-

Budući da sve duže, kao penzioner, boravim u Crnoj Gori, a to znači u Cetinju, gradu u kome sam odrastao, nijesam mogao a da ne primijetim da je mladost cetinjska i lijepa i pametna, baš po onoj opštenarodnoj; ka sva – držana đeca! Vjerovatno bih I ostao pri ovom veoma pozitivnom mišljenju da nijesam imao isto tako veoma mučno iskustvo sa mojom posve trivijalnim ulaskom na cetinjsku pjacu iz pravca Balšića Pazara, koji za mene pretstavlja i glavni ulazu u ovu ustanovu od životnog značaja za grad I njegove stanovnike…

No, tek kad sm se jednoga dana svom dužinom “prosuo” preko onijeh kašeta i gajbi, postalo mi je jasno u kojoj mjeri dvije debeloguze ženetine (piljarice) mogu, godinama, terorisati Grad Heroj sa sve okolinom, jer svako jutro svoje kašete natakare tako zajebano da posjetiocima ostane prolaz od svega 40 – 50 cm ( I slovima 40 – 50 cm)… Zbog ovoga sa se i obratio jednoj od onijeh ženetina, na što se ona posprdno nasmijala i sebi dozvolila prigodan komentar koji mi je ostao u trajnom sjećanju:

“ E, ako mi je to cijeli grijeh, onda pođi u opštinu i napravi prijavu (opštenarodno - izdaju)”

No sve ne bi bilo tako neugodno da se, jedan čovjek u najboljim godinama i veoma dobrog izgleda, istog momenta ovoj ženetini nije uvukao u (debelo) prkno izjavom da se u tome s njom slaže u potpunosti…

Ova neugodna epizoda me nije posebno uzbudila ali me zato nagnala na razmišljanje , ne samo o stanovnicima Cetinja već mnogo više o njihovom lijepom i pametnom potomstvu koje sa tako nepodnošljivom lakoćom dozvoljava da njihove roditelje, babe i đedove, te ih daruju neshvatljivo gospodskom mladošću, dvije glupe i po svoj prilici, nedojebane glupave kobile, nagone da prilikom svakog odlaska na ovu raspalu pjacu, kukavički i podvijenog repa moraju proći ovaj – SRAMOTNI BLOK – kako bi svojim voljenim ljubimcima obezbijedili obroke dostojne njihove ljepote i pameti… Zbog toga mi je sve teže čitati raznorazna ovdašnja mudrovanja istih, pa svratih da sebi dam oduška i svu ovu nadrkanu pamet upozorim na ovu mučnu i za njihove stare veoma ponižavajuću činjenicu koja će na njihov obraz (ako ga imaju) ostaviti itekako dubo trag…

Na zdravlje!

Jeba ve pas, sur la place… !
(sur la place – na trgu)…! Kako reče jedan đed e da bi se napravio važan svojim znanjem francuskog…

- M -