Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 151 to 175 of 227

Thread: Wikipedija na crnogorskom jeziku

  1. #151
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    "..the biggest mistake in our history!"

    Blago nama sa ovakvim rodoljubima... pljuc!


  2. #152
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moderatore jeli ti to moderišeš nama o ovome ka da smo mi uplekani godinama nepismeni kada je u pitanju ovakva tvar? i rasprava je tako argumentovana... iśa

    Crnogorci i Ego tu sam na dva minuta od Berkman centra. https://cyber.harvard.edu/ Tamo znam ljude koji sigurno nikad ne bi dopuštili da se Wiki ovako sroza, a idem uskoro na razgovor u Kennedy School of Gov a tamo advokata ne fali i to gratis . Zaludu Miloš na Kosovo stiže na vrijeme... sve u prazno. Wiki stiže, samo je pitanje da li će se razbuditi lijeni Crnogorci i da li će prepisivači srpskih izvora napokon patisati sa folirancijom da nešto stvaraju. CDM prepisuje iz srpskih medija a stavlja izvor CDM. to niđe nema nako u CG da prolazi... na Wiki ne može tako! ako se kopira mora se znati zašto i kako.

  3. #153
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ego, stani malo na loptu, možda ukapiraš da najveći krivci za blokiranje leže upravo u vama, tzv. kontibutorima. Ako su vam dolje postavljeni argumenti in favour, šta se uopšte očekivali?
    https://meta.wikimedia.org/wiki/Requ..._Montenegrin_4

    To nema veze sa nama nikakve. ovo je bio nas zahtjev. Dajte malo dublje to prostudirajte jer samo trosite energiju drugima. Ja necu vise pricat ovome upravo zbog ovoga.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Crnogorska_Enciklopedija

    https://meta.wikimedia.org/wiki/Requ..._Montenegrin_2 <- dovoljan dokaz za sud. Pred kraj glasanja su promijenili pravila i ucinili glasanje nevazecim. To je nelegalan akt.

    http://meta.wikimedia.org/wiki/Reque..._Montenegrin_3


    A ja vas vidim vi svi pricate sumnjate a zapravo nemate pojma o cemu pricate.

    Mi smo napravili zahtjev za wikipediju po svim pravilima pozvali ljude odje na forum i javilo se masu ljudi. Onda su srbi poceli da rade isto i glasaju protiv nas. I sve jedno smo imali vise glasova, po pravilima dovoljno da nam se da pod domen i taman kad je to jasno bilo da smo dobili oni su promijenili pravila. I tad su tvrdili clanovi komiteta da nas jezik ne postoji. To je bilo na mailing listu Wikipedije.

    To je dovoljno kao dokaz na sud. Ali samo radite protiv sebe.

    Pogledaj rezultate podji po wikipediji bilo kojoj na clanke o Crnoj Gori to je katastrofa. Ne samo to posrbljavanje crnogorske istorije vec los kvalitet svih informacija.

    Probaj da promijenis nesto, pa ces da vidis kako sistematski suzbijaju bilo koje drugacije glediste od njihovog.

    No vama je dzaba pricat sve. Nije ovo ovako bez razloga. Narod koji ne zasluzujue bolje.
    Last edited by Ego_and_his_own; 26-12-17 at 23:27.

  4. #154
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A ovaj StevenJ81 mase muricom i prijeti vam tamo da on je taj koji odlucuje(?!) da mu milkite ispod pojasa ka ono policajac sa penderkom, to ti ne smeta. Koliko je pro srpskih kometara bilo takvih pa ne smeta... budala ima svakakvih ostrascenih ekstremista.

    Mi u ITAM sigurno nismo bili nista od toga no smo imali iskren odnos prema ovome potpuno. Mi smo uvidjeli vaznost toga za buducnost generacija , koju vi sad nemate.

    Svakome je puka film nece vise niko da se bakce.... osim naravno ako se ne plati.

    Mene niko nije nista platio, to sam sve od srca radio i ljubavi prema Crnoj Gori, tako da tu sam ja posve cist. A vi samo sumnjajte... Sto se mene tice ja sam zavrsio.

    osim ono sto sam vec uradio sa onim momcima i ljudima tad.

    Ja opet vidim kao prica ovaj StevenJ81 ako ne bude aktivnosti ugasice inkubator(sve prijetnje), kad ja rekoh imamo 2000 clanaka veli mi nemoj stavljat ugasice se vjerovatno. Kao on zna da CG nece dobit kod, da me postedi truda...

    A gle ovo, stave kao opcionalno navedite ako ste natvini crnogorskom jeziku pa posle to koriste kao argument protiv. Tacno sam znao.

    https://meta.wikimedia.org/wiki/Requ...her_discussion

    Only 3 speakers of the Montenegrin language, this is a big joke. --Kolega2357 (talk) 06:36, 26 December 2017 (UTC) --87.116.178.1 19:25, 26 December 2017 (UTC)
    Only 3 speakers? Incorrect!Montenegrin language - Native speakers 232,600. --Markus cg1 (talk) 20:04, 26 December 2017 (UTC)

    A toga toliko ima da je to bruka. Znaci moras bas da budes slijep da ne vidis koliko ponizavanja ima na sve ove zahtjeve.
    Last edited by Ego_and_his_own; 26-12-17 at 22:44.

  5. #155
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jos ovo cu da kazem. Ja sam ih iscimao juce sve. Iscimao sam Gerarda, Milosa i ovoga Stevena.

    Gerard zna odlicno sto je pricao, Milos pokaza opet da obraza nema i da sve sto su tvrdili prije a sad se pokazalo da je bila laz, kao nije bitno sad imaju nova pravila oko ISO...

    Oni su pricali da CG jezik ne postoji, pa okle sad postoji? Znaci ljudi bez imalo integriteta i uvidjanja koliko su pogrijesili i da su sprijecili jedan narod citav preko deceniju da ostvari svoje pravo.

    Ja im doista nemogu prec preko toga, a ja vidim tu je dostini sve to ka dobar dan. Politika, drustvo sve takvo. Pricaj sto ti odgovara danas a sjutra bez problema prevrti na drugu stranu ako ti se ukaze interes.

    To je meni sve pljuni pa prospi. Necu ni da sam blizu toga.

  6. #156
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Moderatore jeli ti to moderišeš nama o ovome ka da smo mi uplekani godinama nepismeni kada je u pitanju ovakva tvar? i rasprava je tako argumentovana... iśa
    Ne, ni najmanje. Samo konstatujem putanju koja ne vodi ka željenom cilju.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    To nema veze sa nama nikakve. ovo je bio nas zahtjev. Dajte malo dublje to prostudirajte jer samo trosite energiju drugima. Ja necu vise pricat ovome upravo zbog ovoga.
    Ego, opet ti kažem da staneš na loptu i pročitaš s razumijevanjem. Kada kažem 'vas kontributore' (lično ne učestvujem na wiki) mislim na sve autore koji daju doprinos ovoj enciklopediji u globalu. Citirao sam komentare autora koji se bore za istu stvar kao i ti - uspostavljanje cnr.wikipedije, a što vas na kraju, sasvim logično čini cjelinom - jednim tijelom. To što možda imate različite stavove po nekim pitanjima je vaš veliki problem. Ne osporavam vašu dobru namjeru ni trud, kao ni velike pritiske od druge strane; referiram se na sadržaj zadnjeg zahtjeva u kojem pro komentari obiluju ekstremnim stavovima, poluistinama i dijelom neistina - a to je savršena podloga za nova osporavanja domaće wiki.
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #157
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Okle ti sad taj citat? Ja to nisam napisao na link ka kome vodi?!

    Sta sam ja na loptu. No ti iznosiš sumnje a ignorišeš jasne dokaze. Meni stvarno tvoje odboravanje onoga što iznosim nije potrebno. Ti misli što hoćeš.
    Samo ja koristim tebe kao primjer ponašanja crnogorskih građana koji umjesto da brane svoju čast i dostojanstvo i ne prihvataju nikoga da ih podcjenjava, asimilira protiv njihove volje, negira indetitet i jezik, napadaju svoga sumnjajući u njega bez ikakvog dokaza. A jasne dokaze ignorošu i čute o njima. Šta ja da mislim onda o vama?

    Ne ne kapiraš da svako može da kreira nalog na wiki i prestavlja se kako hoće i priča šta hoće.
    Ono što sam ja govorio se odnosilo na ljude za koje se zna ko su. Administratori i članovi organizacije i jezičkog komiteta i njihovi stavovi i tvrdnje. To je nešto sasvim drugo or random Džoa. Evo vidim sad da se neki ističu i infiltriraju na zahtjev a niko nezna ko su.
    Pa tako traži da bude na ćirilici, vrlo sumnjivo. Mada viđeh sad da mu je neko objasnio da po Ustavu su oba pisma ravnopravna.
    Znači neznate kako sistem funkcikniše a iznosite zapažanja i time rušite energiju i ljude koji su možda u pravu.

    Kako to nikad vi ne pane na pamet da sam ja u szvari sve u pravu, a samo trebate da pitate fino što vi nije jasno.

    Pa pođi čoveče i pogledaj koliko srpskih administratora ima na wikipediju i gledaj njihove komentare na zahtjeve. Oni su veoma organizovani imaju masu ljudi uključeno.
    Ali im i dalje boba ne valja wiki jer to sve ima političku pozadinu to nisu ljudi koji pišu iz ljubavi i znanja več iz političke ideologije.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-12-17 at 05:51.

  8. #158
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Starwalker i ostali koji eto kao iznalazite razloge da udarate packe, pljuc, lopte i slična dosadnosti: sve je ovo obična igra: kao komentari, pa rasprava, pa da li je jezik ili nije, i da li je wc šolja pravilno prevedena... obična folirancija. kao da vi to ne znate? kao da ne znate da je ovo politika a ne lingvistika? ukoliko prevagnu ovi lažovi i šišnjari koje su vam naši pregaoci gore opisali, oni su ti koji su to iskusili direktno i ITAM grupi zavazda hvala... bio je to sjajan projekat. nećemo śeđeti ka kmetovi sigurno nego imamo i znanja i novca i iskrene ljubavi prema našoj naciji. i imamo ljudstva koje zna svoj posao. a ljubav prema svome nije isto što i nijekanje drugoga... svaka kultura ima svoje boljke: srpska da nije dovoljno velika a crnogorska da nije dobra nizašto. dabogda se mijenjale obadvije matrice...

  9. #159
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    https://fosmedia.me/infos/drustvo/po...koj-wikipediji

    Nakon jučerašnje objave da je u toku glasanje o tome da li da Crna Gora dobije svoju Vikipediju, odnosno Vikipediju na crnogorskom jeziku (CNR), kako je Anteni M saopštio saradnik (naziv za dugogodišnje registrovane članove Wikipedije) Marcuscg1, danas se već prijavilo desetak novih saradnika i počelo je uveliko pisanje tekstova.Tako se sada na crnogorskoj Vikipediji može, na primjer, naći tekst o Krstu Popoviću, ili pak slovu Ś.

  10. #160
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Attention: Montenegrin Test Wikipedia Community
    I have temporarily closed this test project. For now, this is the only page not blocked.
    You are getting close to ruining the possibility of creating a Montenegrin project. Given how long many of you have hoped for this, I'm sorry to have to say that. But it's true. Consider the following:

    • Look at what I crossed out above. Right now, LangCom looks like it wants to say no, ISO code or not, because it sees Montenegrin as being essentially identical to Ijekavian Serbian. (THIS IS NOT THE PLACE TO ARGUE THAT POINT. SO DON'T.) I am trying to set up a new discussion at Meta (probably Thursday) that will provide the community another chance to make a case against that.
    • Right now, we've got some edit warring going on, mainly on the issue of Cyrillic vs. Latin, and who knows what else. Edit warring is no more permitted here than on any other Wikipedia. minutes.
    • If this community can't agree on its own, politely, about what it wants to do, then I don't see why I should bother trying to get you another chance. I can just let LangCom say no, then delete this test on the grounds that LangCom considers Montenegrin an ineligible language, and then we'll all be done. I do not want to be constantly in the middle of a whole lot of fighting here.

    So here's what you have to do: Right here and right now, you need to have a discussion, in English (so I understand), about what the rules around here are going to be. I will cut off and remove anyone who is rude. You have only one chance. Don't lose it. StevenJ81 (talk) 22:09, 27 December 2017 (UTC)
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  11. #161
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,319
    Thanked in
    2,021 Posts

    Default

    ^

    Slika i prilika, sami sebi najveći neprijatelji.

    @Ego, za dobrobit cnr.wikipedije, isključi se iz ovih pregovora kao i kompletnog wiki projekta. Prepusti to ljudima koji su dorasli zadatku

    Početna stranica
    The more things change, the more they stay the same.

  12. #162
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Ne vidim poentu da se neko raspravlja sa ovim adminom StevenJ81 kad lik pokušava da pomogne, nego aj.

    A članci koji su se objavljivali na ovoj test vikipediji su bili nikakvi, ka da ljudi u osnovnu školu išli nisu, sa pravopisom vidimo se, malo u početku ispravljah al viđeh da nema ljeba od toga
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  13. #163
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    ^

    Slika i prilika, sami sebi najveći neprijatelji.

    @Ego, za dobrobit cnr.wikipedije, isključi se iz ovih pregovora kao i kompletnog wiki projekta. Prepusti to ljudima koji su dorasli zadatku

    Početna stranica

    Pokaza si se ti dovoljno odje ko si i sto si. Neces prstom da se pomjeris da pomognes a laprdas odje nesto. Nikad više da mi se nisi obratio. Jesi me čuo!

    A ja sam odje vec bio napomenuo za ovog lika zbog koga su blokirali projekat. On je pravio nered na Wikipedijske clanke ja nisam ni jedan takao. To se lako može viđet po istoriji.

    Evo vidim sad da se neki ističu i infiltriraju na zahtjev a niko nezna ko su.
    Pa tako traži da bude na ćirilici, vrlo sumnjivo.
    Last edited by Ego_and_his_own; 28-12-17 at 01:36.

  14. #164
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Hoce li mi pojasniti ko sta je problem. Zbog cega da ne bude na cirilici i latinici MNE wiki ?

    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  15. #165
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nije problem nikakvav no je taj samo tražio ćirilicu i promijeio čitavu stranu u ćirilicu bez pitanja drugih.

    I onda je neko počeo da vrće nazad a on naprijed i valjda se svađali neđe drugo, a ovamo je neko pravio nove naloge pa počeo da se sprda za riječi naše koje su bile napisane čini mi se "naśljestvo" kao nikad čuo da neko tako priča, pa mu ja rekoh da ako nije čuo ne znači da ne postoji i da možda nije zbog toga što ne živi među crnogorce a on poče da zavlači priču oko pravopisa i kako neumijemo pisat jer smo napisali Crnogorski velikim slovom te ti se pođampasmo tu. Reko makse tamo tek smo počeli to je lako ispravit a moga si i ti za sekund to ispravit ako ti smeta a ne kilometarske hvalospjeve sebe i svog "pravopisa"...
    A ja tačno vidio novi nalozi i najvjerovatnije jedna ista osoba.

    Ali se promijenila priča sad. Reka mi je admin da će dati crnogorke admine pa da se počine od toga.

    Učite oko wikipedije, trebat će vi admini da sprečavaju zloupotrebe jer će sigurno bit takvog napadanja.

    Kvalitet clanaka je najbitniji i promovisat riječi stare a to oko tih pravopisnih stvari to je sve forma i lako se može ispravljat i da ne utiče na ljepotu jezika.

    Kvalitet sadržaja članaka nek je prioritet. Moja sugestija.
    Last edited by Ego_and_his_own; 28-12-17 at 06:54.

  16. #166
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Jedan od problema s crnogorskim jezikom jeste da Crnogorci ne postuju pravilo "pisi kao sto govoris". Spadam tu. Iako znam da je gramaticki pogresno, ja nikad ne kazem "bio sam u Podgorici", vec "bio sam u Podgoricu". Tako prica vecina Crnogoraca, bar onih s kojima se druzim. Da li, mozda, treba mijenjati gramatiku? Po meni, to bi imalo vise smisla nego uvodjenje ona dva nova slova.

  17. #167
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Nasljedstvo, a ako se jotuje naśljedstvo. Samo ne vidim poentu da se na vikipediji koristi jotovana verzija kojom se služi 5% ljudi
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  18. #168
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Zar nije poenta dubleta da se koristi oblik koji je izbor autora? Nista ne mora...

    A na racun ovoga "u PodgoricU", gramatika=pravilo nikako ne "pisi kao sto nepravilno govoris"... Ja prvi u nekom opustenijem/neoficijelnom drustvu kazem "u prodavnicU" ali kada se piše, onda su padeži nešto od čega se ne odstupa... Ne smiju se miješati babe i žabe...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  19. #169
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by chucknorris View Post
    Nasljedstvo, a ako se jotuje naśljedstvo. Samo ne vidim poentu da se na vikipediji koristi jotovana verzija kojom se služi 5% ljudi
    Sama riječ nasljedstvo je već jotovana: насЛЈедство ----- насЉедство.

    Ne postoji nikakvo pravilo koje u toj riječi S pretvara u Ś.
    Ś se javlja kada se S nađe tačno ispred J. A ovdje to nije slučaj.

    -------------------------------------------------
    Koga intresuju detalji evo mu ga crnogorski pravopis:
    http://www.gov.me/files/1248442673.pdf

    Ego je polupismen i po crnogorskom i po srpskom pravopisu.

    Dalje, iako crnogorski pravopis uvažava određene oblike jotovanja koji ne postoje u srpskom, hrvatskom i bosanskom pravopisu, on ne isključuje nejotovane varijante. I onaj oblik ijekavskog koji smo imali do sada je i dalje dio crnogorskog pravopisa.
    Dakle sjekira/śekira, sedište/śedište, zjenica/źenica, itd. su dubleti.
    Nemate nikakvo pravo da skačete nekome po glavi zato što se služi jednom ili drugom varijantom. Obje su pravilne i ravnopravne unutar crnogorskog pravopisa.

    Pored toga, iako je upotreba akuzativa umjesto lokativa kod nas opštezastupljena u svakodnevnom govoru, ona nije u skladu sa pravopisom. A enciklopedijski sadržaj se piše po pravopisu a ne "onako kako ja pričam".
    Last edited by ASC; 28-12-17 at 12:59.

  20. #170
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Provalih da nema j nakon nakon minut al mi muka bi da editujem koncentrisah se na ovo d što je izostavio
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  21. #171
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Kako je ova senzacija došla u pravo vrijeme, da skrajne misli s harača u vidu povećanja PDV-a, električne energije, vode...
    E, jadi nas (ne) našli...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  22. #172
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post

    A na racun ovoga "u PodgoricU", gramatika=pravilo nikako ne "pisi kao sto nepravilno govoris"... Ja prvi u nekom opustenijem/neoficijelnom drustvu kazem "u prodavnicU" ali kada se piše, onda su padeži nešto od čega se ne odstupa... Ne smiju se miješati babe i žabe...
    OK, znaci Vukovo pravilo je izgubilo smisao. To vec ima smisla.
    Opet, vidim de se cesto u novinama pise "nisam", a ljudi obicno kazu "nijesam". Ovo vec ne mora da znaci da je pisani jezik ispravan u ovom slucaju.

  23. #173
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Vukovo pravilo je valjda pravilo samo ako govoris pravilno. Ako ne govoris pravilno, nemoj pisati kako govoris... To sto se u Pg, prevashodno, bachamo sa padezima ponekad je posebna prica...

    A novine, nijesam siguran da li se covjek u danasnje vrijeme da se mogu uzeti tek tako kao izvor ispravnog pisanog jezika...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  24. #174
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    OK, znaci pravilo treba preformulisati u "pisi kao sto govoris, ako govoris pravilno"
    Mislim da niko nije pitao Podgoricane kad se odredjivalo sto je pravilno.

    S nekim sam nedje pricao u vezi toga je li ispravno "nisam" ili "nijesam" i dobio sam odgovor da je oboje ispravno. Hm... Mislim da je to tacno, u smislu da je u ekavskom"nisam" ispravno, a u ijekavskom je ispravno "nijesam". Nijesam strucnjak za jezik, ovo je moje laicko misljenje. na portalu "Vijesti" se redovno pise "nisam". Onda bi trebalo da se preimenuju u "Vesti"

  25. #175
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ni ja nisam ekspert ali vidim da ljudi prave pravila. Ako se dogovore ljudi što god oćeš može bit pravilo. Jezik je živa stvar.

    Ja gledah diznijev crtani "princeza i žaba" gdje su oni ubačili radnju na jugu, New Orleans gdje govore drugačije od standardnog engleskog jezika. Jako simpatičan govor iako bi našao ljude koji bi se posprdivali tome govoru, to nikad ti nećeš čut od ljudi koji poštuju sebe.

    A meni pade na pamet govor zećana i sl i koliko sam puta čuja posprdavanja ljudi a u stvari su to sve kopleksi tih pojedinaca koji ne razumiju drugačije i misle da je što god drukčije "seljački", nepravilno i neznam ja što...

    A pogledajte i pored svih pritisaka kroz obrazovanje, a to se već događa preko vijek. Prvo nazivajući "Srpskim" predmetom jezik i književnost pa posle "Srpsko-Hrvatskim" narod je jpak zadržao svoj govor i nije pisao ka što govori već je pisao na jedan ančin a govorio na drugi.

    Tretirali su svakog ko nije to radio kao nepismenog i neobrazovanog a u stvari je zvanični pravopisni jezik toliko tup i prazan i kroz sva ta pravila učinjen sterilnim.
    On se ne razvija uopšte, zaglavio se tu đe su ga stavili i ni makac. Skoro je mrtav. Ljudi masovno importuju nove riječi iz drugih jezika zbog toga, a dok su oni suzbili masu tih starih riječi(koje su meni prelijepe i moćne, duboke smislom) samo da bi napravoli nekakvu nakaradnu unifikaviju jezika.

    Koja je poenta toga?


    A da ne spominjemo što su koristili jezik za političke svrhe...

Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Wikipedia u Crnogorskom jeziku
    By linux_fixer in forum Internet
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-06, 07:45
  2. Wikipedija
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-06, 22:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •