Page 28 of 30 FirstFirst ... 1824252627282930 LastLast
Results 676 to 700 of 747

Thread: Najljepsi odlomci i citati iz svjetske knjizevnosti

  1. #676
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Ivo Andrić - Ex Ponto

    Sad uvidjam, gubiti je strašno samo tako dugo dok se ne izgubi sve. Jer gubiti malo donosi žalost i suze i dok god možemo na preostalom meriti veličinu izgubljenog, teško nam je, ali kad jednom izgubimo sve, onda osetimo lakoću za koju nema imena, jer to je lakoća prevelikog bola.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  2. #677
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,109
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    TAS

    "Nejaka,
    sazdana od krhkog zdanja
    iluzije,
    sluti tesnac
    lažnog ophođenja,
    reski dodir
    u tajni praštanja,
    sluti huk uma
    u zaljubljenost vetra,
    kasni lahor glasa
    na tasu pravde.

    U umanjenoj kopiji
    dirižabla,
    spava…"

    Nemam pojma ko ni gdje, ali je lijepo
    "I shut my mouth and hold the light"

  3. #678
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Ivan V. Lalić – PRSTEN


    Sve ovo što se sakriva u ništa
    Svetluca sjajem netaknute rude;
    Što ne postoji, moglo je da bude
    Ili postoji izvan odredišta.

    U rudi prsten, da venča prisustvo
    Nepostojećeg s prepoznatom javom;
    U rudi vatra, da proključa lavom,
    Neiskusano kad hoće iskustvo.

    Sve ovo što se sakriva u ništa
    Dodiruje me na ivici bdenja
    Da me opomene, il da me menja -

    Tako u krošnji stabla koje lista
    Iza visokog zida gubilišta
    Pevaju ptice. Namera je ista

  4. #679
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    "They mean," he said sadly, "that you must weep for me for my sins, because I have no
    tears, and pray with me for my soul, because I have no faith, and then, if you have always
    been sweet, and good, and gentle, the Angel of Death will have mercy on me."
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  5. #680
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    Nikšić
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    252
    Thanked in
    197 Posts

    Default TLO POD NJENIM NOGAMA - Salman Ruždi

    Dugo sam verovao da u svakoj generaciji ima nekoliko duša, nazovite ih srećnicima ili prokletima, koje su prosto rođene tako da ne pripadaju, koje dolaze na svet poluodvojene, ako hoćete, bez čvrste veze sa porodicom ili mestom ili nacijom ili rasom; da možda ima na milione, milijarde takvih duša, možda isto toliko nepripadajućih koliko i pripadajućih. Jer su oni koji cene stabilnost, koji se plaše prolaznosti, neizvesnosti, promena, podigli moćan sistem stigmi i tabua protiv neukorenjenosti, te razarajuće antidruštvene sile, tako da se uglavnom prilagođavamo, pretvaramo se da nas motivišu vernost i solidarnost koje u stvari ne osećamo, krijemo svoje tajne identitete ispod lažne kože onih identiteta koji su odobreni pečatom "pripadajućih". Ali, istina procuri u naše snove; dok smo sami u krevetu (jer noću smo potpuno sami, čak i ako spavamo sa nekim), vinemo se, letimo, bežimo. A u budnim sanjama koja naša društva dozvoljavaju, u našim mitovima, umetnostima, pesmama, slavimo nepripadajuće, drugačije, odmetnike, čudake.

    Tako ja to vidim. Vi ne morate da se složite.
    Možda nas, na kraju krajeva, i nema tako mnogo.
    Možda i unosimo razdor i možda smo antidruštvena sila i možda nas treba zabraniti. Vi imate pravo na svoje mišljenje. Sve što ću ja reći je: mirno spavaj, dušice. Čvrsto spavaj i lepo sanjaj.
    M. Day Shalimar.

  6. #681
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    "Buoyed up by that coffin, for almost one whole day and night, I floated on a soft and dirgelike main. The unharming sharks, they glided by as if with padlocks on their mouths; the savage sea-hawks sailed with sheathed beaks. On the second day, a sail drew near, nearer, and *****d me up at last. It was the devious-cruising Rachel, that in her retracing search after her missing children, only found another orphan."
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  7. #682
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    " *****d "
    autokorekcija
    Last edited by Nista; 28-10-21 at 07:49.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  8. #683
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    Nikšić
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    252
    Thanked in
    197 Posts

    Default Meša Selimović - Tvrđava

    Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreći se njenim prisustvom. Kad mije bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi, nalazeći olakšanje. Kad osjetim
    radost, tražim da je podijelim s njom, zahvalan joj, kao da mi je ona daruje. Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio. Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopusti ti da to ne bude. Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez čega ne mogu. Čak se i umanjujem pred njom, da bi ona bila veća, i ja pomoću nje. Bogato je darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujedjen, ona je ostvarena, i tako sam obeštećen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte. Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odričući se. Nemoćan pred ljudima i slab pred svijetom, značajan sam pred svojom tvorevinom, vrednijom od njih. Nespokojan pred nesigurnošću svega, siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba, pretvorena u osjećanje. Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć. Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pećinske vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoće, da traži od njega obične stvari ali da zahtijeva i nemoguće, da osjeća oduševljenje ali i ogorčenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški, nade bez korijena, radosti bez trajanja.

    Zbog nje, isključive, i ljudi su mi postali bliži.
    M. Day Shalimar.

  9. The Following User Says Thank You to Mylene For This Useful Post:


  10. #684
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Tomas Bernhard

    I onda? Jačina zvuka sve više slabi, a najzad i utisak “koji je u očima ostao od onoga od čega su morale da se odvrate, lagano i neprekidno. I vremenom ne ostaje ništa.“ Bilo kad, s vremena na vreme, iz tog strujanja izroni po koja slika, ističući se u njemu tako blistavim bojama kao ono zbog čega se očajava. Prošlost: detinjstvo, mladost, bol koji je već davno mrtav ili nije mrtav, delić proleća, delić zime, leta - kojega? -, ono što je čoveku bilo najdraže. Ukrštaju se šljunkovite putanje i staze, grobovi rođaka i najmilijih, sve zamračuju ljudi što nose mrtvački kovčeg žene, kočijaši što tovare burad, službenici pivare, radnici fabrike sira, jedna slomljena grana ispred roditeljske kuće, strah koji vodi pravo u jezero. Ma kako da je zdrav i krepak, čovek se razboli od sticaja raznih slučajeva i okolnosti. “Sve na zemlji je u stvari samo svest o samom sebi.“ Nije teško jedno fantastično biće kao što je čovek sačuvati za njegove sposobnosti. Uspomena je samo jedna naklonost. “Ako to nije, ona onda sve ubije, razori čak i ono najčvršće u čoveku.“ Uvek joj stoji na raspolaganju ludilo, radost, zadovoljstvo, inat i neznanje, vera i bezverje. “Ona je jedino uživanje koje je jače od smrti.“

  11. #685
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Alber Kami, Mit o Sizifu

    Dešava se da se dekor sruši. Ustajanje, tramvaj, četiri sata u kancelariji ili fabrici, obrok, tramvaj, četiri sata rada, obrok, san i ponedeljak utorak sreda četvrtak petak i subota u istom ritmu, ovaj put se najčešće lako sledi. Ali jednog dana, pojavljuje se “zašto”...Evo još drveća, ja poznajem njihovu hrapavost; evo još vode, ja poznajem njen ukus. One mirise trave i zvezda, noć neke večeri kada se srce opušta – kako da poričem ovaj svet čiju moć i snagu osećam? Međutim, svo znanje ove zemlje neće mi ništa dati što bi moglo da me ubedi u to da ovaj svet meni pripada. ...
    Ovde pominjana iskustva rođena su u pustinji, koju nikako ne treba da napuštamo. Treba bar da znamo dokle su ona stigla. Na ovoj tački svojih nastojanja, čovek se nalazi pred iracionalnim. On u sebi oseća želju za srećom i razumom. Apsurd se rađa iz ove suprostavljenosti između ljudskog poziva i bezumne tišine sveta.

  12. #686
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    Nikšić
    Posts
    597
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    252
    Thanked in
    197 Posts

    Default Derviš i smrt - Meša Selimović

    ...bio sam čovek s onim od juče, i hoću da budem čovjek s ovim od danas, drukčijim, možda i suprotnim, ali me to ne buni, jer čovjek je promjena, a zlo je ako ne poslušamo savjest kad se javi.
    M. Day Shalimar.

  13. The Following User Says Thank You to Mylene For This Useful Post:


  14. #687
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Knjiga napisana 1969.koja je Srbiju podijelila na "prvu i drugu".
    Konstantinović, Filosofija palanke

    "Duh palanke tako ponovo nalazi ono što nije tražio, ali ovog puta ga to vraća istoriji koja je njegova nemogućnost. On je mogućan, dakle, jer je (istorijski) nemogućan, i u istoriju ga uvodi njegovo poricanje istorije."

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  15. #688
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Dalje,ljudi se plaše,strahovito plaše osjećanja.Njima su rekli da je osjećanje jedna zastarjela stvar,stvar koja pripada jednom minulom naivnom vremenu-i oni su odmah prestali da osjećaju.

    Sposobnost osjećanja jedna je zanemarena ljudska sposobnost.

    Današnji je čovjek na putu da sasvim zaboravi osjećati.Pri susretu i s nekim krupnijim primjercima ljudske vrste desi se da ostanemo zgranuti nad kržljavošću,nad upravo neandertalskom nerazvijenošću njegovih osjećanja.

    Proljeća Ivana Galeba

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  16. #689
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Odlomak iz pisma Alber Kamija njemačkom vojniku,

    "Eto zašto vam, na kraju ove borbe, iz srca ovog grada koji je pretvoren u pakao, i pored svih mučenja kojim ste nas izlagali, uprkos unakaženim leševima naših ljudi i selima punim siročadi, mogu reći da i u trenutku kad vas budemo bez milosti uništili mi ipak prema vama ne osećamo mržnju. I čak ako bi sutra, kao toliki drugi, trebalo da umremo, bilo bi to bez mržnje. Ne možemo reći da se ne plašimo, pokušali bismo samo da se ponašamo razumno. Ali možemo reći da ništa ne mrzimo. I tvrdim vam da smo prema jedinoj stvari na svetu koju sam sada u stanju da prezirem odredili svoj stav i da želimo da uništimo vašu moć, a da pri tom ne osakatimo vašu dušu.

    Jasno vam je da je prednost koju ste imali nad nama i dalje na vašoj strani. Ali ona takođe znači i našu nadmoć. I ona mi sada ovu noć čini prijatnom. Naša snaga je u tome da o smisaonoj suštini ovog sveta mislimo isto što i vi, da nimalo ne umanjujemo dramu koja nam je zajednička, ali da smo istovremeno, u ovoj katastrofi razuma, sačuvali sliku o čoveku i da iz nje crpemo nepresušivu hrabrost za preporod. Naravno, optužba koju podižemo protiv sveta time ne postaje ništa manja. Suviše smo skupo platili ovo naše novo saznanje da bi nam naša situacija mogla da prestane izgledati očajnička. Stotine hiljada ljudi streljanih u zoru, strašni zatvorski sudovi, Evropa čije tlo odiše zadahom miliona leševa koji su bili njena deca, sve je to cena plaćena za dve ili tri nijanse od kojih će možda jedina korist biti to što će nekima od nas pomoći da se lakše suoče sa smrću. Da, to jeste za očajavanje. Ali moramo davati dokaze da ne zaslužujemo toliku nepravdu. To je zadatak koji smo sebi odredili, njegovo ostvarivanje će početi već sutra. U ovoj noći nad Evropom u kojoj se oseća dašak leta, milioni ljudi sa i bez oružja spremaju se za borbu. Svanuće zora kad ćete biti konačno poraženi. Znam da će nebo, koje je bilo ravnodušno prema vašim krvavim pobedama ostati ravnodušno i prema vašem pravednom porazu. Ni sada ja od njega ne očekujem ništa. Ali ćemo bar doprineti čovekovom spasenju od usamljenosti u koju ste ga vi hteli gurnuti. Zato što ste prezirali tu odanost čoveku, vi ćete umirati usamljeni, u hiljadama. Sada se mogu oprostiti od vas."


    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  17. #690
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Nije odlomak ali jeste anegdota o dva velika pjesnika.

    "Izlazi Majakovski iz kafane u ranim jutarnjim satima okružen gomilom djevojaka koje mu se udvaraju i nabacuju:
    “Vladimire, da li je tačno da vi možete da smislite stihove u hodu, odmah sada, na licu mjesta?”
    “Naravno!”, odgovara pripiti “pjesnik revolucije”. “Dajte mi bilo koju temu!”
    “Evo, na primjer, vidite, dolje u jarku leži jedan pijanac i valja se”.
    Majakovski, ponosno i uspravno poče recitovati:
    “Leži beživotno tijelo,
    na putu života našeg...”

    Utom ga prekide glas iz kanala:
    “A šta to tebe briga? Produži dalje, sa *****ma svojim, putem kuda si i pošao!”.

    Majakovski će: “Hajdemo cure, to je Jesenjin”."

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  18. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  19. #691
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "A kad smo zauzeli nasip, kad smo ga raznijeli topovima i glavama, zastao sam, umoran: kakav besmisao. Šta smo mi dobili, a šta su oni izgubili? I nas i njih okružavao je jedan pobjednik, potpuni mir prastare zemlje, ravnodušne prema ljudskom jadu… Ne znam kako sam te noći uspio da preživim stravu, u meni i oko mene, i najdublju tugu poraza, poslije pobjede, nejasan sâm sebi. U mraku, u magli, u kricima i zvižducima, u očajanju kojem nisam nalazio razlog, u toj dugoj noći nesna, u crnom strahu koji nije od neprijatelja, već od nečega od mene, rodio sam se ovakav kakav sam, nesiguran u sve svoje i u sve ljudsko."

    Selimović

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  20. #692
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "Čovjek jedino živo biće koje drugom nanosi bol ne radi nekog cilja, već radi bola samog. On ima demonski karakter, koji je mnogo zlobniji od čisto životinjske prirode. Lav kada je sit, neće nikog ubiti ili bilo kako nanijeti drugoj životinji bol. On ubija samo kada je to srvhovito. Čovjek ubija samo zato da nanese drugom živom biću bol. On jedini ima potencijal za zlo."

    Arthur Schopenhauer

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  21. #693
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "Tako je stalno u životu,rekoh. Čovjeku daju ono što želi tek kad mu više ne treba.

    Jeste,često je to.

    Ima li kakve nade za nas?

    Ima-pobijedićemo.Samo ne znam hoće li to ko od nas dočekati.

    Dočekaće neko,ostaće neko.

    Ako i ostane,pomislih,to više nećemo biti mi što smo bili. Ja već nisam onaj Lado-njegove ostatke sa dronjcima prošlosti gurnuo sam u Gubarčevu pećinu,da ne izlazii,da mi više ne smeta prekorima i prigovorima. Zamijeniće nas drugi,s više smisla za stvarni život,pa i kad se sve ispobjeđuje-biće opet jagma i gužve i zavisti s podvalama..."

    Lalić



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 13-08-22 at 12:11.
    No pasaran!

  22. #694
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "Shvatila sam sve to isuviše dobro, kao i tvoje gnušanje prema politici, tvoju tugu zbog blebetanja i neodgovornog poslovanja raznih stranaka i štampe, tvoje očajanje zbog rata, kako prošlog tako i budućeg, zbog načina na koji se danas misli, čita, gradi, svira, proslavlja i stiče obrazovanje!

    U pravu si, stepski vuče, po hiljadu puta u pravu, pa ipak moraš da propadneš. Tvoji zahtjevi su odviše visoki, tvoja glad prevelika za ovaj jednostavni i nemarni svijet, zadovoljan tako sitnim stvarima, koji te odbacuje od sebe jer ti za njega imaš jednu suvišnu dimenziju. Ko danas hoće da živi i da uživa u tome, ne smije da bude kao što smo ti i ja. Ko umjesto ciguljanja traži muziku, umjesto razonode radost, umjesto novca dušu, ko umjesto spekulisanja traži istinski rad, i umjesto igre istinsku strast, tome ovaj ljepuškasti svijet ne moze biti domovina."
    Hese

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  23. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  24. #695
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    „Mogu reći da sam djetinjstvo proveo u tom hodniku gdje se bio vječiti boj između svjetlosti i sjene.”
    Desnica, Proljeća Ivana Galeba



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  25. #696
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "S jeseni, kad počnu vetrovi, lišće divljeg kestena pada strmoglavce, s peteljkom naniže. Onda se čuje zvuk: kao da je ptica udarila kljunom o zemlju. A divlji kesten pada i bez najmanjeg vetra, sam od sebe, kao što padaju zvezde - vrtoglavo. Onda udari o tle s tupim krikom.

    Ne rađa se kao ptica iz jajeta, postepeno, nego se odjednom rasprsne dlakava ljuštura, iznutra beličastoplava, a iz nije iskaču vragolasti, tamni melezi, zacakljenih obraza, kao jagodice nasmejanog crnca. U nekoj se mahuni nalaze blizanci; ipak bi ih ljudi mogli razlikovati: jedan ima na čelu belegu, kao konj. Majka će, dakle, uvek moći da ih, da ga prepozna - po zvezdi na čelu."

    Kiš

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  26. #697
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    "Bio je vedar i hladan aprilski dan.

    Na časovnicima je izbijalo trinaest. Vinston Smit, brade zabijene u njedra da izbjegne ljuti vjetar, hitro zamače u staklenu kapiju stambene zgrade Pobjede, no nedovoljno hitro da bi spriječio jednu spiralu oštre prašine da uđe zajedno s njim.

    Hodnik je zaudarao na kuvani kupus i stare otirače. Na jednom kraju bio je prikačen plakat u boji, preveliki za zatvoreni prostor. On je predstavljao samo jedno ogromno lice, više od metra u širini: lice čovjeka od svojih četrdeset pet godina, sa gustim crnim brkovima i crtama lijepim na neki surov način.

    Vinston krete ka stepenicama. Pokušati liftom nije vredjelo.On je i u najboljim prilikama radio rijetko, a trenutno je struja bila ukinuta preko dana.

    To je bio dio akcije štednje u pripremama za Nedjelju mržnje.

    Stan je bio na sedmom spratu, i Vinston, koji je imao trideset devet godina i proširenu venu iznad desnog članka, peo se sporo, odmorivši se usput u nekoliko navrata.Na svakom odmorišu, prekoputa vrata za lift, sa zida je gledalo ogromno lice na plakatu.Slika je bila jedna od onih koje su tako udešene da oči na njoj prate posmatrača iz svakog ugla.
    Ispod lica stajao je natpis VELIKI BRAT TE POSMATRA!"

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  27. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  28. #698
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Zaliv Morkamb je možda najlepši zaliv u Britaniji. Zahvaljujući plimi i oseci, zaliv Morkamb se dvaput dnevno gotovo sasvim prazni. Možete da stojite na pesku koji je do maločas bio pod vodom dubokom deset metara, i obrnuto. To obrnuto treba da vas brine, pošto plima dolazi veoma brzo, ali ne nastupa uredno kao nadiruća vojska, već u potočićima i kanalima koji lako mogu da vas opkole i iznenade. Ljudi ponekad odu u šetnju, a onda prekasno shvate da se nalaze na džinovskom, ali sve manjem peščanom sprudu. Najgori incident desio se u februaru 2004. godine kada je najmanje dvadeset jedan sakupljač školjki – niko im ne zna tačan broj, pošto su svi bili ilegalci, doseljenici iz Kine bez ličnih dokumenata – ostao je zarobljen u zalivu i podavio se, zbog toga što su pogrešno procenili dolazak plime ili nisu shvatili da će se voda vratiti. Dobijali su po 20 penija za kilogram školjki.

    _________

    Da li ponekad potrošite 70 funti na majicu sa znakom ponijem za polo uvereni da ćete zahvaljujući tome imati uzbudljiviji seksualni život? (Ljudi koji su vam tu majicu prodali za 70 funti maju uzbudljiviji seksualni život.)

    ___________

    Razmotrimo dva moja mala doživljaja po dolasku u jedan hotel u centru Ostina, u državi Teksas. Kad sam se prijavljivao, recepcionerka je morala da zabeleži moje podatke, sasvim prirodno, i pitala me je za kućnu adresu. Naša kuća nema ulični broj, već samo ime, i ja sam već ranije ustanovio da je to veća devijacija od svega što američki računar ponekad može da podnese, pa sam zato dao našu adresu u Londonu. Devojka je ukucala broj zgrade i naziv ulice, a onda rekla: „Grad?“
    Odgovorio sam: „London.“
    „Molim vas, možete li slovo po slovo?“
    Pogledao sam je i video da se ne šali. „L-O-N-D-O-N“, rekao sam.
    „Zemlja?“
    „Engleska.“
    „Možete li i to slovo po slovo?“
    Izdiktirao sam joj Engleska, slovo po slovo.
    Kucala je malo, a onda rekla: „Računar neće da prihvati Englesku. Je li to prava zemlja?“
    Uverio sam je da jeste. „Pokušajte sa Britanijom“, predložio sam.
    I to sam joj sricao – dvaput (prvi put smo pogrešili u broju slova T) – i računar ni to nije hteo da primi. Onda sam predložio Veliku Britaniju, UK i GB, ali i to je sve bilo odbijeno. Više mi nijedan predlog nije padao na pamet.
    „Prihvatiće Francusku“, rekla je devojka malo kasnije.
    „Kako, moliću lepo?“
    „Može da vam prođe ’London, Francuska’.“
    „Vi to ozbiljno?“
    Klimnula je glavom.
    „Pa, što da ne?“
    Tako je ona ukucala „London, Francuska“, i sistem je bio zadovoljan.

    Bil Brajson i Dribling

    Australija je doduše opisana u Tamo Dolje, daleko uzbudljivije...

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  29. #699
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Uglavnom,bezopasni.





    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  30. #700
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,168
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    ...i tako.

    Fotografija je samo slobodna asocijacija.







    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

Page 28 of 30 FirstFirst ... 1824252627282930 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rekli su o ljubavi;citati,odlomci....;)
    By puppy in forum Ljubav
    Replies: 1972
    Last Post: 09-03-24, 02:17
  2. Erotski motivi u crnogorskoj knjizevnosti
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-06, 15:02
  3. Najbolje svjetske reklame
    By montegruja in forum Internet
    Replies: 20
    Last Post: 19-08-06, 22:40
  4. Las Vegas, Prijestonica Svjetske Zabave
    By Regi in forum Putovanja
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-05, 02:20
  5. ODLOMCI IZ DJELA NIKOLE MODRUŠKOG
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-04, 14:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •