Results 1 to 9 of 9

Thread: Drzave i crkve

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Drzave i crkve

    Clanak 'Kruna, Mac i mantija' u beogradskom nedjeljniku Vesti

    http://www.vreme.com/cms/view.php?id=368709

    o "proslavi", to jest jednoj od proslava dvjestogodisljice Prvog srpskog ustanka. :?

    Ako je i pola ovoga sto je napisano tacno i vjerno prenijeto, a nemam razloga da sumnjam u to, ovo je vrlo dobar dokaz da je agresivno uplitanje crkve u svjetovne poslove u ovakvoj mjeri i na ovakav nacin kako to radi nasa crkve totalno kontraproduktivno i vrlo lose. Ja licno sam vrlo iznenadjen i sokiran u jednu ruku ovim ovakvim istupom episkopa i crkvene omladine i njihovim neshvatanjem ozbiljnosti trenutka u kojem se nalaze Srbija i Crna Gora i svi koji zive u njima. :evil: :wink:

    SPC je vise nego aktivna u nastojanjima da se u Srbiju vrati monarhija umjesto kakve-takve republike, da se stane na put pokusajima demokratizacije drzave i drustva i povezivanju sa Zapadom i da se klero-svetosavlje postavi za temelj razvoja Srbije u XXi vijeku. Nemam nista protiv, koriste pravo, pa i obavezu da svojim vjernicima saopste svoje pozicije po ovim pitanjima. Mene interesuje kakvu li viziju imaju za Crnu Goru u nekom slucaju da se njihove zelje i zalaganje za Srbiju i ostvare? Da li oni svjesno pricaju da su za zajednicku drzavu, a nesvjesno je ovakvim zalaganjima razbijaju, ili obratno? :evil:

    Gdje je granica u ogranicavanju crkvenog upliva u javni zivot, crkvenog mijesanja u drzavne poslove, iskoristavanja crkve (crkvi) u politickim igrama i koriscenja politicara od strane crkve za neke njihove politicke ciljeve. Postoji li zakon koji to regulise i kako ga regulise? :?: Da li ova politicka i moralna kaljuga u kojoj se danas Crna Gora nalazi samo trenutno pogodno tle za razvoj ekstremizma u crkvenom politikantskom djelovanju? Da li ce se ikada popovi nasi baviti onim cime treba da se bave, svadbama i krstenjima , sahranama i pricescima i ponajvise radom na duhovnom ozdravljenju i borbi protiv mrznje u ovom nasem posrnulom svijetu ili ce se njihova ljudska priroda i nagoni uvijek isprijeciti i okrenuti ih ka necem drugom? :wink:

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cisto sumnjam da se bas po tim recima govorilo na skupu.

    Nedeljnik "Vreme" je inace poznat po svojoj negativnoj tendenciji prema Pravoslavnoj Crkvi, tako da me ne bi cudilo ako je tekst blago izmenjen odnosno u korist nedeljnika revizioniran.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kyiv - Zapadna Evropa
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Carski
    Cisto sumnjam da se bas po tim recima govorilo na skupu.

    Nedeljnik "Vreme" je inace poznat po svojoj negativnoj tendenciji prema Pravoslavnoj Crkvi, tako da me ne bi cudilo ako je tekst blago izmenjen odnosno u korist nedeljnika revizioniran.
    Jes, Vreme je to sve izmislilo. Baš ka i srbofašističke popove. Atanasije je u stvari bio prerušeni Dejan Anastasijević lično, Kačavenda je prerušeni Miloš Vasić a još nijesmo utvrdili ko se preobuka u Rista Sotonu. Je li Nenad Lj. Stefanović ili Filip Švarm.

    SPC je inače jedna čoekoljubiva i ekumenska organizacija čiji bi mantijaši svojijema tijelima branili Cetinjski manastir od naoružanijeh Arkanovaca. No ih, eto, pozva Vreme i uvede u Manastir pod oružjem.

    Zaustavljajte više ti Rojters, akobogaznate!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Vreme" ima dobru reputaciju pored ostalog!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sh0cker
    "Vreme" ima dobru reputaciju pored ostalog!
    Kako novine koje su onu Ljiljanu Raicevic iz Sigurne Zenske Kuce proglasili za licnost godine 2003. mogu imati dobru reputaciju?


    Svi znamo, iz domacih novina i televizija, kako je ona lagala, pravila zavjere i izmislila Moldavku - samo da bi blatila naseg El Prezidentea.

    Ljiljana Raicevic je neprijatelj Crne Gore (dobro de, neprijatelj El Prezidentea ali to je sve isto), a prijatelji neprijatelja Crne Gore su i sami neprijatelji Crne Gore!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako bogati poveza crkvu, drzavu i Ljiljanu Raicevic

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Kyiv - Zapadna Evropa
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vratim na temu:

    Je li "nezvanični" skup mračnjaka u Domu Sindikata (srbo-crkva i srbo-vojska pod ruku sa ultradesničarima) koji prijete nesrbima, brane Raša i Ratka i zazivaju srbopravoslavni Iran bio fašistički ili ne?

    Po meni jes. I ne čudi me.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronim
    Po meni jes. I ne čudi me.
    Срећом тебе нико ништа не пита, чак ни у Ирану :roll:
    Brzi Oct 14, 2004 10:50 am
    Pa imas sada veci izbor! SRBIJA ILI ALBANIJA, u C.Goru nema mjesta vise za Srbomrzce/ dosoje kraj.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SPC je vise nego aktivna u nastojanjima da se u Srbiju vrati monarhija umjesto kakve-takve republike, da se stane na put pokusajima demokratizacije drzave i drustva i povezivanju sa Zapadom i da se klero-svetosavlje postavi za temelj razvoja Srbije u XXi vijeku. Nemam nista protiv, koriste pravo, pa i obavezu da svojim vjernicima saopste svoje pozicije po ovim pitanjima. Mene interesuje kakvu li viziju imaju za Crnu Goru u nekom slucaju da se njihove zelje i zalaganje za Srbiju i ostvare?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •