Page 1 of 27 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 652

Thread: EU, euro, integracija....

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default EU, euro, integracija....



    Mađarska koja od juče predsjedava EU, očekuje da će 2011. godina biti ključna za proces evropske integracije zemalja Zapadnog Balkana i nastaviće tokom šestomjesečnog predsjedavanja da insistira na proširenju Unije. Mađarska očekuje da će ove godine početi pripreme za pregovore Crne Gore sa EU, prenosi radio Dojče Vele.
    Mađarskoj je ovo prvo predsjedavanje EU, a koštaće je, prema procjenama, ukupno 77 miliona eura. U programu mađarskog predsjedavanja naglašava se da "proces ugrađivanja Zapadnog Balkana u EU treba da se nastavi" i podvlači da "odluka Savjeta ministara (EU) da od Evropske komisije zatraži 'mišljenje' o kandidaturi Srbije za članstvo, predstavlja jasnu poruku koja osnažuje taj proces integracije". Mađarska očekuje da će kandidatura Srbije za članstvo u Uniji biti odobrena na jesen 2011. godine, da će do kraja juna Hrvatska završiti tehnički dio pregovora sa EU, kao i da će početi pripreme za pregovore Crne Gore s EU........
    Mađarska je spremna, kako se navodi u programu predsjedavanja, da se predano pozabavi i pokretanjem pregovora s Makedonijom ako bi to odlučio Savjet ministara EU.
    Ostali prioriteti: U programu svog predsjedavanja EU, Budimpešta je posebno istakla nužnost ekonomsko-finansijskog oporavka Evropske unije i podsticanja trajnog privrednog rasta, zapošljavanja i rješavanja socijalnih problema. Među prioritetima su i dugoročna energetska bezbjednost i stvaranje sigurne mreže energetskog snabdjevanja među članicama EU.
    Ministar Martonji je naglasio i veliki značaj koji Mađarska pridaje očekivanom usvajanju EU strategije ekonomskog, saobraćajnog, ekološkog i kulturnog razvitka područja Dunava. Jedno od pitanja kojem mađarsko predsjedništvo EU želi da se posveti jeste i rješavanje problema i položaja Roma.
    Francuski predsjednik Nikola Sarkozi saopštio je da će se boriti da se očuva euro, a da će Francuska sve učiniti da ostane na zacrtanom smjeru poboljšanja vlastitih finansija.
    "Ne vjerujte, dragi moji zemljaci, onima koji predlažu da trebamo da napustimo euro. Kraj eura značio bi i kraj Evrope\", rekao je Sarkozi u tradicionalnom televizijskom obraćanju naciji povodom Nove godine.
    On je dodao da će se boriti svim snagama protiv takvog jednog koraka koji bi urušio 60 godina staru evropsku tvorevinu koja je donijela mir i bratstvo na kontinentu, piše Seebiz....
    ****
    Dosta i tmurnih prognoza pa da vidimo oće li EU izdurati dok mi budemo spremni da budemo clan tog elitnog drustva....

  2. #2
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Grcka propada, pridruzuju joj se Spanija i Portugal, Irska propada, ne znam kakvo je stanje sto se madjarske ekonomije tice(bilo je jedno vrijeme aktuelna prica o bankrotu), samo vidimo da je tamo ekstremna desnica ne vlasti, Merkelova izjavila da je multikulturalizam propao(tek da oce sjahati ovi nasi prodavci magle sa tom rijeci), Francuska cera cigane... Tako da pisi propalo. Ako se ima snage da se nesto ovdje pokrene, a da se na zaludjujemo velikim parolama i izmaglicama tipa za x godina cemo biti u EU. Sto se mene tice, samo da se usvoji poslovna etika i da sudovi budu nezavisni, nikakva mi eu nije potrebna.

  3. #3
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    EU ce prestati da postoji u narednih 10 godina, to je prirodan sled stvari, nista ovakvo nije odrzivo preko 50 godina, istorija je dokazala...
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sta je to iz istorije po tebi uporedivo sa EU,a da se nije odrzalo preko 50 godina?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kako bi bilo da sa Bjelorusima napravimo savez već kad EU puca? niksicanin 24 je inače najbolja vračara od svih vračara.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Da EU pozove ove arapske zemlje u uniju, ima da izadjemo iz krize svi...
    Njak Njak Njak

  7. #7
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post
    Grcka propada, pridruzuju joj se Spanija i Portugal, Irska propada, ne znam kakvo je stanje sto se madjarske ekonomije tice(bilo je jedno vrijeme aktuelna prica o bankrotu), samo vidimo da je tamo ekstremna desnica ne vlasti, Merkelova izjavila da je multikulturalizam propao(tek da oce sjahati ovi nasi prodavci magle sa tom rijeci), Francuska cera cigane... Tako da pisi propalo. Ako se ima snage da se nesto ovdje pokrene, a da se na zaludjujemo velikim parolama i izmaglicama tipa za x godina cemo biti u EU. Sto se mene tice, samo da se usvoji poslovna etika i da sudovi budu nezavisni, nikakva mi eu nije potrebna.
    A da znamo coce da si ti protiv EU i US (to ide u paketu)...

    ...ali treba da znas da to clanstvo nije SAMO standard i kvalitet zivota, to je i medjunarodna *legitimacija* jedne zemlje, jer clanstvo u EU podrazumjeva da si clan NATO (dakle punu sigurnost investicija), i da si pod punom jurisdikcijom medjunarodnih arbitraza za slucaj privrednog spora-dakle to clanstvo posredno znaci 100% sigurnost investicije u MNE, a to je neprocjenljivo, jer ce automatski duplo i vise povecat investicije, a vec sami sadasnji status kandidata ce za najmanje toliko povecet pristup fondovima.
    Dakle, ta igra je komplikovanija i radi se o cistom interesu za MNE...o parama prije svega, a i o unaprijed znatoj garanciji stranim ulagacima i sl. da nivo korupcije, kriminala, nepotizma i svih ostalih drustvenih devijacija nece prec odredjeni nivo koji tolerise EU....kao Rumunija, recimo.
    Sa US standarda ( koji nisu culi za MNE, niti namjeravaju da uce ko smo to mi)-nase prestavljanje treba biti: *Mi smo MNE, Europe, member of EU*...i Amerikancima (koji vode igru svugdje, pa i u biznisu) ovo je dovoljno za uvazavanje, jer jedino ujedinjenu EU i priznaju kao pravog i dostojnog takmaca! (Rusija i Kina sa naseg aspekta nisu interesantni, jer je vojni aspekt za nas manje vazan...a i zelimo u NATO, kojim vlada US).

    Pa kad se uporedno ocijeni steta od NATO i EU, a steta postoji u oderedjenoj mjeri, u to sumnje nema, a sa druge strane procijeni korist-ispada da je korist od tih integracija za MNE ipak mnogo veca od stete!

    Zar nije divan dokaz za to i poslednje dogadjanje u MNE? Jesam li ja i neki drugi prije godinu dana na ovom forumu napisali da se ce MORAT, MORAT..MORAT zrtvovat 5-10 vaznih ljudi iz najvisih slojeva SDPS hijerarhije, ukoliko se zeli izbec DIKTAT EU i US i njhovo direktno mijesanje u zbivanja u MNE? Jesam napisao! Kako sam znao? Tako sto znam pravila igre i mehanizme medjunarodne politike i granice i onaj indirektni *govor* kojim oni stavljaju do znanja sto zele, i kad sam vidio da je mislim raniji italijanski diplomata na prijemu ili sl. rekao da *bi zaista trebalo uhapsiti ne vise od 5-6 korimpiranih osoba*, znao sam da mu to nije u pijanstvu izletelo, vec da mu je naredjeno da to i otvoreno kaze (ali u prilici kad ce se moci pravdati pijanstvom , za slucaj potrebe). NAsi nisu mogli ili nisu hteli da poslusaju i pritisci su postajali sve direktniji...pa je na kraju doslo do naredbe koja je data za vrijeme boravka g. Djukanovica u US...i koju je g. DJukanovic na srecu prihvatio, i to mu je najbolji potez koji je uradio! Zauzvrat, njemu je dato pravo da izabere nasljednika, sto je on uradio besprekorno dobro, i sve je sad kako EU I US zeli: MNE je ostala najsigurnija zemlja, potresi, nesigurnost koju bi proizvelo *skidanje* sa vlasti i samim tim usporavanje toka integracija je izbegnuto, a tih 10-20 ce ipak biti uhapseni ( da, sada ce to vec morati biti dvostruko /ne 5 nego20/...sto je vrsta kazne za neazurnost), ali put MNE ka evro-atlanskim asocijacijama ici ce nesmanjenom brzinom, a to je najvaznije!

    Pozdrav,
    PS
    Najbolja skola za ponasanje malih u medjunardnoj politici je data u anegdoti koju navodi Momir Bulatovic u *Pravila cutanja*:
    Posle Dejtona Milosevic daje ceduljicu Vorenu Kristoferu, drzavnom sekretaru, i kaze: *Zavrsismo sa BiH! Napisite nam sada na ovom parcetu papira sta to SRJ treba da ucini da bi ubuduce bila u najboljim odnosima sa US, kao sto je bila prije ovih dogadjaja.*
    A Kristofer mu gurne nazada ceduljicu i odgovara:* Vi jos nista niste razumjeli, zar ne? Pa treba da uvjek ucinite sve sto se od vas trazi!*
    Tako ti je to, moj Niksicanin...pa ti vidji...a opcija *punoj kooperativnosti malih* je da te lagano dave, kao svoga neprijatelja, je li... pa ti vidji isplatili se to!
    ***
    Naravno da mudar politicar (kakav je bio tandem Djukanovic -Rocen, bez ikakve sumnje!) moze naci put i nacin da provede ogromnu vecinu svojih nacionalnih interesa, jer su Amerikanci nacija koja mogo drzi do *honesty and fair play* (casti i fer igre) i nece te uskratiti u onome sto bi oni ucinili za svoju zemlju (ako ih to direktno ne ugrozava). Budi ti siguran da se sa Amerima ne samo moze, nego da se moze divno i na obostranu korist saradjivati i da su oni najbolja opcija za svjetskog lidera...( ni Rusija, ni Kina ni BRIK zajedno nego US-EU!) .

    Posto ipak mora postojati svjetski lider, u konkurenciji pomenutih BRIK zemalja, islamske internacionale-ja biram US-EU asocijaciju, kojoj MNE na svaki nacin, a prije svege geografski, vjerom i istorijom ipak pripada (uz maksimalnu kulturnu autnomiju i praticipaciju u vlasti Muslimana, i NJIHOVU POZITIVNU DISKRIMINACIJU CAK! Treba duplirati broj Muslimana (i Albanaca) sudija, cinovnika, policajaca (osim ANB, gdje treba da ostane jaka vecina Crnogoraca...ali samo dok se ne smiri Zukorlic /nema ljutis Edin, EGO...ako vam je bliza Saudi Arabija od Crnogorca-moramo cuvati puni integritet MNE i od vas, dok Vahabije i njihovi simpatizeri konacno ne izgube volju da stvaraju Sandzak na racun teritorije MNE ili sve dok ne udjemo u EU/)..a kad jednom udjemo u EU- te opasnosti vise nema (onda je kolektivna bezbjednost), pa onda treba i u ANA duplirati broj Musliman i Albanaca!
    Opciono: Neka se i u ANA odmah primijeni pozitivna diskriminacija Muslimana i Albanaca, ali uz uslov da se dobrovoljno (i uz izricit pismeni pristanak!) testiraju na poligrafu oni, ili cak svi zaposleni u ANA, i to jedom mjesecno; ako testiraju 6-7 dnevno-doc ce svi vazni na red za oko mjesec dana; i obavezno da im u tom testiranju pomaze neki od savjetnika-eksperata za poligraf iz CIA!
    Last edited by Old Bone; 04-01-11 at 10:54.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  8. #8
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    kako bi bilo da sa Bjelorusima napravimo savez već kad EU puca? niksicanin 24 je inače najbolja vračara od svih vračara.
    Vracare stanuju kod izvjesnog Mirasa

    Ja ne predvidjam sta ce da bude, samo kakvo je trenutno stanje, a ti mi reci da li je ili nije tako. Ne bih zelio bilo kakav savez, sa bilo kim, samo da se usvoje standardi u poslovnoj etici, i da bude nezavisnost sudstva.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ti i ja imamo iste zelje...ali kako da ih najbrze usvojimo?
    Moj je predlog-uz pomoc EU.
    POz
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  10. #10
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Ti i ja imamo iste zelje...ali kako da ih najbrze usvojimo?
    Moj je predlog-uz pomoc EU.
    POz
    Stoji to sve, samo me mala nervoza hvata sto smo posmatrani(mislim na exYU) kao misevi koje treba neko da uvede u red. Slovenci su oduvijek bili najpametniji(a, ja imam tezu da teritoriju juzno od Bregane naseljavaju poludivlja balkanska plemena), pa bih ih uzeo kao reper gdje su se bolje osjecali.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sinoć u Budimpešti izvrsena je primopredaja rotirajućeg šestomjesečnog predśedavanja Evropskom unijom između Belgije i Mađarske. Sadasnji preśedagavajući je izlozen paljbi zbog medijskih zakona, ali se Vlada Mađarske mnogo ne uzbudjuje zbog toga.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sinoć u Budimpešti izvrsena je primopredaja rotirajućeg šestomjesečnog predśedavanja Evropskom unijom između Belgije i Mađarske. Sadasnji preśedagavajući je izlozen paljbi zbog medijskih zakona, ali se Vlada Mađarske mnogo ne uzbudjuje zbog toga.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Komesar Evropske Unije zadužen za industriju, Antonio Tajani, rekao je da želi da blokira pokušaje Kine da kupi evropske kompanije koje razvijaju najnovije tehnologije, prenosi Tanjug. On je, u intervjuu njemačkom listu Handelsblat, rekao da Evropa treba da formira tijelo sa dovoljno ovlašćenja da može da blokira kupovinu strateških tehnoloških kompanija od strane inostranih firmi.
    "Kineske kompanije imaju sve više i više sredstava na raspolaganju, što im omogućava da kupe glavne evropske kompanije koje posjeduju bitne tehnologije", izjavio je Tajani. On smatra da bi buduće tijelo trebalo da bude slično američkom Komitetu za strana ulaganja.
    Nova organizacija bi trebalo da utvđuje da li je preuzimanje neke kompanije od strane privatne ili državne firme opasno po evropske interese.
    --
    Kako ovo komunisticki zvuci i kako se zaboravi fraza slobodno, otvoreno trziste, protok robe i kapitala....

  14. #14
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nama je bolje da se integrisemo sa Kinom no sa EU :twist:

  15. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Komesar Evropske Unije zadužen za industriju, Antonio Tajani, rekao je da želi da blokira pokušaje Kine da kupi evropske kompanije koje razvijaju najnovije tehnologije, prenosi Tanjug. On je, u intervjuu njemačkom listu Handelsblat, rekao da Evropa treba da formira tijelo sa dovoljno ovlašćenja da može da blokira kupovinu strateških tehnoloških kompanija od strane inostranih firmi.
    "Kineske kompanije imaju sve više i više sredstava na raspolaganju, što im omogućava da kupe glavne evropske kompanije koje posjeduju bitne tehnologije", izjavio je Tajani. On smatra da bi buduće tijelo trebalo da bude slično američkom Komitetu za strana ulaganja.
    Nova organizacija bi trebalo da utvđuje da li je preuzimanje neke kompanije od strane privatne ili državne firme opasno po evropske interese.
    --
    Kako ovo komunisticki zvuci i kako se zaboravi fraza slobodno, otvoreno trziste, protok robe i kapitala....
    Pa ja sam vec u jednom postu navela da nasi u CG ili veze nemaju sto cine, ili... Prica o autoputu u CG, prica o prodaji dijela Luke Bar itd.. Nesuvislo totalno. CG je potpisnica mnogih ugovora, pitanje da li znaju sta su potpisali uopste.
    Do prije neki mjesec su organizovale ove Cg "pameti" josh jednu "igranku" u CG sa chim su dobro zabiljezeni.. A radi se o "bezazlenoj" ..... manifestaciji u CG... Sa cim su izveli "trn u oku" NATO-u tj integracijama bla bla itd...
    E sad, da li odgovorni u CG misle da je takvo neodgovorno tj. spoljno politichko ponasanje "cg experata" dobrodoslo itd........ E pa, ne bih rekla.
    Samo je pitanje da li su shvatili sta su uradili, i da li uopste imaju kapaciteta da razumiju sami sebe sta rade...


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 11-01-11 at 12:03.

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Pa ja sam vec u jednom postu navela da nasi u CG ili veze nemaju sto cine, ili... Prica o autoputu u CG, prica o prodaji dijela Luke Bar itd.. Nesuvislo totalno. CG je potpisnica mnogih ugovora, pitanje da li znaju sta su potpisali uopste.
    Do prije neki mjesec su organizovale ove Cg "pameti" josh jednu "igranku" u CG sa chim su dobro zabiljezeni.. A radi se o "bezazlenoj" ..... manifestaciji u CG... Sa cim su izveli "trn u oku" NATO-u tj integracijama bla bla itd...
    E sad, da li odgovorni u CG misle da je takvo neodgovorno tj. spoljno politichko ponasanje "cg experata" dobrodoslo itd........ E pa, ne bih rekla.
    Samo je pitanje da li su shvatili sta su uradili, i da li uopste imaju kapaciteta da razumiju sami sebe sta rade...


    Hvala Lepo
    Vishe ti imash u mali prst,
    nego sve mudre crnogorske glave u chuturama,
    ali za takve nikad nije bilo mjesta u redovima GLAVARA,
    jer oni ne vole bolje od sebe.

    Hvala lijepa,
    nasha vlada je gluva i slijepa
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    157
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    milovane, šteta je što se vi niste nikada politički angažovali. makar kao poslanik gospodine, da im u skupštini ovako uputite ove britke riječi velikoga crnogorca. ako bi ste se ikada angažovali računajte na podršku veliki gospodine jer vas smatram za jednog od najvećih živih crnogoraca!
    sveti đorđe i ilija i ostroški vasilija

  18. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, ispravi greshku u naslovu, integracija, ne inegracija.
    Deserve's got nothing to do with it.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan View Post
    Vishe ti imash u mali prst,
    nego sve mudre crnogorske glave u chuturama,
    ali za takve nikad nije bilo mjesta u redovima GLAVARA,
    jer oni ne vole bolje od sebe.

    Hvala lijepa,
    nasha vlada je gluva i slijepa

    Mora se uciti i raditi da bi se znalo, a u CG djecu i na fakultetima uche da postoje Zioni i da je dovoljno da zazele nesto pa se sve desava samo od sebe.
    A sto se tice redova u kojima ko funkcionise... Ipak, ima i nas koji necemo u redove sa slabijima od sebe.


    Hvala Lepo

  20. #20
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam više zaboravio u životu,no što ste vi naučili!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Jel to citat Vladike Irineja?

    Hvala Lepo

  22. #22
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ukoliko je tema integracija... rano ili kasno ceka Crnu Goru zabrana pusenja po kafanama. Sto vi mislite, kako ce proc ove mjere?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I sad je taj zakon o ogranicenju pusenja na snazi pa vidis kako se postuje Otvaraj firmu sa onim elektronskim cigaretama jer ce to biti super biznis

  24. #24
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Otvaraj firmu sa onim elektronskim cigaretama jer ce to biti super biznis
    ZDRAVa ideja, Hari! Ajmo zajedno, ja uvoznik a Vam pripada maloprodajni sektor. A kad zaradimo pare napravicemo proizvodnju elektronskih crnogorskih lula

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Slovačka negoduje što je Mađarska kao dekoraciju i simbol svog predsjedavanja u sjedištu Evropske unije u Briselu, odabrala tepih sa starom mapom Ugarske na kojoj su i djelovi Republike Slovačke, Srbije i Rumunije, prenose E-novine.
    "Mapi Ugarske je mjesto je u udžbenicima istorije, a ne u zgradi Savjeta EU u Briselu", kazao je, pošto je tepih postavljen, portparol Ministarstva inostranih poslova Slovačke Luboš Švarcbaher.
    "Toj mapi jednostavno nije mjesto u zgradi gdje se odlučuje o budućnosti Unije", prenio je stav slovačke diplomatije njen portparol.

    Mapa je izazvala kontroverze i u Briselu jer neki evroposlanici, prije svega zemalja čiji djelovi su na mapi kao ugarski, vide tepih od 202 kvadratna metra kao simbol iredentističkih podsticaja vlade mađarskog premijera Viktora Orbana Mađarima u susjednim zemljama. "Taj tepih je pregled kulturnih, istorijskih i naučnih simbola i slika iz istorije Mađarske. Tu je i mapa regiona iz 1848. godine, iz tzv. Proljeća naroda, kada su po cijeloj Evropi izbijale revolucije", odbio je portparol mađarskog predsjedavanja Marton Hajdu bilo kakvu vezu sa današnjom politikom svoje zemlje.

    "Česi su bili bar duhoviti, Orbanova vlada nije. To je vrlo nacionalistički (potez)", kazala je povodom tepiha koji neke asocira na Veliku Mađarsku poslanik austrijskih Zelenih, Ulrike Lunaček. "To je pokušaj da se izvlačenjem manjinskih tema odvuče pažnja od domaćih problema", rekao je za češki dnevnik Mlada fronta Dnes češki evro-poslanik Miloslav Randsdorf.
    U Slovačkoj je "velikomađarski tepih" na najžešću osudu naišao kod slovačkih opozicionih radikalnih nacionalista iz Slovačke narodne stranke.

    "Kada bi Njemačka u zgradu u kojoj zasijedaju lideri 27 zemalja EU smjestila tepih sa mapom Trećeg Rajha, to bi izazvalo proteste u mnogim zemljama i maltene globalnu krizu. Ali, kada Mađarska smjesti u tu zgradu tepih sa mapom Velike Ugarske, svi umanjuju značaj toga", rekao je lider slovačkih nacionalista Jan Slota.

    Slovačka je 2009. protestovala, ali se zadovoljila izvinjenjem češke vlade i zbog toga što je na simbolu češkog predsjedavanja Unijom, od januara 2009. godine, na slagalici Entropa, bila prikazana kao ugarska salama uvezana trakom u bojama slovačke zastave. Bugarska koju je kontroverzni češki umjetnik David Černi na Entropi prikazao posijanu čučavcima, izdejstvovala je da se njena mapa tokom svih šest mjeseci češkog predsjedavanja prekrije crnim platnom.

Page 1 of 27 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Euro<26
    By Zhukov in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 01-10-10, 13:27
  2. Integracija BT
    By Bugi in forum Hardware
    Replies: 10
    Last Post: 17-12-08, 23:57
  3. Euro 2008
    By Vukasin Micunovic in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-07, 12:53
  4. Euro<26
    By Mojsije in forum Centralni
    Replies: 10
    Last Post: 21-08-07, 02:20
  5. Euro 26
    By Lilith in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 06-04-06, 21:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •