Results 1 to 5 of 5

Thread: 1879 bitka za Plav i Gusinje

  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Emirate of Granada
    Posts
    421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation 1879 bitka za Plav i Gusinje

    Znaci prvo da pitam, posto nisam nasao da ne napisem previse za prvi post. Kao sto vidimo naslov tema se odnosi na rat izmedju knjazove (N. Petrovic) vojske i albanske vojske koju je predvodio Ali Pasha Gusija pod komandom Prizrenske lige.
    Posto sam citao par clanaka o ovom velikom istorijskom dogadjaju za albance kao i veliki neuspjeh knjazove vojske koja je silom pokusala u par navrata osvojiti navedene gradove a sve to naravno uslijedilo poslije kolapsa otomanske imperije na Balkanu. Volio bih da nadjem neki clanak na crnogorskom jeziku da vidim kako oni gledaju na ovaj dogadjaj, u stvari nasao sam i ja po nesto ali uglavnom su to bili nepotvrdjeni izvori (ispolitizovani) dje se nedje cak navodi kako je vodja albanaca u tim ratovima bio bosnjak i jos raznih slicnih izmisljotina.



    ovom prilikom pozdravljam groznog

    za sad toliko..
    Last edited by Creep; 20-07-10 at 11:21.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Creep View Post
    Znaci prvo da pitam, posto nisam nasao da ne napisem previse za prvi post. Kao sto vidimo naslov tema se odnosi na rat izmedju Danilove vojske i albanske vojske koju je predvodio Ali Pasha Gusija pod komandom Prizrenske lige.
    Posto sam citao par clanaka o ovom velikom istorijskom dogadjaju za albance kao i veliki neuspjeh knjazove vojske koja je silom pokusala u par navrata osvojiti navedene gradove a sve to naravno uslijedilo poslije kolapsa otomanske imperije na Balkanu. Volio bih da nadjem neki clanak na crnogorskom jeziku da vidim kako oni gledaju na ovaj dogadjaj, u stvari nasao sam i ja po nesto ali uglavnom su to bili nepotvrdjeni izvori (ispolitizovani) dje se nedje cak navodi kako je vodja albanaca u tim ratovima bio bosnjak i jos raznih slicnih izmisljotina.



    ovom prilikom pozdravljam groznog

    za sad toliko..

    Danilo je 1879. godine bio mrtav.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Creep View Post
    Znaci prvo da pitam, posto nisam nasao da ne napisem previse za prvi post. Kao sto vidimo naslov tema se odnosi na rat izmedju Danilove vojske i albanske vojske koju je predvodio Ali Pasha Gusija pod komandom Prizrenske lige.
    Posto sam citao par clanaka o ovom velikom istorijskom dogadjaju za albance kao i veliki neuspjeh knjazove vojske koja je silom pokusala u par navrata osvojiti navedene gradove a sve to naravno uslijedilo poslije kolapsa otomanske imperije na Balkanu. Volio bih da nadjem neki clanak na crnogorskom jeziku da vidim kako oni gledaju na ovaj dogadjaj, u stvari nasao sam i ja po nesto ali uglavnom su to bili nepotvrdjeni izvori (ispolitizovani) dje se nedje cak navodi kako je vodja albanaca u tim ratovima bio bosnjak i jos raznih slicnih izmisljotina.


    Knjaz Danilo 1879.? Dobar si, casti mi.

    Kakva politizacija i izmisljotine, o cemu pricas?

    O bici je, manje-vise, sve poznato, a postoji i pjesma koju su Plavljani ispjevali...

    Lim se muti, a vojvoda ljuti,
    sto mu u Lim skacu Crnogorci,
    bez ikakvijeh rana na junake,
    pod navalom turskijeh vukova
    kao ovce svi se razbjezase
    i vojvodu samog ostavise
    da okonca bitku bez vojnika.


    koja, kao i cijela bosnjacka interpretacija bitke, zanemaruje (odlucujuci) ucinak Albanaca.

    Bitka je izgubljena jer smo protivnika potcijenili.



    _________
    Last edited by Jal Cargo; 20-07-10 at 03:24.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Emirate of Granada
    Posts
    421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    knjaz nikola naravno, pardon... a za ono drugo se odnosilo naravno zbog toga sto bosnjaci pricaju budalastine kao tipa Ali Pasha je bio bosnjak itd.. na to se odnosilo.

    poz i hvala na ispravljanju

  5. #5
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    NEW YORK
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali pasa je rodjen usred gusinja ali pasha sabanagic ima jos pet kuca sabanagica u gusinje njegovi preci direktni:Ali Pasha of Gucia (1828–1885) (Albanian: Ali Beg Shabanagaj) was an Albanian military commander and one of the leaders of the League of Prizren. He ruled over an area in eastern Montenegro. He was more commonly known as Ali Pashë Gucia or Али-паша Гусињски / Ali-paša Gusinjski ("Ali Pasha of Gusinje").[1][2] He was the leader of the Albanian troops at the battle of Novšići. Pasha of Gucia was born in 1828 in Gusinje to Hasan Shabanagaj. He finished military school in Istanbul. Ali Pasha of Gucia was a member of the League of Prizren and lead the forces of the League against the Ottoman empire after the Congress of Berlin, during which Albanian-inhabited areas in modern Montenegro were ceded to Montenegro. After collisions which took place with Turkish troops, Ali Pasha of Gucia was arrested.[3] He was released after the Sultan gave general amnesty and became mutesarif (governor of sandjak) of Peja. He was assasinated by agents of the Ottoman government in the Rugova Canyon in 1885.
    WHEN RELIGION RULED THE WORLD,THEY CALLED IT THE DARK AGES

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bitka na Fundini
    By Ćipur in forum Istorija
    Replies: 28
    Last Post: 29-08-13, 09:53
  2. Replies: 20
    Last Post: 17-12-10, 18:35
  3. Bitka na Krusima
    By Ćipur in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 10-09-10, 14:46
  4. Bitka za Mojkovac!
    By kozak in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-05, 20:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •