Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 29

Thread: Odnos drzave prema vjerskim zajednicama...?

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Odnos drzave prema vjerskim zajednicama...?

    Oslobodjenost poreza, razne olaksice... Eventualno finansiranje obnove hramova, ili gradnje, ili neki drugi vid pomoci... Da li podrzavate? Uopste, veza drzave sa vjerskim zajednicama, da li treba da bude definisana Ustavom, zakonom, i na koji nacin...? Kakav je vas stav, po ovim pitanjima, kod nas, u svijetu...
    Just to slip the skin...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prije neku godinu... po prvi put ovđe đe ja živim ikad(!) posijedaše oko ognja da se posavjetuju pastiri organizacija pravoslavnih, katoličkih, hebrejskih, muslimanskih, budističkih, protestantskih itd... sretoše se da zajednički nastupe i spriječe prolazak amandmana koji zahtijeva da njihove finansijske knjige budu na uvid državi kao i svaki drugi biznis ili organizacija.

    nije prošao zakon. vjerske zajednice i dalje jašu i debele svoje pastire. mi uvida u knjige nemamo.

    tretirati ih treba sve kao svaku drugu branšu filosofije... ukinuti im specijalne statuse. zašto su oni povlašćeni u odnosu na recimo pozorište za đecu?

    a država neka se pleka kad mora i kada sa vjerskim zajednicama rade nešto društveno korisno. sama po sebi vjerska zajednica i razni pr obredi nijesu društveno korisni!

  3. #3
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Ukinuti sve, eto to je moj stav.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  4. #4
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Kao što rekoh na temu o sinagogi - religija je privatna stvar i nema nikakve veze sa državom, državnim institucijama i državnim budžetom.

    Za mene je krajnje uvredljivo da sam u obavezi da iz svog džepa (plaćanjem poreza) finansiram projekte i organizacije tog tipa.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ...
    Svaka li je priča kod nas - iz krajnjosti u krajnjost...Da čovjek ne povjeruje...
    'Ajmo redom...
    Da li je se vjerske organizacije znaju izopačiti i postati opasni organizmi? Da!
    Da li ih to a priori treba činiti sumnjivima a društvo prema njima gajiti rezervu? Naravno da ne!..
    Sa vjerskim organizacijama baš kao i sa bilo kojim drugim sve je stvar dobro uređene države. I ako je tako - sve funkcioniše kao sat.
    Da bi neko kritikovao Hrišćanstvo ili Islam ili bilo koju vjeru valjalo bi da je u životu makar jednom pročitao Bibliju ili Kur'an ili neku drugu svetu knjigu u kojoj su zapisane osnove učenja te vjere. Lijepo bi bilo da je makar jednom u 5 godina odslušao molitvu i primio pričest, ali eto, ako misli da ne treba -ne mora.
    Vrijednosti koje podstiču i uče te vjere su vrijednosti od kojih čovječanstvo do sada nije izmislilo bolje. To su vrijednosti na kojima je sazdana i moderna Evropa i svi njeni zakoni imaju temelj u hrišćanskim pravilima iako se u ime neke multikulturalnosti to danas često prećutkuje i krije...Nego 'ajmo konkretno...



    Da čujem, šta ima loše u ovome?
    1. Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
    2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
    3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
    4. Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
    5. Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
    6. Ne ubij.
    7. Ne čini preljube.
    8. Ne kradi.
    9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
    10. Ne poželi ništa što je tuđe.
    Ovo su osnovne stvari, a ko nije u stanju da ih razumije i prihvati kao najosnovnije vrijednosti zdravog čovjeka - neće nikad...Ja samo mogu reći jedno,..kakve god da su te vjerske organizacije i koliko god da mi smetalo šta rade pojedini (navodni) predstavnici bilo koje od njih, mene će uvijek interesovati sama vjera a ne pojedinci u mantijama, među kojima, uzgred i to valja reći, ima mnogo više časnih svještenika nego što to mnogi od vas misle. A vjera (a ne kler) je suština vjerovanja. Kler je potpuno marginalan dio tog mozaika.
    Vaspitavati djecu u stilu da ničeg velikog u životu nema i da je vrijedno samo ono što se može opipati najveći je zločin koji im jedan roditelj može učiniti. Kada im tako postavite Svijet onda ste ih vi zapravo rasteretili od obaveze da poštuju bilo koga i bilo šta uključujući i vas i poslali im poruku da je zapravo sve dozvoljeno i pod određenim uslovima prihvatljivo. Takvi ljudi čine svoju djecu podložnijom i uticaju kriminala i uticaju narkomanije i svim devijantnim i razarajućim što poznaje ovo današnja obezboženo "Coca-Cola-Nokia društvo". To nekom može izgledati pretjerano ili patetično, ali je to jedna surova istina.
    Da li je vjera sama po sebi nekakva sigurnost za vas lično i vašu djecu? Naravno da ne! Jer vaš život zavisi samo od toga kako ga vi živite. Ipak, statistika je odavno egzaktno pokazala da se u porodicama koje vode sređen život koji uključuje i elementarni duhovni život i odnos prema vjeri, neuporedivo rjeđe pojavljuju problemi u porodici.
    Meni je uvijek simpatično što često primjećujem u CG tu raširenu pojavu doživljaja da smo mi kao pojedinci nasušno potrebni i važni Crkvi odnosno vjeri naših predaka. Gluposti! Crkva će postojati bez bilo kog pojedinca kao da ga nikada nije ni bilo. Ali mi, sami bez ikakve vjere, ne možemo voditi zdrav život. Da bi vam bilo jasnije a neki možda razmislili o svemu hajde da to kažem ovako - Uopšte "stadu" i svakom pojedincu u njemu nije (i ne smije biti) važno zbog čega ih "pastir" čuva jer je u interesu svakog od njih ponaosob da ih čuva. To je prosto tako...Neko to shvati u mladosti a neko zakasni pa to shvati u starosti. Rijetki su oni koji to za života nisu shvatili.
    Zato te vjerske zajednice i postoje hiljadama godina i postojaće i nakon ove epidemije bezbožništva koja je u zadnje 2-3 decenije zahvatila ovaj otuđeni planet.

    Naravno da je religija privatna stvar i naravno da tako treba da bude, ali pokazivati otpor prema vjeri i vjerujućima ravno je ludilu.
    Pojedinac koji učini zlo nekom ili nečem to je učinio zato što je zao ili ima neki problem sa sobom i svojim umom a ne zato što ga je njegova vjera podstakla na to. Bilo koja od ovih velikih,starih i priznatih vjera nikada i nigdje nije podsticala na zlo, već su takvo nešto činili isključivo pojedinci i isključivo iz svojih pobuda a država je tu da prati i izdvaja takve pojedince. Ostalima država mora omogućiti slobodu vjere jer je to i njen interes koga je država u većini sređenih društava itekako svjesna.
    Last edited by El Re; 12-07-10 at 09:26.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,212
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Potpisujem.

  7. #7
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Oslobodjenost poreza, razne olaksice... Eventualno finansiranje obnove hramova, ili gradnje, ili neki drugi vid pomoci... Da li podrzavate? Uopste, veza drzave sa vjerskim zajednicama, da li treba da bude definisana Ustavom, zakonom, i na koji nacin...? Kakav je vas stav, po ovim pitanjima, kod nas, u svijetu...
    uvesti velike poreze, bar na nepokretnu imovinu... pogotovo onima koji negiraju ovu drzavu i njenju najbrojniju naciju...
    AJMO CRNA GORO !!!

  8. #8
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ...
    Da čujem, šta ima loše u ovome?
    1. Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
    2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
    3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
    4. Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
    5. Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
    6. Ne ubij.
    7. Ne čini preljube.
    8. Ne kradi.
    9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
    10. Ne poželi ništa što je tuđe.

    ...
    Vaspitavati djecu u stilu da ničeg velikog u životu nema i da je vrijedno samo ono što se može opipati najveći je zločin koji im jedan roditelj može učiniti. Kada im tako postavite Svijet onda ste ih vi zapravo rasteretili od obaveze da poštuju bilo koga i bilo šta uključujući i vas i poslali im poruku da je zapravo sve dozvoljeno i pod određenim uslovima prihvatljivo. Takvi ljudi čine svoju djecu podložnijom i uticaju kriminala i uticaju narkomanije i svim devijantnim i razarajućim što poznaje ovo današnja obezboženo "Coca-Cola-Nokia društvo". To nekom može izgledati pretjerano ili patetično, ali je to jedna surova istina.
    Da li je vjera sama po sebi nekakva sigurnost za vas lično i vašu djecu? Naravno da ne! Jer vaš život zavisi samo od toga kako ga vi živite. Ipak, statistika je odavno egzaktno pokazala da se u porodicama koje vode sređen život koji uključuje i elementarni duhovni život i odnos prema vjeri, neuporedivo rjeđe pojavljuju problemi u porodici.
    ...


    Naravno da je religija privatna stvar i naravno da tako treba da bude, ali pokazivati otpor prema vjeri i vjerujućima ravno je ludilu.
    ...
    1. Koliko to bogova ima onda?
    3. Or what?
    4. Privatnici rade i nedeljom! Da im kazem "bog mi rekao da se nedeljom ne radi"?
    7. xaxaxa

    Znaci treba djecu vaspitat "nemoj da vrsis preljubu jer ti bog to ne dozvoljava" svaka osoba je individua, bira svoj zivot, i ne zelim da mom djetetu trujem glavu kako ima neko iznad koji ga prati sta radi i da se suzdrzava u zivotu od svega kako bi otisao u raj, radi mene , ako oce neka krade, vrsi preljubu, njegov je zivot, kad i on umre, kraj, prozivio je sto je htio (nema onog kajanja, pih sto nisam ovo pih sto nisam ono, pred smrt), nema raja, vec osjecaj kao prije nego sto ste se rodili (ne znate taj osjecaj? E pa ni ovaj nece znati, zivotinje smo kao i sve druge samo smo svjesni svog postojanja), ne postoji zivot posle smrti, pomirite se sa tim!
    A sto se tice toga da ovakvim vaspitanjem cinimo djecu podloznim drogama i kriminalu... cista glupost, nece moje dijete biti dobro zbog nekog boga, vec zbog sebe, mene kao roditelja i uzora, radi svog kvalitetnijeg zivota....
    Pricas o statistici? Po statistici kriminalci su najveci vjernici, i pod ostrog nema koji ubica/lopov nije bio, ubiju nekog pa pod ostrog misle "moram se bogu izvinut da mi da oprost" mislim....
    Prema religiji treba najveci otpor praviti, zamisli ti one djevojke sto su se zamonarsile, jesu li one same skontale da odu tamo, ne nego su imali tupave roditelje, koji su je ucili da vjeruje u boga i cestim pretjerivanjem joj usadili tu ideju u glavu.I onda se mislim, ako nije ljepsi zivot onoj najvecoj kur*i, makar je zivot prozivjela, a ne ona kukavica u crno citav zivot po manastira......
    Njak Njak Njak

  9. #9
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bargdad
    Posts
    2,018
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gorostas View Post
    1. Koliko to bogova ima onda?
    3. Or what?
    4. Privatnici rade i nedeljom! Da im kazem "bog mi rekao da se nedeljom ne radi"?
    7. xaxaxa

    Znaci treba djecu vaspitat "nemoj da vrsis preljubu jer ti bog to ne dozvoljava" svaka osoba je individua, bira svoj zivot, i ne zelim da mom djetetu trujem glavu kako ima neko iznad koji ga prati sta radi i da se suzdrzava u zivotu od svega kako bi otisao u raj, radi mene , ako oce neka krade, vrsi preljubu, njegov je zivot, kad i on umre, kraj, prozivio je sto je htio (nema onog kajanja, pih sto nisam ovo pih sto nisam ono, pred smrt), nema raja, vec osjecaj kao prije nego sto ste se rodili (ne znate taj osjecaj? E pa ni ovaj nece znati, zivotinje smo kao i sve druge samo smo svjesni svog postojanja), ne postoji zivot posle smrti, pomirite se sa tim!
    A sto se tice toga da ovakvim vaspitanjem cinimo djecu podloznim drogama i kriminalu... cista glupost, nece moje dijete biti dobro zbog nekog boga, vec zbog sebe, mene kao roditelja i uzora, radi svog kvalitetnijeg zivota....
    Pricas o statistici? Po statistici kriminalci su najveci vjernici, i pod ostrog nema koji ubica/lopov nije bio, ubiju nekog pa pod ostrog misle "moram se bogu izvinut da mi da oprost" mislim....
    Prema religiji treba najveci otpor praviti, zamisli ti one djevojke sto su se zamonarsile, jesu li one same skontale da odu tamo, ne nego su imali tupave roditelje, koji su je ucili da vjeruje u boga i cestim pretjerivanjem joj usadili tu ideju u glavu.I onda se mislim, ako nije ljepsi zivot onoj najvecoj kur*i, makar je zivot prozivjela, a ne ona kukavica u crno citav zivot po manastira......
    Ako tvoje dijete sjutra bude biralo izmedju zanimanja kurve ili monahinje u nekom manastiru ti ces joj reci sta? Shvatam tvoj odboj prema religiji, ni ja nisam neki totalni pristalica ali vaspitanje djece nikako ne moze da se svodi na to "neka prozivi zivot posle se nece kajat"..naravno ovo je samo moje misljenje

  10. #10
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Glupo pitanje, ni jedno ni drugo nebih odabrao, ali da sam ja zensko prije bih bio ***** to je sigurno
    Njak Njak Njak

  11. #11
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bargdad
    Posts
    2,018
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    Onda ne pravi glupe komparacije..

  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,278
    Thanks Thanks Given 
    422
    Thanks Thanks Received 
    2,620
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Treba im ostavit sve olaksice i cak i vise im treba dat. Malo su sve olaksice za to sto oni rade. Taj posao bez kojeg ova drzava ne bi mogla da opstane. A vazda se mogu plate smanjit normalnom narodu ako zatreba...ili cisto radi fore


    Primjetio sam da ima nekh bolida ovdje koji ne bi primjetili sarkazam da ih osamaris s njim pa sad moram da budem ozbiljan. Uveo bi im tolike poreske terete koji bi rasli iz godine u godinu dok na kraju ne pozatvaraju sve. Dzabalebarosi. Ne rade nista, zive od tudje muke i oce da im budemo jos zahvalni ko da rade neki vazan posao. Kad ste zadni put vidjeli vjerskog radnika umornog od posla?
    Last edited by VanjaTheMan; 12-07-10 at 13:04.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  13. #13
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    T..... na kraju ne pozatvaraju sve. Dzabalebarosi. Ne rade nista, zive od tudje muke i oce da im budemo jos zahvalni ko da rade neki vazan posao. Kad ste zadni put vidjeli vjerskog radnika umornog od posla?
    Ja sam ih vidio ali umorni od voznje mercedesa ili nekog novijeg bmw-a
    Njak Njak Njak

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ispade li po ovoj El Reovoj logici da covjek ne moze da zivi svoj zivot na dobar i etican nacin ako ne zivi u strahu da ga neko odozgo kontrolise i provjerava i kaznjava?

    Dakle ateist ili agnostik ne moze sam da odluci da bude altruista, od koristi drustvu i onim oko sebe zato sto osjeca da tako treba? Vec jedino ako to radi od straha od kazne - e onda je to pravi moral.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hvala ©rkvi za sve ove vjekove progresa uprkos Spinozi.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i da dodam sa PCNEN-a o izložbi nepoželjne umjetnosti za ośetljive hrišćanske duše...

  17. #17
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Uveo bi im tolike poreske terete koji bi rasli iz godine u godinu dok na kraju ne pozatvaraju sve. Dzabalebarosi. Ne rade nista, zive od tudje muke i oce da im budemo jos zahvalni ko da rade neki vazan posao. Kad ste zadni put vidjeli vjerskog radnika umornog od posla?
    ne mogu se zatvoriti sanse nema koliko para zgrcu...
    AJMO CRNA GORO !!!

  18. #18
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znači,..vrijeme je da se ide krampom i maljem na crkve i džamije, a šipkom i konopcem na one u njima?!...Samo naprijed!...Razorite klinci sve što su vam preci vjekovima gradili jer, u pravu su neki među vama, preci su vam bili budale što su za te bogomolje od svoje sirotinje odvajali a natapajući svaki ugrađeni kamen krvlju i znojem dok ih nisu sagradili. Gotovo svaka od tih preko 2000 bogomolja u CG sagrađena je dobrovoljnim radom (na mobu) i svi oni koji su u tome učestvovali odlazili su kući s osjećanjem sreće i ponosa da su u tim bogomoljama sebe, svoj kratki život i svoju vjeru ovjekovječili za sva vremena. Eto, vama se čini da ste vi sve što život čini vrijednim živjeljenja shvatili...Mnogi među vama su izgleda trajno izgubljeni za ovaj svijet i te ljude sva je prilika ne bi razumjeli ni 5 života da dobiju...
    Zato 'ajde napredna generacijo kojoj je 10 zapovijesti tema za sprdnju i izrugivanje, nemojte da vas ja smetam...Samo vi činite što mislite da treba...
    Blago narodu koji ima ovakvu omladinu...Svi se ponosimo sa vama...

  19. #19
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,278
    Thanks Thanks Given 
    422
    Thanks Thanks Received 
    2,620
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Znači,..vrijeme je da se ide krampom i maljem na crkve i džamije, a šipkom i konopcem na one u njima?!...Samo naprijed!...Razorite klinci sve što su vam preci vjekovima gradili jer, u pravu su neki među vama, preci su vam bili budale što su za te bogomolje od svoje sirotinje odvajali a natapajući svaki ugrađeni kamen krvlju i znojem dok ih nisu sagradili. Gotovo svaka od tih preko 2000 bogomolja u CG sagrađena je dobrovoljnim radom (na mobu) i svi oni koji su u tome učestvovali odlazili su kući s osjećanjem sreće i ponosa da su u tim bogomoljama sebe, svoj kratki život i svoju vjeru ovjekovječili za sva vremena. Eto, vama se čini da ste vi sve što život čini vrijednim živjeljenja shvatili...Mnogi među vama su izgleda trajno izgubljeni za ovaj svijet i te ljude sva je prilika ne bi razumjeli ni 5 života da dobiju...
    Zato 'ajde napredna generacijo kojoj je 10 zapovijesti tema za sprdnju i izrugivanje, nemojte da vas ja smetam...Samo vi činite što mislite da treba...
    Blago narodu koji ima ovakvu omladinu...Svi se ponosimo sa vama...
    Nekoliko stvari cisto na brzinu.
    Da, nasi preci jesu bili budale jer su radili za dzabe u zabludi da rade nesto sto ce njima da koristi. Niko od crkve nema koristi osim onih koji u njoj zive i koji zgrcu ogromne pare a ne daju nista zauzvrat. Mozda neku sicu. Bili su budale jer su dozvolili da im na takav nacin isperu mozak isto kao sto su danas budale svi oni koji vjeruju bilo kojoj politickoj stranci. Svaka gleda svoj posao i svoj interes, tako je uvijek bilo tako ce uvijek biti, pogotovo sad kad smo prigrlili kapitalizam. Ista stvar sa crkvom. Crkva se oduvijek bavila politikom. Samo slijepac to moze da negira. Sad sa profesionalnim politicarima crkva vise nikom ne treba. Dosta nas lazu i ovi.

    A sto pomenu 10 zapovijesti? Dvije, samo dvije od 10 bi mogle da se primjene na danasnje drustvo. I te dvije postoje u svakom pravnom sistemu bez obzira na religiju, i postojale su i dugo prije 10 zapovijesti. Ne ukradi i ne ubij. Ostalih 8 pripadaju primitivnom drustvu koje je prestalo da postoji prije vise od 2000 godina.

    I treba da se ponosite sa ovakvom omladinom kojoj su oci sirom otvorene. Mi necemo pravit iste greske koje su nasi preci pravili.

    I niko nije pominjao nasilje prema vjerskim radnicima i rusenje vjerskih objektata. Nasilje prepustam vjernicima jer imaju vise iskustva. Ovo je vrijeme razuma. Aj pozdrav.
    Last edited by VanjaTheMan; 13-07-10 at 22:07.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  20. #20
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ...Razorite klinci sve što su vam preci vjekovima gradili jer, u pravu su neki među vama, preci su vam bili budale što su za te bogomolje od svoje sirotinje odvajali a natapajući svaki ugrađeni kamen krvlju i znojem dok ih nisu sagradili. Gotovo svaka od tih preko 2000 bogomolja u CG sagrađena je dobrovoljnim radom ...
    Da covjek treba da smatra ispravnim sve sto su njegovi preci radili, danas bi svi mi skakali po drvima i jeli banane a ne vodili normalne zivote, ne znaci da sve sto su nasi preci prije nas radili da je ispravno. Sto rece Vanja, treba da ste ponosni na nas ovakve, sto imamo oci i um koji sam razmislja a ne da ga neko vodi putem zablude
    Njak Njak Njak

  21. #21
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,660
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Znači,..vrijeme je da se ide krampom i maljem na crkve i džamije, a šipkom i konopcem na one u njima?!...Samo naprijed!...Razorite klinci sve što su vam preci vjekovima gradili jer, u pravu su neki među vama, preci su vam bili budale što su za te bogomolje od svoje sirotinje odvajali a natapajući svaki ugrađeni kamen krvlju i znojem dok ih nisu sagradili. Gotovo svaka od tih preko 2000 bogomolja u CG sagrađena je dobrovoljnim radom (na mobu) i svi oni koji su u tome učestvovali odlazili su kući s osjećanjem sreće i ponosa da su u tim bogomoljama sebe, svoj kratki život i svoju vjeru ovjekovječili za sva vremena. Eto, vama se čini da ste vi sve što život čini vrijednim živjeljenja shvatili...Mnogi među vama su izgleda trajno izgubljeni za ovaj svijet i te ljude sva je prilika ne bi razumjeli ni 5 života da dobiju...
    Zato 'ajde napredna generacijo kojoj je 10 zapovijesti tema za sprdnju i izrugivanje, nemojte da vas ja smetam...Samo vi činite što mislite da treba...
    Blago narodu koji ima ovakvu omladinu...Svi se ponosimo sa vama...


    Ta prica bi mogla da prodje da je sve pocelo sa hriscanstvom/islamom,ali nije.Isto tako bih ja mogao da prozivam nekog pretka,hriscanskog vjernika jer je unistio/zapostavio sta god da su njegovi preci visebozci iza sebe ostavili i natopili svojom krvlju i znojem...
    Normalno da niko ne govori o unistavanju vjerskih objekata,ali je valjda doslo vrijeme da prepustimo ljudima da odluce da li smatraju da bog postoji ili ne i da omogucimo tom bogu,ukoliko postoji,da za njihove postupke te ljude nagradi ili kazni.To propagiranje vjere svakako nije drzavni posao i ona tu treba da bude ni manje ni vise nego neutralna i da tretira vjerska kao i sva druga udruzenja,imajuci pri tom u vidu broj clanova,znacaj za drzavu i druge kriterijume.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ko propagira rušenje i ubijanje El Re? ja propagiram Spinozu i transparentnost u njihovim finansijskim dilovima... i ponosim se omladinom kao što su VanjaTheMan i ostali. makar neko je nešto naučio od 90-tih i te vjerske renesanse...

  23. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,421
    Thanks Thanks Given 
    2,985
    Thanks Thanks Received 
    1,435
    Thanked in
    772 Posts

    Default

    Porez i uvid u njihova knjigovodstva.
    Da mi se namlacuju para crnorizci i drugi stvarno ne zelim.
    Ko oce da im daje pare samo naprijed, ali drzava to ne treba da radi.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  24. #24
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    252
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zamislite jednom Nijemcu da pocnemo da pricamo dje su Dodosu,Rvasi,Gruda i sl.. i kako su se nasi preci borili za nesto, kako pecemo rakiju svake godine, kako se dicimo prosloscu( ?!?) Mislim da bi nas gledao kao neke neandertalce retardirane koji su hiljadu devetsto godina iza njih i zalio nas. Teska vam je prica o zapovijestima. Masa teska i smorna. Najgore mi je kad neko pocinje da me ubjedjuje u nesto sto sam siguran da ne postoji, kako je to neshatljivo za mene kojeg je fizika naucila da ce mi lopta ispasti iz ruke ako je pustim, nece polecet u nebo sigurno ( ne vazi za one balone helijumom napunjene) .
    Valjda ste pobozni shvatili bit, sustinu postojanaj crkve i vjerovanja ? Jednostavno vjeruju ljudi koji zele lakse da podnose teske situacije u zivotu , da imaju vijek negdjeutjehu koja je besplatna,velika i za njih najbitnija. Meni to nije dovoljno. Desi ti se nesto strasno lose u zivotu, izgubis nekog najblizeg i sta sad ?Svevisnji je tako htio je li? A ovi njegovi sto su ostali na ovom svijetu su zasluzili da zive bez te osobe ovako je li? A i za to imate optavdanje sigurno, neki nas cukundjed je napravio nesto strasno pa se to vrati nama da patimo. Mislim da je imati odgovor na sve sto se desi , ali bas svega, bolesan.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Naravno da je religija privatna stvar i naravno da tako treba da bude, ali pokazivati otpor prema vjeri i vjerujućima ravno je ludilu.
    Isto tako je ateizam privatna stvar i njihovo pokazivanje otpora prema istom je ravno ludilu..ili se to ne računa?
    She is only here to annoy herself!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Odnos prema zivotinjam i ljudima je u sustini isti
    By cattarogrande in forum Primorski
    Replies: 18
    Last Post: 21-03-10, 22:49
  2. Odnos Države Crne Gore prema sportistima kao svojim ambasadorima
    By montenegrina in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 29
    Last Post: 16-04-08, 12:42
  3. Replies: 13
    Last Post: 30-07-07, 17:44
  4. odnos komunisticke vlasti prema srbskoj crkvi
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 23-02-04, 08:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •