Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 145

Thread: Sta zivot predstavlja za vas?

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudski život je svijest o samom sebi. Smrću svijest o samom sebi nestaje. Kada bi neko uspio da sačuva pojedinačnu svijest i prenese je u neko drugo tijelo bio bi moguć beskonačni život. Svijest o samom sebi je svojevrstan setting koji čini ličnost. Smrt neke ličnosti ne mora da se desi sa smrću tijela, već gubitkom svijesti o sebi. Svako gubljenje svijesti je privremena smrt. Trajno gubljenje svijesti jeste i trajna smrt. U nama poznatoj prirodi jedino čovjek ima svijest o samom sebi i svijest o svijetu oko sebe. Život bez svijesti o samom sebi i nije život. Jer, kakav je to život u kojem ni ne znaš da si živ? Prema sadašnjem stanju stvari naš život je iskra u noći, bljesne i nestane. Prema onome kako se razvija ljudsko znanje i nauka treba očekivati da će biti moguće u nekoj doglednoj budućnosti sačuvati ljudsku svijest slično kao što se čuvaju podaci na kompjuteru.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #52
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    A Nihile druze pricas kao da si sve to iskusio.

  3. #53
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Dosta sam ja njega trazio, sad neka trazi on mene malo, ako postoji, do tad ne vjerujem u njega. Koliko god da sam ga trazio, nisam ga mogao naci, svi postupci koji su me doveli do dobroga ili losega su bile moje licne odluke, a siguran sam da se u njih nije petljao.

    Mene su kleli ovdje Ali to oprastam Sinanu, i volio bih da se vrati.

    Nisam ja krenuo ka anarhiji, znam sto nosi, vjeruj mi, samo kazem da sam dobro plivao u tim vodama. Demokratija nije za mene, kao ni komunizam ni socijalizam


    Da, ali ja dok sam postao bolji, morao samda se borim sa znas kakvim ljudskim nagonima, da ne mos povjerovat u to, na sta su sve ljudi spremni.
    Da, slazem se da se Bog nije petljao u tvoje odluke, pa to i jeste smisao naseg postojanja, da sami donosimo svoje odluke o sebi. Niko ne mora na silu da trazi Boga, ti si odabrao svoj put i nadam se da cete se sresti na njemu, to je tvoja odluka.

    Zao mi je sto su te kleli, i malo smesno, da se ozbiljni ljudi bave takvim stvarima, ali dobro, videcemo kakav diskutant je Sinan.

    Ni demokratija, ni komunizam, ni socijalizam nisu alternativa za anarhiju, ali ovde predjosmo na politiku sto nije cilj diskusije. Ja sam mislila na zivotnu anarhiju, a ne na drustvenu.

    Veruj mi da nisi jedini koji se borio rukama i nogama, sigurna sam da svaki diskutant ovde moze to da kaze, osim ako je neko od nas Paris Hilton. Zivot jeste borba i vazno je ne dozvoliti da covek bude slomljen u toj borbi, da je lako, to niko nije kazao, taman posla, ali moze se stremiti jednom mirnom zivotu, imati zelje, nade, planove... to ulepsava zivot i cini ga laksim. Nije covek slabic ako ima snove, naprotiv, on time pokazuje svoju jacinu u zivotu, svoje pozitivno poimanje ovog ni malo lakog zivota...

  4. #54
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Prema onome kako se razvija ljudsko znanje i nauka treba očekivati da će biti moguće u nekoj doglednoj budućnosti sačuvati ljudsku svijest slično kao što se čuvaju podaci na kompjuteru.

    Čovjek to radi od osvita civilizacije. Nekada je svoje dijelo crtao na zidu, pisao dnevnik, slikao, fotografisao se, snimao se...sve su to tragovi i obrisi ljudskog života...spomen.

    Ako bi prekopirali ljusku memoriju i snimili je na hard disk...šta bi dobili?

    Čak je to gotovo na dohvatu ruke, dekodiran je način memorisasnja...sjećanje je puka bijelančevina smještana negdje u mozgu, uredno poređane formirajući engrame...hmmm...puka sjećanja, nothing more.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Čovjek to radi od osvita civilizacije. Nekada je svoje dijelo crtao na zidu, pisao dnevnik, slikao, fotografisao se, snimao se...sve su to tragovi i obrisi ljudskog života...spomen.

    Ako bi prekopirali ljusku memoriju i snimili je na hard disk...šta bi dobili?

    Čak je to gotovo na dohvatu ruke, dekodiran je način memorisasnja...sjećanje je puka bijelančevina smještana negdje u mozgu, uredno poređane formirajući engrame...hmmm...puka sjećanja, nothing more.
    Možda bolje da kažeš da to čovjek pokušava od kada postoji. Pokušava da svoje trajanje produži u beskonačnost. Međutim, ono što mu ne uspijeva jeste da očuva individualno svijest o samom sebi i svijetu oko sebe. Bez znanja o sebi, u šta spada i sjećanje, ja ne bih bio Ja. Ako sa smrću to Ja nestaje onda o nekom zagrobnom životu ne može da se govori. Zasigurno postoje različiti oblici života i poslije moje smrti, ali Ja u tim životima ne učestvujem. Mogu učestvovati moji potomci, neke moje ideje, poneki atom u kosmosu, neki djelić mene, ali taj djelić nisam Ja. Stoga, tek kada se moje Ja bude održavalo i nakon smrti moga tijela ono će postojati u tom nekom drugom obliku, u životu poslije ovakvog života kakav jeste.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A Nihile druze pricas kao da si sve to iskusio.
    Nisam Ja iskusio, ali iskustva milijardi prije mene idu u tom pravcu.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  7. #57
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Možda bolje da kažeš da to čovjek pokušava od kada postoji. Pokušava da svoje trajanje produži u beskonačnost. Međutim, ono što mu ne uspijeva jeste da očuva individualno svijest o samom sebi i svijetu oko sebe. Bez znanja o sebi, u šta spada i sjećanje, ja ne bih bio Ja. Ako sa smrću to Ja nestaje onda o nekom zagrobnom životu ne može da se govori. Zasigurno postoje različiti oblici života i poslije moje smrti, ali Ja u tim životima ne učestvujem. Mogu učestvovati moji potomci, neke moje ideje, poneki atom u kosmosu, neki djelić mene, ali taj djelić nisam Ja. Stoga, tek kada se moje Ja bude održavalo i nakon smrti moga tijela ono će postojati u tom nekom drugom obliku, u životu poslije ovakvog života kakav jeste.
    Još kada bi iko dao odgovor na to šta je to JA.

    Ne mogu se zanemariti iskustva mnoštva ljudi koji su uspijeli i uspijevaju da probijaju granice znanosti.
    Samom psihoanalizom dolazimo do mnoštva podataka (vadimo iz našeg sjećanja) koji ne pripadaju našem sopstvenom iskustvu. Jedna obična serija snova nam može otkriti postojanje nadrealnog i mogućnost duhovnog izdvajanja od tjelesnog,na sticanje iskustva na neki alteranitvni način. Na informaciju koja možda nije vezana fizički za tijelo,za naše JA.
    Mnoga pitanja u vezi samog djelovanja i fizionomije mozga još uvijek su nam magloviti. Neki će reći da je pitanje vremena kada će se sve 'dešifrovati', a pak neki bi rekli da to čovjek pokušava (radi na tome) još od svog postanka i da je to nemoguće otkriti.

    Kao što rekoh...gomila bjelančevina poređana u sistem...čini ljudskoo sjećanje, mislim da zaista u nekoj doglednoj budućnosti to neće biti problem iskopirati u neku mašinu i sačuvati,odnosno reprodukovati,ali mislim da ne postoji mogućnost da se dalje manipuliše sa tim informacijama u okviru one iste svijesti. Nešto nedostaje...
    Last edited by gaul; 25-07-10 at 15:48.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Još kada bi iko dao odgovor na to šta je to JA.

    Ne mogu se zanemariti iskustva mnoštvo ljudi koji su uspijeli i uspijevaju da probijaju granice znanosti.
    Samom psihoanalizom dolazimo do mnoštva podataka koji ne pripadaju našem sopstvenom iskustvu. Jenda obična serijsa snova nam može otkriti postojanje nadrealnog i mogućnost duhovnog izdvajanja od tjelesnog. Na vječitu informaciju koja moda nije vezana fizički za tijelo.
    Mnoga pitanja u vezi samog djelovanja i fizionomije mozga još uvijek su nam magloviti. Neki će reći da je pitanje vremena kada će se sve 'dešifrovati', a pak neki bi rekli da to čovjek pokušava (radi na tome) još od svog postanka.
    Tvoje JA je ono po čemu prepoznaješ samoga sebe i prema čemu te prepoznaju drugi. To se teško može svesti na tijelo, već je ključ JA u duhu i duši, u onome šta i kako mislimo, osjećamo, želimo itd. Sve to se u nama stvara i mijenja od dana rođenja.
    Cilj nauke je neprestano istraživanje i samoprevazilaženje. Nauka nije zadovoljna ovim što je otkriveno, zato što zna da ima još ogromna neotkrivena područja i ona neprestano pomjera svoje granice. Religije to ne čine. One imaju svoja dogmatska učenja i njih ni ne pokušavaju da promijene, štaviše koče sva druga učenja koja se ne uklapaju u njihova. Nauka nije prepreka religiji, ali religija vrlo često jeste prepreka nauci. ... Sva pitanja koja si postavio su naučna, a ne religijska pitanja.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #59
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Tvoje JA je ono po čemu prepoznaješ samoga sebe i prema čemu te prepoznaju drugi. To se teško može svesti na tijelo, već je ključ JA u duhu i duši, u onome šta i kako mislimo, osjećamo, želimo itd. Sve to se u nama stvara i mijenja od dana rođenja.
    Cilj nauke je neprestano istraživanje i samoprevazilaženje. Nauka nije zadovoljna ovim što je otkriveno, zato što zna da ima još ogromna neotkrivena područja i ona neprestano pomjera svoje granice. Religije to ne čine. One imaju svoja dogmatska učenja i njih ni ne pokušavaju da promijene, štaviše koče sva druga učenja koja se ne uklapaju u njihova. Nauka nije prepreka religiji, ali religija vrlo često jeste prepreka nauci. ... Sva pitanja koja si postavio su naučna, a ne religijska pitanja.
    Ne bih baš dao naučnim dostignućima i nauci takav duhovni karakter...ipak ona služi čovjeku u primjenjenoj strani, fizičkoj strani bitisanja i da sve to bude lakše i smislenije.

    Ipak ne mogu da prihvatim da cijela naša egzistencija počiva na onim pukim mrvicama koje smo uspijeli naučno dokazati.

    To je kao stvar sa vanzemaljskim životom. I ako bukvalno ne postoje neki mjerodavni dokazi o njegovom postojanju, sa druge strane itekako smo svjesni da postoji ogromna vjerovatnoća da postoji.

    Nažalost, često se dovode nauka i relugija u konfliktu gdje jedna drugu pokušavaju poništiti, često gubeći svoj smisao. I nekako sam zbunjen, zašto si očekivao suva religijska pitanja od mene

    Ipak mislim da ono 'JA' (tako da ga krstimo) je nemoguće empirijski dokazati i gotovo je apsurd to i tražiti.

    Opet ponavljam, za mene mnogo bitno, mentalna moć pojedinaca koji postižu fenomenalne stvari ...npr.uzmimo jednog hindusa koji meditira i ni manje ni više, 'izađe' iz svog tijela.
    Može i dokazati to, jednostavno posvjedočiti (i ako se nalazi van konvencionalnih čula) šta se nalazi u prostoriji pored ili u susjednom gradu itd...i o tome slikovito posvjedočiti. Ne bih sada da skliznemo u definisanju telekineze,telepatije i ostalih televizora, samo sam ovo naveo kao jedna od mogućnosti da se dokaže da ipak je moguće energetski izaći odvojiti se od sopstvenog tijela i egzistirati odnosno prikupljati podatke. Dok su nam informacije fizički uskladištene u mozgu...ostale iza nas,odvojene...

    Intrigantno...u najmanju ruku.
    Last edited by gaul; 25-07-10 at 16:30.

  10. #60
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Nisam Ja iskusio, ali iskustva milijardi prije mene idu u tom pravcu.
    A sto je sa ljudima koji su iskusili Boga?

  11. #61
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Na osnovu čega to zaključuješ? Ima dosta ljudi koji tako misle a imaju sjajan život.

    Hajdemo opet u krug:

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Zato što mislim da je vječni život najužasnija ljudska zamisao.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A sto je sa ljudima koji su iskusili Boga?
    Šta znači iskusiti boga? Boga nije moguće iskusiti, jer je po definiciji nedostižan za čovjeka u svakom smislu. Kada je u pitanju smrt ljudi ona je svakodnevna, ljudi umiru i niko od njih se ne vraća u život, niti od njih imamo ikakvih nedvosmislenih vijesti o zagrobnom životu. Kao i priča o bogu, priča o zagrobnom životu je stvar vjerovanja, a ne iskustva. Niko nema iskustvo boga, niti iskustvo zagrobnog života, a iskustvo smrti svako ima.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  13. #63
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Imas i Stari i Novi Zavjet, samo treba da to uzmes da je istina i da uzmes za ozbiljno.
    nadalje da ne navodim razne svetitelje i cuda koja su radili tokom istorije.
    Recimo imas Ostrog i puno svjedocanstava ljudi i samo sto treba jeste da povjerujes tim ljudima na rijec.
    Jer ljudi se vezu za rijec a goveda za rogove.

  14. #64
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Imas i Stari i Novi Zavjet, samo treba da to uzmes da je istina i da uzmes za ozbiljno.
    nadalje da ne navodim razne svetitelje i cuda koja su radili tokom istorije.
    Recimo imas Ostrog i puno svjedocanstava ljudi i samo sto treba jeste da povjerujes tim ljudima na rijec.
    Jer ljudi se vezu za rijec a goveda za rogove.

    Juce sam se popela na Himalaje i gledala svijet a nocas imam u planu da obidjem mexicki zaliv i provjerim stetu od isticanja nafte... ajd vezi mi se za rijec i povjeruj mi...
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  15. #65
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vikky View Post
    Juce sam se popela na Himalaje i gledala svijet a nocas imam u planu da obidjem mexicki zaliv i provjerim stetu od isticanja nafte... ajd vezi mi se za rijec i povjeruj mi...
    Jos jedan ateista koji ne moze da se odvoji od foruma Religija. Zanimljiv je taj bol ateista sa kojim ne mogu da izadju na kraj...

  16. #66
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djevojka View Post
    Jos jedan ateista koji ne moze da se odvoji od foruma Religija. Zanimljiv je taj bol ateista sa kojim ne mogu da izadju na kraj...
    Ja nidje nisam rekla da sam ateista ... mada manje sam zavisna o forumu vise o facebook-u pa mi bi interesantno kad ovo vidjeh http://www.facebook.com/profile.php?id=1120309959
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Imas i Stari i Novi Zavjet, samo treba da to uzmes da je istina i da uzmes za ozbiljno.
    nadalje da ne navodim razne svetitelje i cuda koja su radili tokom istorije.
    Recimo imas Ostrog i puno svjedocanstava ljudi i samo sto treba jeste da povjerujes tim ljudima na rijec.
    Jer ljudi se vezu za rijec a goveda za rogove.
    Priče iz Starog i Novog zavjeta su upravo to priče od prije 2000 i više godina. One jesu poučne i zanimljive ali nisu provjerljive.
    Razni svetitelji i čuda o kojima se priča svjedoče o tome kako su oni živjeli, u šta su vjerovali, kakve su im se neobjašnjive stvari dešavale i sl. I Ostrog i bilo koji drugi religijski spomenik bilo koje religije svjedoči o životu sveštenstva, monaha i vjernika, a čuda o kojima se priča su upravo to priče, nerijetko pričine priče priča. ... Ništa se ne može dokazati time što ćeš nekome vjerovati na riječ. Napucaj nekoga nekom drogom i čućeš fantastičnih priča i čuda koja su mu se desila, pa mu ti vjeruj na riječ. Sličan efekat kao droge ima i monaški način života, koji podrazumijeva odricanje od raznih stvari potrebnih za normalan život. Izgladnjivanje, tj. post, dovodi organizam u stanje halucinacija. Ponavljanje istih riječi izaziva hipnotička stanja, egzalitranost, itd. Biti gladan i bolestan, naliti se nekim alkoholom i slično ranije je bila svakodnevica. Pronaći hranu tamo gdje je ne očekuješ, ili ozdraviti od bolesti od koje umiru, preživjeti pad od koga većina gine, stvari su koje se dešavaju rijetko i njih se naziva čudima. To čudo je slučajnost, ali neko voli da ga nazove božjom pomoći. Interesantno je da danas neobjašnjivih čuda ima sve manje, a običnih objašnjenja za nešto što se smatra čudom sve više. Uglavnom, iskustvo nam govori da se religijska vjerovanja mijenjaju, da neka gube, a neka dobijaju na značaju, i da ni jedno nije vječno.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  18. #68
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    A jasno, imate vi odgovor na sve, samo vam se ne da povjerovati ljudima, i to rekao bih dobrim ljudima.
    Sa takvim vasim stavom ja se cudim kako uopste vjerujete ocu, majki, bratu, sestri,zeni/muzu, djevojci/momku...

  19. #69
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A jasno, imate vi odgovor na sve, samo vam se ne da povjerovati ljudima, i to rekao bih dobrim ljudima.
    Sa takvim vasim stavom ja se cudim kako uopste vjerujete ocu, majki, bratu, sestri,zeni/muzu, djevojci/momku...
    Mislim da se ovdje upravo o vjerovanju ljudima i radi.
    Samo postoji razlika u izboru onoga čemu se može vjerovati.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A jasno, imate vi odgovor na sve, samo vam se ne da povjerovati ljudima, i to rekao bih dobrim ljudima.
    Sa takvim vasim stavom ja se cudim kako uopste vjerujete ocu, majki, bratu, sestri,zeni/muzu, djevojci/momku...
    Ne radi se ovdje o povjerenju već o provjerljivosti. Kada mi neko kaže da je bio na pijaci i da je kupus pojeftinio, a znam da čovjek redovno ide na pijacu i vodi računa o cijenama onda nema razloga da mu ne povjerujem. Međutim, ako mi kaže da se pojeftinjene desilo zato što je to tako bog htio nema šanse da mu vjerujem.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #71
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A jasno, imate vi odgovor na sve, samo vam se ne da povjerovati ljudima, i to rekao bih dobrim ljudima.
    Ali ono što ti predlažeš je upravo vjerovanje ljudima i izvorima koji tvrde da imaju odgovor na sve.

    Evo ovdje:

    Imas i Stari i Novi Zavjet, samo treba da to uzmes da je istina
    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Sa takvim vasim stavom ja se cudim kako uopste vjerujete ocu, majki, bratu, sestri,zeni/muzu, djevojci/momku....
    U suštini, čak i ti ljudi su nas slagali najmanje jednom u životu (a vrlo vjerovatno mnogo više puta) - isto kao što smo mi bar jednom slagali svakog od njih. A ovdje se radi o ljudima koji su nam najbliži i koji nam (u većini slučajeva) žele najbolje.

    Povjerenje je bitno u svakodnevnom životu, ali isto tako u svakodnevnom životu na ovaj ili onaj način dobijemo priliku da provjerimo da li je to povjerenje dobro plasirano. Nema ništa neobično u tome da neko koga smo smatrali bliskim nije bio dostojan našeg povjerenja i to se obično sazna, prije ili kasnije. Nakon toga, postaje vrlo teško ponovo vjerovati toj osobi - ali opet ima ljudi koji ne mogu da prihvate tu činjenicu, i zarad nekih deplasiranih osjećanja će slijepo nastaviti da toj osobi vjeruju (uglavnom na sopstvenu štetu).

    Ono što moderna nauka nudi je upravo to - mogućnost da ti lično provjeriš da li su tvoja ubjedjenja, zasnovana na vjerovanju tvrdnjama ljudi, zaista tačna. Sad, ako se pokaže da je jedna tvrdnja u Bibliji netačna, pa druga, pa treća, pa deseta - kapiraš gdje idem sa ovom analogijom?

  22. #72
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    595
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post

    Ono što moderna nauka nudi je upravo to - mogućnost da ti lično provjeriš da li su tvoja ubjedjenja, zasnovana na vjerovanju tvrdnjama ljudi, zaista tačna. Sad, ako se pokaže da je jedna tvrdnja u Bibliji netačna, pa druga, pa treća, pa deseta - kapiraš gdje idem sa ovom analogijom?
    Jedanaesta, dvanaesta.... :wink:
    Ali, pogresno je religiju vezivati samo za jednu knjigu i Boga ogranicavati na taj nacin. Biblija ima brdo protivrecnosti u sebi, ima jedna strana na internetu koja se bavi samo time, nije nikakva tajna da u njoj svasta pise i nju treba gledati kao istorijsku knjigu, kao neki Ep o Jevrejskom narodu. Kako gledamo "Ep o Gilgamesu"? Nikome ne pada na pamet da tamo meri svaku rec, a to je "sveti ep" starog Vavilona. Samo zasto sto slusamo onoga ko je najglasniji, a taj je u krivu, ne znaci da je Bog u krivu. Mislim da je veoma vazno to diferencirati.

  23. #73
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Može lock.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,071
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Ova Djevojka nema ni jedan post na Sex i Erotika. Mora da je neki vijerski fanatik.
    \\
    OFL•GIC

  25. #75
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Može lock.
    Teme ili djevojke???
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Šta za vas predstavlja biti Crnogorac?
    By Ranko_Rokvić in forum Istorija
    Replies: 49
    Last Post: 11-10-09, 13:32
  2. Sta za vas predstavlja strast?
    By mixmar in forum Sex i erotika
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-09, 02:42
  3. Replies: 7
    Last Post: 12-07-09, 20:46
  4. Sta za vas predstavlja pojma fenser,i da li je ilijanic fens
    By GhostaFace Killah in forum Primorski
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-04, 18:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •