Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 227

Thread: Wikipedija na crnogorskom jeziku

  1. #26
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,205
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Srbin sam iz Crne Gore, jezik koji koristim nazivam srpskim, ali stvarno ne vidim ni jedan smisleni razlog da se nekom onemogućava da bude drugačiji, da drugačije zbori, jezik drugim imenom naziva.

  2. #27
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    72
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post

    Koga zanima ova rasprava može je pratiti ovdje.

    Mali savjet - u uvodnom dijelu pise da su prethodni zahtjevi odbijeni zbog protivljenja Cetnika, a dalje u diskusiji je dat link ka clanku o njima u kom je navedeno da su postojali od pocetka 20. vijeka pa do 8. maja 1945 i zatim ponovo devedesetih. Posto niko ne sumnja u dobre namjere pokretaca ove inicijative zli jezici bi onda mogli dovesti u pitanje njihovu inteligenciju, jer kako je moguce da se neko koga vise nema od devedesetih protivi necemu sto se desava desetak godina kasnije, pa da bi se to izbjeglo moje misljenje je da bi trebalo napisati i prigodno objasnjenje, po mogucnosti praceno spiskom cetnickih jedinica koje su ucestvovale.
    Drugo, ova inicijativa me podsjetila i na prethodne pokusaje projekta dalmatinskog jezika, pa bi moglo ujedno i da se njima pomogne, a kao najbolje pomagace vidim plemenite ljude koji su pokrenuli ovu inicijativu, em imaju iskustva sa novim projektima, em su iz Hrvatske.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Moreplovac View Post
    Mali savjet - u uvodnom dijelu pise da su prethodni zahtjevi odbijeni zbog protivljenja Cetnika, a dalje u diskusiji je dat link ka clanku o njima u kom je navedeno da su postojali od pocetka 20. vijeka pa do 8. maja 1945 i zatim ponovo devedesetih. Posto niko ne sumnja u dobre namjere pokretaca ove inicijative zli jezici bi onda mogli dovesti u pitanje njihovu inteligenciju, jer kako je moguce da se neko koga vise nema od devedesetih protivi necemu sto se desava desetak godina kasnije, pa da bi se to izbjeglo moje misljenje je da bi trebalo napisati i prigodno objasnjenje, po mogucnosti praceno spiskom cetnickih jedinica koje su ucestvovale.
    Drugo, ova inicijativa me podsjetila i na prethodne pokusaje projekta dalmatinskog jezika, pa bi moglo ujedno i da se njima pomogne, a kao najbolje pomagace vidim plemenite ljude koji su pokrenuli ovu inicijativu, em imaju iskustva sa novim projektima, em su iz Hrvatske.
    Pokretač inicijative je blokiran. To je, koliko ja znam, jedan crnogorski Hrvat. Inicijativu podupiru jedan Crnogorac i jedan Hrvat (ja). Uvod jest malo nespretno interpretiran, zbog čega je ja mislim ovaj predlagač i blokiran, ali to ne umanjuje činjenicu da su najveći protivnici ovoga projekta i u prošlosti a i danas Srbi.

    Drugo, inicijativa za pokretanjem Wikipedije na dalmatinskom je propala odmah u startu jer dalmatinski nigdje na svijetu nije službeni jezik. Jednako tako će propasti sve inicijative o pokretanju ostalih Wikipedija na nekim drugim dijalektima koji ne predstavljaju službeni jezik neke države. Crnogorski je odnedavno službeni jezik Crne Gore, jednako kao i hrvatski Hrvatske, srpski Srbije, makedonski Makedonije, bosanski Bosne, slovenski Slovenije, pa samim tim treba pokrenuti i Wikipediju na crnogorskom jeziku jer se ne može i ne smije zanemarit činjenica da je crnogorski jezik službeni jezik jedne nezavisne države te da sve ostale države nastale raspadom bivše SFRJ imaju pokrenute projekte Wikipedije na njihovim službenim jezicima. Zahtjev za pokretanjem takve Wikipedije je zasad na čekanju dok CG jeziku ne bude dodijeljen ISO što će se, nadam se, uskoro i dogodit.

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    .

    Drugo, inicijativa za pokretanjem Wikipedije na dalmatinskom je propala odmah u startu jer dalmatinski nigdje na svijetu nije službeni jezik.
    Mislim da bi glavni razlog trebao biti što dalmatinski nije standardizovan jezik
    Hari Krisna: -bez trolovanja laganja i ostaloih podmetanja kao i visestrukih naloga

  5. #30
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MonterO View Post
    Mislim da bi glavni razlog trebao biti što dalmatinski nije standardizovan jezik
    Između ostalog

  6. #31
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Da ti budem iskren sistem rada na Meti ni meni nije jasan. Ja sam se danas registrirao na Metu samo da bih dao svoj glas i podržao ovu, za moj pojam, plemenitu ideju.
    Nema veze, evo registrovao sam se i dao podrsku .
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Srbin sam iz Crne Gore, jezik koji koristim nazivam srpskim, ali stvarno ne vidim ni jedan smisleni razlog da se nekom onemogućava da bude drugačiji, da drugačije zbori, jezik drugim imenom naziva.
    Svaka cast, svako svoj posa' i svako zadovoljan.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Na Meti je pokrenut zahtjev za pokretanjem Wikipedije na crnogorskom jeziku. Sve zemlje u okruženju imaju projekte Wikipedije otvorene na svojim jezicima pa bi bio red da to ima i Crna Gora. Pokrenuta je i rasprava, a projekt ima podršku nekolicine suradnika i administratora hrvatske Wikipedije.

    Koga zanima ova rasprava može je pratiti ovdje.
    Hm... pa nemaju bas sve. Albanci sa kosova nesto ne traze kosovsku wikipediu. I interesantno kako si namernu rekao "u regionu", jer takve budalastine i mogu da se desavaju samo u ovom regionu. Nesto ne vidim da najmocnija drzava na svetu, sa svojih 310 000 000 stanovnika, zahteva americku vikipediju.

    Trazenje crnogorske vikipedije ima cisto politicki motiv, nista vise od toga.

  9. #34
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Trazenje crnogorske vikipedije ima cisto politicki motiv, nista vise od toga.
    Bitno je da ti znaš na čemu se zasniva moja motivacija, pa ćemo lako za ostalo.

    Što se tiče (uh) milion puta ponovljenog "argumenta" o Americi i američkom jeziku (to jest, nepostojanju istog), valjalo bi imati u vidu da ako se nešto što nema smisla ponovi više stotina puta, i dalje neće imati smisla. A porediti jezike u Crnoj Gori i Americi sigurno nema.

  10. #35
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Srbin sam iz Crne Gore, jezik koji koristim nazivam srpskim, ali stvarno ne vidim ni jedan smisleni razlog da se nekom onemogućava da bude drugačiji, da drugačije zbori, jezik drugim imenom naziva.

    Jezik ne moze biti stvar opredeljenja. Ne moze se neki stanovnik new york-a izjasnjavati da govori jezikom new york drzave u americi. Mislim, moze on to, ali to nece imati nikakvo pravno utemeljenje.


    Ova zabluda sa jezicima je jedan cist balkanski fenomen, koji je nastao zbog specificnosti nacina pisanja srpskog i hrvatskog jezika.

    Jedini legitimni jezici na ovim prostorima su srpski, i hrvatski. Sve ostalo su politicke igre nista drugo. Ne postoji ni austriska vikipedija, ni kosovska, ni svajcarska, ni belgiska, ni americka, ni kanadska, ni meksicka, ni brazilska, ni argentinska (ceo americki kontinent, i severni i juzni) i tako dalje.... Ne vidim zasto bi neko uvodio crnogorsku vikipediju, samo da bi pisalo "crnogorski jezik" dole, iako je IDENTICAN srpskom, sa drugim narecjem, kojeg svi savrseno dobro razumeju.

  11. #36
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Bitno je da ti znaš na čemu se zasniva moja motivacija, pa ćemo lako za ostalo.
    Naravno da znam, jako je ocigledan.

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Što se tiče (uh) milion puta ponovljenog "argumenta" o Americi i američkom jeziku (to jest, nepostojanju istog), valjalo bi imati u vidu da ako se nešto što nema smisla ponovi više stotina puta, i dalje neće imati smisla. A porediti jezike u Crnoj Gori i Americi sigurno nema.
    Prvo, ovo ce UVEK biti vasi argumenti. "Nemoj da lupas, opet vi isto, nema smisla pricati bla bla". Eto to su vasi argumenti, jako duboki.


    Ja kazem da ima VISE smisla. Engleski jezik koji se govori u americi ima daleko vise razlicitosti od engleskog koji se govori u britaniji, nego u poredjenju sa srpskim i "crnogorskim jezikom".

    Cak i u pravopisu recimo, sufiks "ization" *primer (civilization) se americkoj veziji pise (civiliSation). Britanci kazu "lift", amerikanci kazu "elevator", birtanci kazu "carpet", amerikanci kazu "rug" itd...

    Evo ti pa citaj malo vise o tome, ima jedan OGROMAN clanak na vikipediji.

    http://en.wikipedia.org/wiki/America...sh_differences

    I ne, NIKOM ne pada na pamet da pravi americku vikipediju, niti kanadsku, niti bilo koju drugu. I nije primer samo sa amerikom, vec sa recimo jedno 50 drzava (belgija, austrija, svajcarska, brazil, meksiko, australia itd...). Ako su svi tvoji preci pricali srpskim jezikom, pogotovo u skorijoj istoriji (od 19tog veka pa na dalje), ne vidim sta bi tebi falilo.
    Last edited by Achilles82; 08-03-10 at 01:58.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Hm... pa nemaju bas sve. Albanci sa kosova nesto ne traze kosovsku wikipediu. I interesantno kako si namernu rekao "u regionu", jer takve budalastine i mogu da se desavaju samo u ovom regionu. Nesto ne vidim da najmocnija drzava na svetu, sa svojih 310 000 000 stanovnika, zahteva americku vikipediju.

    Trazenje crnogorske vikipedije ima cisto politicki motiv, nista vise od toga.
    Amerikanci imaju wikipediju na engleskom jeziku koja broji najviše članaka, a kad se izrazi želja za pisanjem wikipedije na albanskom jeziku, ukoliko bude dovoljno zainteresiranih suradnika koji bi je uređivali, onda će se pokrenut i taj projekt. Wikipedija nije projekt koji se veže uz određenu državu, nego uz standardizirane jezike tako da, ako se pokrene projekt na albanskom, na tom projektu će pisati svi oni koji se služe tim jezikom bilo da su Albanci sa Kosova, iz Albanije, Makedonije, Hrvatske, CG ili Srbije... Dakle ne postoji kosovska wikipedija, nego wikipedija na albanskom jeziku, jednako kao što će postojat i wikipedija na crnogorskom čim crnogorski jezik bude standardiziran.

  13. #38
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ova zabluda sa jezicima je jedan cist balkanski fenomen, koji je nastao zbog specificnosti nacina pisanja srpskog i hrvatskog jezika.
    U stvari, to je bio skandinavski "fenomen" davno prije nego što je postao balkanski.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Jedini legitimni jezici na ovim prostorima su srpski, i hrvatski.
    Legitmni jezici? Šta je to, dodjavola, legitiman jezik?

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Sve ostalo su politicke igre nista drugo.
    Dozvolićeš mi da se ne složim.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ne postoji ni austriska vikipedija, ni kosovska, ni svajcarska, ni belgiska, ni americka, ni kanadska, ni meksicka, ni brazilska, ni argentinska (ceo americki kontinent, i severni i juzni) i tako dalje...
    Ali postoji norveška (i Bokmal i Nynorsk), danska, švedska, kao i farska i islandska. Postoji irski gelski, škotski gelski, i velški gelski. Pet bambija za tebe ako sam shvatiš zbog čega je stiuacija sa crnogorskim jezikom mnogo sličnija mojim primjerima, nego tvojim.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ne vidim zasto bi neko uvodio crnogorsku vikipediju, samo da bi pisalo "crnogorski jezik" dole, iako je IDENTICAN srpskom, sa drugim narecjem, kojeg svi savrseno dobro razumeju.
    Znači identičan je, ali ipak nije identičan. Ha.

    Što se wikipedije tiče, ne radi se samo o jeziku, odnosno imenu istog, nego i o sadržaju. Meni je lično svejedno hoćemo li imati wikipediju na crnogorskom ili ne, jer jedina koja me interesuje je ona na engleskom. Medjutim, kako se ovdje radi o pitanju statusa, a ne o praktičnom pitanju, naravno da mi je u interesu da moj jezik bude ravnopravan sa ostalim.

  14. #39
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Prvo, ovo ce UVEK biti vasi argumenti. "Nemoj da lupas, opet vi isto, nema smisla pricati bla bla". Eto to su vasi argumenti, jako duboki.
    Ne, to je samo argument na koji je odgovoreno toliko puta da je postalo više nego zamorno ponavljati. Ono što jeste simptomatično sa "vaše" strane je ignorisanje argumenata i bombardovanje jednom te istom pričom dok ljudi ne oguglaju na to.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ja kazem da ima VISE smisla. Engleski jezik koji se govori u americi ima daleko vise razlicitosti od engleskog koji se govori u britaniji, nego u poredjenju sa srpskim i "crnogorskim jezikom".

    Cak i u pravopisu recimo, sufiks "ization" *primer (civilization) se americkoj veziji pise (civiliSation). Britanci kazu "lift", amerikanci kazu "elevator", birtanci kazu "carpet", amerikanci kazu "rug" itd...
    Krajnje nebitno. Potreba za sopstvenim jezikom se ne kvantifikuje suvim brojem "različitosti".

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ako su svi tvoji preci pricali srpskim jezikom, pogotovo u skorijoj istoriji (od 19tog veka pa na dalje), ne vidim sta bi tebi falilo.
    Pretenciozno - sad još umišljaš da poznaješ moje pretke bolje od mene.

  15. #40
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Amerikanci imaju wikipediju na engleskom jeziku koja broji najviše članaka, a kad se izrazi želja za pisanjem wikipedije na albanskom jeziku, ukoliko bude dovoljno zainteresiranih suradnika koji bi je uređivali, onda će se pokrenut i taj projekt. Wikipedija nije projekt koji se veže uz određenu državu, nego uz standardizirane jezike tako da, ako se pokrene projekt na albanskom, na tom projektu će pisati svi oni koji se služe tim jezikom bilo da su Albanci sa Kosova, iz Albanije, Makedonije, Hrvatske, CG ili Srbije... Dakle ne postoji kosovska wikipedija, nego wikipedija na albanskom jeziku, jednako kao što će postojat i wikipedija na crnogorskom čim crnogorski jezik bude standardiziran.

    Wikipedia na albanskom vec uveliko postoji Ja sam pricao za KOSOVSKU wikipediu, i naravno da nema potrebe, jer svrha postojanja razlicitih jezika na wikipediji, je da bi svi mogli da je razumeju. Naravno da ce englezi i amerikanci da imaju samo jednu verziju, jer je to isti jezik.

    Crnogorski jezik ne postoji, niti je IKADA postojao. On ce biti smisljen , uvesce nova slova, vec su ga proglasili zvanicnim PRVI PUT u istoriji crne gore. Cak i za vreme okupacije hitlera, kada je premijer crne gore bio sekula drljevic u tada nezavisnoj crnoj gori, nije postojao crnogorski jezik, vec je koriscen hrvatski kao sluzbeni.

    Ovo je samo nastavak propagande, nista drugo.

    Interesantno je da se vecina gradjana crne gore, i ovih sto se izjasnjavaju kao srbi i kao crnogorci, vecina se izjasnjava da govori srpskim jezikom. Znaci ovo bukvalno sluzi za 20% ultra crnogorskih nacionalista.


    Zamisli, nova vikipedija da bi se zadovoljilo 150 000 ljudi.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Wikipedia na albanskom vec uveliko postoji Ja sam pricao za KOSOVSKU wikipediu, i naravno da nema potrebe, jer svrha postojanja razlicitih jezika na wikipediji, je da bi svi mogli da je razumeju. Naravno da ce englezi i amerikanci da imaju samo jednu verziju, jer je to isti jezik.

    Crnogorski jezik ne postoji, niti je IKADA postojao. On ce biti smisljen , uvesce nova slova, vec su ga proglasili zvanicnim PRVI PUT u istoriji crne gore. Cak i za vreme okupacije hitlera, kada je premijer crne gore bio sekula drljevic u tada nezavisnoj crnoj gori, nije postojao crnogorski jezik, vec je koriscen hrvatski kao sluzbeni.

    Ovo je samo nastavak propagande, nista drugo.

    Interesantno je da se vecina gradjana crne gore, i ovih sto se izjasnjavaju kao srbi i kao crnogorci, vecina se izjasnjava da govori srpskim jezikom. Znaci ovo bukvalno sluzi za 20% ultra crnogorskih nacionalista.


    Zamisli, nova vikipedija da bi se zadovoljilo 150 000 ljudi.
    Pokušavam ti objasnit da se wikipedija ne veže uz državu nego uz jezik pa tako wikipediju na engleskom uređuju suradnici sa svih strana svijeta koji se služe engleskim jezikom. Slična je priča i sa ostalim wikipedijama. Ja sam suradnik na engleskom, hrvatskom a povremeno dam svoje doprinose i na srpskom jeziku.
    Ne postoji engleska wikipedija, ne postoji ni srpska, ni hrvatska nego postoje wikipedije na engleskom, srpskom, hrvatskom pa čak i srpsko-hrvatskom jeziku. Crnogorci su crnogorski jezik proglasili službenim pa shodno tome treba pokrenuti projekt wikipedije na crnogorskom jeziku što će se, nadam se, uskoro i dogodit. Ne znam što bi to nekome trebalo smetat. Nitko neće biti gladan zbog toga. Ako nikome ne smeta srpsko-hrvatska inačica zašto je ta crnogorska toliki bauk?
    Last edited by bracodubrovnik; 08-03-10 at 02:50.

  17. #42
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Krajnje nebitno. Potreba za sopstvenim jezikom se ne kvantifikuje suvim brojem "različitosti".
    Pa sa vama stvarno ne vredi raspravljati. Vasa logika je NULA!


    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Pretenciozno - sad još umišljaš da poznaješ moje pretke bolje od mene.
    Kad kazem tvoje pretke, mislim na drzavnike, pisce, velike umove. Pricam o svim zvanicnim popisima crne gore, i kako su se crnogorski stanovnici izjasnjavali kojim jezikom pricaju DO nastanka titove jugoslavije. Neverovatno je koliko se crna gora ponosi njegosem, a koliko ignorise njegove stavove.

    I znate sta je interesantno isto. Vidim temu jednu "srbi u crnoj gori". Ne, to nisu SRBI U CRNOJ GORI. Nisu to nikakvi SRBI, koji su DOSLI u crnu goru da zive. To su crnogorci koji su tu od vek vekova, samo sto se oni izjasnjavaju kako su se njihovi preci izjasnjavali.

  18. #43
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Ne postoji engleska wikipedija, ne postoji ni srpska, ni hrvatska nego postoje wikipedije na engleskom, srpskom , hrvatskom pa čak i srpsko-hrvatskom jeziku.
    E bravo! Ovo si pametno rekao, svaka ti dala. To sam i ja hteo reci, samo sam se pogresno izrazio.

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Crnogorci su crnogorski jezik proglasili službenim pa shodno tome treba pokrenuti projekt wikipedije na cenogorskom jeziku što će se, nadam se, uskoro i dogodit. Ne znam što bi to nekome trebalo smetat.
    Tebi to ne smeta zato sto je tvoj narod jedinstven. Postoje pojedinci u hrvatskoj koji zele nezavisnost istre ili dalmacije (jako mali broj), ali niko nikada nece reci da je on "istrijac ili dalmatinac". Zbog toga je tebi sve jedno.


    Crna gora ima OGRMAN znacaj u srpskoj istoriji. I pozitivan (sveti sava, njegos itd..), i negativan (slobodan milosevic, radovan karadzic, ajde pogodi odakle su oni?). I svi su oni pricali srpskim jezikom. I sada od jednom dosao milo, i nema vise srpskog jezika.

    Crnogorci pricaju srpskim jezikom. Mogu ga oni nazvati kako god hoce. Poenta je da oni kada odu na srpsku vikipediju SAVRSENO dobro razumeju, jer je jezik IDENTICAN. Iz tog razloga nema potrebe za crnogorskom vikipedijom, jer vikipedija za gradjane crne gore vec postoji, zove se vikipedija na srpskom.

  19. #44
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Pa sa vama stvarno ne vredi raspravljati.
    Odlično. Siguran sam da imaš važnijih stvari u životu, dakle...

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Kad kazem tvoje pretke, mislim na drzavnike, pisce, velike umove.
    Moji preci, na žalost ili na sreću, nisu bili ni državnici, ni pisci, a nisam baš siguran kako kvalifikuješ "velike umove", jer u Crnoj Gori nije svako imao uslove da se filozofski i pjesnički ostvaruje. U stvari, to je luksuz koji su imali rijetki. Moji preci su bili medju onima koji su im omogućili taj luksuz.

    Što se državnika i umova tiče, kao i sve istorijske ličnosti, imali su svoje dobre i loše strane, ispravne odluke i greške. Neke od tih grešaka nas proganjaju i do dana današnjeg.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Pricam o svim zvanicnim popisima crne gore, i kako su se crnogorski stanovnici izjasnjavali kojim jezikom pricaju DO nastanka titove jugoslavije. Neverovatno je koliko se crna gora ponosi njegosem, a koliko ignorise njegove stavove.
    Stanovnici su se izjašnjavali shodno propagandnim uticajima svoga doba. Ako već nas optužuješ da se danas izjašnjavamo po političkoj osnovi, odakle ti ideja da je za vrijeme SHS to bilo drugačije? Oh, biće da je to zato što su se tada izjašnjavali onako kako tebi odgovara, dakle MORA da je to bilo onako, duboko iz srca i duše.

  20. #45
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    E bravo! Ovo si pametno rekao, svaka ti dala. To sam i ja hteo reci, samo sam se pogresno izrazio.



    Tebi to ne smeta zato sto je tvoj narod jedinstven. Postoje pojedinci u hrvatskoj koji zele nezavisnost istre ili dalmacije (jako mali broj), ali niko nikada nece reci da je on "istrijac ili dalmatinac". Zbog toga je tebi sve jedno.


    Crna gora ima OGRMAN znacaj u srpskoj istoriji. I pozitivan (sveti sava, njegos itd..), i negativan (slobodan milosevic, radovan karadzic, ajde pogodi odakle su oni?). I svi su oni pricali srpskim jezikom. I sada od jednom dosao milo, i nema vise srpskog jezika.

    Crnogorci pricaju srpskim jezikom. Mogu ga oni nazvati kako god hoce. Poenta je da oni kada odu na srpsku vikipediju SAVRSENO dobro razumeju, jer je jezik IDENTICAN. Iz tog razloga nema potrebe za crnogorskom vikipedijom, jer vikipedija za gradjane crne gore vec postoji, zove se vikipedija na srpskom.
    Ma ne radi se tu o jedinstvu naroda. Da je, recimo, kajkavski jezik standardiziran i da kajkavci sutra požele pokrenuti projekt na tom nekakvom kajkavskom jeziku, iako potpuno razumiju hrvatski, ja bih prvi podržao takav projekt. Ista je stvar sa svim tim jezicima. Recimo da postoji veći broj wikipedija na jezicima kojima govori puno manje ljudi nego crnogorskim kojim se služi 150.000 ljudi. Pogledaj ovo i prelistaj na kojim sve jezicima postoje projekti. Zašto onda i ovih 150.000 ljudi ne bi moglo imati mogućnost pisanja wikipedije na jeziku koji smatraju materinjim i službenim u svojoj državi, koliko god on bio sličan srpskom (mene su uvjerili da postoje razlike)?

  21. #46
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Što se državnika i umova tiče, kao i sve istorijske ličnosti, imali su svoje dobre i loše strane, ispravne odluke i greške. Neke od tih grešaka nas proganjaju i do dana današnjeg.
    Ne proganjaju vas. Vi ste napravili da vas proganjaju. I to nisu bile nikakve greske. Tada je samo tako moglo i da bude, sve ostalo je bila ludost.


    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Stanovnici su se izjašnjavali shodno propagandnim uticajima svoga doba. Ako već nas optužuješ da se danas izjašnjavamo po političkoj osnovi, odakle ti ideja da je za vrijeme SHS to bilo drugačije? Oh, biće da je to zato što su se tada izjašnjavali onako kako tebi odgovara, dakle MORA da je to bilo onako, duboko iz srca i duše.
    Za vreme srba hrvata i slovenaca? A sta kazes za vreme nezavisne crne gore od 19tog veka?

    "Crna Goro, ponosito stenje,. krune srpske ti drago kamenje" ? Jel i ovo greska njegoseva? Sta mislite sta bi njegos rekao za ovo danas sto se desava u crnoj gori? A toliko se ponosite njim, zaista neverovatno koliko ste kontradiktorni.

  22. #47
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Zašto onda i ovih 150.000 ljudi ne bi moglo imati mogućnost pisanja wikipedije na jeziku koji smatraju materinjim i službenim u svojoj državi, koliko god on bio sličan srpskom (mene su uvjerili da postoje razlike)?
    Zato sto vec imaju, i zove se srpski. A razlike? Razlike vise ima izmedju srpskog koji se govori na jugu srbije, i srpskog iz bosne i hercegovine. Razlike ima vise izmedju dalmatinskog hrvatskog, i slavonskog hrvatskog. Nemojte molim vas o razlikama da pricamo SMESNO je i uvredljivo.

  23. #48
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Ne proganjaju vas. Vi ste napravili da vas proganjaju. I to nisu bile nikakve greske. Tada je samo tako moglo i da bude, sve ostalo je bila ludost.
    Tja, toliko isključivosti.

    Naravno da "samo tako" nije moglo da bude - par drugačijih odluka (vrlo malog broja ljudi), i bilo bi nešto potpuno deseto, i mi nikad ne bismo ni vodili ovu raspravu.

    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Za vreme srba hrvata i slovenaca? A sta kazes za vreme nezavisne crne gore od 19tog veka?
    Just the same. Tako je društvo funkcionisalo i mnogo prije 19 vijeka, i ne samo naše.

    Kako misliš da su nastale nacije, Božijom voljom? Oh čekaj, ima ljudi koji stvarno to misle.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Amerikanci odavno imaju svoj jezički standard, svoje rečnike i svoju, američku gramatiku i pravopis. American English.
    Jesu li oni trazili RUSE ILI GUSLE ?

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Amerikanci odavno imaju svoj jezički standard, svoje rečnike i svoju, američku gramatiku i pravopis. American English.
    Nemoj ssin tako vidis sta strucnjaci kazu
    Quote Originally Posted by Achilles82 View Post
    Crna gora ima OGRMAN znacaj u srpskoj istoriji. I pozitivan (sveti sava, njegos itd..),
    Zaboravio si jos Konfucije, dinastija Ming, Dejvi Kroket i Dzon Vejn.

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Pokušavam ti objasnit da se wikipedija ne veže uz državu nego uz jezik pa tako wikipediju na engleskom uređuju suradnici sa svih strana svijeta koji se služe engleskim jezikom. Slična je priča i sa ostalim wikipedijama. Ja sam suradnik na engleskom, hrvatskom a povremeno dam svoje doprinose i na srpskom jeziku.
    Ne postoji engleska wikipedija, ne postoji ni srpska, ni hrvatska nego postoje wikipedije na engleskom, srpskom, hrvatskom pa čak i srpsko-hrvatskom jeziku. Crnogorci su crnogorski jezik proglasili službenim pa shodno tome treba pokrenuti projekt wikipedije na crnogorskom jeziku što će se, nadam se, uskoro i dogodit. Ne znam što bi to nekome trebalo smetat. Nitko neće biti gladan zbog toga. Ako nikome ne smeta srpsko-hrvatska inačica zašto je ta crnogorska toliki bauk?
    Dzaba se ti trudis objasniti nekom ko i ne zna sta je wikipedia

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Wikipedia u Crnogorskom jeziku
    By linux_fixer in forum Internet
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-06, 08:45
  2. Wikipedija
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-06, 23:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •