Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 152

Thread: Wikileaks

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Thumbs up Wikileaks

    Vidim ne pominje se nikako po forumu, pa da pitam:

    Jeste li culi za Wikileaks? Nakon objavljivanja snimka americhkih vojnika koji su u Iraku 2007me pucali na civile i novinare rojtersa (12 ljudi poginulo), ljudi koji stoje iza Wikileaks su ponovo u vijestima nakon hapsenja americkog vojnog obavjestajca koji je navodno dostavio snimak i veliki broj diplomatskih telegrama koje je americko osoblje slalo s bliskog istoka. Navodni osnivac i glavni covjek Wikileaks-a je Australijanac Julian Assange, tajnoviti lik koji neprestano mijenja mjesto boravka i, u dosluhu sa volonterima i koosnivacima odrzava ovaj drcni web portal uprkos nastojanjima vlada, obavjestajnih sluzbi, banaka i ostalih 'pogodjenih' da se portal ugasi.

    Wikileaks je portal koji daje mogucnost 'whistleblower'-ima da dokumenta koja su od javnog znacaja dostave javnosti uprkos zabranama, pritiscima, zakonima i sl. Organizacija wikileaks-a je takva da se identitet ljudi koji dokumenta dostave shtiti, a panel od 5-6 ljudi kojim navodno presjedava Assange odlucuje da li su izvori i dokumenta kredibilni, i donosi odluku o objavljivanju. Na sajtu wikileaks postoji i index po zemljama, a Montenegro na zalost jos uvijek nije izlistana samostalno, vec pod Serbia&Montenegro. Razlog moze biti i taj sto je najnoviji od 6 dokumenata koji se ticu Crne Gore datiran Jun 2006, i odnosi se na zajednicu.

    Da li mislite da je ovakav pristup ok? Da li sa naklonoscu gledate na aktivnosti wikileaks-a? Je li ovo nacin da se dopuni sve prazniji prostor koji bi istrazivacko novinarstvo trebalo da zauzima u svjetskim medijima? Mislite li da su posljedice ovakvog djelovanja pozitivne, ili da je ovo samo josh jedan nachin da se potpiruju teorije zavjere? Mislite li da bi ovakav pristup bio koristan u Crnoj Gori (nesto poput malo ozbiljnijeg necenzurisano-portala ili sami Wikileaks)? Drugim rijecima, mislite li da u Crnoj Gori ima ljudi koji bi pushtili u etar povjerljiva dokumenta sa informacijama od javnog znacaja ako bi bili sigurni da ce ostati zasticeni?

    Par linkova:
    wikileaks.org/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wikileaks
    http://www.seebiz.eu/hr/seebiz-trend...ame,81346.html

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    Mislite li da bi ovakav pristup bio koristan u Crnoj Gori (nesto poput malo ozbiljnijeg necenzurisano-portala ili sami Wikileaks)? Drugim rijecima, mislite li da u Crnoj Gori ima ljudi koji bi pushtili u etar povjerljiva dokumenta sa informacijama od javnog znacaja ako bi bili sigurni da ce ostati zasticeni?

    Par linkova:
    wikileaks.org/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Wikileaks
    http://www.seebiz.eu/hr/seebiz-trend...ame,81346.html
    U Crnoj Gori nema potreba za tim jer vec postoji pod onim "izvor blizak", a da ne pricamo o tome koliko dugo ostaje tajna ono sto se prica na nekoj sjednica savjeta za bezbjednost.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    ne radi se odje o prichama, nego o valjanim dokazima - dokumentima, audio i video snimcima i sl. dje su stvari crno na bijelo... a i kod nas i dje drugo su cakule vazda bile sastavni dio politike i 'visokog drushtva' i to se nece promijenit puno. poenta je da se neke stvari otkriju u izvornom obliku i predstave javnosti kako bi se sud formirao nezavisno od 'izvora', spinovanja, analiza i ostalih metoda

  4. #4
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    ne radi se odje o prichama, nego o valjanim dokazima - dokumentima, audio i video snimcima i sl. dje su stvari crno na bijelo... a i kod nas i dje drugo su cakule vazda bile sastavni dio politike i 'visokog drushtva' i to se nece promijenit puno. poenta je da se neke stvari otkriju u izvornom obliku i predstave javnosti kako bi se sud formirao nezavisno od 'izvora', spinovanja, analiza i ostalih metoda
    Sto se ti $ekiras Aussie?

    Eo ne fali vise
    Last edited by Nikollaki; 12-06-10 at 13:43.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    ma ne $ekiram se ja nishta, no me intresuje shto mislite oko ovoga. a zao mi je ovoga momka, ne daju mu zivjet pogotovo od aprila kad su objavili onaj snimak (http://en.wikipedia.org/wiki/July_12...hdad_airstrike)... ali eto i taj snimak na primjer, vjerujem da ljudi shto su ga vidjeli nece vishe nikad na isti nacin slushat priche o sirenju demokratije i oslobadjanju naroda po bliskom istoku... a shto se cg-a tiche, teshko da bi ovakvo shto moglo zazivjet, a i pitanje je bili valjalo ishta (sve ceshce mislim kako mi je milije da ne znam shto se chini)... nego, s obzirom da je objavljeno dosta povjerljivih policy dokumenata, ovaj sajt se sve vishe namece i kao ozbiljan izvor istrazivackog materijala (pogotovo iz US) i valjalo bi ga iskoristit ako se dje pominju kakve prognoze/projekcije/analize/savjeti za Crnu Goru


    btw, trebao sam doc u julu, al sam bolestan neshto pa sam sve aktivnosti otkazao do daljnjega, ali se nadam da se vidimo u decembru... e i fali ti jedno s u to Aussie
    Last edited by augustin; 12-06-10 at 13:46.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by augustin View Post
    ma ne $ekiram se ja nishta, no me intresuje shto mislite oko ovoga. a zao mi je ovoga momka, ne daju mu zivjet pogotovo od aprila kad su objavili onaj snimak... ali eto i taj snimak na primjer, vjerujem da ljudi shto su ga vidjeli nece vishe nikad na isti nacin slushat priche o sirenju demokratije i oslobadjanju naroda po bliskom istoku... a shto se cg-a tiche, teshko da bi ovakvo shto moglo zazivjet, a i pitanje je bili valjalo ishta (sve ceshce mislim kako mi je milije da ne znam shto se chini)...

    btw, trebao sam doc u julu, al sam bolestan neshto pa sam sve aktivnosti otkazao do daljnjega, ali se nadam da se vidimo u decembru... e i fali ti jedno s u to Aussie
    Gluposti Brother from the land down under.

    I odje je procurio u javnost svaki snimak koji je postojao od Masana, svadbe Kalica, pa do batinanja zatvorenika. Problem je sto nema puno dokaza koji bi se mogli objavit u Crnoj Gori.

    A druga stvar, snimit americke vojnike koji divljaju i nije neki uspjeh vala. Zar ne mislis tako?

    p.s. Javi se kad dodjes

  7. #7
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    ma nije njih problem snimit, nego je problem plasirat informacije. i cijela poenta priche je upravo u tome da se informacije od javnog znachaja/interesa moraju uchinit dostupnima. na wikipediji ima par bash dobrih primjera shto su sve ovi plasirali, i shto se sve chinjelo ne bi li objavljivanje informacija bilo sprijecheno (dobar primjer je shto su uradili scientolozima).

    a shto se cg-a tice, video zapisi su najmanje bitni - bitnija je svijest o tome da neke stvari trebaju biti javne. recimo, siguran sam da postoji makar jedna analiza uzroka gubitaka na mrezi (ne samo neplatise vec i gubici pri prnosu) elektrodistribucije i makar jedan dokument koji sadrzi prijedloge/plan da se dati gubici saniraju. isto tako sam siguran da bi takvi dokumenti imali uticaja na debate o neophodnosti potapanja rijeka i izgradnje elektrana u mjeri u kojoj se to predlaze... ali takvih dokumenata nazalost nema u javnom domenu, i sva se debata svodi na to ko je veci struchnjak i kome treba vjerovat.

    p.s. javljam se obavezno

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ponekad ta plasirana informacija bas nista ne znaci jer se stvori atmosfera "ispravnog misljenja". Reuter je cenzurisa slike sa izraelskog napada na konvoj i sta je bilo - nista. Da li se pojavljivanjem pravih slika (necenzrisanih) bilo sta promijenilo?

  9. #9
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default Wikileaks: 400.000 tajnih dokumenata o ratu u Iraku

    Tajni dokumenti američke vojske koji otkrivaju "istinu o ratu u Iraku" ugledali su svjetlost dana, izjavio je u Londonu osnivač Wikileaksa Julian Assange.

    Web stranica Wikileaks danas je objavila oko 400.000 većinom tajnih dokumenata o ratu u Iraku koji, među ostalom, otkrivaju nove detalje o broju ubijenih iračkih civila, zlostavljanju ratnih zarobljenika i sudjelovanju Irana u ratu u Iraku. Internetska stranica je zasad neke dokumente dala na uvid i nekolicini medija među kojima su britanski The Guardian, njujorški NY Times, njemački Der Spiegel i arapska televizijska mreža Al Jazzeera.

    Amerikanci iz helikoptera ubijali civile
    Dokumenti otkrivaju i dosad nepoznate primjere kad su američki vojnici helikopterima ubijali civile u nadzornim tačkama. Upravo su to situacije koje su izazvale snažan otpor Iračana prema Amerikancima, a isto se trenutno događa i u Afganistanu.

    U arhivi Wikileaksa stoji kako je ubijeno najmanje 100.000 ljudi između 2004. i 2009. godine.

    Mučenje civila
    U dokumentima se pominje 300 slučajeva mučenja i nasilja nad zatvorenicima za koje su bili odgovorni američki vojnici, kao i slučajevi pljački za koje se terete iračke snage.
    S druge strane, iračke vlasti saopštile su danas da tajni američki dokumenti objavljeni na wikileaksu, ne sadrže "iznenađenja".
    "Dokumenti nisu bili iznenađenje za nas, jer smo već pominjali više tih slučajeva, uključujući i ono što se desilo u zatvoru Abu Graib, kao i druge slučajeve u koje je bila umješana američka vojska", rekao je portparol Ministarstva za ljudska prava Kamel al-Amin.
    "Nismo iznenađeni informacijama koje su objavljene, broj (109.000 žrtava rata između 2003. i 2009.) blizu je onoga koji navode iračke vlasti", dodao je on.
    Prema dokumentima američka vojska prikrila je slučajeve mučenja zatvorenika u Iraku, između januara 2004. i 31. decembra 2009. od invazije američke vojske.

    Američki zvaničnici izjavili su da se utrkuju kako bi kontrolisali štetu od objave dokumenata, a lideri NATO-a su zabrinuti jer ta objava goleme količine tajnih dokumenata može ugroziti ljudske živote.


    dokumenti na http://wikileaks.org

    .
    The more things change, the more they stay the same.

  10. #10
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    WikiLeaks najavio objavu diplomatskih izvješća koja bi mogla poljuljati odnose među saveznicima

    Internetska stranica WikiLeaks, odgovorna za objavu stotina tisuća tajnih izvješća koja se odnose na ratove u Afganistanu i Iraku, mogla bi objaviti novi krug dokumenata u petak ili tijekom vikenda, izvijestila je TV mreža Fox News. Glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley izjavio je da to ovoga puta može nanijeti štetu američkim odnosima s bliskim saveznicima.

    Julian Assange, vlasnik Wikileaksa, izjavio je da njegova organizacija ima pristup do nekoliko stotina tisuća osjetljivih diplomatskih dokumenata. Crowley je rekao novinarima u State Departmentu da su američka diplomatska predstavništva diljem svijeta počela obavještavati druge vlade o objavi tajnih izvješća.

    Irak, Afganistan i Pakistan na popisu su zemalja zbog kojih je State Department najviše zabrinut, ali je po Crowleyjevim riječima, jednaka pozornost posvećena i zemljama kao što je Zimbabve. Diplomatska izvješća mogu uključivati sve, od istraživanja prije posjeta američkih izaslanstva do sažetaka sastanaka na visokoj razini i analiza događaja u pojedinoj zemlji.

    Pentagon, koji još analizira više od 700.000 tajnih dokumenata o ratu u Afganistanu koje je WikiLeaks objavio krajem listopada, najavio je da očekuje štetu i u novoj objavi dokumenata. Kongresni dužnosnici kazali su za Fox News da je Pentagon posebno zabrinut jer bi dokumenti mogli sadržavati potencijalno štetne informacije o zatočenicima iz Guantanama.

    U međuvremenu se Assange, čije je boravište nepoznato, bori s optužbama za silovanje u Švedskoj. Australac negira optužbe, a njegovi odvjetnici tvrde da je imao spolne odnose s dvije žene uz njihov pristanak, ali su se one okrenule protiv njega kada su saznale jedna za drugu.
    The more things change, the more they stay the same.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vikiliks objavio dokumenta, pa hakovan
    izgleda i nad popom ima pop. Osnivaci Vikiliksa su bivsi hakeri i par novinara pa valjda ko kao oni trebali bi znatiti kako da zastite sajt
    Nesto mi malo ove tajne cudne jer ispada da masa nagovarala da se bombarduje Iran, ali dobri Ameri to nijesu htjeli ni za zivu glavu

  12. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    A sto bi sa hapsenjem osnivaca wikija, zbog optuzbe za silovanje ?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne pominji to jer ce Blic objaviti da se krije nedje na Zabljaku

  14. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Cipure, ocemo li chitat ove depeshe pa da pishemo istoriju ponovo?

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima dokumenata i iz ambasade u pg, al se ne moze ni jednom sajtu pristupiti da bi se skinuo, jer su preoptereceni d:
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  16. #16
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba da se objavi 250,000 dokumenata , ali zasad je objavljeno svega 250. Sigurno da i oni nailaze na dosta opstrukcija ali mislim da ih sada ne moze niko spreciti. Objavljivanje ostalih dokumenata (uglavnom diplomatska posta ) bice aktuelno tokom sledecih mjeseci, pa cemo bas pratiti ove koji se ticu Jugeee i Crne Gore, a bice ih dovoljno.
    Ako sam dobro protumacio ovaj link http://public.tableausoftware.com/views/tags/Country

    fulltext: Serbia and MontenegroNumber of Records: 1,244
    Montenegro,503
    ,,, a po ambasadama:

    Unclassified,Embassy Belgrade,838 Confidential,Embassy Belgrade,131 Secret,Embassy Belgrade,25
    ...
    ..........
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    https://www.youtube.com/watch?v=tVuSKk_fs1o

  17. #17
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    154
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Hakovali su sajt ali zalud,ovi iz Wikiliksa su proslijedili dokumentaciju svim važnijim medijima u svijetu a i na torent sajtove se može naći kompletna dokumentacija.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  18. #18
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DIDI View Post
    ima dokumenata i iz ambasade u pg, al se ne moze ni jednom sajtu pristupiti da bi se skinuo, jer su preoptereceni d:
    Ima ti dokument da je slucaj S.C. izmislila i napakovala srpska BIA

  19. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Četvrt milijuna povjerljivih brzojava američke diplomacije, koje je pribavila internetska stranica WikiLeaks, otkrili su naličje američke vanjske politike, pravo mišljenje američkih diplomata o drugim zemljama i njihovim čelnicima, pogađanje iza zatvorenih vrata američkih veleposlanstava i druge metode s kojima SAD čuva svoj utjecaj u svijetu.
    >> WikiLeaksovi dokumenti vani: 'Saudijci tražili od SAD-a napad na Iran'
    Povjerljivi dokumenti jučer nisu objavljeni na WikiLeaksu, jer je tzv. DDOS 'cyber' napad tu web stranicu učinio nedostupnom korisnicima, već je o njima izvijestilo pet svjetskih medija kojima je WikiLeaks dokumente prethodno dao na uvid - The New York Times, britanski The Guardian, francuski Le Monde, španjolski El Pais i njemački tjednik Der Spiegel.
    (Foto: The Guardian)


    Moguć udar Izraela na Iran
    Objava povjerljive diplomatske prepiske, većinom iz zadnje tri godine, stvara izuzetne neugodnosti State Departmentu, koji ju je do zadnjega trenutka nastojao spriječiti. 'Brzojavi koje je pribavio WikiLeaks osvijetlili tajne diplomatske kanale', naslov je članka u The New York Timesu, koji ističe da prepiska 270 veleposlanstava i konzulata sa State Departmentom, sadrži 'četvrt milijuna povjerljivih diplomatskih brzojava koji daju uvid bez presedana u pogađanja koja se odvijaju u veleposlanstvima diljem svijeta, okrutno iskrena stajališta o stranim čelnicima, i otvorene procjene nuklearnih i terorističkih prijetnji'.
    List ocjenjuje kako dokumenti pokazuju da gotovo desetljeće nakon terorističkih napada 11. rujna 2001., 'duboka sjena terorizma i dalje dominira u odnosima SAD-a sa svijetom'. Dokumenti govore o naporima Obamine administracije da zaustavi nuklearni program Irana i mogući udar Izraela na Iran, da nađe pouzdanog partnera u Pakistanu za borbu s Al Qaidom, kako se nosi s rastom Kine i povlačenjem Rusije od demokracije.
    Mračno mišljenje američkih diplomata o zemljama u kojima su akreditirani

    List citira i konkretne dokumente, primjerice, spominje kako su američki diplomati vršili pritisak na Sloveniju da uzme zatočenike iz Guantanama, ako želi sastanak s predsjednikom Barackom Obamom. NY Times u opširnom napisu ne spominje ni jedan dokument koji je vezan uz diplomatsku prepisku iz Hrvatske, dok Der Spiegel donosi svojevrsnu kartu objavljenih dokumenata, koja potvrđuje da postoje i oni koji su vezani uz Hrvatsku, ali List se ne spominje njihov sadržaj. Sličnu kartu s brojem svih brzojava iz veleposlanstava SAD-a diljem svijeta, na kojoj se nalazi i 1686 brzojava iz Hrvatske, objavio je i Guardian.
    Der Spiegel navodi kako je gledište koje američki diplomati imaju o zemljama u kojima su akreditirani 'povremeno nevjerojatno mračno'. Gledano njihovim očima, cijele zemlje izgledaju zaglibljene u korupciji, primjerice Kenija. Turska, prema izvješćima iz veleposlanstva SAD u Ankari, klizi u nestabilni islamizam vođena vladom suženog vidokruga, premijera Recepa Erdogana, koji se oslanja na skupinu nekompetentnih savjetnika. Prognozira se da je vjerojatno ne čeka budućnost u Europskoj uniji.
    Putin-Medvedev: Odnos bijednog i neodlučnog
    Veleposlanik SAD-a u depeši iz Moskve opisuje suparništvo dvojice ruskih čelnika, predsjednika Dmitrija Medvedeva i premijera Vladimira Putina, opisujući prvoga kao 'blijedog i neodlučnog', bez 'imalo razmetljivosti' potonjega. Za njemačku kancelarku Angelu Merkel u dokumentima se kaže da izbjegava rizik i da je 'rijetko kad kreativna'.

    Dokumenti pokazuju kako članovi njemačke koalicijske vlade ogovaraju svoje kolege u razgovoru s američkim veleposlanikom Philipom Murphyem. Primjerice ministar obrane Karl-Theodor Guttenberg kaže Murphyu da je ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle 'stvarna prepreka' zahtjevu SAD-a za povećanje njemačkog kontingenta u Afganistanu.
    Uzdrmano povjerenje američkih partnera
    Za kralja Abdullaha u Saudijskoj Arabiji se navodi da ne podnosi svoje susjede u Iranu, te da izražava prezir prema tamošnjem teokratskom režimu, koji smatra 'nestabilnim'. Državna tajnica Hillary Clinton saznala je od posebnog 'promatrača Irana' u glavnom gradu Azerbajdžana Bakuu, o svađi tijekom sastanka iranskog Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost, u kojoj je gnjevni načelnik Glavnog stožera Revolucionarne garde Mohammed Ali Jafari, navodno ošamario predsjednika Mahmouda Ahmadinejada jer je, uglavnom konzervativni predsjednik, iznenađujuće, zagovarao slobodu tiska.
    Objavljeni dokumenti uključuju 243.270 diplomatskih brzojava koje su američka veleposlanstva uputila State Departmentu i 8.017 smjernica koje je State Department poslao u svoje diplomatske ispostava diljem svijeta. Nikada prije u povijesti neka velesila nije izgubila kontrolu nad takvom ogromnom količinom tako osjetljivih informacija, navodi Der Spiegel, ističući kako je objava dokumenata 'uzdrmala povjerenje američkih partnera'.
    Diplomati u opasnosti nakon objaveBijela kuća u nedjelju je najoštrije osudila objavu dokumenata Wikileaksa kao 'neovlašteno otkrivanje klasificiranih dokumenata i osjetljivih podataka za nacionalnu sigurnost'. 'Takvo će objavljivanje dovesti u opasnost naše diplomate, obavještajne profesionalce i ljude diljem svijeta... i može 'duboko utjecati ne samo na američke vanjskopolitičke interese, već i na one američkih saveznika i prijatelja diljem svijeta'.
    To je treći udar Wikileaksa na SAD u posljednjih šest mjeseci, nakon objave 400 tisuća dokumenata iz rata u Iraku u listopadu, i 70 tisuća dokumenata iz rata u Afganistanu u travnju. Brzojavi s Bliskog istoka pokazuju slabosti supersile, gdje Washington uvijek brani svoj vitalni interes za osiguranje udjela u rezervama nafte, no isto tako postaje igračka različitih interesa. Uvučen je u neprijateljstva između Arapa i Izraelaca, šiijita i sunita, između islamista i sekularista, između despota i kraljeva. Često je pouka dokumenata da arapski čelnici koriste prijateljstvo s Washingtonom, kako bi proširili svoje vlastite pozicije moći.

    Berlusconi kao Putinov glasnogovornik
    Dokumenti također otkrivaju da SAD od 2007. bezuspješno nastoji ukloniti visokoobogaćeni uran iz Pakistana. Oni također opisuju kako SAD razmatra mogućnost kolapsa Sjeverne Koreje, te ujedinjenje u jedinstvenu Koreju pod vodstvom vlade u Seoulu, i kako bi na to reagirala Kina. Kao primjer korupcije u Afganistanu ističe se posjet potpredsjednika Ahmed Zia Massouda prošle godine Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kada je američka Agencija za suzbijanje trgovine drogom (DEA) otkrila da na put nosi 52 milijuna dolara u gotovini.
    Na kraju je Massoudu 'dopušteno da zadrži novac bez otkrivanja podrijetla ili odredišta', navodi NY Times. Američki diplomati iz Rima izvijestili su 2009. o izvanredno bliskim odnosima između ruskog premijera Vladimira Putina i talijanskog premijera Silvia Berlusconija, uključujući 'raskošne darove i unosne energetske ugovore', ukazujući kako se Berlusconi sve više pojavljuje kao glasnogovornik Putina.
    Opisana su i bezuspješna nastojanja SAD-a da spriječi Siriju u naoružavanju gerilaca Hezbollaha u Libanonu. The New York Times ističe kako nije objavio dijelove dokumenata koji sadrže imena nekih ljudi koji su razgovarali privatno s američkim diplomatima i mogu biti u opasnosti ako su javno identificirani, kao i one dijelove diplomatskih brzojava čije bi objavljivanje moglo ugroziti američke obavještajne operacije. (Hina)
    The more things change, the more they stay the same.

  20. #20
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Američke vlasti boje se odgovornosti, rekao je Julian Assange.

    To je izjavio nakon najnovije objave povjerljivih dokumenata na stranicama WikiLeaks. WikiLeaks, čiji je Assange osnivač, objavio je više od četvrt milijuna diplomatskih brzojava, u kojima su stavovi SAD-a prema mnogim državama postali izrazito jasni. Bijela kuća curenje dokumenata ocijenila je 'nesmotrenim ugrožavanjem diplomata i dovođenje drugih osoba u opasnost', piše BBC.
    >> Guardian: 1686 brzojava iz Zagreba među dokumentima WikiLeaksa
    Peter King, američki republikanski zastupnik u Kongresu i član nacionalnog vijeća za sigurnost, pozvao je na proglašavanje WikiLeaksa terorističkom organizacijom. 'Ta najnovija objava pokazuje izrazitu namjeru gospodina Assangea, ne samo da našteti našim nacionalnim interesima u ratu protiv terorizma, već i potkopava sigurnost koalicijskih snaga u Iraku i Afganistanu', istaknuo je King.
    Američko ministarstvo obrane priopćilo je da pojačava sigurnost vlastite računalne mreže kako bi se spriječilo buduće curenje sigurnosnih dokumenata. Jedina osumnjičena osoba za odavanje tajnih podataka Assangeu jest američki vojni obavještajni analitičar Bradley Manning, koji je uhićen u lipnju ove godine u Iraku i optužen za odavanje tajnih dokumenata WikiLeaksu.
    Assange bi mogao biti optužen ako se vrati u Australiju
    Protiv osnivača internetske stranice WikiLeaksa Juliana Assangea mogla bi biti podignuta optužnica ako se vrati u svoju rodnu Australiju, izjavili su dužnosnici u Canberri.
    Nakon što je WikiLeaks počeo objavljivati 251.287 povjerljivih dokumenata američkog State Departmenta, australski državni odvjetnik Robert McClelland rekao je da australskom državljanu Assangeu neće biti ponuđeno utočište.
    'Sa stajališta Australije, mislim da potencijalno postoji niz zakona koji su možda prekršeni', kazao je. 'Australska savezna policija to istražuje'. Vlada je sastavila radnu skupinu u srpnju kako bi pratila posljedice objave dokumenata na WikiLeaksu. Vjeruje se da je Assange u Velikoj Britaniji.
    The more things change, the more they stay the same.

  21. #21
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    154
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Američke vlasti boje se odgovornosti, rekao je Julian Assange.

    To je izjavio nakon najnovije objave povjerljivih dokumenata na stranicama WikiLeaks. WikiLeaks, čiji je Assange osnivač, objavio je više od četvrt milijuna diplomatskih brzojava, u kojima su stavovi SAD-a prema mnogim državama postali izrazito jasni. Bijela kuća curenje dokumenata ocijenila je 'nesmotrenim ugrožavanjem diplomata i dovođenje drugih osoba u opasnost', piše BBC.
    >> Guardian: 1686 brzojava iz Zagreba među dokumentima WikiLeaksa
    Peter King, američki republikanski zastupnik u Kongresu i član nacionalnog vijeća za sigurnost, pozvao je na proglašavanje WikiLeaksa terorističkom organizacijom. 'Ta najnovija objava pokazuje izrazitu namjeru gospodina Assangea, ne samo da našteti našim nacionalnim interesima u ratu protiv terorizma, već i potkopava sigurnost koalicijskih snaga u Iraku i Afganistanu', istaknuo je King.
    Američko ministarstvo obrane priopćilo je da pojačava sigurnost vlastite računalne mreže kako bi se spriječilo buduće curenje sigurnosnih dokumenata. Jedina osumnjičena osoba za odavanje tajnih podataka Assangeu jest američki vojni obavještajni analitičar Bradley Manning, koji je uhićen u lipnju ove godine u Iraku i optužen za odavanje tajnih dokumenata WikiLeaksu.
    Assange bi mogao biti optužen ako se vrati u Australiju
    Protiv osnivača internetske stranice WikiLeaksa Juliana Assangea mogla bi biti podignuta optužnica ako se vrati u svoju rodnu Australiju, izjavili su dužnosnici u Canberri.
    Nakon što je WikiLeaks počeo objavljivati 251.287 povjerljivih dokumenata američkog State Departmenta, australski državni odvjetnik Robert McClelland rekao je da australskom državljanu Assangeu neće biti ponuđeno utočište.
    'Sa stajališta Australije, mislim da potencijalno postoji niz zakona koji su možda prekršeni', kazao je. 'Australska savezna policija to istražuje'. Vlada je sastavila radnu skupinu u srpnju kako bi pratila posljedice objave dokumenata na WikiLeaksu. Vjeruje se da je Assange u Velikoj Britaniji.
    A to što je "bastion demokratije i slobode" prekršio sve međunarodne konvencije i prava špijuniranjem i ucjenjivanjem svih važnijih političara i država preko svojih predstavnika političara-špijuna to nikom ništa.Koji su to licemjeri ovamo su pokrenuli otvoren lov na čovjeka u sovjetskom stilu (ko ga vidi nek ga ubije) zbog toga što javno iznosi gadosti koje su oni proizveli.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    Ima ti dokument da je slucaj S.C. izmislila i napakovala srpska BIA
    Ma svi dokumenti mogu biti istina istinska to je laz. Bas bi BIA to uradila... ma 'ajde....

  23. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    http://www.guardian.co.uk/world/us-e...cuments/225319

    Hahaha o Jeremicu, i Njemackoj sto je protiv pristupanja Balkanskih drzava ccc

  24. #24
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,180
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,280
    Thanked in
    1,996 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N_L View Post
    http://www.guardian.co.uk/world/us-e...cuments/225319

    Hahaha o Jeremicu, i Njemackoj sto je protiv pristupanja Balkanskih drzava ccc

    Njemački stav se zna i bez WikiLeaksa.
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    A podsjeti me na price prije par mjeseci kad se to pomenulo a oni kao odgovorili ne ne mi vam pomazemo blabla XD

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •