Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 37

Thread: Sadasnjost Brskuta

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sadasnjost Brskuta

    Ovo posebno za naseg Milovana, mog zemljaka a i roda po ujcevini.



    Kraljevskim putem koji baš i ne liči na sebe
    Brskućanka, ne diraj


    Živa voda, sunčana strana svijeta, srce pitomine koje se prostire u zemaljskom krugu od 42 kilometra i na nadmorskoj visini od 750 do 1.250 metara. Danas, samo selo, nekada opština, sa 300 domova, 1.800 žitelja, devet mlinova i dvije valjaonice, koja je ''u ono doba'' podgoričkom srezu plaćala jedan od najjačih poreza. Bilo nekad... Ukratko, selo Brskut.

    Saobraćajni znak na kojem piše Lijeva Rijeka, Mateševo, još nekako i stoji. Izgleda povijen, skoro prelomljen, kao da je upravo iz ringa izašao totalno izubijan. Čitljiv je samo za znance.

    A onda, ni put koji tu skreće, ne izgleda mnogo bolje. Iako, nekada kraljevski, takvog izgleda i autora, građen od 1905. do 1911. godine, za dugo vremena bio je jedina crnogorska veza sa sjevernom i istočnom stranom svijeta, drum kojim su saobraćale i konjske zaprege i vojske, a i one čuvene mariborske ''Vesne'', prvi ovdašnji putnički autobusi koje danas slabo još ko pamti - ovaj put što se propinje prema vrhovima planina pokrivenim snijegom, postao je prava starina.

    A o svim današnjim rupama rasutim po putu što svako malo uvija, od Pelevog Brijega pa naprijed, zainteresovani neka se obrate na adresu onih puknutih automobilskih guma, te bubrezima i leđima putnika koji tu tresku teško da će moći da zaborave. Ipak, preživi se nekako, pa i dođe do novog dijela puta oko Vučje jame do Potrka, do izgleda što uliva nadu da stvari mogu biti bar malo bolje.

    Ono što je u ovom danu sigurno, pripada starom odredištu.
    Jedno skretanja u desno, koje do putnika stiže prije raskrsnice što vodi prema Lijevoj Rijeci, pa uskim putem dugim nekih sedam kilometara koji starosjedioci napraviše još 1955. godine.
    Selo Brskut.

    Danas, samo selo, nekada opština, u krugu od 42 kilometra, sa 300 domova, 1.800 žitelja, devet mlinova i dvije valjaonice, koja je ''u ono doba'' podgoričkom srezu plaćala jedan od najjačih poreza.
    Bilo nekad...

    U ovo januarsko jutro, na sunčanoj strani sela, pored kućice na jednom od dolova, peče se šljiva. Dočekuje Blažo Janković, slijedi upoznavanje s okupljenim oko kazana, mjesto za gosta i – brzo jedna čašica da se proba ova nova rakija, ''viski original''. E, o tom kvalitetu, neko iz društva reče kako ovdašnju rakiju, tamo u gradu, neki ljudi čuvaju s natpisom – ''brskućanka, ne diraj''. Toliko o tome i ni riječi više.

    A s vrha kazana, starinskog i nevelikog, proteže se cijev koju hladi ''živa voda'' i iz koje do šerpe kapajući stiže novo piće. Kažu – od 24 gradi.
    -Još je ovo grom. Ostavljam je na 21 grad, neka i izgubi malo, na tu jačinu je najljepša za piće. A zbog vode, nije je muka gradirat'. Znaš li da ovaj kraj, što se prostire na nadmorskoj visini od 750 do 1.250 metara, ima oko 60 izvora? I ovdje nema kuće do koje voda nema prirodan pad.
    Ipak, danas u Brskutu, ima tek dvadesetak, što se veli, ''otvorenih domova''.

    O tome, govori Milosav Sekulović, jedan od Brskućana s gradskom adresom, što za vikend mora bar malo da svrati u svoj kraj.
    -Iako se nikad nije dijelilo, ovaj kraj je granica Kuča i Bratonožića. Ovdje su od Kuča Lazovići, Prelevići, Milačići, Camovići, Božovići, Dedići, Gudovići, Durkovići... a od Bratonožića Vučelići, Jankovići, Darmanovići, Sekulovići, Đukići, Đurići, Garići, Čađenovići, Miajlovići, Caričići. Bilo je i Šakovića, Vukajlovića i Pavličića, no su odselili. Tek, lako se mogu prebrojati oni što stalno žive ovdje. A onda, i izgradnja magistralnog puta kroz kanjon Morače i zanemarivanje ovog koji do Kolašina vodi preko Lijeve Rijeke, odredilo je napuštanje Brskuta. Da je dobre saobraćajnice, sve bi bilo drugačije.

    Brskut je svoju školu imao još sredinom 19. vijeka, dok im je telefon prvi put zazvonio za vrijeme Austrugarske, 1917. godine. Struja je stigla 1970. ali, i danas umije da ''ode'' i nestane po par dana pa, kada opet dođe, dođe i čovjeku da joj se raduje, taman ka' prvi put.

    -Znaš li ti da je ovaj kraj bio prije kazneničko mjesto? Ovamo su po kazni dolazili i popovi, i učitelji i žandari. Brskut je nekada bio planina. Ovamo su naši preci, porijeklom iz Klopota, izdizali stoku. Tome ima i preko 200 godina i, prema priči, mnoge porodice su se odlučivale da ostanu i tako je nastalo mjesto.

    Posebna priča je ovdašnja dugovječnost. O tome, u društvu mjerodavnog, Nasta Jankovića, 85. ogodišnjeg Brskućanina, koji svoj boravak u ovom selu ne bi mijenjao ni za jedan grad.

    -Jednom prilikom, došao ovdje neki general pa, da nazdravi, reče jednom našem, starijem čovjeku – da te zdravlje služi i da napuniš sto godina. A ovaj, što će, morao mu je odgovorit', stani malo generale, napunio sam ja odavno stotinu... A i kako jednom reče Miladin Garić, već prevalio stotku, za svoju najstariju ćerku koja ima 80 godina, ne daj Bože, da mi ona sada umre, u čitulju bi moralo pisat' ožalošćeni otac... a na što bi to bilo...''

    Za đeda Nasta, ostalo je da se priča kako je za vrijeme Drugog svjetskog rata, pošto su ga zarobili Italijani i poveli u logor, pobjegao preko brisanog prostora od preko sto metara dok su za njim pucali – to što su mogli.

    -Istina živa, od te jurnjave nazubice su mi bile sve iscijepane, noge krvave ali, kada čovjeka smrt zami, on bježi... ma, plane ka' munja nebeska.

    U ovom selu, na jednom uzvišenju s pogledom na snježni vrh Žijevo, visine 2.080 metara, ogranku Prokletija, brskutska crkva. S njene lijeve strane, spomenik za preko 240 palih ratnika ovog kraja koji su učestvovali u različitim ratovima, od bitke na Fundini, boju na Novčiće, Balkanskim ratovima, Prvom i Drugom svjetskom ratu.
    Uostalom, i prva priča iz Primjera Marka Miljanova, pripada jednom čovjeku iz Brskuta - Milovanu Janičinom Dediću.

    I dok seoski potok, u koji se slivaju vode brskutskih izvora, žubori kao iz priče, prelazak preko drvenog mostića vodi od sjenovitog zabrđa do sunčane strane i... vrijeme je za povratak.

    A tih pedesetak kilometara do Podgorice, baš zna da se oduži. Jedna pauza pored čuvenog kafe bara, sa još čuvenijim imenom – ''Andol'', nije na odmet.

    U stvari, ta drumska kafana tek je sobičak sa dva metalna stola, jednom barskom i devet običnih stolica, dvije klupe i drvenim šankom, ispod natpisa ''veresiju dajemo samo osobama starijim od 90 godina u pratnji oba roditelja''. Ipak, sve ide u prilog jednom posebnom kraju Crne Gore, tom duhu i ljekovitom putešestviju.

    Željko Vukmirović

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kad skrenesh za Brskut sa puta za Mareshevo, okuka je oshtra kao shnola za kosu, prodjesh preko mosta rijeku Nozicu, prve kuce na Mirin do su Jankovica, Boshka, Boza i Rasha, (pokojnih) nastavish preko Vuchje jame i prije Potrka, se skrece za Laze Jankovica,
    gradim kulu od kamena koji ceram iz Podgorice, 200 eura tura od 5-6 kubika, ka da nema kamena uz Bratonozice.

    Kad se penzionishem i kupim buljuk ovaca,
    navrati da ispechemo jedno jagnje i proslavimo nezavisnu Crnu Goru.
    Kad su napadali Kuchi sa Turcima na Laze Jankovica, jer smo mi bili protiv Fesova na Crnogorske glave i odili smo kod Danila na Cetinje te ne darova prahom i olovom da branimo selo, cijeli Brskut izuzev nas i jedne kuce Darmanovica sa Bradashice, na kojoj je bio bajrak Crnogorski, se bio pokorio i stavio fesove na glavu.

    Kuchi i Turci su nam zapalili kuce dok su Bratonozici i Vasojevici stigli da nam pomognu.

    Kliche vila s` brda Planinice,
    Pa dozivlje do sela Grudice,
    I doziva popa poslanika,
    Pa mu vika pogibe ti dika,

    Pjesma o napadu Kucha na Laze Jankovica.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Kad skrenesh za Brskut sa puta za Mareshevo, okuka je oshtra kao shnola za kosu, prodjesh preko mosta rijeku Nozicu, prve kuce na Mirin do su Jankovica, Boshka, Boza i Rasha, (pokojnih) nastavish preko Vuchje jame i prije Potrka, se skrece za Laze Jankovica,
    gradim kulu od kamena koji ceram iz Podgorice, 200 eura tura od 5-6 kubika, ka da nema kamena uz Bratonozice.

    Kad se penzionishem i kupim buljuk ovaca,
    navrati da ispechemo jedno jagnje i proslavimo nezavisnu Crnu Goru.
    Kad su napadali Kuchi sa Turcima na Laze Jankovica, jer smo mi bili protiv Fesova na Crnogorske glave i odili smo kod Danila na Cetinje te ne darova prahom i olovom da branimo selo, cijeli Brskut izuzev nas i jedne kuce Darmanovica sa Bradashice, na kojoj je bio bajrak Crnogorski, se bio pokorio i stavio fesove na glavu.

    Kuchi i Turci su nam zapalili kuce dok su Bratonozici i Vasojevici stigli da nam pomognu.

    Kliche vila s` brda Planinice,
    Pa dozivlje do sela Grudice,
    I doziva popa poslanika,
    Pa mu vika pogibe ti dika,

    Pjesma o napadu Kucha na Laze Jankovica.
    jesam li ja jedini koji primjecuje da ovaj stvor sebe dozivljava za nekakvoga pjesnika? ... nesto nijesam previse odusevljen njegovim stihovima, sve u svemu... mrtva slova i mrtav talent.

    nista se ne brini Milovane, sigurno ce te proglasit za pjesnika ako se uclanis u DANU, tamo i najobicnije zagrebacke frizere proglasavaju za velje intelektualce... cujem da ce uskoro uclanit Brzog da predaje casove crnogorskog.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    jesam li ja jedini koji primjecuje da ovaj stvor sebe dozivljava kao nekakvog pjesnika? ... jer nesto nijesam previse odusevljen njegovim stihovima, sve u svemu... mrtva slova.

    Jesi ti si jedini stvor koji je pomanita tj. prolupa odje ,no neka to no sto pjeniz dzabaluk odje kad te niko nista ne pita ! :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :ass: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :ass: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :burp:
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milovane shtedi pare, trebace ti za veresiju u ANDOL.....
    Dje shareno pashce laje,
    tu djevojka lijepa je.....

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Njegus
    Quote Originally Posted by milovan
    Kad skrenesh za Brskut sa puta za Mareshevo, okuka je oshtra kao shnola za kosu, prodjesh preko mosta rijeku Nozicu, prve kuce na Mirin do su Jankovica, Boshka, Boza i Rasha, (pokojnih) nastavish preko Vuchje jame i prije Potrka, se skrece za Laze Jankovica,
    gradim kulu od kamena koji ceram iz Podgorice, 200 eura tura od 5-6 kubika, ka da nema kamena uz Bratonozice.

    Kad se penzionishem i kupim buljuk ovaca,
    navrati da ispechemo jedno jagnje i proslavimo nezavisnu Crnu Goru.
    Kad su napadali Kuchi sa Turcima na Laze Jankovica, jer smo mi bili protiv Fesova na Crnogorske glave i odili smo kod Danila na Cetinje te ne darova prahom i olovom da branimo selo, cijeli Brskut izuzev nas i jedne kuce Darmanovica sa Bradashice, na kojoj je bio bajrak Crnogorski, se bio pokorio i stavio fesove na glavu.

    Kuchi i Turci su nam zapalili kuce dok su Bratonozici i Vasojevici stigli da nam pomognu.

    Kliche vila s` brda Planinice,
    Pa dozivlje do sela Grudice,
    I doziva popa poslanika,
    Pa mu vika pogibe ti dika,

    Pjesma o napadu Kucha na Laze Jankovica.
    jesam li ja jedini koji primjecuje da ovaj stvor sebe dozivljava za nekakvoga pjesnika? ... nesto nijesam previse odusevljen njegovim stihovima, sve u svemu... mrtva slova i mrtav talent.

    nista se ne brini Milovane, sigurno ce te proglasit za pjesnika ako se uclanis u DANU, tamo i najobicnije zagrebacke frizere proglasavaju za velje intelektualce... cujem da ce uskoro uclanit Brzog da predaje casove crnogorskog.

    Nijesam ja pisa te stihove, nego guslari.
    Pjesma je dugachka i opisuje dogadjaj napada Kucha na Laze Jankovica,
    ne sjecam se cijele pjesme, ali je zapisana i jednoj knjizi od jednog Vuchelica, koji opisuje stradanje familija Vuchelica zbog ubistva, popa Milachica, Vuchelici su prognani iz Brskuta ukazom Knjaza, poslije pokolja (na granici sa Albanijom) dio njih je stigao u Japan, selo kod Plava ili Andrijevice.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milovane, pa ne moramo cekat nezavisnu da bi jedno drugom nazdravili.

    Inace, moja majka je rodom od Djukica, iz Brskuta. Nemaju nista od posjeda tamo, jer mi se cukunbaba poslije Mojkovacke bitke, gdje mi je cukundjed poginuo, preselila za Vojvodinu. Sjecam se da mi je djed pricao da je samo ostalo neka rusevina tamo. Nijesam nikad bio, a bash bih volio. Lani sam pokusavao, no nijesam moga da nadjem skretnicu.

    No, bice vremena.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    A dje ga nadje...

  10. #10
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brskut me svojom locacijom prvo malo razocarao, zatim malo zainteresovao. Prije no sam ga nasao na karti mislio sam da je negdje u okolisu Cetinja oliti Rijeke Crnojevica. Moram priznati da ovim otkricem moje zemljopisno znanje Montenegra postaje zabrinjavajuce.

    No citajuci Milovana i Tebe, Beranac, Brskut mi postade interesantan i zakljucih da bi bilo izazovno osvjit ga. Kazem osvojit jer cini se da je doci do njega ravno koliko i osvojit ga. Izazovi uvijek motivishu te prvi put dodjem u Montenegro razapecu shator i u Brscut ... oli se mozda ukotvim tamo for good. Nikad se nezna.
    Uzgred Beranac, kako se accentira Brskut ... zvuci mi French. Brs`cu oliti nesto tako. Kako je dogio ime? Volio bi da doznam o Brscutu sto vise ... Svaki savjet je dobrodosao. A`ddio!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ajd'fishing, vrlo malo znam o Brskutu, osim sto znam da je planinski predio i da pripada plemenu Bratonozici. Takodje znam da je prilicno siromasan dio (ma koji u CG nije?). Te stare crnobijele slike sto mi je djed pokazivao su prikazivale prilicno karstan predio. I to bi bilo to. Akcentacija lezi na prvom slogu.

    Ako dodjes na ljeto mozemo udruzit snage pa poci zajedno u goste kod Milovana...

    P.S. Postavicu nesto malo na http://www.montenegro.dk/montenegrina o Bratonozicima, a Milovan ako ima koju sliku nek bachi na forum.

    Pozdrav.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vladimir Sekulovic: BRSKUT I BRSKUCANI..., Kulturno-prosvjetna zajednica Podgorica, 1997.

    http://p208.ezboard.com/fmontenegrof...picID=56.topic

  13. #13
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ..."O Brskutu, moj svileni skutu!
    Vjeterniče, moje živovanje!
    O Verušo, gubikozja dušo!"...

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Vladimir Sekulovic: BRSKUT I BRSKUCANI..., Kulturno-prosvjetna zajednica Podgorica, 1997.

    http://p208.ezboard.com/fmontenegrof...picID=56.topic

    Fala Hari za ovaj izvanredan link ... Pocetkom sesdesetih godina u Tirogradu, u Srednjoj Tehnickoj Shkoli istoriju (mislim da je bila istorija) mi je predavao Bozina Ivanovic ... koliko se sjecam bio je iz Doljana. Ovdje se pominje Akademic Bozina Ivanovic pa me zanima dali se radi o istoj osobi. Ponovo, puno ti fala na izvanrednom linku.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Brskut je podijeljen rijekom ili vecim potokom na dva dijela,
    kad neko umre bez mobilanih telefona, mi dozivljemo Milachice na drugoj Kuchkoj strani, sastavimo ruke oko usta, pa iz svega glasa,
    oooooooooooradooooovaaaaneee.

    Odgovara Perishin Nenada,
    Bi rekao, grmi od zapada,
    Zovesh Djura da ti se predaje,
    Djuro ti se nikad , predat nece,
    Dok je Djuru , glava na ramena,

    odlomak iz pjesme, napad kucha na Laze Jankovica.

    Ako ja budem ziv i zdrav, po Brskutu necete razapinjat shatore,
    na moju kulu od 100 m2, sa pokrovljem se izvode zavrshni radovi,
    pa dje cheljad nijesu bijesna, kuca nije tijesna.

    Ovaj dio zapadni na padinama Planinice je pitom i plodan, kriz sa vocem i malinama , kupinama, na drugoj starani je krash, bez izvora , bez voca i povrca, samo za krompir i za izpashu.

    Kako se priroda poigrala na plodni i neplodni dio,
    tako se i mentalitet Brskucana razvio, na ljute i blage dushe.

    Vuchelic dzelatov shegrt i Radivoje Lola Djukic veliki obdareni i nadareni umjetnik i chovjek, omiljen i shirom Balkana.[/u][/quote][/list][/code]
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Ajd'fishing, vrlo malo znam o Brskutu, osim sto znam da je planinski predio i da pripada plemenu Bratonozici. Takodje znam da je prilicno siromasan dio (ma koji u CG nije?). Te stare crnobijele slike sto mi je djed pokazivao su prikazivale prilicno karstan predio. I to bi bilo to. Akcentacija lezi na prvom slogu.

    Ako dodjes na ljeto mozemo udruzit snage pa poci zajedno u goste kod Milovana... :)

    P.S. Postavicu nesto malo na http://www.montenegro.dk/montenegrina o Bratonozicima, a Milovan ako ima koju sliku nek bachi na forum.

    Pozdrav.
    Vjerova ili ne , ja na ovom forumu ne umijem poslati slike,
    na B92 sam nauchio.
    Poshalji mi e-mail adresu na pm . da ti poshaljem slike.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  17. #17
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milovan,

    I tried to send you e-mail with a picture attachment but delivery failed due to, according message received, your mailbox being full. I suggest you accept my invitation, I already emailed it to you, to open a Google Gmail account. The Gmail account gives you almost unlimited amount of space (1 000 MB). And besides all other great futures that Gmail account provides, the SPACE is the most important benefit which email users can hardly afford to ignore.

    Talk to you later,
    -M

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Vladimir Sekulovic: BRSKUT I BRSKUCANI..., Kulturno-prosvjetna zajednica Podgorica, 1997.

    http://p208.ezboard.com/fmontenegrof...picID=56.topic

    Fala Hari za ovaj izvanredan link ... Pocetkom sesdesetih godina u Tirogradu, u Srednjoj Tehnickoj Shkoli istoriju (mislim da je bila istorija) mi je predavao Bozina Ivanovic ... koliko se sjecam bio je iz Doljana. Ovdje se pominje Akademic Bozina Ivanovic pa me zanima dali se radi o istoj osobi. Ponovo, puno ti fala na izvanrednom linku.
    Dr. Bozina Ivanovic je bio direktor STSH Vaso Aligrudic,
    kada sam ja pohadjao Elektro-odsjek, STSH,
    koji si ti smjer odabrao i kada si pohadjao STSH.
    Bozina, Mojsije i Vasilije Ivanovic, hemija, matematika i istorija.
    Grbic, Mijovic, Ostoic, Vuchinic, Popovic, Sharanovic,
    Bogetic, Momo Nenezic, tih se nastavnika i profesora sjecam,
    ja sam rodjen 1946, koja si ti generacija.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    Milovan,

    I tried to send you e-mail with a picture attachment but delivery failed due to, according message received, your mailbox being full. I suggest you accept my invitation, I already emailed it to you, to open a Google Gmail account. The Gmail account gives you almost unlimited amount of space (1 000 MB). And besides all other great futures that Gmail account provides, the SPACE is the most important benefit which email users can hardly afford to ignore.

    Talk to you later,
    -M

    Dragi moj prijatelju,
    Sve je to lijepo shto mi ti nudish,
    ali ja i ovo shto imam, ne umijem koristit,
    dok ja upishem brojeve telefona u mobilni i fiksni,
    pregazi ih vrijeme, pa Jovo ponovo muka dok sve savladam,
    vremena nemam puno, stalno sam u zaostatku.
    Hvala na ponudi,
    mozda mi sin pomogne.

    Ovaj moj email moze da primi 2MB.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  20. #20
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Quote Originally Posted by i'dratherbefishin'
    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Vladimir Sekulovic: BRSKUT I BRSKUCANI..., Kulturno-prosvjetna zajednica Podgorica, 1997.

    http://p208.ezboard.com/fmontenegrof...picID=56.topic

    Fala Hari za ovaj izvanredan link ... Pocetkom sesdesetih godina u Tirogradu, u Srednjoj Tehnickoj Shkoli istoriju (mislim da je bila istorija) mi je predavao Bozina Ivanovic ... koliko se sjecam bio je iz Doljana. Ovdje se pominje Akademic Bozina Ivanovic pa me zanima dali se radi o istoj osobi. Ponovo, puno ti fala na izvanrednom linku.
    Dr. Bozina Ivanovic je bio direktor STSH Vaso Aligrudic,
    kada sam ja pohadjao Elektro-odsjek, STSH,
    koji si ti smjer odabrao i kada si pohadjao STSH.
    Bozina, Mojsije i Vasilije Ivanovic, hemija, matematika i istorija.
    Grbic, Mijovic, Ostoic, Vuchinic, Popovic, Sharanovic,
    Bogetic, Momo Nenezic, tih se nastavnika i profesora sjecam,
    ja sam rodjen 1946, koja si ti generacija.

    Zavrshio Geodetsku Smjer '61 ... posljednja generacija sa 5 godina. Prve 4 godin na Drpe Mandica a peta godina preko Morace. Tada je poceo da radi i Ekonomski Fak. ... prvi u Crnoj Gori. Sjecam se Bozine ali samo po imenu docim Mojsija vrlo dobro i po liku. Istoriju mi je predavao Radomir Ivanovic. Milo Markovic ekonomiju a Academic Sreten Perovic mi je predavao nashki. Vlado Shoc fiskulturu ... Perica Dedic je bio moj hero.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Perica Dedic je bio moj hero.

    Pero padobranac i pokojni Dragi Chejovic trkach na motor,
    Bozo Bjelojevic golman Buducnosti, Vojo Vrachar bacach kugle,
    legende tadashnjeg Titograda.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Milovane ja sam ka mali pratio famelju pjeske preko Lijeve Rijeke dje smo iz potoka (rijeke) vadili pastrmke i podjekoju avio bombu :wink: ( visecega dola) Veruse ,Brskuta,ka Ublima sprema Bezijovu sve do Krzanje dje je prva Tatra ikad dolazila ,a to sve za majku moju mislili su e je svabo opet udario a ne dosa otac da prosi majku ehehe ha ,zamalo ne osuse rafale po svatovima :wink: ! Otole mi je majka ! Vazda mi je milo bilo iz grada utec u brda i planine Tu sam i prvi cigar zazdio ,mnim e je bio "filter beograd " hehehhe,osjeca sam se ka supermen ,samo mi nijesu utekli ni malo no u stopu sam ih pratio :wink: iako sam bio mali !!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kreta sam i ja sa mojim rodjacima, da osvojim kanjon Male Rijeke,
    koja se probija od Nozice izmedju Vjeternika i Makovishta, dvije planine koje se strmo uzdizu preko 1000 metara sa obadvije strane te iste rijeke iz koje si vadio pastrmke.

    Nijesam chuo da je iko prodio tim kanjonom,
    ni mi nijesmo uspjeli, od zmija i slijepih misheva i strmih padova i divokoza, to su dani koji se pamte i nikad se ne zaboravljaju.

    Iz Kolovrata sam izvadio grshte stijena sa samoga dna,
    svi su tvrdili da taj vir nema dna toliko je dubok (10m),
    kasnije sam postao dobar ronioc i prava napas za Murine,
    imam sliku sa jednom od 8kg, koju sam ubio u Rijeku Rezevica.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milovan
    Kreta sam i ja sa mojim rodjacima, da osvojim kanjon Male Rijeke,
    koja se probija od Nozice izmedju Vjeternika i Makovishta, dvije planine koje se strmo uzdizu preko 1000 metara sa obadvije strane te iste rijeke iz koje si vadio pastrmke.

    Nijesam chuo da je iko prodio tim kanjonom,
    ni mi nijesmo uspjeli, od zmija i slijepih misheva i strmih padova i divokoza, to su dani koji se pamte i nikad se ne zaboravljaju.


    Bogomi jesam ja
    :wink: I Vlajko Radosavovic i moj brat me ukopase ,da se nijesam moga mrdnut dva sata( okinuse iz "kracice" i lovacke) kad sam ja odio ,ima sam umrijet od straa !


    Samo nikad necu zaboravit (sto vele u bezijovo) "zabravit "$ednike po Kucima i Brskutu Bezijovu Lijevoj Rijeki Ublima ,Verusi itd itd !! :wink:

    Iz Kolovrata sam izvadio grshte stijena sa samoga dna,
    svi su tvrdili da taj vir nema dna toliko je dubok (10m),
    kasnije sam postao dobar ronioc i prava napas za Murine,
    imam sliku sa jednom od 8kg, koju sam ubio u Rijeku Rezevica.
    Dje su Radunovici , tamo sam odio ka mali hehehe
    jes mali svijet komso :wink:


    Vala da ti recem i ja sam ronio u kolovrat i na prst lovio pastvu :wink:
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  25. #25
    brdjojeb Guest

    Default

    $ednike po Kucima i Brskutu Bezijovu Lijevoj Rijeki Ublima ,Verusi i ostalim srpskim selima danashnje crne crne gore a nekadashnjih srpskih brda!! eh nekad samo i iz andrijevice ishli na igranke isabore, a danas se ne umijemo sporazumjet.
    vrlo vrlo tuzno!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •