Results 1 to 24 of 24

Thread: DVD project

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default DVD project

    Kako se snima jedan DVD film? Evo primjer, kupih prije neki dan MI NISMO ANDJELI, prvi dio, i sad zapitah se (posto sam imao kasetu jednu staru na koju je snimak bio ocajan, al opet dobar za to vrijeme (prije 7-8 godina)) kako se postigne da se na DVD dobije vrhunski snimak? Koji programi/konvertori se za to koriste?
    Samsung Galaxy S7

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    originalni film koji se snima na DVD se nesnima sa ocajnih traka nego sa originala.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma naravno to, ali da li je stvarno taj original (koji je pravljen ko zna od kad i sa ko zna kakvom opremom) bio bas vrhunskog kvaliteta???
    Samsung Galaxy S7

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dr_Dragone
    ma naravno to, ali da li je stvarno taj original (koji je pravljen ko zna od kad i sa ko zna kakvom opremom) bio bas vrhunskog kvaliteta???
    nepricam o trakama koje ti kupis u prodavnici nego originalnim trakama sa kojim oni to prave. Znaci trake u njihovim kamerama i slicno. Te kamere su VEOMA kvalitetne i prave nenormalne snimke, samim tim i DVD ti fin ispadne. Inace nemas nekih programa koji mogu prociscavati film. Jedino mozda ti ako odes i sliku po sliku editujes u programu kao sto je Gimp-Film ili nesto slicno.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Inache jedan sekund u PAL rezimu ima 25 slika i to ako prichamo o standardnim tehnikama snimanja.
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    165
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    taj dvd (ako si ga kupio iz serije filmova koja izlazi ovih dana uz neke novine) nije "pravi" dvd kvalitet vec je samo presnimljen sa mastera. Obicno se taj "vrhunski snimak" o kojem ti pricas od starih filmova dobija tko sto se radi "digital remastering" sa posebnom opremom koja sluzi za to. Nazalost ako si film kupio iz pomenute edicije on nije digitalno remasterovan
    You tell me we can start the rain...
    You tell me that we all can change...
    You tell me we can find something to wash the tears away...

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na ovom DVD-u se nalazi znaci cijeli film plus dodaci "o filmu", i "probno snimanje". Dakle, na dodatku o filmu pricaju kako su radili prvi dio, ali se pominje nesto malo i iz drugog dijela, i to prica sam reziser Srdjan Dragojevic (i ostala glumacka ekipa) a Srdjan kaze kako su kao "oni" pustili ovaj DVD taman dan posle sto je izasao drugi dio.

    Nego nebitno, da li je ekstenzija DVD filmova vob ili mpeg2 kako mi danas jedan drug rece? Sto znaci da sve bolje digitalne kamere, ako im je format mpeg (mada je uglavnom mov ili avi) snimaju ustvari DVD kvalitetom? Znaci ako bi ja sa nekom kamerom nesto snimao i to narezao na DVD disk interesuje me da li bi se taj disk tretirao kao DVD?
    Samsung Galaxy S7

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na ovom DVD-u se nalazi znaci cijeli film plus dodaci "o filmu", i "probno snimanje". Dakle, na dodatku o filmu pricaju kako su radili prvi dio, ali se pominje nesto malo i iz drugog dijela, i to prica sam reziser Srdjan Dragojevic (i ostala glumacka ekipa) a Srdjan kaze kako su kao "oni" pustili ovaj DVD taman dan posle sto je izasao drugi dio.

    Nego nebitno, da li je ekstenzija DVD filmova vob ili mpeg2 kako mi danas jedan drug rece? Sto znaci da sve bolje digitalne kamere, ako im je format mpeg (mada je uglavnom mov ili avi) snimaju ustvari DVD kvalitetom? Znaci ako bi ja sa nekom kamerom nesto snimao i to narezao na DVD disk interesuje me da li bi se taj disk tretirao kao DVD?
    Samsung Galaxy S7

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Minas Ithil
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u novi broj digitala ima opsiran test o toj temi, pa ako te zanima, napomeni me da ti dodam..
    - just make me want it -

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pod DVD kvalitet se podrazumijeva mpeg2 kompresija sa video bitrate 5000 a audio bitrate 450 odprilike
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    165
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ekstenzija je vob, a kodek je mpeg2
    You tell me we can start the rain...
    You tell me that we all can change...
    You tell me we can find something to wash the tears away...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kotor - Dobrota b.b.
    Posts
    1,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jimi_Hendrix
    ekstenzija je vob, a kodek je mpeg2

    e ok, a reci mi sad kako ja imam tri diska vob ekstenzija, dva koja ti mozda cak i imas :twisted: Rock In Rio, dva cd-a i kao sto rekoh ekstenzije su vob, ali kad ih pustim nema zvuka. Nemam ni dvd player, a velicina im je obojici 700 mb. E taj drugi film sto imam je isto vob i on ima zvuka?

    Po sat vremena su tacno, sto mi ukazuje da su mogli da stanu na obicni CD, ako sam u pravu...

    eskim onda jedino ostaje da te pitam ako znas za neki dobar konverter koji bi mogao da mi odradi to sto mi treba...


    Quote Originally Posted by vIbes
    u novi broj digitala ima opsiran test o toj temi, pa ako te zanima, napomeni me da ti dodam..
    ok, donesi...
    Samsung Galaxy S7

  13. #13
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PG
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kvalitet vhs kasete i dvd-a je isti za sliku, a za ton dvd kao ima jace efekte zbog vise kanala koje podrzava. dvd kada presnimis na vhs -razliku ne mozes da vidis, osim da cujes buku proizvedenu Videom...
    ima ljudi koji vole da se bakcu sa takvim poslom: bilo koji video format ti prebace u dvd -npr divx. kvalitet tog dvd je malko bolji od toga divx-a, ali je bitno da on moze da se pusti na dvd player. onda isto rade dvd menu na pocetak filma (ako imaju slobodnog vremena), pa konvertuju ton u 6 kanala.... to je crnjak.. i sama konverzija cijelog prosjecnog filma traje dusu vremena! Sa P4 na 2.8GHz 1MB L2, 1GB Ram-a traje oko 7 sati...

  14. #14
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PG
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nego zaboravih....
    To ti je neko dao jer nemas DVD na comp, pa ti pokusaj da sve vob fajlove iskopitas na jedno mjesto i pustis ih preko Power DVD. Mislim da ce da ti upali..

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PG
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jos nesto - Mocni Converter koji ja (rijetko) koristim je Canopus ProCoder...

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoxxxi
    kvalitet vhs kasete i dvd-a je isti za sliku
    jedan je analogni drugi je digitalni tako da se nemogu porediti. Isto ko jabuke i naradze. Isto ko kad neko kaze da je kvalitet na ploci bolji od kvaliteta na CDu.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Southpark
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoxxxi
    kvalitet vhs kasete i dvd-a je isti za sliku, a za ton dvd kao ima jace efekte zbog vise kanala koje podrzava
    Ovo je najveca glupost koju sam cuo... Zoxxxi izvini ali nemas pojma... Ka' sto rece dobri metalac ne mogu se ni porediti jer je jedan analogni a drugi digitalni, a o kvalitetu da ne pricamo...

    DVD Video je kodifikovan u MPEG2 formatu - sto se tice PRAVIH filmova oni se snimaju na filmu u analognom formatu jos uvjek velikom vecinom, a onda se prebacaju u digitalni format i kodifikuju... Tako da originalni film o kojem ti pricas ima daleko daleko bolji kvalitet od DVD-a ali mora se komprimovati jer na postojece medijume ne moze da stane niti danasnje "masine" koje reprodukuju mogu da podrze veci bitrate nego sto je inace...

    Sad kad za koju godinu kod nas dodje HDTV vidjecete sto je kvalitet... ja sam ostao bez daha...

    Elem, vratimo se na DVD... Za kompilaciju DVDa treba koristiti Adobe EncoreDVD na PC-ju ili DVD Studio PRO na Mac-u kao profesionalni ili iDVD na Mac-u kao kucni program...

    Vas video iz bilo kojeg formata QUICKTIME PRO preko kojega inace ide sve, exportuje u dva fajla, jedan .m2v ili ti mpeg2 video i jedan .aiff iliti audio fajl koji se poslije putem jednog od programa navedenim u prethodnom paragrafu spajaju za ono sto ce postati DVD. Odvajanje videa od audia je sasvim normalna stvar jer ako kreirate dvd sa vise zvucne podrske (drugih jezika) treba da budete u realtime mogucnosti da mijenjate jezik. Isto se desava i za titlove koji su takodje fajl za sebe...

    Kad sve namontirate (meni, scene, jezike, titlove itd.) program ce sve to lijepo zapakovati u .vob fajlove i narezati na DVD....

    Ako hocete da ripujete nesto preporucujem VOBSUB program koji to sasvim dobro radi...


    eto ako koga zanima nesto vise, javite se to mi je profesija velikim dijelom.

    Pozdrav,

    The chef

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam ripovao sa VirtualDUB-om vhs kasetu i komprimovao u divx. Mogu li ja taj avi file da ubacim u Adobe encore i da mi on to prebaci u mpeg2 i da se to spakuje u vob i nareze na dvd, titlovi nisu potrebni.

    Sa obzrirom da ja shaljem fajl sa zvukom i slikom da li che biti problema da se to izdvoji sa EncoreDVD-om?
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: DVD project

    Quote Originally Posted by Dr_Dragone
    Kako se snima jedan DVD film? Evo primjer, kupih prije neki dan MI NISMO ANDJELI, prvi dio, i sad zapitah se (posto sam imao kasetu jednu staru na koju je snimak bio ocajan, al opet dobar za to vrijeme (prije 7-8 godina)) kako se postigne da se na DVD dobije vrhunski snimak? Koji programi/konvertori se za to koriste?
    Generalno se moze reci da je veoma tesko postici bolji kvalitet od izvornog materiala jer Filteri koji se kod takvih namjena koriste imaju efekat na kompletne Frame'ove dok je vecinom tako da kod ostecenih djelova nekog filma anomalija se pojavljuje neodredjeno na raznim mjestima u Frame'u sto automatski znaci da ukoliko bude primijenjen neki Filter on ce imati uticaj i na mjesta koja su u izvornom materialu dobra (neostecena)

    Posto je tvoja namjena prebacivanje loseg video zapisa sa VHS na DVD prosto je nemoguce dobiti bolji kvalitet slike na DVD'u

    Ti moras da znas da kod tog zahvata slijedi konvertiranje analognog u digitalni signal sto automatski znaci da dolazi do gubitka kvaliteta ,
    naknadno obracivanje pomocu nekih alatki tipa VirtualDub moze da poboljsa kvalitet ali ni blizu toliko da bi se moglo reci da je daleko bolje od izvonog materiala budi srecan ako dobijes priblizno ono sto si gledao na VHS kaseti

    Poz...

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    845
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eskim
    Ja sam ripovao sa VirtualDUB-om vhs kasetu i komprimovao u divx. Mogu li ja taj avi file da ubacim u Adobe encore i da mi on to prebaci u mpeg2 i da se to spakuje u vob i nareze na dvd, titlovi nisu potrebni.

    Sa obzrirom da ja shaljem fajl sa zvukom i slikom da li che biti problema da se to izdvoji sa EncoreDVD-om?
    Pravi put za resenje tvoga problema bi bio sledeci :

    Ripovanje vhs kasete pomocu VirtualDub'a ali ne u DivX nego sa Codec'om koji ne komprimira toliko jako ali zato i odrzava visok kvalitet slike a to bi bio
    HuffYuf Codec 1:3 sto znaci da ce ti trebati dosta slobodnog mjesta na disku
    jedno 30 GB za sat vremena filma

    Sledeci korak bi bilo encodiranje te dobijene avi datoteke u MPEG2 to ces da ucinis sa najboljim i najbrzim Encoderom koji postoji a to je Cinema Craft Encoder njega i pomenuti HuffYuf codec mozes naci na www.it-group-montenegro.org

    Authoring (izrada DVD strukture VOB daoteka) mozes izvrshiti sa alatkom DVDLab pogledaj da skines trial verziju inache za profesionalni Authoring ima raznih alatki ja koristim malo stariji program DVDMaestro

    Poz....

  21. #21
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PG
    Posts
    20
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    :x :evil: Imam film na VHS (igrom slucaja) koji je sa DVD-ja presnimljen (vidi se menu DVD-ja) i htio sam da kazem da kvalitet slike nije oslabio, e to sto su mozda vasi video rekorderi stari ili ste kupovali VHS kasete na pljacu ili ko zna sto je od toga - nije moj problem, i nijesam penal da neznam koja je razlika izmedju trake i opticke ploce.. (Jabuka i Narandza nijesu isto ali i jedna i druga zna da bude slatka).. :!:

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kvalitet nije oslabio u odnosu na vhs to je normalno ali to nije "dvd kvalitet"
    It's not who we are and where are we, it's about in what we believe and what we choose...

  23. #23
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Kruzim
    Posts
    216
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zoxxxi
    kvalitet vhs kasete i dvd-a je isti za sliku, a za ton dvd kao ima jace efekte zbog vise kanala koje podrzava. dvd kada presnimis na vhs -razliku ne mozes da vidis, osim da cujes buku proizvedenu Videom...
    ima ljudi koji vole da se bakcu sa takvim poslom: bilo koji video format ti prebace u dvd -npr divx. kvalitet tog dvd je malko bolji od toga divx-a, ali je bitno da on moze da se pusti na dvd player. onda isto rade dvd menu na pocetak filma (ako imaju slobodnog vremena), pa konvertuju ton u 6 kanala.... to je crnjak.. i sama konverzija cijelog prosjecnog filma traje dusu vremena! Sa P4 na 2.8GHz 1MB L2, 1GB Ram-a traje oko 7 sati...

    Quote Originally Posted by zoxxxi
    Imam film na VHS (igrom slucaja) koji je sa DVD-ja presnimljen (vidi se menu DVD-ja) i htio sam da kazem da kvalitet slike nije oslabio, e to sto su mozda vasi video rekorderi stari ili ste kupovali VHS kasete na pljacu ili ko zna sto je od toga - nije moj problem, i nijesam penal da neznam koja je razlika izmedju trake i opticke ploce.. (Jabuka i Narandza nijesu isto ali i jedna i druga zna da bude slatka)..
    Nije isti nikako jer je max rezolucija za VHS neshto oko(izvinjavam se na nepreciznosti) 300x250 shto je tu nedje oko 1/4 PAL-a(NTSC-a). DVD standar je puni PAL u verziji 720x576 ili puni NTSC 720x480. Takodje S-VHS mislim da ima neshto jachu rezoluciju. Tako da 1/1 i 1/4 kolicine sadrzaja nikako nisu ni slicni. A da ne prichamo o analogno/digitalno pogotovu u vezi sa zvukom.
    Japan 4

  24. #24
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e odavno ne vidjeh da se neko izlupao kao ovaj zoxxxxxi (sorry ako sam izostavio koje x :P ). Al niko da primijeti ovaj detalj:
    "pa konvertuju ton u 6 kanala.... to je crnjak.."



    A to se radi... Kako? Kojim programom?
    Samo prebacivanje iz mono u stereo zvuk (sto je minimum da bi film bio prikazan na nekom inostranom festivalu) je neke nase domace producente 90ih kostao vishe nego sam film! Da ne pominjem sta sve treba da se jedan mono snimak (kakav je uglavnom VHS) prebaci u shestokanalni! :P

    Da nema ovakvih ljudi, ne bi znao da svi mi bachamo pare na DVDje, kad isti kvalitet mozemo izvuc sa VHS-om! :P
    Hajde da pričamo o ljubavi!
    Hajde da svi mirišemo cvijeće!
    Nek svi forumaši vole jedni druge!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •