Page 29 of 30 FirstFirst ... 19252627282930 LastLast
Results 701 to 725 of 749

Thread: Najljepsi odlomci i citati iz svjetske knjizevnosti

  1. #701
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #702
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Nije uzalud to izabrao..Hemingvej.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  3. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  4. #703
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Kako je drugačiji smisao ove zadnje rečenice Mrtvih duša na ruskom ili na engleskom
    "Divno se razleže zvuk zvonceta; huji i kao vetar šiba razdrobljeni vazduh; leti, prolazi kraj svega na svetu, i, mršteći se, sklanjaju joj se s puta drugi narodi i države." - znači, drugi narodi se mršteći sklanjaju, kao ono, viđi avetinje...
    "Чудным звоном заливается колокольчик; гремит и становится ветром разорванный в куски воздух; летит мимо все, что ни есть на земле, и, косясь, постораниваются и дают ей дорогу другие народы и государства." - ovđe ne kapiram ko se kome sklanja, ko zna ruski neka prevede mi pliz
    "But no answer comes—only the weird sound of your collar-bells. Rent into a thousand shreds, the air roars past you, for you are overtaking the whole world, and shall one day force all nations, all empires to stand aside, to give you way!" - ovđe, jednog dana sve će države morat da se maknu s puta
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  5. #704
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Herkulovi Podvizi





    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 21-03-23 at 16:59.
    No pasaran!

  6. #705
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Perfume..



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    No pasaran!

  7. #706
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Pitaju, sada, često ljude, da li vjeruju u sudbinu, da li je sve što im se, i ne samo njima, zbiva, već i sve što se na kugli zemaljskoj dešava, već predodređeno nekom višom silom, nekom energijom, nekom emulzijom, procesom ne od ovoga svijeta, ili je, kako se jednom veselo mislilo - svaki čovjek kovač svoje sreće, što su stari Rimljani prvi dokučili, naime - faber kvaske sue fortune. Već neko vrijeme ja imam tu sreću da me se slične nedoumice, ideje, provokacije (ako bismo gledali širu sliku), ne dotiču i ne vrše na mene poguban uticaj, jer, koliko takvih i sličnih pitanja ljudima truju razum, te oni, naime ljudi, gube male ćelije koje čine njihov mozak i koje su, kako sam pročitao u stručnom časopisu (ili u nestručnom časopisu ali je tekst bio preuzet iz stručnog, a zašto bi to sad i bilo važno, zar nisu svi ljudi jednaki i jednako stručni na svoj način) - neobnovljive (možda nije korišćena upravo ta riječ - neobnovljive, ali čak i ako nije, mnogo bolje opisuje realizam nauke i naučnog otkrića, nego ako bismo rekli da se pomenute male ćelije ne -regenerišu- ili ne -proizvode- ili ili). U istom časopisu pročitao sam i odmah prepisao u svesku koju često nosim sa sobom, ukoliko su mi ruke slobodne i odjeća posjeduje džepove, da se mozak ljudski, tj. čovjekov, nekako formira cjelokupan i nepopravljiv, još dok je čovjek, tj. ljudsko biće, tek fetus u utrobi materinoj.
    - Ovo je otkriće!
    - Inkredibile!
    - Ankrojabl!
    pomislih vrlo glasno u sebi, uzviknuh u sebi (nisam viknuo na samog sebe, ne pričam sam sa sobom i u to sam siguran, ljudi svašta izmišljaju, nisam, ne, nisam osoba koja viče na druge ljude, prepoznat sam od strane svih, ili skoro svih, meni poznatih ljudi, kao karakter, "karakter", što znači čvrst i stabilan u uvjerenjima, neko čije se mišljenje i riječ prihvata i dočekuje sa nadom, zadovoljstvom, srećom...pa bogami, i sa strahom, ako je to neophodno radi neke "veće" stvari ili sitnice, svakodnevne gluposti, ništa drugo ... hvatan sam nekoliko puta, nebitno), .. Eto kako čovjeku, a što je čovjek do slabo živinče, kaže narod...i kako narod kojemu sude, kojeg proglašavaju glupim i neobrazovanim (a ko? a zašto? ankete i ispitivanja vršena u sjenci i mraku... prođe malo vremena, eto novo istraživanje o gluposti našeg naroda...zamislim se ja tako jer često volim da razmišljam, ljubitelj sam misaonog rada), kako dakle narod, pa i neka je većinom neobrazovan i priglup, ali baš onda - jedan među njima još se više ističe pameću, i tako su i nastale narodne mudrosti, a i sam vidim oko sebe ljude nedostojne mojeg pogleda, moje misli, i sam sam donekle dokaz te, dokazane, narodne mudrosti (dokaz dokazane, na odjeljenju sam posebno čuven po svom istančanom govoru, stilskim igrarijama, kako kaže doktor S., doktor lingvistike naravno), ali opet, ljudi svašta pričaju, lažu... ...eto kako čovjeku većeg umnog kapaciteta misli odlutaju, ali sjećam se ja...o fetusu sam počeo i mozgu u njemu zanavjek formiranom... Tako se dijete, buduće dijete, tj. fetus, stvori poznatim putem, u njemu se neke male ćelije umiješaju jedna s drugom u ono što zovemo mozak i trt, nema dalje, što se tad stvorilo, to je to... učiš, čitaš, sviraš violinu (ili, ne daj bože, violončelo), savladavaš strane jezike, matematičke i logičke probleme, pamtiš njemačke filozofe i nazive kao - transcendentalna estetika ili - pluralitet empirijskog svijeta (o čemu bih, posebno o pluralitetu, mogao da držim predavanje, i jednom mi je zamalo uspjelo da nije bilo ljudi i njihovih laži...), razmišljaš o književnim pokretima, pravcima i grupama... romantizam, šanson de rolan, orlando furiozo, zdanovščina, hegemonija proleterske književnosti, RAPP....
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  8. #707
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    "Znači, tako", rekao je Artur, "umrećemo."
    "Da", reče Ford, "osim ako... ne! Čekaj trenutak!" Iznenada se upiljio u nešto izvan Arturovog vidnog polja. "Kakav je ono prekidač?" povikao je.
    "Šta? Gde?" dreknu Artur i okrenu se.
    "Ne, samo sam se šalio", reče Ford. "Ipak ćemo umreti."
    Ponovo je spuznuo niz zid i nastavio melodiju tamo gde ju je prekinuo.
    "Znaš", reče Artur, "u ovakvim trenucima, dok sam zarobljen u vogonskoj vazdušnoj komori sa čovekom sa Betelgeza i dok očekujem da umrem od gušenja u dubokom svemiru, stvarno žalim što nisam slušao šta mi je majka govorila kad sam bio mali."
    "Zašto, šta ti je govorila?"
    "Ne znam, nisam slušao."
    "Ah." Ford produži da pevuši.
    'Pa ovo je sjajno', mislio je Artur, 'Nelsonov spomenik je nestao, nestali su i Mekdonaldovi hamburgeri, ostao sam samo ja i reči Uglavnom bezopasni. Uskoro će preostati samo reči Uglavnom bezopasni. A juče je izgledalo da je s planetom sve u redu.'
    Motor zabruja.
    Lagano šištanje preraste u zaglušujući urlik vazduha kada se spoljašnji prolaz otvori prema tamnoj praznini ispunjenoj majušnim, neverovatno blistavim tačkama svetlosti. Ford i Artur izleteše u kosmos poput loptica iz dečjeg pištolja.



    Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
    Last edited by Bluemoon; 30-03-23 at 17:53.
    No pasaran!

  9. #708
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Rečenica: »Vreme koje je prošlo bilo je bolje« ne znači da se ranije događalo manje zla, nego da — srećom — ljudi to zaboravljaju. Naravno, takva rečenica nema opštu vrednost; za mene je, na primer, karakteristično to što se odlično sećam nemilih događaja, tako da bih skoro mogao reći: »Vreme koje je prošlo bilo je gore«, kada mi sadašnjost ne bi izgledala tako strašna kao prošlost. Sećam se tolikih nesreća, tolikih ciničnih i svirepih lica, tolikih loših dela, da je pamćenje za mene kao bojažljiva svetlost koja osvetljava odvratni muzej srama.
    E. Sabato - Tunel
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  10. The Following User Says Thank You to Raulio For This Useful Post:


  11. #709
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    146
    Thanks Thanks Received 
    84
    Thanked in
    64 Posts

    Default

    https://freeimage.host/i/HemxMcF

    Doh! Opet sam nesto zez...
    Last edited by GerdaBuddenbrook; 07-04-23 at 21:13.

  12. #710
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    146
    Thanks Thanks Received 
    84
    Thanked in
    64 Posts

    Default

    Ovo:

  13. The Following 2 Users Say Thank You to GerdaBuddenbrook For This Useful Post:


  14. #711
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Nikad ni od koga nisam cuo toliko ostrih rijeci, toliko prezira prema ljudima na vlasti, toliko ludog slobodoumlja, kao te veceri, slusajuci vatrenog al-azharskog studenta, koji nije znao sta je strah, ili nije znao sta je vlast. Rekao je, sjecam se i sad svog zaprepastenja, da postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije ljudi se nekako mogu izlijeciti, od trece nikako. Vlast je i najtezi porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je, kao carobni kamen, jer pribavlja moc. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji sluzi svakoj budali koja ga drzi. Odvojeni ne predstavljaju nista; zajedno, kob su ovoga svijeta. Postene i mudre vlasti nema, jer je zelja za moci bezgranicna. Covjeka na vlasti podsticu kukavice, bodre laskavci, podrzavaju lupezi, i njegova predstava o sebi uvijek je ljepsa nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo misljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna, i ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni ubrzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vjecne zakone, vjecna nacela, vjecno ustrojstvo, i vezuci vlast uz boga, ucvrscuju svoju moc. I niko ih ne bi oborio, da ne postaju smetnja i prijetnja drugim mocnicima. Ruse ih uvijek na isti nacin, objasnjavajuci to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, i izdajom prema vladaru, a nikome to ni na um ne pada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast, kao nocni leptiri na plamen svijece. Jesu li sve bosanske valije zatvorene, protjerane ili pobijene? I crtava njihova svita. A uvijek dolaze novi, i dovode svoju svitu, i ponavljaju gluposti svojih prethodnika, jer drukcije ne mogu. I tako, ukrug, neprestano. Bez hljeba narod moze ostati, bez vlasti nece. Oni su bolest na narodnom tijelu, kao guke. Kad jedna guka otpadne, izraste druga, mozda grdja. Ne mozete bez nas, kazu nam, razbojnici bi se namnozili, neprijatelj bi nas napao, nered bi u zemlji nastao. A ko drzi ovu zemlju, ko je hrani, ko brani? Narod. A oni nas globe, kaznjavaju, zatvaraju, ubijaju. I jos natjeruju nase sinove da to cine. Oni bez vas ne mogu, vi bez njih morate. Njih je malo, nas je mnogo. Samo da prstom maknemo, koliko nas ima, te zgadije ne bi bilo. I ucinicemo to, braco moja satrvena, cim odrastu pravi ljudi koji nece dopustiti da im vampiri sjede za vratom.
    M.S. T.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  15. #712
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    P. H. Moravska noć

    Sent from my SM-G610F using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  16. #713
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Prvi..

    (1984.)

    No pasaran!

  17. #714
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    G.O.
    Last edited by Bluemoon; 30-04-23 at 19:16.
    No pasaran!

  18. #715
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Krivica je u nama, u nasoj oholosti, sebicnosti, bezobzirnosti, u hiljadu glupih navika bez kojih ne mozemo zamisliti zivot. Jedino sebi zadrzavamo pravo da mislimo, da ukazujemo na put kojim treba ici, da odredjujemo krivice i kazne. A Kuran kaze: Sve rjesavajte zajedno, u dogovoru! Mi smo iznevjerili Kuran. Iznevjerili smo i obicnu pamet, jer se ne trudimo da dobro uradimo ono sto smo proglasili svojim pravom. Rdjavo mislimo, jer smo izdvojeni, pokazujemo pravac put neprohodnih trnjaka a ne put sirokih dzada, nepravedno odredjujemo kazne a jos nepravednije krivice. Eto zasto je jedan buntovnik mogao govoriti ljudima toliko vremena a da mi to ne znamo. Narod ga je sakrio, zar vam nije jasno? A mi sad trazimo jos vecu strogost, zahtijevamo bezobzirniju surovost, hocemo strahom da uvedemo red. Je li to ikome dosad uspjelo? Jeste li kadgod pomislili, po cemu ce nas narod zapamtiti? Po strahu koji sijemo? Po bezobzirnosti kojom se branimo? Po teskom zivotu o kojem se ne brinemo? Po praznim rijecima koje prosipamo? Takmicili ste se ovdje ko ce tezu prijetnju izreci, ko ce crnje nasilje traziti, ko ce strozi zakon predloziti. A niko ne pomisli na nase greske, niko ne pomenu dublje razloge nasih nevolja, niko se ne zacudi sto ovakvih pojava nije bilo i ranije, sto ih nije bilo vise. A zasto? Ne mislim da svi mislite tako kao sto govorite, bilo bi strasno kad bi to bila istina. Ne vjerujem ni da to cinite iz koristoljublja, bilo bi nedostojno zvanja koje vrsite. Je li to onda iz straha da se ne zamjerite nekome ko je iznad vas? Ako je tako, duboko vas zalim. Ali, za ime boga, ne sirite strah i izvan ovog kruga, ne naplacujte se za svoje ponizenje! Kaznite krivca po pravdi i po zakonima, i najstroze ako treba, ali ne izmisljajte krivce medju onima koji to nisu. Natjeracete ih da postanu krivci. I ne upotrebljavajte velike rijeci i krupne razloge da biste namirili svoje sitne racune. Odgovorniji smo pred narodom i pred istorijom nego sto i sami mislimo. Molim kadiju i sve vas, da mi ne zamjerite sto govorim ovako otvoreno. Suvise postujem i vas i sebe da bih cutao a mislio drukcije, ili govorio drukcije nego sto mislim.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  19. The Following 3 Users Say Thank You to Raulio For This Useful Post:


  20. #716
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Koliko sam puta ostajao satima u mračnom uglu ateljea, skrhan nekom vešću u policijskoj hronici! No istina je da se tu ne pojavljuje uvek ono najsramnije po ljudski rod; kriminalci su u izvesnom smislu najčistiji, najbezopasniji ljudi; ovo ne tvrdim stoga što sam ja ubio jedno ljudsko stvorenje; ne, to je moje iskreno i duboko ubeđenje. Je li neki stvor opasan? — Ubiješ ga, i gotovo. To ja zovem dobra akcija. Pomislite koliko je gore za društvo da taj stvor i dalje cedi otrov i, umesto da ga likvidira, društvo hoće da se suprotstavi njegovim delima pribegavajući koječemu, nevaljalstvima i drugim sličnim gadostima, što se mene tiče, moram da priznam da sada žalim što nisam bolje iskoristio vreme dok sam bio na slobodi pa ubio šest sedam tipova koje poznajem.

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  21. #717
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    "Šta god se desi, desi se. Šta god, prilikom dešavanja, uzrokuje da se desi nešto drugo, uzrokuje da se desi nešto drugo. Šta god, prilikom dešavanja, uzrokuje da se ono samo ponovo desi, samo se ponovo desi. Sve to, međutim, ne dešava se obavezno hronološkim redosljedom."

    D.A.

    No pasaran!

  22. #718
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Do not love half lovers
    Do not entertain half friends
    Do not live half a life and do not die a half death

    If you choose silence, then be silent When you speak, do so until you are finished
    Do not silence yourself to say something
    And do not speak to be silent

    If you accept, then express it bluntly
    Do not mask it
    If you refuse then be clear about it for an ambiguous refusal is but a weak acceptance

    Do not accept half a solution
    Do not believe half truths
    Do not dream half a dream
    Do not fantasize about half hopes

    Half the way will get you no where
    Half an idea will bear you no results
    Half a life is a life you didn't live,
    A word you have not said
    A smile you postponed
    A love you have not had
    A friendship you did not know

    The half is a mere moment of inability but you are able for you are not half a
    being
    You are a whole that exists to live a life not half a life.

    Khalil Gibran


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  24. #719
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Postoji roman, i postoji povijest. Neki dobro upućeni kritičari drže da je roman povijest koja se mogla zbiti, a da je povijest roman koji se zbio. Zaista, valja priznati da romansijerovo umijeće često stvara vjerodostojnost, kao što događaji često prkose vjerodostojnosti. Na žalost, neki skeptici poriču činjenicu čim ona odudara od svakidašnjice. Ali ja ne pišem za njih. Da je Božji namjesnik na zemlji mogao biti uklonjen sa Svete Stolice i, operacijom Kvirinala, u neku ruku otet cijelom kršćanstvu - to je vrlo škakljivo pitanje koje nemam hrabrosti ovdje postaviti. Ali je povijesna činjenica da se negdje potkraj 1893. pronio takav glas; jasno je da su se zbog toga uzbunile mnoge pobožne duše. Neke su novine bojažljivo načele tu temu, ali su ih ubrzo ušutkali. Jedna je brošura o tom predmetu objavljena u Saint-Malou,1 ali je zaplijenjena. Naime, niti je stranci slobodnih zidara bilo stalo do toga da se razglasi priča o tako gnusnu zlodjelu, niti se katolička stranka usuđivala poduprijeti ili htjela pokriti veliku akciju prikupljanja priloga koja je umah bila pokrenuta. I neosporno je da su mnoge pobožne duše podnijele velike novčane žrtve (računa se da je tom prilikom prikupljeno ili rasuto oko pola milijuna), ali je ostala sumnja jesu li svi oni koji su sakupljali priloge bili pravi vjernici, to jest nisu li možda neki od njih bili varalice. Kako bilo da bilo, da bi ta akcija uspjela, bilo je potrebno, u nedostatku vjerskog uvjerenja, mnogo smionosti, spretnosti, takta, rječitosti, poznavanja ljudi i činjenica, zdravlja, kakvim se moglo pohvaliti jedino nekolicina takvih mangupa...
    Podrumi Vatikana, A. Žid

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  25. #720
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,802
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    “Within a cavern of man's trackless spirit
    Is throned an Image so intensely fair
    That the adventurous thoughts that wander near it
    Worship, and as they kneel, tremble and fear
    The splendour of its presence, and the light
    Penetrates their dreamlike frame
    Till they become charged with the strength of flame.”- Shelley


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  26. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  27. #721
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Mislim da nema većeg cara u satiri od Domanovića.Takve ne voli ni vlast,ni narodna masa. (akcenat na masa, skup prostih činilaca i tako to)



    No pasaran!

  28. #722
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    "Jermenka je šest dana u nedelji neumivena a samo se praznikom pere. I svaka je dlakava do očiju i saransaklija."
    I. Andrić, Prokleta avlija

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  29. #723
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,385
    Thanks Thanks Given 
    14,536
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Najveća nesreća mog života - smrt Ane Karenjine!

    Moja žena upita Arjeva:
    -Andrej ne razumijem , zašto pušiš?
    -Shvataš li - reče Andrej - ja pušim samo kad pijem.A pijem stalno.
    Stoga mnogi misle da ja pušim.

    Disidentski ukaz:
    U cilju pojačanja naše disidentske budnosti nazvati časopis Kontinent imenom - KontinGent!

    Bubašvaba je bezazlena i elegantna na svoj način.Posjeduje gracioznu pokretljivost malog trkačkog automobile.

    Snažna osjećanja su - nenacionalna.Samo to već govori u korist internacionalizma.

    Genije nije pun mržnje prema masi,nego prema osrednjosti.

    Suprotnost ljubavi - nije odvratnost.I štaviše,nije ravnodušnost.Nego laž.
    Saglasno antiteza mržnji je istina.

    Jedan naš prijatelj je čitav život sanjario da postane zemljoradnik.Uzvikivao je:
    -Kako je lijepo imati barem šačicu vlastite zemlje!
    Na kraju krajeva,drugovi mu za jubilej pokloniše saksiju sa cvijećem.


    Last edited by Bluemoon; 17-05-23 at 13:40.
    No pasaran!

  30. #724
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Celo detinjstvo nije bilo ništa drugo nego vreme očaja. Roditelji me nisu voleli i ja njih nisam voleo. Nisu mi opraštali da su me rodili, tokom celog života nisu mi opraštali da su me rodili. Ako postoji pakao, a pakao naravno postoji, rekao je, onda je moje detinjstvo bilo pakao. Detinjstvo je, verovatno, uvek pakao, detinjstvo je sam pakao, rekao je, svejedno koje detinjstvo, ono je pakao. Ljudi govore da su imali lepo detinjstvo, ali to je ipak bio pakao. Ljudi sve krivotvore, krivotvore i detinjstvo koje su imali. Govore, imao sam lepo detinjstvo, a imali su ipak samo pakao. Što ljudi većma stare utoliko lakše kažu da su imali lepo detinjstvo, dok ono, međutim, nije bilo ništa drugo nego pakao. Pakao ne predstoji, pakao je bio, rekao je jer pakao je detinjstvo. Koliko me je samo koštalo da se izvučem iz tog pakla! rekao je juče. Dokle god su mi roditelji bili živi, bio je to za mene pakao. Roditelji su sprečavali sve što je bilo u meni i bilo deo mene, rekao je. Neprestanim mehanizmom tlačenja bezmalo su me oterali u smrt kao jedino sklonište, rekao je. Roditelji su morali da umru da bih ja mogao da živim, i kada su umrli, proživeo sam. Na kraju, muzika je bila ta koja mi je stvarno dala život, rekao je juče...
    Detinjstvo je najmračnija rupa, u koju su vas sunovratili roditelji i iz koje morate da iziđete bez ičije pomoći. Većina ljudi, međutim, ne uspeva da se iz te rupe, koja je detinjstvo, izbavi, i celog života su u toj rupi i ne izlaze iz nje i ogorčeni su. Zato je većina ljudi ogorčena, nisu izišli iz rupe svog detinjstva. Da biste izišli iz rupe detinjstva iziskuje već nadljudske napore, iz te uopšte najmračnije rupe nikad ne izlazimo, rekao je. Roditelji su morali da mi umru da bih izišao iz te mračne rupe detinjstva, rekao je, morali su konačno da umru, stvarno i zauvek, znate li, da bih izišao iz rupe detinjstva. Moji roditelji bi me, pošto sam se rodio, najradije gurnuli u svoju kućnu kasu u kojoj su držali dragocenosti i vrednosne papire, rekao je. Imao sam ogorčene roditelje, rekao je, koji su celog svog života bolovali svoju ogorčenost. Na svim slikama koje posedujem i na kojima su moji roditelji, kad ih gledam, vidim njihovu ogorčenost. Bezmalo sva deca imaju ogorčene roditelje, stoga svi roditelji izgledaju ogorčeno. Ogorčenost i razočaranje obeležavaju sva ta lica, jedva da možete naći drukčije, satima možete, recimo, da idete Bečom i da vidite samo ogorčenost i razočaranje na svim tim licima, a ni na selu nije drukčije, i seoska lica su puna ogorčenosti i razočaranja. Moji roditelji su me rodili i kad su videli ono što su učinili, prestravili su se i najradije bi opozvali ono što su učinili. A pošto nisu mogli da me gurnu u svoju kućnu kasu, sunovratili su me u mračnu rupu detinjstva iz koje nisam više izlazio za njihova života. Roditelji prave decu na neodgovoran način i, kad vide šta su uradili, prestravljeni su, pa tako, kad su deca rođena, uvek vidimo samo prestravljene roditelje. Napraviti dete i dati život, kako se to dvolično kaže, ipak nije ništa drugo nego doneti na svet i uvesti u svet tešku nesreću, a nad tom teškom nesrećom svi su onda uvek prestravljeni. Priroda, uostalom, uvek od roditelja pravi budale, rekao je, a nesrećna deca od tih budala u mračnim rupama su detinjstva. Ljudi govore, bez ikakve suzdržanosti, da su imali srećno detinjstvo, dok su zapravo imali nesrećno, odakle su se izvukli samo uz najveće napore i iz tog razloga govore da su imali srećno detinjstvo, jer su se izvukli iz pakla detinjstva. Izvući se iz detinjstva ne znači ništa drugo nego izvući se iz pakla, a onda se kaže da je taj i taj imao srećno detinjstvo, i time bi da se pohvale njegovi stvoritelji, roditelji, koji nisu ni za kakvu pohvalu, rekao je. Reći da je neko imao srećno detinjstvo, hvaleći time roditelje, nije ništa drugo nego društvenopolitička prostota, rekao je on. Hvalimo roditelje umesto da ih celog svog života optužujemo za zločin stvaranja ljudi, rekao je juče. Trideset i pet godina držali su me roditelji zatvorenog u rupi detinjstva, rekao je. Trideset i pet godina tlačili su me svim sredstvima koja su im bila dostupna, mučili su me svojim groznim metodama. Ni najmanji obzir ne dugujem svojim roditeljima, ne zaslužuju ni najmanji obzir, rekao je. Počinili su dva zločina nada mnom, dva teška zločina, rekao je, stvorili su me i tlačili me, stvorili su me a da me nisu ni pitali, i kad su me rodili i sunovratili u svet, tlačili su me, počinili su nad mnom zločin stvaranja i zločin tlačenja. I sunovratili su me, najvećom mogućnom roditeljskom bezobzirnošću, u mračnu rupu detinjstva...


    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  31. #725
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    ^ T. Bernhard, Stari majstori

    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

Page 29 of 30 FirstFirst ... 19252627282930 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rekli su o ljubavi;citati,odlomci....;)
    By puppy in forum Ljubav
    Replies: 1972
    Last Post: 09-03-24, 02:17
  2. Erotski motivi u crnogorskoj knjizevnosti
    By Bonja the Zmaj in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-06, 15:02
  3. Najbolje svjetske reklame
    By montegruja in forum Internet
    Replies: 20
    Last Post: 19-08-06, 22:40
  4. Las Vegas, Prijestonica Svjetske Zabave
    By Regi in forum Putovanja
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-05, 02:20
  5. ODLOMCI IZ DJELA NIKOLE MODRUŠKOG
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-04, 14:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •