Page 97 of 284 FirstFirst ... 478793949596979899100101107147197 ... LastLast
Results 2,401 to 2,425 of 7100

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #2401
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Upravo to... 1% je najniza provizija, vidim da je za mnoge kredite 1,5-2%.
    Ne mogu da vjerujem da ljudi nijesu krenuli da tuzbama traze svoje pare, to im je osnovano 1/1.
    Mada, ne bi me cudilo da nasi sudovi zauzmu neki nakaradni stav u korist banaka, zarad zastite poslovnog ambijenta i sl.
    Trebalo bi provjeriti rok zastare za takvo potrazivanje, ali zamislite samo koliko je kredita odobreno. Neka bude da su troskovi obrade par stotina eura. Na to dodajte 2x toliko sudskih troskova koje bi banka morala da plati u slucaju da krenu u parnicenje. Mislim da bi morali da isplate ne desetine miliona eura, mozda sam malo rekao.
    Cak i za ove manje kredite, dje su im odbijali desetak eura, ljudi bi angazovali advokate sa kojima bi dijelili sudske troskove od nekih 400-500e.
    Uglavnom, kradu nas na sve strane, ne samo banke.
    Evo citam ovu temu o racunima za struju, ladno nam naplacuju gubitke na mrezi?? Alo, mi placamo gubitke na mrezu, to nama prebijaju. Da smo pravna drzava, ovo bi trebalo da bude zlatno doba crnogorske advokature. Nego to nije za ovu temu.
    Ovo stvarno moram da provjerim, juce sam bio na razgovor u vezi kredita, svaki cent sam rasporedio dje treba da ode, i kaze mi sluzbenik banke da ce da mi odbije 500e na ime nekakvih troskova. E neces druze garantujem ti, i ako uzmem kredit, naplaticu ih prije ili kasnije
    Last edited by Totalno Lagan; 26-04-19 at 12:18.

  2. #2402
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,942
    Thanks Thanks Given 
    511
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    658 Posts

    Default

    Troskovi obrade kredita su čista glupost, zato i postoje sporovi oko toga. Zamisli da pođes da kupiš auto i kažu ti: ako kupiš auto plaćaš još 1% na ime troškova obrade tvog predmeta. ili za bilo koji drugi posao. Kamate su cijena prodaje usluge ustupanja novca na korišćenje, ta naknada je čista špekulacija.

    Što gore neko napisa, po toj logici i ako ti odbiju zahtjev morao bi da platiš dio te naknade jer su ti razmatrali zahtjev. Glupost.

  3. #2403
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Ne bi Djede Djuro nego bi kupio auto bez patosnica. Otprilike tako dodje.
    Razlicita je praksa medju drzavama kada je u pitanju naknada za odobrenje kredita. U Srbiju ih je sud oborio, kod nas je bila presuda osnovnog suda u Rozaje protiv CKB banke cini mi se, ali je odluka suda na reviziju vec neko vrijeme.
    Validni su argumenti za i protiv naknade, nekako bude kao vjecna rasprava. Na ovu temu jedan interesantan citat iz novina:
    Vlada Crne Gore odlučila je da se zaduži kod londonske filijale Kredi Svis banke za 80 miliona evra, a zalog za taj aranžman biće državno zlato od 38.477 unci koje je već bilo u toj banci kao zalog za ranije kredite, pišu podgoričke Vijesti.Isplata novca biće u dve tranše, od kojih je prva 50 miliona, a druga 30 miliona evra.
    Kredit se uzima na deset godina, pod uslovom da se prva tranša od 50 miliona evra otplaćuje u četiri rate u narednih pet godina sa jednom godinom grejs perioda, dok bi druga tranša bila otplaćena u punom iznosu desete godine otplate.
    „Kamatna stopa na navedeni aranžman iznosi tromesečni Euribor i 3,9 odsto margina, a naknada za obradu kredita je 0,75 odsto”, navodi se u informaciji o uslovima zaduženja.

    U skladu sa nacrtom ugovora o zalozi računa, crnogorska vlada se slaže da založi i preda u

    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. #2404
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,690
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default Banke u Crnoj Gori

    Kredit je “proizvod” banke. Kao i svaka druga “roba” ili usluga... ima svoju cijenu iskazanu kroz kamatu - efektivna ili nominalna. To sto oni hoce da ti za kupljenih 1 KG robe daju 950 grama... to je za sud i kaznu.

    Pri izboru ponude treba gledati efektivnu kamatnu stopu.

    http://www.021.rs/story/Info/Biznis-...d-kredita.html

    Sent from my iPhone X using Tapatalk
    Last edited by Sale; 26-04-19 at 14:07.

  5. #2405
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    Kredit je “proizvod” banke. Kao i svaka druga “roba” ili usluga... ima svoju cijenu iskazanu kroz kamatu - efektivna ili nominalna. To sto oni hoce da ti za kupljenih 1 KG robe daju 950 grama... to je za sud i kaznu.


    Sent from my iPhone X using Tapatalk
    I koriscenje fiksne telefonije ima cijenu usluge kroz impulse, ali imas i pretplatu za pristup infrasrtukturi ili koriscenje infrastrukture, a ne mozes koristit fiksni bez infrastrukture.
    U neke restorane placas famozni kuver a u neke ne, negdje muziku a negdje ne. Svako bira ono sto mu odgovara.
    Tako da je puno slicnih primjera a svaka strana ima svoje argumente. A sto bi pravnici rekli, sve sto zakonom i Ustavom nije zabranjeno je dozvoljeno pa imamo to sto imamo.

    Veci je problem sto kod nas 95% ljudi ni ne procita ugovor o kreditu koji potpisuje. Poslije se brane sitnim slovima.
    Vidio sam desetine ugovora o kreditima iz raznih banaka, svaki clan imase isti font i velicinu slova. Sad sto je narodu najbitnije da uzme pare i izadje preko vrata je drugi problem.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #2406
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,690
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    Dobro ti branis vas bankare, ali nije mi zao kada puknu tuzbe. Naplacujete i odrzavanje racuna, pa to nema veze sa kreditom.

    Ljudi ulaze u kredit samo zato sto moraju, a bankari to zloupotrebljavate. Malo je kamata nego jos “za obradu”... “odobrenje” i ostale gluposti.

    Jednom sam koristio kredit i potrudicu se nikad vise.


    Sent from my iPhone X using Tapatalk

  7. #2407
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    A da li je praksa u nasim bankama da kada citas ugovor i nesto ti se ne svidja, promijene?

    Ili ti kazu uzmi ili ostavi?

  8. #2408
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Svaki put kad udjem u banku ( a to je bas bas rijetko ) ocekujem da mi onaj portir naplati ulaz ka u bioskop . naplacuju odrzavanje racuna , ali isto tako i kad oces da podignes pare ti naplate proviziju . umjesto da ti daju kamoatu sto koriste tvoj novac oni ti naplate provizuju kad ga podignes (bankomat jos ne za sad bar) .

  9. #2409
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,488
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Obrada kredita zahtjeva određeni rad, potpuno je logično da se taj rad naplati... Ono što je nelogično i nezakonito je da se naplati kao procenat od vrijednosti kredita... Koja je razlika u obradi kredita od 100k i 200k...?

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  10. #2410
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Obrada kredita, alo!!! Koji su to troskovi, papir, toner i struja? I zasto naplacivati tako nesto kad na 50000 banci vraces 80000e. Tj, nije na 50000e nego 49500e
    Mislio sam da to vise ne rade.
    https://www.google.com/amp/s/www.vij...-kredita%3famp
    A evo kako je regulisano u Srbiji
    http://efektiva.rs/aktuelnosti-efekt...nje-stava-vks/
    I ne vidim ništa značajno.
    Sad po zakonu ne mogu da ti naplate obradu kredita da te predhodno ne obavjeste da će to odraditi/naplatiti

    Predočeni su ti svi uslovi. Niko te ne drži na nišan da prihvatiš uslove

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    Last edited by Rakun; 26-04-19 at 19:18.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #2411
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Pa nikakva je razlika i svi pokusaji opravdavanja toga su smijesni.
    Ne mozes da ga kvantifikujes i zato ga iskazujes u procentu, da bi stvorio privid ispravnog.
    A prica trosak vremena referenta i ostalo je da ne kazem sta.
    Kad bi kvantifikovali trosak ne bi mogao prec 30e za kredite do 20k, preko ne bi moglo prec 100e.

  12. #2412
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    @Sale kao sto vidis nikoga ne branim. Samo uporedih to sa drugim sferama zivota i navedoh par primjera. Inace se trudim da ljudima na ovoj temi pomognem da bolje razumiju banke i bankarstvo.

    @djiha upravo je to jedna od stavki koja se moze pregovarati sa banakama.
    Kao i svaki ugovor, tako je i ugovor o kreditu izraz slobodne volje najmanje dvije strane. Ali je stvar pilicno jednostavna: tebi trebaju pare i banka ce da ti ih da pod odredjenim uslovima. Tvoje je da probas da ispregovaras i prihvatis ili ne prihvatis.

    @Medo_je najcesce banke imaju definisane iznose od do. Odobrenje se razlikuje za firme i fizicka lica. Za firme je malo slozenije da kazem od fizickih lica. A i kod fizickih nije isto za kes kredit ili stambeni. Treba procjena obezbjedjenja da se radi i slicne aktivnosti.

    Ono sto je bankarska praksa pokazala i ako dodje do ukidanja naknade za odobrenje kredita, to neminovno povlaci za sobom povecanje kamatnih stopa. Na kraju isto ce da kosta duznika, u nekim slucajevima i vise nego da je platio zasebno naknadu.

    Razvojem tehnologije, bankarstvo kakvo danas imate priliku da vidite nece postojati. I znam da necete biti tuzni zbog toga, jer su banke omrazene svugdje u svijetu i krive za sva moguca zla.
    AI odnosno vjestacka inteligencija ce bankrastvo da svede na software skoro pa u cjelosti.
    Vec sad po zapadu imate filijale banaka bez zaposlenih. Udjete u poslovnicu, na citac dokumenata polozite licnu ili pasos i samo ukucate iznos koji vam treba. U pozadini software odradi provjeru gdje radite, koliko vam je plata, imate li dugova, neplacenih racuna i sl i uradi ocjenu vaseg boniteta i odluci da li vam je kredit odobren ili ne. CG je daleko od ovoga, nekih 10tak godina mozda. Ovo zahtijeva regulativu koju mi jos nemamo a tu mislim da su podaci o vasim dugovima za struju, poreze, kredite i ostale racune dostupni na jedno mjesto.

    Da ne idete nigdje dalje, u Sloveniji npr kad trazite kredit banke imaju uvid u vasu urednost kakvu pomenuh u prethodnoj recenici.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #2413
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Pa dobro, ne bih bas rekao da ce to kod nas da bude za 10 godina (povecaj jos malo), ali svakako je nesto sto je buducnost.
    Ja sam ocekivao da ce telekom operatori u CG da naprave svoje banke (kao sto je Telenor u Srbiji) ili nesto slicno. Za pocetak ocekujem da ce tako da se radi tranzicija.

    Kada smo vec kod analize, zar ne bi kreditni registar u CBCG trebalo da ima sve podatke koji su potrebni jednoj banci za procjenu parametara koje si naveo?

  14. #2414
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,690
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    I operateri (bar u Srbiji) su povezani sa kreditnim biroom.

    Osim ako bankari nemaju jos neke (ne)legalne metode provjere klijenata onda im je ta baza dovoljna.


    Sent from my iPhone X using Tapatalk

  15. #2415
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Vidjeh par reklama za banke u Srbiji koje nude online kredit za sat vremena . Ako se dobri sjećam to su jes krediti od po par hiljada i na nekoliko godina ali eto sve iz kuće se završi . Lično i dok sam radio i kao penzioner udjem u banku bas nešto vandredno . Zadnji put promjenio operatera pa sam morao broj tel za SNS notifikaciju da promjenim . Sva plaćanja uplate i slično elektronski . Karticom bukvalno i žvake kupujem . Tako da nam ta futuristicka buducnist nije bas toliko daleka .

  16. #2416
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,793
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djiha View Post
    Pa dobro, ne bih bas rekao da ce to kod nas da bude za 10 godina (povecaj jos malo), ali svakako je nesto sto je buducnost.
    Ja sam ocekivao da ce telekom operatori u CG da naprave svoje banke (kao sto je Telenor u Srbiji) ili nesto slicno. Za pocetak ocekujem da ce tako da se radi tranzicija.

    Kada smo vec kod analize, zar ne bi kreditni registar u CBCG trebalo da ima sve podatke koji su potrebni jednoj banci za procjenu parametara koje si naveo?
    Nas kreditni registar ima samo podatke o kreditima. Nista preko toga. Nema dugovanja za teleon, struju, cistocu, poreze i ostalo.
    Nije ni pravno regulisano da se to moze tu iskazivati tako da ce to malo potrajati.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #2417
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Mislim da cbcg vec to planira da uvede na inicijativu operatora mobilnih.

  18. #2418
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Odavno je ta priča (2014).
    Trebalo da budu za početak kazne od policije, komunalne, sudski troškovi... Pa da se ide na EPCG, mobilne itd...

    Ali se ne mrda, isto kao što se dugo vremena nije mrdalo sa formom RKB,napravio je neko prije 10 godina formu i to u određenom formatu (čitaj PDF) i ćao.

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #2419
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,690
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    Nije do banaka, ali kada sam cuo da sve firme u CG moraju da predaju pazar svakog dana. Da ne idemo dalje, pa u Srbiji je to jednom nedjeljno.

    Koliko bi to rasteretilo banke i smanjilo guzve... a lako je donijeti neku odluku ministarstva finansija i cao.

    Koji je to trosak za preduzetnike da svakog dana idu do banke!


    Sent from my iPhone X using Tapatalk

  20. #2420
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,955
    Thanks Thanks Given 
    1,359
    Thanks Thanks Received 
    1,669
    Thanked in
    947 Posts

    Default

    Vala bar banaka ima na svaki ćošak, najveci nam to problem bio sto moramo svaki dan pazar uplacivati.

  21. #2421
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,690
    Thanks Thanks Given 
    769
    Thanks Thanks Received 
    223
    Thanked in
    172 Posts

    Default

    Ako vam je tako dobro, onda nista.


    Sent from my iPhone X using Tapatalk

  22. #2422
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,403
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    Nije do banaka, ali kada sam cuo da sve firme u CG moraju da predaju pazar svakog dana. Da ne idemo dalje, pa u Srbiji je to jednom nedjeljno.

    Koliko bi to rasteretilo banke i smanjilo guzve... a lako je donijeti neku odluku ministarstva finansija i cao.

    Koji je to trosak za preduzetnike da svakog dana idu do banke!


    Sent from my iPhone X using Tapatalk
    Ovo jednostavno nije tacno. Niko ti ne brani da drzis pare negdje u sefu I onda tamo peti dan uplatis pet pazara odjednom....

    Ali zasto bi privatnici razmisljali o bezbjednosti novca I zasto ne bi odmah raspolagali sredstvima tako sto bi vrsili placanja odmah kada uplate pazar??

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  23. #2423
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,806
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ovo jednostavno nije tacno. Niko ti ne brani da drzis pare negdje u sefu I onda tamo peti dan uplatis pet pazara odjednom....

    Ali zasto bi privatnici razmisljali o bezbjednosti novca I zasto ne bi odmah raspolagali sredstvima tako sto bi vrsili placanja odmah kada uplate pazar??

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Prije par mjeseci mi je bila trzisna inspekcija.
    Inspektor mi je rekao da se pazar mora uplacivati sledeci dan odmah.
    Njegova posjeta je bila druge prirode, cisto ga pitah, jer mi je bas opterecenje da svaki dan idem u banku.
    Dotakosmo se i drugih tema, vezano za povrate proizvoda, za zamjene.... Izvedoh zakljucak da kupci i nijesu toliko zasticeni kao sto cezap tvrdi.

  24. #2424
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,018
    Thanks Thanks Given 
    3,953
    Thanks Thanks Received 
    6,512
    Thanked in
    3,105 Posts

    Default

    Ne brani, ali trgovacka knjiga mora biti upisana na juceranji dan i poklapati se sa izvodima. Naravno, ko nece da placa kazne kad mu uleti inspekcija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  25. #2425
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,955
    Thanks Thanks Given 
    1,359
    Thanks Thanks Received 
    1,669
    Thanked in
    947 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mrgo View Post
    Dotakosmo se i drugih tema, vezano za povrate proizvoda, za zamjene.... Izvedoh zakljucak da kupci i nijesu toliko zasticeni kao sto cezap tvrdi.
    slušamo

Page 97 of 284 FirstFirst ... 478793949596979899100101107147197 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •