Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 81

Thread: Katastrofe i vjera u Boga

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Katastrofe i vjera u Boga

    Londonski "Sandej telegraf" je na prvoj strani objavio priznanje poglavara Anglikanske crkve, kenterberijskog nadbiskupa Rovana Vilijamsa, da ga je zemljotres u jugoistocnoj Aziji nagnao da posumnja u postojanje Boga.
    Neki opet tu vide i bozju kaznu jer se tamo organizovao sex-turizam.... neki vide Bozju ruku u nekim cudesnim spasavanjima.... bilo kako bilo covjek je izgleda nemocan da se sam zastiti, a kad je nemocan tazi zastitu ili opravdanje.
    Dakle, zastita ili opravdanje?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Katastrofe i vjera u Boga

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Londonski "Sandej telegraf" je na prvoj strani objavio priznanje poglavara Anglikanske crkve, kenterberijskog nadbiskupa Rovana Vilijamsa, da ga je zemljotres u jugoistocnoj Aziji nagnao da posumnja u postojanje Boga.
    Neki opet tu vide i bozju kaznu jer se tamo organizovao sex-turizam.... neki vide Bozju ruku u nekim cudesnim spasavanjima.... bilo kako bilo covjek je izgleda nemocan da se sam zastiti, a kad je nemocan tazi zastitu ili opravdanje.
    Dakle, zastita ili opravdanje?
    Anglikanci uvijek nesto trabunjaju... jos samo fali da proglase da Isus Hrist nikada nije postojao... :roll:
    ------------------------------------------------------------------------------------

    Covjek se u vecini slucajeva sjeti Boga samo kad se dese neke uzasne stvari i tek tada trazi ili pomoc ili oprost...

    Tvoje pitanje je bilo da li covjek zasluzuje zastitu ili opravdanje?

    Svi mi zasluzujemo zastitu, jer smo mi ipak 'rabovi Bozji', koji uvidjaju da su pogresili, ili nesto skrivili.

    Za opravdanje nisam sigurna... sta god Bog odluci, mi to moramo prihvatiti, htjeli mi to ili ne.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    "Blago onima koji od danas umiru u gospodu"...

    A jeli znak kad strada u jednom danu 150.000 ljudi ( ko zna koliko ce biti ukupno zrtava) . Neznam sta bi treebao da znaci?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    http://www.itv.com/news/britain_1658868.html

    Ocigledno ce im se smanjiti prihod u kasi, ili su bili losi posrednici izmedju Boga i naroda, cim mu volju nisu proutumacili. Cini mi se da bi prije ispitivanja Boga, trebali sebe preispitati, kuda vode svoje vjernike.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao ateista, mislim da je uzrok ljudskih zrtava zemljotres, a ne Bog.Uzrok zemljotresa ja ne znam, ali mislim da geolozi svakako imaju uvjerljivije objasnjenje od crkve.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg
    Kao ateista, mislim da je uzrok ljudskih zrtava zemljotres, a ne Bog.Uzrok zemljotresa ja ne znam, ali mislim da geolozi svakako imaju uvjerljivije objasnjenje od crkve.
    vidis Blitzkrieg, ni to sto je uvjerljivo nije dokaz u prilog nicemu do priznanje da covjek u modernom i naprednom svijetu ne moze protiv zemljotresa ni protiv smrti vec moze samo davati objasnjenja kako se nesto dogodilo i spustene glave slijegati ramenima nemocno.....geolozi su rekli jedno veliko DA covjekovoj nemoci koja se kao sto vidis u trenu svela na nemoc a do juce je bila sila i ponos....tako ce se mnoge visine oboriti kada dodje cas spoznaje i nadam se masovnog kajanja....

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemogu da povjerujem da je kanterberijski nadbiskup,kao doktor teologije-posumnjao u postojanje Boga jer je to vise svojstveno obicnim,malim i sujevernim ljudima.
    Bog nas sve voli,a to sto smo mi nemocni pred prirodom je sasvim druga stvar.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Louisville, KY
    Posts
    2,449
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja nekako uvijek pokusavam naci naucno objasnjenje, ali usko povezano sa Bozijim djelovanjem! jednostavno, ja mislim da Bog ne kontrolise direktno takve stvari, jednostavno je stvorio Zemlju, a kad vec znamo kako njena unutrasnjost funkcionise, dolazimo do zakljucka da su zemljotresi neminovni. samo zamislite da je zemlja recimo homogena, hladna masa bez razlicitih slojeva/sfera

    a kad smo vec kod kaznjavanja.. ma kakav Sex-Turizam i slicne gluposti.. na svijetu danas cvjetaju kloniranje i genetski inzinjering, uveliko se mijesamo u Njegov posa'
    Liberty and justice

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CHEVO
    Posts
    1,075
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e stvarno 250 000 mrtvih od toga ko zna kolko djece!
    pa da mi neko kaze da ima boga!!!

    pff

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SHORTY
    e stvarno 250 000 mrtvih od toga ko zna kolko djece!
    pa da mi neko kaze da ima boga!!!

    pff
    u bosnu je stradalo 650.000... pa ti reci da ima ljudi?!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Londonski "Sandej telegraf" je na prvoj strani objavio priznanje poglavara Anglikanske crkve, kenterberijskog nadbiskupa Rovana Vilijamsa, da ga je zemljotres u jugoistocnoj Aziji nagnao da posumnja u postojanje Boga.
    Neki opet tu vide i bozju kaznu jer se tamo organizovao sex-turizam.... neki vide Bozju ruku u nekim cudesnim spasavanjima.... bilo kako bilo covjek je izgleda nemocan da se sam zastiti, a kad je nemocan tazi zastitu ili opravdanje.
    Dakle, zastita ili opravdanje?
    Pozdrav svima!!!

    Dokle god postoji vjerovanje dotle ce i postojati sumnja!?
    Ucenje koje pociva na vjerovanju a u ovom slucaju u Boga koji je svemoguc iznad svega kako to monoteisticke religije poducavaju meni je vise je nego sumnjivo i kao takvo ne bi ga trebao podrzavati. Najveci problem je religija sama po sebi koja ti namece sta da radis a sto ne.Manje su krivi vjernici jer upravo njih te religijske institucije ubjedjuju u nesto sto je ne samo apstraktno nego kontradiktorno u interakciji da samom prirodom(zivom). Pricati o Bogu kao o necemu nevidljivome za oci nije skoro nimalo od koristi za ove ljude koji su pogodjeni ovim prirodnim nevremenom jer u boli i patnji je manje potrebna nada vec direktna pomoc. Sta je posljedica katastrofe kako to umije da se kaze je pitljivo ponajvise za one ljude koji su ili vjernici ili ne nevjernici, kako da ih god nazivamo jeste u biti to sto pisemo,govorimo,?!
    Da li je sexualni turizam uzrok ovom nezgodi bi se manje moglo reci jer je upravu dejstvo koje potice od tog djelovanja malo manje da bi se moglo odraziti na potencijal ovog sto se zadesilo te bi se moglo vise odnositi na same ljudi koje praktikuju to djelovanje,ponajvise zbog nepaznje koja donosi bolesti itd.

    Znaci posljedice ne bi trebao da bude sex turizm vec se te posljedice u vezi sex turizma odnose na same ljude prvenstveno receno...uzroke zato treba trazitiu u okviru samih ljudi koji su direktno i indirektno povezani sa time,oni koji su to dopustili te najvise mislim na vlast koja sa tim nacinom podrzava sistema iz raznovrsnih razloga.Ipak najvise bi trebalo ipak voditi racuna na to sto sam covjek prica i radi te dali je to dobro za jednog i drugog odnosno dobro za sve nas?!

    Naivnost, nemoc,nesposobnost tjera covjeka da se nada,nada jer osjeca da nije moguc kroz razmisljanje da shvati neka desavanje u datoj situacije sto je i normalno ali normalno ne bi trebala da postoje cuda ali ako su vec tu trebalo bi se ipak vise pitati kako i zasto? Da li je to produkt vjere ili stvarnosti se jedino moze kroz prizmu objektivnosti spoznati.

    Covjekov najbolji prijatelj u sustini moze biti samo "svijest" koja ne bi trebala da ima oslon,autoritet jer oslon je kratke konacne prirode koja se desava te u tom desavanju covjek je krerira po svojim potrebama bilo da se radilo o direktnom koristenjui resursa ove nase prirode ili tlacenju zena kojima je uskrativana sloboda da budo ono sto so i jesu jedinstvene po prirode i kao takva porobljena primorana je da zivi u uslovoma u kojima ne zeli i nije mocna da se bori protiv toga jer je slabija a posljedica toga su ne samo za nju mucne jer prihvatanjem takve uloge nije u biti njenog postojanja!? Za to je odgovoran covjek koji je ne umjesto glavom razmisljao nagonima instinktima i jos toga sto cine nesvjesni svijet u evoluciji.Ne samo da je zena placala to vladovanje nego i zivotinje koje su prisvojena kao da su za nas stvorene.
    Danas toga manje ima ali nije jos uvijek dovoljno sto je najgore ovdje na zapadu vecina ljudi i nije toliko svijesna svoga tih zakona i dalje nastavljaju da zive kako im se propisuje jer vuku se tvorevine koje nije lako odbaciti jer su usle u krv.
    Tvor koji smo naslijedili i koji je jos duboko u nekima jeste vjera u Boga
    kojeg je sam covjek stvorio i koju smo pasivno preuzeli bez mnogo razmisljanja koji kao takav u pozadini bi trebao da nas ceka kad nam dodje lose sto vecinom nije slucaj?! Jer kad govorim da je je covjek stvorio boga onda to govorim u svoje ime i dacu svoje shvatanje toga koje polazi od mene i nikog drugog jer kako govoriti u necije ime kad ga ne poznajemo?! U biti za mene je manje kako je nastao ovaj svijet da li ga je boga stvorio ili Big bang teorije ?! Bitno mi je da postujemeo jedne druge da dajemo potpuno slobodu covjeku (jer blokada necega je znak neznanja kako da se ophodimo preme datom situaciji)jer mu je vise nego uskracivana...naravno da tom slobodom ne bi tsmjeli nikom da nastetimo bilo to u ponasanje ili djelovanju.Sve u svemi bitno je raditi na svijesti ljudi da se uoce razlike jer nisu svi isti nemaju svi iste potreba it.itd
    Biti human je meni je meni od velike vaznosti a najvise mi je od vaznosti da osposobim sebe kroz svijest te da vidim onakav kakav jeste?!
    Igra sila u kojem ja trazim svoj udio

    To sto je poglavar Anglikanske crkve, kenterberijske nadbiskup Rovan Vilijams posumljao u postojanje boga moze da se protumaci kao znak da ta osoba vjeruje u nesto pogresno ?! Ako vec ima toliku veliku poziciju u jednoj povelikoj religiskoj instituciji trebali bi se stvarno zapitati sta bi to trebalo da znaci?Znamo kao ljudi da smo socijalno vezani i da se bez toga ne moze. Idem upravo na to kad smo mali jer tad smo najvise primorani htjeli ili ne da se vezemo jer nam svijest nije razvijena te trazimo autoritete te razvijamo svoje ja svoj individum u datim okolnostima....sta sam htio sa ovim da kazem da je od vaznosti kakvo ce bice covjek da postane ako ga uce iskrenoscu u rijecima i djelima jer ja upravo ucim kroz rijeci koje cujem da bih naucio te ih sproveo u djela.
    To skoro nije nigdje slucaj te se ponajvise treba sumnjati u one ljude koji ne misle za sebe na to mislim na vjernike,nevjernike dok je kod vjernika veci stepen uvjerenja zbog toga stoga sto osjecaju da su oni u pravu u to sto vjeruju uvijek uzimaju boga u rijec iako ne znaju dovoljno sta je to?! !Lose je to sto svoje znanje,uvjerenje smatraju istinitim i samim ti cine ne samo sebi lose(mozda bi bilo dobro da sami zive sami za sebe) ali mozda, posto to nije nije slucaj moramo imati odgovornost ,a oni je sigurno nemaju u ubjedjenju jer znamo da za znanje trebamo imati osnovu,da ucimo kako je nesto tako i zasto a ne da vjerujem u neke energije ili neko stanje covjeka ili u mnogu nagadjanje koja nikome nisu potrebna jer upravu ih i dalje drze pasivno i zato bi trebalo raditi na svijesti covjeka radi ne samo njegovih poslljedica nego ponajvise pokoljenja jer da su upravu ti nasi preci drugacije se odnosili sa svojim zadacima mnogo bi drugacije bilo danas!?

    Ljudi vecinom slabijeg mentalnog sklopa traze zastitu jer su manje sposobnije da neovisno razmisljaju i uvijek im je donekle potreban jaca licnost jer snagu nesvijesno povezivaju sa zastitom pogotovo kad se lose osjecaju i kad prijeti neka opasnost kao sto su elementarne nepogode u ovom pitanju. U vecinim slucajevima to se odnosi na zene kao i dovoljan broj muskaraca koji u drugom smislu su jaci jer se vise kroz silu iskazuju?! I jedni i drugi su dobri glumci barem se trude da to budu jer vecina njih je nesvijesna? Pod nesvijesnoscu smatram kao prvo da covjek ne zivi iskreno kako sam vec napomenuo nego se njegov zivot vrti o stvari do stvari ne znajuci sta je jedno a sto drugo,u vecini slucajeva zivi u obmani,omamljuju se za razne srece jer se smatra ako to drugi posjeduju i uz to izgledaju srecno zasto i ja ne bi,pa cak i da padne koja zrtva, samo da nije moja oko toga se vrti vecinom...na ciju zalost to zadovoljstvo ide u takvom zanosu nemogu bas tacno da kazu?

    Tako je slicno i sa osobama koji imaju vece vjerovanje jer imaju Boga koji ih cuva u dobrom i losem? A oni se trude da ga sto vise slijede pogotovo kad se osjecaju losije ili kad je bolest u pitanju pogotovu i ne pitaju ga mnogo jer to nije u njegovome duhu tako su im rekli?
    Kakav je smisao te vjere koja vjeruje u Boga, vise je nego poznato onima koji nisu vjernici pogotovo onima koji su pripadali nekoj religiji, koga je stvarnost da kazem probudila ili natjerala da nije sve kako to sami vjernici zamisljaju?!U jednu ruku ja gledam dusu covjeka kao nista posebno kao dio ove evolucije,jer je vidim kao jednu cijelinu i mogu je samo izdvojiti da bi se razumijeli,dok to prije samnom nije bio slucaj?
    Covjek je bioloski jedinstven po prirodi i kao takav moze da bude jace priirode kao i slabije odnosno senzibilnije sto je ovo zadnje kod mene slucaj. I kao takav posjedujes veci osjet prema okolini i donekle si umisljeniji, sto znaci da su ti potrebni manje vise tako zvani autoriteti jer se logicno da pitas vise od onih koji su jace psihofizicke prirode.

    Sto je meni bitno jesu pitanja i odgovori a ne puko vjerovanje u nesto sto je nepoznato i tako daleko od mene....meni je potrebno ovde i sad da razumijem zasto sam ja takav a zasto neko drugaciji a ne da odgovore trazim u necemu sto je kontradiktorno jer mi ne daje jasne odgovore kakve ja trazim i kao tako ucenje/vjerovanje bi se trebalo preispitati da bi se bolje razumijeli. Oni koji zele da vide,jasno je koliko je vjera u jedno ili drugo nanijela zla i zato treba raditi na svijesti jer se niko nije rodio svjestan.
    Zato smatram da nadbiskup Rovan Vilijams treba da preispita svoju vjeru jer kao poglavar vece Crkve (ma makar bio to jedan covjek kojeg uci) bi trebao da snosi posljedice u sto sumnjam jer sam sumnja u svoje ubjedjenje i kao takvo nije primjer osobe koja je vrijedna povjerenja.

    Velike vode sto su se obrusila na obale su napravile veoma veliku stetu,odnijele toliko ljudi u smrt, nacinile veliku tugu,je posljedica zemljotresa koji je kao sto je poznato dogodio dosta dalje od mjesta tragedije i mozemo ga vidjeti kao vidni uzrok smrtonosnog talasa?!
    Sta je zemljotresu uzrok danas nauka moze i donekle da dokaze?
    Sto ne moze nauka jeste da te zivote nemoze da vrati niti tu tugu da izlijeci?! Mozda ce moci nauka u buducnosti da bolje pomogne jer nam je upravo poznato da iz vidljivih desavanje bolje ucimo i da na ta spoznaja ta ucenje pomagaju u preventivi.
    Sto je i bitno danas,pogotove jer postajemo sve vise svijesniji svojeg kao i tudjeg jer zivimo medjusobno jer smo jedni od drugih zavisni?! Tu zavist ne bi trebali da iskoristavamo,nikako trebamo jedni drugima pomoci.
    Trebamo da ispravljamo greske sto su nasi preci cinili iz ovih ili onih razloga i sto ih i danas umnogo cinimo. Mene brine ponajvise ovo koriscenje prirode za nase dobro jer time ne samo sto cinimo lose nasoj prirodi nego samim sebi ostavljamo da kazem velike nevolje nasim pokoljenjima koji ne da nece biti svijesni jer ni sami nismo mogucnosti da im objasnimo poslijedice koji vec uzimaju maha a nije ih lako previdjeti jer nije u duhu kako mi zelimo.Treba biti umjeren ne dozvoliti sebi direktno ili indirektno pripomaganje necemu sto nije humano
    Prilagodjavanje prirode nasim potrebama je od kratke koristi interesi drzave,drustva su veliki protiv njih se ne moze boriti niti bi se trebalo boriti kako mi to volimo da zamislimo kad nesto lose predosjecamo vec bi i se trebali uputi intuitivno kao prvo da se pitamo sta je je to dobro a sto lose ko to odredjuje ljudi ili nesto drugo ili neko drugi?
    Sta je tu kriterijum? Mislim da to Priroda sama po sebi zna najbolje ili?
    Priroda po sebi nije svijesna jer ne mozes nesto da izdvojis sto bi bilo svijesno kao covjek vec je to jedna samo organizacija gdje svi zele da imaju udio kako lose tako i dobro?!

    Ako ste culi za Primitivne ljude kako ih mi civilizovani ljudi nazivamo,koji
    su osjetili na vrijeme da dolazi neka nepogoda zvana "Tsunami" te se vecinom uspijeli spasiti na vrijeme!?
    Dali bi i ostalima pomoglo koji su poginuli,koji vise ne zive u skladu sa prirodom ostaje da se vidi?

    Pitanje se sigurno laicki postavlja sta je bolje: vjera u boga ili nauka?
    Smatram da jedno i drugo moze biti od koristi cemu prednost i tekako dajem znanju?!

    Poznato je kad vise znamo da manje vjerujemo?

    Za mene je najbitnija licna odgovornost covjeka jer je poznato da nekad pogresna izjava moze zla na nanese a kamoli neko djelo...mislili mi i ne u biti je da nadjemo smisao,shvatanje koja su neovisno koja nema autoritete koje se namecu koje je doslo kroz (sa)znanje
    Uglavnom dosta je bilo tlacenja bilo to religija,vlast,nauka itd.itd
    Ne dajem nikome primat jer jednostavno nije u duhu mog postojanja jer bilo koje ucenje ne smije da prevlada ali otom potom ?!


    Smatram da je bilo moguce u velikoj mjeri izbjeci katastrofu da su ljudi svjesniji bili ali posto to nije bio slucaj ostaje da se pitamo da argumentisemo zasto i kako?

    Za mene nov vid komunikacije?!
    Sve u svemu nek ostane u pozitivnom duhu

    A sad jedno pitanje?
    Gdje je pocetak a gdje kraj 8)

    PS: bjese malo i licne prestave odnosno licnog gledanje na svijet oko mene....uglavnom je u mome duha da trazim odgovore kad sam vec morao da se rodim.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Fakti?
    Ako cemo da pricamo o Bibliji kao osnovi religije, vjerovanja tih ljudi u Boga koji za sebe kaze da je on najveci od svih, je bash ostavio tu knjigu za takve ljude.
    I sta pise u toj knjizi?
    Pa bash pise to sto se desava. Da ce biti zemljotresi, da ce biti veliki broj mrtvih, da ce doci velika muka po citavoj zemlji.
    Zasto?
    Razlog je taj jer je citava zemlja pokvarena.
    Zapita li se ko od vas sumnjaca, koliko muke pogadja zemlju svaki dan? Koliko ljudi strada u ljuckim ratovima, zrtve sile nepravednika?! Koliko se djece zlostavlja, koliko zena se prodaje, koliko ubistava iz koristoljublja, koliko zla se proizvodi dnevno?
    Koliko samo je stete naneseno prirodi, sa fabrikama, stetnim hemiskim otpadima, a mocnici nece da smanje iako znaju da ce to poremetiti sklad, samo radi novca. Koliko bombi je palo, radioaktivnih supstanci pohranjeno(samo na kosovo je prosuto 10 tona osiromasenog uranijuma, u bosnu 30). I da ponovim opet 650.000 ljudi je stradalo u bosni, na najsvirepiji moguci nacin. Klani, sakaceni, muceni. Dok je minimum 15 miliona ljudi navijalo.
    I ko je kriv?
    Bog, koji je gospodar i moze raditi sta hoce? Koji ima i kljuceve od smrti, da ozivi svakog.
    Strasni su to vjernici, kad samo vide ono sto njih interesuje(i samo kad je njima dobro - dobar im je Bog). A plodove svoga djelovanja ne vide. Ne vide koliko su sami nepravedni.
    Ojadili su te zemlje, dajuci im kredite, dajuci pare onima diktatorima koji su pare podijelili medju sobom a narodu ostalo da placa dugove. I sve su to znali, a uzimali su pare od sirotinje (malezija na primjer, svaki gradjanin je morao da placa 100$ mjesecno, i zato su plate bile po 5 $). I sad im oprastaju dugove? Hahaha ironija nema sto.

    I sta su mogli sa tim novcem? Napraviti kuce sa temeljima? od betona i mermera i kamena?
    Ja se samo pitam, gdje je svijest ljudima.

  13. #13
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    brijeg Ćukovića
    Posts
    995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    aha znači uzrok ovog cunamija je bog... :roll: :roll: :roll:
    4' 33''

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ho zeli vjerovati u Boga on ce vjerovati
    ko ne zeli on nece... to je sva prica
    prava vjera je vjecna
    ... i ne znam da li sam ja covjek koji je sinoc sanjao da je leptir
    ili sam pak leptir koji danas sanja da je covjek...

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Forests of Montenegro
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, ti znas koliko ja tebe postujem, ali stvarno mislim da je ovaj topic potpuno nepotreban.

    LoVeRmAn_pG slazem se sa tobom i tvoj post je u stvari obrazlozenje moga posta.
    We could have changed the world, had you been here with me.Right now.
    Held you in my arms. In my arms, my love
    Jesus wept so man could live forever on earth. In peace
    But my tears. They fall for you. Only you

  16. #16
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da je u problem u nasim ocekivanjima od boga. . Naravno, Crkva je tu itekako kriva, jer joj je uvijek bilo lakse da ljude zastrasi, nego da ih obrazuje.

    Ljudi, bio je zemljotres izazvan tektonskim poremecajima. Ako se ne moze objasniti neucnim razlozima, mozda je to jedna od onih misterioznih stvari koje trenutno nismo u stanju pojmiti/saznati (kao sto ih ima dosta- svemir, ljudska dusa, planeta itd).

    Nemojte to da svaljujete na Boga ili boga. Naravno da je to mnogo lakse, ali...
    Vecina ljudi je zla

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da nece ko pojasnit ovaj sex turizam?
    Uvijek sam smatrao da je Bankok centar prostitucije a ne Ben Ace?!
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  18. #18
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Fakti?
    Ako cemo da pricamo o Bibliji kao osnovi religije, vjerovanja tih ljudi u Boga koji za sebe kaze da je on najveci od svih, je bash ostavio tu knjigu za takve ljude.
    Ko su ti ljudi i u kojom je stanju davata ta izjava,te da li su poslije toga prestali vjerovati?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    I sta pise u toj knjizi?
    Pa bash pise to sto se desava. Da ce biti zemljotresi, da ce biti veliki broj mrtvih, da ce doci velika muka po citavoj zemlji.
    Da li je za ovo shvatanje potrebna vjera u Boga?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Zasto?
    Razlog je taj jer je citava zemlja pokvarena.
    Zapita li se ko od vas sumnjaca, koliko muke pogadja zemlju svaki dan? Koliko ljudi strada u ljuckim ratovima, zrtve sile nepravednika?! Koliko se djece zlostavlja, koliko zena se prodaje, koliko ubistava iz koristoljublja, koliko zla se proizvodi dnevno?
    Koliko samo je stete naneseno prirodi, sa fabrikama, stetnim hemiskim otpadima, a mocnici nece da smanje iako znaju da ce to poremetiti sklad, samo radi novca. Koliko bombi je palo, radioaktivnih supstanci pohranjeno(samo na kosovo je prosuto 10 tona osiromasenog uranijuma, u bosnu 30). I da ponovim opet 650.000 ljudi je stradalo u bosni, na najsvirepiji moguci nacin. Klani, sakaceni, muceni. Dok je minimum 15 miliona ljudi navijalo.
    Ovo gledanje nije sporno. Losa djelovanje koja dolaze od ljudi trebaju da budu sankcionisana.Za to je potrebna temeljna pravnost pred kojom bi svi trebali biti isti.Tu treba da radimo,da bi se ovaka zlodjela kaznjavala i ujedno stvarala klima koja ne bi dopustala da se u manjoj vecoj mjeri bilo sto dogodi.
    Moto bi trebao biti;raditi ovdje i sada,a ne cekati sutra.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    I ko je kriv?
    Bog, koji je gospodar i moze raditi sta hoce? Koji ima i kljuceve od smrti, da ozivi svakog.
    Kako razumijeti ovo i na koga se odnosi?

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Strasni su to vjernici, kad samo vide ono sto njih interesuje(i samo kad je njima dobro - dobar im je Bog). A plodove svoga djelovanja ne vide. Ne vide koliko su sami nepravedni.
    Ojadili su te zemlje, dajuci im kredite, dajuci pare onima diktatorima koji su pare podijelili medju sobom a narodu ostalo da placa dugove. I sve su to znali, a uzimali su pare od sirotinje (malezija na primjer, svaki gradjanin je morao da placa 100$ mjesecno, i zato su plate bile po 5 $). I sad im oprastaju dugove? Hahaha ironija nema sto.

    I sta su mogli sa tim novcem? Napraviti kuce sa temeljima? od betona i mermera i kamena?
    Vjernici, nevjernici,dobri,losi,jaci,slabiji ce uvijek postojati i kao takvi cine nase drustvo u kojemu vlada neravnopravnost interesi razne vrste intriga bilo to kod jednih ili drugig sve po svojim shvatanjima i svojim potrebama.
    Sta je potrebno jestu urazumnjene drzavne institucije koje sve to kontrolisu i usmjeravaju upravo u dobrobit cijelog drustva odnosno indvidua

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Ja se samo pitam, gdje je svijest ljudima.
    Svijest ne bi trebala da pociva na vjerovanju,pa sto bude bit ce :?

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LoVeRmAn_pG
    ho zeli vjerovati u Boga on ce vjerovati
    ko ne zeli on nece... to je sva prica
    prava vjera je vjecna
    Da li zna kad vjeruje,da vjeruje, i to u kojeg Boga?
    Sta podrazumijeva pod pravom vjerom koja je vjecna?

  20. #20
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Mislim da je u problem u nasim ocekivanjima od boga. . Naravno, Crkva je tu itekako kriva, jer joj je uvijek bilo lakse da ljude zastrasi, nego da ih obrazuje.
    Mislim da nije problem u nasim ocekivanjima nego je problem u bogu kao takvom i koji i da postoji ne bi trebao da se na taj nacin prenosi.
    Iz raznih razloga a to je prvi posto pociva na vjerovanju,upuciva te na vjerovanje kojemu se kraj ne moze prividjeti i kao takav nije jasan nije konkretan uvijek prica price o onom o ovom,uvijek se mogu naci kako vjernicima odgovara.Nije konstruktivan,osnovan,ne uci jasnocu,direktnost
    odgovornost a sto je najgore nema one,one iskrenosti koja pociva od samog sebe a ne na nekoga radi nekoga.
    Crkva kao temelj Boga nije vrijedna moje paznje jer svoj polozaj zloupotrebljava u svoje svrhe u potrebe da se manipulise ljudima za njihovu korist i kao takvu bi trebalo u sustini zabraniti sve dok ne uvide odnosno plate za sto su cinili/cine.Da ne dodje do pogresnog shvatanje prica je o ljudima koji rade u toj crkvi na ovaj ili onaj nacin.
    Odgovornost je najveca vrijednost koju covjek moze da posjeduje.
    Odgovornost koja se pita da li to sto cinim moze nekome da ucini stetu bilo na ovaj ili onaj nacin a to, tu glavnu vrijednost ne vidim u religiji i kao
    takvu ne podrzavam.

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Ljudi, bio je zemljotres izazvan tektonskim poremecajima. Ako se ne moze objasniti neucnim razlozima, mozda je to jedna od onih misterioznih stvari koje trenutno nismo u stanju pojmiti/saznati (kao sto ih ima dosta- svemir, ljudska dusa, planeta itd).
    Zemljotres se moze/mora shvatiti kao prirodni proces i kao takav nema poseban znacaj za mene.Tsunami nije bio ni prvi ni poslijednji pa tako da
    ce ovo vidljivo desavanje dati da se slijedeci put manje iznenadjujemo ovim ogromnim prirodnim nepogodama.Priroda ima svoje principe kao i nauka koja i te kako moze pomoci da se ubuduce razmijere ovog tipa na vrijeme prognoziraju.
    Ljudima ne bi trebala nauka kao oslon ili vjera u boga u kojem manje vise ceka nego aktivno posmatranje prirode,njenih fenomena njenih elemenata i ostalog koje znacajno imaju svoje mjesto.

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Nemojte to da svaljujete na Boga ili boga. Naravno da je to mnogo lakse, ali...
    A gdje su Bogovi

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vjerovatno nijesam u pravu ali ne mogu da otrgnem sljedecem razmisljanju..
    Uzmimo da ti popovi posumnjaju u postojanje Boga nakon jedne ovakve katastrofe , sta to govori o njima kao o bozjim ljudima ? Koliko je puta onda bog pogrijesio izabravsi takve ljude nedostojne toga da budu spona izmedju ljudi i njega? A koliko to govori o njima kao o ljudima - koliko katastrofa dokazanih ima u proslosti za koje se ne nadje nikakvog opravdanja , pa smo to malo <precutkivali i zataskavali>?Nije li sve to bozja krivica - ne ljube li njegovi ljudi istinu, a ne laz, i nije li na njemu da odabere ljude dostojne barem toga da duhovnu zastitu pruze njegovom stadu..? U zastitu od smrti necu ni da ualzim, jer sama sebi na ovaj nacin vec nekako dokazujem njegovu krivicu..

    Vadim temu iz naftalina, ali sjetih se radnog vremena na jednoj crkvi na sjeveru i eto..
    one day, after school.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]Uzmimo da ti popovi posumnjaju u postojanje Boga nakon jedne ovakve katastrofe , sta to govori o njima kao o bozjim ljudima?
    Govori i govori se ko zeli, da oni nisu uceni ili nisu dovoljno ubijedjeni. Sta treba reci za Nadbiskupa, da li je to njegova licna izjava ili ne i zasto dvostrano je pitanje, koje po vjerovanju iz kojeg predaje bi trebao da zna.
    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]Koliko je puta onda bog pogrijesio izabravsi takve ljude nedostojne toga da budu spona izmedju ljudi i njega?
    Odgovor je trostran; ko/sta je covjek a ko/sta bog, a ko/sta posred(uje)?
    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]A koliko to govori o njima kao o ljudima - koliko katastrofa dokazanih ima u proslosti za koje se ne nadje nikakvog opravdanja , pa smo to malo <precutkivali i zataskavali>?
    Ko su ti ljudi, ko su ti ljudi koji su izabrali taj put bozji kako se obecava u tim spisima? Zasto se u tim religijskim spisima nema jasnih instrukcija, zasto mora da pociva na vjerovanju, zasto kad se ocigledno moze i drugcije. Zasto nekom da vjerujem, dal taj koji mi nudi vjerovanje moze reci da zna sta? Zar nije vjerovanje neznanje , nedovoljno znanje koje kao takvo u nudecem bi trebalo da zna ili se varam ili izgovor neznas ti, pa vjeruj sine...zasto nema jasan pristup kad je najpotrebnije kad je bolest u pitanju i pitanje smrti koja je odnijela kroz ovu tragediju mnogo zivota.
    I najvece zasto je tako neodgovorno od tih izumitelja da sire tu svetu tu vjeru, kad znaju odnosno trebali bi znati da vjera snosi poslijedice, primjera kad je covjek u muci onda se hvata bilo cega a mozda i nije kriv za svoje to stanje kako bi ga vjerovatno vjera okrivila ili posto ona to sve zna, zasto nema drugaciji sistem odnosno nije stvarala isti i mnogo ostalih zla, koje je cinjeno u ime i pomocu tih religija, koje ako se barem malo promisli ne bi trebalo podrzavati, a strah je najvise doprinijeo tome kod ljudi, da tako bude.
    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]Nije li sve to bozja krivica - ne ljube li njegovi ljudi istinu, a ne laz, i nije li na njemu da odabere ljude dostojne barem toga da duhovnu zastitu pruze njegovom stadu..?
    Pitanje koje, sta je bog, a sta ne? Mnogo pitanja za vise ljude, koji su slabiji po prirodi i prema kojima se nije odnosilo sa istim, kao i mnogi ostali kojima unutrasnje potrebe ne daju odgovore i onima kojima nije svejedno, kamo za sebe i ostale, jer vjera nije stanje zivota nije stanje aktivnosti gdje covjeku daje da bude on to sto jeste da uzme odgovornost na sebe i ostale (ne)posredne sa kojima zivimo. Uglavnom se nadju razlozi po svojoj potrebi gdje druga strana ostaje trazeca/nudeca kao i ista.
    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ]U zastitu od smrti necu ni da ualzim, jer sama sebi na ovaj nacin vec nekako dokazujem njegovu krivicu..
    Problem je da je to prica o bogu, nije bozija prica kako nam se nudi, a da jeste vise se ne bi vjerovatno zvala vjera, jer vjera u dovoljnom znanju, u prirodi ne postoji niti je ikada postojala. Tako da to nije nasa krivica, nego upravo njihova sto ne znaju kako da pisu, da govore odnosno ne znaju da daju stvarno stanje desavanje svijeta kao i indivudua, koji uze moze da izgleda vise nego sto i jeste po njihovoj povrsinskoj prici. Vjera je imala nekad davno veci nazalost i danas manji znacaj, koji je da kazem donekle opravdajuci u dataoj situaciji ali nije nikad imala smisao ucenja koje ne zahtjeva vjeru ili ubijedjenje takvo i takvo kako se po njima pise i uci. Ucenje zahtjeva um, razum, jasnocu, jednostavnost, iskrenost, ravnopravnost, kako da se odnosi oko sebe, radi sebe, i svih nas.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by enex
    Crkva kao temelj Boga nije vrijedna moje paznje jer....
    Polazeci od pogresne premise logican je i pogresan zakljucak. Nije crkva temelj Boga vec vjera covjeka.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Quote Originally Posted by enex
    Crkva kao temelj Boga nije vrijedna moje paznje jer....
    Polazeci od pogresne premise logican je i pogresan zakljucak. Nije crkva temelj Boga vec vjera covjeka.
    Sta je A a sta B prepostavka u datom?

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Citiracu jos jednom zapis nadjen na ostacima hrama starozabjelskog boga ljubavi, ljubavnih dodirivanja i borica, Tuljija Zgodnog:

    Sagradio sam ti hram gospode moj,
    sagradio sam ti hram u srcu mom.

    (ako bog predstavlja otjelovljenje ideala ljubavi, pravednosti, milosrdja, miroljubivosti, istine i prastanja, onda je sustina same vjere- obozenje cvjeka, tj. ovaplocenje tih ideala u covjeku, jedinki; praviti zivotne izbore na osnovu tih ideala, po meni je sustina, ili bi trebala biti, svake religije; princip je isti, sve su ostalo nijanse. Sva ta prica o crkvama, drugim ljudima i ostalim bakracima me ne zanima bas previse u smislu da to utice na moju vjeru)
    Vecina ljudi je zla

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •