Page 7 of 287 FirstFirst ... 345678910111757107 ... LastLast
Results 151 to 175 of 7175

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #151
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Post koji si naveo demaskira samo forumasa koji je izvukao par recenica iz konkteksta i to sa drugih tema. Nekorektno.
    Post koji je pomenut je samo imao za cilj da pokaže neke DVOSTRUKE ARŠINE i ništa više, što je konkretno tamo i najavljeno ispred tuđih citiranih rečenica. I ništa nije izvlačeno iz konteksta, jer je cilj bio ukazivanje, tj. demaskiranje nekih dvostrukih aršina kada se na forumu govori o dvije različite teme, a kada se one u isto vrijeme povezuju/prepliću kroz priču. Tamo sam samo prenio/citirao nečije pisanje i to ne sa "tamo neke druge teme", nego isključivo sa teme o bankarstvu.
    O korektnosti mojoj - kao i o korektnosti ostalih - neću. Kao što neću ulaziti u diskusiju na ovoj temi, što sam na "onoj tamo temi" i objasnio, a što si ti vjerujem zapazila.

  2. #152
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    The Provocator, moram da primjetim da je zaista steta sto pises na ovom podforumu iskljucivo ispod Herculesovih postova. Postalo je predvidljivo, cim vidim njegov post, odmah ocekujem tvoj komentar ispod, naravno, zacinjen neizbjeznim inicijalima VV .
    Iskreno, mnogo mi je lakse da se salim sa Hercyijem i stalno ga podsjecam na njegovo licemjerje - voli da prica o ekonomskim temama, ali ne voli da prica o ekonomskim problemima i realnim uzrocima tih problema. Ali dobro, to su cehovi nase moderne obrazovne politike, koje cemo tek da placamo: mnogo ljudi sa fakultetskim diplomama, a niko od njih ne umije (smije?) da rijesi ni najosnovnije probleme.

    Vecina ljudi je zla

  3. #153
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Post koji si naveo demaskira samo forumasa koji je izvukao par recenica iz konkteksta i to sa drugih tema. Nekorektno.

    The Provocator, moram da primjetim da je zaista steta sto pises na ovom podforumu iskljucivo ispod Herculesovih postova. Postalo je predvidljivo, cim vidim njegov post, odmah ocekujem tvoj komentar ispod, naravno, zacinjen neizbjeznim inicijalima VV .
    Sad će Bonja, ako već nije, navest da sam licemjeran da ja izbjegavam priču o ekonomskim problemima ove zemlje i da volim da teoretišem, što naravno nije tačno. Izbjegavam jedino sa njim, a on neka se zapita zašto je to tako. To što neću da diskutujem sa njim, je isključivo zbog njega samog i njegovog prozivanja mene sa propratnim stvarima, i što rasprava sa njim je uzaludna, jer gađe niskim udarcima, izvlači iz konteksta i slično. I ne prihvata tuđe mišljenje ni pod razno, skoro pa klon V.V. Zato je i na ignore. Ja probao par puta, pa se završavalo pričama da je V.V. kriv i što kiša pada. Nego dobro, pripisaću to raspravi kapitalizam - komunizam - socijalizam.
    Najlakše je kritikovati a ne ostavljati alternativu za rješenje problema. Najlakše je reć da je Vlada pogriješila sa KAP-om. Jeste pogriješila je, i narod je platio dosta, nego što može da se uradi da se stanje popravi? Zbog takvih stvari Bonja je na ignore a i imamo zajedničkog poznanika pa je bolje tako.
    Dok sa drugim forumašima i normalnim sagovornicima pričam o ekomskim problemima i greškama CG ekonomije. Na žalost možemo samo da pričamo, jer nam je moć odlučivanja 0.



    Nego nazad na temu:

    http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=25&news=238756
    CBCG traži da bankari smanje plate, jer se kamate ne smiju prelivati u plate bankara. Pravo pitanje je li to zaista tako, ili pored troškova zarada banke imaju i drugih visokih troškova - recimo rentiranje poslovnica itd itd.
    Ima interesantnih komentara ispod.

    Danas je stigao i odgovor udruženja banaka Crne Gore:
    http://aktuelno.me/bankari-ne-prihva...smanje-kamate/
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #154
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Sad će Bonja, ako već nije, navest da sam licemjeran da ja izbjegavam priču o ekonomskim problemima ove zemlje i da volim da teoretišem, što naravno nije tačno.
    Nisi ti licemjeran Hercy, samo volis da pricas o problemima, ali ako je ikako moguce da se ne pominju uzroci problema. A ako vec moraju - onda su krivi gradjani, njihov mentalitet i kultura. Svih sem onih koje placamo da te probleme rjesavaju

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ja probao par puta, pa se završavalo pričama da je V.V. kriv i što kiša pada.
    Vidis Hercy, kada smo pokusavali da pricamo o Veselinu Vukoticu, mene nije zanimala, niti me i dan danas zanima - njegov intimni zivot ili uticaj na vremenske prilike (mada poslije one cuvene poltronske pjesmice njegovih studenata, ne bi me iznenadilo i da svi skupa pjevaju/te dodole s njegovim imenom, prizivajuci kisu). Mene zanima uticaj njegove ekonomske ideologije i realni rezultati mreze njegovih saradnika, koji maltene kontrolisu finansijsko-ekonomsku politiku i praksu crnogorske drzave, trziste kapitala i privatizacione procese. Naime, da je Veselin Vukotic samo univerzitetski profesor, ni po' jada. Ali radi se o covjeku, koji je osmislio i kontrolisao proces privatizacije, kreirao maltene kompletni tranzicioni ekonomski, zakonski i institucinalni, ambijent, ciji su rezultati valjda svakom ocigledni. Dakle, ne mozemo pricati o ekonomskim reformama, a da ne govorimo i o njemu, jer se nalazi na jednom od najodgovornijih mjesta. Nije on kondukter u javnom prevozu. Ali jok.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nego dobro, pripisaću to raspravi kapitalizam - komunizam - socijalizam.
    Uh, kako da ne. Sad treba tod a sve zamaskiramo tim ideoloskim raspravama. Ovdje se radi o tome da taj covjek i njegova politika nisu proizveli kvalitetne rezultate, pa bio on kapitalista, komunista, socijalista (a ako mi objasnis razliku izmedju komunizma i socijalizma, kupicu ti bombonjeru) ili budista.

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Najlakše je kritikovati a ne ostavljati alternativu za rješenje problema. Najlakše je reć da je Vlada pogriješila sa KAP-om. Jeste pogriješila je, i narod je platio dosta, nego što može da se uradi da se stanje popravi?
    I tu dolazimo do srzi problema. S jedne strane, nimalo nije lako kritikovati Vladu oko politike s KAPom. Jer ljudi koji to govore od kad se pocelo sa aranzmanima oko KAP (Vektra, Glenkor, Standard banka, pa evo sad i Rusi, Elektroprivreda) su bili sikanirani kao neznalice i izdajnici. Sto i dan danas tvrdi dobar dio vladinih pametnjakovica.

    Dalje, Hercy je konacno konstatovao problem, i on bi sad da prica o rjesavanju tog problema, ali sacuvaj boze da progovorimo koju o odgovornosti ljudi koji su taj problem stvorili ili ga nijesu sprijecili a mogli su i morali. Znaci, neko se tu nakrao i napravio zilion gresaka (barem nekih 300 mil EUR), koje ce sad da placa obican gradjanin, i mi treba sad da zaboravimo ko je odgovoran za te greske? Eto, zbog toga kazem da je Hercy idealan ekonomista i intelektualac...
    Last edited by Bonja the Zmaj; 02-04-12 at 12:15.
    Vecina ljudi je zla

  5. #155
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nego nazad na temu:

    http://www.cafemontenegro.com/index.php?group=25&news=238756
    CBCG traži da bankari smanje plate, jer se kamate ne smiju prelivati u plate bankara. Pravo pitanje je li to zaista tako, ili pored troškova zarada banke imaju i drugih visokih troškova - recimo rentiranje poslovnica itd itd.
    Ima interesantnih komentara ispod.

    Danas je stigao i odgovor udruženja banaka Crne Gore:
    http://aktuelno.me/bankari-ne-prihva...smanje-kamate/
    '' Krivicu ne treba tražiti samo na strani banaka, već i kod klijenata koji nijesu vodili računa da li će kredite moći da otplaćuju'' – kazali su iz CB.

    Hahaha.Jel ova izjava prvo aprilska sala? Kada shvate koliko neznanja se krije iza podvucenog dijela recenice, naucice kako da u buducnosti smanje iznos non performing loans-a (losih kredita) u bilansima banaka.

    Sto se tice prvog clanka, u modernom bankarstvu, ne mozes znacajno da smanjih troskove uticuci na operativne troskove. To je najgora moguca manovra koja postoji, jer proizvodi previse kontraefekata. Kazem ja, bankarstvo iz 90-ih godina je tek sad stupilo na snagu kod nas.
    Last edited by AltaMarea88; 02-04-12 at 13:42.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  6. #156
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Meni nije jasno u čemu je tačno problem ???

    Banka daje nepovoljne kredite, PA NE UZIMAJ KREDITE I TAČKA. Živi u skladu sa svojim mogućnostima
    mora li da se vozi dobar auto,Mora li da se ima zadnji računar koji je izašao,mora li da se ljetuje/zimuje u nekom turističkom mjestu ?? Niko ne uzima pare na kredit jer mu od toga život zavisi
    Pa se naknadno kuka kad pare moraju da se vrate, neka ti koji uzimaju kredit razmišljaju da će dosta više da vraćaju nego što su potrošili.

    Ja sam uzeo kredit za nova kola i pored toga što sam već imao pristojna kola. I odplatio daleko više više. Niko mi nije kriv što nisam htio da vozim Audi B4 već sam htio Aurisa iz salona
    Last edited by Rakun; 02-04-12 at 13:58.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #157
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ako je iko protiv kredita - ja sam.. U zivotu nisam podigla kredit nizasta niti mi pada na pamet. Cak i cc ravnam momentalno.. Dovoljna im je cijena usluge i da im je dosta.

    Hvala Lepo

  8. #158
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    khm da nemas pitao bi te
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  9. #159
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Uvijek koliko sam imala, pa pocev od prvog posla nakon studija.. A reklama za kredite, iha, napadaju ko pcelice... i to sa kamatama koje su nezamislive na Balkanu.

    Hvala Lepo

  10. #160
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Banka daje nepovoljne kredite, PA NE UZIMAJ KREDITE I TAČKA. Živi u skladu sa svojim mogućnostima
    Ova teza je tacna za one ljude koji dizu kredite da bi kupili novija ili skupa kola, novije ili skupe nekretnine i sl.

    Medjutim, za one ljude koji zele da obezbijede stambeni prostor (a s obzirom da firme to rijetko rade, nakon sto smo poslali komunizam u proslost), onda je kreditiranje maltene jedini izlaz. A ako se stambene kreditne stope u CG maltene nalaze na kamataskom nivou (sto i nije bas slucaj sa evropskim i regionalnim zemljama), onda je pitanje u cemu je problem? Dalje, ako covjek zeli da pokrene sopstveni biznis, potrebna mu je kreditne podrska. A kreditne stope i za te stvari nisu nimalo povoljne. Eto, to su stvari o kojima sam pricao.

    Postoji i treca opcija - a to su krediti koje dizu ljudi kako bi premostili prazne hodove u posljednjih 10-15 dana do primanja plate. To je vec ocajnicka prica...
    Vecina ljudi je zla

  11. #161
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Eto, zbog toga kazem da je Hercy idealan ekonomista i intelektualac...
    A samo cu jednim primjerom ilustrovati koliko Hercy, sa svim svojim znanjem ima pojma o realnom sistemu u kojem zivi:
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Pravnici bi rekli - sve sto zakonom i ustavnom nije zabranjeno je i dozvoljeno.
    Ovo sto si ti rekao je anglosaksonski princip, tj. vazi u UK i SAD. U zemlji kontinentalne pravne tradicije kao sto je Crna Gora (dje ti igrom slucaja vegetiras) - situacija je upravo suprotna: sve sto nije dozvoljeno, onda je i zabranjeno...
    Last edited by Bonja the Zmaj; 02-04-12 at 15:30.
    Vecina ljudi je zla

  12. #162
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    A ako se stambene kreditne stope u CG maltene nalaze na kamataskom nivou (sto i nije bas slucaj sa evropskim i regionalnim zemljama)
    Potpuno si u pravu što se tiče toga da je bruka koliko zaračunavaju kamate, i to niko ne spori. Ja sam samo rekao da se 87% kredita uzimaju bez neke potrebe

    A što se tiče toga nema u Evropi, u Evropi nema ni štednje od 6~7% (do prije godinu je bila i preko 8%). Ovdje uzimaju na kredite po 12% i daju štednju na 6%, dok tamo kamate su ti do 5% a štednja 2~3%, a što je najgore to su iste banke koje rade i kod nas.
    E sad da li je to divljanje banaka po CG krivica banaka koje u normalnim zemljama posluju kako treba JA NE MISLIM TAKO. Iz jednostavnog razloga što svako ide da zaradi što više ne obazirući se mnogo na potrošača kome osim dobre usluge nije dužan ništs osim da proba da ga odere
    Da li je to divljanje banaka u CG krivica vladajuće garniture koja se ne trudi da zaštiti svoj narod JA MISLIM TAKO
    Ne pratim mnogo ali nisam čuo ni jedan potez nekoga sa vlasti da se bankarski sistem dovede u stanje kakvo je u normalnim zemljama

    Banke ni u kom slučaju ne nazivam lopovima jer:
    im je cilj kao i svakoj firmi da zarade što je više moguće. I tata bi sine
    zato što rade na visoko rizičnom područiju(da se ne lažemo) pa cijede vodu iz suve drenovine dok mogu
    zato što ni jedna banka nema monopol pa da kažeš da moraš ići u nju (za razliku od EPCG)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #163
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Piše li Bonja piše. Drago mi je zbog njega, čisto da ispuni normu. Nekad, kad ga maknem sa ignore liste možda mu i odgovorim.

    Nešto vezano za temu i kamate banaka.
    Ovih dana je aktuelno zaduživanje Crne Gore u iznosu od 150 miliona kod Credit Suisse Securities (Europe) Limited i Credit Suisse International za potrebe finansiranja deficita i servisiranje dugova.

    http://portalanalitika.me/ekonomija/...s-euribor.html
    Kao što vidite država se zadužuje po 6.5% plus mjesečni EURIBOR koji iznosi 0.42 http://www.homefinance.nl/english/international-interest-rates/euribor-interest-rates.asp

    Da kažemo efektivna kamatna stopa je 7%. A onda imate zahtjev regulatora a ponajviše privrednika da banke u Crnoj Gori moraju da smanje kamate jer su previsoke. Nedavno je jedna banka snizila kamatne stope na 8% za gotovinske kredite.

    I laički gledano, je li normalno da banke treba da daju kredite jeftinije nego što država može da se zaduži? Jer, država je liše Grčke, siguran korisnik kredita zar ne? Koja je to firma u jednoj državi bolja od nje same, da ne računamo Telenor, Telekom i ostale kćerke firme stranih kompanija, koja bi mogla da se zaduži jeftinije od države?

    Samo nemojte reć Željeznička Infrastruktura da vas zamolim.

    Pa dođosmo na kraju priče, to baš i nema logike, ni opravdanog argumenta. Ali se slažemo da kamate jesu visoke. Čak ni država ne prolazi bolje.
    Last edited by hercules; 02-04-12 at 16:56.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  14. #164
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    A samo cu jednim primjerom ilustrovati koliko Hercy, sa svim svojim znanjem ima pojma o realnom sistemu u kojem zivi:

    Ovo sto si ti rekao je anglosaksonski princip, tj. vazi u UK i SAD. U zemlji kontinentalne pravne tradicije kao sto je Crna Gora (dje ti igrom slucaja vegetiras) - situacija je upravo suprotna: sve sto nije dozvoljeno, onda je i zabranjeno...
    Tacno.

    Hvala Lepo

  15. #165
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Potpuno si u pravu što se tiče toga da je bruka koliko zaračunavaju kamate, i to niko ne spori. Ja sam samo rekao da se 87% kredita uzimaju bez neke potrebe.
    87% kredita se uzimaju bez neke potrebe? A kako to funkcionise? Klijent dodje, trazi banci da mu finansira putovanje na Maldive, a banka postenjacina, ne moze reci ne? Kad bi bilo tako onda bi pila vodu izjava CBCG o djelimicnoj odgovornosti klijenata koji nisu vodili racuna da li cer moci otplacivati credite. Glupost, banka je ta koja donosi konacnu odluku, banka je ta koja MORA da procijeni klijenta i njegovu kreditnu sposobnost, kakva odgovornost klijenta??? I tu dolazimo do problema, nase banke nemaju adekvatne modele za procjenu rizika, a ta stavka utice itekako na visinu kamatnih stopa. To je jedno od polja na kome treba da se skoncentrisu kako banke tako i sama CBCG, a ne da se prigovara oko operativnih troskova. Stavise, banke bi trebale da ulazu mnogoooo vise u formaciju sopstvenog osoblja kako bi isli u korak sa danasnjim bankarstvom koje je miljama daleko od onog od prije ,recimo ,5 godina. Sve u svemu, morate da shvatite da je greska tih banaka ako su dodijelile 87 % nepotrebnih kredita, sto ce se vremenom pokazati kroz njihove bilanse, koji ce da uticu na to da se vama nece moci znacajno smanjiti kamatne stope. Sve je povezano.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    A što se tiče toga nema u Evropi, u Evropi nema ni štednje od 6~7% (do prije godinu je bila i preko 8%). Ovdje uzimaju na kredite po 12% i daju štednju na 6%, dok tamo kamate su ti do 5% a štednja 2~3%, a što je najgore to su iste banke koje rade i kod nas.
    E sad da li je to divljanje banaka po CG krivica banaka koje u normalnim zemljama posluju kako treba JA NE MISLIM TAKO. Iz jednostavnog razloga što svako ide da zaradi što više ne obazirući se mnogo na potrošača kome osim dobre usluge nije dužan ništs osim da proba da ga odere
    Da li je to divljanje banaka u CG krivica vladajuće garniture koja se ne trudi da zaštiti svoj narod JA MISLIM TAKO

    U pravu si kad je rijec o poredjenju kamatnih stopa u Crnoj Gori i zemljama EU, al ne bi trebalo da se cudis zasto te iste banke iz EU kod nas praktikuju mnogo visocije kamatne stope. Na te kamatne stope utice niz faktora:
    -Rating zemlje u kojoj posluje banka. Crna Gora ima losiji rating od npr. Austrije, sto ce odmah da se odrazi na kamatnu stopu.
    -Kreditni rizik, koji je jako izrazen kod nas. Kao sto sam vec pomenula, na tom polju treba itekako da se radi, da se modernizuju sistemi za procjenu rizika i da te odluke o kreditiranju postanu objektivne i nezavisne (sto je opet veliki ulog, al isplativ na duge staze).
    -Nivo konkurencije i dalje nije zadovoljavajuc (iako se vama cini mnogo 11 banaka na nasoj maloj teritoriji)
    ***Unilateralna eurizacija (koristimo euro, a ne pripadamo Eurozoni). Ovo znaci da nasa Centralna Banka ne moze da refinansira svoj bankarski sitstem po povoljnim kamatnim stopama, sto znaci da su nase banke prinudjene da pribavljaju novac na medjubankarskom trzistu, placajuci Euribor, na koji nam dodaju veci spread nego li velikim evropskim bankama.
    -Bas zbog prethodne stavke, nase banke moraju biti jako obazrive te im se zbog toga trazi da odvoje vise kapitala 'sa strane' , sto znaci da taj kapital ne mogu da uloze negdje, i zarade na njemu.

    Itd, itd...vjeruj da nisam iscrpila sve argumente zbog cega su kamatne stope visocije kod nas, al nadam se da ce pomoci da se shvati da visina kamatnih stopa kod nas nije bez osnova.

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    ...zato što rade na visoko rizičnom područiju(da se ne lažemo)
    Tako je, Crna Gora je visoko rizicno podrucje i to je sustina cijele price kad su kamate u pitanju. Veci rizik -veca kamata .

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ne pratim mnogo ali nisam čuo ni jedan potez nekoga sa vlasti da se bankarski sistem dovede u stanje kakvo je u normalnim zemljama
    Ni ja.
    Last edited by AltaMarea88; 02-04-12 at 23:43.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  16. #166
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    87% kredita se uzimaju bez neke potrebe? A kako to funkcionise? Klijent dodje, trazi banci da mu finansira putovanje na Maldive, a banka postenjacina, ne moze reci ne? Kad bi bilo tako onda bi pila vodu izjava CBCG o djelimicnoj odgovornosti klijenata koji nisu vodili racuna da li cer moci otplacivati credite. Glupost, banka je ta koja donosi konacnu odluku, banka je ta koja MORA da procijeni klijenta i njegovu kreditnu sposobnost, kakva odgovornost klijenta??? I tu dolazimo do problema, nase banke nemaju adekvatne modele za procjenu rizika, a ta stavka utice itekako na visinu kamatnih stopa. To je jedno od polja na kome treba da se skoncentrisu kako banke tako i sama CBCG, a ne da se prigovara oko operativnih troskova. Stavise, banke bi trebale da ulazu mnogoooo vise u formaciju sopstvenog osoblja kako bi isli u korak sa danasnjim bankarstvom koje je miljama daleko od onog od prije ,recimo ,5 godina. Sve u svemu, morate da shvatite da je greska tih banaka ako su dodijelile 87 % nepotrebnih kredita, sto ce se vremenom pokazati kroz njihove bilanse, koji ce da uticu na to da se vama nece moci znacajno smanjiti kamatne stope. Sve je povezano.
    87%(minimum) uzima kredite bez potrebe - DA.
    Gotovo svaka novija kola u CG su kupljena preko kredita(kakva se kola voze po CG ?), Kod mene u firmu je došlo nebrojeno ljudi koji su uzeli kredit da kupe novi računar, nebrojeno ljudi uzima kredit da im sa oproštenjem dupe vidi put. To sve nisu ogromne sume (kao za npr. stan) i banka zna da osoba može da ih otplaćuje pa makar i da mu udare prinudnu naplatu.
    Što se tiče likvidnosti klijenata tu su žiranti i hipoteke. POENTA JE ŠTA BANKU NE INTERESUJE ŠTO ĆE NEKO DA IDE NA ULICU JER JE BIO GLUP DA UZIMA KREDIT.RAZUMIJEM JA DA SE ZA NEKE STVARI MORA UZETI KREDIT (kao što Bonja reče za stan) NA VLASTI JE DA ŠTITI GRAĐANINA KOJI JU JE IZABRAO OD DIVLJAČKIH KAMATA, A NE NA BANCI KOJOJ JE KAO I SVAKOM DRUGOM PREDUZEĆU CILJ DA ZARADI PARE PA MAKAR GAZILO PREKO MRTVIH
    Last edited by Rakun; 03-04-12 at 00:21.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #167
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    A samo cu jednim primjerom ilustrovati koliko Hercy, sa svim svojim znanjem ima pojma o realnom sistemu u kojem zivi:

    Ovo sto si ti rekao je anglosaksonski princip, tj. vazi u UK i SAD. U zemlji kontinentalne pravne tradicije kao sto je Crna Gora (dje ti igrom slucaja vegetiras) - situacija je upravo suprotna: sve sto nije dozvoljeno, onda je i zabranjeno...
    ne ulazim u ova ekonomska cuda, nego mi ovo zapade za oko. ne vidim sto je herkules pogrijesio kad je reka da sve sto ustavom i zakonom nije zabranjeno, dozvoljeno je
    this is pointless

  18. #168
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    ko uzima najcesce kredite? penzioneri jer im je kolko tolko sigurno
    mada nije ni njima vise sigurno, ova drzava je ili vec bankrotirala ili ce uskoro

  19. #169
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by primarius View Post
    ne ulazim u ova ekonomska cuda, nego mi ovo zapade za oko. ne vidim sto je herkules pogrijesio kad je reka da sve sto ustavom i zakonom nije zabranjeno, dozvoljeno je
    Zahvaljujem.
    Nego vidim njegove postove svakako ali to sigurno nijesam pogriješio. Nego ovdje sve neki vrsni stručnjaci.

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    ko uzima najcesce kredite? penzioneri jer im je kolko tolko sigurno
    mada nije ni njima vise sigurno, ova drzava je ili vec bankrotirala ili ce uskoro
    ​Vjerovao ili ne, statistika je pokazala da su penzioneri najurednija grupa klijenata.
    Last edited by hercules; 03-04-12 at 08:25.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #170
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by primarius View Post
    ne ulazim u ova ekonomska cuda, nego mi ovo zapade za oko. ne vidim sto je herkules pogrijesio kad je reka da sve sto ustavom i zakonom nije zabranjeno, dozvoljeno je
    U anglosaksonskom sistemu, jedan od kljucnih ustavnih principa koji se odnosi na gradjane, glasi- ako nesto nije zabranjeno, onda je dozvoljeno. Ovo se smatra jednim od kljucnih osnova gradjanskih sloboda u odnosu na drzavu i njene mehanizme uplitanja u zivot pojedinaca. Mozda to nekom izgleda kao groundbreaking otkrice, ali upravo se i ekonomski neoliberalizam, kao tipicni anglosaksonski ideoloski proizvod upravo bazira na ovom principu.
    S druge strane, kontinentalni, tj civilni pravni sistem sa Njemackom i Francuskom kao kljucnim eksponentima funkcionise na drugacijim premisama. Sto zbog osnovne rimsko-vizantijske tradicije/kodifikacije, sto zbog cinjenice da je Engleska mnogo manje direktno uticala na kontinentalna drustvena pravila i konvencije (niti je to bio njen posebni interes, za razliku od Njemacke i Francuske), taj sistem proteze svoj uticaj maltene na citavi evropski kontinent. Ukljucujuci i Crnu Goru (pocevsi za zakonskim inicijativama civilnih vlasti Crne Gore u XIX i XX vijeku, pa do jugoslovenskih drzava). E pa, za razliku od anglosaksonskog pravnog sistema, ovaj civilni je malko rigidniji po pitanju odnosa drzave i pojedinca, i kolokvijalno se za njega kaze, za razliku od anglosaksonskog - da sve sto nije (zakonima i ustavom) dozvoljeno, onda je zabranjeno. S tim u vezi, zanimljivo je pomenuti da je takva pravna kultura porodila i najznacajanije etatisticke pokrete, pocevsi od komunizma, socijalizma, fasizma i nacizma.
    U prevodu, anglosaksonska pravna praksa jasno navodi sto je zabranjeno i ostavlja slobodu pojedincu da djeluje u ostalom prostoru (koji je konstantno podlozan ogranicenjima pomenutog tipa), dok civilna pravna praksa zeli da jasno propise sto je dozvoljeno. Cak i ovlas iscitivanje nasih zakona jasno ukazuje kojem smo sistemu mi priklonjeni (iako u posljednje vrijeme i tu dolazi do zabuna i promjena, jer se ocekuje prilaodjavanje presudama sudskih instanci kao sto je cuveni ECHR)

    U sustini - Hercy mnogo manje poznaje zemlju u kojoj zivi, negoli sto poznaje situaciju u Peruu, Boliviji ili s kojom li ih je vec literaturom o zemljama sa uspjesnim reformama "momaka iz Cikaga" kljukao prof. Vukotic
    Zato i moze da lupa ovakve gluposti, jer je prosto zapanjujuce da fakultetski obrazovana osoba toliko malo zna o svojoj zemlji. O intelektualnoj hrabrosti da preispita ono sto mu sipaju odozgo da i ne govorimo. Jer ne bi dosli do toga da jedan vrstan ekonomista, na primjer, nakon toliko godina kradja oko KAP, kada je konacno (nadam se) ispostavljen racun za te nesposobnosti i kradje - da onda Hercy ustvrdi da je sad najbitnije da se to rijesi, nemajuci ni zalutalog parceta cvrstog materijala u kicmenom stubu pa da onako analiticki zatrazi da neko ko je odgovoran za sve te neefikasnosti i kradje - bi trebao da polaze racune, prije negoli nam ih dostavi na placanje.
    Last edited by Bonja the Zmaj; 03-04-12 at 10:03.
    Vecina ljudi je zla

  21. #171
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    U anglosaksonskom sistemu, jedan od kljucnih ustavnih principa koji se odnosi na gradjane, glasi- ako nesto nije zabranjeno, onda je dozvoljeno. Ovo se smatra jednim od kljucnih osnova gradjanskih sloboda u odnosu na drzavu i njene mehanizme uplitanja u zivot pojedinaca. Mozda to nekom izgleda kao groundbreaking otkrice, ali upravo se i ekonomski neoliberalizam, kao tipicni anglosaksonski ideoloski proizvod upravo bazira na ovom principu.
    S druge strane, kontinentalni, tj civilni pravni sistem sa Njemackom i Francuskom kao kljucnim eksponentima funkcionise na drugacijim premisama. Sto zbog osnovne rimsko-vizantijske tradicije/kodifikacije, sto zbog cinjenice da je Engleska mnogo manje direktno uticala na kontinentalna drustvena pravila i konvencije (niti je to bio njen posebni interes, za razliku od Njemacke i Francuske), taj sistem proteze svoj uticaj maltene na citavi evropski kontinent. Ukljucujuci i Crnu Goru (pocevsi za zakonskim inicijativama civilnih vlasti Crne Gore u XIX i XX vijeku, pa do jugoslovenskih drzava). E pa, za razliku od anglosaksonskog pravnog sistema, ovaj civilni je malko rigidniji po pitanju odnosa drzave i pojedinca, i kolokvijalno se za njega kaze, za razliku od anglosaksonskog - da sve sto nije (zakonima i ustavom) dozvoljeno, onda je zabranjeno. S tim u vezi, zanimljivo je pomenuti da je takva pravna kultura porodila i najznacajanije etatisticke pokrete, pocevsi od komunizma, socijalizma, fasizma i nacizma.
    U prevodu, anglosaksonska pravna praksa jasno navodi sto je zabranjeno i ostavlja slobodu pojedincu da djeluje u ostalom prostoru (koji je konstantno podlozan ogranicenjima pomenutog tipa), dok civilna pravna praksa zeli da jasno propise sto je dozvoljeno. Cak i ovlas iscitivanje nasih zakona jasno ukazuje kojem smo sistemu mi priklonjeni (iako u posljednje vrijeme i tu dolazi do zabuna i promjena, jer se ocekuje prilaodjavanje presudama sudskih instanci kao sto je cuveni ECHR)

    U sustini - Hercy mnogo manje poznaje zemlju u kojoj zivi, negoli sto poznaje situaciju u Peruu, Boliviji ili s kojom li ih je vec literaturom o zemljama sa uspjesnim reformama "momaka iz Cikaga" kljukao prof. Vukotic
    Zato i moze da lupa ovakve gluposti, jer je prosto zapanjujuce da fakultetski obrazovana osoba toliko malo zna o svojoj zemlji. O intelektualnoj hrabrosti da preispita ono sto mu sipaju odozgo da i ne govorimo. Jer ne bi dosli do toga da jedan vrstan ekonomista, na primjer, nakon toliko godina kradja oko KAP, kada je konacno (nadam se) ispostavljen racun za te nesposobnosti i kradje - da onda Hercy ustvrdi da je sad najbitnije da se to rijesi, nemajuci ni zalutalog parceta cvrstog materijala u kicmenom stubu pa da onako analiticki zatrazi da neko ko je odgovoran za sve te neefikasnosti i kradje - bi trebao da polaze racune, prije negoli nam ih dostavi na placanje.
    1. USTAV CG
    Granice sloboda
    Član 10
    U Crnoj Gori slobodno je sve što Ustavom i zakonom nije zabranjeno. - ne vidim što je nejasno odje?

    2. princip da je izričito dozvoljeno ono što je propisano a ostalo nedozvoljeno važi za rad i organizaciju državnih organa a ne za građane.
    this is pointless

  22. #172
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Toliko o herculesovim glupostima i promašenom viđenju.

    Nego dobro, bitno je da Bonja piše i hrani svoj ego. Urbano Bonja, samo urbano. Ne boj se, neću ti ime pominjat
    Last edited by hercules; 03-04-12 at 12:25.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #173
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,990
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ajde realno pitanje. Kolika je kamata na uzimanje stambenog kredita u CG u iznosu od recimo 50.000 na 20 godina? Ispadne li da se vraće duplo tačno, odnosno 100.000?
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  24. #174
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    nekad i vise sad najbolje sto mozes proci ti je 12 posto pa sracunaj
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  25. #175
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ajde realno pitanje. Kolika je kamata na uzimanje stambenog kredita u CG u iznosu od recimo 50.000 na 20 godina? Ispadne li da se vraće duplo tačno, odnosno 100.000?
    Tako nekako u apsolutnim iznosima. Ali 1€ prije godinu dana i 1 € dana nijesu isti. A tek neće jednako vrijedjet za 20 godinu.
    Kamata oko 8-9%.
    Ovo je inače najiritantnija novinarska računica kojom se slade novinari i čitaoci.
    Skoro su svi zaboravljaju hiperinflaciju i vrijednost plate kad je prime, i poslije pola sata i sat kad je promijene za marke.
    Quote Originally Posted by sparco View Post
    nekad i vise sad najbolje sto mozes proci ti je 12 posto pa sracunaj
    Ima u NLB jeftinije snizili su kamate. To je potrošački što ti pričaš zelenašu :P
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 7 of 287 FirstFirst ... 345678910111757107 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •