Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 31

Thread: Religija i filozofija

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Religija i filozofija

    Dakle, religija i filozofija....za mene su te dvije stvari nerazvojive, mada u nekim starima mi nemaju ništa zajedničko!
    Ali u suštini su mi jako povezane.

    Prvi put sam došla do te spoznaje kada sam obrađivala jednu filozofsku stranu jednog poznatog dijela, autor Dostojevski (dakle, umiješah i književnost u sve ovo hehe, ali pošto kjniževnost obožavam ja je ne odvajam)!
    Dakle, poenta je da sam tada starno prvi put mogla ono i boriti se sa činjenicama da dokažem da su mi religija i filozofija jednostavno nerazdvojive!
    Kod mene lično je to zato što vjerujem u Boga, pa možda i filozofiju shvaćam na malo drugačiji način nego ljudi koji u sve to ne miješaju religiju! Naravno, filozofi kao filozofi, bilo ih je i sa jedne i sa druge strane!

    Eto ne bih htjela više pametovati
    Zato da Vas čujem:
    Nerazdvojive ili nemaju veze jedna sa drugom??!!

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja uopste ne znam ni sto da mislim... :roll:
    Ja mislim i jedno i drugo...
    Cini mi se ako ne grijeshim da se Katolicko ucenje zasniva na Aristotelovim razmishljanjima... (nisam siguran za to tako ako nisam u pravo nemojte mi uzet za zlo) :wink:

    U mnogim Pravoslavnim djelim se pominje Platon... :shock:

    Ama ne znam...
    Cak i taj Neoplatonizam je isto neka vrsta mistichne okultne neke dalekoistochne sinkreistichke religije...
    Lux Hermeticum , cini mi se...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Mada su sve svete knjige prvenstveno teoloshke , one su dobrim dijelom
    i filosofske... :?
    Ne znam , nisam pametan...
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Religija i filozofija

    Quote Originally Posted by CeNtuRY-GirL
    Kod mene lično je to zato što vjerujem u Boga, pa možda i filozofiju shvaćam na malo drugačiji način nego ljudi koji u sve to ne miješaju religiju!
    Odnosno, filozofiju ne shvatas nikako, jer filozofija i religija su nespojive, a ti ih mijesas zarad odanosti religiji.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    217
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    možda sam trebao novi topic da otvorim za ovo, ali dako mi oprostite.
    je li nekoga od vas religija ili filozofija stvarno učinjela srećnijim? jeste li ikakve koristi imali od toga? zadovoljava li vas filozofiranje, "traganje za istinom", pričanje o bogu, pričanje sa bogom i tako to?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Neznam Bass. Mozda da kazem ovako.

    kud god da sam krenuo (mislima, zivotom) uvijek sam tezio za istrazivanjem a samim tim i izvorom. Znanje je obrnuta pramida. Pocinjesh od dna da bi vidio sve vise i vise. Ono sto ne vidish , neko/nesto di daje da vidish...
    ...vizija stvari koje nisam znao, nisam trazio.... dobio sam.

    Dali me je zadovoljila... ne vjerujem ali me je sigurno smirila.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sutomore
    Posts
    209
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Нису двије нераздвојиве ствари! Огређени дјелови религије јесу филозофија, а одређени дјелови филозофије доказују да је религија само злоупотреба једноставног људског ума! Осим наведеног ВЕЗЕ НЕМАЈУ !!!
    "Terrified, petrified, mortified.Stupified... by you"
    "There has to be a mathematical explanation for how bad that tie is"
    "Perhaps it is good to have a beautiful mind,
    but an even greater gift is to discover a beautiful heart"
    A Beautiful Mind

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Religija i filozofija

    Quote Originally Posted by Alo
    Quote Originally Posted by CeNtuRY-GirL
    Kod mene lično je to zato što vjerujem u Boga, pa možda i filozofiju shvaćam na malo drugačiji način nego ljudi koji u sve to ne miješaju religiju!
    Odnosno, filozofiju ne shvatas nikako, jer filozofija i religija su nespojive, a ti ih mijesas zarad odanosti religiji.
    Mislim da nemaš nikavo pravo da komentiraš i dovodiš u pitanje moje znanje ili neznanje o filozofiji !!! Apsolutno nemaš pojma da li i koliko znam o filozofiji, zato molim te...
    I to što sam vjernik nikako mi ne dovodi u pitanje moje shvatanje filozofije i religije, dragi moj, već samo kao vjernica te dvije oblasti spajam tj mislim da su nerazdvojive u nekim komponentama, samo nekim kažem, ostalo naravno nemaju veze!

    kao drugo, iznesi svoje mišljenje, zato sam postavila topic, a ne da dovodiš u pitanje moje znanje o tim oblastima :wink: [/b]

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica/Crna Gora
    Posts
    1,264
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da ima i nema povezanosti.Zavisno kako se uzme.Filozofija je nesto sasvim posebno bar po meni,dok je vjerovanje osjecaj.
    E sad samim tim,tu ima neke spojenosti,a opet u nekim stvarima nema.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bass
    možda sam trebao novi topic da otvorim za ovo, ali dako mi oprostite.
    je li nekoga od vas religija ili filozofija stvarno učinjela srećnijim? jeste li ikakve koristi imali od toga? zadovoljava li vas filozofiranje, "traganje za istinom", pričanje o bogu, pričanje sa bogom i tako to?
    Mene jeste, starno jeste, i to dosta!Ispunjava me duhovno puno!
    Što se tiče filozofije, obožavam da filozofiram, ne baš da tragam za istinom jer vjerujem u jednu istinu, ali volim da čitam filozofe i da ih shvatam u pravom smislu (bili ateisti ili vjernici, baš ljetos uzeh Niche-a da čitam od Dzonija ,ali na žalost previše sam se skitala da bih ga pročitala heheeh)

    Što se tiče religije, sastavni je dio moga života, obožavam i uživam u tome da što više znam, mada ponekad nisam raspoložena ili nemam vremena, ali vojlela bih da pročitam neke knjige koje nisam.

    Da li imam koristi od toga?? u kom smislu???Jedina korist koju imam je to što se ja osjećam super zbog toga jer stvarno u tome uživam

    Nadam se da odgovrih na tvoje pitanjce Bass

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Filozofija i religija se bave slicnim problemima, pitanjima i to je ono sto ih povezuje. Pitanja kako je nastao svijet i covjek, sta je dobro, lijepo i sl. su im zajednicka. Slicno je i to sto i filozofija i religija daju traze apsolutne odgovore. No, filozofija ne daje jedan odgovor, vec razlicite filozofske sisteme koji imaju svoj odgovor, dok svaka religija ima jedan odgovor, vjeru u apsolutno. Religijski odgovor je jedan filozofski odgovor, ali filozofski odgovori nisu religijski. Tako se u osnovi svake religije nalazi neka filozofija, ali se u osnovi svake filozofije ne nalazi religija. Osnovno je da filozofi traze i daju odgovore da bi bili mudriji, odosno da bi saznanjima zivot ucinili podnosljivijim, dok vjernici daju odgovore pod uticajem same vjere, odnosno njene dogme, i time pokusavaju da zivot ucine podnosljivijim. Tvrdo jezgro filozofije jeste racionalna misao, a relgije vjerski osjecaj.
    Koja je korist od filozofije i religije. Upravo to davanje odgovora, jer bez odgovora na pitanja koja zivot postavlja nije moguce zivjeti, pogotovo ne zivot uciniti prijatnim. E sad, to ne znaci da svaki filozofski i religijski odgovor cini zivot prijatnijim, kao ni da pojedinim zivotnim situacijama odgovara isti filozofski ili religijski odgovor. U drustvenom zivotu filozofija nije institucionalizovana kao nesto sto utice na razvoj drustva, filozofi su gotovo uvijek pojedinci, rijetko grupe, a nikad uticajni u smislu da odredjuju kako treba da se ponasaju pripadnici nekog drusta, dok religija jeste institucionalizovana i kao institucija djeluje na sve sektore drustvenog zivota - politiku, obrazovanje, vaspitanje,...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sutomore
    Posts
    209
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CeNtuRY-GirL
    Quote Originally Posted by bass
    možda sam trebao novi topic da otvorim za ovo, ali dako mi oprostite.
    je li nekoga od vas religija ili filozofija stvarno učinjela srećnijim? jeste li ikakve koristi imali od toga? zadovoljava li vas filozofiranje, "traganje za istinom", pričanje o bogu, pričanje sa bogom i tako to?
    Mene jeste, starno jeste, i to dosta!Ispunjava me duhovno puno!
    Što se tiče filozofije, obožavam da filozofiram, ne baš da tragam za istinom jer vjerujem u jednu istinu, ali volim da čitam filozofe i da ih shvatam u pravom smislu (bili ateisti ili vjernici, baš ljetos uzeh Niche-a da čitam od Dzonija ,ali na žalost previše sam se skitala da bih ga pročitala heheeh)

    Što se tiče religije, sastavni je dio moga života, obožavam i uživam u tome da što više znam, mada ponekad nisam raspoložena ili nemam vremena, ali vojlela bih da pročitam neke knjige koje nisam.

    Da li imam koristi od toga?? u kom smislu???Jedina korist koju imam je to što se ja osjećam super zbog toga jer stvarno u tome uživam

    Nadam se da odgovrih na tvoje pitanjce Bass
    "Terrified, petrified, mortified.Stupified... by you"
    "There has to be a mathematical explanation for how bad that tie is"
    "Perhaps it is good to have a beautiful mind,
    but an even greater gift is to discover a beautiful heart"
    A Beautiful Mind

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    strange city
    Posts
    91
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno, ima povezanosti, sličnosti i razlika. Ali, dok je religiji svojstveno vjerovanje i neupitnost, filosofija vrvi od pitanja i pokušaja davanja odgovora na ta pitanja. Aristotelovo "čuđenje" ili sklonost pitanju i provjeravanju i sl. je ono što čini filsoofiju. Ne bi ni imali razne discipline, škole, pravce u filosofiji da nije tog čuđenja. A religija? (bilo koja, jer se spore oko tog vrhovnog bića ne u nekom filosofskom smislu već u smislu prevlasti i vlasti) Zar nije to čak i grijeh? Zar ne treba primati sve ono što nam Bog daje i određuje, bez pitanje i sumnje? (Biblija je prepuna toga)
    Ne, religija i filosofija nisu nerazdvojive ili nerazdvojene, dapače! Da je bilo tako gdje bismo bili danas? Da li bi uopšte bili svjesni i same religije? Nisam za onu priču o sluškinji u kontekstu odnosa religije i filosofije, ne. Nema "sluge" ni "gospodara", jer tada nema ničega, to guši sve, i vjerovanje i znanje.
    Ochuvaj me od mudrosti koja ne plache, filozofije koja se ne smije i velichine koja se ne klanja pred djecom. (H. Dzubran)

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Religija & filozofija se samo bave slicnim pitanjima.


    Osnovna razlika je u tome sto filozofija ima ubjedjenja i dokaze,a religija samo vjerovanje.Ja sam licno ateista, i mozda su mi zbog toga prilicno nespojive.


    A sto se tice toga je li nekog ucinila srecnijim...Meni se ne cini da ja razmisljam da bih bila srecna.Mozda samo mirnija.
    one day, after school.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Religija ima vjerovanje pa pokusava da dokaze nedokazivo. Nepregledan broj spisa postoji na temu «dokazi postojanja boga» i nista. Srednjevjekovna misao je pretrpana njima, a ni jednog stvarnog dokaza. Jer i kada nema dokaza za nego samo protiv, bezuslovno vjerovanje opstaje jer je ono osnova religije. Najvece odbrane religijskih ucenja se svode na «Vjerujem jer je apsurdno» I to je kraj.

    A filozofija bez dokaze ne mari za vjerovanje. Ona nudi razlicitost bez garancije. Svaka dokazanost je prihvatljiva dok se ne pojave agrumenti koji ce je oboriti. I ni jedne jedine neoborive istine u filozofiji nema, a koja se tice njenih sustinskih pitanja. Ono sto u filozofiji postane neoboriva istina pretace se u nauku, pretvara u nju. Nema utocista, nema sigurnosti u ramisljanju, nema oaza u koje cemo se ususkati.

    Mijesanje filozofije i religije, ma koliko da se bave slicnim pitanjima je samo znak nepoznavanja i jedne i druge. To sto polaze od istog pitanja niposto nam ne moze dati za pravo da ih izjednacavamo ili pravimo medju njima paralele. One se u toj jednom pitanju samo dodiruju i do kraja razilaze.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CeNtuRY-GirL View Post
    Eto ne bih htjela više pametovati
    Zato da Vas čujem:
    Nerazdvojive ili nemaju veze jedna sa drugom??!!
    Па зависи од философа до философа.Шта подразумијеваш под религијом?Ако подразумијеваш само покушај остваривања неке пуке везе БОГА и човека,онда ћеш наћи доста сличности између религије и философије.
    Схоластичар,Тома Аквински је користио идеју о непокренутом покретачу узевши је од Аристотела у оних 5 доказа о постојању БОГА, је учио у неким дјеловима слично Мартину Хајдегеру.Обојица су тврдили да су теолози ти који требају да спознају БОГА и да они имају предност у односу на философе.
    Кјеркегор је учио да је Црква рационална а БОГ ирационалан па онда Црква не треба да се постоји,али Кјеркегор није знао да је живот Цркве светотајински и као протестант ту је гријешио.Он јесте учио да је идеал Христос,и по Православљу је идеал сваког човека Христос,али није да је Црква непотребна.
    Платон и Аристотел и Сократ и Анаксагора и Парменид и Хераклит,има их још али да не набрајам,су учили о логосима и о Логосу који контролише све.Анаксимандер исто,све је постало из једног.Затим стојици су учили да је БОГ Логос,творац свијета и његова судбина,упореди са учењем кападокијских отаца.Најбоље би било да погледаш о како је учио Аурелијан Августин.Имаш много философија и философа који су размишљали врло хришћански још у доба антике.
    На другој страни имаш Ничеа чија је философија потпуна супротност и здравом разуму у религији.

  17. #17
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na podforumima namijenjenim diskusijama o religiji i politici, furi ka na Ćemovsko polje."Makse,djaole,otole;ubiće i tebe promaja!" - rekoh sebi i...Odustao sam...

    Svijet je uslovni refleks neprestanog sukoba,puls paradoksalne (di)fuzije nepomirljivih priroda Srba i Muslimana.Pa,ko što ponese...

    Ovde je prelepo...

    Točkica.
    Last edited by Jal Cargo; 13-09-07 at 23:39.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "у рату је и сам Господ БОГ заповиједао да се убија"

    "Христос баш говори супротно:БОГ учи да је човјеку приоритет да прво себе спаси,...па онда ако може и другог..."

    "светитељи нису проглашавани јер су убијали,јер су чинили гријех...Проглашавани су били због своје боголикости.
    Не проглашава Црква човека за светитеља зато што она тако оће,него јер БОГ посведочи кроз њега и јер га народ препозна а улога Цркве је да само констатује да је он био свет."

    "национализам који је везан за религију Православну не може бити лош"

    "Сваки Хришћанин је дужан да иде у рат"

    "Христос је дао заповијест ``Не убиј``,али у ком смислу?"

    Postoji i veoma slicna kompilacija tvojeg pandana (i ideoloskog oponenta),ali ako uzmemo u obzir da je islamske vjeroispovjesti,bilo bi "politicki nekorektno" da ih interpretiram,jer ne bih da "dovedem u pitanje" njegova "nacionalna" i "konfesionalna" prava.

    Kao sto ranije rekoh,ovakve diskusije su za mene - CLOSED.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Lightbulb

    Filozofija je proces razmišljanja odnosno odgovor našeg uma na nedostatak informacija.

    Filozof kao mislioc pokušava dokučiti svijet koji posmatra iz onoga što mu je dostupno i shodno tome donosi zaključke.

    Ali ne kao naučnik, naučnik nikad nije zadovoljan svojom slikom svijeta i uvijek traži nove dokaze da potvrdi ono što zaključuje.

    Filozof ne, on se ne trudi pronaći nove dokaze ako su mu se prvi elegantno složili u sliku koju je stvorio svojim umom.

    Nekad je filozofija bilo glavno orudje za spoznaju svijeta jer nauka tada još nije imala svoju metodologiju.

    E sad se pitate gdje je tu religija.

    Pa religija je pogrešan zaključak unutar filozofije.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    На другој страни имаш Ничеа чија је философија потпуна супротност и здравом разуму у религији.
    Zashto????
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  21. #21
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg View Post
    Zashto????
    Је ли теби нормално да мрзиш своје ближње?

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno,bez izvlachenja iz kontexta...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  23. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg View Post
    Naravno,bez izvlachenja iz kontexta...
    Да,без извлачења из контекста,јер по Ничеу је мржња према ближњем један од првих услова за ``духовни напредак``.

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Shto bi rekli englezi,You have to look at broader canvas,prevedeno na nashki,bez bukvalizovanja,uklopi citat u generalnu sliku,i razmisli shta je htio da kazhe...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blitzkrieg View Post
    Shto bi rekli englezi,You have to look at broader canvas,prevedeno na nashki,bez bukvalizovanja,uklopi citat u generalnu sliku,i razmisli shta je htio da kazhe...
    Знам ја шта је хтио да каже,али сама поставка као ни сам циљ нису нормални...

    Отвори ``Тако је говорио заратустра``.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •