Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 93

Thread: Dr Tibor Živković: Mi smo prvenstveno starosjedioci!

  1. #1
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Dr Tibor Živković: Mi smo prvenstveno starosjedioci!

    Ovo će biti vrlo interesantno svima;

    Seobe Slovena - početak VII veka, 615./620, u vreme Iraklija (početak velike vladavine). Naseljavaju se duž rimskih komunikacija koje su tad još uvek dobro održavane i postoje, zauzimaju najbolje komade zemlje, uvek koriste manja naselja koja su zatekli i koja nisu srušena - recimo napuštena, koriste ih kao svoja upravna središta - župe (to su obično 0,2 do 0,4 Ha po pravilu). Sva velika mesta izbegavaju - tipa Duklje, koja je veliki grad ili recimo Narone ili Salone ili Epidaura. To njihovoj ekonomiji i njihovom broju ne odgovara. Šta nam to kazuje? Od svih tih silnih vizantijskih i poznorimskih utvrđenja koja su Sloveni koristili, možda je 1% korišćeno. Ne zato što oni to nisu želeli, nego zato što ih nije bilo dovoljno da bi sve to popunili. Tako da nam je sastav stanovništva otprilike 99% starosedelaca i 1-2-3% Slovena uvr' glave. E, ali su oni nosioci političke vlasti. Oni su smenili jednu vlast koja je postojala, došla je nova elita, da kažem, ratnička, koja je formirala svoje prvobitne države. I nije tu samo srpska i hrvatska država, tu su bile i kneževine i bilo ih je mnogo - čak mnogo više nego što Konstantin navodi (možemo da ih izvučemo ... iz drugih podataka) - Zahumlje - Travunija, Paganija, Duklja, verovatno Moravija u dolini Morave (današnja Šumadija, da kažem), jedna konavaoska država...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Otkrio je toplu vodu. Ćipur o tome piše godinama na ovom forumu. Procenat Slovena ja veći, nije tako mali.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Otkrio je toplu vodu. Ćipur o tome piše godinama na ovom forumu. Procenat Slovena ja veći, nije tako mali.
    Ćipure, ti govoriš to samo u kontekstu Crne Gore, tj. Duklje i nijedne druge oblasti.

    A nadalje, zar misliš da je isto kada kaže jedan anonimni forumaš na tamo nekom forumu i kada kaže javno jedan poznati profesionalni istoričar svjetskog glasa?

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Nije tačno da sam pisao samo u kontekstu Duklje. U januaru 2009. sam ovo postovao. Morlaci su starosjedioci, naravno.

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=...&postcount=188

    Sve sam ja to davno pisao.... Od Tibora se daleko bolje razumijem u te stvari, o kojima je on tek počeo da piše!

    O Mandušiću sam otvorio temu prije dvije godine, đe sam dao tačno kako su sebe zvali starosjedioci.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=34672

    Istina je da moje pisanje nema puno uticaja, premda sam sva pisanja potkrijepio sa bezbroj dokaza. Mada na tebe moja pisanja imaju ogroman uticaj, ti si shvatio njihov značaj.

    Jel ovo Sloven?



    Ili ovo?



    Ili ovo?



    Ili ovo?



    Starosjedioci su to 100%.

    Podijeljeni religijama.
    I nacijama napravljenim u 19. vijeku.
    Last edited by Ćipur; 08-05-10 at 15:48.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Nije tačno da sam pisao samo u kontekstu Duklje. U januaru 2009. sam ovo postovao. Morlaci su starosjedioci, naravno.

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=...&postcount=188

    Sve sam ja to davno pisao.... Od Tibora se daleko bolje razumijem u te stvari, o kojima je on tek počeo da piše!

    O Mandušiću sam otvorio temu prije dvije godine, đe sam dao tačno kako su sebe zvali starosjedioci.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=34672

    Istina je da moje pisanje nema puno uticaja, premda sam sva pisanja potkrijepio sa bezbroj dokaza. Mada na tebe moja pisanja imaju ogroman uticaj, ti si shvatio njihov značaj.
    Ćipure, nije govorio o Vlasima. Govorio je uopšteno, pročitaj citat opet.

    Ne znam kako možeš govoriti da se razumiješ mnogo bolje u te stvari, jer si uostalom i nepoznata ličnost, dok je dr T. Živković stjekao značajno priznanje za svoj naučni i istraživački rad. Bavi se tim temama od kada je diplomirao 1990. godine i o najranijoj istoriji - 1996./7. godine je pisao za dosta časopisa na temu najranije istorije, pa i za Vizantološki institut, Etnografski, Maticu srpsku, Istorijsko društvo, na temu plemensko-vojničkog društva Slovena u XI i XII vijeku, o etničkom sastavu stanovništva od VI do X vijeka, o odnosima Avarima i Slovenima i najranijoj istoriji Srba. Tada je i magistrirao upravo na ovoj temi, na pitanju slavinizacije. Godine 1999. je izašao njegov vrlo interesantni članak o etničkom identitetu kod Južnih Slovena u doba njihove etnogeneze, tako da prosto ne možeš reći da se ti baviš tim pitanjem druže vrijeme.

    Njegova najnovija monografija bi sigurno interesovala tebe konkretno, iz prošle godine, kada je objavio sintezu svih dosadašnjih studija o "Ljetopisu Popa Dukljanina" i ujedinio ih u jedan naučni rad, koji je i sam značajno proširio, otišavši daleko nego što je i sam očekivao kada je postao prvi koji je bukvalno zagrizao to djelo.

    A tebe nisam htio podcjenjivati, već se moraš i sam složiti da ne možeš sebe porediti sa dr Živkovićem!
    Last edited by Slavic; 09-05-10 at 02:07.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Pa jedan od naziva starosjedioca je - Vlasi. Vlasi su starosjedioci.

    I sad Tiboru vjeruješ na osnovu dvije rečenice, a meni nikako nijesi htio, na osnovu 1000 priloženih dokaza! Znači svojim očima ne vjeruješ i načvršćim činjenicama, a Tiboru na osnovu dvije rečenice (koje nije ni obrazložio, jer bi trebao posebnu knjigu da napiše) vjeruješ, bezuslovno! :lolblue:

    Nije tačno da Slovena ima tako malo, 1-3% je slovenske genetike kod nas, to je premalo.

    Nemoj da zatrpavaš forum i praviš ogromna besmislena kvotanja, kad na ovoj temi samo ja i ti diskutujemo, obriši to ogromno kvotanje.
    Last edited by Ćipur; 08-05-10 at 18:54.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Slavic, Ćipur je legenda CDM a i mnogih drugih foruma. Odavno on govori o tim stvarima navodeći samo istorijske izvore odavno poznate ili one oji su bili skrajnuti sa strane. Komeje volja razumjeti razumjeće, kome nije neće razumjeti i da mu se nacrta. Istina Ćirur se poduzeo teškog posla da razuvjeri sluđene srbofile u istinitost popovskog trućanja SPC i da se popriśete svojih predaka kojih se ne treba stiđeti.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Venezuela
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sloveni su samo jezička, a ne rasna ni podrasna grupa. Svakako da Srbi i Crnogorci nisu rasno isto što i Rusi i Poljaci. Rusi i Poljaci imaju mnogo više izvornih slovenskih gena, s tim što Rusi imaju i nordijskih, a po vikinškom plemenu su i dobili ime. Ako bi se gledao jezik ili lična imena i prezimena, onda bi onaj bijelac iz Španije, hispanizirani Indijanac iz Meksika i neki Kubanac afričkog porijekla bili isti narod, što bi dovelo do totalne zabune u klasifikaciji.
    "ˇDejémonos de andar de cumbre en cumbre y vayamos directo a combatir el alfabetismo, carajo!"

  9. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pa jedan od naziva starosjedioca je - Vlasi. Vlasi su starosjedioci.

    I sad Tiboru vjeruješ na osnovu dvije rečenice, a meni nikako nijesi htio, na osnovu 1000 priloženih dokaza! Znači svojim očima ne vjeruješ i načvršćim činjenicama, a Tiboru na osnovu dvije rečenice (koje nije ni obrazložio, jer bi trebao posebnu knjigu da napiše) vjeruješ, bezuslovno! :lolblue:

    Nije tačno da Slovena ima tako malo, 1-3% je slovenske genetike kod nas, to je premalo.

    Nemoj da zatrpavaš forum i praviš ogromna besmislena kvotanja, kad na ovoj temi samo ja i ti diskutujemo, obriši to ogromno kvotanje.
    Nije bezuslovno, ali, kada mi pokažeš neko priznanje tebe kao ličnosti (bilo diplomu, bilo nešto drugo) i djela koje je u pitanju (koje si uspješno objavio) - naravno da ću razmotriti tvoje navode!

    Važi, obrisao.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Otkrio je toplu vodu. Ćipur o tome piše godinama na ovom forumu. Procenat Slovena ja veći, nije tako mali.
    Слажем се са тобом. Само би нагласио да ипак треба бити резервисан у вези онога што ми називамо словенским геном (тј халпогрупом). Словени су мешавина више халпогрупа и само једну назвати словенском је по мом мишљењу погрешно.

    Али никако не могу да се сложим са Живковићем јер ми здрав разум не да мира. Наиме као староседеоци Балкана се помињу пре свега Илири и Трачани. Ту има много разних племена као Трибала, Брига, Пелазга и шире Гета и Дачана. Неки сматрају да су Илири и Трачани исти, ако не исти онда јако сродан народ, док други мисле супротно. На пример неки историчари сврставају Трибале у Илире, док други у Трачане. Мислим да су и једни и други у праву.
    И сад имамо један многољудан народ (знамо шта каже Херодот за бројност Трачана) који је дуго ратовао против Рима. Народ који је имао градове, писменост и војно устројство. Народ који је ратоборан, народ који након добијања римског грађанског права почиње да служи у легијама. Илирске легије постају надалеко чувене. Народ који је дао на десетине римских императора. Народ који је саградио неколико царских градова само на територији данашње Србије. У сваком случају народ за респект.
    И онда долази групица Словена (процене између 100 000 и 200 000). И без борбе преузимају власт на тако великом простору и над тако великим народом (постоје неке процене да их је били између 6 до 8 милиона). Намећу своје име и језик. Да то би могло да стоји са именом (пример Бугара) али са језиком не може да стоји, јер ми данас немамо никакве трагове тога језика (занимљиво је да постоје четири прстена која се везују за Трачане и натписи на њима нису дешифровани, али то није сметало да се измисле пар речи за трачки језик).
    Никакви записи о великим борбама староседелаца и дошљака. Него кажу да су се они мирно повукли у планине. Каква небулоза.

    Данас ниједна наука не може да избегне мултидисциплинарност. Другим речима више ни историја не може да жмури на генетска истраживања.
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:HaplogroupI2.png
    Лепо се види ширење ове халпогрупе са Балкана према Украјни. Да буде занимљивије сагласна је са ширењем винчанске културе (локалитет Трипоље у Украјни). Још један битан коментар на слику, наиме концетрација је највећа на оним местима где нису пролазили главни коридори. Рецимо ако посматрамо вардарско-моравску долину видимо мање учешће ове халпогрупе, јер су кроз ту долину вековима пролазиле разне војске.
    И ту налазимо сагласност са Нестором, који сматра подунавље и Балкан местом одакле је кренула миграција тог народа.
    Претпостављам да се на подручју данашље Украјне и Закарпатја први пут срећу са номадским народима који после великог броја векова полако примају индентитет овог народа и заједно настављају ширење на запад и исток. Зато и Вељтман и помиње Србе као ратнике (готово као сталеж).
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:GlobalR1a1a.png
    И то на ширење на исток иде до Индије. Али већ ту се помињу српске државе (Ритер и Морошкин) а топоними и хидроними су готово идентични онима на Балкану. Језик тих аријеваца је и данас јако сличан модерном српском (око 3000 речи је индентично или јако слично, као на пример санскритска реч за обућу упанак и српски опанак итд., што је фасцинантно поготово ако знамо да и најелоквентније особе употребе у дневном говору до 500 речи). И након пропасти у Индији народ се полако исељава назад скроз до Балкана (сачувано је у обредним, коледарски песмама и лазарицама - преко двадесет песама). И ето одакле толико топонима које се везују за Словене (Србе) на целом том простору Од Индије до Балкана.
    Тек кад су северни Срби дошли на Балкан они доносе халпогрупу Р1а1а. Али нису они преузели политичку власт, нити донели језик, нити име. Већ су дошли међу "свој народ". Као што и каже легенда о Дервану и његовим синовима која је присутна код Лужичких Срба. Уосталом Живковић сигурно зна да су српске династије Властимировића, Војислављевића и Немањића биле из редова старосеелачког српског живља. Погледајмо само пример последњих. Константин Бодин постави у Рашкој Вукана, у Босни Стефана а у земљама северно од Рашке Марка за велике жупане. Сва тројца су Дукљани, а од Вукана води порекло Стефан Немања. Све сами староедоци. Усталом и фреске по манастирима показују све неке црнокосе и риђе ликове. Где је халпогрупа Р1а1а, где су ти плави ликови.
    Слепо следећи Порфирогенита ми смо деценијама одбацивали домаће изворе. А у више од десетак родослова (писаних од Софије до Карловца и Загреба у средњем веку) помиње се Лициније (или како га ми зовемо Ликиније) као српског рода. Историјски догађаји су поприлично прецизно описани, готово као да читате у Британици, али се у тој енциклопедији изоставља да је био Србин. Наравно родослови помињу да Немањићи воде порекло од Ликинија (веома дискутабилно јер је велика временска разлика од 800 година). Али ово је нека сасвим друга тема. Престајем са дигресијама.

    Зато и имамо код Птоломеја град на Балкану који носи српско име иако бар по званичној верзији Срби треба да су још далеко од Балкана (питај Бога где). Занимљиво је да каснији византијски писци често Србе називају Трибалима (Зонара, Халкокондил, Скилица итд.), понекад чак и Скитима. Травунију називају Трибалијом. Мени је то било јако чудно, као да из нафталина извлаче неко старо име. Распитао сам се и дошао до сазнања да су они Србе називали по територији. И скоро да прихватим такво мишљење кад сватим да то не може бити тако. Да су хтели да их зову по територијама називали би их по Мезији или Илирији, а не по Трибалији (која није била провинција у римском царству већ су они живели у Мезији). Са друге стране зашто звати Србе у данашњој Херцеговини Трибалима када они не живе на Трибалској територији. По свему судећи биће да је ту нешто дубље. Наравно ту је и она изјава Халкокндила која заправо потврђује континуитет Срба на овим просторима и потврђује да су нас странци називали неким именима које ми сами никада нисмо користили.







  11. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Slavic, Ćipur je legenda CDM a i mnogih drugih foruma. Odavno on govori o tim stvarima navodeći samo istorijske izvore odavno poznate ili one oji su bili skrajnuti sa strane. Komeje volja razumjeti razumjeće, kome nije neće razumjeti i da mu se nacrta. Istina Ćirur se poduzeo teškog posla da razuvjeri sluđene srbofile u istinitost popovskog trućanja SPC i da se popriśete svojih predaka kojih se ne treba stiđeti.
    Kojih to drugih foruma?

    Poenta je da on sebe, anonimnog forumaša koji nekoliko godina postavlja attachmente po forumima, poredi sebe sa dr Tiborom Živkovićem, i to ne poredi, već tvrdi da je daleko veći od njega!

  12. #12
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Ja sam sloven!
    Plav i visok i ponosan na to.
    Ali starosjedeoci su mi kul.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  13. #13
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mstislav View Post
    ja sam sloven!
    Plav i visok i ponosan na to.
    Ali starosjedeoci su mi kul.
    Па зашто и не би био. Код мене преовладава аутохтона крв, јер сви моји преци и рођаци не личе на северне словене. Али немам никакав разлог да се поносим или не поносим тиме. То је једноставно тако. Имам жељу да се једног дана тестирам, али ма какав био резултат ја ћу увек бити поносни припадник српске нације. Јер ја сам оно што јесам.

  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tibor Živković otkrio toplu vodu:

    I nije tu samo srpska i hrvatska država, tu su bile i kneževine i bilo ih je mnogo - čak mnogo više nego što Konstantin navodi (možemo da ih izvučemo ... iz drugih podataka) - Zahumlje - Travunija, Paganija, Duklja, verovatno Moravija u dolini Morave (današnja Šumadija, da kažem), jedna konavaoska država...
    Tibor opet otkrio toplu vodu, ono što je Radivoj Radić odavno naveo, da se ima na um:

    :arrow: Ćipur je temu postavio u oktobru 2006.

    Tibor, potekao iz škole zaslijepljene mitomanijom, polako otkriva toplu vodu!

  15. #15
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:HaplogroupI2.png
    Лепо се види ширење ове халпогрупе са Балкана према Украјни. Да буде занимљивије сагласна је са ширењем винчанске културе (локалитет Трипоље у Украјни). Још један битан коментар на слику, наиме концетрација је највећа на оним местима где нису пролазили главни коридори. Рецимо ако посматрамо вардарско-моравску долину видимо мање учешће ове халпогрупе, јер су кроз ту долину вековима пролазиле разне војске.
    И ту налазимо сагласност са Нестором, који сматра подунавље и Балкан местом одакле је кренула миграција тог народа.
    Претпостављам да се на подручју данашље Украјне и Закарпатја први пут срећу са номадским народима који после великог броја векова полако примају индентитет овог народа и заједно настављају ширење на запад и исток. Зато и Вељтман и помиње Србе као ратнике (готово као сталеж).
    Dragutin Srejović je napisao knjigi Iliri i Tračani i u njoj tvrdi da se radi o dva potpuno različita naroda koji nemaju ništo zajedničko. On to tvrdi na osnovu arheoloških nalaza, a njima treba vjerovati više nego maštanjima starih poluznalaca. Ako pogledam gornju kartu o rasprostranjenosti I2 haplogrupe prije bih to razumio kao kretanje Ilira prema śeveroistoku i njihovo naseljavanje u Moldaviji. Moguće da je taj put obavljen i preko mora možda i prije nego li preko zemlje jer treba relaziti neprohodne planine velike rijeke i tući se sa mrsim Tračanima i ko zna kojim još divljecima po ruskim stepama. Ovaj I2 mi djeluje baš kao ilirski gen. I kakve veze imaju Iliri sa Vinčanskom kulturom, pogledaj kartu?

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:GlobalR1a1a.png
    И то на ширење на исток иде до Индије. Али већ ту се помињу српске државе (Ритер и Морошкин) а топоними и хидроними су готово идентични онима на Балкану. Језик тих аријеваца је и данас јако сличан модерном српском (око 3000 речи је индентично или јако слично, као на пример санскритска реч за обућу упанак и српски опанак итд., што је фасцинантно поготово ако знамо да и најелоквентније особе употребе у дневном говору до 500 речи). И након пропасти у Индији народ се полако исељава назад скроз до Балкана (сачувано је у обредним, коледарски песмама и лазарицама - преко двадесет песама). И ето одакле толико топонима које се везују за Словене (Србе) на целом том простору Од Индије до Балкана.
    Meni se čini da jeslučaj sa R1a1a ovakav.Nosioci ovog gena su ne iz Indije nego sa Tibeta a ima jedno srce i u Mongoliji (da nijesu to možda mongoli) su između Kaspijskog i Aralskog mora došli do evrope, produžili na śevero zapad i došli do zemalja zapadnih slovena đe su se dobro namnožili i proširili sve do Istre.

    Ni u jednom ni u drugom slučaju ja niđe ne vidim Srbe. U prvom slučaju se radi o pripadnicima Dinarske rase a u drugom se prije radi o Hrvatima nego o Srbima jer koliko vidim na karti Srbi imajuvrlo mali udio i jednih i drugih gena.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Dragutin Srejović je napisao knjigi Iliri i Tračani i u njoj tvrdi da se radi o dva potpuno različita naroda koji nemaju ništo zajedničko. On to tvrdi na osnovu arheoloških nalaza, a njima treba vjerovati više nego maštanjima starih poluznalaca. Ako pogledam gornju kartu o rasprostranjenosti I2 haplogrupe prije bih to razumio kao kretanje Ilira prema śeveroistoku i njihovo naseljavanje u Moldaviji. Moguće da je taj put obavljen i preko mora možda i prije nego li preko zemlje jer treba relaziti neprohodne planine velike rijeke i tući se sa mrsim Tračanima i ko zna kojim još divljecima po ruskim stepama. Ovaj I2 mi djeluje baš kao ilirski gen. I kakve veze imaju Iliri sa Vinčanskom kulturom, pogledaj kartu?
    Па зато сам се и оградио везано за сличности и разлике Илира и Трачана. Али овде је битно нагласити да ми једну карту читамо на два сасвим различита начина. Ти видим водиш се тиме да народ или народи који су живели на Балкану су били изоловани, као рецимо Јапанци на својим острвима. Том логиком би било прихватљиво твоје тумачење, али познато је да преко Балкана пролазе, задржавају се или одлазе многи народи. А куда ти народи или војске пролазе него природним коридорима. Као што је вардарско-моравска долина. И зато је разумљиво да на карти, која заправо осликава процентуално учешће ове халпорупе у садашњем живљу, они предели који су били ван природних коридора имају већи проценат ове халпогрупе. Другим речима Црна Гора баш и није природан коридор за прелазак преко Балкана, а самим тим и мешање са другим народима је знатно мање. Друга ствар, погледај карту поново и реци ми где се налазила Србија у средњем веку, и које су тада биле најважније српске земље. Трећа ствар, као што и сам кажеш кретање Илира и насељавање у Молдавији и видимо и у Украјни. И ето опет се враћамо на тезу да су Малоруси, прецизније козачка племена настала од Срба. Упоредиш карту, па видиш тамо где је највише модро то то ти је стара Србија, нарочито онај део око Дубровника до реке Цетине. Ево новог податка за тебе, у Молдавији у области Транснистрија најстарији град носи име Raşcu или Raşcov и налази се на рекама Ribnita и Camenca. Мислиш ли да је то случајност.

    Винчанска цивилизација је најстарија цивилизација у овом делу света и проширила се на велики део Балкана.

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Meni se čini da jeslučaj sa R1a1a ovakav.Nosioci ovog gena su ne iz Indije nego sa Tibeta a ima jedno srce i u Mongoliji (da nijesu to možda mongoli) su između Kaspijskog i Aralskog mora došli do evrope, produžili na śevero zapad i došli do zemalja zapadnih slovena đe su se dobro namnožili i proširili sve do Istre.
    Та теза може да стоји само ако би припадници тог народа били монголоидни. Али теза ти пада у воду јер се Р1а1а односи пре свега на Словене и то је словенски ген. А да те подсетим Пољаци нимало не личе на Тибетанце или Монголе. Пре би се рекло да су Словени дошли до Индије и ту основали државе и један део народа се претопио. Уосталом то се слаже са упадом Аријеваца у Индију, јер нешто није познат упад Индијаца у Чешку.

    Или хајде да поставимо ствари на другачије основе. Колико Тибетанских речи има данас у Чешком или Пољском језику? А са друге стране постоје радови, писани још осамдесетих година прошлог века, да српски језик и бенгалски језик имају до 20% истих или сличних речи. То нисам измислио ја, већ је то објавила на основу својих истраживања Алокананда Митер (иначе унука познатог индијског песника Тагора). Она такође тврди да данашњи српски језик има 35% санскритских речи, а бенгалски око 11%. Зар то није чудно да један језик који се говори у Индији има мање санскритских речи од српског, који је иначе удаљен хиљадама километара од Индије. Дај бре употребите мозак. У самој Индији тренутно нема језика који је сличнији санскриту.
    А рецимо изјава професора Шастрија, најпознатијег индијског санскритолога,:
    "Санскрит је најстарији познати облик руског језика."
    Претпостављам да Шастри није био упознат са српским језиком, али и ова изјава је више него значајна.

    По свему судећи Словени су сигурно били у Индији.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Трећа ствар, као што и сам кажеш кретање Илира и насељавање у Молдавији и видимо и у Украјни. И ето опет се враћамо на тезу да су Малоруси, прецизније козачка племена настала од Срба. Упоредиш карту, па видиш тамо где је највише модро то то ти је стара Србија, нарочито онај део око Дубровника до реке Цетине. Ево новог податка за тебе, у Молдавији у области Транснистрија најстарији град носи име Raşcu или Raşcov и налази се на рекама Ribnita и Camenca. Мислиш ли да је то случајност.
    Dobro prve dvije tačkeajde u redu.Ova treća ispade zapravo da su Ukrajinci zapravo Iliri kao i svi ostali na tom području označenom na karti. Srba još tu nema a udio tog "ilirskog gena " I2 je u populaciji Srba 15-20%, pa ispada ne da su drugi porijeklom Srbi nego da su Srbi drugačijeg porijekla. Ono đe je najviše modro nije nikakava stara Srbija nego Dalmacija,Zahumlje Hum, Trebunija, Duklja. Niđe Raške niđe Srbije, niđe Bosne ni Hrvatske. Rumuni se sastoje više od 30% slovena koji su svakako ostavlili svoj pečat u toponimima. Ribnica je svaka rijeka puna ribe i to je sve, inače bi Rumuni govorili da smo mi od njih.

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Винчанска цивилизација је најстарија цивилизација у овом делу света и проширила се на велики део Балкана.
    Vinčanci koji nemaju nikakve veze sa današnjim stanovnicima Vinče su nestali prije 7 000 godina. Njih izbriši iz sjećanja.



    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Та теза може да стоји само ако би припадници тог народа били монголоидни. Али теза ти пада у воду јер се Р1а1а односи пре свега на Словене и то је словенски ген. А да те подсетим Пољаци нимало не личе на Тибетанце или Монголе. Пре би се рекло да су Словени дошли до Индије и ту основали државе и један део народа се претопио. Уосталом то се слаже са упадом Аријеваца у Индију, јер нешто није познат упад Индијаца у Чешку.
    Ovo zvuči logično i sklon samprihvatiti.

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Или хајде да поставимо ствари на другачије основе. Колико Тибетанских речи има данас у Чешком или Пољском језику? А са друге стране постоје радови, писани још осамдесетих година прошлог века, да српски језик и бенгалски језик имају до 20% истих или сличних речи. То нисам измислио ја, већ је то објавила на основу својих истраживања Алокананда Митер (иначе унука познатог индијског песника Тагора). Она такође тврди да данашњи српски језик има 35% санскритских речи, а бенгалски око 11%. Зар то није чудно да један језик који се говори у Индији има мање санскритских речи од српског, који је иначе удаљен хиљадама километара од Индије. Дај бре употребите мозак. У самој Индији тренутно нема језика који је сличнији санскриту.
    А рецимо изјава професора Шастрија, најпознатијег индијског санскритолога,:
    "Санскрит је најстарији познати облик руског језика."
    Претпостављам да Шастри није био упознат са српским језиком, али и ова изјава је више него значајна.

    По свему судећи Словени су сигурно били у Индији.
    Jezik kojim danas govore Srbi na prisilan način je uveden od strane Vuka i to nije srpski jezik. Srpski jezik je imao svoju istoriju i bogatuliteraturu a sva kulturna dostignuća Srba su napisana na njemu. Taj jezik je danas stanovnicima Srbije nerazumljiv.
    Zapravo slovenski jezici su neobično srodni sanskritskom jeziku vjerovatno što se najkasnije odvojio od njega od svih indoevropskih jezika. I vjeruj mi nabavio sam taj rječnik sanskrita i ne viđeh ni jednu jedinu riječ jednaku CBSH jeziku. Mislim jednaku po glasovima i značenju a sličnosti ima koliko i sa svim drugim indoevropskim jezicima.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Трећа ствар, као што и сам кажеш кретање Илира и насељавање у Молдавији и видимо и у Украјни. И ето опет се враћамо на тезу да су Малоруси, прецизније козачка племена настала од Срба.
    Ti misliš da su Iliri Srbi?

  19. #19
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Dobro prve dvije tačkeajde u redu.Ova treća ispade zapravo da su Ukrajinci zapravo Iliri kao i svi ostali na tom području označenom na karti. Srba još tu nema a udio tog "ilirskog gena " I2 je u populaciji Srba 15-20%, pa ispada ne da su drugi porijeklom Srbi nego da su Srbi drugačijeg porijekla. Ono đe je najviše modro nije nikakava stara Srbija nego Dalmacija,Zahumlje Hum, Trebunija, Duklja. Niđe Raške niđe Srbije, niđe Bosne ni Hrvatske. Rumuni se sastoje više od 30% slovena koji su svakako ostavlili svoj pečat u toponimima. Ribnica je svaka rijeka puna ribe i to je sve, inače bi Rumuni govorili da smo mi od njih.
    А чије су земље Захумље, Хум, Травунија? А зар нису из Травуније пореклом и Војислављевићи и Немањићи? Па зар најстарије српске државе нису имале за окосницу баш ове земље? Па зар сами странци (пре свега Енглези и Немци) у својим историјским картама јасно не обележавају тај предео као део Србије у читавој половини средњег века? Ја заиста незнам какву то историју учите у школама.

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Vinčanci koji nemaju nikakve veze sa današnjim stanovnicima Vinče su nestali prije 7 000 godina. Njih izbriši iz sjećanja.

    Опет показујеш да немаш појма о чему говориш. Пре 7 000 година винчанска култура није ни постојала, већ је то период који покрива култура лепенског вира (и то тек четврта фаза). После Лепеског Вира следи Старчево, пак тек онда Винча. Ти сахрани све становнике Винче кад још нису ни постојали.
    Друго, претпоставља се да је халпогрупа И2 настала пре 15 000 година на Балкану. Па зар непостоји могућност да ипак постоји нека веза са винчанском културом?


    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Jezik kojim danas govore Srbi na prisilan način je uveden od strane Vuka i to nije srpski jezik. Srpski jezik je imao svoju istoriju i bogatuliteraturu a sva kulturna dostignuća Srba su napisana na njemu. Taj jezik je danas stanovnicima Srbije nerazumljiv.
    Човеће о чему ти то причаш. Па Вукова реформа није прошла тако лако, било је ту деценија полемике. Добро се зна какав су језик Карловчани хтели да уведу као кљижевни, али то није прошло јер народ није тако говорио. Али хајде да претпоставимо да си у праву. Вук је узео језик Црногораца и прогласио га за српски књижевни језик. Али се поставља питање на који је начин он научио Србе да говоре тим језиком. Можда кроз школски систем, а чекај, већина Срба је била неписмена до средине прошлог века. Па како је онда сваког Србина, и у најзабаченијим селима научио. Једини одговор који се намеће је телепатија. Да друге нема.

    Ако вам је главни доказ за ову вашу тврдњу то што старија српска књижевност писана на језику који ми данас слабо разумемо, онда вам цела ствар стоји на климавим ногама. Као прво нема језика који се не мења временом. Као друго свима је познато да је центар српске културе био и Сремским Карловцима. Такође је познато да су они сами форсирали Славеносрпски нарочито у 18 веку и покушавали да наметну њега као књижевни. Али народ га је слабо разумео, то није био језик народа, ама баш никада, јер да јесте онда би сва епска и лирска поезија, која је записана у 19 веку, била записана на славеносрпском, а није.

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Zapravo slovenski jezici su neobično srodni sanskritskom jeziku vjerovatno što se najkasnije odvojio od njega od svih indoevropskih jezika. I vjeruj mi nabavio sam taj rječnik sanskrita i ne viđeh ni jednu jedinu riječ jednaku CBSH jeziku. Mislim jednaku po glasovima i značenju a sličnosti ima koliko i sa svim drugim indoevropskim jezicima.
    Хајде да посматрамо за почетак родбинска имена јер она спадају у групу најстаријих у језику.
    Tata - тата, отац
    Matri - мати, мајка
    Bhratri - брат
    Svasra - сестра
    Divira - девер
    Svakura - свекрва
    Jatri - јетрва
    Teta - тета, тетка
    Nana - нана
    Sini - син
    Babu - баба
    Anuchina - унук
    Priya - прија
    Фасцинантна сличност. А ово је врх леденог брега.

    Шта ти је то CBSH језик? Да није неки од оних компјутерских језика?

  20. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    30
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    ti misliš da su iliri srbi?
    Ћипур, дужан сам да ти одговорим. Видиш, кад си читао тај мој пост било би добро да га посматраш у ширем контексту, заправо у контексту свега што сам овде написао. А то да су Илирима називани Срби, па то је чињеница. Све до Берлинског конгреса Илирима су означавани Срби. И од стране Ватикана и од стране Хазбуршке монархије. И за то није постојао ваљан политички разлог.
    Са друге стране постојао је политички разлог да се Срби прогласе дошљацима, што је и учињено за време берлинског конгреса путем великих притисака од стране Аустроугарске. Та њихова тежња за продирањем на исток касније је резултирала и ратовима (и војним и економским).
    Аустроугарска је имала циљ да контролише Балкан, али су се Срби испречили. Зато је и настао план да се Српска нација десеткује, да се подели на што више нација, које би имале своје државе, а оне би биле у стању сталне међусобне конфронтације. Наравно Аустроугарска би била посредник. Завади па владај. Уосталом чим су добили на управу Босну, одмах су основали земаљски музеј у Сарајеву, који је био у служби доказивања да муслимани у Босни нису Срби већ аутохтоног народа. То су почеци ствараља данашње Бошњачке нације.

    Данас, ето видимо да је тај план спроведен до краја само што су неке друге силе преузеле посао посредника.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    P o d g o r i c a
    Posts
    525
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ... Sto kaze Rambo Amadeus : Da odemo sad vi i ja kod doktora da nam izvadi krv ili bilo sto iz organizma ... ne bi mogli da nam utvrde ko smo i sto smo !

    Tako da ja to sve svrstavam u P O L I T K U !
    90-tih smo bili jugosloveni pa srbi pa sad turbo crnogorci ... ko zna sto ce bit za 10-20 godina a da ne spominjemo neki veci period! Poenta je da je sva prica ovoga karaktera NEPOTREBNA !

    Preporucio bih vam da nadjete sajt koji prikazuje mape svijeta svakih 100 godina i odatle mozete skapirati neke stvari

    Zivjeli

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Све до Берлинског конгреса Илирима су означавани Срби.
    Imaš neke dokaze za to?

    Аустроугарска је имала циљ да контролише Балкан, али су се Срби испречили. Зато је и настао план да се Српска нација десеткује, да се подели на што више нација,
    Ko je napravio i kad je nastala srpska nacija?

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    А чије су земље Захумље, Хум, Травунија? А зар нису из Травуније пореклом и Војислављевићи и Немањићи? Па зар најстарије српске државе нису имале за окосницу баш ове земље? Па зар сами странци (пре свега Енглези и Немци) у својим историјским картама јасно не обележавају тај предео као део Србије у читавој половини средњег века? Ја заиста незнам какву то историју учите у школама.
    Naravno da jesu a odakle ti znaš kako su se oni nacionalno izjanjavali? Ne znam štosi ti učio ali znam da nacije postoje od XVII vijeka za evropske velike nacje, a za Balkan od XIX vijeka. Voislavljevići su Dukljani a izgleda i Nemanjići. Srbi nijesu sigurno jer u ovim krajevima nije bilo Srba ne zatošto nijesu došli nego nedzato što je srpska nacija nastala tek u XIX vijeku u ostalom kao i sve druge balkanske nacije izuzev Crnogoraca koji su svoju nacionalnu svijest počeli razvijati nešto ranije budući da su sebe smatrali nezavisnim. Ovo potvrđuje i jedan od najvećih umova tadašnje Evrope Volter koji se sprda sa evropskim nacijama prekorijevajući ih kakve ste vi veike nacije kad u Evropi samo Crnogorci skoče svi kao mravina svoga neprijatelja. Ostale stanovnike Balkana je Evropa smatrala nekakvim primitivnim plemenima koja jedu ljude.
    Uzgred Pripadnici plemstva sebe nikad nijesu identifikovali sa prostim narodom prema kojemu su gajili izuzetn prijezir i nikad se ne bi identifikovali sa njima štoim je inače i zakonom bilo zabranjeno. Tadašnju vlastelu je bolio k**** za prosti narod i više je pažnje obraćao na paščad nego na njih. Tadašnje države su se nazivale po vladajućim kućama a današnji nazvi nemaju nikakve veze sa tadašnjimstanjem stvari. Tako naprijer Srpsko Carstvo nije carstvo Srba niti je država Srbija bila carstv niti su u njemu živjeli samo Srbi, ona je bila Carstvo Nemanjća (mada ne znam ni koliko je pravno utemeljeno i kliko je ono trajalo?).

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Опет показујеш да немаш појма о чему говориш. Пре 7 000 година винчанска култура није ни постојала, већ је то период који покрива култура лепенског вира (и то тек четврта фаза). После Лепеског Вира следи Старчево, пак тек онда Винча. Ти сахрани све становнике Винче кад још нису ни постојали.
    Друго, претпоставља се да је халпогрупа И2 настала пре 15 000 година на Балкану. Па зар непостоји могућност да ипак постоји нека веза са винчанском културом?
    A dobro brate kad koji, sve jedno bilo je prije toloko milenijuma da na nas danas nema ama baš nikakvog uticaja.
    E asd ono i postoji neka veza no ko to može sve znati. Nešto mi nije jasno to sa tim haplogrupama (totalni neznalica) pa ti ne mogu ništo reći nego slušati što veliš.

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Човеће о чему ти то причаш. Па Вукова реформа није прошла тако лако, било је ту деценија полемике. Добро се зна какав су језик Карловчани хтели да уведу као кљижевни, али то није прошло јер народ није тако говорио. Али хајде да претпоставимо да си у праву. Вук је узео језик Црногораца и прогласио га за српски књижевни језик. Али се поставља питање на који је начин он научио Србе да говоре тим језиком. Можда кроз школски систем, а чекај, већина Срба је била неписмена до средине прошлог века. Па како је онда сваког Србина, и у најзабаченијим селима научио. Једини одговор који се намеће је телепатија. Да друге нема.
    Naravno za to postoji vrlo logično objašnjenje. Nešto mi pamćenje brojeva ne ide od mozga pa godine neću pominjati ali okvirno mogu vijek. Austrijanci su prvi od Evropljana započeli veliku kampanju protiv Osmanlija neđe u XVII vijeku (Evropi je trebalo dva vijeka da se povrati od strašnog poraza u bici na Nikopolju đe su srpski oklopnici kao vazali žestoko pomogli Turke) i poćeraše Turke do Skoplja.Međutim urci ubrzo prikupiše snage ivratiše ih nazad. Srbi koji su jedva čekali da Trci budu poraženi počeše da se povlače sa Austrijancima i uskoro Srbija ostade bez naroda. Na pustoj zemlji koja kao takva nije imala nikakvog ekonomskog efekta za Sultana Turci počeše doseljavati narode iz drugih djelova carevine.Može li biti da su tad dšli i Albanci iz Kavkaske Albanije ne nam. U glavnom u Srbiju počešeda se doseljavaju ljudi iz okolnih zemalja. Blo je tui Crnogoraca, Hercegovaca, Dalmatinaca, Bugara, Grka, Cincara, Albanaca i ko će znati kojih još plemena. Jovan Cvijić je jednom rekao da je stanovništv Šumadije oko 60% iz Crne Gore i Hercegovine (što je njemu bilo isto). Srbi su tad živjeli u Vojvodini i Vojnoj krajini, bilo ih je veliki broj u Mađarskoj (njihov je bio grad Buda koji se kasnije spojio sa Peštom u Budimpeštu, napraviše Sentadreju kao ogromni crkveni centar do danas neprevaziđen srpski crkveni centar) bilo h je u Slovačkoi i Češkoj a veliki broi i u Austriji. Tako da su Tadašnje prjekcije granica buduće Srbije zahvatale i cijelu srednju Mađarsku i pružale se duboko u Slovačku i Češku. Pazi to su bile projekcije prema etničkom udjelu Srba na teritorijama na kojima su živjeli. Tako da danas u Srbiji etnički Srbi žive samo u Vojvodini a sve ostalo su politički Srbi koji nemaju nikakve genetske veze sa Srbima. Zar ne?

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Ако вам је главни доказ за ову вашу тврдњу то што старија српска књижевност писана на језику који ми данас слабо разумемо, онда вам цела ствар стоји на климавим ногама. Као прво нема језика који се не мења временом. Као друго свима је познато да је центар српске културе био и Сремским Карловцима. Такође је познато да су они сами форсирали Славеносрпски нарочито у 18 веку и покушавали да наметну њега као књижевни. Али народ га је слабо разумео, то није био језик народа, ама баш никада, јер да јесте онда би сва епска и лирска поезија, која је записана у 19 веку, била записана на славеносрпском, а није.



    Хајде да посматрамо за почетак родбинска имена јер она спадају у групу најстаријих у језику.
    Tata - тата, отац
    Matri - мати, мајка
    Bhratri - брат
    Svasra - сестра
    Divira - девер
    Svakura - свекрва
    Jatri - јетрва
    Teta - тета, тетка
    Nana - нана
    Sini - син
    Babu - баба
    Anuchina - унук
    Priya - прија
    Фасцинантна сличност. А ово је врх леденог брега.

    Шта ти је то CBSH језик? Да није неки од оних компјутерских језика?
    Pa narvno da nije jer su tad i spjevane u XIX vijeku a ne ranije. A Srbi su govorili drugačijim jeziko od onoga koji se danas natziva Srpski. U Jugoslaviji a i prije njeng nastanka je stvoren vještački jezik nazvan Srpskohrvatski i ako njim nijesu govorili ni Srbi ni Hrvati. Osnova za taj jezik je poslužio jezik dinarskih čobana.Taj jezik je poslije 100godina rpagiranja ipakpostaoi ostao jezik svih štakavaca i štokavaca na Balkanu, Kako je to zapravo jedan jezik koji ima četiri imena tako je pošteno i nazivati ga crnogorsko-bosansko-hrvatsko-srpski skraćeno CBHS.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pantasidata View Post
    Ћипур, дужан сам да ти одговорим. Видиш, кад си читао тај мој пост било би добро да га посматраш у ширем контексту, заправо у контексту свега што сам овде написао. А то да су Илирима називани Срби, па то је чињеница. Све до Берлинског конгреса Илирима су означавани Срби. И од стране Ватикана и од стране Хазбуршке монархије. И за то није постојао ваљан политички разлог.
    Са друге стране постојао је политички разлог да се Срби прогласе дошљацима, што је и учињено за време берлинског конгреса путем великих притисака од стране Аустроугарске. Та њихова тежња за продирањем на исток касније је резултирала и ратовима (и војним и економским).
    Аустроугарска је имала циљ да контролише Балкан, али су се Срби испречили. Зато је и настао план да се Српска нација десеткује, да се подели на што више нација, које би имале своје државе, а оне би биле у стању сталне међусобне конфронтације. Наравно Аустроугарска би била посредник. Завади па владај. Уосталом чим су добили на управу Босну, одмах су основали земаљски музеј у Сарајеву, који је био у служби доказивања да муслимани у Босни нису Срби већ аутохтоног народа. То су почеци ствараља данашње Бошњачке нације.

    Данас, ето видимо да је тај план спроведен до краја само што су неке друге силе преузеле посао посредника.
    Panta to što su nepismeni njemački popovi pisali i nema neke veze. Oni su znali za Ilire koji su živjeli na prosoru Dalmacije pa su mi svi koji žive u Dalmaciji i dalje bili Iliri što govori o pouzdanosti njihovih navoda. Inače između Srba i Austrijanaca odnosno Njemaca je vjekovima vladala izuzetna ljubav. Ideju Velike Srbije su smislili upravo Njamci i podržavali su tu ideju pokušavajući preko nje zavladati Balanom jer su propagirali upravo Srbe, Nijedan narod u Austriskom carstvu nije imao toliko privilegija kao Srbi. U trenutku kad su Srbi postali igrači za Ruse normalno je da se muzka mijenja. Ali za promjenu kola se treba više potruditi.Lakoje u kolo ući zar ne.

  25. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Da ne čita Antić ovu temu?

    ZIDANJE SKADRA

    Pelazgi


    Jugoslavija i jugoslovenstvo i danas, dvije decenije poslije raspada socijalističke Jugoslavije imaju veliki ugled u srpskoj javnosti. Vrlo često u Beograd doputuju čitave grupe jugonostalgičnih Slovenaca, male naučne ili privredne delegacije sličnih Hrvata, a ponekad se dogodi da kao takvi dođu i izvjesni građani Evropske unije ili Sjedinjenih Država. Šta oni zapravo žele? Ako dolaze privatno, tu su radi provoda. Ako doputuju službeno svakako traže korist za sebe ili svoju državu. Po pravilu oni će svaki kontakt uspostavljati tugaljivom pričom o tome kako je Jugoslavija bila velika, moćna i lijepa država, svuda priznata i opšteuvažena. Tu se i njihov sagovornik (bilo da je demokrata ili radikal) malo ražali, pa počne i on da leleče i zapomaže za divnom, velikom državom. Onda uvaženi gosti povedu priču ka novijim vremenima, pa ubrzo beogradski domaćin počne da govori o greškama i manama svog naroda, a ljubazni gosti smjesta uzvrate grdeći Srbe. Takvi su naši katarza i suočavanje: mi govorimo o svojim krivicama, a oni o našim.
    Odlično je to jugoslovenstvo naših bivših sugrađana, koji u Srbiju dolaze sa stavom sličnim onom sa kojim je prije sto pedeset godina bijeli čovjek stupao na afričko tlo. Jugoslavija im je bila divna, ali su sa elanom ratovali kako bi je razvalili. Milošević im je kažu rasturio Jugoslaviju, zato što je želio da njome vlada. Njihove vođe koje su deset godina ranije, još u vrijeme kada je budući srpski diktator vodio banku, već smatrane očevima nacija - vodile kampanje o „Sloveniji zdaj" ili mirile ustaše i partizane, a prije početka rata pobijedili na izborima sa programom državne nezavisnosti, ne samo da u svemu tome imaju sporednu ulogu, već su neporočne i nemoguće ih je podvrći ozbiljnijoj kritici. O braći Amerikancima i da ne govorimo? Mnogo im je žao Jugoslavije, iako je još Reganova administracija davne 1984. stavila SFR Jugoslaviju na listu komunističkih država protiv kojih u budućnosti treba djelovati.
    Međutim, i pored bratimljenja i pozivanja na Jugoslaviju, jugoslovenstvo ne dobija veliki značaj u prilično licimjernom nastupu ovih nostalgičara. Naime, Jugoslavija je za njih možda bila dobra država. Jugoslovenska nacija, međutim, ako je ikada postojala, nikada nije bila prihvaćena. Još kao mladi učeni su da je jugoslovenstvo jedna srpska izmišljotina koja za cilj ima da ih podjarmi, potčini, ponizi i asimiluje. Od tog stava, za koji je praksa pokazala da je u većoj mjeri dio kominternine propagande nego posljedica stvarnog uspjeha srpskog nacionalizma, postepeno su došli do tvrdnji da oni ne samo da nemaju veze sa Srbima, već nijesu ni Sloveni. I gle čuda – da su Hrvati u stvari Iranci, vjeruju već, (pored ptica na grani) i pojedini sveučilišni profesori. Muslimani – Bošnjaci, po peti put u ovom stoljeću, mijenjaju (usavršavaju) identitet – sada su Iliri. O Crnogorcima smo čuli nekoliko teorija... neki ih prepoznaju kao pljunute Ilire, a jedan penzionisani Brozov general tvrdi da su nešto mlađi od ovih starih stanovnika Balkana. Kaže, Crnogorci su potekli od Stari (je)h Rimljana. Vrlo moguće...
    Vladajućoj koaliciji u Srbiji ne pada na pamet da razmotri da li je normalno da Srbi u muslimansko-hrvatskoj Federaciji (FBiH) kao konstitutivni narod ne predstavljaju ništa, dok se Muslimani-Bošnjaci sa nekoliko poslanika šire u vladi (dva ministarska mjesta), upravama, prave veliki subregion u kome će objediniti mitološki Sandžak, uvode Tursku u region, grde Srbiju u Skupštini, menjaju stoljetne nazive sela i tvrde da u Rasu nije bilo srpske države... Za to vrijeme jedan visoki velikodostojnik jedne od naših islamskih zajednica, strastveno vodi politiku. Prije neki dan, poručuje svojim pristalicama (da ne kažem vjernicima) da su ustvari Iliri. Još veli, ako neko postavi pitanje u vezi sa ovim, treba samo da mu kažu: „Reko' muftija !"
    Pred takvim argumentom je naravno svaka polemika suvišna i nepotrebna. On je najveći dokaz sam po sebi. U redu je to: Perzijanci, Rimljani, Iliri... Samo su Srbi došljaci, Sloveni (a zna se kako je Hitler tačno govorio i pisao o jednima i drugima). Jezik, istorijski izvori, arheološki nalazi... sve je to nebitno. Važno je da u to veruju, da za tako nešto imaju nekakvu podršku u inostranstvu i da se rat i mržnja iz devedesetih godina nastavljaju bez obzira na okolnosti. Srbi su idealni protivnici: budući neintegrisani oni će se uvijek, uz malu pomoć sa strane, okrenuti socijalnim i političkim podjelama. Pošto su i dekadentni, oni kao narod koji ne sumnja u svoju istoričnost i ne mrzi se sa svojom prošlošću, svakako neće mnogo raspravljati o ovom pitanju. Konačno, kako su okruženi neprijateljskim nacionalizmima Srbi će se ili povući i čekati da pobjedonosni napad prođe, ili će ući u sukob i na kraju se po sebe kobno suočiti sa SAD, EU i ako bude potrebno još nekom velikom silom.
    Mislim da je zato potrebno da mijenjamo taktiku. Jugoslavija je bila lijepa i velika ideja, ali je pripadala onoj vrsti želja koje čoveka vode pravo u oganj pakla. Daleko joj lijepa kuća, pa makar bila i evropska. Srpska je prošlost nesumnjiva, seže četrnaest stoljeća u prošlost. Mogla bi biti sjajnija i veličanstvenija, ali nije. Naša je, istinita je... i možemo samo da se svim silama borimo da ne postidimo naše pretke i pokušamo da ne griješimo tamo gdje oni po nesreći možda nijesu bili u pravu.
    Na drugoj strani, „kad si u Rimu, budi Rimljanin": koliko su naši susjedi Perzijanci, Iliri ili Rimljani, toliko smo i mi Srbi Pelazgi. Za Pelazge su Stari Grci vjerovali da su najstariji narod na Balkanu. Pošto smo sve ove vjekove postojali, dok se ovi naši susjedi još uvijek nijesu dosjetili ko su, sigurno smo ih i nekada davno, ovdje dočekali namjerne da prave Bijelu Hrvatsku, zemljicu Bosnu ili malenu Prevalitanu. Nema dokaza, ali je sigurno koliko i ove druge tvrdnje.
    Ako Vas neko pita: „Rekoć Čeda..."

    Piše: Čedomir Antić

    http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2010-05-10

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •