Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 92

Thread: Svaka čast omladini Cetinja…

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Svaka čast omladini Cetinja…

    -

    Budući da sve duže, kao penzioner, boravim u Crnoj Gori, a to znači u Cetinju, gradu u kome sam odrastao, nijesam mogao a da ne primijetim da je mladost cetinjska i lijepa i pametna, baš po onoj opštenarodnoj; ka sva – držana đeca! Vjerovatno bih I ostao pri ovom veoma pozitivnom mišljenju da nijesam imao isto tako veoma mučno iskustvo sa mojom posve trivijalnim ulaskom na cetinjsku pjacu iz pravca Balšića Pazara, koji za mene pretstavlja i glavni ulazu u ovu ustanovu od životnog značaja za grad I njegove stanovnike…

    No, tek kad sm se jednoga dana svom dužinom “prosuo” preko onijeh kašeta i gajbi, postalo mi je jasno u kojoj mjeri dvije debeloguze ženetine (piljarice) mogu, godinama, terorisati Grad Heroj sa sve okolinom, jer svako jutro svoje kašete natakare tako zajebano da posjetiocima ostane prolaz od svega 40 – 50 cm ( I slovima 40 – 50 cm)… Zbog ovoga sa se i obratio jednoj od onijeh ženetina, na što se ona posprdno nasmijala i sebi dozvolila prigodan komentar koji mi je ostao u trajnom sjećanju:

    “ E, ako mi je to cijeli grijeh, onda pođi u opštinu i napravi prijavu (opštenarodno - izdaju)”

    No sve ne bi bilo tako neugodno da se, jedan čovjek u najboljim godinama i veoma dobrog izgleda, istog momenta ovoj ženetini nije uvukao u (debelo) prkno izjavom da se u tome s njom slaže u potpunosti…

    Ova neugodna epizoda me nije posebno uzbudila ali me zato nagnala na razmišljanje , ne samo o stanovnicima Cetinja već mnogo više o njihovom lijepom i pametnom potomstvu koje sa tako nepodnošljivom lakoćom dozvoljava da njihove roditelje, babe i đedove, te ih daruju neshvatljivo gospodskom mladošću, dvije glupe i po svoj prilici, nedojebane glupave kobile, nagone da prilikom svakog odlaska na ovu raspalu pjacu, kukavički i podvijenog repa moraju proći ovaj – SRAMOTNI BLOK – kako bi svojim voljenim ljubimcima obezbijedili obroke dostojne njihove ljepote i pameti… Zbog toga mi je sve teže čitati raznorazna ovdašnja mudrovanja istih, pa svratih da sebi dam oduška i svu ovu nadrkanu pamet upozorim na ovu mučnu i za njihove stare veoma ponižavajuću činjenicu koja će na njihov obraz (ako ga imaju) ostaviti itekako dubo trag…

    Na zdravlje!

    Jeba ve pas, sur la place… !
    (sur la place – na trgu)…! Kako reče jedan đed e da bi se napravio važan svojim znanjem francuskog…

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Curva Nord - Milano
    Posts
    14,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    If you no longer go for a gap that exists, you're no longer a racing driver.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    -
    ........ jer svako jutro svoje kašete natakare tako zajebano da posjetiocima ostane prolaz od svega 40 – 50 cm ( I slovima 40 – 50 cm)…
    valjda je slovima četrdeset-pedeset cm...

    ne znam o čemu se radi na tu pjacu, al mi zapade za oko..
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Radi se o samom ulazu na pjacu gdje dvije piljare natakare gajbe ispred radnji i ako ko zastane da trguje svi cekaju dok se izmjeri i naplati, proci neces djecooooo Djeco o o .

  5. #5
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahahhahahhaha
    pa vrh...

    sad citah malo njegovu Apoteku il kako li vec iz linka u nj sig...za izbistrivanje itd....moćno...
    samo ga ima dosta...al polako ćemo..
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Metuzalem = Supermatuf....

    Quote Originally Posted by Loverclocker View Post
    valjda je slovima četrdeset-pedeset cm...

    ne znam o čemu se radi na tu pjacu, al mi zapade za oko..
    Fala ti sto si me upozorio na ovaj moj previd koji, kao svako "prolajavanje" podsvijesti, pripada visoj logici i time dobija posebno znacenje...

    Medjutim,
    ja sam ti malo staromodan pa nikome necu odgovoriti prije no li "dijagonalno" procitam, barem desetak (njegovih) postova.... Tako sam ucinio i ovoga puta i unaprijed nasluto koji je razlog tvome neznanju o ulazu na cetinjsku pjacu:

    - Jednostavno,
    tamo, kako se iz prilozenog vidi, nije lako ni pjeski uljeci a kamo li sa bijesnim autom, iako nekima od onijeh piljara i to uspijeva... No, ukoliko se i ti na neki volsebni nacin snabdijevas s ove pjace, bilo bi red da prodjes njom i garantujem ti nezaboravno iskustvo od kojeg, ponekad i rebra pucaju ako se dje mora u red stat...

    A sad da i ja tebe castim sa nekih par utisaka koje sam uzgred pokupio lunjajuci Cetinjem:

    Vjerovatno ni ti a ni mnogi od vas nijeste primijetili da kafane u staroj cetinjskoj varosi uglavnom nose - strana - (Grand, Yelow Moon, Obelix, Antib(es) Pari(s)z, Gaeta, London itd..) imena i to iskljucivo na latinici dok one u novoj varosi nose domaca a ima ih i na cirilici... Da ne pominjem klijentelu koja u ovim "stranim" kafanama uglavnom nosi dgu kosu a ona u domacim - duge brke...

    Aj uzdravlje e vidim da ce i mja prica poci u - duzinu...

    - M -

  7. #7
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dužno poštovanje, ne znam koliko imaš godina, ali mi se izražavanje veoma sviđa.

    ma ja sam shvatio otprilike o čemu je riječ, nisam na CT, al pođem sa vremena na vrijeme.

    razlog moje zabune je povezanost omladine cetinja sa nesretnom situacijom na pjaci...
    ...mada opet, može bit da sam previdio neki dio teksta, il sam neispavan i umoran, pa ne povezujem baš kako treba...
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  8. #8
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Je li vrijeme za moralni ustanak...?

    dubovicanin:

    Radi se o samom ulazu na pjacu gdje dvije piljare natakare gajbe ispred radnji i ako ko zastane da trguje svi cekaju dok se izmjeri i naplati, proci neces djecooooo Djeco o o .
    Ova tvoja primjedba jeste kratka ali zato kristalno jasno ukazuje koliko je razorna - prostota - onijeh zhenetina ali i koliko su mucni okovi (lazhne) - "pristojnosti" - sa kojom onaj kukavi narod istu podnosi... U stvari, ovim tvojim postom si me podsjetio da ovaj moj topic ustvari predstavlja jednu usugu iz moje - ambulante - i to one navedene pod

    1. Otvaranje oči

    nakon cega slijede:

    2. Oštrenje uma

    3. Širenje vidika

    4. Gledanje u ćikaru i tumačenje snova

    5. Mudri savjeti (iz zasjede)

    6. Razno


    i ukoliko se potvrdi blagotvorno dejstvo zahvata pod brojem 1. moze biti bi mogao uspjet i zahvat pod brojem 3...

    Loverclocker:
    dužno poštovanje, ne znam koliko imaš godina, ali mi se izražavanje veoma sviđa.
    Fala na pohvali, prije mjesec dana sam"uprtio" 71. (i slovima 71.) godinu..!

    - M -

  9. #9
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Strasno mi je dopadljiva Ambulanta jer tacno ocrtava da smo mi svjesni, svjesni o cemu se radi al da smo pod jakom terapijom blokatora da bilo sto preduzmemo .
    Ili smo jos pod utiskom torture devedesetih pa uzivamo u kruni lovorike koju nam stavljaju povremeno .

  10. #10
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Atavizam iz vremena slavne diktature Proletarijata...

    Quote Originally Posted by dubovicanin;

    Ili smo jos pod utiskom torture devedesetih pa uzivamo u kruni lovorike koju nam stavljaju povremeno .
    Kad god pomislim na ove dvije nedojebane ženetine (odkud to znam? – a otkud bik zna koja krava….?) u sjećanje mi iskrsne izvjestan događaj sa, tada tek otvorene cetinjske autobuske stanice, u kojoj karte prodavaše jedna “službenica” toliko nalik na jednu od one dvije piljarice što kontrolišu onaj “BLOK” na ulazu sa Balšića Pazara, posebno ona sa sjeverne (lijeve) strane ovog Check Pointa, uz to, inače, veoma dobro “ozvučena” pošto se, onako grlata, nadaleko čuje…

    Bilo je to, čini mi se, početkom šegdesetih godina prošloga vijeka, kad sam se zatekao u čekaonici ovoga, tada, prestižnog objekta i to baš u sezonskoj gužvi na početku jedva naslućenog turističkog buma. U toj bjesomučnoj i znojnoj gužvi bez reda i poretka primijetih jednog neodlučnog stranca po čijem se držanju moglo zaključiti da je Englez, što se ispostavi kad nekako dođe n “domet” pogleda ( i zanimanja) one ženetine, koja se naprosto razjari zbog toga što je on ne razumije, a nakon što se, nabusito, prisutnom narodu obrati pitanjem da li ko zna taj bezočno nerazumljiv jezik, a ne javi niko, iz svega mozga se izdrije na onoga kukavca:

    - Pašaporat!!!

    Nakon kraćeg oklijevanja, onaj jadnik izvadi pasoš, kojega ona ženetina bez najave zgrabi i veoma važno zataknu u neke njene poslovne knjige da bi zatim, ka da ništa nije bilo, nastavila sa prodajom karata po samo noj znanom kriterujumu. Uskoro se onaj Englez uznemiri te je stade opominjati kucanjem u staklo na šalteru, na što se ona nije mnogo osvrtala te se on, kukavac, zaputi u prostoriju u kojoj dođe do otimanja oko pasoša, dok se onaj narod, a i ja s njim skupa, žestoko zabavljao “događanjem (naroda) na radnom mjestu” kojim se uskoro pozabavi milicija koja dođe te odvede onoga nesretnika, dok mi ostadosmo da se divimo veoma zrelom moralno-političkom postupku ovog posebno svjesnog elementa - radničke klase na vlasti…

    No da ne dužim o tome a ako neko ima vremena i strpljenja, evo mu link pa neka čita…:
    RAZORNA BIROKRATSKA EROTIKA
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=2381&page=7

    - M -
    Last edited by metuzalem; 04-06-10 at 12:08.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Germany
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Saglasnost...

    Quote Originally Posted by dubovicanin View Post
    Strasno mi je dopadljiva Ambulanta jer tacno ocrtava da smo mi svjesni, svjesni o cemu se radi al da smo pod jakom terapijom blokatora da bilo sto preduzmemo .
    Ili smo jos pod utiskom torture devedesetih pa uzivamo u kruni lovorike koju nam stavljaju povremeno .
    Dovoljno je procitati prilog o razornoj Erotici birokratije da bi se shvatilo zasto cetinjski narod pristaje da na pjacu ulazi ka na aerodromu u onaj avion za - Evropu....

  12. #12
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Napomena...

    Evo svrnuh da ovi mladi i pametni narod pozdravim i uputim na moj najnoviji tread na forumu - Buducnost CG

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...45#post1708045

    - M -

  13. #13
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    851
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    wow :respect

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Smile Učinak ovoga tread-a izgleda mi posve izvjestan...

    Evo me skoro dva mjeseca u CG i odmah po dolasku, prvo mi je bilo da se osvjedočim je li bilo kakvog učinka ove moje (naše) pisanije, ne očekujući mnogo, te se veome prijatno iznenadih e su oni sramni "Termopili" na ulasku u pjacu stvarno prošireni iako više - simbolično, jer izgleda da one ženetine ne odustaju baš tako lako...
    Ipak barem nešto pozitivno i ohrabrujuće...
    Pozdrav iz Cetinja
    - M -

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sa Cetinja

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default pozdrav svijema...

    Quote Originally Posted by Veri View Post
    Sa Cetinja
    Da, sa Cetinja dje ostajem do kraja oktobra...
    - M -

  17. #17
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Bezobrazna mudrost i pristojna filosofija

    Evo neko vrijeme (godinu dana otprilike), e me, svaki put kad uljegnem na ovaj moj topic o Cetinju, sve jače obuzima osjećaj izvjesne nelagode i to ponekad u mjeri, te se silom moram uzdržavati da ovo moje palamuđenje ne prekinem - smjesta i - jednom za svagda...

    Vjerovatno bih to i učinio da me broj ulazaka na moj „blog“ (~ 1000/post) ne opominje na odgovornost koju sam preuzeo onoga momenta kada sam otpočeo sa ovom duhovnom „zadužbinom“. No sve to i ne bi bilo tako mučno, da me ovaj moj prilog nije počeo neodoljivo potsjećati na jednu od onih gorepomenutih piljarica te svojim gajbama bjehu zatvorile ulaz na nekadašnju pjacu iz pravca Balšića Pazara.

    Zbog toga sam nastavio sa pisanjem priloga ali mi se u međuvremenu nametnuo nekakav bljutav ukus onoga što redovno iznosim na ovu duhovnu „pljacu“, te mi se neprestano pričinjava da me grad mog djetinjstva opominje da, ne samo malo jače, već i malo poštenije, zamanem svvojom ludom glavom ili batalim naposve. Ovo s punim pravom, jer uglavnom pišem na uobičajen – udvarački – način; ne što nego – kome – što itekako ukazuje koliki uticaj cetinjski brašnjomudi imaju na ovo moje nesmajno stvaralaštvo. U kojoj mjeri sam nastojao biti pristojan, najbolje svjedoči naslov mog nekadašnjeg bloga naslovljenog sa „Trljač Murice“, jer nijesam imao skoposti i snage da, po onoj narodnoj o popu i bobu, muricu nazovem opštenarodnom riječju – *****.

    Dobro je rekao vojvoda Marko Miljanov, da čoeku mudrost bez smjelosti ništa ne valja, taman kao ni (bjelo)svjetskoj filosofiji – mudrost bez humora. Zbog toga mi se, ovako postarost, namežu bezočne misli i zle namjere, kako bi iza mene ostalo barem nešto od onoga čime me je ovaj grad blagoslovio.

    Još kao dvanaestogodišnjak se nijesam čudom mogao načuditi, kako to da svakodnevno na cetinjskim ulicama čujem riječi koje je nemoguće naći bilo đe napisane, osim po ižvrljanim zidovima javnih zahoda a u današnjim tekstovima automatski „cenzurišu“ zvjezdicama poput opštenarodnog pojma – ***** (i slovima kur@c!)

    Neko će reći zbog čega bi to moglo biti važno, na što jedino mogu odgovoriti da je privilegija sumnjati u pristojno i čistunski upakovane mudrosti kao što je to moderna filosofija uspostavljena na bespogovornoj – pristojnosti. Ko ne vjeruje neka u bilo kojem izboru tekstova ove neprikosnovene nauke filosofije potraži neku od tzv. „bezobraznih“ riječi kao što je to npr. – ***** (i slovima ; kur@c) shvatiće da ih tamo nema.

    E pošto ja nemam, niti sam ikad imao namjeru, da svijet shvatam mimo ovih pojmova „koji život znače“, više nemam volje ni namjere da svoju pisaniju nastavim na propisano pristojan način, pa makar me i komesar, pardon admin i banovao, jer mi je draže i biti banovan no da me smrtna ura prekine u pola rečenice.

    Ovo bi, dakle, bila potonja poruka svim posjetiocima koji na svoju odgovornost ulaze na moj „blog“ a i svojevrsna opomena adminu da ne izigrava velikog inkvizitora jer ionako – pokoljenja djela sude...

  18. #18
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    A đe je to Cetinje?

  19. #19
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    A đe je to Cetinje?
    Pitanje je sasvim na mjestu, zato ću pokušati na njega da odgovoriti kao zaostali svjedok vremena u kome se Cetinje otselilo u novoustanovljenu metropolu nadahnuto imenovanu - Titograd.

    Upravu nad nekadašnjom slavnom crnogorskom prijestonicom - Cetinjem - preuzele su ideologijom armirane betonske glave koje su dobile zadatak i sredstva da osnuju fabrike za proizvodnju radničke klase od "zdravog seljačkog elementa" iz podlovćenskih "Ujedinjenih Nahija", što su i postigli na način od koga će se Cetinje teško oporaviti. Osim proizvodnje radničke klase, industrijalizacija prijestonica je "zdravom seljačkom elementu" brdsko-brzinski šljeglom sa okolnih brda, omogućila izvjesno blagostanje, koje je na njih imalo skoro narkotično dejstvo, jer su namah zaboravili ko su, što su i od kuda su došli, te svojoj đeci o tome nijesu mnogo pričali no ih puštili da se sami snalaze kako znaju i umiju, što su oni činjeli nesmajno i bez mnogo obzira pri čemu im je SLUŽBA bila od pomoći.

    A i vlast se u novim uslovima snalazila veoma dobro a i kako ne bi sa podanicima skoro fanatično odanim i bezuslovno privrženim. U pogledu ovog zaključka nije mi trebalo ništa više no da dođem pred neku od škola ili dječjih vrtića u vrijeme kad ponosni roditelji prihvataju đecu kako bi ih odvezli do kuće. Bio je to dirljiv prizor koji me je potsjećao na godine mučnog odrastanja divlje cetinjske đece, koju su roditelji bez pardona mršikali da svoje obaveze oposle sami i bez mnogo prenemaganja.

    Nekadašnja dječja obdaništa su u ono vrijeme bile ustanove za prihvat ratne siročadi,dok su kasniji dječji vrtići bili više nalik "staklenim baštama" u kojima su odgajana posebno pristojna i poslušna djeca.

    Način na koji si postavio svoje opravdano pitanje, navelo me je na pomisao da vjerovatno pripadaš ovom novom pokoljenju đece koje cetinjske babe smatraju "držanom", što će reći društveno pogodnom i pristojnom a ne poganom ka ona što bjehu nekad.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    Pitanje je sasvim na mjestu, zato ću pokušati na njega da odgovoriti kao zaostali svjedok vremena u kome se Cetinje otselilo u novoustanovljenu metropolu nadahnuto imenovanu - Titograd.

    Upravu nad nekadašnjom slavnom crnogorskom prijestonicom - Cetinjem - preuzele su ideologijom armirane betonske glave koje su dobile zadatak i sredstva da osnuju fabrike za proizvodnju radničke klase od "zdravog seljačkog elementa" iz podlovćenskih "Ujedinjenih Nahija", što su i postigli na način od koga će se Cetinje teško oporaviti. Osim proizvodnje radničke klase, industrijalizacija prijestonica je "zdravom seljačkom elementu" brdsko-brzinski šljeglom sa okolnih brda, omogućila izvjesno blagostanje, koje je na njih imalo skoro narkotično dejstvo, jer su namah zaboravili ko su, što su i od kuda su došli, te svojoj đeci o tome nijesu mnogo pričali no ih puštili da se sami snalaze kako znaju i umiju, što su oni činjeli nesmajno i bez mnogo obzira pri čemu im je SLUŽBA bila od pomoći.

    A i vlast se u novim uslovima snalazila veoma dobro a i kako ne bi sa podanicima skoro fanatično odanim i bezuslovno privrženim. U pogledu ovog zaključka nije mi trebalo ništa više no da dođem pred neku od škola ili dječjih vrtića u vrijeme kad ponosni roditelji prihvataju đecu kako bi ih odvezli do kuće. Bio je to dirljiv prizor koji me je potsjećao na godine mučnog odrastanja divlje cetinjske đece, koju su roditelji bez pardona mršikali da svoje obaveze oposle sami i bez mnogo prenemaganja.

    Nekadašnja dječja obdaništa su u ono vrijeme bile ustanove za prihvat ratne siročadi,dok su kasniji dječji vrtići bili više nalik "staklenim baštama" u kojima su odgajana posebno pristojna i poslušna djeca.

    Način na koji si postavio svoje opravdano pitanje, navelo me je na pomisao da vjerovatno pripadaš ovom novom pokoljenju đece koje cetinjske babe smatraju "držanom", što će reći društveno pogodnom i pristojnom a ne poganom ka ona što bjehu nekad.
    Apsolutno.

  21. #21
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Nakon izvjesnog vremena ovaj pojam,odnosno više konstatacija "držano dijete", umjesto dotada pozitivnog, dobio je neki neobičan prizvuk posebno radi onog "držanja" koje me dovede na pomisao da se to može shvatiti i na način da su ta mirna i pristojna đeca postala takva, jer su ih roditelji držali na "lancu" njihovih želja i prohtjeva a sve po onom odomaćenom sistemu:

    - "Budi dobar i poslušan pa će ti tata ili mama nabaviti poželjnu džidžu-midžu",

    što na kraju krajeva nije ništa drugo do korupcija u domaćoj radinosti....

    Kad vidim ove moderne roditelje kako za svojim potomstvom trče sa bočicama mineralne vode, sladoledima i svakovrsnim preslačcima, malo sa sjetom a više sa zahvalnošću sjetim se naših godina odrastanja, kada o tome ama baš niko nije mislio, te smo u svoje avanture odlazili na sopstvenu odgovornost a ponekadse u igri zaboravili u mjeri da nas je iz nje budila nepodnošljiva žeđ, tako da smo utrčavali u najbližu kuću i umjeli da jedva prostenjemo - vode- a onda bi nam neko pružio posudu vode koju bi popili na dušak te bi se, bez ikakvog - hvala - ponovo vratili svojoj igri.

    Ne samo da naši roditelji nijesu trčali za nama, no smo im bili "zabranili" da se motaju u blizini dok smo zadubljeni u neku od naših divljih igara ili se ponekad družili na prilično originalan način, kao što je to bio slučaj sa napuštenim svinjarnikom Kunja Releze, koga nam je najmlađi, zbog svog rasta nazvan Jovo Mali, dao na raspolaganje da se u njemu sastajemo za vrijeme kišnog perioda. I danas se rado sjećam ugođaja koji je vladao u ovom svinjarniku koji smo spontano prilagodili svojim potrebama i u kome smo vodili veoma zanimljive razgovore dok su na provizornim policama ležale naslagane knjige i sveske predratnog "Mike MIša", prilog od jednog tada rijetkog "držanog" đeteta - Peđe Drecuna - koga su, zabributi roditelji kao jedinca posebno "držali na oku".Za našu omiljenu igru džandara i komita, na drvenim zidovima su visile prave puške bez kundaka, koje smo pokupili u ruševinama razvaljenog "Vojnog Stana" u Grahovskoj ulici.

    Institucija obdaništa, odnosno "dječjeg vrtića", nastala je u Njemačkoj a kao roditelj njemačke đece, neumitno sam morao dobiti direktan uvid u ovu nezaobilaznu instituciju modernih vremena i žestoko se zamjerio ovdašnjem općinstvu konstatacijom da ova institucija nije ništa drugo do - dnevni zatvor - đe su đeca pod prismotrom za to obučenog osoblja...

    Zato mene mnogo ne čudi e se na ovom forumu potežu priče koje umnogome zaostaju za onima koje smo nekad vodili u napuštenom svinjarniku Kunja Releze
    Last edited by metuzalem; 02-06-16 at 23:29.

  22. #22
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,112
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Da, ali previdjeli ste činjenicu da u vrijeme vašeg odrastanja teško je bilo imati automobil, čak i ja kad sam bila mala, samo je đed u porodici imao žutu folciku koju je palio na kurblu...
    Čitavo naselje je odzvanjalo od naše graje, a odkad smo odrasli, u naselju nešto nema dječijeg žamora, ulice popunile kola od porodica koje svaka ima minimum dvoje, ako ne i više ili bar motor, bageri, skele, stalno se nešto gradi i dograđuje...
    Danas, roditelji posebnu brigu imaju na pameti kad dijete izađe vani, jer apsolutno svakojake glave imaju vozačku dozvolu... Život u gradu nosi više brige, do onaj u manjoj sredini ili selu, a samim tim i manje/više slobode...

    Možda grubo, ne i manje istinito, vrtići i jesu neki vid dnevnog zatvora za djecu, gdje se sprovodi nekakva socijalizacija djece u vrijeme (1,2,3,4 godine) kad im ista i nije toliko neophodna, koliko sloboda za samostalno istraživanje sebe i svijeta oko sebe, ali onda kada samo dijete to želi, a ne mama, tata, učiteljica i društvo.

    Koliko poštujemo djecu kao, kao male ljude koji jesu samostalni i iako mali, zaslužuju poštovanje, umjesto da se radi na tome da kao društvo obezbijedimo koliko toliko „idealne“ uslove za rast manje sakatih od nas individua, koje će biti emocionalno i mentalno u skladu sa godinama (a ne na nivou sedmogodišnjaka a odrasli ljudi), mi se utrkujemo sa dokazivanjem platežne moći, a pod plaštom „brižnosti“, da djete pošaljemo u državni ovaj ili onaj vrtić, ovaj ili onaj privatni vrtić, vrtić sa Montesori načinom učenja i razvijanja djeteta, previđajući prostu činjenicu da – priroda to sve odradi sama...

    Čitah prije neki dan, nešto na tu temu i pisac konstatova kako je ovo danas - autoritarno društvo. Kad prohodaju, prvo ih muštraju sa "Ne" - ne to - pec pec, ne tamo - pašćeš, ne to - opeći ćeš se...ne, ne, ne, ne, bez ikakvog objašnjenja ili alternativnog predloga. Usađivanje sopstvenog (prljavog, izopačenog) iskustva u nekoga ko im to tražio i nije, ali nema snage da se odupre jer je mali, neko ko je čist, ko je spreman da se samostalno zaprlja, radi svog iskustva, sa svojim pečatom... Nemamo strah od dodira djeteta kad smo nervozni, ljuti, negativni, a trebalo bi nas biti stid da se obratimo, a ne dodirnemo dijete i prenesemo mu taj otrov od energije, jer ono to nije tražilo niti ga zaslužuje...

    Kada budemo stvorili djecu koja imaju slobodu, koja su više puta u djetinjstvu čula riječ "DA", a rijetko riječ "NE", autoritarno društvo će nestati. Imaćemo znatno humanije društvo, reče pisac - a ja saglasna.
    Last edited by tigrovo_oko; 03-06-16 at 11:09.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Kako to fino zvuci....."drzano" dijete. Nekad su cetinjska djeca bila "drzana" pa i ako su bila naizgled i "pustana". Ali se granica u svemu znala. Ali posto Cetinjani nijesu uspjeli da emancipuju dosljake, onda je to poslo dosljacima od ruke , te su emancipovali Cetinjane Pa je s toga "drzano" dijete dobilo taj podrugljivi prizvuk

  24. #24
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Čitah prije neki dan, nešto na tu temu i pisac konstatova kako je ovo danas - autoritarno društvo. Kad prohodaju, prvo ih muštraju sa "Ne" - ne to - pec pec, ne tamo - pašćeš, ne to - opeći ćeš se...ne, ne, ne, ne, bez ikakvog objašnjenja ili alternativnog predloga. Usađivanje sopstvenog (prljavog, izopačenog) iskustva u nekoga ko im to tražio i nije, ali nema snage da se odupre jer je mali, neko ko je čist, ko je spreman da se samostalno zaprlja, radi svog iskustva, sa svojim pečatom... Nemamo strah od dodira djeteta kad smo nervozni, ljuti, negativni, a trebalo bi nas biti stid da se obratimo, a ne dodirnemo dijete i prenesemo mu taj otrov od energije, jer ono to nije tražilo niti ga zaslužuje...

    Kada budemo stvorili djecu koja imaju slobodu, koja su više puta u djetinjstvu čula riječ "DA", a rijetko riječ "NE", autoritarno društvo će nestati. Imaćemo znatno humanije društvo, reče pisac - a ja saglasna.
    Mogu ti reći da si me lijepo dopunila a i potsjetila na moju roditeljsku ulogu, koju sam odigrao na ne baš elegantan ali zato učinkovit način, jer svojoj đeci nijesam branio osim kad su sebe dovodila u opasnost da se povrijede.

    Sjećam se kad sam đetetu, ne branio nego objašnjavao da će ga zaboljeti ako uhvati plamen svijeće. Nije mi vjerovalo na riječ već je skoro prkosno i bez oklijevanja plamen svijeće uhvatilo svojom ručicom i namah me užasnuto pogledalo kao da sam ja tome kriv. Naravno da sam bio spreman i odmah utulio plamen, ali je bolno iskustvo bilo neminovno. Ovakva iskustva jačaju dječje povjerenje, kako u roditelje tako i u sebe, te nema potrebe za zabranama jer roditeljima vjeruju na riječ.

    Osim toga, zanimljivo je kako amaneti predaka čoeka obavezuju ma đe se našao, posebno kada mu se nametnu dileme glede budućnosti potomstva. Zbog toga nijesam baš bio omiljen među gastarbajterskim šljakatorima, koji su imali mučnu naviku, da ključem mercedesa brdsko- brzinski "dođu" do poželjnog društvenog statusa a da ne pominjemo one koji su, za ćore miše, gradili veleljepne dvorce po kojekakvim vukojebinama. Kad god bi ih uputio, da bi boljebiloda taj novac ulože u obrazovanje svoje đece, govorili su; jes pa da nas se poslije stide i da nas preziru. Na ovo se nikad nijesam posprdnuo, jer sam dosta često bio svjedok u kojoj mjeri su neki od onih, koji su uložili u obrazovanje, itekako bili u pravu. Toga su Romi (Cigani) posebno svjesni, jer -Rom - sa školom za ostale i nije više - Rom.

    U pogledu obrazovanja moje đece, moje dileme su bile izrazite, jer me je odgoj u Crnoj Gori obavezivao na poseban način. Škole jesu nalik "prodavnicama" znanja, jer se manje-više svuda uči da je 2+2=4, ali su mene amaneti predaka upućivali na činjenicu da je veoma bitno ne što se uči, već i sa kim. Zato sam djecu poslao u privatnu Waldorf-školu, koja je koštala "đavola i po" ali su đeca išla u školu sa potomstvom njemačke elite (bankari, doktori i visoki građanski sloj. Kad su mi se, kasnije, pomenuti šljakatori sprdali e sam, zbog toga ostao bijednik, pitao sam ih gdje uzimaju kredite, na što bi oni onako uzgred rekli; pa u banci, čoče, a ja ih zbunjivao primjedbom; eto vidiš, ti ideš u banku a on (bankar) kod mene dolazi kao pouzdani drug i prijatelj...

    Dakle, da ne dužim, ova moja investicija se itekako isplatila, jer su mi sve četvoro đece (priznati) akademski građani, na koje sam, bez lažne skromnosti, itekako ponosan.
    Last edited by metuzalem; 03-06-16 at 21:34.

  25. #25
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pecaros View Post
    Kako to fino zvuci....."drzano" dijete. Nekad su cetinjska djeca bila "drzana" pa i ako su bila naizgled i "pustana". Ali se granica u svemu znala. Ali posto Cetinjani nijesu uspjeli da emancipuju dosljake, onda je to poslo dosljacima od ruke , te su emancipovali Cetinjane Pa je s toga "drzano" dijete dobilo taj podrugljivi prizvuk
    Izgleda da si odrastao na Cetinju kad si ovako sažeto uspio da prikažeš promjene u načinu odrastanja stalnih i pridošlih stanovnika. Tih promjena postanem svjestan svaki put kad navratim u Cetinje, što sve češće činim i tada vidim da je mnogo toga pošlo nabolje jer na ulicama grada, osim studenata pridošlih odasvud, srijećem i gradsku mladež koja me uvijek prijatno iznenadi svojim izgledom i ponašanjem a mom iskusnom oku ne mogu promaći ni ostale osobine kao što su pamet i, posebno obrazovanje prilagođeno novim vremenima.

    Ovaj, kako ti pomenu, podrugljivi prizvuk pojma "držano dijete" nametnuo se zbog novih društvenih odnosa koji od svakog, pa i od đece, zahtijeva da se priklone stvaranju profita pa bilo da se radi o pukom preživljavanju ili sirovom profiterstvu. U vrijeme "Obnove i Izgradnje", koliko god da su se pričale jezive priče o "Trulom Zapadu",ipak se pominjalo da je, doduše u tehnčkom pogledu, taj ojađeli Zapad dvadeset godina ispred nas, tako da je lako bit prorok čak i u svom selu.

    Statistika kaže da svaki prosječan Amerikanac je "obavezan" da u svome vijeku "apsolvira" dva i po braka, sa sve troškovima, kako moralnim tako i finansijskim, samo niko ne pominje zašto je to tako iako se to može viđet i golim okom, jer....

    U tom svijetu a uskoro će biti i globalno, život je uslovljen sticanjem profita pod diktatom kapitala, tako da u tzv. razvijenim zemljama porodica učestvuje na skoro tragičan način, jer takvi odnosi uslovljavaju na optimum od dva đeteta po braku, nakon čega dolazi do razvoda pa onda sve iznova. U ovome i nema neke velike tajne, jer kapital zahtijeva svoj obrt pod svaku cijenu, jer je do razvoda cijela porodica imala jedan stan, auto, telefon i drugo, a nakon razvoda porodici trebaju četiri; stana, auta, telefona i drugijeh tantara.
    Last edited by metuzalem; 04-06-16 at 09:54.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Duh Cetinja
    By Hari Krisna in forum Centralni
    Replies: 53
    Last Post: 22-08-15, 23:53
  2. Put preko Cetinja
    By Stetni in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 26
    Last Post: 27-01-10, 17:30
  3. Svaka čast
    By balans in forum CdM Arhiva
    Replies: 0
    Last Post: 12-09-07, 14:45
  4. Dan Cetinja
    By luv_is_a_verb in forum Centralni
    Replies: 20
    Last Post: 12-01-07, 22:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •