Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 66

Thread: Skolovanje u inostranstvu, stipendije i nostrifikacija

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Shake, osim tebe sto rece da je tamo teze niko ne pominje tezine, pa ne znam sta to znaci "tripovanje". Svaka drzava preferira svoje diplome i tu nema nikakvog posebnog cuda kad je u pitanju i Crna Gora. Da bi se znalo sta je teze trebalo bi zavrsiti i jednu i drugu i onda govoriti, ovako se samo mogu poredjivati djaci, a i to nije bas najbolje poredjenje.
    Simptomaticno je obrazovanje i mozda neko "sjedocanstvo" skolama kad je Kondoliza Rajs dolazila u posjetu Evropi cijeloj svoj delegaciji ke podijela geografski atlas i pokazala gdje se nalazi Njemacka

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok, u pravu si. Ipak zavisi od situacije. Meni skola ne izgleda lako vjerovatno jer sam preskocila jedan razred i uzela sve advanced predmete. Lakse je jer se profesori ne izivljavaju na ucenike, jer je sistem ocjenivanja drugaciji; gradivo koje je osmisljeno i lako je za zapamtiti, nema bubanja a samim tim nema straha od ispitivanja itd. Ali sto se tice obimnosti gradiva, dovoljno govori to da svaki udzbenik ima preko 1000 stranica.
    A ovo sto kazes za Njemacku... I oni odje svi uce geografiju i to nista manje nego mi tamo. E sad ko zapamti -zapamti. Pitaj nas narod tamo dje se nalazi Ekvador, da ti pokazu, pa ces vidjet koliko njih zna. Nego mi se uvijek opterecujemo sa ovakvim i sl. stvarima pa zato za nas niko i ne zna, niti ce ikad i znati. Ne cudim se vise sto me blijedo gledaju kad kazem Montenegro. Dobro je sto oni ne znaju, nego me sve strah da ni mi sami ne znamo dje smo.
    Tacno je da svaka drzava preferira svoje diplome. Ali skoro sve te drzave ce ti priznati USA diplomu. Mislim da se samo kod nas (mozda u jos par drzava) mora polagati vandredno i ponavljati razred.
    Nemoj da shvatis da branim sto USA, naprotiv, jedva cekam da doma dodjem; ali samo posmatram realno. Ako hoces da ti bude lako i bice; ali ako zelis nesto da naucis i nije bas tako kao sto se prica. Skola je ipak skola, pa gdje god bila . Nego se udaljavamo od teme...
    Always smiling :-)

  3. #28
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    Tacno, u pravu si... Ovamo su mnogo tezi jer moram 20 predmeta da polazem, a kod nas samo 2.
    Ma kod nas na kraju necu ni polagati, stalo me imacu jednu diplomu a kad se budem vracala u nasu drzavu, e onda cu vandredno - a to mozda bude u nekom drugom zivotu.
    I pustite te tripove kako je nasa skola najteza. Bolje pogledajte koliko znate onih nabubanih lekcija na kraju cetvrtog razreda srednje skole... 0.1%.
    Pa zna$ kako... Na$ prosjecan srednjo$kolac (ovdje uzimam gimnaziju kao naj$iru $to se tice oblasti proucavanja) je sigurno mnogo $ire obrazovan nego vr$njak u americi. U to budi sigurna. Druga je stvar $to se oni koncentri$u na neke konkretne stvari pa tu izgledaju uspje$niji. Ja govorim o op$tem obrazovanju... Uostalom, probaj ovdje zavr$iti 2 razreda bez tih bubackih predmeta pa ce$ vidjeti gdje je teze...
    Uostalom, ako ti je toliko stalo do na$e diplome nece ti biti te$ko nauciti 300 strana istorije za treci i cetvrti razred s obzirom da ti je tamo svaka kjniga, kao $to kaze$, po 1000 strana. :wink:

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U pravu si i nece mi biti tesko. Nego, nasla sam drugo rjesenje. Dali su mi na faxu uslov da nostrifikujem diplomu do kraja prve godine jer za to treba mnogo vremena. Svakako cu odraditi maturu, i nece mi biti tesko nauciti 300 strana, kad vec moram. Samo sto sam ovih 1300 strana, sto sam ovdje iscitala u 8 mjeseci, zapamtila i znam da prepricam, a ono od nase istorije sto sam tamo ucila - ne znam nista. Toliko o bubanju i kvalitetu obrazovanja... Nego opet, mi sve o nekom obrazovanju, a eto sad pocinje ta eksperimentalna, pa valjda bude drugacije. I na kraju, ipak se vise isplati uciti i znati ono sto ce ti zatrebat danas-$utra, a ne bubati za ocjenu, a poslije toga - veze... Evo ima i ovo testiranje od 1300 ucenika sto se sad organizuje pa ces da vidis rezultat tog naseg visokog obrazovanja.
    Always smiling :-)

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Efikasnost i strucnost ljudi u Ministarstvu CG me nacerala da odustanem od nase diplome
    Ne priznaju strane diplome (Britanska, IGCSE), uvjereno mi govore da je razlicit plan rada iako ne znaju ni sta doticna skracenica znaci.
    Ne priznaju ogranke svoje skole u inostranstvu dok zakon a i druga drzava zajednice prihvata (iz prve ruke znam).

    Hvala, al' meni se ne uci cijeli razred u sred ljeta da bih imao i nasu diplomu a pogotovo ne ako mi se to saopsti dan prije polaganja vandrednih i popravnih ispita jer gospodin iz Ministarstva (bez cijeg odobrenja, nijedna zamjena ne smije ni da da info) je bio na odmoru
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Wink

    Quote Originally Posted by shake
    I na kraju, ipak se vise isplati uciti i znati ono sto ce ti zatrebat danas-$utra, a ne bubati za ocjenu, a poslije toga - veze... Evo ima i ovo testiranje od 1300 ucenika sto se sad organizuje pa ces da vidis rezultat tog naseg visokog obrazovanja.
    Hm... Odradimo to testiranje u USA pa uporedimo rezultate...
    Govorim o op$tem obrazovanju, naravno....
    I ne razumijem koliko stvari ti ucis kad si presla 1300 strana? Jel moguce da ti sve to treba??? =)

  7. #32
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda sam se kasno prikljucio, vidim da je i rasprava otisla u potpuno suprotnom smjeru od onog koji je na samom pocetku...koliko vidim prvi poster se raspitivao o nostrifikovanju UNIVERZITETSKE diplome, a ne srednjoskolske.
    Dakle, za nostrifikaciju diplome stranog Univerziteta je zaduzen maticni fakultet. Dakle ETF, Ekonomski, Medicinski, .... ili ako nije bas isti, srodna univerzitetska jedinica....znam da na ETFu to ide valjda dosta lagano, ako je u pitanju nostrifikovanje Graduate diplome i upis magistarskih studija.....itd

  8. #33
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default nekada i sada

    Moram priznati da sam iznenadjena saznanjem o ne priznavanju US diplome srednje skole. Prije tacno osamnaest godina za manje od mjesec dana po povratku sa skolovanja iz USA dobila dam nostrifikaciju diplome kod nas, bez polaganja dodatnih ispita.
    Zelim dodati jos samo to da smo u to doba svi koji smo bili na skolovanju u USA bili mnogo obrazovaniji od nasih vrsnjaka tamo. Izgleda da su se promjene desile, a pitam se gdje: ovdje ili u Americi?!

  9. #34
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Michigan, USA
    Posts
    509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shake
    !

    Svidja mi se ovaj topic jer sam i ja imala do prije deset dana slicnih problema, a imam ih i jos. Zapravo u jednoj godinu zavrsavam treci i cetvrti razred srednje u USA. Dobicu svjedocanstva oba razreda ali je bio problem oko diplome jer strani studenti ne mogu da dobiju (zakon). Sto se tice USA ja sam srednju skolu zavrsila. Nekako su se sad zazalili pa su mi zivot spasili jer ce napraviti izuzetak i dati mi diplomu. Ali, i pored toga u Kotoru moram da polazem razliku predmeta (istoriju i srpski od dva razreda) i poslije toga matursko. Tako su mi barem rekli u ministarstvu.
    E kad smo vec kod toga, znam mnogo slicnih primjera, i cuda... i nisam jos cula da je neko sve ovo radio. Koga god pitam kazu pa podjes gore, prvo ti prave probleme, platis "malo" (zavisno od slucaja), dodjes nakon pet dana, a onda ti daju sve bez problema.
    Ne znam koliko su pouzdane te informacije, ali ja bih voljela da imam i nasu diplomu pored USA. Pored toga nemam namjeru nikoga placati za ono sto sam sama vec dosta platila. Ali opet ko ce cijelo ljeto uciti srpski i istoriju. I sad mi ovo dodje kao uzalud sve, jer kod nas opet moram i polagat maturski i pored ovoga maturskog ovamo i sve... Prejako. Treba taj zakon mijenjat. I na kraju cu odustati od nase diplome .
    I to se samo kod nas sa USA diplomom ne mogu na fax upisat. Nego srecom i ne planiram za tamo dalje skolovanje.
    *cHeStNUT* volim i ja svoju drzavu. Izmedju ostalog i proodica mi je tamo, i prijatelji i svi... Ali, kazem skolovanje USA, a onda Europe rulez! A u nasu zemlju, kad bi se svi zrtvovali za CG e onda bih ostala, ali sama... ni ne razmisljam o tome. Meni je ipak licna buducnost vaznija od drzave. Jer mi drzava nece za 10 godina hl'eb, stan, skolovanje moje djece i ostalo placat. Sa 200eura citav zivot mrcit, nakon svih muka prije toga, e bogami jadno. Znam da ima dobrih radnih mjesta i plate su solidne, ali opet veze i vezice. Odje se barem zna koliko ko vrijedi. A tamo ti cijeli zivot neki "pametniji" drze predavanja. E kad smo takvi taman neka svi podju od tamo, za njihovo dobro.
    Nadam se da mi niko nece zamjeriti, morala sam nedje reci ono sto mislim . Nemojte me samo izbiti jer je ovo ipak moje misljenje, a znam da i mnogo drugih tako misli. Ovo kazem jer me mnogi za svaku rijec 'vataju kako sto god kazem. Forumi - sloboda govora .
    p0z
    pa dje se vrati onda znam zbog cega si se vratila... ali, barem posvjedoci svima da je skolovanje daleko naprednije u USA. I sama si to rekla u tvom post-u. A srednja skola jos i nije nista u poredjenju sa koledzima i univerzitetima ovdje.
    Last edited by Amerikanac; 06-05-06 at 01:12.

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Lightbulb

    Evo da spojim ova dva topica (pošto su slični) i stavim pod pin, možda se ko okoristi.

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ja sam krenula u ovu pricu u martu ove godine. I kao sto je neko rekao, maticna kuca vam zavrsava nostrifikaciju. i.e. ako ste zavrsili ekonomiju idete na ekonomski fakultet i slicno. Meni su maximalno izasli u susret, i zavrsavam ovu nostrifikaciju nadam se brzo (jos 2 ispita i diplomski). Sto se tice poredjenja studiranja ovdje i studiranja vani, ja nesto ne primjetih nesto znacajnije razlike... Mozda zato sto sam odradila cetvrtu godinu, i izbjegla one tezine od predmeta sa 2 i 3.
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Master of Laws Program in Intercultural Human Rights

    [SIZE=1] [/SIZE]
    [SIZE=1]J.S.D. (Doctor of the Science of Laws) in Intercultural Human Rights[/SIZE]
    [SIZE=1]Programs are acquiesced in by the American Bar Association[/SIZE]
    [SIZE=1]Accepting Applications for Academic Year 2007-2008[/SIZE]
    [SIZE=1]One-year Master's program offered by St. Thomas University School of Law[/SIZE]
    [SIZE=1]Miami, Florida, U.S.A. & J.S.D. (Doctor of the Science of Laws) in[/SIZE]
    [SIZE=1]Intercultural Human Rights available to LL.M. graduates.[/SIZE]
    [SIZE=1]Excelling since 2001, and internationally regarded as one of the world's[/SIZE]
    [SIZE=1]best in the field, the program provides the most up-to-date legal[/SIZE]
    [SIZE=1]insights on theory, policy, and practical developments in the arena of[/SIZE]
    [SIZE=1]human rights. It has welcomed students from all over the world,[/SIZE]
    [SIZE=1]including Fulbright scholars.[/SIZE]
    [SIZE=1]Our mostly one-week compact courses are designed to offer the highest[/SIZE]
    [SIZE=1]quality of legal education in the combined areas of international law,[/SIZE]
    [SIZE=1]international human rights law, humanitarian law, universal and[/SIZE]
    [SIZE=1]regional systems of human rights protection, as well as complaint[/SIZE]
    [SIZE=1]procedures. [/SIZE]
    [SIZE=1]Through these intensive courses and supplementary offerings, students[/SIZE]
    [SIZE=1]are prepared for effective research, advocacy and practice in the field.[/SIZE]
    [SIZE=1]In interactive dialogue, networking with distinguished faculty and their[/SIZE]
    [SIZE=1]classmates from all over the globe students gain the best available[/SIZE]
    [SIZE=1]inside knowledge of human rights in action.[/SIZE]
    [SIZE=1]Our LL.M. program, in the mold of the integrative law, science and[/SIZE]
    [SIZE=1]policy approach developed at the Yale Law School, and widely known as[/SIZE]
    [SIZE=1]the Policy-Oriented Jurisprudence, provides a sophisticated background[/SIZE]
    [SIZE=1]in international law and prepares students for leadership positions in[/SIZE]
    [SIZE=1]society, be them judicial, legislative, governmental, inter-governmental[/SIZE]
    [SIZE=1]or non-governmental. Our alumni contributing all over the world testify[/SIZE]
    [SIZE=1]to all this. [/SIZE]
    [SIZE=1]The faculty is one of worldwide distinction and includes top-level[/SIZE]
    [SIZE=1]United Nations experts, chief legal advisors, judges, scholars and[/SIZE]
    [SIZE=1]practitioners in the field, hailing from Yale University, as well as[/SIZE]
    [SIZE=1]Athens, Berlin, Geneva, Strasbourg, Kinshasa, Washington D.C. Their[/SIZE]
    [SIZE=1]diversified legal backgrounds and experiences, their range of[/SIZE]
    [SIZE=1]scholarship and academic excellence provide students with an[/SIZE]
    [SIZE=1]intellectually challenging and multi-dimensional approach to education.[/SIZE]
    [SIZE=1]The program's setting in Miami, a city of international flavour and[/SIZE]
    [SIZE=1]extraordinary cultural diversity, offers breathtaking natural treasures[/SIZE]
    [SIZE=1]and beauty, a wealth of cultural attractions, sporting events, and an[/SIZE]
    [SIZE=1]exciting intercultural environment. [/SIZE]
    [SIZE=1][/SIZE]
    [SIZE=1]Partial scholarships are available based on merit and need. For more[/SIZE]
    [SIZE=1]information please check our website [/SIZE][SIZE=1]www.stu.edu/humanrights[/SIZE][SIZE=1] or contact[/SIZE]
    [SIZE=1]us at:[/SIZE]
    [SIZE=1][/SIZE]
    [SIZE=1]Graduate Program in Intercultural Human Rights[/SIZE]
    [SIZE=1]St. Thomas University School of Law[/SIZE]
    [SIZE=1]16400 NW 32 Ave.[/SIZE]
    [SIZE=1]Miami, FL 33054[/SIZE]
    [SIZE=1]U.S.A.[/SIZE]
    [SIZE=1]Phone 1 305 474 2447[/SIZE]
    [SIZE=1]Fax 1 305 474 2413[/SIZE]
    [SIZE=1]E-Mail: [/SIZE][SIZE=1][email protected][/SIZE][SIZE=1] [/SIZE]
    [SIZE=1][/SIZE]
    Vecina ljudi je zla

  14. #39
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ćao.Planiram da idem za Italiju iduće godine da studiram, pa da vidim ima li još neko da ide, je li neko bio, kakva su iskustva, ako neko možda ima neki link itd...
    Ne daj se pasjim sinovima, Borise Davidoviču...

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Princezica.

    Je li u CG stupio na snagu zakon o Master diplomama? Ovdje mi koji zavrshavamo chetvorogodishnji fakultet vishe nismo diplomirani nego Master...

    U procesu sam dopisivanja () sa koledzom na koji hocu da nastavim da vidim kako oni to prihvataju u UK (London), mada im je obrazovni sistem presladak moram priznati...
    Eto ako ima neko ko je tamo na postdiplomskim ili magistarskim, klanjam mu se do zemlje da mi objasni kako to funkcionishe.



    Mademoiselle.

  16. #41
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Zivim u sijenci njegove sijenke...
    Posts
    540
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Raspitivala sam se skoro za studiranje u Amsterdam na kraju sam odustala zbog ..... .....
    Treba da imam 8.000 eura na racunu da imam svoj stan osiguranje da placam 600 eura, fax 3.000 ......... :o
    Da imam tolike pare ne bih ishla u Amsterdam
    + imam pravo da budem u drzavi samo onoliko koliko traje fax ni dana vishe...
    • Love built on beauty, soon as beauty, dies.
    I WaNnA Be LikE BaRbIe,ThAt BiTcH gEtS eVeRyThInG...

  17. #42
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A gledaj to ovako: 4-5 godina na studijama, pa onda ako raids dobro dobijes neki temporary job, pa jos jedan, pa jos jedan i eto ti dovoljno boravisnog staza da apliciras za perm. residency... najbolji nacin da se udje u neku drzavu je kroz obrazovanje.

  18. #43
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovako, savjet za ove sto planiraju da se skoluju u inostranstvu - trazite fakultete koji daju stipendije i direktno se prijavljujte. Englezi imaju ogranicena sredstva, a njemci su obicno dosta darezljivi. Italiju ne bih preporucila, jer im programi nijesu bas sjajni.

    E sad, u vezi sa ovim post-grad u UK, mislim da dosta zavisi od programa na koji se neko prijavljuje i od samog fakulteta. Postoji nekoliko vrsta magistarskih za arts/humanities/social sciences. Obicno se pravi razlika izmedju MA i MPhil degrees. MA je taught programme, dok je MPhil research degree. U sustini, kod MA je akcenat stavljen na ispitima, dok je na MPhil-u na magistarskoj tezi. Obcino MPhil uzimaju oni koji planiraju doktorat kasnije, jer postoji sansa da im se isti ukljuci u PhD/DPhil. MA/MPhil programi traju od 10 mjeseci do 2 godine, zavisi od fakulteta i programa. Napomena: ne rade svi fakulteti u UK po Bolonji.

    Sto se tice NL, preporucujem ako je neko zainteresovan za PhD. Slabo daju stipendije za MA, mada ima neki Nuffic Scholarships. Inace, za PhD Univerzitet u AMS ima sjajan program na kome vas zaposle, daju vam platu, a vi pisete doktorat 3 godine. E sad, sa ovim zackoljicama i vizama - odmah po dolasku u NL, moracete da vadite boravisnu vizu (tacno, daje se samo za vrijeme trajanja programa), a to zadovoljstvo kosta godisnje oko 430 eura, ako ga nijesu u medjuvremenu poskupili.

    Btw, studentske vize se obicno ne racunaju u boravak)))

    hope this helps...

  19. #44
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma shta ce mi sve te informacije...ionako sam reshio da ne idem u inostranstvo!!! kome treba sva ta silna muka.

  20. #45
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Gdje Neretva hladna tece!
    Posts
    1,023
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne znam jel' tema zastarela ili ne, cisto da kazem da studirao u USA, upucen sam u sistem skolovanja i sve ostalo veoma dobro. Ukoliko nekoga interesuje ili nekome treba bilo kakva pomoc ili informacija u vezi studiranja u USA neka mi se slobodno javi. Bilo pm-om ili ovako preko thread-a.

    pozdrav svima
    "i da imam odakle mi?"(Ozzy)
    LINUX CG


  21. #46
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    daj neku foru za stipendije ili loan/grant

  22. #47
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Gdje Neretva hladna tece!
    Posts
    1,023
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by robi View Post
    daj neku foru za stipendije ili loan/grant
    Pa sto se stipendija tice tesko da postoji neka univerzalna fora... Sto se vecih(boljih unverziteta) tice tesko da mozes dobiti full academic ride odmah. POstoji mogucnost naravno, ako imas odlicne rezultate na SAT-u ili ACT-u i dobar uspeh u srednjoj skoli da zakacis neku partial scholarship i da to posle preraste , shodno tvom uspehu na univerzitetu i u full ride. Moja ti je preporuka, ako te zanima studiranje u USA da se opredelis za neki od manjih univerziteta. Oni zele da se predstave u dobrom svetlu i privuku internacionalne studente tako da mozes naci neki koji je voljan da ti da full ride. Moj drugar je recimo imao full ride na Ramapo College-u u NJ gde je radio pre-med i prosao je bas super. Kasnije upisao med school i sve ostalo. Ja sam bio na athletic scholarship tako da nisam brinuo mnogo. U rpincipu sami krediti, tj same studije nisu preskupe, ono sto kosta je housing, books and meals. Sto se loan-a tice, ne znam kako sada stoje stvari posto sam ja diplomirao 2002 godine, mada je ranije za international students bilo gotovo nemoguce dobiti loan, mislim da je jedan od uslova i bio da budes American cit. Sta tebe konkretno interesuje? Mislim sta bi studirao?
    "i da imam odakle mi?"(Ozzy)
    LINUX CG


  23. #48
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja trenutno studiram software engineering, pa se poslije transferujem... uostalom gdje si ti sad CG ili USA?

  24. #49
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Gdje Neretva hladna tece!
    Posts
    1,023
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by robi View Post
    ja trenutno studiram software engineering, pa se poslije transferujem... uostalom gdje si ti sad CG ili USA?
    Ja sam sada u Italiji. Studiras u USA ili?
    "i da imam odakle mi?"(Ozzy)
    LINUX CG


  25. #50
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    savjet jos jedan za ove koji isu u ino, ostajte tamo e tako moja sestra je doktor nauka iz engleske 9 godina je gore bila vratila se i shta se deshava , za nostrifikaciju diplome osim shto se placa , i shto cg ne priznaje englesku diplomu biologije zamislite ,eko drzava, mora da polaze razliku isipita od cijelih 17 komada hahahahahah zamsilite i da prati predavanja aaaaaaaaaaaalooooo kretenizam jedan sramotni, i ode ona zezancije radi da idim cuveni bioloski odsjek kad tamo na 4 godini oni pocinju rad sa miskroskop hahahah a ona je u drugoj godini studija imama dozvolu za rad sa masinom i certifikat da sama uporedjuje i rastavlja molekule dnk hahaha eto pa vi vidite ako gore zavrshite ostajte gore zivite ka ljudi i gospoda i dolazite ako ste zeljni na odmor odje, eto cmok svima
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 20-12-10, 20:15
  2. HIT KNJIGA - KAKO OTICI I SNACI SE U INOSTRANSTVU
    By inostranstvo2004 in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-04, 21:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •