Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 51

Thread: Urođeni strahovi

  1. #1
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Urođeni strahovi

    Dakle, zanima me koji su strahovi urođeni, a koji stečeni. Znam sigurno da su dva urođena - od visine i od dubine. Možda i od grmljavine. Od zmija, pauka i smrti mislim da su stečeni.

    Zna li tko točno?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Meni je urodjeni strah od zmija.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Ih, ja sam u jednom dijelu života počela panično da se bojim paukova, ali nemam pojma zbog čega.
    Znam da me užasava njihov način hoda - ono lomljenje kao kod one djevojčice u filmu ''Prsten''.

    A šta je sa strahom od mraka?
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,312
    Thanks Thanks Given 
    272
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    11 Posts

    Question

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    A šta je sa strahom od mraka?
    A šta je sa 500 miliona neprijavljenih kineza?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Meni je urodjeni strah od zmija.
    Dodji kod mene na tretman da uklonimo taj strah
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  6. #6
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Meni je urodjeni strah od zmija.
    Znači urođeni strahovi su nešto pojedinačno? Koliko ja znam svi ljudi imaju iste urođene strahove. Informirajte me koji su to.

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Ih, ja sam u jednom dijelu života počela panično da se bojim paukova, ali nemam pojma zbog čega.
    Znam da me užasava njihov način hoda - ono lomljenje kao kod one djevojčice u filmu ''Prsten''.

    A šta je sa strahom od mraka?
    Vjerojatno u dijelu životu nakon što si pogledala taj film. Strah od mraka ne bi trebao bit urođen, on se pojavljuje samo kratkotrajno nakon gledanja igranih i crtanih filmova s vješticama, vukodlacima i sl.
    Last edited by August Dominus; 28-07-10 at 14:54.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nemaju svi ljudi iste urodjene strahove.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    Dodji kod mene na tretman da uklonimo taj strah
    nema sanse!!! To su jedina bica za koje mislim da ih treba popuno ukloniti sa lica zemlje. Treba ih istrijebiti!!!

    Sto ces ako ti se pusti. Pretpostavljam da im je otrov izvucen, ako su otrovnice. A sta ces ako se nadjes nedje face to face sa njom negdje?

    Uh, vec sam podigao noge na stolicu dok sam ovo pisao :mad:

  9. #9
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    nema sanse!!! To su jedina bica za koje mislim da ih treba popuno ukloniti sa lica zemlje. Treba ih istrijebiti!!!

    Sto ces ako ti se pusti. Pretpostavljam da im je otrov izvucen, ako su otrovnice. A sta ces ako se nadjes nedje face to face sa njom negdje?

    Uh, vec sam podigao noge na stolicu dok sam ovo pisao :mad:
    Pa imam i ja strah od otrovnice (kad naidjes na nju, samo je zaobidjes, nece ona da trci za tobom, cak stavise, umaci ce prije nego li je vidis).. ali reci mi zasto imas strah od zmije koja NIJE OTROVNA, i koja te NECE UJESTI NIKAD?
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    Pa imam i ja strah od otrovnice (kad naidjes na nju, samo je zaobidjes, nece ona da trci za tobom, cak stavise, umaci ce prije nego li je vidis).. ali reci mi zasto imas strah od zmije koja NIJE OTROVNA, i koja te NECE UJESTI NIKAD?
    Dok mi je majka bila trudna sa mnom, posli su kod nekih prijatelja koji su ih zvali na rucak, a za rucak su bile jegulje i kako je otisla do cesme koja se nalazila u dvoriste i tamo se nalazile te jegulje, i valjda je jedna izasla i majka kako je nije vidjela nagazila je i pomislila da je to zmija. Od tada je ona imala strah od zmija a ja od kad pamtim za sebe imam taj strah, tako da pretpostavljam da je meni to urodjeni strah. Jer kako kazu beba osjeca sve sto osjeca majka dok nosi tu bebu.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    nema sanse!!! To su jedina bica za koje mislim da ih treba popuno ukloniti sa lica zemlje. Treba ih istrijebiti!!!

    Sto ces ako ti se pusti. Pretpostavljam da im je otrov izvucen, ako su otrovnice. A sta ces ako se nadjes nedje face to face sa njom negdje?

    Uh, vec sam podigao noge na stolicu dok sam ovo pisao :mad:
    Pođi živjet na Novi Zeland ili u Irsku, tamo nema zmija ni u moru ni na kopnu. Na Novom Zelandu nema ni pauka.

    Većina bi se zmija više prestrašilo od tebe nego ti od njih u susretu.
    Last edited by August Dominus; 28-07-10 at 15:07.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Pa svaki strah mora da bude opravdan. Znaci bojis se zmije da ne ujede, jer kad se kaze MZIJA, odma se po defaultu pomisli na OTROV. A sta kad vidis vodenu zmiju koja nije otrovna. Zasto imas strah od nje? (Recimo nasa vodena zmija natrix tessellata je zmija koja nikad u istoriji covjecanstva nije ujela covjeka, niti ga napala, niti pokusala da ujede)... Mora da postoji neki razlog. Ljudi se boje visine, jer imaju trip da ce da padnu, zavrti im se od velike visine (ja recimo obozavam visinu). Ljudi imaju strah od pauka, jer su odvratni i jezivi dlakavi, i opet mogu da ujedu i svuda da se zavuku.

    Ocu da kazem da je dosta strahova neopravdano. Gledao sam emisije o ljudima koji su uzeli tretmna jer imaju iskonski strah od zmije. Na kraju je nekih 70% ljudi uspjesno zavrislo "rehabilitaicju" (tj. nisu imali vise strah od zmije) a nekih 10% "pacijenaa" su zavoljeli zmije, postale su im interesantne i sa divljenjem su ih gledali. Sve to jer su shvatili da je taj strah skroz neopravdan. To vazi za zmije koje nisu otrovne. Ako su otrovne i treba da se bojis i imas strah. Imam ga i ja, al opet pridjem da je vidim, jer eto, ja ih obozavam.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  13. #13
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    Pa svaki strah mora da bude opravdan. Znaci bojis se zmije da ne ujede, jer kad se kaze MZIJA, odma se po defaultu pomisli na OTROV. A sta kad vidis vodenu zmiju koja nije otrovna. Zasto imas strah od nje? (Recimo nasa vodena zmija natrix tessellata je zmija koja nikad u istoriji covjecanstva nije ujela covjeka, niti ga napala, niti pokusala da ujede)... Mora da postoji neki razlog. Ljudi se boje visine, jer imaju trip da ce da padnu, zavrti im se od velike visine (ja recimo obozavam visinu). Ljudi imaju strah od pauka, jer su odvratni i jezivi dlakavi, i opet mogu da ujedu i svuda da se zavuku.

    Ocu da kazem da je dosta strahova neopravdano. Gledao sam emisije o ljudima koji su uzeli tretmna jer imaju iskonski strah od zmije. Na kraju je nekih 70% ljudi uspjesno zavrislo "rehabilitaicju" (tj. nisu imali vise strah od zmije) a nekih 10% "pacijenaa" su zavoljeli zmije, postale su im interesantne i sa divljenjem su ih gledali. Sve to jer su shvatili da je taj strah skroz neopravdan. To vazi za zmije koje nisu otrovne. Ako su otrovne i treba da se bojis i imas strah. Imam ga i ja, al opet pridjem da je vidim, jer eto, ja ih obozavam.
    Strah je mehanizam obrane, upozorava na moguću opasnost. No, mene zanima koji su strahovi u svakog čovjeka urođeni, a koji stečeni. Da li je poremećaj ne imat strah od nečega što je vrlo opasno i većina ljudi ima strah od toga? Da li je poremećaj ne imat nikakav strah, urođeni ili stečeni, od zmija. Dapače, ljubit otrovnice, držat ih u ustima, borit se s njima itd.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Moze i vodena da te ujede i da dobijes infekciju

    Cak sta vise, mrzim i gustere i gladise. Ako neko zna kako izgleda gladis. Kao zmija samo je mali i neke smedje boje. Mrzim te reptile jednostavno. NE volim da ih vidim ni na TV-u ni u novinama, a ne daj Boze ovako da stoji ispred mene. Prosli vikend u subotu sam zgazio jednu sa autom, dok sam vozio kroz virpazar nekom ulicom. Nije bilo sanse da sam je mogao zaobici, a nisam ni mogao sigurno da ukocim. tako da sam samo presao preko nje. U trenutku prelazenja sam podigao noge i samo drzao volan a culo se ono kako su gume presle preko nje i vidio u retrovizoru kako se skupila na ulici. Od tada me svako vece proganja njen duh. :mad::mad::mad:

  15. #15
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    To su vec freakovi koji to rade..

    poremecaj je imat strah od necega sto je totalno bezopasno po ljudski zivot.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  16. #16
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Moze i vodena da te ujede i da dobijes infekciju

    Cak sta vise, mrzim i gustere i gladise. Ako neko zna kako izgleda gladis. Kao zmija samo je mali i neke smedje boje. Mrzim te reptile jednostavno. NE volim da ih vidim ni na TV-u ni u novinama, a ne daj Boze ovako da stoji ispred mene. Prosli vikend u subotu sam zgazio jednu sa autom, dok sam vozio kroz virpazar nekom ulicom. Nije bilo sanse da sam je mogao zaobici, a nisam ni mogao sigurno da ukocim. tako da sam samo presao preko nje. U trenutku prelazenja sam podigao noge i smo drzao volan a culo se ono kako su gume presle preko nje i vidio u retrovizoru kako se skupila na ulici. Od tada me svako vecec proganja njen duh. :mad::mad::mad:

    Vodena zmija ne moze da te ujede. Kao sto rekoh to je jedina zmija koja nije ujela coeka. A to da dobijes infekciju, sanse za to su 0.0000000001% pa je prema tome pretjeran toliki strah da dizes noge, prebacas kanal, i zatvaras novine.. makar ti te iz novina i tv-a nece iskocit..

    I trudi se da zaobilazis zmije autom. Prvo sto nije lijepo ubit zmiju, a drugo i mnogo bitnije, je opasno, jer se ceeesto desava da se zapetlja u tocak prilikom gazenja, i tocak ti ode po kurcu, i sletis nedje... Kamiondzije STALNO izbjegavaju zmije, jer je to skoro neminovno da se desi, ako je kamion pregazi.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  17. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Pa vidis da me proganja svako vece. IZLUDJEH VISE!

    AAaaaaaaaa nisam imao izbora morao sam...



    jednostavno sam morao

  18. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Dobro

    pokusao sam da ti objanim da nema potrebe za tim strahom, ali vidim da nema vajde

    Ja nemam urodjenih strahova. A stecenih? hmm pa gajim oooogrmonu dozu gadjenja prema onim velikim crnim bubasvabama i onim velikim debelim skakavcima. Znaci toliko gadjenje da ih izbjegavam. A sad strah da imam, to nikako.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  19. #19
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Moze i vodena da te ujede i da dobijes infekciju

    Cak sta vise, mrzim i gustere i gladise. Ako neko zna kako izgleda gladis. Kao zmija samo je mali i neke smedje boje. Mrzim te reptile jednostavno. NE volim da ih vidim ni na TV-u ni u novinama, a ne daj Boze ovako da stoji ispred mene. Prosli vikend u subotu sam zgazio jednu sa autom, dok sam vozio kroz virpazar nekom ulicom. Nije bilo sanse da sam je mogao zaobici, a nisam ni mogao sigurno da ukocim. tako da sam samo presao preko nje. U trenutku prelazenja sam podigao noge i samo drzao volan a culo se ono kako su gume presle preko nje i vidio u retrovizoru kako se skupila na ulici. Od tada me svako vece proganja njen duh. :mad::mad::mad:
    Ako pod "vodena zmija" misliš na "morska zmija, " u pravu si, morske su otrovnije i opasnije od kopnenih. Jedino što ne žive u cijelom Sredozemlju ni u Atlantiku, teško da je zalutala iz Indijskog ili Tihog oceana u Jadran.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja kad sam rekao vodena, nisam mislio i morska. Mada tih nema kod nas, a da zalutaju je nemoguce. Iz australije doc do CG stvarno bi to bio fenomen.
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  21. #21
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bremen, Almannstraße
    Posts
    1,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam stvarno sta sve moze biti taj urodjeni strah...
    dijete kad se rodi spoznaje svijet i uci i mislim da je vaspitanje presudno za strah i fobije.
    Mene su ucili da zmije ne ujedaju osim kad se osjecaju ugrozeno ili napadnuto tako da me nije nikad bilo strah... Ako vidim zmiju necu sigurno poci da je dodirnem ali cu se primaci na sigurno odstojanje da je pogledam toliko da se ona ne osjeca napadnuto
    (ovo vazi za zmije na nasim prostorima, ne bih istu stvar uradila da se nadjem u dzungli u Africi :mrgreen: )
    nemam vala razloga da se plasim ni paukova kad su tako mali i uglavom bezopasni a da su mi gadni jesu do bola i ne volim ih vidjeti.
    Weakness of attitude becomes weakness of character.

  22. #22
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po karti ispada da je najsigurniji Novi Zeland. Na Novom Zelandu nema ni zmija ni pauka ni morskih zmija, od gmazova samo neki gušterčići. Na Novom Zelandu možeš slobodno vrludat po šumi. Možda ima nekih žaba u vodama, to im je uvjerljivo najopasnije. A najopasnije područje na Zemlji je uvjerljivo amazonska prašuma s rijekom. Nema što nema. Anakonde, pirane, jaguari, termiti, krokodili, kopnene zmije, ostale riječne zmije... Usput, voda je prljava. U Amazoni se ne može izdržat na životu 5 min, opasnost iz svakog kutića.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Dobro Amazon je prasuma.. svaka prasuma krije neku svoju opasnost bile to zivotinje ili biljke... Australija je ja mislim najopasnija, jer tamo zive svih 10 najotrovnijih i najopasnijih i zmija i paukova i meduza (one meduze sto su dugacke 1cm, a usmrte coeka za po ure ako se hitno ne lijeci). Raj za Shone-ta
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  24. #24
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    Pa svaki strah mora da bude opravdan. Znaci bojis se zmije da ne ujede, jer kad se kaze MZIJA, odma se po defaultu pomisli na OTROV. A sta kad vidis vodenu zmiju koja nije otrovna. Zasto imas strah od nje? (Recimo nasa vodena zmija natrix tessellata je zmija koja nikad u istoriji covjecanstva nije ujela covjeka, niti ga napala, niti pokusala da ujede)... Mora da postoji neki razlog. Ljudi se boje visine, jer imaju trip da ce da padnu, zavrti im se od velike visine (ja recimo obozavam visinu). Ljudi imaju strah od pauka, jer su odvratni i jezivi dlakavi, i opet mogu da ujedu i svuda da se zavuku.

    Ocu da kazem da je dosta strahova neopravdano. Gledao sam emisije o ljudima koji su uzeli tretmna jer imaju iskonski strah od zmije. Na kraju je nekih 70% ljudi uspjesno zavrislo "rehabilitaicju" (tj. nisu imali vise strah od zmije) a nekih 10% "pacijenaa" su zavoljeli zmije, postale su im interesantne i sa divljenjem su ih gledali. Sve to jer su shvatili da je taj strah skroz neopravdan. To vazi za zmije koje nisu otrovne. Ako su otrovne i treba da se bojis i imas strah. Imam ga i ja, al opet pridjem da je vidim, jer eto, ja ih obozavam.
    Bratski, otvori temu URODJENA OBOZAVANJA
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  25. #25
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,393
    Thanks Thanks Given 
    750
    Thanks Thanks Received 
    2,213
    Thanked in
    1,676 Posts

    Default

    ja nemam urodjenih strahova...ali imam stecenih

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Strahovi
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 32
    Last Post: 30-08-07, 15:14
  2. strahovi..i oprez..
    By TiJaNaaaA in forum Sex i erotika
    Replies: 27
    Last Post: 02-10-06, 16:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •