Ja imam 1440p 144 Hz G-Sync monitor i GTX 1080Ti. Monitor je nazalost TN i boje na IPS monitoru su bolje. Doduse nisu ni ovdje lose al vise bih volio da imam monitor sa nizom rezolucijom al da je IPS.

Problem sa Witcherom 3: Tokom sekvenci (razgovora između likova) često dolazi do nekakvog frame skippinga/droppinga. Frame rate ne opada ali kao da dolazi do nekog "preskakanja frejmova".

Inace igra radi nekako glatkije na framerate-u koji je mislim oko 90-100. Osjecaj jeste nekako ljepsi al ne pretjerano. U nekim igrama nisam osjetio razliku izmedju 60 i veceg frame rate-a. Takodje od nekih novijih igara ne mogu ni ocekivati frame rate znatno veci od 60. Npr u Assassins creed Origins u Aleksandriji mi je fps padao ispod 60 za sta je kriv procesor (i7 4790) kao i sama igra. Assassins Creed Odyssey jos nisam igrao ali sudeci po onome sto vidim na youtube fps ima cesto da mi pada ispod 60.

Razlog zbog kojeg sam uzeo monitor je G-Sync. Ova tehnologija znacajno eliminise stuttering i tearing. Na resetera forumu sam procitao da ljudi uskladjuju frame rate sa refresh rate-om da eliminisu stuttering. Ako je refresh rate 60 onda je idealno da fps bude 60. Ako je 60 nedostizno onda obaraju na 30 sto je dva puta manje. Zato i postoji opcija za half refresh rate u podesavanjima za graficku i monitor. Ili npr u Witcheru mozes da biras da li ces da ogranicis fps na 30 ili 60 (nema izmedju). Primjetio sam da na domacim forumima to niko ne pominje. Ako se ima G-sync monitor onda se ovo ne radi jer g-sync uskladjuje refresh rate monitora sa frame rate-om. Drago mi je sto imam g-sync monitor jer su mi problemi sa tearingom (cijepanje ekrana) i stutteringom (stucanjem) bas smetali. Vjerujem da ima ljudi kojima ne smeta to onoliko koliko je meni smetalo.

1440p monitori su daleko standarda. Ako se ne varam on je po statistikama steama igraci koji koriste rezoluciju vecu od 1080p su u malim procentima.