Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 145

Thread: Lucidni snovi, vantjelesna iskustva i astralne projekcije

  1. #1
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Lucidni snovi, vantjelesna iskustva i astralne projekcije

    Ima li neko iskustva sa ovim fenomenima, da li uopšte vjerujete u to, da li se radi o okultnim stvarima i sl...vaša mišjenja?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    @atlantis Vjerujem u ovo! Moj otac je imao iskustva s tim Takodje udji na Wikipediju i kucaj "next to death moments" iznenadio bi se, zabiljezeno je bas dosta slucajeva dje ljudi u tim momentima vide svoje tijelo "dolje" iz drugog ugla, lebde po prostoriji/nebu ... I poslije se vrate u tijelo To je naravno, samo jedno od iskustava

  3. #3
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vjerujem u lucidne snove.
    Ovaj,ako u to može da se vjeruje uopšte.Kad kažeš 'vjeruješ',na šta tačno misliš?
    Lucidni snovi se svima dešavaju.Vantjelesna iskustva i astralne projekcije imaju veze sa disocijacijom svijesti,odnosno,kompleksnim fenomenom koji se često registruje kod nekih oblika shizofrenije.
    Naravno,ne kažem da je bilo kakav oblik 'ludosti' razlog 'vantjelesnih' iskustava,već da se zbog nečega dešavaju.Zbog čega,nažalost,još nije najjasnije.Očigledno da se u kritičnim momentima mijenja percept samog sebe.
    Što se tiče 'okultnosti',to nema veze sa okultnim.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ne smijem prichat o ovome, e ce rec da sam prskaaaa..
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    ja cesto dozivljavam Deja-vu :mrgreen:

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Ne smijem prichat o ovome, e ce rec da sam prskaaaa..
    Š'o?Ovo su odavno primijećeni fenomeni i tu nema ništa...Strašno.
    OSIM ako ne govorimo o nečemu totalno drugom...Nekom žešće pogrešnom shvatanju ovih,relativno poznatih,događaja.Jer sumnjam pošto ovaj pobro pomenu 'okultno'.
    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    ja cesto dozivljavam Deja-vu :mrgreen:
    Mogu da ti objasnim kako se javlja Deža Vi.
    Svi ga često doživljavamo,zbog njegove prirode.
    Last edited by Čika Džo; 05-01-10 at 01:22.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Ne smijem prichat o ovome, e ce rec da sam prskaaaa..
    Daj na PM detalje :devil: Ne, nisam PSY

  8. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...light=astralna

    Lucidni snovi bjehu kontrolisani snovi, jel tako?


  9. #9
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slažem se, lucidne snove je maltene svako iskusio, dok astralne projekcije su dosta rjedja pojava iskustveno bliska manjem broju ljudi, a sudeći po onome što se sve može pročitati u vezi ovog fenomena proizilazi da onda naše biće nije samo ovo fizičko tijelo, nego da postoji nekoliko suptilnijih energetskih tijela čijim upravljanjem je potrebno ovladavanje vještina.

    Vjerujem da do astralne projekcije dolazi u specifičnim okolnostima odnosno nečim što bi uslovilo promjenu stanja svijesti, ili talasnu promjenu rada mozga, znači ili putem hemisjkim supstancama, ili nekim traumatskim dogadjajem koje bi prebacilo rad mozga na neke druge kolosjeke, izgladnjivanjem organizma, bdenjem, svjesnom meditacijom i sličnim aktivnostima.

    Sve je ovo nedovoljno istraženo sa aspekta psihologije ili parapsihologije, mislim da bi mogle stvari da se analiziraju i kroz tu prizmu okultnog, jer um zalayi u neke skrivene svjetove, pa je možda i opravdano da postoje zabrane od strane pojedinih osoba, da postoji mogućnost nepovratka na normalan ili bolje reći uobičajen rad uma...

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Š'o?Ovo su odavno primijećeni fenomeni i tu nema ništa...Strašno.
    OSIM ako ne govorimo o nečemu totalno drugom...Nekom žešće pogrešnom shvatanju ovih,relativno poznatih,događaja.Jer sumnjam pošto ovaj pobro pomenu 'okultno'.

    Mogu da ti objasnim kako se javlja Deža Vi.
    Svi ga često doživljavamo,zbog njegove prirode.
    Kada si zadnji put primjetio kod nekoga lucidni san/vantjelesno iskustvo/astralnu projekciju, i kako je to sve izgledalo?

  11. #11
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Kada si zadnji put primjetio kod nekoga lucidni san/vantjelesno iskustvo/astralnu projekciju, i kako je to sve izgledalo?
    Nisam rekao da sam ja primijetio išta.Ovi fenomeni su primijećeni od strane ljudi koji su ih doživjeli (vantjelesno iskustvo,astralna projekcija),koji su svoja iskustva o problemu podijelili sa drugima,koji su,opet,to evidentirali.
    Ja sam primijetio kod sebe par lucidnih snova.Kod nekog ne bih ni mogao da primijetim,osim ako ne bih mogao nekako da prikopčam dotičnog na EEG.
    Dakle,da rezimiramo.
    Metoda : Introspekcija.
    Problem : Evidentiran.
    Status problema : Ne najbolje objašnjen.
    Mogu da priložim i skicu ako treba i ako je nešto ostalo nejasno.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  12. #12
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by atlantis View Post
    Slažem se, lucidne snove je maltene svako iskusio, dok astralne projekcije su dosta rjedja pojava iskustveno bliska manjem broju ljudi, a sudeći po onome što se sve može pročitati u vezi ovog fenomena proizilazi da onda naše biće nije samo ovo fizičko tijelo, nego da postoji nekoliko suptilnijih energetskih tijela čijim upravljanjem je potrebno ovladavanje vještina.
    Da,da,Rudolf Štajner je o tome pisao odavno.
    Naravno,to je pretpostavka,i to ne baš mnogo...Ono.Istražena nekim neutralnim metodom.
    Jer,uglavnom se sve svodi na introspekciju,i na katarzična stanja (kao što je stanje sna,na primjer),odnosno,na djelovanje u stanju promijenjene svijesti.
    Kod nekih kultura katarzična stanja uključuju i upotrebu psihoaktivnih supstanci (opijum,recimo),tako da sve pomalo gubi na vjerodostojnosti.
    Quote Originally Posted by atlantis View Post
    Vjerujem da do astralne projekcije dolazi u specifičnim okolnostima odnosno nečim što bi uslovilo promjenu stanja svijesti, ili talasnu promjenu rada mozga, znači ili putem hemisjkim supstancama, ili nekim traumatskim dogadjajem koje bi prebacilo rad mozga na neke druge kolosjeke, izgladnjivanjem organizma, bdenjem, svjesnom meditacijom i sličnim aktivnostima.
    Pazi ako se promijeni frekvencija moždanih talasa,mozak trpi velika oštećenja.To pod jedan,je teško moguće.
    Ne kažem za hemijske supstance,bdijenje ili izgladnjivanje ili tako nešto,to definitivno može da ostavi traga na psihološkom planu,i često uzrokuje halucinacije.
    Najveći problem kod ovih stvari je što se čula mogu prevariti,po jednostavnim principima sličnosti između iluzornog događaja i realnosti,a neuralni putevi u toku sna sami simuliraju reakcije na realne situacije,kako grupe neurona 'opaljuju' (zato nam se snovi čine toliko stvarnima),tako da bi sve to moglo biti ništa više od halucinacije interpretirane kao realan događaj i povezane sa kasnijim događajem.
    Dok se ne ustanove neki instrumenti kojima bi se moglo istražiti ovo područje (recimo,neki mali EEG,ili neka portabl Magnetna Rezonanca ),sve ovo će morati da bude obavijeno velom neke misterije.
    Quote Originally Posted by atlantis View Post
    Sve je ovo nedovoljno istraženo sa aspekta psihologije ili parapsihologije, mislim da bi mogle stvari da se analiziraju i kroz tu prizmu okultnog, jer um zalayi u neke skrivene svjetove, pa je možda i opravdano da postoje zabrane od strane pojedinih osoba, da postoji mogućnost nepovratka na normalan ili bolje reći uobičajen rad uma...
    Možda i da,možda i ne.Mislim da je objašnjenje malo običnije od tih 'različitih svjetova'.Možda postoje alternativne realnosti jednog svijeta,recimo,moguće po jednoj od kvantnih teorija.
    Samom činjenicom da je nedovoljno istraženo,ova tema pomalo obavezuje da se uzdržimo od preuranjenih zaključaka.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  13. #13
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Nisam rekao da sam ja primijetio išta.Ovi fenomeni su primijećeni od strane ljudi koji su ih doživjeli (vantjelesno iskustvo,astralna projekcija),koji su svoja iskustva o problemu podijelili sa drugima,koji su,opet,to evidentirali.
    Ja sam primijetio kod sebe par lucidnih snova.Kod nekog ne bih ni mogao da primijetim,osim ako ne bih mogao nekako da prikopčam dotičnog na EEG.
    Dakle,da rezimiramo.
    Metoda : Introspekcija.
    Problem : Evidentiran.
    Status problema : Ne najbolje objašnjen.
    Mogu da priložim i skicu ako treba i ako je nešto ostalo nejasno.
    Pretpostavljam da bi na EEG mogao da pratiš snove kao crtani (ili igrani) film.
    Bog, anđeli, vanzemaljci...su primijećeni od strane ljudi koji su ih doživjeli, svoja iskustva o njima su podijelili sa drugima koji su to evidentirali. Da li i za njih važi: "Š'o?Ovo su odavno primijećeni fenomeni i tu nema ništa...Strašno."?

  14. #14
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Bog, anđeli, vanzemaljci...su primijećeni od strane ljudi koji su ih doživjeli, svoja iskustva o njima su podijelili sa drugima koji su to evidentirali. Da li i za njih važi: "Š'o?Ovo su odavno primijećeni fenomeni i tu nema ništa...Strašno."?
    Ne govorimo o istom obliku dijeljenja,a naročito evidencije.Ako su stvari pojmovno slične,da budem jasniji,u ovom slučaju - ako su primijećene i evidentirane (na prividno sličan način,odnosno,zato što se upotrebljava isti sintaksički korijen),ne znači da dijele faktičku sličnost.
    Primjer : Rak i rak.
    Rak (uglavnom vodene životinje iz porodice zglavkara);Rak - oboljenje hiperprodukcije ćelija sa opcijom metastaziranja (maligno oboljenje neoplazme).
    A Bog,anđeli i vanzemaljci i nisu ništa strašno.Barem jedna od tih stvari je mit.Mitovi nisu nužno strašni.
    Zanimljivo mi je da si stavio vanzemaljce u isti koš sa Bogom.Neočekivan potez.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  15. #15
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cim mi se postavi pitanje koje pocinje sa "vjerujete li u..." odmah odgovaram sa "ne" jer ne postoji nista u sta vjerujem, od boga do ikakvih ubleha, ali o ovoj temi bi se moglo ponesto reci i tako da se ne govori o samom vjerovanju, jer postoje stvari koje se jednostavno desavaju.

    Astralne projekcije mgu bit zanimljive za ovakvu pricu, ali... Prvo nek' mi neko kaze koja je razlika izmedju tog i obicnog sna i kako uspijeva da utice na svoju podsvijest, prije nego sto ja bilo sta zakljucim o tome.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Ne govorimo o istom obliku dijeljenja,a naročito evidencije.Ako su stvari pojmovno slične,da budem jasniji,u ovom slučaju - ako su primijećene i evidentirane (na prividno sličan način,odnosno,zato što se upotrebljava isti sintaksički korijen),ne znači da dijele faktičku sličnost.
    Primjer : Rak i rak.
    Rak (uglavnom vodene životinje iz porodice zglavkara);Rak - oboljenje hiperprodukcije ćelija sa opcijom metastaziranja (maligno oboljenje neoplazme).
    A Bog,anđeli i vanzemaljci i nisu ništa strašno.Barem jedna od tih stvari je mit.Mitovi nisu nužno strašni.
    Zanimljivo mi je da si stavio vanzemaljce u isti koš sa Bogom.Neočekivan potez.
    Očekivao sam kratak odgovor, tipa "važi/ne važi"...Hvala na eseju...o nečemu...

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    Cim mi se postavi pitanje koje pocinje sa "vjerujete li u..." odmah odgovaram sa "ne" jer ne postoji nista u sta vjerujem, od boga do ikakvih ubleha, ali o ovoj temi bi se moglo ponesto reci i tako da se ne govori o samom vjerovanju, jer postoje stvari koje se jednostavno desavaju.

    Astralne projekcije mgu bit zanimljive za ovakvu pricu, ali... Prvo nek' mi neko kaze koja je razlika izmedju tog i obicnog sna i kako uspijeva da utice na svoju podsvijest, prije nego sto ja bilo sta zakljucim o tome.
    Ha! Vjeruješ u podsvijest.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Ha! Vjeruješ u podsvijest.
    Podsvijest valjda nije nesto u sta se vjeruje, onda bismo vjerovali u svijest, misao, inteligenciju, pamcenje.

  19. #19
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    Podsvijest valjda nije nesto u sta se vjeruje, onda bismo vjerovali u svijest, misao, inteligenciju, pamcenje.
    A u šta se vjeruje?

  20. #20
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    A u šta se vjeruje?
    Vjeruje se u svasta...
    Sigurno nisam neko ko moze odgovoriti najbolje na ovo pitanje jer mi "vjerovati u..." samo po sebi zvuci dovoljno odbojno. Uglavnom se vjeruje u nesto kada za rasplet neke situacije ne nalazimo razumno rjesenje ili kada za uzrok necega osoba nema drugog objasnjenja.

    S druge strane, interesantna mi je prica o astralnim projekcijama, ali svako s kim sam do sad pricala o tome naveo me je da mu u nastavku price postavim pitanje "a chime si se to tako uradio", iako bih zaista htjela da znam vise o tome, if so.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Očekivao sam kratak odgovor, tipa "važi/ne važi"...Hvala na eseju...o nečemu...
    Važi.

    (minimum)
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  22. #22
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koja je veza između ovoga: "Vjeruje se u svasta..." i ovoga: "ne postoji nista u sta vjerujem"?

  23. #23
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Važi.

    (minimum)
    Znači da vjeruješ u postojanje Boga, Anđela, vanzemaljaca...?

  24. #24
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Znači da vjeruješ u postojanje Boga, Anđela, vanzemaljaca...?
    Ne,samo ispunjavam tvoja očekivanja.
    Na pitanje koje si postavio,ja sam,po tebi,mogao da odgovorim sa važi i ne važi.
    Nijedan odgovor ne odražava moje mišljenje.Prema tome,koji god da upotrijebim,svejedno je.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  25. #25
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Koja je veza između ovoga: "Vjeruje se u svasta..." i ovoga: "ne postoji nista u sta vjerujem"?
    veza izmedju to dvoje je jednaka vezi izmedju "oni, neki tamo" i "ja".

    nego, hoce li neko rec neshto konkretnije o vantjelesnim iskustvima, a da ista ne podrazumijevaju prethodno duvanje lijepka ili slichno

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ostvareni i neostvareni snovi
    By Kliker17 in forum Ljubav
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-09, 00:01
  2. Snovi...
    By WilaZwoncic in forum Religija i filozofija
    Replies: 61
    Last Post: 09-09-07, 22:52
  3. Snovi
    By Daaron Aracus in forum Sve i svašta
    Replies: 77
    Last Post: 10-12-06, 21:50
  4. Snovi
    By tashaaaa in forum Sve i svašta
    Replies: 21
    Last Post: 22-04-05, 19:07
  5. Snovi o hrani
    By Chegevara in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-04, 22:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •