Page 21 of 27 FirstFirst ... 11171819202122232425 ... LastLast
Results 501 to 525 of 652

Thread: EU, euro, integracija....

  1. #501
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Neka vi sad zajebancije, a nase EU integracije ...?

  2. #502
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Malo ko iz nase drzave zna da je za viznu liberalizaciju i to sto bez viza mozemo setati Evropom u mnogome zasluzna i ogromnu energiju ulagala Tanja Fajon. Dobro je da je opet EU poslanik jer imamo jednog sigurnog podrzavaoca za clanstvo. Euroskeptici i radikali raznih fela koji su ušli u EP vjerovatno neće biti u mogućnosti da naprave nikakvu "političku snagu" u obliku nove frakciju u EP mada se nikad ne zna. Zli jezici kazu euroskeptici i ne trebaju dok je
    Dejvid Kameron koji dosadi i Bogu i narodu straseći da će izaći iz EU, a sve u stilu "drz'te me odoh". Lideri EU sastance uveliko, a sve u namjeri da se dogovore oko novih sefova EU. Angela Merkel je kazala da će bivši premijer Luksemburga Žan Klod Junker biti sljedeći predsjednik Evropske komisije koji će naslijediti Žoze Manuel Baroza, a veseli decko sa ostrva se ozbiljno naljutio. Kameron je Junkeru prebacio i sto je federalista i sto sto je njegova stranka doživela veliki poraz od evroskepticnog UKIP-a sto znajući njegov rejting ispada pomalo smijesno i dobro sto nije zamjerio za padanje kise na ostrvu.
    Prema Lisabonskom sporazumu, novog preśednika Komisije predlaže Savjet, a parlament bira prostom većinom. Bilo kako bilo Žoze Manuel Barozo polako pakuje kofere, a da li će i koliko njegov nasljednik Junker ili socijalista Martin Šulc imati sluha za nasa zivotna pitanja ostaje da se vidi.
    Kazem nasljednik mada su u opticaju i izvjesne dame madju kojima i danska premijerka Hele Torning-Šmit, a ako ona bude preko Milovana ćemo srediti malo protekcije

  3. #503
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    6000 propisa i direktiva EK je anulirano u cilju debirokratizacije prava i ...... Jedni birokrate donose drugi (ili ti sami) ukidaju ali vazno je da se nesto radi. Medju ukinutim je i jedan narocito vazan a regulisao je koliko visoke stikle mogu imati frizerke u salonima. Kako ćemo bez tako vaznog propisa djavo zna

  4. #504
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore-MONSTAT ukupna površina poljoprivrednog zemljišta u našoj državi iznosi 515.717 hektara (ha) od čega se obrađuje oko 190.000 ha.

    Iako nam samo poljoprivredno zemljište čini skoro 40 odsto od ukupne teritorije zemlje (ovaj odnos u zemljama Evrope je u prosjeku 23 odsto), u Crnoj Gori se obrađuje oko 12 odsto, što je daleko ispod standarda EU. Ako se uzme u obzir da se u Evropskoj uniji obradiva površina kreće oko 40 odsto, to znači da bi naša zemlja do ulaska u EU trebalo da udvostruči ili utrostruči obradivu površinu, pišu Vikend novine.

    http://www.cdm.me/ekonomija/kopamo-t...ego-evropljani

  5. #505
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Pa neka Ivanovic upali kombajn, sjedne i obrne ga nedje na te obradive povrsine. Boze gluposti. Masovna proizvodnja se prvo mora definisati sta dje i kako, pa tek onda pricati ove stvari. Ko ce to da otkupi na kraju. Pomogne u mehanizaciji, osiguranju i sl.
    Nek se on drzi telefona i perja, a ove njegove price o projektima neka ostavi za kafanu

  6. #506
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore-MONSTAT ukupna površina poljoprivrednog zemljišta u našoj državi iznosi 515.717 hektara (ha) od čega se obrađuje oko 190.000 ha.

    Iako nam samo poljoprivredno zemljište čini skoro 40 odsto od ukupne teritorije zemlje (ovaj odnos u zemljama Evrope je u prosjeku 23 odsto), u Crnoj Gori se obrađuje oko 12 odsto, što je daleko ispod standarda EU. Ako se uzme u obzir da se u Evropskoj uniji obradiva površina kreće oko 40 odsto, to znači da bi naša zemlja do ulaska u EU trebalo da udvostruči ili utrostruči obradivu površinu, pišu Vikend novine.

    http://www.cdm.me/ekonomija/kopamo-t...ego-evropljani
    ovo su gluposti. sve su to rascjepkane male parcele koje je ekonomski neisplativo obrađivati. Zašto ne kažu koliko ima parcela koje su veličine preko 10Ha?

  7. #507
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Pa neka Ivanovic upali kombajn, sjedne i obrne ga nedje na te obradive povrsine. Boze gluposti. Masovna proizvodnja se prvo mora definisati sta dje i kako, pa tek onda pricati ove stvari. Ko ce to da otkupi na kraju. Pomogne u mehanizaciji, osiguranju i sl.
    Nek se on drzi telefona i perja, a ove njegove price o projektima neka ostavi za kafanu
    Quote Originally Posted by wladika View Post
    ovo su gluposti. sve su to rascjepkane male parcele koje je ekonomski neisplativo obrađivati. Zašto ne kažu koliko ima parcela koje su veličine preko 10Ha?

    Izgleda da sam bio u zabludi, a zakleo bih se da poznajem ja nas. Ja sam naivno mislio da nije uvijek i samo problem u drzavi, odnosno nosiocima vlasti (iako je ona, je li, ogledalo svojih podanika), i (dez)integrisanosti imanja. Mislio sam da ima neceg i u tome sto, i pored povoljne klime, kvalitetnog zemljista, vodnog potencijala, potencijala trzista (domace+izvoz+turisti), podsticaja drzave i EU... ne zelimo da radimo na selu. I to sto nemamo preduzetnicke navike, standarde i tradiciju. I to sto nijesmo skloni samokritici i mijenjanju postojecih losih navika, kao i prihvatanju onih nacina razmisljanja koji odstupaju od tradicionalnog obrasca. Kao i to sto, upravo zbog svega prethodno navedenog, onaj mali broj zainteresovanih, manirom svojstvenim crnogorskoj razmazenosti, ocekuje od drzave, u svakoj fazi poljoprivredne proizvodnje, da bude dadilja, pocev od izbora naljepnice na prozoru traktora do povezivanja sa trzistem po principu "ministre, uzmi me za ruku i vodi po kancelarijama".
    Cinjenica je da je drzava/vlast nesposobna i nemarna, ali zbilja je velika muka na proizvodjacu kad treba razrijesiti dileme - kako i kome prodati meso, voce, povrce, mlijeko i mlijecne proizvode, ljekovito bilje...

  8. #508
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Bez uvrede, ali jesi li ikada razmislio o potrebnim sredstvima i svime sta je potrebni za bavljenje tim poslom, a da nisu lubenice i krompir. Za pocetak je potrebno zemljiste, a sto neko rece u cg ga preko 10 ha na prste mozes izbrojati. Ajde i da nadjes to i zakupis, potrebna je mehanizacija koja je jako skupa. Ajde i da imas srece pa i to obezbijedis, bilo kakva vremenska nepogoda moze da ti pokvari planove.
    Ajde da i tu imas srece, pa da dobro prodjes, kome ces da plasiras to na trzistu. Ovima sto samo deklarativno pricaju da bi to kupovali. Trziste je takvo kakvo je i niko nece kupiti krompir iz kuca za 30 centi ako moze da nadje holandski za 20.
    Manite se vise lokal patriotizma jer ga pretjeraste.
    Evo ti primjeri. Pcelari godinama muku muce jer se valute kod velikih trgovackih lanaca krecu od 4 do 6 mjeseci, i sta mislis koliko ih se zaleti da prodaje u npr. Voliju
    Postojala je na sjeveru otkupna stanica za krompir i sjemenski krompir u okolini kolasina. Pa su ljudi sa shevera uzeli kredite i usli u proizvodnju. Znas kako se zavrsilo poslije dvije godine. Zapaljen je da bi se naplatilo osiguranje, zvanicno su lose instalacije izazvale pozar.
    Raspitaj se malo medju ljudima koji se time stvarno bave, pa ce ti oni reci sto misle o ivanovicevim planovima i prici kako smo mi to lijeni i cekamo drzavu. Svaka drzava stiti svoju poljoprivrednu proizvodnju, posebno su amerikanci agresivni u tome

  9. #509
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    bilo kakva vremenska nepogoda moze da ti pokvari planove.
    kakva je situacija sa osiguranjima u CG što se tiče ovoga? Pretpostavljam da procjenitelji deru...
    She is only here to annoy herself!

  10. #510
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wladika View Post
    ovo su gluposti. sve su to rascjepkane male parcele koje je ekonomski neisplativo obrađivati. Zašto ne kažu koliko ima parcela koje su veličine preko 10Ha?
    Prije nego tako pametno zakljucis ipak se potrudi nesto nauciti jer ocigledno pricas o necem o cemu blage veze nemas. A jos tvrdis da su nesto gluposti.
    Procitaj na primjer koliki je % u EU, koliki procenat parcela je u pojedinim drzavama i manji od 5 ha, kakva je struktura bila u drzavama kad ulazile u EU i koliko obradljive povrsine imaju drzave po glavi stanovnika. Sve je to javno i lako provjerljivo pa kad sve to naucis i shvatis utvrdićes ko pise gluposti

  11. #511
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    Bez uvrede, ali jesi li ikada razmislio o potrebnim sredstvima i svime sta je potrebni za bavljenje tim poslom, a da nisu lubenice i krompir. Za pocetak je potrebno zemljiste, a sto neko rece u cg ga preko 10 ha na prste mozes izbrojati. Ajde i da nadjes to i zakupis, potrebna je mehanizacija koja je jako skupa. Ajde i da imas srece pa i to obezbijedis, bilo kakva vremenska nepogoda moze da ti pokvari planove.
    Nema razloga da budem uvrijedjen. Postavio si korektno pitanje, samo, obzirom da sam rodjen u Kolasinu, te sam upoznat sa zivotom na selu, sa uzgajanjem stoke ili karakteristikama poljoprivredne proizvodnje, ali i sa navikama i interesovanjima "nove generacije" lokalnog stanovnistva, ne mogu da prihvatim tezu da te djelatnosti ne mogu obezbijediti, ako ne profitabilan biznis, onda pristojnu osnovu za zivot. Od svega sto si naveo, mogu da prihvatim tvrdnju koju ionako nijesam osporio nego sam je i sam iznio - da je drzava nesposobna i nemarna, odnosno da ne stiti dovoljno poljoprivredu; takodje, postoje problemi u agrobiznisu na cije rijesavanje drzava moze malo ili nimalo uticati (navike potrosaca, nelojalna konkurencija, cinjenica da se uvozni poljoprivredni proizvodi, koji konkurisu domacim, subvencionisu u maticnim drzavama itd.), medjutim, smatram da odgovornost snose i poljoprivredni proizvodjaci i oni koji to (ne) zele da postanu, odnosno sve one, dobro poznate, anomalije svojstvene karakteru crnogorskog kolektiva. Na jednoj strani imamo tradiciju u poljoprivrednoj proizvodnji ali toliku kolicinu neobradjenog, zapustenog, zemljista i visoku stopu nezaposlenih, frustriranih, ljudi, a na drugoj, uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda premasuje ukupan izvoz Crne Gore; nece biti da je samo drzava kriva.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    Za pocetak je potrebno zemljiste,
    Za pocetak, bez obzira da li zivi u ruralnoj sredini ili ne, gotovo svaka porodica u Kolasinu ima zemljiste i uglavnom solidne infrastrukturne uslove (voda, struja, put).

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    potrebna je mehanizacija koja je jako skupa.
    Konkretno, koja mehanizacija i za koje poslove? Proizvodnja na sjeveru treba da bude orijentisana na stocarstvo, odnosno proizvodnju mesa, mlijeka i mlijecnih proizvoda (na koje otpada najveci dio uvoza hrane), kao i sadnju odredjenih sorti voca i povrca (onih kojima pogoduje klima i onih u cijoj proizvodnji postoji tradicija, kao sto su maline i krompir), i prodaju, izvoz, preradu i pakovanje ljekovitog bilja. Osnovna i dovoljna komponenta mehanizacije su traktori sa odgovarajucim prikljuccima. Poljoprivrednici iz Kolasina, oni koji spadaju u krupne proizvodjace koji trzistu ponude dvije-tri stotine tona krompira godisnje, koriste dva, najvise tri traktora, ali su u cijeli proces ukljuceni i clanovi porodice, kao i radnici iz susjednih drzava - jer Kolasinci nece da rade.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    bilo kakva vremenska nepogoda moze da ti pokvari planove.
    Moze, ali ne dugorocno. Mislim da si pretjerao sa teorijom. Ako tako razmisljamo, odustajalo bi se i od, recimo, gradjevinskih investicija na primorju, nakon jedne kisne sezone.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    kome ces da plasiras to na trzistu.
    Pod pretpostavkom da je prozivodjac iz Kolasina, obliznjim ili regionalnim otkupnim centrima: "Mesopromet" za meso, "Milka" za mlijeko, "Flores" za bilje, "Farmont" za maline.
    Postoje i domacinstva kojima se isplati direktna prodaja mlijecnih proizvoda, zato sto imaju kvalitetan proizvod i dobro razvijene metode primitivnog marketinga ("pronese se glas", a to nije tesko u maloj sredini). Recimo, domacice sa seoskih gazdinstava u Kolasinu imaju stalne kupce i unaprijed porucene kolicine sira i kajmaka.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    Manite se vise lokal patriotizma jer ga pretjeraste.
    ?

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    Evo ti primjeri. Pcelari godinama muku muce jer se valute kod velikih trgovackih lanaca krecu od 4 do 6 mjeseci, i sta mislis koliko ih se zaleti da prodaje u npr. Voliju
    Ne znam mnogo o tome, pa se necu upustati u diskusiju.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser
    Postojala je na sjeveru otkupna stanica za krompir i sjemenski krompir u okolini kolasina. Pa su ljudi sa shevera uzeli kredite i usli u proizvodnju. Znas kako se zavrsilo poslije dvije godine. Zapaljen je da bi se naplatilo osiguranje, zvanicno su lose instalacije izazvale pozar.
    Ne zamjeri, pricas napamet. Ta zadruga, Trebaljevo, postoji decenijama, a i danas radi (sasvim dobro, obezbjedjujuci pristojan zivot svima koji su, posredno i neposredno, ukljuceni u posao).
    Tacno je da je, prije nekoliko godina, doslo do pozara, a da li je bio namjerno izazvan ili ne, to mi nije poznato niti imam namjeru da ulazim u takve price.

  12. #512
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    highlands
    Posts
    5,114
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Namjerno je izazvan jer je smrzao krompir. Danas ima nekoliko proizvodjaca koji bas dobro zaradjuju.
    niujedne mi gace lastike nema

  13. #513
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    73
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Prije nego tako pametno zakljucis ipak se potrudi nesto nauciti jer ocigledno pricas o necem o cemu blage veze nemas. A jos tvrdis da su nesto gluposti.
    Procitaj na primjer koliki je % u EU, koliki procenat parcela je u pojedinim drzavama i manji od 5 ha, kakva je struktura bila u drzavama kad ulazile u EU i koliko obradljive povrsine imaju drzave po glavi stanovnika. Sve je to javno i lako provjerljivo pa kad sve to naucis i shvatis utvrdićes ko pise gluposti
    Mozes li mi dati podatak koliko ima katastarskih parcela poljoprivrednog zemljista u CG koje su vece od 2 Ha a ne obradjuju se? Cisto da vidimo o cemu pricamo.

  14. #514
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default EU, euro, integracija....

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Nema razloga da budem uvrijedjen. Postavio si korektno pitanje, samo, obzirom da sam rodjen u Kolasinu, te sam upoznat sa zivotom na selu, sa uzgajanjem stoke ili karakteristikama poljoprivredne proizvodnje, ali i sa navikama i interesovanjima "nove generacije" lokalnog stanovnistva, ne mogu da prihvatim tezu da te djelatnosti ne mogu obezbijediti, ako ne profitabilan biznis, onda pristojnu osnovu za zivot. Od svega sto si naveo, mogu da prihvatim tvrdnju koju ionako nijesam osporio nego sam je i sam iznio - da je drzava nesposobna i nemarna, odnosno da ne stiti dovoljno poljoprivredu; takodje, postoje problemi u agrobiznisu na cije rijesavanje drzava moze malo ili nimalo uticati (navike potrosaca, nelojalna konkurencija, cinjenica da se uvozni poljoprivredni proizvodi, koji konkurisu domacim, subvencionisu u maticnim drzavama itd.), medjutim, smatram da odgovornost snose i poljoprivredni proizvodjaci i oni koji to (ne) zele da postanu, odnosno sve one, dobro poznate, anomalije svojstvene karakteru crnogorskog kolektiva. Na jednoj strani imamo tradiciju u poljoprivrednoj proizvodnji ali toliku kolicinu neobradjenog, zapustenog, zemljista i visoku stopu nezaposlenih, frustriranih, ljudi, a na drugoj, uvoz prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda premasuje ukupan izvoz Crne Gore; nece biti da je samo drzava kriva.
    Razumjeli smo se manje vise odlicno. Ovdje se slazem sa tobom, da je crnogorako selo generacijama ubijano i unistavano, ne samo danas, pocelo se u komunizmu. Mozda pogresno izabrah tvoj post za raspravu ali sustina je da nije da su samo poljoprivrednici krivi kako se u onom tekstu prikazuje


    Za pocetak, bez obzira da li zivi u ruralnoj sredini ili ne, gotovo svaka porodica u Kolasinu ima zemljiste i uglavnom solidne infrastrukturne uslove (voda, struja, put).

    Konkretno, koja mehanizacija i za koje poslove? Proizvodnja na sjeveru treba da bude orijentisana na stocarstvo, odnosno proizvodnju mesa, mlijeka i mlijecnih proizvoda (na koje otpada najveci dio uvoza hrane), kao i sadnju odredjenih sorti voca i povrca (onih kojima pogoduje klima i onih u cijoj proizvodnji postoji tradicija, kao sto su maline i krompir), i prodaju, izvoz, preradu i pakovanje ljekovitog bilja. Osnovna i dovoljna komponenta mehanizacije su traktori sa odgovarajucim prikljuccima. Poljoprivrednici iz Kolasina, oni koji spadaju u krupne proizvodjace koji trzistu ponude dvije-tri stotine tona krompira godisnje, koriste dva, najvise tri traktora, ali su u cijeli proces ukljuceni i clanovi porodice, kao i radnici iz susjednih drzava - jer Kolasinci nece da rade.
    Ovo je ono sto pricam. Mi nemamo dugorocnu strategiju razvoja, kao ni nikakav cilj. Nije ni normalno da bas poljoprivrednici samostalno razvijaju poljoprivredu. Napisao si ukratko ono sto drzava ne moze da zaokruzi decenijama. Pojedinci koji imaju dodira sa tim i znaju uopsteno sta treba, ali dugorocno to mora da uradi drzava. Kad se prica o gazdinstvima ,posebno velikim, niko tu ne prica o tome "eto moze pristojno da se zivi"

    Moze, ali ne dugorocno. Mislim da si pretjerao sa teorijom. Ako tako razmisljamo, odustajalo bi se i od, recimo, gradjevinskih investicija na primorju, nakon jedne kisne sezone.

    Pod pretpostavkom da je prozivodjac iz Kolasina, obliznjim ili regionalnim otkupnim centrima: "Mesopromet" za meso, "Milka" za mlijeko, "Flores" za bilje, "Farmont" za maline.
    Postoje i domacinstva kojima se isplati direktna prodaja mlijecnih proizvoda, zato sto imaju kvalitetan proizvod i dobro razvijene metode primitivnog marketinga ("pronese se glas", a to nije tesko u maloj sredini). Recimo, domacice sa seoskih gazdinstava u Kolasinu imaju stalne kupce i unaprijed porucene kolicine sira i kajmaka.
    Upravo si napisao ono sto ja zamjeram nacinu upravljanja u drzavi. Prodaja poljoprivrednih proizvoda ne smije da se dovede na samo dobar glas. Zato se vecina i ne usudjuje da ovo radi, ili ne zeli da radi. Jer ako moze da mjesecno izvuce 400 eura, vecina ce da trazi laksi posao u gradu. Napravili smo taj ambijent, zamjericu i ja na trazenju lakseg puta vecine stanovnistva. Pod laksim putem smatram posao u drzavnoj upravi
    Ne znam mnogo o tome, pa se necu upustati u diskusiju.

    Ne zamjeri, pricas napamet. Ta zadruga, Trebaljevo, postoji decenijama, a i danas radi (sasvim dobro, obezbjedjujuci pristojan zivot svima koji su, posredno i neposredno, ukljuceni u posao).
    Tacno je da je, prije nekoliko godina, doslo do pozara, a da li je bio namjerno izazvan ili ne, to mi nije poznato niti imam namjeru da ulazim u takve price.
    Pade mi to na pamet jer mi je tad zestoko upalo u oci. Mislim da je te godine bila rekordna proizvodnja u odnosu na prethodne( nikad ne znam u odnosu na koji period jer niko ne pominje), ali je isto tako bilo problematicno sve to prodati jer je trziste bilo zasiceno uvoznim proizvodima po znatno nizoj cijeni, jer je u pojedinim drzavama takodje bilo idealno za uzgoj pa su se pojavili ogromni viskovi. Od istih kolasinaca sam cuo da je sve to pocelo da proklijava i truli i onda u roku od nekoliko nedelja sve ode u dim. Mozda sam paranoican ali eto, ja sam to vidio tako. Imas primjera koliko volis o tipa lubenicama koje rode u donjem stoju i okolini ulcinja kad su dobri uslovi za rod, ali se poslije prodaju za hranjenje stoke jer se nekontrolisano iste te lubenice uvoze iz srbije i albanije. Na zalost kad je dobar rod kod nas i kod njih je, pa cijene toliko padnu zbog prezasicenja trzista da ljudi jedva povrate ulozeno
    Last edited by Hell Raiser; 18-07-14 at 18:37.

  15. #515
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da smo se razumjeli i (uglavnom) slozili. Moja poenta je - ako drzava zakaze, kao sto je to nas slucaj, i dalje je moguce obezbijediti minimum uslova za, ako ne funkcionisanje profitabilnog agrobiznisa, podnosljiv zivot. Pogotovo sto je, u ovom trenutku (nazalost, tako ce biti jos dugo), poljoprivreda jedina djelatnost na śeveru od koje najveci dio stanovnistva moze (pre)zivjeti.

  16. #516
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,091
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	zarko.jpg 
Views:	103 
Size:	10.5 KB 
ID:	122669Tužna vijest iz dijela Vlade zaduženog za evropske integracije, unutar MVPEI.
    Prije 5 dana je iznenada umro Žarko Popović, IT ekspert, vrhunski informatičar, autor Portala za evropske integracije, koji je, slobodno mogu reći, bio stub dosadašnje pozitivne strane integracije Crne Gore. Prije 5 godina, ovaj Portal je izvukao kompletan Upitnik EK, struktuirao sve odgovore u različitim fazama izrade, hijerarhijski, sa sjajnim pregledom, dnevnom statistikom, evidencijama, autorima, grupama po poglavljima, itd. Prevođenje je organizovao besprekorno, tako da nije bilo ni najmanje greške u smislu autorizacije, faze prevodjenja, i konačno besprekorne i brze kalkulacije cijelih troškova. A sve je to samo dio ukupnog Portala koji uredjuje kompletan proces, naravno upire u odgovornost službenika i funkcionera i forsira datume i rokove koji su dogovoreni. Naravno, mnogi ga nijesu razumjeli, mnogi nijesu htjeli da ga razumiju, a oni koji su ga koristili i znali njegov značaj nijesu mogli da rade bez Portala. Svi najveći znalci su ga bezrezervno podržavali i vjerovali mu, neznalice ga ignorisale. Predstavnici mnogih država iz regiona i šire su kopirali Portal jer su uočili njegovu izuzetnu vrijednost.
    A Portal je bio samo dio Popovićevog IT rada. Bio je najveći IT logičar državne uprave i nije bilo procesa koji nije mogao informatizovati, ako se to iskreno željelo. Portal je takođe struktuirao i ovu, pregovaračku fazu procesa, i bez njega će to ići mnogo neorganizovanije.
    Nadasve, bili smo veliki prijatelji i svakodnevno raspravljali o svemu uz kafu, privatno se družili, pješačili po gudurama crnogorskim. Kod mene je velika praznina bez njega, a znam da će i proces EI u velikoj mjeri trpjeti. Neka mu je vječna slava i hvala.
    Last edited by forumen; 24-07-14 at 11:37.

  17. #517
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ko je znao znao je...

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 x2 i9502
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #518
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Potonje dijeljenje karata za raspored celnih funkcija u EU. Trgovine "ala Podgorica" su amaterska rabota naspram cenjkanja i kompromisa u EU.
    Da li će doći do sitacije da jedno pored drugih zaśedne italijanska komunista, poznati fan Putin i Palestinaca i poljski premijer kao prestavnik antiruskih snaga i miljenik Izraela. Tajni favorit moze biti ubjedljivo najljepsi kandidat u liku danske primijer, ali mrka kapa sto bi rekao poznati politicicki analiticar iz Ljututuka.

  19. #519
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Evropska komisija bez komesara za proširenje
    06. septembar 2014.

    U budućoj Evropskoj komisiji nije predviđeno mjesto komesara za proširenje, piše portal EurActiv.com pozivajući se na interni dokument iz Komisije. Planirano je, međutim, da bude imenovan komesar za politiku susjedstva, a u njegovoj nadležnosti će vjerovatno biti i politika proširenja. Tu informaciju je krajem prošle godine objavila i Portal Analitika pozivajući se na diplomatske izvore u Briselu.
    Prema dokumentu koji nije konačan i podložan je izmjenama, u Komisiji neće više biti jedinstvenog resora za unutrašnje tržište EU i finansijske usluge, a uvodi se i mjesto potpredsjednika za budžet i finansijsku kontrolu.
    Dokument, u koji je uvid imao EurActiv.com, pripremila je služba novoimenovanog predsjednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker) i u njemu se navode imena kandidata i njihovih budućih resora. Taj dokument od 2. septembra ne predstavlja konačnu veziju i podložan je promenama, navodi taj portal sa sjedištem u Briselu. Sastav Komisije bi trebalo da bude objavljen 8. septembra i u njemu bi trebalo da se nađe devet žena.

    Prema dokumentu, Austrijanac Johanes Han (Johannes Hahn) bi trebalo da bude imenovan za komesara za politiku susjedstva koja je dobila na značaju zbog ukrajinske krize, ali za sada nije poznato da li će u njegovu nadležnost spadati i politika proširenja, s obzirom da tog resora nema u dokumentu, piše EurActiv.com.
    -----
    Mogli bi naci malo pouzdaniji izvor a jos 10 dana i nije ba tesk Do srjede se nisa ne zna i tesko da ce se znati

  20. #520
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Pa nr bas hari. Ti dokumenti uglavnom ne pretrpe sustinske izmjene. Mozda malo drugacijih kozmetickih naziva, ali vjerujem da je to sustina dokumenta. Velika je to birokratija da dokument za kratak rok bude izmijenjen. Hvala na info

  21. #521
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tacno u podne Jean-Claude Juncker objavi svoj kabinet
    Last edited by Hari Krisna; 10-09-14 at 14:26.

  22. #522
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Britanci kako su se nadali dobro su se udali. Alex Salmond trese Evropu
    Ridin' on the black train

  23. #523
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    LE MOND: Komesar Han mora umiriti Crnu Goru i Srbiju
    11. septembar 2014.

    Novi evropski komesar za susjedstvo i pregovore o proširenju Johanes Han najviše će baviti umirivanjem zemalja koje kucaju na vrata Evropske unije (EU), prije svega Crne Gore i Srbije, nakon što je novi predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker najavio da neće biti prijema novih članica u narednih pet godina, piše francuski "Le Mond".
    List je u kratkom komentaru novog komesara naveo da je Han izgubio uticajno mjesto komesara za regionalnu politiku, u čijoj nadležnosti je raspodjela evropskih fondova, i dobio resor koji ima više simboličan značaj - politiku susjedstva i proširenja.
    "U prvom slučaju, on će morati najviše da ublažava nestrpljenje onih koji kucaju na vrata EU, posebno Crne Gore i Srbije (čiju kandidaturu podržavaju austrijski konzervativci, njegova politička porodica), pošto je Žan-Klod Junker najavio da neće biti novih prijema tokom njegovog mandata", piše list.
    Han je, prema navodima "Monda", naslijedio ukrajinsku krizu i odnose s Bliskim istokom, dvije osjetljive teme u kojima će pomagati novoimenovanoj visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federiki Mogerini.
    (rtcg.me)
    ----
    Nasima se bas i ne zuri u EU pa ih neće mnogo pogoditi izjava Junkera koji jos dobro nije ni poceo a masa kritike. Ministar inostranih poslova Svedske Bildt se pita zasto su potpisivani ugovori sa Ukrajinom, Gruzijom i Moldavijom kad im se prakticki zatvaraju vrata EU...

  24. #524
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konkretno za Crnu Goru i EU da li postoji neka cost-benefit analiza shta bi tachno dobili ulaskom u EU a shta izgubili ili smo u te integracije ushli po nashem dobrom obichaju na o-ruk=idemo tamo pa shto bude bice?
    Ridin' on the black train

  25. #525
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Taj cost-benefit je davno izracunat i ne treba ga racunati kad je dovoljno porediti one koje ulazile u EU priije i ulaska i sad.

Page 21 of 27 FirstFirst ... 11171819202122232425 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Euro<26
    By Zhukov in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 01-10-10, 12:27
  2. Integracija BT
    By Bugi in forum Hardware
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-08, 22:57
  3. Euro 2008
    By Vukasin Micunovic in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-07, 11:53
  4. Euro<26
    By Mojsije in forum Centralni
    Replies: 10
    Last Post: 21-08-07, 01:20
  5. Euro 26
    By Lilith in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 06-04-06, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •