Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast
Results 201 to 225 of 227

Thread: Wikipedija na crnogorskom jeziku

  1. #201
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "This code was politically, and not linguistically, motivated. Western Armenian has just been approved a code, and to prove the linguistic differences caused ME to have to do a lot of work on it. We WILL approve a Western Armenian wiki (soon) because Eastern and Western Armenian are DIFFERENT languages.

    The Montenegrins can PROVE to us that their Wikipedia will be different from the Serbian one by demonstrating how it differs and showing that their readers cannot use the Serbian Wiki.

    They have to at least TRY. This is not like Belarusian. This is not like English, even,

    Michael Everson"

    Posljednja poruka člana LangComa u njihovoj internoj komunikaciji. Poželjno bi bilo da onda već pri pisanju novih članaka se što manje kopira (pogotovo sa sr.wiki) a što se objašnjenja tiče zaista ne znam što još da mu se kaže pored svega već napisanog na Discussion stranici ovoga zahtjeva, pa ako se neko śeti još nečega bilo bi dobro da to i napiše.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Michael Everson će zamučati uskoro jer njegova izjava NIJE tačna i kosi se sa regulama Wikipedia statuta. Totalni je idiotizam reći da korisnik srpskog ili hrvatskog ne može koristiti hrvatsku ili srpsku wikipediju. I to je dokaz posebnosti lingvističke...

    Uskoro će naši patriote pohraniti hiljade štiva. Danas mi je srce puno. Jednom Bulatoviću, bastaduru crnogorskom, i njegovim saborcima jedno velje HVALA đe čuli i ne čuli.

  3. #203
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,304
    Thanks Thanks Given 
    4,132
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Moze li neko rezimirati o cemu se radi, koje su otvorene tacke i kako se moze pomoci?
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  4. #204
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    rasprave:
    https://incubator.wikimedia.org/wiki/Talk:Wp/cnr
    https://meta.wikimedia.org/wiki/Requ...ond_discussion

    kako raspravljati:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Help:I...o_talk_pages/1
    https://en.wikipedia.org/wiki/Help:Talk_pages

    pomognite sadržajem kao recimo Slobodan Jovanović istorijom rocka, koji ne postoji niđe drugo i koji ne mora biti o nama samo... pisati samo o nama nije dovoljno. ako imate struku pišite sa referencama iz svoje struke na crnogorskom. ovo je ipak enciklopedija znanja na jezicima svijeta a ne samo pokušaj da dokažemo kako postojimo. takođe pogledajte rasprave evo koliko stranica đe je mnogo pojašnjeno i možete viđeti savjete, probleme, opasnosti i smicalice.

    ja sam u nekom putu ali kad se vratim stavljam podosta materijala iz tech industrije i HMI/UX razvoja i dizajna.ako nečega nema na google postavljajte. ja sam počeo sa stavljanjem medijskog materijala koji je moj lično pa nije prije postojao na mreži.

    što gođ činjeli ne prepisujte Srbe Hrvate i slično. za to se ima kad i normalno je prepisati neke stvari naročito sa SH wikipedije... ali za sada pošto smo sebe nijekali i ignorisali imamo dosta sadržaja koji ne postoji u digitalnoj verziji.

    nadam se da će Jezikoslovni institut ubrzo početi sa lektorisanjem pa da to bude na nivou koji nam je potreban.

  5. #205
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mali savjet koji svi znamo ali vrijedi ponoviti: ne upuštati se u ljute rasprave sa ovim apartčicima iz Wikipedije... samo fino sadržajem i referencama. ako i dalje bude problema imamo advokate i imamo načina da Wikipedia Foundation vidi što joj pojedini rade...

  6. #206
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    rasprave:
    https://incubator.wikimedia.org/wiki/Talk:Wp/cnr
    https://meta.wikimedia.org/wiki/Requ...ond_discussion

    kako raspravljati:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Help:I...o_talk_pages/1
    https://en.wikipedia.org/wiki/Help:Talk_pages

    pomognite sadržajem kao recimo Slobodan Jovanović istorijom rocka, koji ne postoji niđe drugo i koji ne mora biti o nama samo... pisati samo o nama nije dovoljno. ako imate struku pišite sa referencama iz svoje struke na crnogorskom. ovo je ipak enciklopedija znanja na jezicima svijeta a ne samo pokušaj da dokažemo kako postojimo. takođe pogledajte rasprave evo koliko stranica đe je mnogo pojašnjeno i možete viđeti savjete, probleme, opasnosti i smicalice.

    ja sam u nekom putu ali kad se vratim stavljam podosta materijala iz tech industrije i HMI/UX razvoja i dizajna.ako nečega nema na google postavljajte. ja sam počeo sa stavljanjem medijskog materijala koji je moj lično pa nije prije postojao na mreži.

    što gođ činjeli ne prepisujte Srbe Hrvate i slično. za to se ima kad i normalno je prepisati neke stvari naročito sa SH wikipedije... ali za sada pošto smo sebe nijekali i ignorisali imamo dosta sadržaja koji ne postoji u digitalnoj verziji.

    nadam se da će Jezikoslovni institut ubrzo početi sa lektorisanjem pa da to bude na nivou koji nam je potreban.
    Mogu li ovakvi tekstovi https://forum.cdm.me/showthread.php?t=182653 s' obzirom da sam ih ja pisao i da nisu kopirani. Što se izvora informacija tiče prilikom pisanja sam koristio sam razne auto moto časopise od 1979 god. na ovamo + ,,carstvo interneta". Ili da se napiše drugačiji tekst, a kao izvor na Wikipedia stranici koristi link ka ovom forumu?

    Sent from my 5025D using Tapatalk

  7. #207
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Mogu li ovakvi tekstovi https://forum.cdm.me/showthread.php?t=182653 s' obzirom da sam ih ja pisao i da nisu kopirani. Što se izvora informacija tiče prilikom pisanja sam koristio sam razne auto moto časopise od 1979 god. na ovamo + ,,carstvo interneta". Ili da se napiše drugačiji tekst, a kao izvor na Wikipedia stranici koristi link ka ovom forumu?

    Sent from my 5025D using Tapatalk
    Samo naprijed wulfy...

    Samo obrati pažnju da tekst bude prilagođen formatu članaka na wikipediji, i hronološki poređan, jer sama tema djeluje malo "s brda s dola" što je ok za forum ali treba malo da se sredi za wikipediju.
    Što se tiče izvora, siguran sam da teme po forumima ne mogu da se navode kao izvori, tako da tu pokušaj originalne izvore da navedeš.

  8. #208
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Usput bih vam samo predlozio da iako je svakako vazno pisati sto vise clanaka da sve to pada u vodu (sve se brise) ako nam ne odobre projekat tj. oznace ga kao "eligible". Tako da je jednako vazno ucestvovati u diskusiji ovdje https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Re..._Montenegrin_5

    Naravno samo argumentovano i smireno ne treba nam da nas blokiraju automatski. Ja sam na Wikipediji korisnik Lujki i nemam bas vremena ni zelje svakome pojedinacno u diskusijama da odgovaram kao do sad, pogotovo ovima sto pisu gluposti kao ovaj poslednji pa bi mi malo pomoci dosta pomoglo, a i Stevenu bi vjerovatno, covjek se bas bori za nas, interne razgovore LangComa mozete citati sa ovoga linka: https://lists.wikimedia.org/pipermai...ject.html#1873


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #209
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,304
    Thanks Thanks Given 
    4,132
    Thanks Thanks Received 
    4,458
    Thanked in
    2,162 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AndroidAlpha View Post
    Usput bih vam samo predlozio da iako je svakako vazno pisati sto vise clanaka da sve to pada u vodu (sve se brise) ako nam ne odobre projekat tj. oznace ga kao "eligible". Tako da je jednako vazno ucestvovati u diskusiji ovdje https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Re..._Montenegrin_5

    Naravno samo argumentovano i smireno ne treba nam da nas blokiraju automatski. Ja sam na Wikipediji korisnik Lujki i nemam bas vremena ni zelje svakome pojedinacno u diskusijama da odgovaram kao do sad, pogotovo ovima sto pisu gluposti kao ovaj poslednji pa bi mi malo pomoci dosta pomoglo, a i Stevenu bi vjerovatno, covjek se bas bori za nas, interne razgovore LangComa mozete citati sa ovoga linka: https://lists.wikimedia.org/pipermai...ject.html#1873


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mora li se traziti odobrenje da bi se ucestvovalo na Second Discussion jer tamo ne vidim edit? Upravo napisah Stevenu poruku da ga pitam.

    Edit: nadjoh kako replicirat. I will begin with my effort to make this happen.
    Last edited by avet; 11-01-18 at 16:50.
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  10. #210
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Testna varijanta crnogorske Vikipedije dostigla 1000 odrednica

    19.01.2018 06:53 > 07:59 | Postavio/la: Nikoleta Rakočević | Izvor: Pobjeda, Analitika



    Testna varijanta crnogorske Vikipedije dostigla je juče 1000 odrednica. Grupa entuzijasta posvećenih tom projektu ostvarila je svoj prvi cilj – iz faze inkubacije crnogorska Vikipedija preći će u stalnu kategoriju na najvećoj dostupnoj digitalnoj riznici znanja naše civilizacije.
    "Riješeni smo da crnogorska Vikipedija, u mjeri u kojoj je moguće kontrolisati, bude što je moguće više naučna institucija iz koje će se moći pouzdano koristiti sadržaj u obrazovanju mladih u Crnoj Gori, a i pomoći starijim da nadoknade propušteno" – kaže publicista Slobodan Jovanović.
    Posljednjih nekoliko sedmica on je intenzivno angažovan na realizaciji tog projekta čiji je značaj za crnogorsku kuturu i prosvjetu veliki. Priča o Vikipediji na crnogorskom jeziku je za njega počela onog trenutka kada je pročitao apel u medijima da se potpisima podrži postojanje crnogorske Vikipedije.
    "Naravno, mi još nijesmo dobili Vikipediju, već inkubator, što bi odgovaralo pojmu probni period, i bitka još nije završena. Ona traje i sad" – ističe Jovanović.
    Demokratski medij
    Za one koji ne znaju, Vikipedija je zamišljena kao demokratski medij u kojem se o svemu raspravlja na forumima. Svemu je prethodila velika polemika za i protiv crnogorske varijante Vikipedije.
    "Na kraju je otvorena posebna polemika o crnogorskom jeziku, jer je došlo do malog rata u kojem sam i bio blokiran od Vikipedije nepuna 24 časa, zbog izgleda početne strane i njenog mijenjanja. No, na kraju je i to prevaziđeno, ali se ispostavio problem oko toga što Lang Come smatra da je postojanje crnogorske Vikipedije nepotrebno pored „postojeće četiri“, te da je po njima crnogorski jezik ijekavska varijanta srpsko-hrvatskog jezika. Naravno, shvatili smo „odakle vjetar duva“, da se radi o lobiranju i da oni ne mogu znati jezičke razlike među balkanskim narodima, pa nam je profesorka Sanja Orlandić (hvala joj na tome!) poslala mali jezički elaborat koji smo uručili adminu. Kako mi je saopštio administrator, sve je bilo „ok što se jezika tiče, ali Lang Come kaže da postoje četiri varijante Vikipedije koje razumiju sva četiri naroda“.
    Pa se pominje pojam jasen, hrast i slično kao bespotrebno da postoji i na petoj vikipediji, ako već to ima na četiri vikipedije, razumljive „svima“" – objašnjava Jovanović.
    Njegov odgovor je bio da bi to bilo sve u redu da se radi samo o drveću i životinjama, ali je problem kada dođemo do ljudi.
    "Naveo sam mu ono što sam i na početku rekao, vezano za zloupotrebu Vikipedije u nacionalnoj asimilaciji i svojatanju istorije, ličnosti i slično.
    Složio sam se sa njim da je postojanje crnogorske Vikipedije političko pitanje i da dobro razmisle da li bi politički veći problem bio diskriminacija jednog naroda i učestvovanje u njegovo asimilaciji i zloupotrebi Vikipedije u velikodržavnim projektima, ili kratkotrajno nezadovoljstvo nacionalista i šovinista iz jednog naroda. Obećao je punu podršku. Viđećemo" - rekao je Jovanović.
    Brzo i efikasno
    On naglašava da je grupi entuzijasta posebno bilo stalo da se u što kraćem roku napiše 1.000 jedinica u inkubator Vikipedije, što je uslov da inkubator preraste u pravu Vikipediju. Juče je taj cilj postignut.
    "Formirali smo ad hok nekakvu ekipu i krenuli tako da smo uspjeli da za otprilike 20 dana uradimo 970 jedinica, a to je juče preraslo i na 1.000. Nažalost, ne mogu reći ime čovjeka koji nam je bio velika tehnička podrška, jer on sam ne želi da nam kaže svoj identitet. Jedino što mogu reći jeste da on za sebe kaže da je Crnogorac sa Kosova i da svu komunikaciju sa njim obavljam preko interneta. Moguće ga je pronaći pod viki nikom Ookuninusi.
    Otprilike nas petoro ubacuje tekstove: Mario Đurović iz Njemačke, Aco Radoman, Ookuninusi, Slobodan Čukić i moja malenkost. Postoje još neki koji takođe ubacuju tekstove, ali to je manji broj. Teško da bih uspio da tako veliki broj tekstova isturim na Vikipediju da nijesam imao veliku podršku u Bobanu Batrićeviću i Srđi Martinoviću. Prosto smo se uigrali kao pravi tim. Boban je svakodnevno radio na tekstovima sa svojim prijateljima i slao mi ih, dok je Srđa svoju bogatu građu o crnogorskim oficirima i još ponekim crnogorskim istorijskim temama ustupio za Vikipediju.
    Bespredmetno je govoriti da bi bez toga teško dosegli cifru koju smo dosegli, zato su sve zasluge zajedničke. Kao što je i važna organizaciona podrška Daye, Darinke Ljubiše i Radoša Dubljanića" - kaže Jovanović.
    Organizovan rad je nužan
    Slobodan Jovanović vjeruje i nada se da će država imati sluha za važnost ovakvog projekta, s obzirom na to da do sada nijesu imali nikakvu komunikaciju s ljudima iz državne administracije.
    "Nije samo pitanje 1.000 jedinica, jer smo ubijeđeni da će taj uslov biti ispunjen i dobijena Vikipedija, već se mora imati na umu da ostali u regionu imaju preko 100.000 jedinica, neki i do 200.000, te da slijedi mukotrpan rad na formiranju prave Vikipedije, koja će biti pravi izvor svih informacija.
    Za to je potrebna saradnja svih naučnih i kulturnih kapaciteta, a i tim koji će svakodnevno raditi i na formiranju jedinica i na odbrani sadržaja od zlonamjernih, što nije ništa manji posao. Srećom, u saradnji sa administratorima na Vikipediji, koja je sada na dobrom nivou, mogu se blokirati višestruki pokušaji pojedinaca. Čini se da je krajnje vrijeme da se entuzijazam pojedinaca, na čemu počiva većina crnogorskih aktivnosti, pretvori u organizovan i institucionalni rad, te da se, kao što je to u svim državama, uključujući i onu čiji sam stanovnik, obezbijede uslovi za uspješan nastavak misije zvane „crnogorska Vikipedija“"- poručuje Jovanović.

  11. #211
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E gospodine Jovanovicu, preskociste nas jos nekoliko zasluznih
    Salu na stranu, za sve one zainteresovane da prebacaju sadrzaj sa onih nekih ranijih crnogorskih probnih wikija organizovanih na nekim drugim sajtovima van inkubatora koje su pominjali, Steven trazi da se provjeri licenca.
    "@Lujki Please tell me what license the other project uses. I have received some information from off-wiki that suggests that it might be CC-BY-NC-SA, which is different from the license we use here (CC-BY-SA). It is not acceptable to import content under that kind of license here. If that is the license that exists there, we need to open a discussion about how to handle things. StevenJ81 (talk) 23:45, 18 January 2018 (UTC)"
    E sad, za one koji su bolje upoznati sa ovim projektima, kao sto je npr. Ego, mozete provjeriti i odgovoriti mu ovdje: https://incubator.m.wikimedia.org/wi..._going_forward

    Usput, trenutno smo daleko od toga da budemo prihvaceni, vecina clanova za sad tezi da odbije zahtjev, pa nije tacan navod u clanku da prelazimo u sledecu fazu, traze da im dokazemo da to uopste treba da se desi. Argumentima doprinesimo da se to desi ovdje, prateci pravila diskusije koja je Steven postavio: https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Re..._Montenegrin_5


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #212
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AndroidAlpha View Post
    E gospodine Jovanovicu, preskociste nas jos nekoliko zasluznih
    Salu na stranu, za sve one zainteresovane da prebacaju sadrzaj sa onih nekih ranijih crnogorskih probnih wikija organizovanih na nekim drugim sajtovima van inkubatora koje su pominjali, Steven trazi da se provjeri licenca.
    "@Lujki Please tell me what license the other project uses. I have received some information from off-wiki that suggests that it might be CC-BY-NC-SA, which is different from the license we use here (CC-BY-SA). It is not acceptable to import content under that kind of license here. If that is the license that exists there, we need to open a discussion about how to handle things. StevenJ81 (talk) 23:45, 18 January 2018 (UTC)"
    E sad, za one koji su bolje upoznati sa ovim projektima, kao sto je npr. Ego, mozete provjeriti i odgovoriti mu ovdje: https://incubator.m.wikimedia.org/wi..._going_forward

    Usput, trenutno smo daleko od toga da budemo prihvaceni, vecina clanova za sad tezi da odbije zahtjev, pa nije tacan navod u clanku da prelazimo u sledecu fazu, traze da im dokazemo da to uopste treba da se desi. Argumentima doprinesimo da se to desi ovdje, prateci pravila diskusije koja je Steven postavio: https://meta.m.wikimedia.org/wiki/Re..._Montenegrin_5


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pročitao sam raspravu, i sve što je trebalo da bude rečeno u korist crnogorske wikipedije je rečeno.

    No imamo tipični "shifting goalposts". Prije 10+ godina je bila priča da jezik niđe nije priznat. Pa kad je postao zvanični u Crnoj Gori... onda priča đe je gramatika, đe je standard,... pa se i to završi... pa onda đe vam je ISO kod... sad ni to ne valja.
    A i ovu priču "što će vam crnogorska kad imate srpsko-hrvatsku wikipediju" neka okače mačku o rep. Kad zbog toga zabrane wikipedije Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, onda neka nam se jave sa tom pričom.

  13. #213
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Pročitao sam raspravu, i sve što je trebalo da bude rečeno u korist crnogorske wikipedije je rečeno.

    No imamo tipični "shifting goalposts". Prije 10+ godina je bila priča da jezik niđe nije priznat. Pa kad je postao zvanični u Crnoj Gori... onda priča đe je gramatika, đe je standard,... pa se i to završi... pa onda đe vam je ISO kod... sad ni to ne valja.
    A i ovu priču "što će vam crnogorska kad imate srpsko-hrvatsku wikipediju" neka okače mačku o rep. Kad zbog toga zabrane wikipedije Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, onda neka nam se jave sa tom pričom.
    Ja se u potpunosti slazem sa tobom, medjutim ovo sto si naveo, ova prica i zahtjevi, to je stav samoga LangComa, ne samo korisnika koji se protive. Tako da na kraju oni su ti koji odlucuju hoce li da dozvole projekat ili ne, a ne znam vise sto bi nam bilo najbolje da uradimo sad kad je vec, kao sto kazes, sve receno sto se ima reci, a oni i dalje pricaju ovakve price i izmisljaju nove zahtjeve i gluposti.

    Mislim da puko pisanje novih clanaka i pumpanje broja stranica iako svakako stavlja pritisak nije dovoljno, nego da trebamo aktivnije da ucestvujemo u diskusijama jer su makar pojedini clanovi LangComa kao onaj Amir poceli da ih citaju. Usput, rekao je i da u svemu nije procitao nista sto bi ga ubijedilo u opravdanost projekta i trazio jos ponesto pa sam mu napisao onaj odgovor tamo. I na kraju jos da kazem da nas Steven savjetuje da sacekamo jos jer misli da ako ih sad pritisne da glasaju da bi nas najvjerovatnije odbili. Pa predlazem da u diskusiji vrsimo malo jaci pritisak na njih, dok broj clanaka normalno raste (vec smo najaktivniji na Incubatoru) i kad Steven procijeni da ima podrsku da ih pritisne da glasaju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #214
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U ovom pravcu posto je trenutno diskusija prilicno odmakla, pozivam sve zainteresovane da pored svega napisanog dje su navedene razlike izmedju crnogorskog i ijekavskog srpskog (ako neko ima jos argumenata naravno da ih napise) ali da usmjerimo diskusiju u jos jednom pravcu koji do sad nije bio otvoren a koji sam poceo. A to je da navedemo primjere neobjektivnosti (krsenja NPOV) srpske wikipedije na nasu stetu, i jos bolje izmjena vrsenih u tom pravcu. Ako neko moze da se sjeti nekih takvih primjera (naveo sam Njegosa, Dubrovnik) moze ih navesti tamo, ili meni ovdje pa ih mogu njima tamo dati. Ovo je takodje zatrazeno od strane Stevena u uvodnom dijelu diskusije dje su napisana pravila, a kao dokaz da Crnogorci nijesu u mogucnosti da pisu na tudjim Wikipedijama vec da je i iz tog razloga izmedju ostalih neophodno kreiranje crnogorske.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #215
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedna razlika: dvosložna imena tako česta kod nas ka Pero Bato Ivo Božo... na srpskom je Batin Perin Ivin ijekavski i ekavski a kod nas Perov i Božov. u genitivu takođe nije Pere no Pera nije Bate no Bata. to je samo slučaj sa crnogorskim jezikom, u koje spada tzv istočnohercegovački govor. na crnogorskom nije roman Ive Andrića no Iva Andrića. na sr hr ba to nije tako.

  16. #216
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    796
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    jedna razlika: dvosložna imena tako česta kod nas ka Pero Bato Ivo Božo... na srpskom je Batin Perin Ivin ijekavski i ekavski a kod nas Perov i Božov. u genitivu takođe nije Pere no Pera nije Bate no Bata. to je samo slučaj sa crnogorskim jezikom, u koje spada tzv istočnohercegovački govor. na crnogorskom nije roman Ive Andrića no Iva Andrića. na sr hr ba to nije tako.
    Legendarni Pirun, pozdrav!

    Mislim da ti je primjer "Pero" (CG), "Pera" (Sr) od slabe koristi jer se nadimak ne zavrsava istim slovom tako da je genitiv u oba slucaja (CG i Sr) ispravan. Vec sljedeci primjer imena "Ivo" se kod nas kaze "roman od Iva" (genitiv, od koga, od cega, ciji) sto je u ostalim jezicima "roman od Ive". Tu se vidi razlika u padezima kod nas i u okolnim zemljama mada je ovo jedan od rijetkih primjera.

    Ono sto mi nije jasno je zasto se npr. nadimak "Pero", u CG i u BiH, drugacije mijenja s genitivom ("knjiga od Pera" = CG, "knjiga od Pere" = BiH) jer se u obje zemlje ovaj nadimak pise "Pero" (u nominativu). To je vec u Srbiji pravilno zato sto se u Srbiji ovaj nadimak u nominativu u stvari pise "Pera" pa je zato "knjiga od Pere". Nego, ovo za BiH je nebitno jer skrecem sa teme.

    Pirune, moram reci da odje izmedju crnogorskog i srpskog nema razlike (iz nominativa u genitiv). Takodje ne vidim razliku izmedju crnogorskog i srpskog pri koriscenju dativa (kome, cemu) osim kod bosanskog i hrvatskog, npr "Pero, daj Peru" (CG), "Pero, daj Peri" (BiH, Hr) jer, ponavljam, u ove tri zemlje se nadimka pise "Pero" (u nominativu).

    Razlika koju ja vidim je u lokativu. Primjer:
    - Sr = Sedim na balkonu, spavam u sobi, zivim u Srbiji
    - CG = Sjedim na balkon, spavam u sobu, zivim u Srbiju

  17. #217
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ego sad sam procitao ostatak diskusije, moram Vam reci da mi je jako drago da nijesam jedini Bulatovic koji u ovome ucestvuje!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #218
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Ljudine ste i jedan i drugi.

  19. #219
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao sto mozete vidjeti na ovom linku https://lists.wikimedia.org/pipermai...date.html#1996 zele neke “valjane dokaze” od strane lingvista koji potvrdjuju razlike izmedju crnogorske i ostalih varijanti srpskohrvatskog makrojezika. Posto im sve ono sto smo vec pisali nije dovoljno, da li bilo ko zna nekoga ko im ova dokumenta i “dokaze” odnosno razlike moze i pokazati? Valjalo bi da su ti dokumenti iz pouzdanog izvora. Ne znam sta tacno zele, proslijedio sam Pravopis; prevodio sa SH Wikipedije na nasu itd. ali nista...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #220
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Očekivano

    RTCG
    Nije odobrena Vikipedija na crnogorskom


    Vikipedija na crnogorskom jeziku, za sada, ne može biti uspostavljena, jer je jezički komitet Vikipedije (LangCom) dao negativno mišljenje i smatraju da je crnogorski jezik, kao srpski, hrvatski i bošnjački, grana srpsko-hrvatskog jezika, zbog čega ocenjuju da su postojeće Vikipedije na ova tri jezika razumljive za sva četiri naroda.

  21. #221
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Da su pametni pa i da ove tri spoje u jednu...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  22. #222
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Da su pametni pa i da ove tri spoje u jednu...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Gdje bi onda svako pisao svoje nacionalisticke fantazije?

  23. #223
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Upravo zato mi i smeta... Razumijem uglove gledanja, ali totalno drugačije verzije iste stvari ne mogu...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  24. #224
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Na Meti je pokrenut zahtjev za pokretanjem Wikipedije na crnogorskom jeziku. Sve zemlje u okruženju imaju projekte Wikipedije otvorene na svojim jezicima pa bi bio red da to ima i Crna Gora. Pokrenuta je i rasprava,
    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Onlinesbi sudoku incometaxindiaefiling a projekt ima podršku nekolicine suradnika i administratora hrvatske Wikipedije.

    Koga zanima ova rasprava može je pratiti
    ovdje.

    Ne ono podaci tipa "jabuka je vocka, a sargarepa povrce" vec bas pravih dokumenata i podataka koje je tesko naci na ostalim vikipedijama.

  25. #225
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Odličan primjer koji pokazuje zašto balkanska plemena ne treba da imaju svoju verzuju wikipedije i koju štetu po društvo to može ostaviti


    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2262043

    tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  26. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Wikipedia u Crnogorskom jeziku
    By linux_fixer in forum Internet
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-06, 08:45
  2. Wikipedija
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-06, 23:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •