Page 1 of 28 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 691

Thread: Zasto ne vjerujete u Boga?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default Zasto ne vjerujete u Boga?

    Maybe the atheist cannot find God for the same reason a thief cannot find a policeman. ~Author Unknown
    Ovaj quote me inspirisao da postavim ovo pitanje.


    Koji su to razlozi i dokazi koji vas sprecavaju da vjerujete u Boga?

    Ne pitam za vjerske institucije, niti za vjerske grupe (hriscanstvo, islam, ...) vec jednostavno vjerovanje u Boga.
    Last edited by Ego_and_his_own; 13-10-09 at 05:35.

  2. #2
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,261
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Dobar quote moram da priznam, jako zanimlji. Da li bjezimo od Njega, sta je nase opravdanje...navodi polaze, cini mi se, od cinjenice da Bog postoji i da je samo pitanje onima koji u to ne vjeruju: zasto ne vjerujes!?

    Da ne filozofiram puno, moj intimni osjecaj je takav da ne vjerujem da postoji. Razlog tome je mozda i neka generalna nepravda i, po svjedočenju vjernika, ako Bog treba da uspostavi ravnotezu gdje dobro vlada a zlo gubi bitku, onda on svoj dio posla lijepo zanemaruje. Razgovarao sam sa dosta ljudi o tome, cak i sa nekim koji su opredijelili svoj zivot i predali ga na upravljanje Bogu. Niti jednog iskusenika, niti jedno mladje svesteno lice nisam mogao da "opravdam" pred takvim njihovim izborom. Kada ih satjerate u cosak sa pitanjima, za krajnju odluku zamonarsenja odgovor je "Bozja volja". To mi je uvijek bilo cudno. Ni tu nisam mogao da nadjem jasno opravdanje da Bog postoji. Mislio sam da sa mnom nesto nije u redu jer nisam mogao da ubijedim sebe u postojanje. Zbog toga sam krenuo da pitam i da se raspitujem. To je samo intimni osjecaj. Mislim, ne zeleci da omalovazim vjernike, da onima koji vjeruju da Bog postoji u stvari u teskim trenutcima traze sebi pomoc u olicenju nekog ko je svemocan i ko im moze dati snage da VJERUJU U SEBE!!! Mislim da je to srz. Nekima to jednostavno ne treba vec, mozda, to kompezuju samopouzdanjem imaju jaku licnost i dovoljno vjeruju sebi da im ne treba pomoc od "spolja".

    Toliko

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    upravo tako box! pravdu ne vidim - kratko
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  4. #4
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    64
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slažem se sa zadnja 2 posta..
    Ja sam vjerovao da Bog postoji do u nazad nekoliko godina. Ali ga nikad nisam krivio za nešto loše što mi se desilo a vazda sam mu se zahvaljivao za dobro. To mi je smiješno sad.
    Sad već vidim da nemam razloga da vjerujem da postoji.
    Ali ne znamo ni šta je Bog.

    E sad ne znam koliko je čvrsto vezano sa temom ali vjerujem da smo stvoreni od strane Nečega ali ne vjerujem da to Nešto upravlja našim životima.

    Znači vjerujem u Nešto. (Boga?)

  5. #5
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Razum je jedini razlog kod mene. Previse je nelogicnosti i previse je stvari koje ukazuju na to da boga nema. Da ne pricam opet o tome kako su religije u koje su milioni vjerovali jednostavno nestajale zajedno sa civilizacijom ili su se pretvorile u drugu vjeru. Sad nije pitanje koja je religija prava jer su sve lazne, pitanje je koja je laz uspjesnija, bolja. Koja ljepse zvuci.

    Quote Originally Posted by johnnyR View Post
    E sad ne znam koliko je čvrsto vezano sa temom ali vjerujem da smo stvoreni od strane Nečega ali ne vjerujem da to Nešto upravlja našim životima.
    Ja mislim da jedino sto utice na nase zivote su zivoti i odluke drugih ljudi. Tako ja shvatam ono sto ljudi zovu sudbinom. Ti mozes da donosis odluke kakve zelis sto bi znacilo da mozes da radis sto god hoces. Ali odluke i ponasanje drugih ljudi mogu na neki nacin da uticu na tebe da ne ostvaris neku odluku. Na primjer odlucis da odes u drugu drzavu jedne nedjelje ali te udari auto. Nije bog rekao autu da te udari, ni visa sila nego splet okolnosti kojim se vozac nasao na tom mjestu u to vrijeme. I tako dalje i tako dalje.
    Last edited by VanjaTheMan; 13-10-09 at 11:05.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  6. #6
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    64
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post


    Ja mislim da jedino sto utice na nase zivote su zivoti i odluke drugih ljudi. Tako ja shvatam ono sto ljudi zovu sudbinom. Ti mozes da donosis odluke kakve zelis sto bi znacilo da mozes da radis sto god hoces. Ali odluke i ponasanje drugih ljudi mogu na neki nacin da uticu na tebe da ne ostvaris neku odluku. Na primjer odlucis da odes u drugu drzavu jedne nedjelje ali te udari auto. Nije bog rekao autu da te udari, ni visa sila nego splet okolnosti kojim se vozac nasao na tom mjestu u to vrijeme. I tako dalje i tako dalje.
    Potpuno se slažemo.. Što se tiče "sudbine" i "puteva gospodnjih", to zovem kao što ti reče, splet okolnosti iliti slučajnost.

  7. #7
    renaissance Guest

    Default

    Apropo prici o sudbini i spletu okolnosti ima jedna stara i interesantna pricica o jednom bogatom trgovcu...
    Naime, dok je setao glavnim gradskim trgom, u masi ljudi zapazio je smrt... kostura sa crnim ogrtacem koji gleda u njegovom pravcu.Uplasivsi se od onoga sto je vidio, odlucio je sve da proda i krene na daleki put...
    I tako, nakon teskih dana i noci putovanja odlucio je da svrati u jednu krcmu da prenoci.Vecerao je, i posao u svoju sobu na pocinak.Kada je otvorio vrata od svoje sobe, zatekao je istu onu smrt kako sjedi na uzglavlju njegovog kreveta.Kako vise nije imao kud, upitao ju je kako je znala da je bas u ovoj krcmi, na sta je ona odgovorila ... 'Ja sam te ovdje i cekala, a iznenadila sam se kada sam te ,onda, vidjela na trgu'...

  8. #8
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,261
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Vanja, slazem se sa tobom sto se definicije sudbine tice. Jedno te moli da razgranicis: sa jedne strane religiju a sa druge strane tvoj intimni osjecaj o ne/postojanju "necega" kako god se to zvalo.
    Volio bih da se neki vjernik javi, zanima me kako oni to vide posto mi se cini da nam se do sad svima misljenja jednache.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,946
    Thanks Thanks Given 
    3,216
    Thanks Thanks Received 
    5,623
    Thanked in
    2,277 Posts

    Default

    Razum, Razum i samo Razum. Steta je da homo sapiens ne iskoriscava pravilno svoj milionima godina evoluirani mozak, nego dozvoljava sebi da vjeruje u kojekakve smijurije.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smatram da je svijet kao dio jednog šireg sistema odlično organizovan,i da mu nije trebao organizator ili stvoritelj,nikad do sad.Mislim da će,kako vrijeme bude prolazilo i kako budemo širili znanja o svijetu i univerzumu oko nas,taj sistem razumijevanja problematike biti sve više odbacivan i sve šire pobijan novim nalazima i dostignućima iz oblasti nauke.
    Doduše,nisam ušančen u tom stavu,i ponekad naginjem agnosticizmu,ali i pored toga ne smatram da je vjera u Boga to što pokreće svijet,već da je to dobar pokušaj da objasnimo svijet tako što ćemo postaviti sebe u njegovo središte. (što za alternativu ima drugo shvatanje - da smo ravnopravan dio ovog svijeta i,šire,univerzuma)
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A vidite moje je iskustvo sasvim suprotno. Ja sam cuo kao mali za njega i u svojoj glavi sam se cesto pitao odkud meni dolaze sve moje misli, kako to da ja mogu da razgovaram sa sobom i sve te stvari koje su cudnovate same po sebi u nama... onda razmisljanja o tome sta bih i kakav bi zelio da budem ne znajuci sebe ko sam... vrlo rano 10 godina i ne sjecam se tacno... I u procesu formiranja zelio sam jako da sebi postavim neke visoke ciljeve... jel jednom se zivi i treba i rasta da se zivi... kad vec imash sansu napravi je najboljom mogucom.
    Citao sam i cujao o velikim ljudima i velikim stvarima koje su oni cinjeli i to me je ushicivalo, sa velikim respektom sam posmatrao njihove puteve. Kad sam bio u prilici da procitam Bibliju( ato nije bilo uopste cesto svega nekoliko puta u 10 godina i to parcijalno), pa i filmove o Hristu imao sam respekta za to sto je on prestavljao i vrijednosti koje su bile prestavljene u toj knjizi. Iz svjesnosti svojeg neznanja nisam mnogo dovodio u pitanje vjerovatnocu dogadjaja koliko mi je bila bitnija ljudska poruka koju sam prepoznavao i postovao u njima.

    Sa druge strane u zivotu sam vidio potpune suprotnosti... niti su ljudi postovali prave vrijednosti niti su stremili ka njima. Od skole pa nadalje sve je bilo lazno i podlozno nepravicnosti. Do te mjere je to islo da sam se i ja sam nekako utopio u sve to propracen sa nekim otezavajucim okolnostima zivota...
    Sve do momenta dok moja ravnodusnost nije dosegla i pitanje mojeg postojanja u svemu tome... cinjelo mi se da svako pokusava da me zaustavi u onome da postanem sto bih htio. Prevaren i sputan sa svake moguce strane. To me je dovelo do granice zivota... momenta potpune predaje.
    I tom momentu sam dozivio nesto sto je promijenilo mor kurs i percepciju svijeta. Dozivio sam nesto sto je za vecinu bilo nemoguce za vjerovati.

    Da! Vidio sam Boga. I to cu posvjedocit vazda! Ja koji nikad pa ni sad ne vjerujem u praznovjerja niti u iracionalne price, dozivjeh ono o cemu su pricali proroci da su dozivljeli. Il je mozda bolje reci vidio je on mene.

    Od toga momenta moj zivot je poprimio potpuno druge perspektive... Ima tu josh mnogo stvari koje su bile nevjerovatne .... Ali cu to preskociti.

    I u pokusaju da shvatim sta mi se to desilo i sve to kako je samo po sebi bilo neshvatljivo i tesko za progutati... odlucio sam bio da se pustim u taj put i ucinim sve sto je moguce da pravda pobijedi. Svo moje vrijeme sam posvetio tome i trudio se koliko sam bio u mogucnosti da uspijem u tome. I sta se desilo?

    LJUDI SU TI KOJI NISU HTJELI PRAVDU! TO JE ISTINA! VI NECETE PRAVDU! VI STE TI KOJI STE PUSTILI NEPRAVDU JER STE ZANEMARILI ISTINU!

    I ISTINA PADE NA ULICE, I PRAVDA NE MOZE DA PRODJE!

    VI! JA SAM PROSAO TUDA I VIDIO I JA SAM SVJEDOK!

    Znam sve sto ste izabrali, i kako ste sa nevjerom cinjeli. Ka ono tuzne vrane koje eto iz tuzne sudbine ne daju jedna drugoj naprijed. Vi iz pakosti i sebicnosti nedate jedni drugima naprijed, no se svojski trudite da spotaknete jedno drugo. A ko vi se pridruzi taj deset puta gori postane... ali nece tako dovijeka biti niti mozete vi sto onima koji se u Boga uzdaju.

    A Bog je za zlo kriv koje vi cinite.... ili dobro koje ne cinite...

    A ovamo vide nepravdu, a ko vi je dao osjecaj nepravde? Sami ste dosli do toga?

    Vanja ovamo laze da zna da Boga nema, a sam zna da ne govori istinu... Za koga li laze da mi je znat.. I to ti je Vanja RAZUM? Jes kad obrnesh sve naopako.

    Ima vas koji ste tu iz neznanja a ima vas koji ste tu iz pakosti. A neznanje se i moze oprostit.
    Last edited by Ego_and_his_own; 13-10-09 at 13:59.

  12. #12
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Smatram da je svijet kao dio jednog šireg sistema odlično organizovan,i da mu nije trebao organizator ili stvoritelj,nikad do sad.
    Ali odakle 'organizacija'? To je pretezak pojam za nekakve jednostavne inicijalne slucajne procese.
    Uostalom odakle porijeklo slucajnih procesa?
    Odakle singularna masa tajanstvenog sastava? Nije li i to mozda samo odraz ljudske mastovitosti.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,528
    Thanks Thanks Received 
    4,955
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Bilo je dosta prica o tome kako je nastalo vjerovanje u Boga, nerazjasnjene pojave i strah od nepoznatog.... Tako je sve pcoelo...

    Da su ljudi na pocetku nastanka svoje civilizaije bili superiorniji od svega tada poznatog ne bi postojao strah, samim tim ni Bog.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Apropo prici o sudbini i spletu okolnosti ima jedna stara i interesantna pricica o jednom bogatom trgovcu...
    Naime, dok je setao glavnim gradskim trgom, u masi ljudi zapazio je smrt... kostura sa crnim ogrtacem koji gleda u njegovom pravcu.Uplasivsi se od onoga sto je vidio, odlucio je sve da proda i krene na daleki put...
    I tako, nakon teskih dana i noci putovanja odlucio je da svrati u jednu krcmu da prenoci.Vecerao je, i posao u svoju sobu na pocinak.Kada je otvorio vrata od svoje sobe, zatekao je istu onu smrt kako sjedi na uzglavlju njegovog kreveta.Kako vise nije imao kud, upitao ju je kako je znala da je bas u ovoj krcmi, na sta je ona odgovorila ... 'Ja sam te ovdje i cekala, a iznenadila sam se kada sam te ,onda, vidjela na trgu'...
    Najezio sam se. Stvarno cool prica.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  15. #15
    renaissance Guest

    Wink

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Najezio sam se. Stvarno cool prica.
    Oh, I'm delighted! Obicno kod odraslih ne izaziva takve reakcije.Hoces da cujes jos jednu ili ces da popijes sokic i 'pavas?
    Last edited by renaissance; 14-10-09 at 00:11.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,495
    Thanks Thanks Given 
    5,343
    Thanks Thanks Received 
    3,830
    Thanked in
    1,518 Posts

    Default

    J ne vjerujem takodje, ili mozda i vjerujem nesto se tu mijenja u zadnje vrijeme.
    Ne zamjerite nisam sve postove procitao ali na njih mogu reci da NE vIDJETI NE MORA DA ZNACI DA I NE OSJECATE uporavo kod osoba koje ne vide se pojacavaju osjecanja. Znaci oko tog se lomim ne znam i sam mada vise ne nego da. Medjutim crkvu smislit ne mogu i mislim da je to tolika bolestina i prava zavad medju narod u sta se mozemo i kroz istoriju uvjerit.

    Mislim da je dosta bit svjestan i ne cinjet zlo.
    Znam ih dosta sto se non stop mole a ni malo ljudi dobri nisu.

    Nemojte se nac uvrijedjeni ovo je moje misljenje. Jos da kazem da je ovo moj pprvipost na religiju i filosofiju i vjerovatno medju zadnjima....mozda i to nesto govori.

  17. #17
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,018
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    "Zasto ne vjerujete u Boga?"

    u koga?
    SO MANY WOMEN ... SO LITTLE TIME


  18. #18
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vjera mi ne dozvoljava
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  19. #19
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    vjerujem taman ko i u snežanu i sedam patuljaka... (snežana je 100% pravila neke orgije, nije joj lako bilo da se uzdrži medj 7.... hm... rudara)

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    A man can no more diminish God's glory by refusing to worship Him than a lunatic can put out the sun by scribbling the word, 'darkness' on the walls of his cell. ~C.S. Lewis, The Problem of Pain

    Interesantno je kako je u stvari nevjerovanje plod sopstvenog izbora, a razlozi za to nevjerovanje su nekako zavijeni. Osim box-ov komentar ne vidjeh nista sto bi moglo da i nasluti te razloge. Vidi se da je uticaj visokog Crnogorskog obrazovanja (Brainwashing) ucinio svoje sa jednim dijelom populacije ali opet se cini da nema odje iskrenosti koja bi jasno i glasno rekla razloge.

    Vrlo je vjerovatno da su ti razlozi mnogo intimnije prirode nego li sto ce i jedan vjernik to imati sa svojim iskustvom, da jednostvano "nisu za pricu":

    Maybe the atheist cannot find God for the same reason a thief cannot find a policeman. ~Author Unknown
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-10-09 at 04:54.

  21. #21
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    64
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da bi se prvo trebali zapitat zašto bi vjerovali u Boga, a ne zašto ne vjerujemo.
    Isto ka da si pita "zašto ne vjerujete u vanzemaljce", "u putovanje kroz vrijeme", i slično..
    Moja čula ga ne registruju. Možda ti imaš neko posebno čulo?
    Bilo bi dobro kad bi moga da opišeš kako si vidio Boga.

  22. #22
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Oh, I'm delighted! Obicno kod odraslih ne izaziva takve reakcije.Hoces da cujes jos jednu ili ces da popijes sokic i 'pavas?
    Keep 'em coming. Mogu ja popit sokic i drugi put.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DaySleeper View Post
    vjera mi ne dozvoljava
    hahahahaha, odličan odgovor.
    .

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne vjerujem u boga diktatora, mogućnika i bogatih, u Boga koji na silu drži red, koji malenima ućera strah u kosti i blagoslovilja oružje. Ne vjerujem u boga kao pribježište mrtvih za primitivce i nepoučene. Ne vjerujem u boga rođenog iz potrebe, u sredstvo za umirenje ako život postane nesnošljiv u ostrvo spasa ako se gubi tlo pod nogama i ne bude se više moglo osloniti na čovjeka. Ne vjerujem u Boga i u sveopste sredstvo spasa za popunjenje rupa naše nemoći. Ne vjerujem u boga koji sa štapom čeka iza vratiju, boga koji ograničava ljude u njihovim mogućnostima u sudiju koji sudi samo pogreške u vrhovnog moralnog sudiju, u smrknutog boga. Ne vjerujem u boga koji nije blizu, nadbiće daleko, hladno i nepokretno. Ne vjerujem u boga filozofa i ideologa apstraktnog i nerazumljivog - ja sam nevjernik
    Ne vjerujem u boga jer da postoji ne bi umirala djeca koja nijesu stigla da zgrijese ni po njegovim zakonima. Ne bi ginulo na hiljade ljudi jer ih je on pozvao na 'poslugu'. Ne vjerujem u boga jer da postoji odabrao bi mnogo bolje da ga predstavljaju i da višost glupostima ne objašnjavaju. Ne vjerujem u boga jer ako je on jedina istina zašto mu je pravda polovicna. Ne vjerujem u boga jer neću da sam sa onima koji na ustima imaju 'boga oca' a majku koja ih rodila ne vide, sa onima kojima je 'ljubi bliznjega svoga' izgovor da ce to raditi na nebu, a ne na zemlji, sa onima koji zaborave zemaljske dobrotvore, a nadaju se nebeskim - ja sam nevjernik.
    Ne vjerujem u boga jer to bi bila nepravda prema Djedu Mrazu koji poklone donosio, a sad u njega ne vjerujem. Ne vjerujem u boga jer da ga ima sad bi i moje bozanstvo bilo pored mene, a nije. Ne znam da li sam baš nevjernik kad boznstvo svoje imam, ali ne vjerujem u tog vašeg boga jer mu je marketing loš, a ništa drugo se ne vidi i ništa drugo se o njemu ne zna.

  25. #25
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    moglo bi se reći da to smatram slabošću, držite se toga da bi se utješili da ima nečeg poslije smrti, protiv svoje volje se uzdržavate od odredjenih stvari da bi dokazali dostojnost odlaska u ''raj''... što? ovi koji poste, koji su pod apstinencijom, koji ne uživaju u materijalnim stvarima su dostojniji da odu u taj ''raj''? sve je to stvoreno da bi se narod mogo kontrolisat ko ovce, da nemaju slobodu. opijaj se ako ti godi, jedi prekomjereno ako ti je dobro, spavaj sa hiljadu žena ako ti odgovara, sve je to prirodno i ljudski. ako si ti dobar u duši za sve ostalo je lako... život je previše kratak vrijedan da bih ga ja oblikovo kako religiji odgovara... sam cu oblikovat svoj život kako meni odgovara i kako bih ga ispunio do maksimuma, jer ipak je jedan. i na samrti ću moći da se okrenem iza sebe da kažem, e svaka ti čast, sad možeš da odapneš. prema svakom se odnosi kao što zaslužuje i uživaj

    PS: da su se svi ti ''jeretici'' u srednjem vijeku pitali nešto, ne bi se zvao mračni, nego svijetli...
    Last edited by Ra's_Al_Ghul; 14-10-09 at 11:19.

Page 1 of 28 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. U sta vjerujete?
    By simm in forum Religija i filozofija
    Replies: 74
    Last Post: 23-04-14, 11:24
  2. Da li vjerujete u astrologiju
    By andjela pizelly in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-07, 23:57
  3. da li vjerujete
    By TiJaNaaaA in forum Sve i svašta
    Replies: 60
    Last Post: 30-06-06, 16:06
  4. U shta vjerujete?
    By SHORTY in forum Religija i filozofija
    Replies: 32
    Last Post: 18-12-04, 23:02
  5. Da li vjerujete u paranormalno?
    By Genocide in forum Sve i svašta
    Replies: 49
    Last Post: 23-07-04, 17:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •