Page 1 of 276 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 25 of 6891

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Arrow Banke u Crnoj Gori

    Započeću ovaj tread i vremenom editovat post. Tema je kao što vidite Banke (komercijalne) u Crnoj Gori.

    Centralna Banka Crne Gore - CBCG - http://www.cb-mn.org/

    Počećemo od najbitnije banke u Crnoj Gori. Centralna banka je vrhovna institucija monetarnog sistema u većini država pa tako i u Crnoj Gori.

    Osnovana je Zakonom o Centralnoj banci, novembra 2000. godine, a sa radom je otpočela 15. marta 2001. godine, što je čini jednom od najmlađih centralnih banaka u svijetu.
    Ustavom Crne Gore definisana je kao “samostalna organizacija, odgovorna za monetarnu i finansijsku stabilnost i funkcionisanje bankarskog sistema”.
    U ispunjavanju odgovornosti dodijeljenih Ustavom Banka, između ostalog: vrši superviziju bankarskog sistema; obavlja i kontoliše međubankarski platni promet u zemlji i prema inostranstvu; djeluje kao fiskalni agent, bankar i savjetnik države i vrši redovne makroekonomske analize dajući preporuke Vladi za ekonomske politike.
    Crnogorska ekonomija je dolarizovana (eurizovana), budući da se monetarni sistem Crne Gore zasniva na euru, kao zvaničnom sredstvu plaćanja, od kraja marta 2002. godine. Crna Gora je prihvatila režim dolarizacije 2. novembra 1999. godine kada je uveden dvovalutni sistem sa njemačkom markom i dinarom. Od janura 2001. godine isključivo sredstvo plaćanja je bila njemačka marka do uvodjenja eura u martu 2002. godine.
    Jedan od strateških ciljeva CBCG je priključenje Eurosistemu, čime bi Crna Gora i zvanično postala dio Ekonomske i monetarne unije.

    Upravljanje Centralnom bankom

    Centralnom bankom upravlja Savjet Centralne banke Crne Gore, koji čine sedam članova - četiri izvršna funkcionera Centralne banke Crne Gore (Ljubiša Krgović, Milojica Dakić, Velibor Milošević i Petar Drakić) i tri člana koji nijesu zaposleni u Centralnoj banci (Radmila Savićević, Krunislav Vukčević, Franjo Štiblar).
    Pored toga što upravlja Centralnom bankom, Savjet utvrđuje politike u skladu sa zakonom, donosi propise, preporuke i naloge koje izdaje Centralna banka, odlučuje o izdavanju i oduzimanju dozvola za rad banaka, finansijskih institucija i sistema platnog prometa i vrši i druge poslove u skladu sa zakonom.
    Odluke koje Savjet donosi a koje imaju karakter opštih akata – propisi- objavljuju se u "Službenom listu Crne Gore".
    Savjet odlučuje na sjednici, za čije održavanje je neophodno prisustvo najmanje pet članova. Sjednice se održavaju najmanje jednom mjesečno. Zapisnik sa sjednica Savjeta vodi sekretar Savjeta.



    Rukovođenje Centralnom bankom
    • Ljubiša Krgović, predsjednik Savjeta Centralne banke Crne Gore, jeste glavni izvršni funkcioner odgovoran za ostvarivanje funkcija Centralne banke i predstavlja i zastupa Centralnu banku .

    • Milojica Dakić, generalni direktor, izvršni je funkcioner Centralne banke odgovoran i zadužen za dnevno poslovanje, organizovanje efikasnog vršenja poslova i preduzimanje svih potrebnih mjera koje unapređuju organizaciju Centralne banke.

    • Velibor Milošević, zamjenik generalnog direktora za poslove kontrole bankarskog sistema, izvršni je funkcioner Centralne banke odgovoran za izdavanje dozvola za rad, uređivanje i kontrolu banaka i finansijskih institucija.

    • Petar Drakić, zamjenik generalnog direktora za poslove platnog prometa, izvršni je funkcioner Centralne banke odgovoran za upravljanje, uređivanje i kontrolu platnih sistema, uključujući funkcionisanje sistema bruto poravnanja velikih plaćanja.

    • Dr Nikola Fabris, glavni ekonomista CBCG, izvršni je funkcioner koji rukovodi Sektorom za istraživanja, statistiku i IT i odgovoran je za poslove makroekonomske analize, uključujući monetarne, fiskalne, finansijske i platno bilansne analize privrede Crne Gore
    Inače po riječima ljudi iz Centralne Banke to je najbolja banka u Crnoj Gori a kako i neće bit kad od svake transakcije uzimaju provizije. Sve u svemu naj naj naj banka u Crnoj Gori.


    K O M E R C I J A L N E B A N K E

    AtlasMont Banka

    web site: http://www.atlasmontbanka.com/index.php

    http://www.crps.co.me/home.php?akcij...et&ID=40000398

    ATLASMONT BANKA je jedna od vodećih poslovnih banaka u Crnoj Gori. Sa radom je počela u aprilu 2002 godine i veoma brzo stekla ugled pouzdanog poslovnog partnera.

    Poslujući po visokim bankarskim standardima ATLASMONT BANKA potvrduje renome savremene bankarske institucije, koja pruža kvalitetnu podršku svojim klijentima.


    Konkurentnost na tržištu Atlasmont Banka je uspjela da postigne i smanjenjem cijena svojih usluga, povjerenjem klijenata i vrhunskim kvalitetom bankarskih usluga.

    Osnovni pravci razvoja Banke uključuju razvoj poslova sa stanovništvom i privredom, platni promet u zemlji i inostranstvu, kao i intenzivan rad na razvoju poslova sa platnim karticama. Tehnološki opremljena finansijska institucija uz visoko kvalifikovani kadar, Banka je osposobljena da brzo i efikasno obavlja platni promet u zemlji i inostranstvu.

    Poštujući principe sigurnosti plasmana, likvidnosti, solventnosti, i diskrecije, Atlasmont Banka je sebi obezbijedila referencu strateškog finansijskog partnera.

    Atlasmont banka dobar dio svojih aktivnosti i postignutih rezultata ostvaruje upravo zahvaljujući mladim stručnjacima koje zapošljava. Život govori da znanje i kreacija mladih, zajedno sa znanjem i iskustvom starijih, postaju nezamjenjivi u dizajniranju razvoja institucija i društva uopšte. Otuda ideja da Atlasmont banka pomogne napredak onih koji se još uvijek školuju, a koji su tokom studija postigli izvanredne rezultate.
    Kontinuirano stipendiranje mladih Atlasmont banci daje za pravo da kaže da smo jedni od onih koji učestvuju u izgradnji budućnosti Crne Gore.

    Povjerenje koje je Banka zadobila od strane najvećih svjetskih finansijskih institucija, poput Europay International, Visa International i Western Union, omogućilo je uvodenje platnih kartica, važećih u cijelom svijetu. Atlasmont Banka je prva finansijska institucija na tržištu Crne Gore i jedina koja izdaje VISA i MASTER Card platne kartice u paketu.

    Atlasmont banka je član ATLAS GRUPE zajedno sa:

    •Univerzitet MEDITERAN
    •Atlas Mont DZU - Podgorica
    •Atlas Mont FZU - Podgorica
    •CG Broker - Podgorica
    •Jadranski Sajam - Budva
    •Fin Invest - Podgorica
    •Radio-Televizija ATLAS
    •Montenegroexpress - Budva
    •Invest Banka Montenegro
    •Aqua Monta
    •Atlas Life
    •Atlas Penzija

    ATLASMONT BANKA - vrata poslovnog svijeta![/B]
    Last edited by hercules; 01-12-09 at 21:31.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najbolja banka,ali najmanje plate.Od ovih ostalih,najbolja od najgorih je Podgoricka?

  3. #3
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Najbolja banka samo ne znam po cemu. Ispolitizovana je maksimalno. Oni koji treba da odlucuju ne mogu samostalno to da rade u cilju sto boljeg vodjenja ekonomske i monetarne politike nego moraju da slusaju politicare koji veze o tome nemaju ali vodjeni sopstvenim interesima upravljaju i centralnom bankom pa makar i na ustrb losijih rezultata na opstem drzavnom nivou.

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Na onoj kartici iz ckb-a imam dva njihova broja. Na prvi mi se niko ne javlja evo 2 dana, a drugi kad pozovem kaze mi 'birali ste nepostojeci broj'. E mrtvih banaka.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nino_pg View Post
    Najbolja banka,ali najmanje plate.Od ovih ostalih,najbolja od najgorih je Podgoricka?
    A kako je uopste moguce porediti CENTRALNU banku jedne zemlje sa ostalim bankama?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prva Banka mi je "zadnja" po ugledu.
    Prvo što ako ti neko uplati pare preko njihovog računa prvo ih ne proslijede odma na tvoj račun a posebno ne ako je taj račun u drugoj banci.
    Zadrže ih na svom internom računu banke tu ih malo obrću i zarađuju na tvojim parama i ne prosljeđuju ih dalje sve dok ne moraju.
    Prosječen period je u mom slučaju bio nekih dvije nedjelje.

    Drugo postoji neka "tajna veza" (ne od Bijelog Dugmeta ) između gomile državnih institucija i firmi i ove banke kao i nekih privatnih firmi koje su opet u vezi sa državnim vezama.
    Predaš papire za otvaranje nove firme i državna institucija te ne pita u kojoj banci ćeš da otvoriš račun - "zna se". Ako nekako striktno ne napomeneš automacki se otvara račun u Prvoj.

    Veiki državni poslovi (naprimjer prodaja elektroprivrede) naravno idu preko "Prve"- nema druge.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Opportunity, odnosno danasnja Erste banka je za uslove naseg bankarstva prilicno ok. Hipotekarna banka je prije nekih 6-7 godina uzela zalet u poslovanju iimala sansu da se pretvori u lidera, da bi kasnije jedva sacuvala svoj opstanak.
    Od CKB bi se ocekivalo mnogo vise s obzirom na njenu zastupljenost. O Prvoj banci je suvisno govoriti, mada se, kako je vec receno, vecina sluzbenih transakcija odvija preko nje (bas cudno).
    Societe generale, NLB i Komercijalna su na nekom srednjem nivou, jedno vrijeme su imale odredjene vrste namjenskih kredita kojima su nprivukli veci broj korisnika.
    Sa Atlas-mont bankom nemam iskustava, ali pretpostavljam da funkcionise slicno kao tri prethodno pomenute,

  8. #8
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Crmnica
    Posts
    284
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    daje li iko više od banaka keš kredite bez žiranata?
    kad je muka đe si duka

  9. #9
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,260
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Prije nekoliko dana sam cuo da je Atlas dobila nagradu od Euromoney-a u Dubrovniku na regionalnoj konferenciji.

    Prije koju godinu istu nagradu je dobila NLB sa akcentom na usluznost.

    Moje simpatije do nedavno je ubirala Opportunity banka. Po svim mjerilima najmanja osim po profitu kada je par godina bila odmah iza CBCG a ispred mnogih vecih banaka. Tajna je jako jednostavna: kes krediti na kratki i srednji rok sa visokom kamatom za stanovnistvo i mala i srednja preduzeca uz izuzetno revnosnu naplatu dugova. Mikrokreditna institucija koje je porasla do jedne ozbiljne banke.

    Zanima me: Zasto birate odredjenu banku, koji su kriterijumi? Usluznost salterskih radnika, odnos kreditnih referenata, primorani ste (npr niko iz PG Opstine ne moze mimo Societe), bolje provizije, manje kamate, rekla vam komsinica da je ta najbolja i sl. Dakle, kada odaberete: ZASTO STE ODABRALI BAS TU BANKU?

  10. #10
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo, prvo, ja zato sto sam s vecinom tih banaka saradjivala i sto znam kako neke stvari funkcionisu. Opportunity mi je odavno bila ok, jedina zamjerka bila je na radno vrijeme do 15:50. Sad otkako su postali Erste bank ocekujem jos kvalitetnije poslovanje i olaksice u transakcijama sa drugim Erste bankama u inostranstvu.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,260
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    Evo, prvo, ja zato sto sam s vecinom tih banaka saradjivala i sto znam kako neke stvari funkcionisu. Opportunity mi je odavno bila ok, jedina zamjerka bila je na radno vrijeme do 15:50. Sad otkako su postali Erste bank ocekujem jos kvalitetnije poslovanje i olaksice u transakcijama sa drugim Erste bankama u inostranstvu.

    bas me zanima konkretno, kao sto si navela da ti se ne svidja sto je fajrond u 15.50. Sta te je privuklo da otvoris racun tamo a sta te je navelo da ostanes kod njih?

  12. #12
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Konkretno to sto je jedino u toj banci postojala mogucnost da uplacenu vrijednost sa racuna u dolarima podignes po vazecem kursu na taj dan u eurima bez provizije, sto mi je tada jako odgovaralo jer imala dosta transakcija u toj valuti.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest View Post
    Novi zakon je u pripremi...
    ah, da, pri cemu ce njen uticaj biti znatno oslabljen...no, tako se odredjeni interesi ostvaruju sasvim legalno i legitimno.
    Last edited by Magenta_Rebel; 27-10-09 at 01:03.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Erste banaka je ok, najlakse se moglo podici kredit i svako ga je mogao dici nebitno da li prima ili ne platu preko njih, ali su zato "klali" sa kamatama. Atlas banka je prva banka koja je pocela sa chip personalizacijom sto je za pohvalu i sto ce morati svaka banka da predje na chip. Ja saradjujem sa NLB bankom i koja mi je sasvim ok i za mene najbolja. Prije krize sam lako podigao kredit bez ikakvih ziranata, mogao sam da biram koji cu rok otplate. Dok je kamata bila minimalna. Tako da je za mene najbolja NLB Montenegro banka.

  15. #15
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Evo PRVA zadnjih 2 mjeseca vrši plaćanja prema inostranstvu u valuti 48 sati bez greške, čak se ponekad izvrši plaćanje "napolje" i prije toga bez povećanja provizije, mislim da je 0.2%.

    Generalno sve su Banke sad OK, definitivno je cijeli bankarski sistem stabilan što je naravno dobra stvar za sve, a na klijentima je da biraju đe će i kod koje banke, zavisno od uslova (rokova i provizija) i naravno usluge.

    No je problem to što su stali krediti skoro svuda (a tu đe nijesu kamate su i više nego paprene), i što se problem prenio iz bankarskog u realni sektor.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1,472
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    • Dr Nikola Fabris, glavni ekonomista CBCG, izvršni je funkcioner koji rukovodi Sektorom za istraživanja, statistiku i IT i odgovoran je za poslove makroekonomske analize, uključujući monetarne, fiskalne, finansijske i platno bilansne analize privrede Crne Gore

    koliko ovaj covjek ima radnih mjesta jbt,kad sve postize to...

  17. #17
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by karacha View Post
    [/LIST]
    koliko ovaj covjek ima radnih mjesta jbt,kad sve postize to...
    to je sve jedno radno mjesto.

  18. #18
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1,472
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a profesor na ekonomskom u bg?a profesor na megatrend univerzitetu?

  19. #19
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    Niko nije rekao da radi 40 časovnu radnu nedelju.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #20
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1,472
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    plus jos "tezgari"...zato se zapitah kako to sve uspijeva da postigne...jer su ipak sve to prilicno odgovorne funkcije...

  21. #21
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    Rukovodi cijelim sektorom. Zaduži ljude da mu pripreme podatke koji mu trebaju. Na osnovu njih odradi analize i šta li se još od njega traži, prezentira ih i prisustvuje onim stvarima na koje mora da dođe lično i to je to. Što se tiče profesorstva na fakultetima, dođe da održi predavanja i dođe na ispite. Ako su usmeni. Ostalo završavaju asistenti.

    Šta naši profesori sa univerziteta sve rade. I sa tehničkih i društvenih fakulteta.

    Ne ulazim u kvalitet obavljenog posla. Nisam iz njegove struke.
    Last edited by NHM; 21-11-09 at 18:15.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #22
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    5,120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    to drugo nisu radna mjesta, nego honorarni angazmani koje ima gotovo svaki strucnjak. I ne samo strucnjaci, mnogo ljudi pored redovnog posla stizu da rade jos dosta toga sa strane. Ako ti je to nepojmljivo onda imas problema sa organizacijom sopstvenog vremena

  23. #23
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    1,472
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Što se tiče profesorstva na fakultetima, dođe da održi predavanja i dođe na ispite. Ako su usmeni.
    meni je predavao pismeni ispit i znam da ih je licno pregledao!ne asistenti nego bas on!predavanja i konsultacije je morao da drzi...plus kad treba seminarske da pregleda,znam da je i na tome insistirao...ne znam sta je na megatrendu predavao...al cinjenica da mu je malo 24h...svaka mu cast,koje pare mlati

  24. #24
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    Svejedno je. Ionako je u prosjeku 2 dana nedeljno u CBCG.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default ...

    Ne stizhem od posla da pishem vishe ali dodavacu chlanke
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Page 1 of 276 123451151101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 13:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 05:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •