Page 219 of 284 FirstFirst ... 119169209215216217218219220221222223229269 ... LastLast
Results 5,451 to 5,475 of 7078

Thread: Banke u Crnoj Gori

  1. #5451
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,686
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    221
    Thanked in
    170 Posts

    Default

    U decembru sam imao puno placanja bez problema. Ali u januaru je prestao je da radi na POS. Prijavio CC i odmah su me zvali… nesto uradili, ali nije pomoglo. Cekam ponedjeljak da pogledaju karticari

  2. #5452
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Nlb je uvela neke izmjene od sjutra, poslali su sms sa linkom ka sajtu ali nema sanse da mogu otvoriti pdf i vidjeti sta je sve skuplje.

    https://www.nlb.me/me/nlb-banka/novosti/30-12-2022

  3. #5453
    Join Date
    May 2020
    Posts
    590
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    U decembru sam imao puno placanja bez problema. Ali u januaru je prestao je da radi na POS. Prijavio CC i odmah su me zvali… nesto uradili, ali nije pomoglo. Cekam ponedjeljak da pogledaju karticari
    Ja sam imao dosta plaćanja u Januaru i nisam imao uopšte problema.

    Čak imam 2 kartice i plaćao sa obje bez problema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to Auris For This Useful Post:


  5. #5454
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,115
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    127
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    I ja placao bez problema, imam i HB i CKB na AP, bas mi nikad nije zastekalo


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #5455
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,950
    Thanks Thanks Given 
    1,359
    Thanks Thanks Received 
    1,665
    Thanked in
    944 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    U decembru sam imao puno placanja bez problema. Ali u januaru je prestao je da radi na POS. Prijavio CC i odmah su me zvali… nesto uradili, ali nije pomoglo. Cekam ponedjeljak da pogledaju karticari
    Radi bez problema, online i na pos…

  7. The Following User Says Thank You to stefke For This Useful Post:


  8. #5456
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,110
    Thanks Thanks Given 
    1,299
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    145 Posts

    Default

    Imam neku svotu papirnih eurah koje su pomalo pocrnile od vlage nastale prodorom vode ? (Ne moze da se ocisti) Da li ja ovo mogu da zamjenim u CBCG bez ili sa provizijom i kakva je procedura ? Do kog iznosa mogu da zamjenim bez papirologije i cuda ?

    Citah ovaj pravilnik sa sajta CBCG ali mi nista nije jasno.

    Tipa clan 31, stavka 6 kaze da banka NECE izvrsiti zamjenu ukoliko "se radi o više euro novčanica sa istim ili veoma sličnim oštećenjima koje su prezentirane na zamjenu od
    strane jednog ili više podnosilaca zahtjeva"

    Ako gledam ovu stavku onda nemam sta ici, jer su sve slicno prljave...

    Ima li ko kakav savjet ?


    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  9. #5457
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1,718
    Thanks Thanks Given 
    341
    Thanks Thanks Received 
    921
    Thanked in
    470 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shadow'91 View Post
    Imam neku svotu papirnih eurah koje su pomalo pocrnile od vlage nastale prodorom vode ? (Ne moze da se ocisti) Da li ja ovo mogu da zamjenim u CBCG bez ili sa provizijom i kakva je procedura ? Do kog iznosa mogu da zamjenim bez papirologije i cuda ?

    Citah ovaj pravilnik sa sajta CBCG ali mi nista nije jasno.

    Tipa clan 31, stavka 6 kaze da banka NECE izvrsiti zamjenu ukoliko "se radi o više euro novčanica sa istim ili veoma sličnim oštećenjima koje su prezentirane na zamjenu od
    strane jednog ili više podnosilaca zahtjeva"


    Ako gledam ovu stavku onda nemam sta ici, jer su sve slicno prljave...

    Ima li ko kakav savjet ?


    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    Ovo se odnosi na namjerna oštećenja, tako da mislim da nećeš imati problema da to zamijeniš, koliko god da imaš toga..

  10. #5458
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    U decembru sam imao puno placanja bez problema. Ali u januaru je prestao je da radi na POS. Prijavio CC i odmah su me zvali… nesto uradili, ali nije pomoglo. Cekam ponedjeljak da pogledaju karticari
    Moze biti da si dostigao maximalni iznos transakcija bez koriscenja PIN-a. Naime banke dozvoljavaju da se rade beskontaktne transakcije, ali nakon svakih npr 400 eura u toku mjeseca treba da odradis jednu sa PIN-om kako bi se taj iznos resetovao.
    Ovo iz razloga sto ako izgubis telefon ili karticu pa da neko ne bi potrosio sve pare sa racuna dok ti blokiras i odradis ostalo.

    Probaj da platis nesto na POS i neka ubace karticu da ocita chip ili sa bankomata da podignes pare.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #5459
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,686
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    221
    Thanked in
    170 Posts

    Default

    Kod Apple Pay skoro nikada ne ne unosi pin bez obzira na iznos. Jer je “potpisana” sa FaceID / Passcode. Samo u USA su mi neki terminali trazili PIN. Prezivjecu do sjutra, pa cu da vidim sta ce da kazu. Nesto imam utisak da je povezano sa expire date 01/23… iako bi trebalo da bude do kraja mjeseca.

  12. #5460
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Expiry date kartice nema veze sa placanjem.
    Nema ni veze sa Apple pay ili nekim adnorid novcanikom, koliko ima sa ''card fraud protection policy'' koji ti namecu Visa i Mastercard.
    Ja sam isti problem imao sa obicnom karticom, nije htio paypass da prodje.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #5461
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,110
    Thanks Thanks Given 
    1,299
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    145 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bayo View Post
    Ovo se odnosi na namjerna oštećenja, tako da mislim da nećeš imati problema da to zamijeniš, koliko god da imaš toga..
    E vala fala ti ka bratu, probat cu ove sedmice onda

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  14. #5462
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,027
    Thanks Thanks Given 
    794
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    355 Posts

    Default

    Probaj ne kosta te nista.

  15. #5463
    Join Date
    May 2021
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shadow'91 View Post
    Imam neku svotu papirnih eurah koje su pomalo pocrnile od vlage nastale prodorom vode ? (Ne moze da se ocisti) Da li ja ovo mogu da zamjenim u CBCG bez ili sa provizijom i kakva je procedura ? Do kog iznosa mogu da zamjenim bez papirologije i cuda ?

    Citah ovaj pravilnik sa sajta CBCG ali mi nista nije jasno.

    Tipa clan 31, stavka 6 kaze da banka NECE izvrsiti zamjenu ukoliko "se radi o više euro novčanica sa istim ili veoma sličnim oštećenjima koje su prezentirane na zamjenu od
    strane jednog ili više podnosilaca zahtjeva"

    Ako gledam ovu stavku onda nemam sta ici, jer su sve slicno prljave...

    Ima li ko kakav savjet ?


    Sent from my SM-S908E using Tapatalk

    Vjerovatno će ti dati da popuniš neki formular ili da napišeš neku izjavu što im omogućava da zaplijene novčanice ukoliko se pokažu da su lažne. Što se tiče oštećenja, ne bi trebalo da ima problema. Uslov da se zamijene novčanice jeste da je očuvano makar 60% njihove površine i da je vidljivo koji je apoen u pitanju. Lično sam mijenjanjao par nekih nagorelih novčanica, a znam da je jedna žena donijela 600-700 eura koje je njena stara majka držala u nekoj kesi pa su se novčanice ubuđale. I to su zamijenili kad su utvrdili da nijesu lažne i kad su sastrugali buđ dovoljno da vide serijske brojeve, isto uz popunjen i potpisan formular. Novčanice se predaju u zgradi nekadašnjeg zop-a, onamo prekoputa Radovča.

  16. #5464
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,110
    Thanks Thanks Given 
    1,299
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    145 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by elemental View Post
    Vjerovatno će ti dati da popuniš neki formular ili da napišeš neku izjavu što im omogućava da zaplijene novčanice ukoliko se pokažu da su lažne. Što se tiče oštećenja, ne bi trebalo da ima problema. Uslov da se zamijene novčanice jeste da je očuvano makar 60% njihove površine i da je vidljivo koji je apoen u pitanju. Lično sam mijenjanjao par nekih nagorelih novčanica, a znam da je jedna žena donijela 600-700 eura koje je njena stara majka držala u nekoj kesi pa su se novčanice ubuđale. I to su zamijenili kad su utvrdili da nijesu lažne i kad su sastrugali buđ dovoljno da vide serijske brojeve, isto uz popunjen i potpisan formular. Novčanice se predaju u zgradi nekadašnjeg zop-a, onamo prekoputa Radovča.
    Super super. Fala ti.
    Ma i ovo je djede drzao u neki stek i jebiga.
    Na ove moje sve se vidi samo sto ima crnila po njima, a odje po prodavnica nece da ih prime, iako ponavljam sve se ljepo vidi sto je i kako je, pa mi je prakticnije da to zamjenim u PG.

    Mozes li mi samo malo konkretnije lokaciju objasniti, iz HN picim gore.

    Jel to ova adresa: 6 Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, Podgorica ? (Ovo je sa google maps, Centralna banka CG)

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  17. #5465
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Nije to adresa. Ovdje podji.

    https://goo.gl/maps/YJu8bKQZRg8oTLXF8

    Probaj da uplatis te pare preko nekog cash in bankomata na karticu Hipotekarne ili NLB npr.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  18. #5466
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,924
    Thanks Thanks Given 
    1,491
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    Mislim da ih nece prihvatiti bankomat... Jer odbija izguzvane a ne ovako oštećene... Ali neka proba takodje i ckb ima cash in bankomate

    Sent from my Mate 40 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  19. #5467
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,487
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    295
    Thanked in
    194 Posts

    Default

    probaj da platis parking u deltu na onaj aparat

  20. #5468
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Ubaci u aparat u kladionicu

  21. #5469
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,092
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    2,377
    Thanked in
    1,226 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    Kod Apple Pay skoro nikada ne ne unosi pin bez obzira na iznos. Jer je “potpisana” sa FaceID / Passcode. Samo u USA su mi neki terminali trazili PIN. Prezivjecu do sjutra, pa cu da vidim sta ce da kazu. Nesto imam utisak da je povezano sa expire date 01/23… iako bi trebalo da bude do kraja mjeseca.
    Meni su u NLB karticu koja je isticala u maju izradili u martu bez da su mi javili a staru ugasili. Daniam nism amogla da koristim staru i tek kad sam nazvala rekli su mi sto je.

  22. The Following User Says Thank You to montenegrina For This Useful Post:


  23. #5470
    Join Date
    May 2021
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    78
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nije to adresa. Ovdje podji.

    https://goo.gl/maps/YJu8bKQZRg8oTLXF8

    Probaj da uplatis te pare preko nekog cash in bankomata na karticu Hipotekarne ili NLB npr.

    Da, ova je adresa. Svakako je svega oko 200-300 metara udaljena od Bulevara Svetog Petra Cetinjskog 6.

  24. #5471
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,110
    Thanks Thanks Given 
    1,299
    Thanks Thanks Received 
    283
    Thanked in
    145 Posts

    Default

    Fala vi dobri ljudi.
    Idem sjutra da zavrsim ovo.

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  25. #5472
    Join Date
    May 2020
    Posts
    590
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Da li nam Hercules u kratkim crtama objasniti prednosti usvajanja ovog zakona - Zakon o uporedivosti naknada povezanih sa računom za plaćanje potrošača, prebacivanju računa za plaćanje potrošača i računu za plaćanje sa osnovnim uslugama


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #5473
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,686
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    221
    Thanked in
    170 Posts

    Default Banke u Crnoj Gori

    Pa samo ime zakona sve kaze. Konacno CBCG nesto radi

  27. #5474
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Auris View Post
    Da li nam Hercules u kratkim crtama objasniti prednosti usvajanja ovog zakona - Zakon o uporedivosti naknada povezanih sa računom za plaćanje potrošača, prebacivanju računa za plaćanje potrošača i računu za plaćanje sa osnovnim uslugama
    Zamisao je dobra, a kakva će biti realizacija ostaje da se vidi. U principu mora potrošaču da se pruži jasan uvid u naknade koje su mu naplaćene i koliko ga nešto košta. I ako je u drugu banku jeftinije to što njemu treba, ternutna banka na njegov zahtjev mora da mu prebaci pare u drugu banku bez troška.

    Daleko je ovo od sjajnog, ali jeste neki početak. Lično po meni ovo je komplikovano, i terba samo prekopirati Austrijsko rješenje koje glasi - račun ti je uvijek isti i možeš da ga šetaš od banke do banke samo kad platiš sve što si dućan banci. Banka smije samo jednom u kvartal da ti naplati naknadu, a dužna je da ti pod obavezno ponudi račun, karrticu za bankoma, karticu za internet i SMS notifikacije. Ostalo ako hoćeš može da mu dodaš usluge tipa trajni nalog, e/m banking i slično to je tvoja volja kao i cijena za te usluge koje ćeš da mu naplati jedan jedini put u kvartalu. Imao klijent 1 placanje ili 1000 placanja ne smiješ mu dodatne naknade naplaćivat. Podizanje sa bankomata besplatno, samo na tuđe bankomate limitirano na 400 eura dnevno.

    Ali kako stari vele daleko je do murava, moramo se zadovoljiti ovim malim počecima.
    U kratkim crtama glavno je:
    1. Možete da zahtijevate bez troška prenos svog računa iz jedne banke u drugu. Ako npr u NLB imate račun i trajne naloge za plaćanje kredita, osiguranja i struje npr možete da ovlastite NLB i zahtijevate da vam sva vaša sredstva i trajne naloge prebace npr u CKB. Tamo vam otvaraju novi račun, na njega prenose sva sredstva koja ste imali u NLB i stavljaju trajne naloge koje ste imali u NLB. Ne zadržava se isti broj računa.

    2. Banka mora da vam najmanje jednom godišnji da izvještaj o naknadama koji mora da sadrži
    1) pojedinačnu naknadu obračunatu za svaku uslugu i informaciju o tome koliko je puta ta usluga korišćena tokom izvještajnog perioda, a ako je više usluga obuhvaćeno paketom - naknadu koja je obračunata za cijeli paket, informaciju o tome koliko je puta naknada za paket obračunata u izvještajnom periodu, kao i dodatnu naknadu koja je obračunata za bilo koju uslugu koja prelazi obim obuhvaćen naknadom za paket;
    2) ukupne iznose naknada nastalih tokom izvještajnog perioda za svaku uslugu, za svaki pruženi paket usluga i za usluge koje prelaze obim obuhvaćen naknadom za​​ paket;
    3) visinu kamatne stope na prekoračenje na računu za plaćanje, ako je pružalac platnih usluga pružao ovu uslugu u izvještajnom periodu, kao i ukupan iznos obračunatih kamata na prekoračenje u ovom periodu;
    4) visinu pasivne kamatne stope koja se primjenjuje na račun za plaćanje i ukupni iznos kamata po ovom osnovu koje je potrošač ostvario u izvještajnom periodu, i​​
    5) ukupni iznos svih naplaćenih naknada za sve usluge pružene tokom izvještajnog perioda.
    Izvještaj o naknadama mora:
    1) da bude napisan​​ jasno, lako razumljivim riječima i slovima veličine koja omogućava čitljivost;
    2) da se koristi, u mjeri u kojoj je to moguće, pojmovima određenim u listi najreprezentativnijih usluga;
    3) da bude tačan i ne smije biti obmanjujući;
    4) da sadrži naknade u eurima, a u drugoj valuti samo ako je tako ugovoreno između pružaoca platnih usluga i potrošača;
    5) da bude poseban dokument sa nazivom „Izvještaj o naknadama“ na vrhu prve stranice, pored logotipa pružaoca platnih usluga, kako bi se razlikovao od drugih dokumenata, i​​
    6) da bude napisan na crnogorskom jeziku ili drugom jeziku dogovorenom između pružaoca platnih usluga i potrošača.
    Definiše se nakanada koju banka smije naplatiti kao razumna što god je pisac htio time da kaže.
    Osjetljivim grupama klijenata se naknade moraju smanjiti 30% - primaoci minimalne zarade, materijalnog oezbjeenja, invalidnine slično

    Razumnu naknadu iz stava 2 ovog člana određuje kreditna institucija uzimajući u obzir najmanje sljedeće kriterijume:

    1) prosječnu neto-zaradu u Crnoj Gori, po podacima organa državne uprave nadležnog za statistiku, i
    2) prosječnu naknadu koju kreditne institucije u Crnoj Gori naplaćuju potrošačima za tu uslugu u vezi sa drugim računima za plaćanje.
    Kreditne institucije su dužne da potrošaču naplate razumne naknade i u slučaju nepoštovanja obaveza iz okvirnog ugovora od strane potrošača.

    Izuzetno od stava 2 ovog člana, potrošačima koji pripadaju osjetljivoj grupi, kreditna institucija je dužna da usluge iz člana 28 stav 1 tač. 1, 2 i 3 ovog zakona i prvih deset​​ nacionalnih platnih transakcija u mjesecu pruža bez naknade, a za ostale usluge iz člana 28 stav 1 tačka 4 ovog zakona kreditna institucija smije naplatiti naknadu najviše u visini od 70% naknade koju naplaćuje drugim imaocima računa za plaćanje sa osnovnim uslugama.

    Potrošači koji pripadaju osjetljivoj grupi su: korisnici minimalne zarade, materijalnog obezbjeđenja, lične invalidnine, dodatka za njegu i pomoć i novčane naknade po osnovu osiguranja od nezaposlenosti, koji ta prava ostvaruju u skladu sa zakonima kojima se uređuju rad, posredovanje pri zapošljavanju i prava za vrijeme nezaposlenosti i socijalna i dječja zaštita.

    Kreditna institucija je dužna da, u poslovnim prostorijama namijenjenim za rad sa potrošačima i na svojoj internet stranici, objavi tarifu po kojoj naplaćuje naknade za usluge iz člana 28 stav 1 ovog zakona.
    Evo malo više detalja na linku:
    https://www.cdm.me/ekonomija/ukoliko...o-njega-uradi/
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  28. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  29. #5475
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,347
    Thanks Thanks Given 
    2,792
    Thanks Thanks Received 
    3,980
    Thanked in
    1,927 Posts

    Default

    Spisak kreditnih institucija koje otvaraju i vode račun za plaćanje sa osnovnim uslugama:

    1. Crnogorska komercijalna banka AD Podgorica member of OTP Group
    2. NLB Banka AD Podgorica
    3. Hipotekarna banka AD Podgorica
    4. Erste Bank AD Podgorica
    5. Universal Capital Bank AD Podgorica



    Zakon o uporedivosti naknada povezanih sa računom za plaćanje potrošača, prebacivanju računa za plaćanje potrošača i računu za plaćanje sa osnovnim uslugama, od danas je u primjeni, saopšteno je iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

    Usvajanjem i primjenom ovog Zakona, Crna Gora je, kako su istakli, regulatorni okvir iz ove oblasti u potpunosti uskladila sa Direktivom 2014/92/EZ o uporedivosti naknada povezanih sa računima za plaćanje, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu računima za plaćanje sa osnovnim uslugama (Payment Accounts Directive – PAD).

    “Primjena ovog Zakona otvara mogućnost bolje informisanosti potrošača, kao preduslov za veću zaštitu njihovih prava, lakše uporedivosti naknada za platne usluge povezane sa računom za plaćanje, povećanje konkurentnosti na tržištu, smanjenje troškova i administrativnih poteškoća prilikom prebacivanja računa za plaćanje i razvoja inovacija u oblasti pružanja finansijskih usluga potrošačima. Takođe, Zakon otvara mogućnost finansijske uključenosti za one potrošače koji nisu u stanju da otvore račun za plaćanje zbog prebivališta ili loše finansijske situacije”, navodi se u saopštenju CBCG.

    Iz CBCG su naglasili da se ovaj Zakon odnosi isključivo na potrošače, odnosno na svako fizičko lice koje zaključuje ugovor o platnim uslugama u svrhe koje nijesu namijenjene njegovoj djelatnosti, poslovanju ili zanimanju, već samo za lične potrebe.

    “Ovim zakonom postiže se sljedeće: Obezbjeđuje se dodatna transparenost i lakša uporedivost naknada u vezi sa računima za plaćanje potrošača, čime se unapređuju usluge platnog prometa, a potrošačima omogućava da lakše izaberu pružaoca platnih usluga čije će platne usluge koristiti. Ovo se dodatno obezbjeđuje objavljivanjem jedinstvene liste uporedivih naknada povezanih sa računima za plaćanje potrošača na internet stranici Centralne banke Crne Gore. Ovim rješenjem potrošačima je omogućeno da na jednostavan i praktičan način uporede ponude različitih banaka i donesu odluku o tome koji račun za plaćanje najbolje odgovara njihovim potrebama (link: https://www.cbcg.me/me/kljucne-funkc...trosaca“, pojasnili su u saopštenju.

    “Pružaoci platnih usluga se obavezuju da najmanje jednom godišnje, bez naknade informišu potrošače o svim naplaćenim naknadama i kamatama, čime se obezbjeđuje da potrošači na jednom dokumentu imaju pregled troškova po ovom osnovu na godišnjem nivou”, dodaju u saopštenju.

    Takođe, ukoliko potrošač želi da promijeni kreditnu instituciju, sada će biti dovoljno da se obrati novoj banci i ovlasti je da umjesto njega izvrši prenos svih ili određenih platnih usluga koje je koristio kod prethodne kreditne institucije.

    “Stvaraju se uslovi da prebacivanje računa za plaćanje potrošača vrši jedan pružalac platnih usluga na drugog, pri čemu se postupak pokreće zahtjevom potrošača, a sve ostale aktivnosti obavljaju pružaoci platnih usluga. Naime, do sada je potrošač, ukoliko želi da promijeni pružaoca platnih usluga, to morao da sprovede lično, što je – sa pratećim administrativnim zahtjevima, predstavljalo opterećenje. Od danas, ukoliko potrošač želi da promijeni kreditnu instituciju, biće dovoljno da se obrati novoj banci i ovlasti je da umjesto njega izvrši prenos svih ili određenih platnih usluga koje je koristio kod prethodne kreditne institucije. Potrošačima se tako omogućava znatno jednostavnije prebacivanje računa za plaćanje bez velikog administrativnog i finansijskog opterećenja”, navode iz CBCG.

    Dalje se navodi da kroz obavezivanja kreditnih institucija da nude “račun za plaćanje sa osnovnim uslugama” omogućava se licima sa zakonitim boravkom u Crnoj Gori koja nemaju otvoren račun, da imaju pravo da otvore račun.

    “Usluge povezane sa ovim računom, kreditna institucija pruža bez naknade ili uz razumnu naknadu, osim usluga platnih transakcija putem kreditnih kartica za koje može naplatiti naknade prema svojoj uobičajenoj politici određivanja cijena”, pojašnjavaju iz CBCG.

    Prema njihovim riječima, u cilju zaštite potrošača koji pripadaju osjetljivoj grupi, “kreditna institucija je dužna da određene usluge povezane sa računom za plaćanje sa osnovnim uslugama pruža bez naknade”.

    “To su usluge koje omogućavaju otvaranje, vođenje i ukidanje računa za plaćanje; usluge koje omogućavaju uplatu gotovog novca na račun za plaćanje; usluge koje omogućavaju isplatu gotovog novca sa računa za plaćanje, na šalteru ili bankomatu tokom ili van radnog vremena kreditne institucije, kao i prvih deset nacionalnih platnih transakcija u mjesecu. Takođe, za ovu grupu potrošača, usluge direktnih zaduženja, usluge platnih transakcija putem platne kartice, uključujući plaćanja putem interneta, kao i usluge kreditnih transfera, uključujući trajne naloge, na terminalima, šalterima i putem interneta ako su dostupni, novim zakonom kreditna institucija smije naplatiti najviše u visini od 70 odsto naknade koju naplaćuje drugim vlasnicima računa za plaćanje osnovnih usluga”, ističu u saopštenju.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  30. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


Page 219 of 284 FirstFirst ... 119169209215216217218219220221222223229269 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 8 users browsing this thread. (0 members and 8 guests)

Similar Threads

  1. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  2. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  3. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •