. Ako ocemo da povecamo izvoz i podstaknemo proizvodnju nasha valuta nam je neophodna.
    Postoje velike prednosti sopstvene valute, ali u nasim uslovima puno veće opasnosti jer za sopstvenu valutu trebaju dva preduslova koje mi nemamo tj. ne bi mogli imati. Totalno nezavisna i odgovorna CB sa jasnom monetarnom politikom i neuplitanje piliticara. Zamisli kako bi pred svake izbore stamparije radile u tri smjene i kako bi plate opet imale milionske iznose za koje se moze kupiti sva jaja i kilo krtole. Postoje bolji nacini za povećanje konkutentnosti sopstvenih proizvodjaca

  19. #544
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Postoje velike prednosti sopstvene valute, ali u nasim uslovima puno veće opasnosti jer za sopstvenu valutu trebaju dva preduslova koje mi nemamo tj. ne bi mogli imati. Totalno nezavisna i odgovorna CB sa jasnom monetarnom politikom i neuplitanje piliticara. Zamisli kako bi pred svake izbore stamparije radile u tri smjene i kako bi plate opet imale milionske iznose za koje se moze kupiti sva jaja i kilo krtole. Postoje bolji nacini za povećanje konkutentnosti sopstvenih proizvodjaca
    Upravo tako, a ako neko pita kako BiH moze da ima sopstvenu valutu, e pa na celu CB BiH je stranac koji sve drzi pod kontrolom.
    Davor

  20. #545
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shvatam naravno u sadashnjim uslovima ali sve ovo shto prichamo ovdje je za buducnost jer ni EU necemo gledati minimum sljedecih 8-9 godina, a kad vec prichamo o buducnosti mislim da je za nas mnogo bolje ici ka nezavisnoj monetarnoj politici i stvaranju nezavisne CBCG nego ka eurozoni. Takodje bi valjalo zadrzhati stepen kontrole nad carinskom politikom koji bi punim chlanstvom u EU izgubili jer mi moramo shtititi nashe proizvodjache i makar domace trzhishte uchiniti pristupachnijim za njih pa da ljudi recimo malo vishe kupuju akvu bjanku a malo manje vodu vodu ili janu ili evian. Sve ovo naravno pricham za sluchaj da stvarno ocemo da podstaknemo realni sektor a znam da ove nashe trenutno bash briga za to pa su nam zato i proizvodnja i izvoz mizerija.

  21. #546
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Shvatam naravno u sadashnjim uslovima ali sve ovo shto prichamo ovdje je za buducnost jer ni EU necemo gledati minimum sljedecih 8-9 godina, a kad vec prichamo o buducnosti mislim da je za nas mnogo bolje ici ka nezavisnoj monetarnoj politici i stvaranju nezavisne CBCG nego ka eurozoni. Takodje bi valjalo zadrzhati stepen kontrole nad carinskom politikom koji bi punim chlanstvom u EU izgubili jer mi moramo shtititi nashe proizvodjache i makar domace trzhishte uchiniti pristupachnijim za njih pa da ljudi recimo malo vishe kupuju akvu bjanku a malo manje vodu vodu ili janu ili evian. Sve ovo naravno pricham za sluchaj da stvarno ocemo da podstaknemo realni sektor a znam da ove nashe trenutno bash briga za to pa su nam zato i proizvodnja i izvoz mizerija.
    Stvaranje nezavisne CBCG je nemoguce sve dok je politicka scena ovakva kakva jeste, odnosno kada se politika petlja u rad svih institucija u drzavi.
    Davor

  22. #547
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isto tako nemoguc je i ulazak u EU dok god je politika ovakva i Merkel im je to jasno i rekla u Berlinu.

  23. #548
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Isto tako nemoguc je i ulazak u EU dok god je politika ovakva i Merkel im je to jasno i rekla u Berlinu.
    Da i sta sada nije jasno? Receno je to i politicarima u BiH, pa oni i dalje furaju po svome, a kao hoce u EU. Da stvar bude gora, narod ce opet na izborima glasati za one iste kojima je to receno kako u BiH, tako i u CG. Mi smo svi taoci sopstvenih politicara, i za to smo sami krivi.
    Davor

  24. #549
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by davorp View Post
    Da i sta sada nije jasno? Receno je to i politicarima u BiH, pa oni i dalje furaju po svome, a kao hoce u EU. Da stvar bude gora, narod ce opet na izborima glasati za one iste kojima je to receno kako u BiH, tako i u CG. Mi smo svi taoci sopstvenih politicara, i za to smo sami krivi.
    Upravo tako i zato i ponavljam da je sve ovo o chemu prichamo i ulazak u EU i alternativa samo hipoteza i od ta dva hipotetichka pravca razvoja ja biram ovaj drugi jer mislim da je bolji a nadam se da sam bar djelimichno objasnio i zashto.
    Ridin' on the black train

  25. #550
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Separatista View Post
    Shvatam naravno u sadashnjim uslovima ali sve ovo shto prichamo ovdje je za buducnost jer ni EU necemo gledati minimum sljedecih 8-9 godina, a kad vec prichamo o buducnosti mislim da je za nas mnogo bolje ici ka nezavisnoj monetarnoj politici i stvaranju nezavisne CBCG nego ka eurozoni. Takodje bi valjalo zadrzhati stepen kontrole nad carinskom politikom koji bi punim chlanstvom u EU izgubili jer mi moramo shtititi nashe proizvodjache i makar domace trzhishte uchiniti pristupachnijim za njih pa da ljudi recimo malo vishe kupuju akvu bjanku a malo manje vodu vodu ili janu ili evian. Sve ovo naravno pricham za sluchaj da stvarno ocemo da podstaknemo realni sektor a znam da ove nashe trenutno bash briga za to pa su nam zato i proizvodnja i izvoz mizerija.
    Pominjes dva faktora koji kao nemaju dodirnih tacaka. To sto nasa drzava favorizuje uvoznike, a ne sopstvene proizvodjace je bolestina pa otkud onda sigurnost da bi bili pravi domaćini sa sopstvenom valutom. Eurozona je garancija sigurnosti i da će tamo neko pasti na ideju da dostampa pare je ravna dobitku na loto. Jednaki uslovi za sve naravno u pocetku nijesu dobri ali upravo tamo dje se socijala popravljala znacajnijim stampanjem para i operacijama sa inflacijom. Nasa situacija nije bas najbolji primjer za trezvena rjesenja jer i sad kad nemamo sopstvenu valutu neki su zahvaljući politickim mahinacijama i bankarskim kreditima postali milioneri, a oni koji umjeli plivati u inflaciji obezbijedili i praunucad kad bila lokalna valuta. Sto manje opasnih igracaka to bolje

Page 22 of 27 FirstFirst ... 12181920212223242526 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Euro<26
    By Zhukov in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 01-10-10, 12:27
  2. Integracija BT
    By Bugi in forum Hardware
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-08, 22:57
  3. Euro 2008
    By Vukasin Micunovic in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-07, 11:53
  4. Euro<26
    By Mojsije in forum Centralni
    Replies: 10
    Last Post: 21-08-07, 01:20
  5. Euro 26
    By Lilith in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 06-04-06, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •