Page 8 of 18 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 176 to 200 of 442

Thread: GMO i GM hrana

  1. #176
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ali Monsanto već ucjenjuje farmere, pa i tuži kad nađu njihovo GM sjeme u njegovoj njivi jer ga je vjetar donio tu. Nije to nikakva novost

    To reci Meksikancima koji izgubiše 50tak različitih vrsta kukuruza

    Ti si funetis-e, primjetio sam, i gluv i slijep za loše strane naučnih dostignuća

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Nisam slijep na negativne efekte jer da jesam ne bi ih sam spominjao.

    Svaki napredak u nauci je suštinski neutralan, ovisi o ljudima koliko će koristiti koju stranu medalje i na koji način.

    Monsanto je odabrao da koristi moć genetike na poguban način.

    Moć nauke je tolika da mijenja lice planete, međutim sami ljudi odabiru na koji će način to novo lice izgledati.

    Ne postoje loše strane naučnih dostignuća već samo ljudi koji neodgovorno koriste naučna dostignuća.

  2. #177
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    GM na današnjem nivou je tek primitivno eksperimentiranje pokušaja i pogreški koji nam se plasiraju kao visoka tehnologija. Međutim nesumljiv je potencijal ove tehnologije u svim oblastima ljudskog života ali kako se radi o tehnologiji koja je tek u povojima i koju već sada neskrupulozne korporacije koriste na štetu drugih ljudi a zarad profita, dolazi na zao glas.


    O ovome sam pisao negdje prije

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...00#post2875900
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...01#post2876001
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...42#post2893042

    I cijeli topik:
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...%23263%3Bnosti

    Potencijal biotehnologije je jedno, a drugo su stvarnost i posljedice njene primjene. Mi, kao svjesna i odgovorna bića, valjda prvo trebamo pravilno sagledati sve aspekte, i u skladu s tim djelovati.. jer šta nam vrijedi napredak u jednoj oblasti, ako za rezultat imamo nazadak u drugih 10.
    The more things change, the more they stay the same.

  3. #178
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ne postoje loše strane naučnih dostignuća već samo ljudi koji neodgovorno koriste naučna dostignuća.
    Mali off.
    To mi liči na priču vjernika
    "Bog je dobar ali su neki koji se foliraju da su vjernici zli"

    Aj mi reci da li je izum zvani metak je inicijalno izumljen da bi poboljšao naš život ?
    Šta je mislio naučnik koji je izmislio bacač plamena? da će se njegov izum koristiti za podgrijavanje supe ?


    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Last edited by Rakun; 28-08-13 at 16:43.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #179
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Ja sam prije bio protiv GMO, sad podržavam. Planeta je prenaseljena, oni koji nemaju pameti neka jedu to smeće, kao i ostalu vještačku "hranu" sa bojama i emulgatorima, a nama će za desetak godina ostat mnogo više prostora, a mi kao savršen genetski materijal.
    Planeta NIJE prenaseljena ni u kom slučaju i ni na koji način, niti će biti prenaseljena ni u sljedećih 100 godina. To je samo prazna priča da bi se progurale neke grozote.

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Last edited by Rakun; 28-08-13 at 16:52.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #180
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Potencijal biotehnologije je jedno, a drugo su stvarnost i posljedice njene primjene. Mi, kao svjesna i odgovorna bića, valjda prvo trebamo pravilno sagledati sve aspekte, i u skladu s tim djelovati.. jer šta nam vrijedi napredak u jednoj oblasti, ako za rezultat imamo nazadak u drugih 10.
    Naravno, o tome i govorim. Svaka tehnologija mora prvo biti provijerena pa zatim primjenjena, a ne obrnuto, kako sada rade sa GM proizvodima.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Mali off.
    To mi liči na priču vjernika
    "Bog je dobar ali su neki koji se foliraju da su vjernici zli"

    Aj mi reci da li je izum zvani metak je inicijalno izumljen da bi poboljšao naš život ?
    Šta je mislio naučnik koji je izmislio bacač plamena? da će se njegov izum koristiti za podgrijavanje supe ?


    Sent from Rosetta Stone using Chisel


    Miješaš tehnološki napredak u cijelosti sa individualnim tehničkim primjenama. Izumi (kao na primjer metak) predstavlja primjenu jedne tehnologije, ta ista tehnologija je dovela do izrade motora sa unutrašnjim sagorijevanjem, parne mašine ta tehnologija je pokrenula industrijsku revoluciju. Metak je samo produkt (primjer) te tehnologije kada se tehnologija pogrešno iskorištava za uništavanje a ne stvaranje. U principu uvijek stoji na čovijeku kako će primjeniti datu tehnologiju, sama tehnologija je uvijek samo neutralni skup znanja.

    Isto je i sa biotehnologijom i genetskim inžinjeringom.

  6. #181
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Naravno, o tome i govorim. Svaka tehnologija mora prvo biti provijerena pa zatim primjenjena, a ne obrnuto, kako sada rade sa GM proizvodima.





    Miješaš tehnološki napredak u cijelosti sa individualnim tehničkim primjenama. Izumi (kao na primjer metak) predstavlja primjenu jedne tehnologije, ta ista tehnologija je dovela do izrade motora sa unutrašnjim sagorijevanjem, parne mašine ta tehnologija je pokrenula industrijsku revoluciju. Metak je samo produkt (primjer) te tehnologije kada se tehnologija pogrešno iskorištava za uništavanje a ne stvaranje. U principu uvijek stoji na čovijeku kako će primjeniti datu tehnologiju, sama tehnologija je uvijek samo neutralni skup znanja.

    Isto je i sa biotehnologijom i genetskim inžinjeringom.
    Obično su loše primjene prve.
    Metak je nastao prije motora sa unutrašnjim sagorjevanjem i parne mašine

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #182
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Obično su loše primjene prve.
    Metak je nastao prije motora sa unutrašnjim sagorjevanjem i parne mašine

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Primjena tehnologije u loše svrhe i za uništenje ne čini tu tehnologiju lošom. Međutim slažem se da je primjena novih tehnologija uvijek bila prvo na bojnom polju pa tek onda kasnije ljudi su se dosijetili i drugih korisnijih upotreba.

    međutim metak je nespretan primjer jer sam po sebi nije prva primjena te tehnologije. Naime metak sa svojim punjenjem u prastaroj mušketi predstavlja primjer preimitivne primjene tehnologije koja je doživjela punu kompleksnost tek danas poslje skoro 600 godina od prvog ispaljenog metka (odnosno 1000 godina od prve ispaljene rakete).

    U principu metak je primjer primjene tehnologije pretvaranje jednog oblika energije u mehaničku. Istoj tehnologiji pripada i primitivno ognjište, vodenični kotač, konjska zaprega i slični izumi koji su nastali prije metka.

    Međutim ta tehnologija je doživjela svoj pravi procvat tek u industrijskoj revoluciji gdje je doživljela svu svoju kompleksnost.

  8. #183
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Planeta NIJE prenaseljena ni u kom slučaju i ni na koji način, niti će biti prenaseljena ni u sljedećih 100 godina. To je samo prazna priča da bi se progurale neke grozote.

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Ne bi bila prenaseljena kad bi svako imao svoje parče zemlje i obrađivao je i živio od toga.

    Činjenica je da danas svi žele da voze mercedes, žive u gradu, ne rade ništa a idu svuda, a to se ne može promijenit, i vidimo da takav način života uništava planetu i samo crpi resurse.

    Kad bi se svi bavili permakulturom, onda bi bilo mjesta za još mnogo ljudi, ovako ćemo samo sve da uništimo i nema ni nas koji razmišljamo više. Pobit sve!

  9. #184
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Ne bi bila prenaseljena kad bi svako imao svoje parče zemlje i obrađivao je i živio od toga.



    Činjenica je da danas svi žele da voze mercedes, žive u gradu, ne rade ništa a idu svuda, a to se ne može promijenit, i vidimo da takav način života uništava planetu i samo crpi resurse.

    Kad bi se svi bavili permakulturom, onda bi bilo mjesta za još mnogo ljudi, ovako ćemo samo sve da uništimo i nema ni nas koji razmišljamo više. Pobit sve!
    Uzmi za primjer Crnu Goru. 80 % teritorije je nenaseljeno, a većina od tih 80% je idealno za život
    Pogledaj Japan, u nedostatku zemlje ljudi sade na zidu i u vodi
    Pogledaj kako mafija u Americi napravi ubersuperduper napredan grad U SRED PUSTINJE
    Japan je nudio tadašnjoj Jugoslaviji da iznajmi Vojvodinu i hrani ČITAVU EVROPU.

    Sve to bez ikakvog uplitanja u floru i faunu i apsolutno bez ikakvog uništavanja, hranjenja prirodnom hranom itd...

    Bajku o prenaseljenosti forsiraju upravo oni koji bi da nam uvale otrove, koji bi da nam uzmu teško zarađen novac iz nekog razloga. Jednog dana ćemo plaćati ogromne dažbine na stan(u daljoj budućnosti i na vazduh) jer je planeta "prenaseljena". NASA uzima milijarde i milijarde na priču kako će naseliti ljude na Mars jer će brzo Zemlja biti "prenaseljena", Sahara, Artik i Antartik su neuporedivo gostoljubiviji za život od Marsa(u potpunosti podržavam istraživanje Planeta ali neka ne navode glupe razloge da bi uzeli koju milijardu više)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #185
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ništa to, ja sam za iskorijevanje ljudi... Samo mali broj da ostane.

  11. #186
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Ništa to, ja sam za iskorijevanje ljudi... Samo mali broj da ostane.
    I ti među njima
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #187
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Evo ga mali uvid u to, ko i što čini monsanto...

    "Želim vam samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplinu"


  13. #188
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

  14. #189
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...to je samo izgovor vezan za biznis, a ne za poboljšanje života na zemlji. Nama kao slobodnim ljudima je dato na izbor da odeberemo GMO ili prirodnu hranu. Ona mora biti barem označena ako se već “duh iz boce” ne može vratiti u bocu.

    http://www.intermagazin.rs/gmo-hrana...vega-je-novac/
    Lakše mi je da govorim ISTINU, jer mi je svakako važnije da živim u miru sa sobom, nego li sa tobom!

  15. #190
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  16. #191
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Nije vezano za GMO, ali konačno da se sankcioniše uvozno smeće i da ako krene prodaja domaćeg (kvalitetnog)

    SVAKA ČAST IVANOVIĆU, BAREM JEDAN MINISTAR DA RADI KAKO TREBA


    Sve u svemu ako hoćete da pijete pravi sok pijte naše "Pirela" sokove
    Last edited by Rakun; 11-10-13 at 01:50.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #192
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

    Default

    Tri miliona ljudi u više od 500 gradova u 57 zemalja svijeta pridružilo se juče, 12. oktobra, drugom globalnom "Maršu protiv Monsanta" ("March Against Monsanto")



    Opširno na: Index.hr


    Srbija popušta pred pritiscima GMO mašinerije

    "Po nezvaničnim informacijama, novi Zakon, koji će biti daleko tolerantniji prema GMO je pripremljen, nažalost za poljoprivredu i potrošače u Srbiji, i na njihovu štetu", tvrdi predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije Miladin Ševarlić

    "Posebno zabrinjavajuća činjenica za mene je da su poslanici iz preko 80 opština i gradova, među kojima su Beograd i Novi Sad, sa čijih teritorije ima dve trećine poslanika u republičkoj skupštini, potpuno zanemarili deklaracije protiv GMO koje su usvojile skupštine opština i gradova u kojima žive", dodao je Ševarlić.
    Opširno na: B92.net
    Last edited by starwalker; 13-10-13 at 11:35.
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #193
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

  19. #194
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koja je deviza naših naučnika koji rade na GMO projektima širom svijeta ili opravdavaju GMO zlo?

    "I Gebels je samo radio svoj posao"
    Lakše mi je da govorim ISTINU, jer mi je svakako važnije da živim u miru sa sobom, nego li sa tobom!

  20. #195
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.nadlanu.com/pocetna/info/...ction_ref_map=[]

    1 – “Snickers”
    2 – “Campbell” supe
    3 – Pirinač “Uncle Bens”
    4 – Čaj “Lipton”
    5 – “M & M”
    6 – “Twix”
    7 – “Milky Way”
    8 – “Cadbury” čokolada
    9 – “Ferrero Roche”
    10 – “Nestle” čokolada
    11 – Čokoladni napitak “Nesquick”
    12 – “Coca–Cola”
    13 – “Sprite”, “Fanta”
    14 – “Pepsi–Cola”
    15 – “7 Up”
    16 – “Knorr” sosovi
    17 – Keks “Parmalat”
    18 – “Hellman ‘s” začini, majonezi, sosovi
    20 – “Heinz” začini, majonezi, umaci
    21 – Dečiji napitak “Nestle”
    22 – “Hipp” kašice za bebe
    23 – “Abbot Labs Similac” (mleko u prahu za bebe)
    24 – “Danone” jogurt, kefir, sir, dečji napitak
    25 – “McDonalds”
    26 – “Kraft” čokolade, čips, kafa, dečji napitak
    27 – “Heinz Foods” kečap, sosovi
    28 – dečji napitak, proizvodi “Delma Unilever”
    Last edited by Oljce; 21-10-13 at 15:26.

  21. #196
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,086
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nije vezano za GMO, ali konačno da se sankcioniše uvozno smeće i da ako krene prodaja domaćeg (kvalitetnog)

    SVAKA ČAST IVANOVIĆU, BAREM JEDAN MINISTAR DA RADI KAKO TREBA


    Sve u svemu ako hoćete da pijete pravi sok pijte naše "Pirela" sokove
    Pirela sokovi su imali ispravnu deklaraciju jedino, nemaju ni oni neki voćni sadržaj. Inače, one ne prave to od voća nego od koncetrata koje uglavnom iz Kine uvoze. Recimo sok od šipka je od kineskog koncetrata.

  22. #197
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Zamisli ljude koji tako svjesno truju milijarde, radi novca.

    Uglavnom, Amerika se nekad izgradila i obogatila na prodaji robova, sad je našla način kako da dotuče konačno planetu. Koliko odvratna država, pa ovo je nemmoguće.

    Uglavnom je najbolje ići u Poljsku izgleda, jedini imaju muda. Uz Mađarsku, ali to će da pukne...
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  23. #198
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,207
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,313
    Thanked in
    2,016 Posts

    Default

    Genetičar Trbović: Strah od genetski modifikovane hrane jeste opravdan


    „Da li je strah od genetski modifikovane hrane opravdan ili nije? Pa jeste opravdan. Vi nemate ozbiljne studije koje dokazuju da GMO hrana nije štetna, a u poslednje tri godine imate sve više studija koje tvrde da ta hrana jeste štetna”, rekao je prof. dr Aleksandar Trbović na jučerašnjoj tribini Centra za promociju nauke u SKC-u.

    Tvrdnja Aleksandara Trbovića, profesora sa Medicinskog fakulteta koji se prvi kod nas bavio proučavanjem gena i koji je ujedno član Srpskog lekarskog društva, Bioetičkog društva Srbije i Etičkog saveta Republike Srbije za GMO, suprotna je onome što je danas izjavio ministar poljoprivrede Dragan Glamočić.

    Profesor Trbović je kao jedan od primera gentski modifikovane hrane naveo kukuruz koji je izmenjen kako bi mogao da se brani od štetočina. Kako je objasnio, u kukuruz je ubačen gen koji proizvodi Bt otrov, tj. pesticid koji ubija štetočine čim počnu da ga jedu.
    “Monsato je preduzeće koje je napravilo tako genetski modifikovan kukuruz, i oni su tvrdili da će taj toksin koji se nalazi u kukuruzu biti razgrađen u ljudskom organizmu”, rekao je Trbović.
    “Francuska studija koja je urađena 2011. godine pokazuje da se toksin koji je genetskom modifikacijom ubačen u kukuruz u stvarnosti ne razgrađuje već ostaje u krvi ljudi, trudnica, pa i njihove dece. Koliko je opasan za organizam još ne znamo jer o tome nisu rađene studije”, naglašava on.

    Nada Mišković, nutricionistkinja i predsednica Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje “Serbia Organica”, naglasila je da ljudi imaju pravo na to da znaju šta jedu.
    “Moje ljudsko pravo je da biram da li ću jesti kukuruz sa genom žabe ili ne, jer i takav zaista postoji”, rekla je ona i objasnila da genetski modifikovana hrana na tržištu nije označena, već samo ljudi koji jedu organsku hranu mogu biti sigurni da ona nije i genetski modifikovana.

    Najbolje rešenje bi bilo kad bi prvo imali studiju koja pokazuje da hrana nije opasna, nakon čega bi se označavala kao takva i onda vi sami imate odluku da li ćete to da jedete ili ne” rekao je Trbović.

    Kako je došlo do prometa GMO hrane“Američka agencija za hranu i lekove (FDA) bi trebalo da odobri svaki novi dodatak hrani, međutim, usred lobiranja koja su se desila za vreme Bušove i Klintonove administracije, doneta je politička odluka po kojoj ne sme da se proverava genetski modifikovana hrana”, rekao je Trbović.
    “Ta odluka je zasnovana na ideji da mi hiljadama godina unazad jedemo DNK, a da je to što se sada u DNK ubacuje deo neke druge DNK, potpuno isto. Pored toga i na osnovu samo jedne studije koja je pokazala da GMO hrana nije štetna, a koju je uradio Monsant”, objasnio je on.

    Po njegovim rečima, da bi se sprečila dalja testiranja uveden je novi princip u FDA, koji se zove proncip materjske jednakosti, koji kaže da je genetski modifikovana hrana slična, ista ili ne drastično različita od hrane koja je usvojena.
    “Šta tu nalazim kao problem? Princip materijske jednakosti se odnosi na gene, ali gen ima svoje proizvode, to su proteini, a to je ono što mi jedemo. Imate dve pečurke i obe imaju DNK, ali jedna je otrovna, a jedna nije”, objašnjava Trbović slikovito.
    On tvrdi kako je ignorisana činjenica da je hrana bez kontrole puštena u prodaju, nakon čega je sledilo dalje političko lobiranje, međunarodno priznavanje i njen izvoz.
    “Ako sad radite neku studiju koja pokaže da je ta hrana štetna, vama se to može obiti o glavu. Kad dokažete štetnost možete da tužite jedino državnu agenciju koja je pustila hranu u promet, a ne i kompaniju”, kaže on.


    Dodatni pokazatelji da je GMO hrana štetna

    Naš genetičar je kao primer pokazatelja štetnosti genetski modifikovane hrane naveo i studije koje su 2012. i 2013. rađene u Australiji i Danskoj, a koje su pokazale da GMO hrana, poput soje i kukuruza kod svinja koje se njom hrane izaziva oštećenje bubrega i jetre i čak dovodi do steriliteta. Pošto po profesorovim rečima sve studije ove vrste traju godinama, jako su skupe, i za njih je potrebno odobrenje proizvođača hrane, a pored toga državama nije u interesu da ih sprovode, njihov broj je jako mali. Međutim, postoje i pojave na osnovu kojih se mogu doneti indirektni zaključi o štetnosti GMO hrane.
    “U Americi je dosta komplikovano da se ukloni korov koji raste oko soje, i onda je ideja bila da zaprašite čitavu površinu i uništite sve osim soje, tako što u nju ubacite gen koji je čini otpornom na to čime je prašite”, kaže Trbović i objašnjava ”Vi nemate studiju koja pokazuje da je ta soja štetna po zdravlje, ali ako pustite patku u to čime je prašite, ona će uginuti, pa je li to normalno?”
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #199
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default



    I za podsjetnik...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  25. #200
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko nije kliknuo evo i ovde spisak namirnica:

    http://gmoguide.greenpeace.ca/shoppers_guide.pdf

Page 8 of 18 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hrana kao afrodiziak
    By bane59 in forum Sex i erotika
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-09, 12:16
  2. Brza hrana
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-09, 12:05
  3. Hrana za pse !
    By philipe in forum Kućni ljubimci
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-09, 16:12
  4. Dijetalna hrana u PG... dje?
    By mmmm in forum Sve i svašta
    Replies: 4
    Last Post: 01-02-06, 23:57
  5. Hrana
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-04, 12:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •