Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 45 of 45

Thread: Plav

  1. #26
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 29. avgust 2012.

    „DAN“ U POSJETI KATUNU NA BOGIĆEVICI

    Mjesto gdje se sunce rađa i gubi


    ■ Ko god dođe u Plav a ne vidi Bogićevicu, on se vraća poluslijep jer nije vidio njedra plavsko-gusinjskog kraja, kaže Bajram Redžepagić

    PLAV – Planina Bogićevica, na oko 22 kilometra od Plava, sa Tromeđom i drugim vrhovima, stočarskim stanovima, jezerima, florom i faunom i svim onim što samo božija ruka može urediti, nešto je što fascinira svakog ko se nađe na njenom prostoru.
    Ovih vrelih avgustovskih dana na Bogićevici možete sresti stada ovaca i krda goveda. Čobani negdje u njihovom okruženju kako bi ih nadzirali od napada predatora, a u stanovima obično nejač. Ali, splet okolnosti čini da su se na tom visu, kao gosti Zuvdije Jasavića, doktora veterine i direktora veterinarske ambulante u Plavu, koji na ovom prostoru ima svoj imetak, našli ljudi koji su se tu rađali, rasli i srasli sa ovim prostorima.Doktor medicinskih nauka, književnik, i poodavno stanovnik Australije, Bajram Redžepagić, došao je u zavičaj, mjesto ispod samog vraha Bogićevice, parčeta planete gdje je, kako kaže, prvi put udario čelom od ledinu i bio obasjan najsvjetlijom nebeskom svjetlošću.
    – Ovo mjesto je impresija. Ovdje izvire bezbroj izvora, potoka i rječica i sve one se slivaju u Bogićevićku rijeku. Sam Bog dragi tim svojim ljepotama darivao je ovdje krajeve. Tu su planine koje su nazvane proklete, a koje su tako lijepe da ih se čovjek ne može nagledati. Mnogo ljudi, mnogo vojski ovje je izgubilo živote u sniježnim lavinama. Na mjestu smo gdje se dodiruju nebesa, gdje se sunce i pojavljuje i gubi a njegovi zraci prosto obljubljuju prokletijska gorja. Tu su najbrojnija i najljepša gorska oka na svijetu, na domaku hridskih krša sa čuvenim Hridskim jezerom, među još desetinom prokletijskih jezera –onako alegorično, melanholično i emotivno priča Redžepagić.
    Ovdje je nekad, sjeća se on, bilo zadružno dobro. Nema ga više. Sad je tu, kako se vidi, pored brojnih ljetnih stanova za stočare, na desetine vikendica, pa sve to skupa i te kako privlači turiste i mami poglede željne prirodne ljepote.
    – Ko god dođe u Plav a ne vidi Bogićevicu, on se vraća poluslijep jer nije vidio njedra plavsko-gusinjskog kraja, što važi i za Hridsko, a i ostala jezera Prokletija. Jednom riječju ovdje su svi uslovi za ljetnji a i zimski turizam. Za ljeto ne treba trošiti mnogo riječi. Ali, uzmite vrhove Starac, Hrid, Tromeđu, mogle bi tu da se prave staze za spust i do 1.500 metara dužine. Tu su sjajni tereni i za veleslalom i slalom pa čak i za spust, a Starac bio bio najveći teren spusta na svijetu, što nemaju čak ni Alpi. Nego, ovdje nema zimskog turizma, a narod ipak dolazi da se skija. A vidite da ništa tu nema niti je zajednica šta uložila od Kraljevine Jugoslavije do današnjih dana, ne samo ovdje nego ni na ostale planine u okruženju – kaže Redžepagić.
    Takođe čovjek Bogićevice, Bajram Šehović, ovdje je poslije 15 godina. Kaže da je kao mali dugo godina ovdje boravio i čobanovao. Danas pogledom prosto guta prostor i puni pluća vazduhom koji ga je odnjihao i uputio u svijet života i nauke.
    - Već je 30 godina kako ovdje nijesmo sa stokom ali danas provodim izuzetan dan i sjećam se cijelog vremena djetinjstva provedenog na planini – kazuje Šehović.
    Zufer Jasavić, stalni stanovnik katuna na Bogićevici, koji je društvo ugostio jardumom, kaža de je zadovoljan kada neko ovako dođe i napravi skup. Drži četrdesetak ovaca i nešto govedi i ne misli da napušta blagodeti Bogićevice.
    – Ovdje je sve prekrasno. Život nije baš lak, ali si svoj na svome i daleko od svih onih gradskih ujdurmi. Ima toga dosta što nam ovdje treba obezbijediti i nadamo se da će opština jednom sagledati i naše probleme i krenuti se nabolje u svakom pogledu –optimista je Zufer Jasavić. Svoje zadovoljstvo izrazili su i gosti Miodrag –Migo Komatina, doktor veterine, i Branislav Otašević, književnik. Na kraju pao je dogovor da ovo druženje bude i naredne godine.

    N.VUJAČIĆ

    Opština ništa nije uradila

    Čovjek koji često boravi u Bogićevici i ovdje ima svoj katun i stado ovaca, dr Šefket Krcić primjećuje kako je opština zapostavila, kako kaže, jedno najveće živuće planinsko naselje koje ovdje egzistira od kraja aprila pa do početka novembra.
    – Ovo mjesto je zaslužilo da ima i bolji prilaz i trafostanicu i vjerski objekat i sve što je potrebno jedom naselju. Ali, ovdje Opština Plav nije uradila ništa. Ljudi su sami doveli vodu, uradili objekat za turističku ponudu, i mnogo toga. A, ovdje je najbolji kajmak, sir i jardum ne samo u Crnoj Gori već i u svijetu. Na visini od blizu 2.000 metara i svega 22 kilometra od Plava. Bogićevica je za stočarstvo najbolja planina u regionu.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2012-08-29

  2. #27
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Izdanje: 04-01-2011

    U MUZEJU ZAHIDA LALIĆA U PLAVU NALAZE SE MNOGE ZNAMENITOSTI

    Sedlo Jovana Cvijića i top "haberaš"

    PLAV - Sedlo Jah Ljaljino, u kojem je svojevremeno čuveni srpski geograf Jovan Cvijić, radi prikupljanja naučne građe, jahao od Plava do Ridskog jezera, sada odmara u muzeju Zahida Lalića u Plavu, podsjećajući na ta istorijska vremena.
    Lalić kaže da se Cvijić 1904. godine obreo u Vojnom Selu kod porodice Turković, Labuda i Ivana, kako bi mu pomogli u istraživačkoj misiji. Turkovići su ga povezali sa komšijom Jahom Lalićem (Jah Ljaljom), koji je katunio u blizini Ridskog jezera i koji mu je uz konja sedlenika dao momka koji će ga pratiti do cilja. Otišli su pravcem preko Bogajića, Kofiljače i Ruže Turkovića, a vratili se drugim pravcem.
    - Na katunu Lalića, Cvijić je ugošćen kafom zvanom ljehljebija, koja se tada služila uglednim gostima dok se tzv. ćikorija služila običnim ljudima, ječmenim hljebom koji se zvao glotnjica, jardumom, sirom i povlakom. Kad su došli na brdo zvano Jagničar, gdje jezero puca kao na dlanu, Cvijić je uzviknuo: " Oh, oh, vidim oko EvropeĆ. Četiri sata Cvijić je sjedio na kamenu i pisao. Ovo mi je ispričao stric mog oca Ferhat, i pokazao mi taj kamen na kojem je Cvijić sjedio - priča Zahid Lalić.
    On dodaje da o ovome postoje značajni zapisi, ali ih on još nije dokučio.
    - Čuo sam da se to zapisi nalaze u jednoj biblioteci u Beogradu i učiniću sve da dođem do njih - poručio je Lalić.
    I ruski top zvani "haberaš" od nedavno krasi prostoriju muzeja Zahida Lalića iz Plava. Zahid kaže kako je iz priča saznao da je dvanaest takvih topova, kao pomoć knjazu Nikoli, uputio ruski car Aleksandar, i oni su u Balkanskim ratovima, služili u borbama protiv Turaka i Austro-ugara, a i u boju na Skadru. Ta vrsta topova punila se sa prednje strane.
    - U staroj džamiji kod pošte u Plavu slušao sam kako hodža Mekulović priča hodži Mulahalimu Banderu o sudbini topa i kako je uopšte dospio u Plav.
    Priča je tekla kako je Marko Miljanov pošao sa vojskom, naoružanom i tim topom, na Plav i Gusinje, da privoli tada Alibega Gusinjskog da prizna odluke Berlinskog kongresa i potpis Sultan Hamida, da Plav i Gusinje pripadnu Crnoj Gori. Alibeg je sa plavogusinjanima, uz pomoć Albanaca iz Albanije i Rugovaca sa Kosova, munjevito napao Markovu vojsku na Novšićima, tako da nijesu stigli top ni da upotrijebe. Marko je vojsci naredio da ga bace u vir Lima, tako da je ovaj top tu nađen i donesen u Plav. Nosili su ga natovarenog na magarcu, s jedne strane samara top a sa druge kamenje, radi ravnoteže, ali je magarac nakon oko sat hoda crkao, a top je donesen na kočanike i volujske arabe - pričao Zahid.
    Od tada je, kaže Lalić, top služio za haber (najavljivanje) početka iftara (večere) u muslimanskom postu Ramazanu, po čemu je i prozvan haberaš.
    Od skora top je pohranjen u njegovom muzeju da svjedoči o prošlim vremenima.

    N.V.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2011-01-04

    KRAŠKO VRELO KOJE ZAVRŠAVA U PLAVSKOM JEZERU U SVOM TOKU IMA VIŠE VRELA


    Savino oko čudo prirode GUSINjE

    - U selu Vusanju nedaleko od Gusinja nalazi se Savino oko ili Kraško vrelo. Izbija na 1.000 metara nadmorske visine, a ima kružni oblik i izgled ljevkaste i duboke vrtače, u kojoj voda vri. Jedno je od najjačih vrela u podnožju Prokletija. Dugačko je 30, a široko 25, duboko do šest metara. Usljed kristalno bistre vode dno vrela se vidi do najveće dubine. Zbog snijega koji ga napaja sa visokih prostora Prokletija, voda Oka je veoma hladna. Temperatura vode na površini iznosi oko pet, a dublje 4,3 stepena Celzijusa. Opora je za piće, tako da prije upotrebe mora malo postajati.
    Iz Savinog oka nastaje rijeka Skakavica, koja nakon 2,5 kilometara toka pravi vodopad Grlje, visok 15 metara, čiji šum se čuje daleko okolo. Od vodopada se probija kroz kanjon dug 500, dubok 40-50 i širok oko 2-5 metara, i teče kao rijeka Grlja. Iz kanjona izlazi pod nazivom Vruja i zajedno sa rijekom Grnčar prave rijeku Ljuču koja dominira dugačkom gusinjskom kotlinom i uliva se u Plavsko jezero.

    N.V.

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2011-01-04

  3. #28
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,671
    Thanks Thanks Given 
    566
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Bio ovo ljeto na Savino oko, napio se vode, nisam cekao da odstoji

    If at first you don't succeed, skydiving is not for you.

  4. #29
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Bar
    Posts
    672
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    idem svako ljeto i najbolje mjesto u CG sto se tice nocnog provoda...a priroda je broj jedan definitvno ima se sto vidjet to sigurno

  5. #30
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,743
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default Smjestaj u Plavu

    Pozdrav ljudi, potreban mi je smjestaj za 5 ljudi na jednu noc u Plavu pa me zanima kome da se obratim?
    Iskljucenje mozga samo osta.

  6. #31
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,382
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Dzavidu Sabovicu.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  7. #32
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,743
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Xexe kako si lud.
    Iskljucenje mozga samo osta.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    304
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaš Etno Selo Komnenovo potraži br na njihovoj stranici proguglaj tu možeš,a imaš i jeftiniji smještaj u Pl iznad kafića Timm se zove.Mislim da tu ima mjesta i da se posebno najavljivat ne moraš.

    Sent from your girlfriends house
    Last edited by Doctorno1; 28-10-15 at 15:27.

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    One Ring to Rule them all...

  10. #35
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,671
    Thanks Thanks Given 
    566
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    kula damjanova jeste super, ali ne vjerujem da je jeftino...

    javi se na PM ako se ne snadjes, mozda bih ti mogao naci smjestaj povoljno...
    If at first you don't succeed, skydiving is not for you.

  11. #36
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ja sam bio u Kulu Damjanovu, stvarno jeste odlicno, ne znam koliko kosta jer je firma placala, ali mislim da je jedino mjesto u Plavu dje valja prenociti.

  12. #37
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,671
    Thanks Thanks Given 
    566
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Koliko se sjecam, proslo ljeto je bilo nesto oko 50 eura nocenje za dvoje, sa doruckom...
    If at first you don't succeed, skydiving is not for you.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Dosta vala za Plav...

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  14. #39
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,743
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Ja sam nasao neki smjestaj Timm, ne znam kako je tamo? A kula Damjanova je oko 20e po osobi sa doruckom.
    Iskljucenje mozga samo osta.

  15. #40
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    304
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by grundeljski View Post
    Ja sam nasao neki smjestaj Timm, ne znam kako je tamo? A kula Damjanova je oko 20e po osobi sa doruckom.
    Timm je super i lokacija je baš u samom centru,imaš kafić dolje na prvom spratu đe možeš da jedeš.Nećeš pogriješit (;…

    Sent from your girlfriends house

  16. #41
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,743
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Zna li ko koliko je udaljeno Hridsko jezero od Plava? Tamo i na jos jednoj lokaciji nesto snimamo pa me interesuje ako ko zna otprilike razdaljinu.
    Iskljucenje mozga samo osta.

  17. #42
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,671
    Thanks Thanks Given 
    566
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    ~ 20 km
    Samo nemojte kretat sa malim kolima


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    If at first you don't succeed, skydiving is not for you.

  18. #43
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,743
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    E ne mogu da nadjem br ovih apartmana Timm nikako, pa ako ko slucajno ima neka ga napise.
    Iskljucenje mozga samo osta.

  19. #44
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    219
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Doctorno1 View Post
    Timm je super i lokacija jebaš u samom centru,imaš kafić dolje na prvom spratu


    Sad ozbiljno, ovaj Damjan (Turkovic- Kula Damjanova) je li to bio sef policije optuzen za deportacije muslimana. Cuo sam da su ga optuzili prava zdrava, inace.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 1879 bitka za Plav i Gusinje
    By Creep in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-10, 19:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •