Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 79

Thread: Motherfuckin' Nature

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Motherfuckin' Nature

    Zemljotres odneo preko 11.000 života
    26. decembar 2004. | 10:28 -> 22:24 | Izvor: B92
    Kolombo -- Zemljotres od 8,9 stepeni Rihterove skale, pogodio je jugoistočnu Aziju i izazvao cunami. Poslednji bilans 11.000 žrtava.


    Na ruševinama od zemljotresa


    Epicentar najjačeg zemljotresa u poslednjih 40 godina bio je ispod Indijskog okeana, nedaleko od obale severnog dela Indonezije. Potres je izazvao pojavu ogromnog vodenog talasa, cunamija, visine 10 metara i dužine nekoliko desetina kilometara, koji je pogodio Šri Lanku, južnu Indiju, Tajland, Indoneziju, Maleziju i Maldive.

    Vlasti Šri Lanke, koja je najteže pogodjena elementarnom nepogodom, saopštile su da je u toj državi 3.538 lica izgubilo život, a da je katastrofom pogodjeno pet odsto ukupne populacije, odnosno oko milion ljudi. U Indoneziji je, prema dosadašnjim podacima, poginulo je 2.583 ljudi, u Tajlandu je život izgubilo 310 osoba, a više od 5.000 je povredjeno. Strahuje se da je u državama na jugu Indije stradalo više od 2.000 ljudi. U Maleziji je poginulo 28 osoba i 100 je povredjeno, a u Mjanmaru (nekadašnja Burma) je poginulo 10 ljudi. Na Maldivskim ostrvima, gde je danas proglašeno vanredno stanje, poplavljeno je dve trećine prestonice, a strahuje se da je 10 osoba poginulo.

    Agencije javljaju da je cunami na Tajlandu odneo stotine bungalova na popularnom Pi Pi ostrvu. Kako prenosi jedan čitalac sajta B92, sa Tajlanda, sudeći po snimcima, zgrade na ostrvu Pi Pi su totalno zbrisane, a cela marina je, kako kaže, samlevena. Međutim, dosta je ljudi preživelo i u toku je evakuacija. Drugi čitalac sajta B92 javlja na osnovu izveštaja, da na ostrvu Pi Pi nema poginulih stranaca i da se očekuje njihova evakuacija.

    Jedan od očevidaca cunamija na Šri Lanki je i novinar BBC-ja Ronald Bjurk. On se nalazi u jednom gradu na zapadnom delu Šri Lanke, u oblasti koja nije bila direktno udarena. Bjurk navodi da se u toj oblasti uopšte nije osetio zemljotres. Talas je u 10 sati ujutro prekrio plažu: "Bio sam u sobi u to vreme, koja se nalazi u prizemlju hotela na plaži. Voda je počela da ulazi kroz vrata, a posle samo nekoliko sekundi voda je udarala u prozore. Pokušavali smo da bežimo iz sobe, ali bilo je veoma teško pošto je voda već narasla do visine grudi. Kada smo kroz bujicu istrčali iz hotela, prvo smo se popeli na drvo. Posle pola minuta to drvo se srušilo i upali smo u vodu, pa smo držeći glavu iznad vode pokušavali da izbegnemo motore, automobile i fržidere koje je nosila voda. Napokon, posle nekih 300 metara koje smo preplivali, uhvatili smo se za jedan stub. Onda je odjednom voda splasla.“

    Iz Evropske unije stižu uveravanja da će biti upućeno tri miliona evra, kao početna pomoć žrtvama snažnog zemljotresa i plimnog talasa koji su pogodili južne delove Azije. Komesar EU-a za humanitarnu pomoć Luj Mišel saopštio je da je komisija u stalnom kontaktu sa humanitarnim organizacijama i aktivistima u regionu kako bi ustanovila kakva je pomoć najpotrebnija.

    Ima turista iz SCG u pogođenoj oblasti

    Kako B92 saznaje, nijedna bolnica u najugroženijem delu Tajlanda, provinciji Puket i ostrvu Pi Pi, nije primila državljane SCG.

    Iako je u prvom trenutku saopšteno da u tom delu nema turista iz Srbije i Crne Gore, naknadne informacije govore da ima državljana SCG koji tamo borave u privatnom aranžmanu, a ne preko turističkih agencija.

    Slede brojevi telefona, na kojima se mogu dobiti informacije o povređenima:
    Phuket provincijska policija: +66.76.214.492 i +66.1.643.275;
    Phuket turistička policija: +66.76.212.046 i +66.76.355.015.
    Krabi bolnica: +66 75-611-202;
    Ao Lak bolnica: +66 75-681-159;
    Koh Lanta bolnica: +66 75-697-017;
    Vachira Phuket bolnica: +66 76 217293-8.

    Agencija Džoli travel saopštava da je u njihovom aranžmanu u Indiji 17 turista iz naše zemlje, na Baliju 28, Tajlandu 2, i Maldivima 6. Zaposleni u agenciji kažu da su turisti u Indiji i na Baliju dobro, a da su sa Maldivima i Tajlandom telefonske veze u prekidu. Rodbina turista koji su preko Džoli travela u ovim zemljama može se javiti na telefon 063 77 39 689

    Bojana Adamović Dragović iz ambasade Srbije i Crne Gore u Nju Delhiju kaže za B92 da za sada nema podataka o eventualnim žrtvama iz naše zemlje: "Grad Dženaji na jugu Indije izgleda kao najviše pogođen, a i delovi Šri Lanke i grada Kolombo, takođe su poplavljeni. Sam zemljotres nije se dogodio na kopnu, nego na moru i tako je izazvao talas 'cunami', koji je poplavio delove južne Indije, Šri Lanke, Malezije i Tajlanda. Još se prebrojavaju mrtvi, materijalna šteta nije toliko velika, s obzirom na to da zemljotres nije izazvao velika rušenja na samom kopnu. Najveća šteta zapravo je nastala od vodenog talasa. Što se tiče naših građana, mi nemamo nikakvih podataka. Niko od njih se, do sada, nije javio u ambasadu pa pretpostavljamo da niko od njih nije bio na tom području."

    U međuvremenu se oglasila i beogradska turistička agencija "Kon Tiki travel", koja prevozi najviše domaćih turista u južnu Aziju. Ta agencija saopštava da trenutno nema nijednu grupu putnika u području ugroženom današnjim zemljotresom. Za danas je bio planiran jedan odlazak za Tajland, ali je taj let je otkazan zbog zemljotresa. Iz Kontikija su naveli da će narednih dana videti šta će biti sa turama za Tajland, koje su planirane za novogodišnje praznike.

    Plimni talas stigao do afričke obale

    Plimni talas, izazvan zemljotresom, stigao je do istočne Afrike, izazvavši manje štete. Stanovnici istočnoafričkih obalnih država su očekivali mogući snažni udar i eventualne posledice velikih plimnih talasa koji, kako navode stručnjaci, putuju brzinom od 500 do 700 km/h. Lokalni zvaničnici su javili da je od Afričkog roga do Tanzanije došlo do podizanja nivoa mora za oko dva metra, i do manjih poplava u priobalnim predelima.

    "U poslednjih šest sati promenile su se četiri plime i oseke", rekao je za Rojters portparol letovališta Turtle Bay na Malindiju. "Pažljivo pratimo razvoj situacije, ali ne očekujemo da će snažan cunami stići ovako daleko", saopštili su iz policijske postaje u Mombasi, a prenosi Hina.

    U poslednih 80 godina više zemljotresa odnelo je na hiljade života

    U svetu se, u poslednjih 80 godina, dogodilo nekoliko zemljotresa koji su odneli više hiljada ljudskih žrtava. U zemljotresu jačine 6,5 Rihterove skale, koji je pogodio Bam, jugoistočni Iran pre tačno godinu dana, pogunulo je više od 41.000 ljudi.

    U zemljotresu jačine 6,8 stepeni Rihterove skale, koji je 2. maja 2003. pogodio južni Alžir, poginulo je skoro 2.300 osoba, a u nešto slabijem zemljotresu čija je izmerena jačina bila 5,8 stepeni Rihterove skale i koji se dogodio 25. marta 2002. u severnom Avganistanu, stradalo je oko 1.000 osoba.

    2.500 ljudi je poginulo 26. januara 2001. u Indiji, u zemljotresu jačine 7,9 stepeni, a 2.400 na Tajvanu, septembra 1999, u zemljotresu jačine 7,6 stepeni. 17. avgust 1999. zemljotres od 7,4 stepena Rihterove skale pogodio je zapadnu Tursku, kada je život izgubilo 17.000 osoba. Snažni zemljotresi koji su odneli više hiljada života dogodili su se i u zapadnoj Kolumbiji 1999, u severnom Avganistanu i Tadžikistanu 1998, Japanu, Indiji 1993 i centralnom Meksiku.

    Najjačim zabeleženim zemljotresima i sa najviše žrtava, smatraju se zemljotresi u severozapadnom Iranu, kada je poginulo oko 50.000 ljudi, zemljotres u severozapadnoj Jermeniji sa oko 25.000 mrtvih, kao i zemljotres koji se dogodio u Kini kada je poginulo oko 240.000 osoba.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šta je cunami talas

    Načelnik seizmološkog odeljenja u Republičkom seizmološkom zavodu Branko Dragićević kaže za da je ovo bio jedan od najačih zemljotresa u poslednjih 40 godina. On navodi da je 1960. godine, našu planetu pogodio zemljotres jačine 9.5 jedinica Rihterove skale. Dragićević navodi da je uzrok zemljotresa tektonskog porekla i da nije ništa neobično što se dogodio u toj oblasti: "Jedino je neobično što se on dogodio u moru, što se nije dogodio negde na kontinentu. Da se dogodio na kontinentu, u blizini nekog grada, on bi imao još veći broj žrtava. Pre dva-tri dana desio se zemljotres na Južnom polu, koji je čak bio snažniji od ovog zemljotresa, ali je bio oko 1.600 kilometara daleko od Australije, tako da nije izazvao ni medijsku pažnju, a nije mogao ni da izazove materijalnu štetu ili žrtve", kaže Dragićević.

    Kada zemljotres ovakve jačine pogodi kopno, on izaziva promenu izgleda tla, stvaranjem raseda i uzdizanjem brda. Međutim, pošto je zemljotres pogodio dno okeana, njegov katastrofalni učinak proširio se, preko cunamija, na neuporedivo veću daljinu, nego što bi to bio slučaj da je pogodio kopno. Tako, ovaj zemljotres bio je poguban po stanovnike obalnih područja na 1.600 kilometara od epicentra udaljenoj Šri Lanki. Poređenja radi, Beograd je od Stokholma, Moskve, Londona ili Kipra udaljen oko 1.600 kilometara.

    Talasna dužina (udaljenost između vrha dvaju susednih talasa) cunamija može iznositi i do 100km i mogu stići do iste tačke s vremenskom razlikom od oko sat vremena. Okeanom se kreću velikim brzinama i do 800 km/h (brže od prosečnih aviona), na svom putu gube vrlo malo energije, a mogu odlomiti i poneti stene teške i do 20 metričkih tona.

    Dragićević objašnjava da je cunami visoki vodeni talas koji se javlja u slučaju kada je žarište zemljotresa ispod okeana: "Tada dolazi do izdizanja velike količine vodene mase iznad hipocentra. Taj talas nema veliku visinu, ali ima izuzetno veliku dužinu talasa, koja se kreće do nekoliko desetina kilometara". Cunami je "podmukli talas", pošto se velikim delom svog puta kreće po dnu, zbog čega je na površini okeana gotovo neprimetan. "Na svom putu, taj talasni front nailazi na plitku obalu, kada dolazi do izdizanja talasa. Njegova visina onda više nije jedan metar, već do nekoliko desetina metara i pošto sa sobom nosi veliku količinu energije, on ima ogromno rušilačko dejstvo".

    I cunami talasi su bili uzroci velikog broja nastradalih tokom zabeležene istorije. Međutim, zanimljivo je to da su većinu katastrofalnih cunamija izazivale erupcije vulkana, a ne zemljotresi.

    Erupcija vulkana Krakatau 1883. (Indonezija), izazvala je cunami talas i oko 37.000 mrtvih. Veliki zemljotres koji je 1. novembra 1755. pogodio Lisabon proizveo je pojavu cunamija; tom prilikom je stradalo oko 60.000 ljudi. Godine 1896. cunami u Japanu je odneo oko 27.000 života.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li i vas, kao mene, hvata osjecaj nemoci i beznacajnosti dok citate ovo?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iskreno, mene ne bash... mnogo mi je vazhniji ovaj moj sitni zhivotic 8)
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobro si rekao, zivotcic

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    mene uvijek zaboli zheludac kad prochitam ovako neshto
    Inache, chuh (ne znam koliko je tachna informacija) da je jednog fotoreportera dok je snimao prilog, od velichine talasa i same situacije srce na mjestu okinulo od shoka 8)
    Sell the Vatican, Feed the World!

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Da li i vas, kao mene, hvata osjecaj nemoci i beznacajnosti dok citate ovo?
    'oce se na Mars, ispituju se Kosmos.... a ne zna se nista ni o onom sto je pod nosom

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Srecjom mi je tajo doplovio u malo "blizhe" krajeve.



    Mademoiselle.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uvatio me onada kad sam prvi put cuo za Cunami talase, kad su mi djelovali nestvarno. Na CNN sam se prvi put uvjerio u njih

    Ako ste vidjeli kartu dje je ostrvo, jasno vam je zasto se desilo sto se desilo.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Quote Originally Posted by Hombre
    Da li i vas, kao mene, hvata osjecaj nemoci i beznacajnosti dok citate ovo?
    'oce se na Mars, ispituju se Kosmos.... a ne zna se nista ni o onom sto je pod nosom
    na zalost, zemljotrese je gotovo nemoguce predvidjeti

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gledao sam na tv tog sto ga mu je srce stalo dok je snimao cunami kako ide prema njemu...
    Sve je poslo u ****,
    jutros sam cuo da je u juznoj americi i africi
    metar ipo snijega...
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  12. #12
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni samo nije jasno kako ti posrani meteorolozi nisu imali nikakvu ideju, nikakvi izvjestaj da ce takva katastrofa da se desi.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meteorolozi nemaju nikakve veze sa tim.

    Pogotovo kad je u pitanju pomjeranje tla, tu se tesko moze ista predvidjeti. Kad je u pitanju vulkan, to je vec drugo.

    Seizmolozi decenijama pokusavaju da nadju pravilo i neki znak da ce se desiti pomjeranje tla, ali im ne ide bas za rukom.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Amerikanci ispituju opremu....
    Together we can defeat capitalism ...

  15. #15
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    oke, sad ne mogu da ocijenim da li je to bio sarkazam ili si ozbiljan che?
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sarkazam of course!
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  17. #17
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Inace,cuo sam da je ovo ****** nastalo zbog poremecene gravitacije planete,
    naravno svi znamo ko je umije$ao prste i eto sad jedemo ono $to smo sami zaqvali... :?

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CHEVO
    Posts
    1,075
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    inache ona plaza iz filma "PLAZA" je totalno razjebana! Gledao sam neku reportazu na BBC!!
    Odnero je djavo u 3 PM

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    bgd/bd
    Posts
    2,860
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    masu zivota jebote!! i to jedan zemljotres! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam cuo da su Rusi za ovo znali mjesec dana ranije i da su upozoravali da se narod evakuise. Navnodno zbog velike koncentracije asteroida koji su padali na tu regiju, medjutim lude Ruse niko nije slusao. Takodje ovo su stvari koje mogu izazvati poremecaj zemljine ose, a time i klimatske promjene (sigurno se ubrzo pojave i naucni radovi na tu temu). Postavlja se pitanje zasto oni koji imaju uredjaje za osmatranje tektonskog pomjeranja dna pacifika nisu bar "pet do 12" upozorili taj narod tamo... Sarkazam, a?
    Together we can defeat capitalism ...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    CHEVO
    Posts
    1,075
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja slushah neku zenu na TV koja je pricala o ovome i zasto se deshavaju ta pomjeranja tih plocha ovo ono!
    Kao npr sjeverna i juzna polulopta moraju da imaju istu masu da bi se zemlja okrecala pravilno i chim dodje do nekih nepravilnosti zbog radi chega niko ne zna zemlja sama to ispravlja tako shto nastaju zemljotresi isl!
    I josh je rekla da je nemoguce ovo predvidjeti i da su posle ovoga zemljotresa nastala dva talasa OGROMNA talasa i da je razmak izmedju njih bio !100 kilometara i da su ti talasi bili sve jachi i jachi tj shto su duze putovali dobijali su na snazi!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Che, Rusi jesu najbolji naucnici al' ovo ne moze da se predvidi. A pogotovo ne mjesec dana ranije, daj link oko toga mjeseca unaprijed!
    Inace se prica da su Britanci provalili sto ce se desit 15min prije, al' da niko ne zna zasto nisu rekli.
    \x56 \x47 \x42 \x4D
    \x53 \x41 \x47 \x50

  23. #23
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sh0cker
    Che, Rusi jesu najbolji naucnici al' ovo ne moze da se predvidi. A pogotovo ne mjesec dana ranije, daj link oko toga mjeseca unaprijed!
    Inace se prica da su Britanci provalili sto ce se desit 15min prije, al' da niko ne zna zasto nisu rekli.
    Rusi jutros pricaju da su bila neka "tehnogena ispitivanja"!!! :shock:
    It's my way or the highway

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljutice Bogdana 1a
    Posts
    2,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najveci uspjeh u predvidjanju zemljotresa bio je '99
    kad je 15 sec. prije bilo jasno da ce tursku pogoditi razoran zemljotres... bilo je nekih znakova (u vidu odbijanja zivotinja da jedu i sl.) par dana prije nego sto je bio poslijednji zemljotres u kini kad je 250.000 ljudi izgubilo zivot! Precizno predvidjanje ove prirodne nepogode jos ne postoji ...bar tako kazu!
    Samo za tebe, uvek uz tebe...
    u svoje loše dane volim gristi sam, piti i lutati po krčmama...

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zivotinje su najbolji pokazatelj za takve vremenske nepogode. A prije neki dan sam gledao snimke iz USA, koliko snijega covjece, kuda sve ovo vodi? Taj snijeg, zemljotres, poplave, globalno otopljavanje?


    Apokalipsa?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •