Results 1 to 6 of 6

Thread: Stanje društva u Crnoj Gori - neopatriotizam i druge pojave

  1. #1
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Stanje društva u Crnoj Gori - neopatriotizam i druge pojave

    Uvijek kažem da neću napisat ništa što ima veze politikom, da neću ni da pričam o tome.
    Jednostavno me ne zanima, želim da imam normalan život, bavim se sportom, uživam u životu...

    Ali ono što meni smeta na neki način, a tome sam bezbroj puta pokušao da okrenem leđa i pravim se da ne postoji, uvijek me stigne i navede da razmislim o sredini u kojoj živim, uvijek sa sve gorim emocijama.

    Stvari koje mi smetaju, koje me svakodnevno koče, a siguran sam i druge ljude koji imaju slične stavove meni, su pojave u "našem društvu" koje se rađaju i isplivavaju u zadnje vrijeme. Možda su one bile tu i od prije, možda sam nekad i sam bio takav pa ih nisam vidio.
    Govorim o neopatriotizmu, društvu koje je zasnovano na laži i društvu koje se boji sopstvenog odraza, pa se uvijek njime ponosi gledajući kako je drugome gore.

    Posebno bih se osvrnuo na neopatriotizam, nadam se da ću imat sagovornika na forumu povodom ove pojave.
    Ne znam tačno kako je nastala, ali previše je, sad već na nacionalnom nivou, osjeća se u vazduhu na svakom koraku. Ljudi koji su ubijeđeni da žive u najljepšoj državi na svijetu, od koje su gore "čak i zemlje u okruženju", ljudi koji to sa ponosom ističu i ukoliko im samo pomeneš da nešto nije u redu, odma postaješ strani plaćenik, izdajica, mrzitelj svog naroda. Još gore, svi koji kažu nešto protiv onih koji danas "vode zemlju", postaju strani obavještajci, a njihov grijeh je kao "grijeh osobe koja radi protiv svoje porodice", jer SAMO JE JEDAN NAŠ OTAC, I KAKAV GOD DA JE, ŠTA IMA KO DA SE ŽALI PROTIV NJEGA TAMO NEĐE U SVIJETU KOJI JE CIO PROTIV CRNE GORE.
    Međutim, u "modernom neopatriotisti" sadržani su i drugi kvaliteti, kao što je sposobnost da bude odan "onima koji ga hrane", da je uvijek spreman da odbrani njihove stavove i nada se boljem životu, a još niko od njih nije dočekao Godoa.
    To su ljudi koji nikad nisu pročitali Fantea, Sabata, Dostojevskog, nikad nisu čuli Pink Floyd i pjesmu "Us and them", ljudi koji nisu osjetili šta znači ljepota života iz svog ugla, već ljepotu života vide u patnji drugih ljudi.
    Ovo je činjenično stanje, da li će se ikad promijenit...

    Nemojte zamjerit na možda gruboj terminologiji ili tome što nisam patriota, (ps. šta to uopšte znači?), samo sam morao da kažem šta mislim, pa ako se nađe barem još jedna osoba sličnih stavova ovo neđe bit uzaludno pisanje.

    I za kraj mog "post-a", predlažem isječak intervjua sa Balšom Brkovićem iz zadnjeg broja monitora:



  2. #2
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    treba nekako zamazat narodu ochi,a patriotizam vazda pali
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  3. #3
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Patriotizam je dusevna bolest po meni.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  4. #4
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    niksic
    Posts
    236
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    pojave u "našem društvu"
    cpu, odlicna ti je tema. ponekad pomislim da nemam sagovornike kojima ovakve 'pojave' bodu oci. meni, nazalost, koce zivot svakodnevno, u ovom ili onom smislu. imao sam prilike da zivim i u drugim sredinama, koje ne idealizujem, ali objektivno su mnogo uspjesnije nego nasa, pa se ipak ljudi ne 'busaju' stalno kako zive u najljepskoj zemlji svijeta u kojoj tece med i mlijeko i u kojoj svaka kritika samo narusava idilu koju kolektivno dijelimo.

    nekako je moje iskustvo da su ljudi najcesce ili 'pristalice' trenutnih kvazikulturnih i kvazinacionalnih trendova, ili su ostrasceni opozicioni kriticari, a ni jedni ni drugi mi nemaju dovoljnu dozu autentitcnosti.

    rijec patriotizam je, po mom misljenju, prevazidjena, a oni koji nekome spocitavaju nepatriotizam imaju prilicno usko shvatanje morala i vrijednosti.

    osim toga, moj problem je sto ne uspijevam da nadjem dovoljno nezavisne (da kazem avangardne?) intelektualne uzore u crnoj gori, a bez beskompromisne avangarde (prethodnice promjena koja je ikonoklasticna - odnosno rusi uvrijezene slike) - ko pametnim ljudima kod nas moze da predstavlja model/uzor?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bona Fide View Post
    osim toga, moj problem je sto ne uspijevam da nadjem dovoljno nezavisne (da kazem avangardne?) intelektualne uzore u crnoj gori, a bez beskompromisne avangarde (prethodnice promjena koja je ikonoklasticna - odnosno rusi uvrijezene slike) - ko pametnim ljudima kod nas moze da predstavlja model/uzor?


    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #6
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    niksic
    Posts
    236
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cika_dzo View Post


    forever!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  2. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  4. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  5. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •