Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 96

Thread: Inicijativa za izgradnju sinagoge u Podgorici

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Inicijativa za izgradnju sinagoge u Podgorici

    Izgradnja Sinagoge kao vjerskog ali i kulturnog objekta kao i uspostavljanje Jevrejske zajednice u Crnoj Gor.
    Jedino u Crnoj Gori nepostoji Sinagoga od svih EX JU republika!
    A u Ulcinju je umro Sabataj Cevi (Ismet Karamanaga) reformator Talmuda i Izraelski Mesija!!!
    Jedan od najpoznatijih ljudi svoga vremena i svakako jedan od ljudi koji su ostavili neizbrisiv trag medju drevne zidine Staroga grada Ulcinja, van svake sumnje jeste Sabataj Cevi.
    Rodjen je u Izmiru 1626. godine u jednom od glavnih gradova Otomanske imperije. U tom gradu je zivjela velika skupina Jevreja i u jednoj od najpoznatijih porodica rodjen je covjek koji ce se u cetrdesetoj godini usuditi da u jednoj tako mocnoj islamskoj zemlji sebe proglasi novim «Mesijom». Sabataj Cevi je jos kao mladic bio rado vidjen i postovan, rado su ga slusali i naucnici i obicni ljudi i svi su se slagali da je on predodredjen da bude vodja.
    U svojim predikama, o Talmudu posebno, svetoj knjizi Jevreja toliko je bio sugestivan, da su svi mislili da je on covjek iz buducnosti, osoba koji ce tek doci i odvesti Jevrejski narod do svoje nekadasnje domovine. Bio je rodjen da bude vodja. U cetrdesetoj godini zivota, podstaknut svojim genijem i nekim neobicnim unutrasnjim osjecajem proglasava sebe novim “Mesijom” i to svim narodima, citavom svijetu u Otomanskoj imperiji. Bozjom miloscu objavljuje citavom svijetu da se reinkarnira duh Mesije u njemu. Otada mnogi vjeruju u njegovo ”mesijanstvo” nastaje citav jedan pokret koji ce kulminirati 1666. godine i u ostalim djelovima svijeta. Prihvata ga cak i cuveni Natan Gazati iz Gaze izjavivsi da je on covjek koga ocekuju nakon 15 vjekova, i mnogi Jevreji koji su u velikim grupama dolazili iz raznih krajeva tadasnjeg svijeta, ocekujuci po starim knjigama da ce ih novi ”Mesija” odvesti u Izrael i Palestinu.
    U mnogim jevrejskim svetim knjigama srednjeg vijeka kaze se a i stari astrolozi su tvrdili da ce se novi ”Mesija” pojaviti upravo 1666. godine. U stvarnosti po astrologiji Jevreja broj 1666. je broj divlje zivotinje Apokalipse, 666 plus jos 1000 godina vladavine Satane. I tako, na osnovu otkrovenja Jovanovog, izracunali su da ce dan svjetskog prevrata i obracuna biti upravo 1666. godina.
    Proglasivsi se ”Mesijem” Cevi je dao nadu masama, nadu ka oslobodjenju od ropstva, nadu o vjerskim slobodama. Stare svete knjige su im to obecavale, naravno sada sa novim “Mesijom”. Veliku pomoc Cevi je imao i u Natanu Gazatiju iz Gaze, koji je potvrdio njegovo mesijanstvo a nakon toga se u svim sinagogama u Italiji, Engleskoj i Njemackoj propovijedalo o Sabataju Ceviju kao novom Mesiji. Iz Izmira se pokret poceo veoma brzo siriti i ubrzo zahvata i Istanbul. Uvidjevsi opasnost Kiprili odluci da zaustavi tu euforiju pogotovo nakon sto se Sabataj Cevi jednim pismom obraca i Sultanu Mehmetu 4. u kome trazi da se odrekne Kurana i Muhameda i da se okrene Talmudu i jevrejskoj vjeri i njemu kao novom «Mesiji». Kiprili je tada naredio da proklinju i zatvore Sabataja Cevija. Medjutim to nije mnogo uzbudjivalo sledbenike Sabataja Cevija jer su po predanju vjerovali da ce on izaci iz zatvora jasuci na lavici i da ce se zajedno uputiti prema Izraelu i Palestini gdje ce obnoviti svoju drzavu, razorenoj jos u Starom vijeku od Rimljana i time dokazati svoje mesijanstvo. U stvarnosti, Cevi je imao malih sansi da se spasi iz tamnice bez obzira sto su njegovi sledbenici vjerovali u njegovu prorocansku i bozansku moc.
    Nekoliko redova iz ”Svjetske hronike” hronicara Abdije pokazuje nam kako je Sabataj Cevi prihvatio muslimansku vjeru. Po naredbi, Sultana Sabataj Cevija skidaju golog i on pokriva zastidjen genitalije rukama i izazva smijeh Sultana. Vidjevsi da je obrezivan po jevrejskim obicajima, Sultan upita muftiju za misljenje o samo proklomovanom Mesiji. Muftija, koji je mrzio Sijite i Mistike, koji je vec bio kaznio jednog filozofa po imenu Karabasa, kao i mnoge pjesnike proglasi Sabataja crnijim od samog djavola. Sultan odluci da stavi Sabatajja na probu rekavsi mu da ce prihvatiti njegovo mesijanstvo ukoliko ga strijele, kojim ce ga gadjati, se vrate natrag ne povrijedivsi ga. Da bi izbjegao sigurnu smrt, Sabataj Cevi klekne pred Sultanom moleci ga za zivot jer je on samo jedan rabin i da ga moli i u ime sina koji ce se ove noci roditi. Zaista nakon nekoliko sati jedna od zena se u haremu porodila i tada Sultan pokaza milost i postedi zivot Sabataju Ceviju. Sultan tada rece Ceviju da on promjeni svoju vjeru, jer kad se vec usudio da od svjetskog vladara zatrazi da promjeni vjeru, to sada on zahtjeva od njega. I tako Sabataj Cevi dobi novo ime Mehmet Efendija i samom sebi stavljajuci turban, odlazi u izgnanstvo u daleki Ulcinj.
    Sultan pokloni zivot samo proklamovanom mesiji ali njegovi sledbenici nisu prestajali da se okupljaju ne mogavsi da vjeruju da on nije mesija, Da bi izbjegli dalja okupljanja i nemire veziri savjetuju Sultana da internise Sabataja Cevija(Ismet Karamanaga) u najudaljeniji grad Otomanske imperije Ulcinj u njegovoj tvrdjavi. Bez obzira sto on biva interniran Sultan Ceviju daje titulu Dizdara odnosno cuvara tvrdjave i on sa svojom pratnjom dolazi u anticki grad Ulcinj, gdje ce zadnjih deset godina svoga zivota provesti na trecem spratu kule Balsica. U toj kuli je i umro najpoznatiji princ iz porodice Balsica Djerdj Balsa i danas se ta kula po njemu i naziva kula Balsica. U toj kuli koja se danas ponosno uzdize na najvisem dijelu Starog grada, Sabataj Cevi nalazi svoj mir, reformise Talmud i cita drugu teolosku literaturu koju je posjedovao. Govorio je sest jezika i bio je covjek natprosjecne inteligencije i visokog obrazovanja. Kazu da je samo dva puta izlazio iz grada, jednom je isao u posjeti Benediktinskom manastiru Rotaci u blizini Bara, dok je drugi put isao do starog grada Svaca. Napisao je i nekoliko pisama iz Ulcinja posebno je potrebno naglasiti ono upuceno jednoj od tri zena koje je imao, Sari Elahun, koju je ostavio u Izmiru. U nekoliko drugih fragmenata pominje ulcinjske Albance, govori o strasnim zemljotresima koji su zadesili ovaj grad i govori o trideset djevojaka koje su skocile sa zidina Starog grada da ne bi pale u ropstvo. Isto tako opisuje i jednu posebnu vrstu trave koja raste na zidinama grada. Bio je covjek govora zato je i malo pisao.

    Danas se na trecem spratu kule Balsica nalazi na bijelom mermeru ugravirana Davidova zvijezda koja potvrdjuje tezu da je on duboko u dusi ostao Jevrej. Na tom mjestu vidno je i mjesto gdje se nalazila njegova biblioteka sa zapisima i knjigama Helevije, Josefa Efraima, Isak ben Solomina, Ezre Maimonita i drugih. Isto tako bilo je tu i prvo izdanje doktrine Kabalista ”Zohal” iz godine 1559. od Djon Bolice i Djerdj Bizantina kao i Pir Didakua iz Raguze. 1676. god. U 50-oj godine Sabataj Cevi
    (Ismet Karamanaga) umire. Njegova smrt je imala velikog odjeka u svijetu, posebno kod Jevreja, medju kojima je bilo i mnogo onih koji su ga i dale smatrali svetim. Njegova smrt je po predanju bila dosta misteriozna. Po jednoj legendi, kazu da je umro u momentu kada je vidio da je jedno dijete palo sa jednog smokvinog drveta na zemlji, . vidjevsi da se dijete ne pomijera. Legenda kaze da je dijete nakon toga ustalo potpuno nepovredjeno. Po drugima, kazu da se vec bio pripremio za smrt zamolivsi Julija Ambrozijana, covjeka koji je bio majstor za prepariranje ljudi i zivotinja, da to uradi sa njegovim tijelom. Moguce je da se to i desilo, u svakom slucaju sahranjen je u blizini jedne dzamije van gradskih zidina u jednom posebnom turbetu, iako je kazu njegova zelja bila da ga sahrane na jednom uzvisenju sa kojeg bi mogli vidjeti more oni koji bi dolazili posjetiti njegov grob. Moguce da ga nisu poslusali.
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mrzi me traziti neke dokumente od prije desetak godina dje je pisalo da u Crnoj Gori ima 6 Jevreja. Nadam se da i to nece sad iz budzeta graditi jer mora koja para ostati za Filipovu pećinu

  3. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Odmah da napisem da podrzavam (da ne zaskoche kako sam kao gradjanin CG cicija), iako mi nije jasno jeste li Vi g. rain pokretach te plemenite duhovne inicijative? I, ako mogu samo da zamolim da g. GROZNI, g. GreatMontenegro i g. Pirun-a da ne pochnu po navici sa prichom da je to sjajna ideja za turizam u CG...


    Eto,

    Hvala Lepo

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Majo,inicijativu pokrećemo ovih dana.Za sad samo ovako preko obavijesti na forumima,sajtovima...
    Što se tiče HARI tvojih 6 jevreja,vjeruj da ih ima dosta više.I crnogoraca je jednom prilikom bilo 7-8%
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  5. #5
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Majo,inicijativu pokrećemo ovih dana.Za sad samo ovako preko obavijesti na forumima,sajtovima...
    Što se tiče HARI tvojih 6 jevreja,vjeruj da ih ima dosta više.I crnogoraca je jednom prilikom bilo 7-8%
    Sve cestitke i da budzet CG ne zali (dobro je sto se ja ne pitam ), a sto vas je za sad manje, to lakse podijeliti ...obaveze...
    Piramidalno - religiozna tekovina.


    Hvala Lepo

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by rain_wind_storm View Post
    Majo,inicijativu pokrećemo ovih dana.Za sad samo ovako preko obavijesti na forumima,sajtovima...
    Što se tiče HARI tvojih 6 jevreja,vjeruj da ih ima dosta više.I crnogoraca je jednom prilikom bilo 7-8%
    Nijesu to moji Jevreji vec su oni Jevreji za sebe a ja sam se iznenadio i za tih sest. Nas drugar i stari forumas je jedan od tih sest za koje sam ja cuo i garant neće tu inicijativu omasiti i dobro je da se malo aktivira na forumu jer ga diplomatija pokvari totalno pa stare drugare zaboravlja.
    Nijesam ja protivan tome daleko bilo samo ne iz budzeta jer me i tako udavise porezima da nema kud vise.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Iskreno se nadam da će država naći vremena i para za ovo pitanje
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ako je jedna sestina populacije u diplomatiji vala se mora naci ali....

  9. #9
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Građenje bogomolja podržavam svakako ukoliko postoji reprezentativna zajednica vjerujućih. To je uostalom i osnovno ljudsko pravo.
    Ukoliko se radi o građenju bogomolja kako bi se zadovoljili lični hirovi beznačajnog broja pojedinaca - apsolutno sam protiv.
    Ne znam koliko ima Jevreja u CG i nisam se time bavio, ali takvu eventualnu inicijativu moralno pravo imaju potpisivati samo Jevreji ali ne i oni sugrađani koji misle da se što raznovrsnijim bogomoljama poboljšava turistička ponuda i razglednica grada ili se zaboga šalje neka (svakako izopačena i vještačka) poruka demokratičnosti društva. Takvo nešto je smejurija naravno...
    Last edited by El Re; 09-07-10 at 11:18.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ma tu su Ruski jevreji...
    Kako ja priznajem da vise ne razumijem ovaj crnogorski jezik jer sve ochigledno pogresno kapiram... Ne smijem vise ni biznis nazvati biznisom, nego ...
    Dako savladam bar osnovna tumacenja o duhovnim, patriotskim znachenjima na modernom CG jeziku..
    Covjek bi se pogubio kad bi bukvalno prevodio sve.. Mozda i podrzavanje u stilu - "dobro je to za turizam CG ", u stvari ima drugo znachenje nego se ne moze desifrovati.

    Hvala Lepo

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    iskreno majo,za sad nijedan rus se nije javio!A nadam se i da neće.
    Opet mi se čini da niste baš naklonjeni ovoj ideji.
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  12. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,337
    Thanks Thanks Given 
    44
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    treba drzava da im da pare! Prema svim vjerskim zajednicama treba jednako da se postupa bez obzira na broj clanova!
    kad se daju drzavne pare za razne NVO i ostale pizde materine onda se MORAJU izdvojit pare i za vjernike!!!1!

    Hvala Lijepo

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Napisao bih nesto oko tih NVO vjerskih,no bi onda ovo krenulo niz brdo
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  14. #14
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tako je...Sve što nam padne na pamet - obavezno napraviti!..
    Napraviti i jedan hram za Zen budizam, drugi za šintoiste...Takođe i Kopti da obavezno dobiju svoju crkvu neđe u Staru varoš.
    Sljedbenike ovih afričkih animističkih religija nikako ne zaboraviti! I njima za svakog po jedan hram...
    Zar ne bi bilo divno da u Bloku 5 naprimjer bude jedna Metodistička crkva, a Anglikanci mogu da dobiju mjesto za svoju crkvu recimo u Masline na putu za Kuče. Zašto da Kuči kad idu u PG nemaju osjećaj da idu među svoje?
    A u Zetu obavezno da se sagradi jedna velika džamija poput one kralja Fahda u Sarajevu za vehabije sa pratećim religioznim centrom kakav takođe već postoji u Bosni i u koji policija ne smije pomisliti da uđe da je ne bi u komadima istovarali.
    Eto, jedna takva bogomolja čiju bi kupolu, iako je u Zetu, mogli da vide svi iz PG koji žive na trećem i višim spratovima svako jutro na uranak i svako veče pred počinak.
    Tek tada i samo tako ćemo biti prava demokratska zajednica i i biti ponosni na svoj grad...
    Last edited by El Re; 09-07-10 at 12:01.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nasao sam pa da ne nagadjam.
    1999 godine pokrenuta je inicijativa da se u Crnoj Gori osnuje jevrejska opstina. Bezuspjesno, posto se ispostavilo da Jevreja nema dovoljno, zapravo da nema deset muskaraca jevrejskog porijekla, koliko je neohodno za odrzavanje obreda. To je bio motiv da XY obavi istrazivanje koje je bilo motivisano zeljom da se sazna da li i koliko Jevreja ima u Crnoj Gori 2005 godine....
    Postoje dakle porodice Goldstejn i Erenjin iz Budve, familija Verigo, koja zivi u Igalu, a deklarisani Jevreji iz Niksića i Podgorice ne mogu dokazati svoje jevrejsko porijeklo......"
    Nema kod Jevreja sprdnje pa da je neko ces ovako cas onako i da im neko kaze ko su nego sve se mora dokazati, a muskići i pokazati.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto ce nam izraelci....
    podrzavate jevreje i izraelce jel?
    A pitajte prijatelje koji su bili npr u Jerusalim, u obilazak ili put isusa hrista itd...kako ih docekuju izraelci, pljuju po pravoslavlju itd....
    i sad zbog 100 jevreja u cg, treba graditi sinagoge....ne avetajte....
    :)

  17. #17
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Tako je...Sve što nam padne na pamet - obavezno napraviti!..
    Napraviti i jedan ham za Zen budizam, drugi za šintoiste...Takođe i Kopti da obavezno dobiju svoju crkvu neđe u Staru varoš.
    Sljedbenike ovih afričkih animističkih religija nikako ne zaboraviti! I njima za svakog po jedan hram...
    Zar ne bi bilo divno da u Bloku 5 naprimjer bude jedna Metodistička crkva, a Anglikanci mogu da dobiju mjesto za svoju crkvu recimo u Masline na putu za Kuče. Zašto da Kuči kad idu u PG nemaju osjećaj da idu među svoje?
    A u Zetu obavezno da se sagradi jedna velika džamija poput one kralja Fahda u Sarajevu za vehabije sa pratećim religioznim centrom kakav takođe već postoji u Bosni i u koji policija ne smije pomisliti da uđe da je ne bi u komadima istovarali.
    Eto, jedna takva bogomolja čiju bi kupolu, iako je u Zetu, mogli da vide svi iz PG koji žive na trećem i višim spratovima svako jutro na uranak i svako veče pred počinak.
    Tek tada i samo tako ćemo biti prava demokratska zajednica i i biti ponosni na svoj grad...


    Ne vidim nikakvu potrebu za izgradju sinagoge.
    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Sinagogu sam ti kupio

  19. #19
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nasao sam pa da ne nagadjam.

    Nema kod Jevreja sprdnje pa da je neko ces ovako cas onako i da im neko kaze ko su nego sve se mora dokazati, a muskići i pokazati.
    Judaizam je vjera koja se nasljeđuje po ženskoj liniji. Čovjek može vjerovati u judaizam ali mu Jevreji nikada neće dozvoliti da se predstavi kao Jevrej ukoliko nema po ženskoj liniji dokazivo porijeklo.
    Takođe, ukoliko negira da je Jevrej po vjeri a ima dokazano judejsko porijeklo Jevreji ne propuštaju priliku da ga zovu na svoje svečanosti i da se mole i "bore" za njega, bez obzira da li se on opire da ga smatraju Jevrejom.
    Nisam ekspert za judaizam ali ovo znam pouzdano i to mi je uvijek bilo interesantno kao osobenost ove vjere koja ima podjednako i karakter identitetskog osjećaja.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Judaizam je vjera koja se nasljeđuje po ženskoj liniji. Čovjek može vjerovati u judaizam ali mu Jevreji nikada neće dozvoliti da se predstavi kao Jevrej ukoliko nema po ženskoj liniji dokazivo porijeklo.
    Takođe, ukoliko negira da je Jevrej po vjeri a ima dokazano judejsko porijeklo Jevreji ne propuštaju priliku da ga zovu na svoje svečanosti i da se mole i "bore" za njega, bez obzira da li se on opire da ga smatraju Jevrejom.
    Nisam ekspert za judaizam ali ovo znam pouzdano i to mi je uvijek bilo interesantno kao osobenost ove vjere koja ima podjednako i karakter identitetskog osjećaja.
    to bi bilo dobro i za srbe iz crne gore tako :yipiiii:
    :)

  21. #21
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Meni je prababa bila Jevrejka - sto znaci da bi otac mogao da eventualno trazi upis u neku evidenciju Jevreja, za sebe vec nijesam siguran... Jos bi se to moglo dokazati - preko krstenica, vjencanih listova, sve je to sacuvano, blabla... Mada, nemamo ni ja ni on zelju da se primarno izjasnjavamo kao Jevreji, neko uplitanje u Judaizam ponajmanje...
    Just to slip the skin...

  22. #22
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    sto ce nam izraelci....
    podrzavate jevreje i izraelce jel?
    A pitajte prijatelje koji su bili npr u Jerusalim, u obilazak ili put isusa hrista itd...kako ih docekuju izraelci, pljuju po pravoslavlju itd....
    i sad zbog 100 jevreja u cg, treba graditi sinagoge....ne avetajte....
    Jevreji imaju u Izraelu mnogo bolji odnos prema svim hrišćanima nego što prema hrišćanima imaju tamošnji muslimani.
    Džoni, ovo sam morao reći istine radi...
    Da je Jerusalim u rukama Arapa hrišćani ne bi po čitavu godinu tamo paradirali. I to svaka hrićanska Crkva ima neku svoju paradu i to gotovo uvijek u različit datum. Ipak, Izraelci se pitaju, a pošto SAD stoje iza njih, onda i hrišćani imaju komociju da vršljaju po Jerusalimu i Svetoj zemlji koliko vole.
    Inače, nikada nisam čuo nijednu hrišćansku Crkvu da se žalila na odnos Jevreja ili jevrejske države prema pripadnicima te hrišćanske Crkve.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Ima sto rastafarijanaca ,kako bi bilo da mi krenemo u neke akcija,bi l ise mogli izborit za legalizaciju marihuane?

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    Meni je prababa bila Jevrejka - sto znaci da bi otac mogao da eventualno trazi upis u neku evidenciju Jevreja, za sebe vec nijesam siguran... Jos bi se to moglo dokazati - preko krstenica, vjencanih listova, sve je to sacuvano, blabla... Mada, nemamo ni ja ni on zelju da se primarno izjasnjavamo kao Jevreji, neko uplitanje u Judaizam ponajmanje...
    Mozes i imati zelju kakvu oces nema sanse po prababi jer nedostaje majka i baba Jevrejka a ocevi se malo broje

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    DzoniS da te zamolim ako može bez upadica.Kad nisam ja gore oko NVO nemo ni ti
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-01-10, 08:22
  2. Inicijativa SDP-a
    By OSCAR in forum Centralni
    Replies: 40
    Last Post: 29-07-08, 15:56
  3. Replies: 15
    Last Post: 22-06-07, 21:11
  4. Gradjanska inicijativa
    By OutLook in forum Internet
    Replies: 239
    Last Post: 18-05-07, 22:19
  5. Inicijativa Za ...
    By gos1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 22-02-07, 22:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •