Results 1 to 8 of 8

Thread: Firewall problem

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Firewall problem

    Koristio sa Zone Alarm na XP SP1... Kada sam instalirao SP2 i ZA.... prilikom konektovanja na net, racunar se restartuje. Izbrisao sam ZA i konektovao sam se bez problema.Napominjem da sam iskljucio Windows Firewall kada je bio aktivan Zone Alarm. Sta se tu desavalo ne znam... Pomogla bi mi preporuka za Firewall ako ne postoji nacin da ovaj problem rijesim.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Problem ZA i SP2 je na nekom topicu opisan, a ako neces da koristis Windows Firewall, Kerio i Sygate rade bez problema poslije SP2

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koji mi preporucujes od Kerio i Sygate? I, da li imaju krek, kljuc ili su besplatni? I jos da te pitam koliku zastitu pruza Windows Firewall?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja sam se navikao na ta dva (besplatni su) i mislim da je sve jedno koji izaberes. Sygate se mozda lakse konfigurise i nije bas puno napadan, a Windows Firewall nijesam dosad koristio pa nemam neko iskustvo.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS
    Koji mi preporucujes od Kerio i Sygate? I, da li imaju krek, kljuc ili su besplatni? I jos da te pitam koliku zastitu pruza Windows Firewall?
    Taj problem postoji,znam da je jednom drugu rezultovao plavim ekranom.Problem se rijeshio sam od sebe,kao i u josh jednom slucaju,jednostavno je proradilo,makar su mi oni tako rekliInache,ja imam SP2 i ZoneAlarmPro5 i sve funkcionishe na najbolji moguci nachin,I Kerio i Sygate su dobri firewall-i,mislim da Kerio ima besplatnu verziju 4,ali se morash registrovati kako kucni korisnik.Windows firewall pruza odredjeni nivo zastite,ali ne na nivou ovih koje spominjemo pa ti preporucujem toplo da stavis neki od njih a disejblujes windows firewall.Pozdrav

  6. #6
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hvala vam na ovim informacijama

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo nekoliko recenice na temu "Windows Firewall".

    Vidio sam nekoliko ljudi (a u tu grupu ukljucujem i mene) koji pored firewall-a koji nam donosi SP2 imaju instaliran jos jedan privatni firewall, kao npr. Norton Firewall ili ZoneAlarm i tu nema nikakvih konflikata niti problema. Kazem ovo, jer generalno nikada nije dobra ideja imati 2 isto namjenska programa na jednom racunaru. Ovo se odnosi na Antivirus programe, Popup Stopper-e, Internet Browser-e, itd. i Firewall-e.

    SP2 Firewall nije "odlican", nije cak ni "dobar" firewall i to treba da se zna. Necu mnogo zakomplikovati ovaj post sa tehnicke strane, ali evo nekih cinjenica:

    Ukoliko koristite XP sa SP2, savjet je da se ne oslanjate previse na Service Pack 2 Firewall. Imate pokrenut Microsoft client. To je genericki (doduse update-ovan u SP2) firewall koji je po default-u ukljucen na svim masinama koje koriste XP. To nije zadovoljavajuci firewall. Po mom misljenju, Microsoft svojim korisnicima ovim potezom nije ucinio uslugu, jednostavno zbog toga sto je tim putem ucinio da mnogi misle kako su zasticeni. Ali, postoje dva problema kod Microsoft Firewall-a.

    1.) Ne preventira niti nadzire "outbound" (odzlazeci) saobracaj. Primjer: ukoliko se desi da virus udje u vas racunar, on moze komunicirati sa svojom bazom, moze koristiti vas racunar i da napravi tzv. "Denial of Service" napad na neduzne servere, moze otezavati vasu internet konekciju do totalnog prekida iste, moze poslati sam sebe vasim prijateljima i sl.

    2.) Microsoft Firewall moze biti editovan od strane spyware ili Active X programa. Ovakav zahvat je toliko jednostavan da nije cak ni zabavan. Primjer: surfujete Internetom i nalazite se na "nekom website-u". Nesvjesno download-ujete maliciozni ActiveX fajl. Ovaj ActiveX program iskljuci vas Windows XP Firewall. Ocigledno, desava se to da vi ostajete bez zastite a da toga niste ni svjesni. Buduci da se XP firewall masovno koristi, vec postoje programi koji sluze za onesposobljavanje istog. Ostali kvalitetniji namjenski firewall-i poput Zone Alarm-a, Norton Firewall-a, itd. ovakvim malicioznim programima ne dozvoljavaju svoje editovanje. Napomena: svaki namjenski firewall mora biti konfigurisan za optimalnu zastitu. Optimalni setup za Firewall zastitu jeste da imate fizicki firewall na vasem router-u i totalno odvojen software-ski Firewall na vasem hard disk-u.

    ZoneAlarm je vec nahvaljen i odlican Firewall. Nemojte dozvoliti da vas manjak podrske za ovaj program obeshrabri da ga nabavite. Savjet o konfiguraciji firewall-a, optimalnom podesavanju, nedostacima, poredbenim analizama itd. mozete uvijek naci pretrazivajuci Internet, na raznim forumima i sl. Mnogi od nas vole da pricaju o razlicitim karakteristikama nasih omiljenih programa. Jedno je ipak sigurno: nemojte odlagati "pokrivanje" vaseg sistema firewall-om. Firewall je vasa prva linija odbrane protiv "losih Internet momaka".

    Vazni faktori prilikom kupovine/download-a/izbora firewall-a su:

    a) Firewall MORA da motri i stiti inbound i outbound (dolazeci i odlazeci) saobracaj.
    b) Proizvodjac firewall-a treba da bude kompanija koja vec ima dobru reputaciju. Pregledajte sajtove koji se bave revizijom proizvoda (u ovom slucaju firewall-a). Ukoliko imate neki firewall na umu, a o njemu nema nista napisano ili on nema pozitivne ocjene i kritike - odustanite od njega.
    c) Ukoliko vasa masina nema bas mnogo RAM memorije, moracete obratiti paznju koliko resursa pojedini firewall-i koriste. Neki firewall-i tokom propustanja email-ova znaju biti veliki potrosaci resursa (RAM-a). Dobra ideja je da ih testirate na vasoj masini i vidite kako se ponasa kompletan sistem.
    d) Naravno da zelite da vas firewall radi nesmetano i u timu sa vasim AV programom. Koristiti McAfee proizvod kao vas virus skener i Norton proizvod kao vas Firewall je u redu. Ali, imajte na umu da postoje miksevi koji se zajedno ne slazu bas najbolje.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro si se potrudioJa bih samo dodao da postoje programi tipa BitDefender 8 pro koji objedinjuju AV,Firewall i antiSpam alate.Generalno gledano radi se o odlicnom paketu(prije svega av),ali ipak taj firewall nije na nivou npr ZoneAlarm-a ili sl.Prednost je sto je kompatibilnost i tkz slaganje ralicitih alatki na optimalnom nivou,tako da se i tu radi o odlicnoj zastiti.Treba prije svega procijeniti potrebe korisnika i druge elemente tipa jachine konfiguracije(o tome je Ravell govorio) i onda pazlivo odabrati neke u ipak moru proizvoda.Pozdrav

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •