Page 51 of 279 FirstFirst ... 4147484950515253545561101151 ... LastLast
Results 1,251 to 1,275 of 6954

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #1251
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Uglavnom 3.

  2. #1252
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Ajmo strucnjaci za revolving kartice.

    Izvadio sam u NLB Visu Classic imam odredjen limit koji mogu da trosim. Uzimao sam svasta nesto na rate i par stvari sam platio odjednom. Juce mi kao trajni nalog skide sa kartice odredjeni iznos, te ufatih da sabiram rate koje su mi dospjele + 5% od ovih cijelih iznosa sto sam placao (koji sam u obavezi po ugovoru da uplatim) i dobijem u cent tacan iznos koji su mi skinuli, skinuli i vratili u moj limit koji mogu da trosim opet.

    Moje pitanje je, dje je kvaka? Kako se finansiraju banke ovdje i ima li nesto da sam predvidio?

    1. Da li se "nadaju" da cu podizati s bankomata kes dje cu bit' odran sa kamatama (pretpostavljam)?
    2. Da cu uzimati na rate na mjesta koje nemaju ugovor sa njima pa cu tu placati kamatu od 3-12% ?
    3. Da cu kasniti sa mjesecnim obavezama dje se vracemo na dranje s kamatama?
    4. Ili se jednostavno finansiraju kroz mjesecno odrzavanje od 3.99e uz sve ove prve tri pretpostavke?
    Da li su ti rekli kolika je godisnja efektivna kamatna stopa? Pojasnjenja radi, nominalna stopa je ona koju vidis u ugovoru ili na marketinskim prospektima, dok efektivna pored nominalne kamate ukljucuje i sve ostale troskove i naknade vezane za kredit. Ne bi me cudilo da ti je receno da je KAMATNA STOPA 0% i tacka

    Da napomenem, nemam nista protiv NLB banke, niti koristim njihove usluge, pa o njihovoj revolving kartici ne zelim ni da pricam, ali ti mogu objasniti logiku koja stoji iza revolving kartica generalno.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  3. #1253
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Aj ako neko može da mi raščlani ova dva člana
    .

    Sent From My Galaxy S7
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  4. #1254
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Efektivna kamatna stopa 18.57%? Ocekivano...Prosjecna efektivna kamatna stopa na odobrene kredite u CG je nesto oko 8%.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  5. #1255
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Vidiš kako oni vole da samo platiš 5% dugovanja, a ostatak preneseš u naredni mjesec đe ti naplate kamatu od 18.57%. U suštini ovo nije ništa drugo nego kratkročni kredit sa ogromnim k.s.

  6. #1256
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    To stoji, isto sam pomislio ali đe se meni to naplati i kada? Crno na bijelo kad sam sabirao u cent sam platio koliko sam i potrošio prethodni mjesec.
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  7. #1257
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Vjerovatno skidaju sa tekućeg računa.

  8. #1258
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    To stoji, isto sam pomislio ali đe se meni to naplati i kada? Crno na bijelo kad sam sabirao u cent sam platio koliko sam i potrošio prethodni mjesec.

    Nista ne brini naplatit ce ti svaki cent , Erste banka je meni blokirala platu zbog 81cent (0,81€) . i to za odrzavanje kartice .Zamisli scenu dolazi kurir iz banke daje koverat taman ko sabrani djelovi cara m sprdnja ziva . Jos mi rekli zamisli da nam vecina ostane duzna tako (oni koji su im duzni milione ni ne smiju pitati) . Naravno dobili su81 cent i karticu nazad i kod njih nikad vise .

  9. #1259
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Nisam stručnjak ali da probam da pojasnim.

    Ovo je kartica koja može da bude revoling i sa mjesečnim ratama. I zavisi kako je koristiš.

    Ako je koristiš kao revolving - da podigneš keš na bankomat, onda si se obavezao po ugovoru da plaćaš 5% od poyajmljenog dijela glavnice i kamatu na taj povučeni iznos.
    Primjera radi ako si povukao cijeli limit od npr 500€ sa bankomata taj mjesec ćeš platit naknada 5€ (lupam cifru) i platićeš 25€ glavnice jer je to 5% od 500€ koje si povukao i 7.5€ kamate ako sam dobro na brzinu sračunao.
    Dakle taj mjesec ćeš banci vratiti 25€ glavnog duga, platićeš 7.5€ kamate i još 5€ naknada. Kad to platiš tvoj dug je 475€ a novi limit za korišćenje je 25€. Ako ne povučeš ništa narednog mjeseca onda plaćaš 5% na 475€ što je negdje oko 12€ i kamatu na 475€ što je otprilike neka bude 7€. I tako svaki naredni mjesec, a po 5% ako budeš vraćao svaki mjesec u nedogled platićeš puno kamate dok vratiš glavnicu a po 5% neka neki matematičar sračuna koliko je to mjeseci

    Kako su ti pare odma raspoložive, nema ugovora, odlaska u banku, potvrde o plati i sl, tako je i ovaj proiyvod nasjkuplji.

    Kad govorimo o varijanti kada neku trgovinu dijeliš na rate Banka zarađuje od naknada da ti transferiše pare sa tekućeg računa na račun kartice i to u nekim slučajevima.
    Ako tebi ne naplaćuje ništa, naplatiće vjerovatno proviziju od Tehnomaxa gdje si kupio TV od 500€ i podijelio ga na 5 rata. Tebe neče koštati ništa, ali hoće Tehnomax npr 5€. Ali i Tehnomax ima tu svoj interes jer će odmah dobiti 495€ a Banka treba od tebe da ih prikuplja u narednih 5 mjeseci.

    Kao što vidiš Banka zaradi obrni okreni.

    Eto nadam se da sam približio.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #1260
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,344
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Koja to banka na 500e uzima samo 5e? Mislim na rate preko terminala?

    Do 6.rata je obicno 5% tj 25e ti banka uzme na 500e (neke banke peljese i vise, pogotovo na 12.rata)

    Na najobicnije provlacenje kartice uzimaju proviziju 2.5%(neke i so 5%) ...znaci nedje kad trgujete 100e, njima ce banka uplatiti 97.50e

    Kapiram da si rekao npr, al daj onda realne primjere

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    Last edited by stefke; 05-05-17 at 23:51.

  11. #1261
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Još nijesam doživjela da kad uplaćujem nekome pare na račun mi uzimaju proviziju. Svašta. Hipotekarna banka.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  12. #1262
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,344
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Pa ne tebi, nego tome sto uplacujes

    Ako se odnosilo na moj post..

    Znaci dodjes u prodavnicu, kupis nesto karticom, prodavnici nece biti uplacen full iznos

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  13. #1263
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Nije nego meni. Znam sto pricam.
    Ja sad tebi ocu da uplatim recimo 150e i oni mi uzmu 50 centi provizije. Nije mi to normalno. A do sad sam uplacivala u 3-4 razlicite i nikad mi nijesu uzimali proviziju. Drugo je kad dizes pare s racuna ili placas nesto.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  14. #1264
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,953
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Ovdje se ne zna ko pije ko placa. Ne pisite nesto ako nijeste sigurni. Provjerite jos jednom. Meni se desilo slicno...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #1265
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,344
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Ja sam u ovo moje 101% siguran.

    Nego alapaca ili troluje ili... ja jedno ona deseto.. ne pricam o uplatama ja tebi, ti meni kao fizickim licima...

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  16. #1266
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    E pa ja pricam.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  17. #1267
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Alapacha, ti kad platis nesto u prodavnicu nemas provizije, trosak je na ime prodavca on placa proviziju banci izmedju 2 i 3% u zavisnosti od banke.
    Da nema provizije, svaka rupa u Crnu Goru bi primala kartice.


    Nego da se vratimo na ovaj moj "problem". Jos ne dobih potpun odgovor, tj. buni me sto u ugovoru pominju efektivnu kamatnu stopu godisnju od 18.57%, a onda i nominalnu mjesecnu kamatnu stopu od 1.49%.
    Sto se tice trgovine na rate, 99% sam siguran da tu kamata i skrivenih troskova nema, ako se uzima na mjesta sa kim oni imaju ugovor, jednostavno je ta provizija na racun prodavca.

    E sad sto se revolving dijela tice, kupim nesto sto kosta 200e, sledeci mjesec platim 5% glavnice to je 10e, a na ime duga od 190 eura plaćam kamatu od 1.49% đe mi se dug uvećava naredni mjesec za 2.8 eura.
    Ovo pricam u situaciji da nema kasnjenja, da na vrijeme izmirujem svoje obaveze, dakle jasno mi je da bih placao dodatne kamate za kasnjenje. Ali ako je to to, zasto se pominje ova prokleta kamata od 18.57%?
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  18. #1268
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Pa to je jasno.

    1.49% ti je MJESEČNA kamatna stopa, a 18.57% efektivna GODIŠNJA.

    Ugrubo godišnju dobiješ 1.49% x 12 = 17.88% + naknada za mjenicu i ovaj upit kreditnog biroa i dođe ta tvoja efektivna godišnja.

  19. #1269
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    12*1,49%=17.88%
    0.69% vjerovatno provizija neka
    Nominalna+provizija=efektivna k.stopa
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  20. #1270
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Jasno sad
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  21. #1271
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Koja to banka na 500e uzima samo 5e? Mislim na rate preko terminala?

    Do 6.rata je obicno 5% tj 25e ti banka uzme na 500e (neke banke peljese i vise, pogotovo na 12.rata)

    Na najobicnije provlacenje kartice uzimaju proviziju 2.5%(neke i so 5%) ...znaci nedje kad trgujete 100e, njima ce banka uplatiti 97.50e

    Kapiram da si rekao npr, al daj onda realne primjere

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    Ništa bez da pročitaš post još jednom možda bude jasnije.

    Pa da vidiš da kartica može da se koristi da podigneš odjednom 500 eura na bankoma i da ih ne dijeliš na rate. Nego vraćeš po 5% toga duga svaki mjesec. Zavisno od banke i od toga što odabere klijent može da bude 3, 5, 10, 15, 20, 25, 50 ili 100% vraćanja glavnice od pozajmljenog.

    Potpuno je druga stvar kad karticu iskoristiš u Tehnomax npr a ne na bankomat i kupiš TV. Onda se zna koliko je najmanji iznos rate i maksimalan broj rata na koji to možeš da kupiš.

    Ovo što aLaPaCha pominje je uplata na šalteru banke. I meni su u Hipotekarnu naplatili 50 centi uplatu na račun jednog fizičkog lica.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #1272
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,344
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Nismo se razumjeli, ja ne pominjah uopste to sto ti pricas, samo se uhvatih za ovo tvoje 5e na 500e

    Pozdrav!

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  23. #1273
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Tako je nismo se razumjeli. Jer nisi pročitao pažljivo.
    Primjera radi ako si povukao cijeli limit od npr 500€ sa bankomata taj mjesec ćeš platit naknada 5€ (lupam cifru) i platićeš 25€ glavnice jer je to 5% od 500€ koje si povukao i 7.5€ kamate ako sam dobro na brzinu sračunao.
    Dakle taj mjesec ćeš banci vratiti 25€ glavnog duga, platićeš 7.5€ kamate i još 5€ naknada.

    Nigdje ne pominjem 5€ da ćeš vratiti već da ćeš toliko naknada platiti npr.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #1274
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    imam dva pitanja
    1. imao sam racun u universal banku prima sam davno platu preko njih i sad mi na mob stizu poruke svaki mjesec odliv sa racuna sve po 20 centi 50 zbog cega odliv nemam na njega nista niti bilo kakve kartice uopste ne koristim racun vise od dvije godine?
    2. trebam racun da otvorim u nlb da bi mi jedna firma mjesecno uplacivala novac koja je procedura otvaranja racuna posto nemam iskustva sa bankama u cg a cuo sam od nekih da se u neke banke zakazuje pa me interesuje kakva je procedura u nlb mogu li sa licnom poc i odma otvorit racun ili moram da zakazujem jer se ne zadrzavam puno u cg

  25. #1275
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beton View Post
    imam dva pitanja
    1. imao sam racun u universal banku prima sam davno platu preko njih i sad mi na mob stizu poruke svaki mjesec odliv sa racuna sve po 20 centi 50 zbog cega odliv nemam na njega nista niti bilo kakve kartice uopste ne koristim racun vise od dvije godine?
    2. trebam racun da otvorim u nlb da bi mi jedna firma mjesecno uplacivala novac koja je procedura otvaranja racuna posto nemam iskustva sa bankama u cg a cuo sam od nekih da se u neke banke zakazuje pa me interesuje kakva je procedura u nlb mogu li sa licnom poc i odma otvorit racun ili moram da zakazujem jer se ne zadrzavam puno u cg
    Zaduzuju ti tekuci I tjeraju ga u minus za tih 20 ili 50 centi. Na taj minus ti ide kamata itd. Zatvaraj ti dok ti se ne nagomila. Ocigledno si potpisao SMS servis cim dobijas poruke.

    Sent from my EVA-L09 using Cafe Del Montenegro mobile app

Page 51 of 279 FirstFirst ... 4147484950515253545561101151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 13:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 05:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •