Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Putovanje autom u EU

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,752
    Thanks Thanks Given 
    10,865
    Thanks Thanks Received 
    2,120
    Thanked in
    1,082 Posts

    Default Putovanje autom u EU

    Evo jedan interesantan članak o tome šta je potrebno gradjanima Srbije za putovanje autom u EU.Ne bi bilo loše da se i ovdje,u CG,napiše neko slično uputstvo o tome šta je potrebno vozačima iz CG kada kreću kolima na put u zemlje EU.Vjerovatno će takvih putovanja od 19.decembra biti sve više.

    BEOGRAD 04. 12. 2009
    PRESS
    PAŽNJA... Policije u regionu najavljuju rigoroznu kontrolu vozila iz Srbije po ukidanju viza
    Putovanje u EU puno zamki!

    Srpski vozači će, po ukidanju viza 19. decembra, morati veoma da paze prilikom putovanja ka evropskim destinacijama, kako bi ispoštovali sva rigorozna saobraćajna pravila koja važe na drumovima EU.


    Visoki standardi... Vožnja po Evropi


    Kako Press saznaje, policije zemalja u Sloveniji, Mađarskoj i Hrvatskoj već su dobile uputstvo za oštru kontrolu automobila iz Srbije, koji će, posle Svetog Nikole, u povećanom broju krenuti ka Beču, Budimpešti, Rimu...
    Da ne bi plaćali visoke kazne, u Auto-moto savezu Srbije upozoravaju vozače da se pre polaska na put dobro upoznaju sa pravilima zemalja kroz koje putuju. Posebno je opasna vožnja pod dejstvom alkohola, koja je u nekim zemljama kažnjiva i zatvorom do dve godine.
    Ograničenje brzine
    Portparol AMSS-a Zorica Bilibajkić kaže za Press da bi naši vozači trebalo da obrate pažnju na potrebnu dokumentaciju i opremu koja je neophodna u vozilu, ali i na sva ostala pravila u vožnji.


    - U zemljama Evropske unije zabranjeno je telefoniranje tokom vožnje, obavezno je vezivanje pojaseva i napred i pozadi, obavezna su sedišta za decu do tri godine uzrasta, a, kao i kod nas, deca do 12 godina ne smeju da sede napred. U većini evropskih zemalja brzina u naseljima je ograničena na 50 km/h, van naselja 100, a na autoputu je svuda 130 kilometara na sat, osim u Holandiji gde je 120. Vožnja sa upaljenim svetlima u toku dana obavezna je u Sloveniji, BiH, Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Mađarskoj - navela je Bilibajkićeva.
    Od dokumenata je neophodno posedovati „zeleni karton", koji se dobija u osiguravajućoj kući. Za njegovo izdavanje je potrebna polisa i saobraćajna dozvola, a cena je negde oko 1.000 dinara.
    - Za neke zemlje je potrebno imati međunarodnu vozačku dozvolu, koja se dobija u AMSS-u. Za njeno izdavanje su potrebne dve fotografije, lična karta ili pasoš i vozačka dozvola, a cena je 2.000 dinara. Međunarodna vozačka važi tri godine, međutim, ako nacionalna vozačaka ističe ranije onda će do tog datuma važiti i međunarodna - objasnila je Bilibajkićeva.
    Ukoliko neko u Evropu putuje tuđim automobilom, potrebno mu je ovlašćenje vlasnika.
    - Ovlašćenje za upravljanje vozilom u inostranstvu se takođe izdaje u AMSS-u i košta 1.500 dinara. Da bi se ono dobilo, vlasnik vozila treba da dođe sa ličnom kartom i saobraćajnom dozvolom, a korisnik sa pasošem. Ako je vozilo u vlasništvu lizing kuće, ovlašćenje se dobija na osnovu ugovora u kome se navodi da ta osoba može da koristi vozilo u inostranstvu. Ako je u pitanju firma, onda se ono izdaje na osnovu memoranduma na kojem piše da vozač određenim vozilom može da putuje u inostranstvo - objašnjava Bilibajkićeva.
    Van granica Srbije obavezno je posedovati svu prateću opremu u automobilu.
    - Potreban je trougao, komplet sijalica, prva pomoć i reflektujući sigurnosni prsluk koji mora da bude u kabini, a ne u gepeku. Protivpožarni aparat je obavezan u Grčkoj i Bugarskoj - kažu u AMSS.
    Pored dokumentacije i opreme, potrebno je da vozilo bude tehnički potpuno ispravno, bez obzira na starost.
    Starost nije važna
    - Nema nikakvog ograničenja u smislu da ne može da se putuje u Austriju „jugom" starim 17 godina. Samo je važno da bude tehnički sasvim ispravan. Ukoliko saobraćajna policija na licu mesta po nečemu proceni da vozilo nije ispravno, oni imaju pravo da ga upute na vanredni tehnički pregled. Ukoliko se utvrdi da postoji neispravnost, ona mora da se otkloni pa se tek onda vozilo pušta u saobraćaj - kaže Bilibajkićeva.
    a
    Obavezan atest na gas
    Zorica Bilibajkić iz AMSS-a kaže da posebnu pažnju moraju da obrate vlasnici vozila na tečni gas, koji moraju da imaju zvaničan atest.
    - Ako neko takvo vozilo nema atest ono se može proglasiti nebezbednim, pa će pored plaćanja kazne biti i isključeno iz saobraćaja.


    Naša sagovornica kaže da se u većini zemalja ne naplaćuje putarina kao kod nas. Najčešće se kupuje vinjeta koja važi određeni broj dana. Zorica Bilibajkić upozorava da se kazne razlikuju od zemlje do zemlje i da su veoma drastične za pojedine prekršaje.
    - Koliku će kaznu neko dobiti zavisi od toga koliko je ugrozio bezbednost u saobraćaju. Recimo, u Austriji, ukoliko prekoračite brzinu u naseljenom mestu do 10 km na sat, kazna može da bude od 20 pa do, čak, 720 evra. Ako ne vežete pojas, na licu mesta ćete platiti 35 evra, a ako nemate novac kod sebe onda ćete platiti, putem uplatnice u opštini ili banci, 72 evra. U slučaju da nemate svu opremu, kazne su, u zavisnosti od zemlje, od 35 do 50 evra - navela je Bilibajkićeva.


    Lj. Račić


    izvor:Press
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. #2
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Humska 1
    Posts
    1,321
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svaka cast izuzetno poucno i potrebno. . . dako vise krenemo da idemo u obilaske po evropi kao po lokalu jer ovo je do sada bilo kao da smo u zatvoru

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Ja sam ljetos isao kolima u Grcku presao 3000 kilometara policija nije obracala paznju na nas. Znaci za 3000 kilometara samo smo stajali na granice da pokazemo pasos.

    Ne treba traumirat narod.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    bolje ISTRAUMIRAT nego ne cinjet nista.
    svakako smo seljacki narod kad je voznja u pitanju, dako se malo primirimo kad predjemo nashu granicu.

    prevencija je bolja od represije
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  5. #5
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Po Evropi policija nikad ne zaustavlja vozila ako nema razlog. Ako vas je zaustavio sasvim sigurno ste napravili prekršaj. Tehnički ispravan automobil sa svom opremom i poštovanje saobračajnih propisa, hm, meni to ne djeluje kao ,,zamka''. Ko ima problem sa tim stavkama taj ima problem (bar bi trebao) i ovdje :wink: . Ko ima plin neka ga skine ukoliko nema potreban atest i cetifikat er se to vozilo smatra tehnički neispravnim.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Pa ne znam sto je ocekivao "seljacki" narod, pa i odje ih kaznjavaju zbog divljanja. Ja stvarno nemam problema ni odje ni bilo dje.

    Inace neka moja licna preporuka je da se obrati paznja kako se ponasaju ostali ucesnici u saobracaju (u toj zemlji gdje se nalazite) i da pokusate da se ponasate kao oni.

    Npr. Grci se sklanjaju u desnu stranu kada vide da ih neko pretice, i na taj nacin dobjaju autoput i dje ga nema. Ko je bio u Grcku zna o cemu pricam. Npr. ovu "foru" nisam primjetio u drugim zemljama gdje sam bio.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Pa ne znam sto je ocekivao "seljacki" narod, pa i odje ih kaznjavaju zbog divljanja. Ja stvarno nemam problema ni odje ni bilo dje.

    Inace neka moja licna preporuka je da se obrati paznja kako se ponasaju ostali ucesnici u saobracaju (u toj zemlji gdje se nalazite) i da pokusate da se ponasate kao oni.

    Npr. Grci se sklanjaju u desnu stranu kada vide da ih neko pretice, i na taj nacin dobjaju autoput i dje ga nema. Ko je bio u Grcku zna o cemu pricam. Npr. ovu "foru" nisam primjetio u drugim zemljama gdje sam bio.
    I po Grckoj se vozi makar 50 preko ogranichenja, svuda Samo pratis saobracaj, i sve je ok... Ovo za sklanjanje je potpuno tachno. Svi voze uz desnu ivicu kolovoza, tako da je potpuno normalno da neko pretice sredinom, gdje traka i ne postoji. U pocetku je ovo mali shok, ali se brzo naviknes i brzo ti se svidi jer znacajno ubrzava saobracaj i kretanje...
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Pa to je ono sto ja kazem samo gledaj sto rade njihovi vozaci bice ok
    Last edited by GaD; 05-12-09 at 11:47.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    isto ka italijani, preludi su, dok sloveniaj i austrija i njemacka su druga prica bio vozio, bugari su chill out isto,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  10. #10
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Jedna važna stvar, nemojte ni slučajno poć sa autom u neku zemlju EU a da imate montiranu kuku (ukoliko ne vučete prikolicu). Za takvu ,,sitnicu'' kazne su ogromne

  11. #11
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    tesko da ce ti za to iko napraviti problem,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Pa to je ono sto ja kazem samo gledaj sto rade njihovi vozaci bice ok
    Italijani voze zestoko... Lijevom trakom znaju i 50km/h preko ogranicenja... Ja se vazda "zakacim" za nekog malo brzeg i tako vozim...

    Albanci definitivno nisu normalni i tamo nije bilo sanse da se mogu naviknut... Zaustavljanje na sred autoputa i pretrcavanje da bi nesto dodao nekome ili konjska zaprega na autoput.. Ludaci.. Ili npr. 4 radarske kontrole na 3km puta...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    od svih kontrola ove nase su najstrozije!
    jer me nidje po inostranstvu i nijesu zaustavljali...
    cak ni prosle godine na italijansko-svajcarskoj granici, samo mahnuli da prodjem bez ikakve kontorole. sto me je iskreno skroz iznenadilo zbog "glasina" o Niksicanima
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  14. #14
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    sve ti oni tamo te glasine znaju i sjekiraju se oko toga ;p
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    hahahah pogotovo im je frka od kvartasa
    She is only here to annoy herself!

  16. #16
    George_Clooney Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Italijani voze zestoko... Lijevom trakom znaju i 50km/h preko ogranicenja... Ja se vazda "zakacim" za nekog malo brzeg i tako vozim...

    Albanci definitivno nisu normalni i tamo nije bilo sanse da se mogu naviknut... Zaustavljanje na sred autoputa i pretrcavanje da bi nesto dodao nekome ili konjska zaprega na autoput.. Ludaci.. Ili npr. 4 radarske kontrole na 3km puta...
    Ne zezaj da Albanci imaju auto-put???
    No dobro i Saban Saulic ima novu mecku...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Albanci imaju auto-put zadnjih par godina, doduse ne moze se nazvati pravim autoputem jer imaju neka luda ukljucenja direktno iz naselja. Ali imaju nesto sto lici na auto put i ne treska ka' nasi putevi.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    i policija im je veca ladovina, respect
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Mene je policija kroz Albaniju odusevila Krenu da me zaustavljaju i vide da sam stranac i pokazuju mi da nastavim. Takodje ljubazni, u Drac jedan odlicno pricao nas u Valoni jedan engleski. Tako da ...

  20. #20
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    od sad samo u drac na ljetovanja
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    i obratite paznju dok ne stignete do EU na propise, kroz bosnu zimi lanci obavezni u gepeku. strogo postovanje brzine kroz hrvatsku i bih
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    220
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by George_Clooney View Post
    Ne zezaj da Albanci imaju auto-put???
    No dobro i Saban Saulic ima novu mecku...
    To je samo 16 km, od skretanja za Drač pa do Tirane.
    Last edited by armand; 10-12-09 at 13:39.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Mi nemamo ni te 16 km, inace im dosta brzo ide gradnja puteva, za razliku od nas.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mnim da sa mojim autom matorim ne bi stigao daleko. Te atest za plin, te ovlastenje, medj. voz. dozvola, lanci, prsluk, PP aparat, dok sve to skupim, mjesec dana i brdo para
    Cetinje Forever!!!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,953
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Vidim ja da je putovanje kroz EU Yugom - PODUHVAT/AVANTURA!!! :lolblue:

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dugo Putovanje Putovanje Kroz Balkansku NoĆ
    By metuzalem in forum Putovanja
    Replies: 12
    Last Post: 09-08-20, 19:44
  2. Problemi sa autom...
    By Igi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 32
    Last Post: 10-02-08, 21:46
  3. Autom na Kamenovo
    By Katunjanin in forum Primorski
    Replies: 82
    Last Post: 05-09-07, 10:01
  4. Muke moje sa autom
    By Zvek_Zivi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 33
    Last Post: 12-04-07, 08:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •