Page 95 of 284 FirstFirst ... 4585919293949596979899105145195 ... LastLast
Results 2,351 to 2,375 of 7097

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #2351
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,930
    Thanks Thanks Given 
    1,492
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Đe 16 posto? Kamata na minus je 1.5% na mjesecnom nivou,na iznos koji je podignut sa racuna.
    1.5% x12 mjeseci jednako 18%....

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  2. #2352
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,568
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    385
    Thanked in
    260 Posts

    Default

    James Tiberius Kirk

  3. #2353
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    To bi mi najvise odgovaralo, zar to moze tako, da otplatim taj minus u 6 jednakih rata. CKB banka je u pitanju
    Pitaj u CKB da ti daju sporazum na 6 mjeseci toda platis.
    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    Kamata na minus je 16%+ a kredit 6-8% razlika je...
    Godisnja jeste. Mjesecna je do 1.5% pa na pola godine za koliko bi on to da plati dodje nekih 9%. Racunaj da bi na kredit platio i obradu koja bi usla u obracun kamate pa opet ispada ovako bolje.


    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Đe 16 posto? Kamata na minus je 1.5% na mjesecnom nivou,na iznos koji je podignut sa racuna.
    Dobro je on rekao godisnje to dodje toliko samo on prica o godisnjoj kamati a ti o mjesecnoj.
    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Pa to me buni, ja bih da pocnem sa otplatom, a da ne bude kad primim platu da mi se pokrije dio, a da mi ide kamata na ostatak, pa sve tako u krug
    Ili mi dodje na isto, slab sam sa matematikom. Ali mislim da ce da me zajebu svakako
    A zasto bi te iko ista zajebao? Cemu predrasude? Daju ti na papir sve brojke pa uporedis matematicki.
    Nije to kredit na 30 godina pa vermenski koncept novca da ukljucujes u racunicu i o jadu se zabavljas.
    Last edited by hercules; 14-04-19 at 14:27.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #2354
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Generalno jedno zapazanje.
    Kod nas vecina, a tu mislim na skoro 90% ljudi overdraft ili minus po racunu ili prekoracenje po racunu kako ko voli, ne umiju da koriste.
    Na zalost, pomenutih 90% ljudi je povuklo taj odobreni iznos istog trena kad im je bio raspoloziv i od tada su stalno u minusu. Na povuceni iznos se obracunava kamata.

    Inace namjena tog proizvoda je kada klijentu trenutno prifali para da povuce dio iz minusa i pokrije ga sto prije kada bude zarada. Na veliku zalost, vecina iskoristi sve odmah, i onda samo od mjeseca do mjeseca ulaze u minus tj zacarani krug iz kojeg nikako da izadju.

    Banke odobravaju i do 3 plate u minus. Neka bude dvije prosjecne plate da je odobreni minus to je 1000 EUR. Na 1000 eur overdrafta u prosjeku se placa 14 i vise eura kamate. Na to dodajte i mjesecni paket i odrzavanje racuna, imate trosak od nekih 250 eur za godinu dana. Registracija kola npr.

    Revolving kartice su ista prica. Vrace se od 3% do 5% potrosene glavnice. Neko i vise ali obicno svi idu na minimum koji banke nude. Tom dinamikom se ta kartica ne otplati ni za 10 godina.
    Last edited by hercules; 14-04-19 at 18:02.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #2355
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Potpuno si u pravu . Zašto svakih deset dana stižu poruke da li hoćete da imate dozvoljen minus . Samo treba odgovoriti sa da . Cista i najveća zarada od minusa i kreditnih kartica .

  6. #2356
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,689
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default Banke u Crnoj Gori

    “Dozvoljeni” MINUS je nesto sto bankama pravi skoro najveci profit.

    Nula vise nije tu...







    Nego je tu.

    Uz ogromnu kamatu.

    A vecina, ako ne svi ljudi to odmah potrose... kao da su dobili na poklon. Tako su mi nudili u visini 3 plate, a trazio sam “samo” 300-350 eur... uz kamatu od “samo” 2% (6-7 eur MJESECNO). Cisto da bude dostupan ako zatreba. Godinama nisam mogao da izadjem iz tog zla. I od kada sam ga ugasio... nikada vise ne bih uzeo.




    Sent from my iPhone X using Tapatalk
    Last edited by Sale; 14-04-19 at 15:44.

  7. #2357
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Samo pitam sto je bolje, informativno, nije to neki iznos, ali ne bih da ispadam glup i da me neko iskoriscava
    Zanima me jos ovo, koja banka daje najbolje uslove na orocena sredstva, malo je veci iznos. Na neka 3 mjeseca, znam da su te kamatne stope smijesno niske

  8. #2358
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Lovćen banka je davala najpovoljnije kanate e sad koliko je sigurna druga je priča . Okvirno ostale su tj negdje . Na tri mjeseca je oko 0,20% tek na godinu oko jedan posto i preko dvije oko jedan i po posto . I to su najviše . Na tri mjeseca ii nemaš sto orocivati

  9. #2359
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,930
    Thanks Thanks Given 
    1,492
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Samo pitam sto je bolje, informativno, nije to neki iznos, ali ne bih da ispadam glup i da me neko iskoriscava
    Zanima me jos ovo, koja banka daje najbolje uslove na orocena sredstva, malo je veci iznos. Na neka 3 mjeseca, znam da su te kamatne stope smijesno niske
    Moj savjet gledati banku s stranim kapitalom za orocavanja cisto da si koliko toliko siguran...

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  10. #2360
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Na 50k će za tri mjeseca dobiti koji evro preko dvadeset . Eto neke jade na dvije godine bi bilo oko 1350 evra ukupno . Pretpostavljam da niko više neće u jednu banku stavljati preko 50 hiljada . Gledajmo to sa vedrije strane . U Svajcarskoj bi njima platili sto nam čuvaju novac . To se nije decenijama desilo da je kamata na štednju u minusu .

  11. #2361
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,027
    Thanks Thanks Given 
    795
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    355 Posts

    Default

    To je zato sto novca bankama ne fali. Stampaju ga na veliko. Naravno ne ove nase banke.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

  12. #2362
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    706
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Ne štampaju novac komercijalne banke.

  13. #2363
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    podgorica
    Posts
    1,423
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    40 Posts

    Default



    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  14. #2364
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    Interesantan klip. Tacno je sve sto su naveli, osim obracuna kamata, jer 10% na 100.000 dinara primjer je promasaj. nije to procentni racun pa da se onako racuna, nego treba primijeniti kamatni racun.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #2365
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kuvar View Post
    Imam kredit u Atlas banku. Ostalo mi je da vratim oko 7.000
    Sta sad?
    Upravo na javni servis ide emisija argumenti gdjeje Vujacic iz Centralne Banke izjavio da krediti koje je Atlas Banka dala gradjanima i privredi nastavljaju da se otplacuju po vec ustaljenom modelu odnosno otplatnim planovima.
    Nema nikakvog dospijeca kredita prijevremenog i slicno.

    A ti mozes da refinansiras kredit preko neke druge banke, i prebacis platu u novu banku koja ti je dala kredit.
    Last edited by hercules; 15-04-19 at 19:45.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #2366
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Htio bih poslije 16 mjeseci vratiti sav preostali iznos kredita (uzet je na 5 godina). Nisam realizovao sto sam planirao, a nema smisla da mi novac stoji na racunu.
    Vracam li samo preostali iznos bez kamate ili jos nesto uz to? To planiram uraditi u junu, pa cu tada pitati i za proceduru. Prvi put sam dizao kredit.
    P r i m o r a c

  17. #2367
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro View Post
    Htio bih poslije 16 mjeseci vratiti sav preostali iznos kredita (uzet je na 5 godina). Nisam realizovao sto sam planirao, a nema smisla da mi novac stoji na racunu.
    Vracam li samo preostali iznos bez kamate ili jos nesto uz to? To planiram uraditi u junu, pa cu tada pitati i za proceduru. Prvi put sam dizao kredit.
    Trebalo bi u ugovoru da piše pod kojim uslovima se prevremeno zatvara kredit . Ali ovih prvih mjeseci si plaćao samo kamatu . Tako da glavnicu nisi mnogo smanjio . Plus neki procenat na ostatak glavnice ti se obračunava . To je bar kod većine banaka tako . Uz ugovor trebalo bi da si dobio plan otplate gdje ti tačno za svaki mjesec piše koliko vraćaš kamate koliko glavnice . Stim recimo da he prva rata skoro samo kamata , svaka sledeće se odnos kamate i glavnice mijenja . Zadnja je recimo skoro čitava glavnica . Tako da možeš izračunati koliko si glavnice vratio na to dodaj neki procenat i to je to

  18. #2368
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Zavisi koliki je iznos kredita. Mislim da preko 10.000 ide i penal za prijevremenu otplatu kredita, nisam bas siguran za iznos, vidi u ugovoru. Ostalo ti je samo glavnicu da poklopis bez kamate, vidi ako si sacuvao papire o planu otplate kredita koliko si do sad kamate dao i koliko ti je glavnice ostalo.
    Forever young, i want to be forever young

  19. #2369
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,878
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,819
    Thanked in
    1,223 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Zavisi koliki je iznos kredita. Mislim da preko 10.000 ide i penal za prijevremenu otplatu kredita, nisam bas siguran za iznos, vidi u ugovoru. Ostalo ti je samo glavnicu da poklopis bez kamate, vidi ako si sacuvao papire o planu otplate kredita koliko si do sad kamate dao i koliko ti je glavnice ostalo.
    ovo sam htio da napisem, ali nisam bio 100% siguran, a to je da ti imas cak i penale za prijevremenu otplatu kredita. tako da tek o otpisu kamate i ne razmisljaj...
    f6

  20. #2370
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,689
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    E to je taj kreditni “komforni” i “proporcionalni” obracun kamate (na kamatu)...

    Ako mozes ne cekaj jun nego gasi sto prije. Moguce da ce ti naplatiti 0-2% za “gasenje” kredita.


    Sent from my iPhone X using Tapatalk

  21. #2371
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Hvala na odgovorima.
    Naravno, mogu da izracunam koliko sam otplatio i koliko mi je preostalo, ali ne znam koliko se jos na ostatak isplacuje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    P r i m o r a c

  22. #2372
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,352
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,986
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro View Post
    Htio bih poslije 16 mjeseci vratiti sav preostali iznos kredita (uzet je na 5 godina). Nisam realizovao sto sam planirao, a nema smisla da mi novac stoji na racunu.
    Vracam li samo preostali iznos bez kamate ili jos nesto uz to? To planiram uraditi u junu, pa cu tada pitati i za proceduru. Prvi put sam dizao kredit.

    Zanemari sve što su ti rekli. Štiti te zakon o zaštiti potrošača - korisnika finansijskih usluga. Član 27 propisuje prijevremenu otplatu kredita:
    Prijevremena otplataČlan 27
    (1) Korisnik ima pravo da u bilo kojem momentu vrati kredit, u potpunosti ili djelimično, prije roka određenog za vraćanje, pri čemu ima pravo na umanjenje ukupnih troškova kredita za iznos kamate i troškova za preostali period trajanja ugovora (prijevremena otplata), ali je dužan da o namjeri prijevremene otplate kredita unaprijed obavijesti banku u ugovorenom roku.
    (2) U slučaju prijevremene otplate kredita, banka ima pravo na objektivno opravdanu i ugovorenu naknadu troškova koji su direktno u vezi s prijevremenom otplatom kredita, pod uslovom da je prijevremena otplata izvršena u periodu tokom kojeg se primjenjivala fiksna nominalna kamatna stopa, a kod ugovora o kreditu čiji je predmet kupovina nepokretnosti ako je ugovorena fiksna ili promjenljiva nominalna kamatna stopa i ako je iznos prijevremene otplate kredita u periodu od godine dana veći od iznosa granične vrijednosti, koji utvrđuje CBCG.
    (3) Naknada iz stava 2 ovog člana može se ugovoriti do visine pretrpljene štete zbog prijevremene otplate, a najviše do 1% iznosa prijevremeno otplaćenog kredita, i to ako je period između prijevremene otplate i roka ispunjenja obaveze iz ugovora o kreditu duži od jedne godine. Ako je to period kraći od jedne godine naknada ne može biti veća od 0,5% iznosa prijevremeno otplaćenog kredita.
    (4) Banka ne može zahtijevati naknadu za prijevremenu otplatu:
    1) ako je otplata bila učinjena na osnovu zaključenog ugovora o osiguranju čija je namjena osiguranje otplate kredita,
    2) ako se otplata vrši tokom perioda za koji je ugovorena promjenljiva nominalna kamatna stopa, osim kod kredita čiji je predmet kupovina nepokretnosti i
    3) u slučaju dozvoljenog prekoračenja računa.
    (5) Naknada za prijevremenu otplatu kredita ni u jednom slučaju ne može biti veća od iznosa kamate koju bi korisnik platio za vrijeme od dana vraćanja kredita do dana kada je kredit po ugovoru trebao biti vraćen.
    (6) CBCG može propisati dodatne uslove prijevremene otplate kredita.

    (7) Odredbe ovog člana primjenjuju se i na ugovor o lizingu.

    Ono što je tebi bitno, nećeš vratiti buduću kamatu koja bi ti se obračunala da si nastavio da reodvno otplaćuješ krediti svakog mjeseca. Narodski popularno rečeno Banka će je otpisati.
    Ako je saldo tvog duga po glavnici manji od 10,000 vratićeš cijelu glavnicu i kamatu obračunatu od dospijeća perhtodnog anuiteta do dana zatvaranja (obračunava se dnevno kamata).
    Ako ti je dug veći od 10,000 onda ako ugovorom nije manje definisano vratićeš 1% na tu glavnicu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #2373
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,930
    Thanks Thanks Given 
    1,492
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro View Post
    Hvala na odgovorima.
    Naravno, mogu da izracunam koliko sam otplatio i koliko mi je preostalo, ali ne znam koliko se jos na ostatak isplacuje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Pomoglo bi kad bi rekao koja banka... U societe uzimaju 1% za prijevremenu otplatu

    Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  24. #2374
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,740
    Thanks Thanks Given 
    2,107
    Thanks Thanks Received 
    4,654
    Thanked in
    2,480 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    ovo sam htio da napisem, ali nisam bio 100% siguran, a to je da ti imas cak i penale za prijevremenu otplatu kredita. tako da tek o otpisu kamate i ne razmisljaj...
    Kamata se svakako mora otpisati za svaki mjesec za koji se kredit prije vrati.
    Forever young, i want to be forever young

  25. #2375
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Trebalo bi da je zakonom o potrošačkim kreditima regulisano koliko se plaća prilikom zatvaranja kredita. Mislim da ne smije preko 1%.

    EDIT:

    Član 23
    (1) Potrošač ima pravo da prijevremeno, u bilo kom trenutku, djelimično ili u potpunosti ispuni svoje obaveze iz ugovora o kreditu, u kom slučaju ima pravo i na smanjenje ukupnih troškova kredita za preostali iznos kamata i drugih troškova u vezi preostalog roka trajanja ugovora.

    (2) U slučaju prijevremene otplate kredita kreditor ima pravo na pravednu i objektivnu naknadu opravdanih troškova neposredno povezanih sa prijevremenom otplatom kredita, pod uslovom da je prijevremena otplata izvršena tokom perioda za koji je ugovorena fiksna kamatna stopa

    (3) Iznos naknade iz stava 2 ovog člana ne smije biti veći od 1% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje ako je period između dana prijevremene otplate i roka dospijeća iz ugovora o kreditu duži od 12 mjeseci.

    (4) Ako period iz stava 3 ovog člana nije duži od 12 mjeseci, iznos naknade ne smije biti veći od 0,5% iznosa kredita koji se prijevremeno otplaćuje.

    (5) Kreditor nema pravo na naknadu iz stava 2 ovog člana ako: 1) se otplata vrši prema ugovoru o osiguranju koji je sredstvo obezbjeđenja otplate kredita; 2) se radi o dozvoljenom prekoračenju, ili 3) je prijevremena otplata izvršena tokom perioda za koji nije ugovorena fiksna kamatna stopa.

    (6) Kreditor ima pravo na naknadu iz stava 2 ovog člana ako je iznos prijevremene otplate u periodu od 12 mjeseci veći od 10.000,00 Eur-a.

    (7) Iznos naknade iz st. 3 i 4 ovog člana ne smije biti veći od iznosa kamata koje bi potrošač platio tokom perioda između dana prijevremene otplate kredita i dana prestanka ugovora o kreditu.


    EDIT 2: Čini mi se da ovo pod (5) znači da banka nema pravo na naknadau ako je kredit dat sa varijabilnom kamatnom stopom. Cijeli član se odnosi na kredite sa fiksnom kamatnom stopom. Makar ja to tako tumačim, nisam siguran jesam li u pravu.
    Last edited by ćepanica; 16-04-19 at 09:20.

Page 95 of 284 FirstFirst ... 4585919293949596979899105145195 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •